LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 6 Januari 1958 De strijd in het Verre Oosten Binnenland Roofoverval in scène gezet. RECHTZAKEN Wilde staking van nagel- jongens bij Nederlandsche Scheepsbouw-Maatschappij. Buitenland Roemenië erkent Italiaansch Imperium. Mill iiiicimN^ BEURSOVERZICHT PALESTINA De terreur. Nog steeds woedt de terreur voort. Giste re zijn weer bij Jeruzalem twee Joden ge dood en vier gewond. GRIEKENLAND Prinses Friederike Lulse op Griekschen bodem. De bruid van den kroonprins, prinses Friederike Luise, is gisteravond elf uur op Griekschen bodem aangekomen. Tenge volge van het slechte weer heeft haar trein vier uur vertraging gehad. Op het grensstation werd zij door haar bruidegom begroet. Vanmiddag wordt het bruidspaar te Athene verwacht; de stad is reeds rijk met vlaggen versierd. De minister-président zal de prinses als geschenk van de weermacht en het amb tenarencorps een briljanten halssnoer met tien smaragden versierd, overhandigen. Chineesch protest. Het Chineesche telegraafagentscbap Central News meldt: Het Chineesche ministerie van bui- tenlandsche zaken heeft een gelijklui dend memorandum gezonden aan de vertegenwoordigers van Groot-Brittan- nië, Frankrijk en de Vereenigde Sta ten, waarin het protesteert tegen de recente afkondiging van den gemeen teraad te Sjanghai, waarin o.m. gezegd werd, dat een ieder, die een aanslag zou hebben gepleegd op troepen in de internationale concessie te Sjanghai, zou worden uitgeleverd aan de aange vallen troepen. Het memorandum verklaart, dat, wan neer deze maatregel werkelijk werd geno men. hij niet door de Chineesche regeering zou kunnen worden erkend, aangezien hij in strijd is met de in de concessie van kracht zijnde wettelijke en administratieve methoden. Het memorandum vraagt den Brltschen, Franschen en Amerlkaanschen regeeringen snel maatregelen te nemen,' t.en einde te verhinderen, dat deze afkon diging van kracht wordt. Het voegt hier aan toe, dat wanneer de gemeenteraad van Sjanghai aan buitenlandsche troepen een persoon zou uitleveren, die berecht moet worden door Chineesche gerechtshoven.de Chineesche regeering deze uitlevering als onwettig zou beschouwen. Het document besluit met te verklaren, dat de Chinee sche regeering zich alle rechten, welke zij bezit in de internationale concessie, voor behoudt. Japansche eensoren te Sjanghai. Voor het eerst in de geschiedenis zijn Japansche censoren aangesteld bij de Eastern Northern en Commercial Pacific, ïelegaaf-maatschappijen te Sjanghai. De, censoren werden officieel voorgesteld door een attaché van de Japansche ambassade, die beleefd mededeelde, dat de censoren hun taak aanvaardden overeenkomstig de mededeeling van den Japanschen consul- generaal. Zij hebben hun plaats gekregen in kamers naast de instrumentlkamers van iedere maatschappij. Japansche kabinetsraad. De Japansche minister-president heeft met de ministers van buitenlandsche za ken, marine en oorlog, een conferentie ge houden, na afloop waarvan de kabinets secretaris een mededeeling deed. Na den val van Nanking, zoo zelde hij, heeft de iegeerlng Tsjang Kal Sjek zich verplaatst, en ontplooit thans een valsch machtsver toon. Naar de laatste berichten te oordee- len, zou het verlangen naar vrede in de omgeving van Tsjang Kal Sjek sterker aan den dag treden, onder Invloed van de Japansche militaire macht, en Japan's vastberaden optreden. Japan echter ge troost zich zware opofferingen in dezen ^.kruistocht", welke gegrond is op den wensch een duurzamen vrede in Oost-Azië te vestigen. Daarom zal Japan voortgaan om zijn doel te bereiken, tenzij China zich oprecht bezint. De vier ministers hebben de ver schillende maatregelen besproken, welke noodig zijn om dit doeleinde na te streven. HAAGSCHE RECHTBANK. Burgemeester en ambtenaar van den steun belcedigd. De werklooze meubelmaker J. J S. uit Warmond, voelde zich door Maatschappe lijk Hulpbetoon en het gemeentebestuur van die gemeente achteruitgezet en ver ongelijkt en heeft uiting aan zijn grieven gegeven door het schrijven van beleedi- gende brieven aan den burgemeester en den ambtenaar van Maatschappelijk Hulp betoon en het loopen met een bord door de gemeente, waarop geschreven stond: ..Door de werkloozen-eommissie en B. en W. word ik vermoord". Het OM. heeft wegens beleedlging van ambtenaren in functie en beleediging van het openbaar gezag twee gevangenisstraf fen van resp. drie en één maand gevor derd. De Rechtbank veroordeelde hem tot twee maal veertien dagen gevangenisstraf en ter beschikking stelling van de regeering. Een serie bloemboUendiefstallen. Een heele serie bloembollendiefstallen zouden W. C. J. uit Katwijk en J. A. B. uit Lelden gepleegd hebben. De bollen- kweeker H. van Alphen uit Noordwijker- hout had zijn bollen opgeslagen in een schuur van v. d. Poel. Door inklimmen had het tweetal zich toegang verschaft en een hoeveelheid bollen gestolen. •Bij de kweekers Nleuwenhulzen en Van Een der jeugdige daders viel spoedig door de mand. Drie jongemannen hebben gisteravond te Den Haag het buitengewoon brutale en tevens treurige stukje uitgehaald een roof overval in scène te zetten, hetgeen hun in zooverre Is gelukt, dat thans nog één van hen voortvluchtig is, waarschijnlijk met medeneming van de bult, bestaande uit eenig geld en enkele sieraden met een totale waarde van eemtge honderden guldens. De familie Buis woonachtig aan den Westduinweg, hoek Kraneburgweg waar zij een meubelzaak heeft, was gisteravond niet thuis Een zeventienjarig knechtje was be reid gevonden dezen avond op het zeven Jarig dochtertje van den heer en meivrouw Buis te passen. Omstreeks middernacht keerde de familie weer in de woning terug. Toen de heer Buis de kamer binnenging, zag hij tot zijn groote ontsteltenis het knechtje op den vloer liggen. Schijnbaar was de jongen bewusteloos. Spoedig echter kwam hy een beetje bij en nol deed hij zijn patroon een even vreemd als verschikkelijk verhaal. Hij zou in den loop van den avond plot seling door twee mannen zijn overvallen. Men zou hem een sterk prikkelende en bijtende stof in het gezicht hebben ge gooid. waardoor hij bedwelmd was ge worden. Meer kon hii niet vertellen. Niets had hij meer gemerkt tot het oogenblik, waarop hu zoo juist weer was bijgekomen. Terwijl de heer Buis de politie met het geval in kennis stelde ging mevrouw Buis eens na, was er gestolen was. Zij consta teerde, dat men het huis goed had nage snuffeld en dat behalve eenig geld (enkele bankbiljetten van tien gulden) een groot aantal sieraden waren meegenomen zooals gouden ringen en juweelen. De intusschen verschenen politiemannen namen het knechtje een verhoor af. Deze verhaalde het verhaal, dat hij reeds aan zijn patroon had gedaan, doch de recher cheurs lieten zich niet zoo gemakkelijk om den tuin leiden. Het verhaal van den Jon gen kwam hun hoogst onwaarschijnlijk voor en toen zij op verschillende hiaten den vinger legden, en het knechtje daar op geen bevredigende antwoorden kon ge ven, kwam de aap al heel spoedig uit den mouw. De jongen gaf tenslotte toe, dat de roof overval in scène was gezet en dat twee van zijn vrienden er aan debet waren. Een van zijn kornuiten, een 25-jarlge Hagenaar, werd nog in den loop van den nacht uit zijn bed gehaald en naar het hoofdbureau van politie gebracht, waar hij is ingesloten. Ook het knechtje is in be waring gesteld. De derde jongeman kon nog niet worden gegrepen. Hij heeft de vhicbt genomen, doch verwacht mag wor den, dat zijn arrestatie slechts een kwestie van tijd is. Waarschijnlijk heeft hij de ge stolen voorwerpen meegenomen, want deze zijn nog niet gevonden. BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland- sche boter is heden vastgesteld op f0.80 per kg. Diest te Noordwijkerhout hadden zij ver der hun slag geslagen, evenzoo bij Juffer- mans te Oegstgeest en v. d. Poel aan de Leidsche Vaart. De buitgemaakte bloem bollen werden meestal in zakken per rij wiel vervoerd. Alleen de getuige van Alphen was ver schenen, en na zijn verklaring, werden de mededeelingen van andere geüugen voor gelezen. De verdachte B. trachtte de schuld te werpen op J. doch de president wraakte deze houding van verdachte. Ook de officier vond deze poging van B. laf. temeer, omdat J. bij zijn eerste aan houding geweigerd had den naam van zijn helper te noemen. De officier, jhr. Asch van Wijk, ver klaarde slechts enkele gevallen uit de serie diefstallen door het tweetal gepleegd, te hebben vervolgd. Zoo had B. nog diefstallen gepleegd te Noordwijk, leiden. Utrecht en Parijs, en voorts diverse diefstallen In treinen, trams, café's enz. Het ingewonnen rapport luidt voor B. toch nog gunstig, maar spr. kon niet mee gaan met het advies tot voorwaardelijke veroordeeiing. Tegen B. werd 12 maanden gevangenis straf gevraagd waarvan 6 voorwaardelijk niet een proeftijd van drie jaar en tegen J„ wiens rapport minder gunstig was, en reeds verschillende malen is veroordeeld, vroeg de officier een jaar gevangenisstraf. Rijwieldief in het groot naar de Jeugdgevangenis. Te Leiden had de timmerman D. H uit Bodegraven zeven rijwielen gestolen en te AJphen aan den Rijn vier stuks. Dc officier vervolgde hem thans even wel voor diefstal van twee rijwielen te Leiden en twee te Alphen. De koopman K. uit Leiden had zijn rij wiel vermist, dat hij voor een perceei aan de Thorbeckestraat had geplaatst. J. J. v. d. W. uit Leiden had hetzelfde ondervon den. toen hij zijn rijwiel in de v. d. Werf- straat had gezet. J. G. N. en F. A. B. uiit Alphe.i deden eveneens mededeeling van de vermissing hunner rijwielen. De Officier van Justitie had weinig ver trouwen in deze verdachte. Hij is twee jaar geleden tot een jaar tuchtschool voorwaar delijk veroordeeld, en Intusschen pleegt hij nu al drie diefstallen. Spr. zal geen ten uitvoer leggen van deze straf vragen, doch voor dit nieuwe feit, vroeg de Officier twee jaar gevangenisstraf, door te brengen in de Jeugdgevangenis. Uitspraak over 14 dagen. Hedenmiddag is bij de Nederlandsche Scheepsbouwmaatschappij te Amsterdam, een wilde staking uitgebroken onder een deel van de nageljongens. Het broeide reeds eenige dagen onder de jongens, die ontevreden waren met de voor hen bestaande loonregeling. Zonder over leg met de de organisaties besloten zij he denmorgen de directie hun looneischen voor te leggen, en toen deze niet werden ingewilligd legden ongeveer 75 jongens het werk neer en verlieten het bedrijf. Voor zoover noodig namen oudere arbei ders het werk van de jongens over, zoodat de werkzaamheden weinig stagnatie on dervonden. UIT NED. OOST-INDIË LICHTE TANKS IN HET INDISCHE LEGER. BATAVIA, 6 Jan. (Aneta-A.N.P.) Na dat de lichte tanks voor het Indische leger na aankomst te Bandoeng In het bergter- rein werden beproefd, zijn thans ook proe ven genomen ten aanzien van de bruik baarheid ervan op het typische Indische vlakke terrein, waartoe eenige tanks naar Batavia zijn gedirigeerd. De resultaten de zer proefnemingen zijn voorloopig geheim PRAUW OMGESLAGEN. SEMARANG, 6 Januari (Aneta-A.N.P.) Gistermiddag te twaalf uur is een vis- schersprauw, afkomstig van Tandjong Pe- kalongan, voor Pekalongan omgeslagen. Tien opvarenden bereikten later zwem mende Oedjoengnegoro, 14 K.M. oostelijk van Pekalongan. Het lot van vier andere opvarenden is onbekend. NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN. Het Nationaal fonds voor bijzondere Nooden, Koningskade No. 17 te Den Haag, deelt ons mede. dat in het geheel 89.636 oplossingen van de legpuzzie zijn ingezon- den. yioirnö De toewijzing der prijzen heeft inmid dels plaats gevonden, waarbij de hoofd prijs, een Ford V. 8 auto, ten,,-deel viel aan den heer R. Bolhuis, O. M.-Meerweg, Wie- ringerwerf Verder: een Engelsch huiskamerameu blement, aan den heer J. de Groot, Spoor- laan 11, Voorhout; goederen ter waarde van f. 275 aan; J. van Woerden, Prins Hen driklaan 77, Overveen; een prijs ter waar de van f.250 aan: M. v. d. Giessen, Hugo de Grootplein 8, Gorinchem; een radio toestel aan: P. van den Berg. Hessenweg 189 de Bilt. WIJ vestigen er de aandacht op, dat aan alle Inzenders een volledige lijst der prij zen en der prijswinnaars zal worden toe gezonden. Met de samenstelling en het drukken van deze lijsten zal nog een week of Iets langer heengaan. Men zal derhalve nog even geduld moeten oefenen. KINDJE DOOR AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD. Het driejarig dochtertje van de familie B. te Binnenwoude, onder de gemeente Westwoud, is gisteravond, toen het voor de woning speelde, door een personenauto bestuurd door den heer B. uit Wervers- hoef, aangereden. Vanochtend is het kind aan de bekomen verwondingen overleden. MALVERSATIES TE ENSCHEDE. De politie te Enschede heeft tegen vier voormalige bestuursleden van het nieuw ambachtslieden-ziekenfonds aldaar en te gen den bode-administrateur van dat fonds proces-verbaal opgemaakt wegens verduis tering van ruim veertienhonderd gulden. Gebleken is, dat van het vroeger aan dat ziekenfonds verbonden uitkeeringsfonds, dat geliquideerd is, een belangrijk bedrag is overgebleven, waarvan de bestuursleden diverse uitstapjes bekostigden. Daarna ver deelden zij de resteerende gelden onder elkander en verbrandden alle bescheiden. Een der bestuursleden is Inmiddels over leden. De bode-administrateur heeft het geld wel aangenomen, maar het nog den zelfden avond in de kas teruggestort. De ledenvergadering heeft hem gehandhaafd, doch de bestuursleden werden vervangen. De verduistering was mogelijk, doordat er weinig contact was en de leden de ver gaderingen bijna nooit bezochten. Het nieuw ambachtslieden-ziekenfonds is een fonds van kleinen omvang. DE ELECTRIFICATIE BIJ DE NED. SPOORWEGEN. De werkzaamheden der electrificatie van de nieuwe baanvakken RotterdamGouda —Utrecht zijn thans zoover gevorderd, dat dit baanvak Maandag 10 Jan. a.s onder stroom gebracht zal worden, terwijl over een maand reeds de eerste proefritten op dit baanvak zullen plaats hebben. AUTO GESLIPT EN TE WATER GERAAKT. De Roemeensche regeering heeft den Itahaanschen gezant te Boekarest officieel medegedeeld, dat zij besloten heeft Uit be noeming van een nieuwen gezant aan he: Quirinaal, wiens geloofsbrieven gericht zullen zijn tot den koning van Italië en keizer van Abessynië. FOTO'S VAN HERTOG VAN WINDSOR AFGESCHEURD. Twee foto's van den hertog en de her togin van Windsor zijn gisteren te Hamil ton op de Bermuda-eilanden van den wand van een plaatselijk nieuwsblad afge scheurd door den reverend Heber Browne, Anglicaansch bisschop van Bermuda, om dat hij deze .schandalig" vond. DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND. Od het oogenblik. dat Engeland over tuigd is in een van de meest voorspoedige tijdperken van zijn geschiedenis te leven, heeft een statistiek ran het ministerie van arbeid welke een aanzienlijke vermeerde ring van het aantal werkloozen aanwees, opzien gebaard. De conservatieve pers toont evenwel aan. dat deze vermeerdering van de werk loosheid een gevolg is van het slechte weer, dat in December de bedrijven, welke het meeste onderhevig zijn aan werkloos heid. heeft stilgelegd De oppositiepers vraagt uitvoering van een uitgebreid programma van werkver schaffing. De conservatieve organen ant woorden hierop met te wijzen op de Ver eenigde Staten, waar dit tot gevolg heeft- gehad. dat de staat een zware schuld op zich heeft geladen. Verder wijzen zij er od. dat het bewapeningsprogramma een uitgebreid program voor werken voor het algemeen belang vormt. De bestuurder zwaar gewond. Hedenochtend te half elf is te Slochteren tengevolge van de gladheid van den weg een auto van de pharmaceutische fabriek van de firma Mijnhardt uit Sneek geslipt en in een sloot geraakt. De eenige inzitten de, een reiziger van de firma, wonende te Hilversum, sprong uit den wagen. Hij liep daarbij zware verwondingen op en werd, na door een dokter voorloopig te zijn ver bonden. per Groene Kruis-ziekenauto naar het academisch ziekenhuis te Groningen overgebracht. DR. A. N. VAN PRAAG OVERLEDEN. In den ouderdom van 78 jaar is gister avond te zijnen huize te Den Haag over leden dr. A. N. van Praag, secretaris van den Nederlandschen bond tot bestrijding van vivisectie. In vele kringen was dr. van Praag zeer bekend, vooral als strijder tegen de vivi sectie. Behalve secretaris van den Ned. bond tot bestrijding der vivisectie, was hij lid van de redactie „De Dierenvriend". Tot het laatst toe bleef hij, ondanks zijn jaren, een actief werker, een krachtig voor vechter. De crematie za! geschieden Maandag na aankomst van trein 11.41 uur te Wester- veld. GERHARD JANNINK OVERLEDEN. In den afgeloopen nacht Is te Enschedé op 64-Jarlgen leeftijd na een langdurige ziekte overleden de heer Gerhard Jannlnk. commissaris van de N.V. Textielfabriek Gerhard Jannlnk en Zonen en vroeger lid van de firma Jannink. De overledene was een der bekendste Twentsche textielfabrikanten cn had zit ting in onderscheidene vereenigingen en corporaties. Hij was o.m. voorzitter van de f abrlkan ten vereen iging te Enschede. COMMANDANT VAN DE „HINDENBURG" HERSTELD Na zes maanden in het ziekenhuis ver toefd te hebben, is kapitein Max Pruss, de commandant van het luchtschip „Hinden burg", thans volkomen hersteld bij zijn vrouw en kinderen terug gekeerd. Toen de Zeppelin in Mei van het vorige jaar te Lakehurst in vlammen opging, waarbij 35 menschen om het leven kwamen, liep ka pitein Pruss zware verwondingen op en verloor hij het licht zijner oogen. Drie maanden lang werd hij verpleegd in een ziekenhuis te New York, om daarna naar een kliniek in Frankfurt te worden ver voerd. Zijn oogen zijn hier hersteld. Hij kan thans weer zien en reed zelf in zijn auto huiswaarts. Met groote belangstelling volgt hij thans den bouw van het nieuwe luchtschip te Friedrichshafen, dat met helium gevuld zal worden en verbeidt met spanning den dag, dat hij zijn 161en vlucht per luchtschip over den Atlantischen Oceaan kan bezinnen. die van gisteren, terwijl onder beurstijd slecht! onbeteekenende schommelingen werden meege maakt. Nieuwe gezichtspunten hadden zich dan ook niet geopend, de budgetboodschap van Rcosevelt werd voor kennisgeving aangenomen en van de kleine reactie in WaUstreet trok men zich plet veel aan. De Amerikaansche shares, die op kleine schaal werden verhandeld, werden over het al gemeen op het vorige peil of een kleinigheid daar beneden afgedaan, waarbij de grootste omzetten te zien werden gegeven door de Staal- aandeelen en Anaconda's. Wel ontwikkelde zich eveneens eenige beweging in de Armour-waar- den, die heden ter beurze van Amsterdam wer den geïntroduceerd, doch de werkelijke be langstelling voor deze papieren was toch al lerminst groot. Voor de aandeelen Hudson Mo tor. die gisteren voor de noodlge afwisseling zorgden, was de animo verdwenen. Public Uti lities aandeelen waren prijshoudend met mi nimale omzetten. Het zakenverkeer op de locale afdeellng had weinig te beteekenen. Ko ninklijken konden zich geheel herstellen van het gisteren geleden verlies en liepen, na reeds dadelijk bi] de opening hooger te zijn ver handeld. onder beurstijd nog een paar procen ten naar boven. Bij nadere beschouwing was men blijkbaar tot de gevolgtrekking gekomen, dat het interim dividend van de Koninklijke Petroleum Mij. nog niet zoo verwerpelijk diende te worden geacht. De Amerikaansche petroleum-aandeelen werden op de prijzen van gisteren afgedaan. De handel in Suikerfondsen was vrijwel tot stilstand ge komen. Voor H.V.A.'s kwamen gedurende eenige tapes zelfs geen noteeringen tot stand: de stem ming was overigens prijshoudend. Industrieelen trokken slechts weinig attentie, de Phillpsaan- deelen waren vast gestemd en konden zich niet onaardig verbeteren. Unilevers bleven gemakke lijk op peil. Van de affaire in Fokkeraandeelen was maar weinig overgebleven. In hoofdzaak werd gehandeld tegen prijzen varieerende tus- schen 274 pet. en 276 pet. De Scheepvaart markt was stil; Koninklijke Booten waren vast gestemd, de overige soorten konden zich hand haven. Tabakken waren verwaarloosd, aandee len Deli-Mij. werden desniettemin vrij belang rijk hooger genoteerd. Op de Rubberafdee.ing "'on alleen Amsterdam Rubber ln een open boek verhandeld; na prijshoudende opening had later op den middag een kleine inzinking plaats. De meeste incourante soorten kwamen iets lager e liggen. De beleggingsmarkt was stil. Integralen wer- c n wat hooger genoteerd. WISSELKOERSEN. Londen 8.98 1/4 (8.98 3/8); Berlijn 72.34 (72.35): Parijs 6.09 3/4 (6.10); Brussel 30.48 (30.47); Zwitserland 41.57 (41.56); Kopen hagen 40.16 (40.12 1/2)Stockholm 46.32 '/i f46.32'/*)Oslo 45.15 <45.15); New-York 1.79 5/8 (1.57 5/8); Praag 6.31 (6.31); Oost. Bankpapier 33.50 (33.45); Lire 7.30 (7.25). Prolongatie 1/2; Part. disc. 1/83/16; Daggeld 1/4. Registermarken 38 1/2; Crediet Sperrmar- ken 12; Effectensperrmarken 117/8; Reis marken 52; Bankpapier 37 1/4. Tusschon haakjes rijn de koersen van gisteren. AMSTERDAM. 6 Januari. President Roosevelt heeft de gebruikelijke bud getboodschap tot het congres gericht en uil de door hem gedane mededeelingen blijkt duidelijk, dat de begrooting voor het komende belasting- Jaar, aanvangende per 1 Juli 1938. niet ln even wicht zal zün. doch volgens de berekening zal worden afgesloten met een aanzienlijk tekort. Ten aanzien van het loopende belastingjaar, dat per 30 Juni a.s. eindigt, is reeds verklaard, dat het deficit belangrijk grooter zal zijn. dan men oorspronkelijk had berekend. Hoewel door de Amerikaansche regeering de laatste Jaren bij herhaling is medegedeeld, dat het ln haar be doeling lag. de uitgaven ln overeenstemming te brengen met de Inkomsten, zoo is men daar tot heden nog niet in geslaagd, integendeel, neemt de openbare schuld regelmatig toe en volgens de reeds gemaakte calculaties zal de totale schuld van de federale Amerikaansche regeering per 30 Juni a.s. minstens 38 milliard bedragen. Onder dergelijke omstandigheden behoeft er niet op te worden gerekend, dat de belastingschroef in de Ver. Staten losser zal worden gedraald. Welis waar heeft Roosevelt te kennen gegeven, dat onbillijkheden ln het bestaande belastingstelsel zoo mogelijk zullen worden geellmlneerd. doch dat aan het zakenleven door vermindering van belastingen verlichting zal worden gebracht, kan als uitgesloten worden beschouwd en ln dit op zicht zijn de vooruitzichten dus niet bepaald be moedigend. Het is dan ook niet te verwonderen, dot zich in WaUstreet wederom een reactie heeft vol trokken, vooral omdat de berichten omtrent het zakenleven nog geen aanwijzing vormen, dat de toestand veel verbeterd is. Wel is het een hoopvol verschijnsel, dat er kleine aanwijzingen zijn, om te veronderstellen, dat de economische inzinking niet verder zal gaan. Maar met dit alles tast men omtrent de onmiddclluke toe komst ten aanzien van de situatie in Amerika nog steeds ln het duister. De middagbeurs. De effectenbeurs te Amsterdam had heden een onbelangwekkend verloop. Niet alleen was de handel van beperkte afmetingen, maar bo vendien verschilden de koersen niet veel bij LEIDEN. 5 Jan. Groentenveiling. Per 100 K.G.: Roode kool f. 6.608.20; Savoye kool f. 1.70—3.30; Groene kool f. 2,60—1.40; Boerenkool f. 1.504; Rapen f. 1.50; Prei f. 3.306; Kroten f. 3.303.50; idem ge kookt f.7—9; Uien f. 7.10—11.30; Peen f. 1.905.50; Spruiten f.3175: Andijvie I 517; Nero f. 5.70—6.90; Per 100 K.G.: Witloof f.3—22; Spinazie f.28—: Tomaten f720per 100 stuksBloemkool f4 3.90; Knolselderie f. 1—3.20: Per 100 bos: Pieterselie f. 2.803.50; Selderie f. 1.102. GOUDA, 6 Jan. Aangevoerd in totaal 1053 stuks, waarvan 35 slachtvarkens. Vette van 3031 ct per pond, levens met 2°/» kor ting; 403 'magere varkens, van f.3050 per stuk: 533 biggen van f. 1620 per stuk; 3 runderen f. 190225 per stuk; 66 nuchtere kalveren f. 813 per stuk. 1 Schaap. 12 bokken en gelten, f. 26 per stuk. Handel matig. Algemeene markt: 135 partijen kaas. Ie kwal. met riiksmerk f. 2727.50. 2e kwal. met rijksmerk f 2526. zware tot f. 28 50. Handel matig Aangevoerd 244 ponden boter. Goeboter 8085 ct. p. pond; weiboter 7580 p pond; handel vlug. Aan voer 107.000 eieren. Kipeieren van f. 3.80— 4.50 per 100; eendeieren f3.504 per 100; handel matig. Coöp. Zuid-Holl. Eierveiling g a <C Z.H.E.) te Gouda Aanvoer 75 500 kipeieren. Prijzen 56/58 KG. f. 4.054.10; 58/60 KG. f.4 10—4.20: 60 '62 KG f. 4.20— 4 40; 62 68 KG. f. 4.40—4.90: bruine 58 68 f. 4.305.10; kleine eieren f. 3.904. alles per 100. KATWIJK AAN DEN RIJN. 5 Jannuari Gioentenveiling Roode kool per 100 Kg. f. 4.30—5.60; Gele kool f. 1.30—1.60; Groene kool f. 1.50—2.50: Uien f.9.80—11.20; idem Drielingen f. 9.40—10.Kroten f. 3.10 4.40; Waschpeen per kist f. 0.801.40; An dijvie per kist van 6 K.G. f. 0.200.35: Sel- derieknollen per 100 stuks f. 3.105.50. NIEUWKOOP, 5 Jan. Eierenveillng Aanvoer 2807 eieren. Prijs f. 4.005.25 per 100 stuks. RIJNSBURG. 5 Januari. Groentenveiling Roode kool 3.505; Gele kool 1.50—2; Greene kool 23; Andijvie 4060: Boe renkool 1530 (6 Kg.); Waschpeen 0,70— 1,10: Kroten 7090: Knolselderie 25,50; Uien 4.50—5.20. RIJNSBURG. 5 Januari. Bloemenveiling Tulpen per bos: Copland 4856: Ibis 26—34: Gele Prins 54—60; King of the Yellow 23—34 El Toreador 36—42; Pros- periti 36—42: Fred Moore 34—50; Witte Due 16—20; Due de Berlin 18—22: Son ja 52—61; Tulpen per 100 bol: Due de Berlin 1,10—2: BriUant Star 1—1,40; King of the Yeilow 1.40—2.20: Witte Due 1,60—2: El Toreador 1,80—4,20: Hyacinthen per 100; Wit 1,80—7.50; Nimrod 1.50—2,10; Bls- mark 2.208.40; Geertrui 5,408,40; Nar cissen per bos: Golden Spar 1013; Vic toria 1418 :Servantes 810. RIJPWETERING, 5 Jan. Velling R.P.V. - Aanvoer 1870 klceieren. rrijs f. 45.10 per 100: 6 kiooen f 0.630.70 per stuk: 6 een den 60—73 ct. per stuk: kaas 5658 ct. per KG. TER AAR, 5 Jan. Centrale veiling Andijvie 21—24 ct.: Slavellen 28 ct. oer 4 K.G.; Breekpeen 1.601.70; Uien 5.60 10 80: Spruitkool 10.20—11.40; Witloof 1400 —19.80 per 100 Kg; Peterselie f. 1.60 per 100 bos; Prei 4.80;; Selderie 1.50—4.60: Boerekool 6—21 ct.; Groene kool 2.20—2.80 WESTLAND, 5 .Tan. Alicanten 3340, Dunsel 1517; Schcstneeren 8.5012.60; Witlof 1618; Aonelen 67; Peren 9 ct. pet KG.: Andijvie 39—54 ct. Der 4 Kg.; Roode kool 2.70; Groene kool 2.10—2.60: eieren 4.60—5.30; Prei 3.30—4.40; Seidery 1.602.30: Kroten 55 ct. per bak; Spruit kool 1.952.35; Uien 90: Boerenkool 15— 25 ct. per bak; Champions 7590 c. p. Kg, 3—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3