STARK's SS; LEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Donderdag 6 Januari 1938 De Duitsche hoofdstad ondergaat een verjongingskuur GEMENGD NIEUWS Oude stadswijken worden gesloopt Beruchte buurten verdwijnen U I MIXIV O pasta ■hud fan. vort qeScAmAe*\ Ongelukken door gladde wegen. Verkeersstagnatie in Groningen. Tengevolge van de gladheid zijn gis teravond eenige ongelukken gebeurd, waarbij eenige personen min of meer ernstig zijn gewond. Op den Haarlemmerweg te Amsterdam waren om kwart voor zeven arbeiders van den Rijkswaterstaat bezig met een zand- strooiauto. De zandstrooier was niet in orde, zoodat de auto stopte en een van de arbeiders uitstapte om het toestel te herstellen. Op dit oogenblik kwam een personenauto uit de richting Halfweg. De bestuurder kon niet direct overzien aan welken kant hit kon passeeren zoodat hij remde Hierdoor slipte de auto over het spiegelgladde wegdek en botste tegen den arbeider, die naast den zandstrooier stond. De man liep ernstige verwondingen op en is met een schedelbasisfractuur in het Wilhelminagasthuis opgenomen. Od de Nieuwe Zijds Voorburgwal te Am sterdam bij het Spui is een man door een sliopende auto aangereden. Met een hoofd wonde en een hersenschudding is hij in het Binnengasthuis opgenomen Od den Valkenweg in de hoofdstad viel door de gladheid een man. Met een ge broken enkel werd hij opgenomen. Op den Sloterwe» te Amsterdam slipte een auto en sloeg over de kop. Het ongeluk liep goed af. Ben inzittende dame liep een zeer lichte hoofdwonde op. Gladde wegen in het Gooi. De Rijksweg Amsterdam—Muiden—Naar. denBussumLaren tot Baarn was gister, avond na zeven uur een glijbaan geworden, waarover de vele terugkeerende forensen- en vrachtauto's gleden De verstandigste automibilisten reden niet sneller dan 20 a 25 K.M. per uur en stonden herhaaldelijk stil om roekelooze weggebruikers die hun gewone snelheid wenschten te behouden, zoo min mogelijk gelegenheid te geven ongelukken te maken, aldus de Msb. De wegen in de Gooische gemeenten, hoe wel in den middag zooveel mogelijk van zand vooraien waren ook spiegelglad Daar er hier over het algemeen voorzichtig ge reden werd, hadden er geen aanrijdingen plaats. Langs den rijksweg zijn eenige bot singen gesignaleerd, die overigens goed zijn afgeloopen. Verkeer in Groningen stilgelegd. Nadat gistermiddag in stad en provincie Groningen op slooten en plassen en ook reeds op enkele kanalen was schaats ge reden. viel tegen zes uur de dooi weer in. Er viel tevens een weinig regen, die oor zaak werd. dat in een ommezien straten en wegen spiegelglad waren Voetgangers hadden de grootste moeite zich voort te bewegen, terwijl degenen die oer rijwiel waren, met de fiets aan de hand hun weg zochten over het gladde oppervlak Tegen half acht werd de toestand levensgevaarlijk en achtte de politie het raadzaam andere maatregelen te nemen. Op alle buitenwegen werden politie-agenten geplaatst, die den auto mobilisten verzochten niet door te rijden, daar zoowel de straten in dc stad als in de dorpen in het Noorden groote gevaren voor hen zouden kunnen opleveren. De autobusdienstcn naar de dorpen in dc provincie en in Drenthe werden alle gestaakt. Ook den wielrijders werd aangeraden af te stappen en zich verder te voet te begeven. Aan het Hoendiep te Groningen is tegen acht uur een truck met trailer in het ka naal gereden. De bestuurder en een mede- inzittende wisten tijdig uit het voertuig te springen. Aan het Boterdiep reed een auto op een woonschip, gelukkig zonder verdere ernstige gevolgen. Oo den weg langs het Winschoterdiep stonden tegen acht uur tal van' auto's waarvan de bestuurders niet verder durfden. Om ruim 9 uur begon er meer regen te vallen, zoodat de wegen voor een deel minder glad werden Die gedeelten echter welke nog onder den wind lagen, bleven glad. zocdat de hoofdinspecteur van het verkc-er te Groningen per radio de auto mobilisten heeft gewaarschuwd voor de dreigende gevaren. Ijsvermaak in Friesland. Uit Heerenveen: In Friesland heeft men gistermiddag na de ruim vijf graden vorst (C.l van gisternacht oo het landijs en de landslooten weer druk gereden. Te Pijnje is zelfs de eerste hardrijderij voor mannen gehouden, waaraan 26 van de beste rijders hebben deelgenomen. Het werd een mooie wedstrijd met veel soms uiterst spannende ritten. De verrassing van den dag was. dat de kampioen ran Nederland op de korte baan. B. v. d. Veen le Warga. in twee rit ten verlooT van C Meijerhof te Pijnje. De uitslag luidt: 1 G Zonneveld. Nes bij Ak- krum. 2 Sj Zeldenthuis. Joure; 3. J. Terp stra. Aldeborum: 4. P P. Eijzinga, Grouw. FELLE BRAND OP EEN SCHEEPSWERF. Acht personen gewond. Od de scheepswerf van de gebr. Janssen te Druten is door onbekende oorzaak brand ontstaan in het daar liggend schip van den schioccr Den Otter Terstond werd oe brandweer gewaarschuwd, doch tengevolge van de gladheid der wegen kon men met de spuit de plaats van den brand niet be reiken. Inmiddels hadden omwonenden de bestrijding van den fel uitslaanden brand ter hand genomen, dien zij met emmers water ooorden te blusschen. Hierbij is clo eeling een luik ingestort met het gevolg dat acht mannen die zich daarop bevon den n hst ruim vielen Allen werden daarbij gr .vnd. ommigen zelfs zoo ernstig da: zii door anderen ;'n veiligheid moesten worden gebracht. Allen zijn in de woning van den heer Janssen binnengebracht en daar door dr Thuis behandeld, waarna zii naar hun woningen zijn vervoerd. Het schip is geheel uitgebrand. Onze Berlijnsche correspondent schrijft: Volgens den wil van den Führer moet Berlijn binnen afzienbaren tijd tot een representatieve hoofdstad ge maakt wórden van het Derde Rijk. En waar de wil van den Führer voor volk en vaderland zoo ongeveer de beteeke- nis van een wet heeft, daar ligt het, voor de hand, dat men druk doende is. zijn zeer nadrukkelijk uitgesproken wensch in vervulling te brengen. In alle wijken van de wereldstad wor den heele straten tegen den grond ge haald. om voor de vroegere, in verval ge laakte „Mietskasernen" comfortabele volkswoningen in de plaats te zetten. Men- schen, die het weten kunnen, beweren, dat er sedert den oorlog niet meer zoo hard is gewerkt, om aan Groot-Berlijn een gedaante te geven, welke op den duur een vergelijking met die der hoofdsteden van andere landen zal kunnen doorstaan. „Oh. Gross Berlin, klein warest du ein- [mal, ein Dörflein an der Spree. Wie nahmest du gewaltig zu. erhebend [dich zu stolzer Höh!" Berlijn voor vijf en twintig jaar Zoo zong reeds vijf-en-twintig jaar ge leden Johannes Trojan over de toenmalige hoofdstad van het Duitsche Keizerrijk en iiij had daar gegronde redenen voor. Niet minder dan 29 voorsteden hadden een „Zweckverband ,,Gross"-Berlin" opgericht en het schijnt toen de eerste maal geweest te zijn. dat men over economische en so ciale samenwerking met de eigenlijke stad is gaan denken. Voordien hielden de mees te voorsteden hardnekkig vast aan eigen beheer en bij de oprichting van voornoem den Bond van Gemeenten weigerden bij voorbeeld Spandau, Charlottenburg en Neukölln, zich hierbij aan te sluiten. Dat was natuurlijk in een tijdperk, toen men van dictatoriaal bewind geen flauw benul had. „Als Berlijner voel ik mij telkens weer" aldus zeide de toenmalige jeugdige Kei zei Wilhelm II bij zijn eerste toespraak tot von Forckenbeck, den Eersten Burgemees ter „tot uw stad aangetrokken. Berlijn ïuoetNJan ook de fraaiste stad der wereld worden!" En op zijn manier heeft ook deze Hohenzollern er toe bijgedragen, uit de voormalige Pruisische residentie een we reldstad te maken. Want aan monumen tale gebouwen bezat Berlijn in die gulden dagen nog niet veel meer dan het Slot, het Tuighuis, de Opera, den Dom, de Hed- wigskerk! de Brandenburger Tor, de Uni versiteit, de Nationale Galerij en een paar paleizen van vroegere vorsten. En al deze gebouwen kan men thans nog in de buurt van Unter den Linden bewonderen, waar bij men dan spoedig zal merken, dat voor- ai de particuliere bezittingen van liet voor malig Keizerlijk Huis een grondige res tauratie dringend noodlg hebben. Het „Wilhelminischc" tijdperk. Over de „Wilhelminische Aera" zouden boekdeelen te schrijven zijn en helaas moet dan dadelijk gezegd worden, dat de „Sie- gesallee" met haar ontelbare standbeelden van Hohenzollern-vorsten die in den volksmond nog altijd spottend de „suiker bakkerij" genoemd wordt een schand vlek is in den overigens kalmen en stati- gtn Tiergarten. Het geweldige standbeeld van 's Keizers grootvader, nog wel „hoch zu Ross", kreeg den veelzeggenden bijnaam van „Daniël in den leeuwenkuil", maar ondanks deze op zichzelf onschuldige spot ternij moet dan toch ook gezegd worden, dal de Berlijners dier dagen zeer trotsch waren op alle nieuwe gebouwen en stand beelden. Alles, wat in die dagen van rijk dom en overvloed gebouwd werd. moest er „naar Iets uitzien" en vooral in het westen der stad rezen particuliere paleizen als paddestoelen uit den grond. De meeste ïestaurants en bierlokalen aan den Kur- fürstendamm, maar ook de machtige krantenbureaux van Mosse, Ullstein en Scherl dateeren uit dien tijd. Niet geheel ten onrechte sprak men in het overige Duitschland over de tot steen geworden „Grossmauligkeit" der Berlijnsche bevol king! De snelle uitbreiding van industrie, techniek en handel bevorderde dezen ty pisch Amerikaanschen geest en het hui dige stadsbeeld staat nog voor een zeer belangrijk deel onder den ongunstigen in vloed dier dagen van welvaart en zelfover schatting. Het woordje „protzig". dat wil zeggen: blufferig, is hier wel op zijn plaats En juist hierdoor is de antithese des le frappanter tusschen deze des avonds schitterend verlichte wijken en de zooge naamde „Elendsviertel" in het oosten en noorden van Berlijn. Hier staan ook nu r.og de sombere huurkazernes, waar de arbeidersfamilies van licht en lucht ge speend blijven, hier woonde nog een vier, vijf jaar geleden de „Kommune". de op- standigen, die met de roode vlag en de Internationale hun ellende demonstreer den, hier vonden de vechtpartijen plaats tusschen de jongens van de „Reichsban- ner" en die der S.A. In deze levensgevaarlijke volksbuurt hield dr. Goebbels zijn opzweepende redevoeringen en werd als het ware het fundament gebouwd voor het te genwoordige nationaat-socialistische Duitschland. En onderneemt men thans een wandeling door deze drukke volks wijken, dan wordt men gefrappeerd door de tegenstelling tusschen voor heen en thans. Beruchte buurten werden ordelijk Het beruchte „Scheunenviertel", de toenmalige Bülowplatz, waar de „Rothe Fahne" der Duitsche bolsjewiki gedrukt werd en waar de bloedigste kloppartijen hebben plaats gevonden voordat Hitier de macht in handen kreeg, is tegenwoordig een exempel van zindelijkheid en orde en als men eens een kijkje in den statigen Volksscho'uwburg wil gaan nemen, dan be hoeft men niet meer met een gevoel van doodsangst uit de ondergrondsche te klau teren, want er wordt allang niet meer ge schoten en de enorme complexen van ar beiderswoningen bewijzen, dat men er in het tegenwoordige Duitschland althans naar streeft, om zijn beloften aan het volk in daden om te zetten. Dc plannen voor het nieuwe jaar Berljjn's Eerste Burgemeester, „Stadt- prasident", dr. Lippert vertelde ons op voorkomende wijze een en ander over de plannen van het thans begonnen jaar en luistert men naar zijn uiteenzettingen, dan zet men onwillekeurig een verbaasd ge zicht over zooveel ondernemingsgeest. Waar halen de menschen het geld van daan? vraagt men zich af, maar dat is niet onze zaak en een radicale oplossing van het eens zoo netelige vraagstuk der werk loosheid schijnt in het tegenwoordige Duitschland bij alles den doorslag te ge ven. „In het afgeloopen jaar zijn er op kosten der stad 5000 huizen gebouwd en 800 zoogenaamde „Elgenheimen" voor ar beidersgezinnen gereed gekomen. Natuur lijk willen wij dit sociale vraagstuk ook verder practisch behandelen en het Rijk heeft ons ook voor dit jaar zijn financicele ondersteuning toegezegd. Alleen in de laatste maanden hebben wij grond voor 23.000 nieuwe huizen aangekocht en al deze woningen zullen dit jaar gereed komen. De saneering van het oude centrum. „Van ingrijpend belang achten wij de saneering der „Altstadt", het oude cen trum, want vele kleine zakenlui beschik ken veelal in een der buitenwijken slechts over een „Wohnlaube", een tuinhuisje op een stukje land. dat ze voor den tijd van tien jaar of langer gepacht hebben. Ook staan er in dit gedeelte der stad nog com plexen, die allang niet meer aan de hy giënische eischen van onzen tijd voldoen en derhalve wordt er aan de oude MolKen- markt. bij de Torbrücke en in andere stadswijken heel wat tegen den grond ge haald. Wij hebben een project ontworpen, dat eerst nog de goedkeuring van den ge meenteraad behoeft om practisch uitge werkt te worden, om een groot blok in de Memeier strasse te saneeren en bij die ge legenheid zullen ook de sombere binnen plaatsen verdwijnen, want licht en lucht zijn ook in de binnenstad een eerste voor waarde. Een gelegenheid om te baden wordt hierbij niet vergeten". Met voldoening wees dr. Lippert er ten slotte nog op, dat de B.V.G. de Berlijn sche Verkeers-Maatschappij aan de stad is overgegaan, zulks in navolging van de gas- en waterleiding welke oorspron kelijk eveneens particuliere ondernemin gen waren. Vaklieden, die op dit gebied hun ervaring hebben opgedaan, zullen als raadsheer in het stedelijk bestuur den burgemeester terzijde staan, zoodat hun invloed het nieuwe beheer van de B. V. G. ten goede kan komen. „Onze grootste zorg bij dit alles zoo besloot dr. Lippbrt zijn uiteenzettingen ls een spaarzaam financieel beleid. Door strenge maatregelen zijn we er in het afp geloopen jaar reeds in geslaagd, om een belangrijk deel der vroegere enorme schul den te dekken en dit jaar hopen wij tot een definitieve oplossing te komen, want het aanzien van een stad als Berlijn hangt niet slechts af van het uiterlijk effect, maar minstens evenzeer van zijn finan- citele draagkracht!" SMOKKELAARS ONTMASKERD TE BARNEVELD. Zij brachten suiker, vet, boter en bissen uit België ons land binnen. De gemeente, en rijkspolitie van Barne. veld is dezer dagen eenige smokkelaars op het spoor gekomen, die er hun werk van maakten suiker, vet, botter en biggen uit Belsië ons land binnen te smokkelen en deze oer auto op verschillende plaatsen in het land verder te distribueeren. Dinsdagavond is een personenauto aan gehouden. waaruit juist een van de af nemers. een bakker, te Barneveld. zou wor. den bediend. De auto bleek duizend KG. suiker te bevatten, welke in beslag zijn ge. nomen. De chauffeur, die voor den burgemeester van Barneveld is geleid, bekende zich aan smokkelhandel te hebben schuldig gemaakt en noemde de namen van personen, die bij het smokkelen betrokken waren. Oo verzoek ran de oolitie zijn door kommiezen en politiemannen in verscheidene plaatsen in den omtrek huiszoekingen verricht welke tot resultaat hadden, dat thans een zestal per sonen bekend is. dat mede schuldig is aan den smokkelhandel. De wagen, waarmede de smokkelwaar werd vervoerd, is in beslag genomen. KIND WILDE KOKEND WATER DRINKEN. Men meldt ons uit Voorschoten: In een onbewaakt oogenblik liep het 2-jarig zoontje van het gezin v. d. Z. alhier naar een fornuis, waarop een ketel stond met kokend water. Blijkbaar heeft het jongetje uit de tuit van den ketel willen drinken, want hij liep er naar toe met geopenden mond, waardoor de jongen heete stoom in ziin mond kreeg en daar door zeer ernstige brandwonden bekwam in mond en keel en in het gelaat. Te: stond is geneeskundige hulo ingeroe pen. Er bestaat hoop dat het jongetje in leven zal blijven. Het kind lijdt ontzettend veel oiin. KINDERWAGEN MET BABY DOOR RUKWIND TE WATER. Een kinderwageneen oogenblik onbe- .:eard staande voor de étalage van een manufacteuenzaak aan de Dr. Kuyper- kade te Maassluis ginz ten gevolge van een rukwind rijden. In den wagen lag een baby van acht maanden De moeder was even den winkel binnengegaan voor het doen van inkoopen Het wagentje bewoog zich regelrecht naar het enkele meters diepe water dat langs dc Ds. Kuyperkade loopt. Voor de moeder wist wat er gebeurde, sloeg de wagen over den kOD het water in. Het vehikel bleef gelukkig eenigszins oo het dunne ijs hangen De baby bleef rustig liggen. Spoedig waren er eenige vrouwen bti de hand die kind en wagen op het droge brachten. De kleine was echter alleen wat nat geworden Het geluk bii het ongeluk wilde, dat de ouderlijke wonning dichtbij was. Spoedig lag de kleine met enkele warme kruiken onder de wol. Tel. FIETSENDIEVEN GEARRESTEERD IN ZUID-LIMBURG. Sinds geruimen tijd werd Zuid-Limburg onveilig gemaakt doeor een bende, die er haar werk van1 maakte in Heerlen, Maas tricht en omliggende dorpen fietsen te stelen. De maréchaussee is er thans in kunnen slagen in Hoensbroek vier oersonen aan te houden n.l. H en K„ beiden 16 jaar. den 19-jarigen V. en den 32-jarigen H. Deze laatste bleek de leider van de bende te zijn. Hii organiseerde de tochten en zorgde er tevens voor. dat de gestolen karretjes direct naar zijn woning gingen, waar zij gedemonteerd werden. Het is gebleken, dat ook andere buit niet werd versmaad In het geheel zijn ongeveer 25 fietsen ge stolen. De gearresteerden ziin naar Maastricht geracht waar zii in het huis van bewaring ziin opgesloten. EEN ANGSTIGE RIT. Dank zij den moed en de tegenwoordig heid van geest van den machinist zijn de inzittenden van een trein tusschen Ternes- var en Boekarese op het nippertje aan een vreeselijk ongeluk ontkomen. Toen de trein in volle snelheid voortreed, kwam de sto ker tijdens het scheppen van kolen in de oven te dicht bij het vuur, waardoor zijn kleeren vlam vatten. In een minium van tijd werd hij geheel door vlammen omhuld. De machinist trachtte hem te helpen, waarbij ook zijn kleeren in brand geraakten. Terwijl de twee mannen tegen de vlammen vochten, raasde de trein in steeds sneller vaart voort naar het Eerstvolgende station, Grajova. zonder dat de passagiers eenig besef had den van 't gevaar, dat hun boven het hoofd hing. Nog juist op tijd slaagde de machinist er in zijn trein tot stand te brengen maar een oogenblik later viel hij bewusteloos neer. Ernstig gewond werd hij naar een zieken huis overgebracht, de stoker was reeds aan zijn brandwonden bezweken. BU1TENLANDSCH GEMENGD. SCHEEPSBRAND. In de machinekamer van het stoomschip „Har Karmel". dat onder Engelsche vlag een uitnst op Haifa onderhoudt, is brand uitge broken. terwijl het schip in de haven van Constanza lag. De bemanning kon zich slechts met moeite redden. In de nabijheid liggende tankschepen werden door het vuur bedreigd. Men heeft het brandende schip daarom naar buiten gesleept. De schade zou eenige millioenen bedragen. Dooi! 12'/, en 22'/, cl. Groole lube: 30 cf. 4136 (Ingez. Meel.» ONTPLOFFING IN EEN VETFABRIEK. Twee dooden. Gisteimiddag is in een vetfabriek bij Toulouse een stoomketel ontploft. Twee arbeiders werden op slag gedood, drie anderen werden ernstig gewond. Enkele fabrieksgebouwen werden geheel vernield. ZONDERLINGE VIERING VAN DE JAARWISSELING. De vereeniging „Verfrischt u dagelijks" te Weenen. die niet veel leden telt, doch niet temin groote bekendheid genipt onder de op behagelijkheid gestelde Weeners, die zich in den winter gaarne terugtrekken achter de goed gesloten en beslagen ruiten van het warmste café, dat zij kunnen vinden, heeft volgens den Weenschen correspondent van de „Tim^" voor de tiende maal de intrede van het nieuwe jaar gevierd door te mid dernacht een bad te nemen in den Donau. Met den 74-jarigen voorzitter aan het hoofd en met fakkels in de hand marcheer de het uit twaalf mannen en twee vrouwen bestaande gezelschap naar den Donau, om onder den kreet van „Prosit Neujahr" en „verfrischt u dagelijks" in het water te springen en daar lustig rond te plassen, ga degeslagen door de huiverende toeschou wers op de Reichsbruecke. Dit niettegen staande het niet minder dan 18 graden vroor en zich veel ijs in het water bevond. Een extra attractie werd dit jaar geboden door een inspecteur van politie, die pas kortgeleden tot de vereeniginr; was toege treden. Deze nieuweling overgoot zijn klee ren met benzine en sprong, nadat er de brand in gestoken was, als een brandende toorts van de brug in de rivier, om even daarna weer boven te komen met het ge zicht van iemand, die een heerlijken duik heeft genomen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. STRAATNAMEN. Naar aanleiding van het door „een Lelde- naar" Ingezonden stuk „Straatnamen"' zij opge merkt, dat de „metamorphose" van de Paradijs- en Bouwelouwesteeg reeds jaren geleden is ont worpen door de Ver. tot Bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen onder voorzitter schap van hem, naar wien een der straten ge noemd is. Zeker bestond er geen betere wijze de herinnering aan al wat ter verbetering der Volkshuisvesting door beide mannen te Leiden bereikt ls te eeren, dan door het geven van hun namen aan de twee straten in de gesaneerde wijk. Niet alleen dat zij nooit bij hun leven hun goedkeuring daaraan zouden onthouden hebben, zij zouden er zich van harte in hebben verheugd. Eene, die beide naamgevers goed gekend heeft. HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING. Stadgenoten is het U bekend: dat er in Leiden een commissie voor Huishou delijke Voorlichting bestaat, dat deze commissie tot taak heeft het geven van voorlichting aan vrouwen van werklozen en huisvrouwen, wier gezinnen door de tijdsomstandigheden getroffen zijn. dat zij dit doel tracht te bereiken door het or ganiseren van kook- en naaicursussen, waar aan de bovengenoemde huisvrouwen voor een zeer geringe vergoeding kunnen deel nemen. ciat de voorlichting in de kooklessen zodanig is, dat met weinig geld voedzame maaltijden be reid kunnen worden, dat in de korte naaicursussen van „oud, nieuw" en ook van nieuwe stoffen kindergoed, jon genskleren en damesjaponnen worden ver vaardigd, dat vamaf 1935 (datum der oprichting dezer commissie) reeds door 750 huisvrouwen van de cursussen is gebruik gemaakt, dat er dank zij de belangrijke steun der ge meente en de giften van particulieren, instel lingen en firma's tot lieden steeds even wicht is gebleven tussen ontvangen en uit geven, dat onze arbeid behoefte heeft aan de belang stelling en het medeleven onzer stadgenoten en aan hun morele en daadwerkelijke steun, vooral in deze moeilijke tijden, Morgen 7 Januari wordt er in „Het Leidscho yolkshuis" een filmvoorstelling gegeven, waar voor al degenen zijn uitgenodigd, die in de af gelopen jaren op enigerlei wijze door het gëVen van hun arbeid, door giften of hun persoonlijke belangstelling ons werk moreel of daadwerkelijk steunden. De film geeft een over zicht van het Voorlichtingswerk, zoals dit. ook in onze stad wordt uitgevoerd. De Commissie vertrouwt op de aanwezigheid van alle genodigden en zal hun belangstelling in het Voorlichtingswerk op hoge prijs stellen. De Commissie: De Wethouder van Sociale Zaken. de heer J. J. van Stralen, Voorzitter, Mej. D. L. Eldering. Secretaresse. Mevr. M. C. van OerleNipper. Penningmeesteresse. (gironummer 320408, penningmeesteres „Commissie Inzake Huishoudelijke Voorlichting te Leiden"). Voor de: Arbeidsbeurs. Mej. L. Eskens. Dioc. R.K. Vrouwenbond. Mevr. J. KluytmansBerger. Leidsche Mij. v. Weldadigheid. Mej. D. Coebergh. Stichting: „Het Leidsche Volkshuis", Mej. M, Ruth. Ned. Christen Vrouwenbond. Mevr. J. StoltenStegman. Ned. Vereeniging v. Huisvrouwen, Mevr. Groen-Nieuwenhuizen Segaar. R.K. Vakschool voor Meisjes. Mej. M. Lutz. Vakschool voor Meisjes, Mej. M. Hoy tink. Vereeniging Vrouwelijke Studenten L.. Mej. A. v. Oostrom Meyes. KOUDE. Sedert verscheidene dagen heerscht in Hongarije een buitengewoon felle koude. Gisteren vroor het te Boedapest twintig gra den en te Nyiregyhaza, in het Noorden des lands, zes en twintig graden. De wegen zijn met sneeuw bedekt. Op den weg naar Weenen en op dien naar Balaton kan niet gereden worden. De internationale treinen ondervinden groote vertraging. Alle rivieren zijn bevroren. Te Boedapest, waar de Donau 400 Meter breed is, drijven talrijke ijsschotsen op het water, zoodat het waarschijnlijk is, dat de rivier weldra geheel toegevroren zal zijn. Het Balatonmeer is geheel bevroren met een ijslaag van 20 c.M. dikte. Ook in Polen is het zeer koud. Temperatu ren van 20—30 gr. onder nul zijn geconsta teerd. De treinen hebben veel last van sneeuwval. MIJNWERKERS HOUDEN EEN MIJN BEZET. Sinds veertisn dagen houden zeshonderd» mijnwerkers een mijnschacht bij Katto- witsj (Polen) bezet. Zij eischen een grati ficatie voor het Kerstfeest en het Nieuwe Jaar. Daar deze eischen niet zijn ingewil ligd, zijn de arbeiders nu tot voedselweige- ring overgegaan. Zij hebben pakken met eetwaren, die hun familieleden hun zon den, teruggestuurd. 4—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 12