De strijd om Teruel Buitenland LEIDSCH DAGBLAD - cersfe Blad Donderdag 6 Januari 1938 PUROL ELTAX 666 40 jaar R.K. Staatspartij in Leiden. Herdenkingsavond in de Gehoorzaal. Pater Borromaeus de Greeve en Ir. Steinmetz voeren het woord. Gisteravond werd het 40-jarig Jubileum van de afd. Leiden der R.K. Staatspartij, dat in den zomer van 1937 wegens de ver- kiezingsdrukte tot heden was uitgesteld, op feestelijke wijze herdacht Mr. E Bolsius. releveerde in zijn ope ningswoord het vele werk der oprichters van de Leidsche afdeeling, toen nog R.K. Kiesvereeniging. Verheugd kan spr. getuigen van den groei der belangstelling, den bloei der ver- eeniging en van al het werk in den verkie zingsstrijd door de Leidsche afdeeling verzet. Een bijzonder woord van welkom richtte spr. tot, Z.Ex. prof. mr. P. J. M. Aalberse, den burgemeester van Lelden, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, deken A. Homulle met zijn staf van priesters uit stad en om geving, pai'lements en oud-parlements leden. het bestuur der vereeniging Neder land en Oranje en den eenigen aanwezigen oprichter der vereeniging, den heer P. de Graaf. Na gemeenschappelijk gezang van het „Wien Neerlandsch Bleed" en het „Aan U o Koning der Eeuwen", betrad pater Bor romaeus de Greeve het spreekgestoelte voor het uitspreken van zijn rede. Rede pater Borromaeus de Greeve. Zalig het volk, dat zijn geschiedenis kent, zoo ving pater Borromaeus zijn rede aan Waarom, zoo vroeg spr. zich af. waarom vieren wij eigenlijk feest? Omdat wij leven! Zelfs de strompelende grijsaard feest nog. omdat hij leeft. Maar dat feest wordt grooter en schooner, wanneer het het feest betreft van een zaaier, die het zaad. door hem gezaaid ziet opgroeien tot een rijk ge was. Zoo is ook het feest van het vereenl- gingsleven. Welk een moeite, welk een of fers heeft het niet gekost, om te Leiden te komen tot de oprichting van de R.K. Kies vereeniging, thans de afd. der R.K Staats partij. Spr. verhaalt hoe prof. mr. Aalberse in zijn studententijd schreef„Er is te Lei den geen R.K. Kiesvereeniging meer, zij is ter ziele". En zoo staan wij nu even stil, om het feestlicht uit het verleden op te vangen in en. reflector van het heden, om haar licht bundel ver in de toekomst te doen schijnen. Wij Katholieken moeten overtuigd zijn. dat wij onze voortdurende actie op politiek terrein niet kunnen misSen. Ohze Katho lieke Politieke actie is ons heilig; wij willen Christus' Koningschap erkens zien ln Tiet Staatsbestuur en daarom moet het Katho liek verkiezingsleger innerlijk blijven ge mobiliseerd Christus' Koningschap erkend in het staatsbestuur, welk een grootsch Ideaal. Wat hebben wij te wachten als een onzer vijanden de macht zou krijgen? Zie maar eens naar Rusland, waar 120.000 kerken en bedehuizen zijn verwoest én van de zoo veel duizenden priesters en bisschoppen nog slechts een klein aantal over ls. Zie eens naar Spanje, waar 20.000 kerken wer den verbrand en geplunderd en 40 tot 80 pet. der priesters werd vermoord. Overdui delijk zien wij hieruit wat wij van het communisme in Nederland zouden hebben te wachten. Dan het nationaal socialisme, dat wl] in Duitschland ontmaskerd aan het werk zien. Het Nat. Socialisme wil alleen een eenheidsgedsdienst, bestaande uit een combinatie van politiek en dogma, maar dan zoo. dat de politiek in het dogma wordt opgenomen. De Paus heeft het in zijn Kerstboodschap verklaart: „In Duitschland heerscht een geweldige Kerkvervolging". Arm Duitsch land! Spr. wilde vervolgens enkele oogenblik- ken wijden aan den Invloed van het Nat. Soc. in Nederland De laatste verkiezingen hebben den wensCh van het Nederland- scne Volk wel overduidelijk te kennen ge geven. Wij hebben steeds verklaard en blij ven verklaren, dat het voor ons een ramp zou beteekenen als de N.S.B. ooit aan he, bewind zou zijn gekomen. Spr. wijdde nog enkele woorden aan de wiize waarop ds. Kersten zijn politiek meent te moeten voeren. Verder bepaalde spr. zich tot de positie welke de Katholieken ln Nederland mo menteel innemen. Er is nog veel te d°f"' zoo vervolgde spr, doch Indien wl] ons een drachtig scharen in de gelederen der R.K Staatspartij, waarvan wij de groote be- teekenis beseffen, laat dan komen wat wil. wij blijven! Wij toch dragen den «mach tigen God met ons en zullen strijden met de moedige wereldomvattende kerk, waai- van Christus getuigde: „De poorten der hel zullen haar niet overweldigen In de pauze traden de St. Odo-knapen O. 1. V. kapelaan E. A. M. Paap. voor het voetlicht. In „De Jongens van ra n een liedje van Emlel Hullebroek traden de kwaliteiten van dit knapenkoor weer eens extra naar voren. Een gul applaus viel hun dap ook na ieder nummer ten deel. Rede ir. Steinmetz. Na dit zeer gewaardeerde intermezoo was het woord aan ir. Steinmetz voor het houden van zijn feestrede. Na een Korte inleiding, betoogde spr.: Onze dank moet allereerst uitgaan naar de mannen, die_40 jaar geleden den grondslag hebben l van uw organisatie. Deze mannen hebbe begrepen, dat er voor ons ^pio^ieken alle reden is ons mej; politiek in te laten. Veel en hard hebt gij dikwijls moeten strijden onversaagd en dan nog mogen wij ons wei eens afvragen of wij het heilzaam sap en bloed van den godsdienst wel voldoende hebben laten Indringen in ons gezin, in ons maatschappelijk leven, inu°nlf.|v"e.en.!; gingsleven. En dan Hebt bij ook liet politieke leven medegewerkt? Onge acht het antwoord, blijkt thans na 40 ja ren overduidelijk, dat wij nog hebben te zorgen, dat ons positief Christendom blijft gehandhaafd. Uitvoerig besprak spr. de moeiliike tijden welke de R.K.S.P. in de jaren he-ft doorgemaakt, welke tegenwer king een Christelijke regeering herhaalde lijk heeft ondervonden, alleen omdat wij de Christelijke beginselen in de maat schappij van toepassing willen brengen. Bij de laatste beschouwingen hebben wij deze geschillen nog eens extra beleefd, vooral met 6 PERSONEN naar: Noord w ijk aan Zee f. 1.50 Den Haag f. 2.25 Rotterdamf. 5. Amsterdam f 6. Utrecht f. 7.40 4556 (Ingez. Med.) toen men de Christelijke regeeringstroe- pen in samenwerking als een onheil wilde voorstellen. Spr. besprak uitvoerig de politiek van de S.D.A.P.. van ds. Kersten en de invloeden van communisme en Nationaal-socialisme. Wij kunnen bogen, zoo riep spr. uit, op ten macht van meer dan één millioen Ka tholieke kiezers, die zich uitspreken voor Geloof en Kerk, voor God en Land. En daarvoor moeten wij onzen voormannen dankbaar zijn. Het waren een Schaepman, een Nolens, een Ruys, en een Aalberse. de voortrekkers, die met weinig ervaring on versaagd hebben gearbeid Maar de lof en de hulde geldt niet alléén hun, de pro pagandisten immers verdienen evenzeer een dankwoord en een eerbetoon. Wat zou de Staatspartij zonder hen hebben bereikt? Hun succes hebben wij in het afgeloopen jaar kunnen constateeren en dat zullen we nog meer zien. wanneer alle katholieken actief in hun partij blijven werken. Het gaat er om, onze geestelijke goede ren ongeschoncVm aan ons nageslacht te kunnen afleveren. Vergeet toch niet dat God de zorg voor het menschelijk geslacht aan twee vormen toevertrouwde. Aan Kerk en Staat. Wij mogen niet dulden, dat het Staatkundig leven zal heerschen over ons godsdienstig leven, dat het gezin aan den Staat wordt ondergeschikt gemaakt. Het beginsel moet bij ons domineeren. Daarom brengen wij hulde aan onze beginselvaste pioniers van 40 jaren geleden en dan we ten wij ook ons beginsel en kennen wij ook onzen plicht. Met een propagandistisch woord besloot spr. deze rede Mr. E. Bolsius sprak nogmaals een dank woord aan alle medewerkenden en sloot deze viering op de gebruikelijke wijze. DE ALGEMEENE TOESTAND Van Zeeland toch naar Londen. Hedenochtend ls Van Zeeland naar Lon den vertrokken. Hij zal in de Britsche hoofdstad met verscheidene persoonlijk heden in contact treden. De Britsche mi nister-president Nevilie Chamberlain heeft morgenochtend voor Van Zeeland gere serveerd. Na zijn terugkeer uit Londen, einde de zer week, zal Van Zeeland zijn definitief verslag, dat ongeveer veertig pagina's om vat, aan de ambassadeurs van Frankrijk en Engeland overhandigen. De publicatie van dit verslag wordt be gin volgende week verwacht en zal tege lijkertijd te Londen, Parijs en Brussel ge schieden. FRANKRIJK Chautemps doet uitspraak in Goodrich-conflict. LEIDSCHE WERKLOOZEN- VEREENIGING. Ontspanningsavond. De Leidsche Werkloozen Vereeniging heeft haar leden, donateurs en genoodig- den een gezelligen avond aangeboden ln Zomerlust. ter gelegenheid van het een jarig bestaan van haar gebouw aan de Nieuwstraat. De heer Pet. voorzitter, opende met een Nieuwjaarswensch en wees op de noodza kelijkheid van eenheid tusschen georga niseerde en ongeorganiseerde werkloozen. Zeer op prijs stelde hij daarom de belang- looze medewerking van de mondaccor- deonver. van de Ned. Ver. van Fabr.-ar- beiders D.O.B., waarna een comité bij monde van den heet Poelgeest, den voor zitter voor het vele goede werk. een voor zittershamer aanbood, welke de heer Pet met dankbaarheid aanvaardde, belovende in het oelang van de L.W.V. te zullen blij ven werken, zoolang er nog ongeorgani seerde werkloozen zijn. De heer Moorhof. sprekende namens D. O.B., was verheugd met deze vereeniging nu eens voor de werkloozen aangename oogenbllkken en goede ontspanning te kunnen brengen, en bedankte het bestuur dat hen daartoe de gelegenheid had ge geven. Nard Boer kweet zich voortreffelijk van zijn taak als conferencier. Na eenige num mers, welke door D.O.B. o.l.v. den heer J. Sloos, keurig werden uitgevoerd, zongen de heeren Jan van Eyk en C. Barning eenige liedjes, waarmede zij een hartelijk applaus oogstten. Verder werden door krachten uit eigen kring eenige schetsen ten tooneele gebracht. Een en ander vlei zeer in den smaak van de aanwezigen, vooral de heer Poelgeest bracht er een vroolijke stemming in met zijn komische voordrachten. Voor de pauze mocht D.O.B. van den voorzitter der L.W.V. een medaille met in scriptie ln ontvangst nemen als blijk van waardeering voor haar keurige prestaties. Na de pauze welke benut werd voor het uitdeelen van anijsmelk, speculaas en sigaren werden nog eenige een-acters opgevoerd, terwijl ook D.O.B. nog eenige nummers uitvoerde. Nard Boer wisselde een en ander af met declamatie, terwijl de heer Barning nogmaals zijn zangkunst ten gehoore bracht. Tot slot vond een verloting plaats met fraaie prijzen. Alles te zamen genomen kan L.W.V. ervan verzekerd zijn, den aan wezigen een genotvollen avond te hebben verschaft. CHRISTELIJKE KUNSTKRING OPGERICHT. Tot het houden van kunstavonden op litterair gebied. In een gisteravond onder leiding van dr. J. van Ham gehouden vergadering van vooraanstaande personen in het Chr, Ver- eenigingsleven. heeft de oprichting plaats gehad van een Christelijken Kunstkling, een vereeniging welke zich ten doel stelt door middel van het houden van lezingen, declamatie-avonden en tooneelvoorstellm- gen belangstelling te wekken en te veile- vendigen voor dc litterairekunst en even tueel ook voor de beeldende kunst. Besloten werd zoo mogelijk nog in -deze maand de eerste openbare bijeenkomst te houden, waarin dr. van Ham zal spreken over den dichter-romanschrijver Jan Eek hout De leden zullen een jaarlijksche contri butie betalen (waarschijnlijk zal deze niet meer dan f. 1 bedragen), voor welk bedrag men toegang heeft tot de te organiseeren kunstavonden. In dit seizoen zullen dit er waarschijnlijk nog drie zijn. behalve de 'ezing van dr. van Ham, een avond, waar in een der Christelijke auteurs zal worden uitgenoodigd over eigen werk te spreken en daaruit te lezen en een declamatie-avond. Het bestuur bestaat uit de volgende dames en heeren: dr. J. van Ham, H. M. Markusse. ds. D. Kuilman, Theo ten Hoo- ven, mej M. P Planjer (Oegstgeest), mej. A. J. Leget, K. Kwestro, J. C. Mulder en D. v. d Stoep. Hugo de Vriesstraat 79, welke laatste voorlooplg het secretariaat op zich genomen heeft. Moeilijkheden echter nog niet opgelost. Minister-president Chautemps heeft een arbitrale uitspraak gedaan in het conflict bii de Goodrich-fabrieken te Colombes. dat sedert 15 December gaande ls De uitspraak vermeldt, dat het ontslag aan een arbeider wegens nalatigheid de oorzaak van het conflict niet in strijd ts met de rechten van den leider der on derneming. Hij noodigt de directie en de arbeiders uit het werk langzamerhand te hei-vatten binnen een tijdsverloop van ten hoogste 1 maand. Chautemps wees er vervolgens op, dat deze uitspraak uitsluitend betrekking had op den ontslagen arbeider. Tijdens de voor besprekingen, n.l. had de directie doen weten, dat zii zich het recht voorbehield een zekeT aantal arbeiders te ontslaan die door haar als aanstokers van de staking worden beschouwd, zonder daartoe een geldige reden te hebben. De arbeiders heb. ben echter geweigerd deze mogelijkheid te aanvaarden. Chautemps kan zich over dit geval niet uitspreken maar wekte de partijen op in een geest van vreedzame samenwerking de voorwaarden voor de hervatting van den arbeid vast te stellen; de minister president stelde zich ter beschikking van belde partijen teneinde de beide stand punten zoo noodig tot elkander te brengen. ENGELAND Versterkingen bij het Suez-kanaal. Gemeld wordt, dat de Britsche militaire autoriteiten besloten hebben te Geneffa. een aan het kanaal van 8uez ten zuiden van Ismallla gelegen plaats, een militair vliegveld aan te leggen, dat grooter zou worden dan een der andere vliegvelden ln het nabije Oosten. De minister van luchtvaart, wien daar omtrent vragen werden gesteld, heeft zich er toe bepaald te kennen te geven, dat op grond van het EngelschEgyptisch verdrag zekere eenheden der koninklijke luchtstrijd krachten naar de kanaal-zone moeten wor den overgebracht. De minister van handel geeft geen com mentaar op het bericht, dat de Egyptische regeering een flnancleele bijdrage zou ver- leenen in de kosten van den aanleg van het vliegveld. BULGARIJE Verkiezingen in Maart. De koning heeft een decreet ultgevaar- vaardigd, waarbij is vastgesteld, dat op vier Zondagen ln Maart dlstrlctsgewijze parlementsverkiezingen zullen worden ge houden. Tegelijkertijd is een wijziging van de verleden Jaar October verschenen nieuwe kieswet* afgekondigd, volgens welke per sonen. die op grond van de wet op het verbod van partijen veroordeeld zijn of nog worden vervolgd, eveneens het pas sieve kiesrecht krijgen. Hierdoor wordt den ouden partijleiders, met uitzondering van de communisten, de gelegenheid geopend om als candidaat bij de verkiezingen op te treden. Rijks- en getOÊfinteambtenaren, met In begrip van de ministers, kunnen niet ge- candideerd worden. Voor de mannelijke kiezers geldt de stemplicht; de vrouwen zijn daarin vrij. Te Sofia leidt men uit een en ander af, dat afgezien is van de oprichting van een Staatspartij, waarvan geruimen tijd sprake geweest ls. ROEMENIË Besluiten van den kabinetsraad. In den ministerraad werd besloten tot instelling van een mlnisterieele commissie, welke de aan Joden uitgereikte drankver gunningen zal controleeren Deze drank concessies zullen sleohts worden Ingetrok ken binnen het kader der bestaande wet ten met name van de wet op de volksge zondheid. Een tweede commissie zal maatregelen beramen voor een herziening van op be- driegelijke voorspiegelingen verkregen na turalisaties. In de kwestie der aanstelling van regee- ringsgevolmachtigden bij niet-Roemeen- sche ondernemingen werd besloten derge lijke gevolmachtigden slechts aan te stel len, wanneer de ondernemingen met Roe- meensch kapitaal werken, dat niet toebe hoort aan Roemenen van den bloede. De campagne tot verlaging der prijzen zal voorlooplg slechts betrekking hebben op katoen en suiker. De minister van onderwijs heeft mede- deeling gedaan over een door hem uitge vaardigde beschikking, volgens welke het onderwijs in de Roemeensche taal en ge schiedenis slechts mag worden gegeven door Roemenen van den bloede, zoowel op de staatsscholen als op de scholen der min derheden. Nog steeds is de strijd om Teruel niet beslist en zelfs schijnt het, dat de Bar- celona-troepen weer in het voordeel zijn Ee nverslaggever van Havas heeft van de hoogten, die het ten Noorden van Teruel gelegen Concud beheerschen, de nederlaag kunnen gadeslaan, die de batterijen der regeerlngstroepcn hebben toegebracht aan de strijdkrachten van Franco, die met Con cud als uitgangspunt een aanval onder namen. De met sneeuw gecamoufleerde kanonnen der regeeringstroepen lieten de aanvallers tot op schootsafstand naderen waarna zij het vuur openden en een vreese- lijke slachting aanrichtten. De verliezen der rechtschen waren zoo groot, dat de regee ringstroepen bij een tegenaanval eenige der hoogten, die het gebied beheerschen, kon den heroveren. Radio-Madrid bericht, dat de operaties bij Teruel ook gisteren voortgang hebben ge vonden bij een temperatuur van 15 graden onder het nulpunt. De nationalisten hebben twee nieuwe aan vallen uitgevoerd gesteund door tanks, de eene gericht tegen Teruel, de andere tegen de regeeringsposltles in de omstreken. Vol gens het communiqué zouden beide aanval len teruggeslagen zijn met aanmerkelijke verliezen voor den vijand. Uit Barcelona wordt nader gemeld, dat de tegenstand der rechtschen in Teruel thans vrijwel geheel onderdrukt is en dat de ver dedigers, die zich nog in de stad bevinden gedwongen zijn zich in de vele onderaard- sche gangen, die men hier vindt, te ver schuilen. De regeeringstroepen zouden thans bezig zijn deze schuilplaatsen te zui veren. In een rede heeft generaal Queipo de Llano den strijd pm Téruel als volgt ge schetst: „De regeeringstroepen verklaren meester te zijn ln Teruel, anderen zeggen, dat wij er meester zijn Beide uitspraken zijn on juist, want er zijn in Teruel troepen van beide partijen. Onze troepen, die van buiten komen, rukken op naar de binnenstad en hebben verscheidene afdeelingen van den vijand omsingeld, zoodat zij niet meer kun nen terugtrekken. Men moet niet vergeten, dat de strijd in Teruel hardnekkig en moei lijk is, de straten zijn klein en kronkelig. De beslissing zal evenwel niet hier komen; zoodra de tijd het zal veroorloven, zal deze zaak spoedig geregeld worden. Verdere evacuatie van Madrid Er is een decreet uitgevaardigd, waar in bevel gegeven wordt, dat alle bur gers, wier aanwezigheid niet noodig is voor oorlogsdiensten, Madrid binnen dertig dagen moeten verlaten. De beschikking zegt verder, dat de ge meenteraad binnen twintig dagen begin nen moet met een controle van de levens middelenkaarten en de kaarten van hen, die onder het decreet vallen, moeten In trekken. De gemeenteraad moet zich ook belasten met de verdeeling van de te eva- cueeren personen over de verschillende deelen van republikeinsch Spanje. De transporten zullen onder leiding staan van den minister van arbeid. De zaak-Borchgrave wordt van de rol geschrapt. Ter griffie van het Permanente Hof van Internationale Justitie zijn van de regeeringen van België en rood Spanje mededeclingen ontvangen, dat zij op grond van een gemeenschappelijk ac- coord, afzien van de voortzetting van dc bij het Hof aanhangig gemaakte vordering betreffende de zaak Borch- gravc. Naar aanleiding hiervan heeft de presi dent de schriftelijke procedure ln deze zaak geschorst, totdat het Hof van dezen afstand zal hebben acte genomen en de zaak van de rol zal hehben geschrapt. VEREENIGDE STATEN De nieuwe begrooting wijst tekort aan. Het Hooggerechtshof. Bij het indienen van de begrooting voor Het jaar, dat op 1 Juli 1938 aan vangt, heeft president Roosevelt een rede uitgesproken waarin hij zcide, dat bij besnoeiing zou willen aanbevelen van de regeeringsuitgaven voor plan nen betreffende aanleg van groote wegen, havenwerken en rivierverbete- ringen, benevens van de uitgaven voor nieuwe openbare gebouwen en voor plannen tot landaanwinning, aange zien hij in dc eerste plaats verwacht, dat de rijksinkomsten geringer zullen worden en ln de tweede plaats uitvoe rig aangetoond is, dat deze uitgaven niet zooveel werkgelegenheid doen ont staan als andere methoden om zorg te dragen voor de werkloozen. Voorts drong Roosevelt aan op beperking van van een aantal werken, teneinde meer geld beschikbaar te maken voor werk zaamheden ter bestrijding van over- stroomingsrampen. Volgens dc ramingen zullen de uitgaven in het begrootingsjaar 1938/'39 8.869.000.000 dollar en de inkomsten 5.919.000.000 dollar groot zijn. vergeleken met 7.408.000.000 dol lar en 6.320.000.000 dollar voor het loopen- de begrootingsjaar Het deficit zou 950.000.000 groot zijn, d.w.z. 138 millioen minder dan het tekort dat op de loopende begrooting verwacht wordt. Voor het derde jaar zouden wij dus voortgaan met de ver mindering van het begrootlngstekort, aidus Roosevelt. De ramingen der inkomsten omvatten 2414 millioen, die opgebracht moeten wor den door de inkomstenbelasting en 390 millioen, die uit invoerrechten moeten ko men. De geraamde uitgaven behelzen o.m. 991 millioen voor de landsverdediging die wellicht nog zullen worden overschre den, aangezien de president weldra een nieuw vlootprogram zal indienen 539 mllUoen voor oudstrljderspensloenen, 976 millioen rente op de staatsschuld. 691 mll Uoen voor openbare werken, 1.286 millioen voor werkloozen en 932 miUloen voor uit gaven volgens de wet op de sociale vellig- heid. Naar schatting zal de openbare schuld op 30 Juni 1939 in hoofdzaak gestegen zijn tot een bedrag van 38.528 millioen dollar. Vervolgens sprekende over het loopende belastingjaar zeide Roosevelt, dat volgens de herziene ramingen de inkomsten uit alle bronnen, slechts met uitzondering van Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen Doos 30 cent. Bij Apoth. en Drogist 4149 (Insez. Med.) de inkomsten van de posterijen, 6.320.513.000 dollar zullen bedragen, hetgeen 973.100.000 minder ls, dan oorspronkelijk was ge raamd. De totale uitgaven van het loo pende jaar worden thans, met uitzonde ring van de uitgaven der posterijen, ge schat op 7.614.858.300 dollar, waarbij in begrepen ls de verplichte schuldaflossing vsrn 206.215.700 dollar. Roosevelt sprak, voortgaande, de hoop uit, dat binnenkort zoodanige amendementen op de wet van kracht zouden kunnen worden dat daardoor de inningskracht van het tegenwoordige stelsel van belasting heffing op peU zou worden gehouden, ter wijl tevens de gebleken onbillijkheden op geheven zouden wonden. Tenslotte beval de president aan, de C.C.C. (Civilian Conservation Corps) aldus te reorganiseeren, dat zij voorzien wordt van een evenredig kapitaal en gemachtigd zal zijn eigen obligaties, gewaarborgd door de Vereenigde Staten, uit te geven. President Roosevelt zal dezer dagen een nieuwe benoeming moeten doen voor het Hooggerechtshof omdat rechter Sutherland gisteren wegens het bereiken van den 75- larigen leeftijd is afgetreden. OOSTENRIJK Nazi-actie, De politie heeft een dagorder van de na- tionaal-socialisten in beslag genomen, on- derteekend door Radenbucher, „comman dant. van de Oostenrijksche S. A.", waarin de leden worden aangespoord, onrust te verwekken bij de monarchistische demon straties, welke op 11 Januari a.s. zullen worden gehouden. Vooraanstaande monar chisten moeten dan aangevallen worden. Op genoemden datum zullen de legitimis ten in verscheidene plaatsen in Oostenrijk vergaderingen houden. Deze demonstraties zijn toegestaan door het Vaderlandsche Front. De politie heeft uitgebreide maat regelen genomen. Intusschen wordt verklaard, dat de „dag order van Radenibucher" een vervalscht do cument is. Radenbucher, met wiens naam het is onderteekend, is geen Oostenrijksch nat ionaal-socialist doch een hoog functio naris van de partij té Berlijn, een onder geschikte van Himmler. Te Salzburg is een massa-proces tegen 27 nationaal-socialisten geëindigd met de ver oordeeling van alle beklaagden tot gevan genisstraffen van drie tot negen maanden. 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2