Waar de Vrouw belang in stelt DIA LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 6 Januari 1938 Optimisme VOOR SUIKERZIEKEN RADOX Een geschenk der goden Cosima Wagner, een vrouw van groot formaat N.V. DE LEIDSCHE BROODFABBIEK Voor handige vingers Hart uitstorten Drie dollar Voor het MENU AARDAPPELEN direct besteld VLASVELD Vijf druppeltjes water! Origineele kralenversiering. VETPUISTJES Het jonge jaar ls bijna een week oud, al de heele en halve Zondagen zijn voorbij en het leven herneemt zijn gewonen gang loopt u ook al weer netjes ln het gareel? Ja? En we zijn vol werklust ln het nieuwe jaar, met van alles voor oogen, dat we be reiken willen, onverschillig of het nu een examen ls, dat we van plan zijn af te leg gen, of veranderingen ln onze levenswijze (al is het maar: „steeds vroeg opstaan"), -het vaste voornemen om ons nu niet meer zoo te ergeren aan kleinigheden (een spe cifiek vrouwelijk verschijnsel, zegt men) of wat u maar wilt. De vraag óf we het bereiken is nog niet eens van zooveel be lang als het feit, dat we steeds den wil tot slagen behouden en Ijpt doel niet uit het oog verliezen. Laten we vooral het sprookje niet gelooven, dat zij, die Iets bereiken ln welk opzicht ook, dat alleen aan geluk te danken hebben, al lijkt het soms opper vlakkig beschouwd 'ook zoo. Wie wat verder kijkt, vindt achter dat z.g. „stomme" geluk meestal een flinke hoeveelheid energie en werklust, en een massa arbeid, die verzet is. Verdiept u zich maar eens in levensbe schrijvingen van belangrijke mannen en vrouwen, dan ziet u, dat hun leven werd in genomen door hard werken, dat het vaak groote teleurstellingen en tegenslagen bracht, ook wel momenten van vreugde en tevredenheid; maar steeds spreken die be schrijvingen van volharding en optimisme, dus vertrouwen op slagen. Als het einddoel hun niet steeds voor oogen stond, hadden ze vaak het ploeteren halverwege al lang opgegeven. En hoewel het nu niet direct noodza kelijk is, dat we allen „groote" vrouwen en mannen worden, al was het alleen maar hierom, dat er dan weer geen verschil tus- schen gewichtige en doodgewone stervelin gen zou zijn, toch kunnen we in ons leven beter een voorbeeld nastreven, dat boven ons staat, dan dat we ons spiegelen aan lagere geesten. Ten eerste zouden we dan gevaar loopen nogal tevreden over ons zelf te worden bij het constateeren van onze meerderwaardigheid, ten tweede is de kans niet gering, dat we er door omlaag worden getrokken: loopt het niet gemakkelijker op een afdalenden weg dan op een stijgenden? Maar nu zouden we het nog oneens kun nen zijn over de vraag, wie nu eigenlijk ons ideale voorbeeld zal zijn, Is het elke be roemdheid op het gebied van kunst, han del, maatschappelijk werk, politiek - noemt u maar op wat u wilt -, ook zij, die overi gens in het dagelljksch leven een menge ling vertoonen van onbeheerschtheid, neer slachtigheid. opvliegendheid, heerschzucht en nog een half dozijn van dergelijke negatieve deugden, die welwillend veront schuldigd worden, omdat het „een groot man" is, maar waardoor het algemeen oor deel over hem luidt: „Een lastig heer!" Is dat ons voorbeeld van den „geslaagden" mensch? De harmonie is bij zulke naturen zoek en hoe kunnen we ons aan iets onharmonisch spiegelen? De volksmond zegt in zoo'n ge val: „Het mag dan een belangrijk perso nage zijn, maar als mensch is hij ongeniet baar", aldus onderscheid makend tusschen den „mensch" en den „maatsohappelijken werker", wat toch eigenlijk heel vreemd is. Wat komt dit ook duidelijk uit, als er met een zekere ongeloovlge verbazing ge constateerd wordt, dat de .groote" man „toch" zoo prettig ln den omgang is! Waar uit we zouden kunnen afleiden, dat die combinatie niet al te vaak voorkomt en dat is toch wel wat erg somber gedacht. Er zijn gelukkig nog heel wat goede, evenwichtige, hoogstaande menschen, die ons inspireeren tot navolging, al zijn ze natuurlijk ook niet uit louter deugden op gebouwd; dan zouden ze als mensch niet eens „af" zijn. Ieder kent wel zoo'n voorbeeld in haar of zijn omgeving en ieder zal het met ons eens zijn, dat een van hun meest in het oog vallende eigenschappen „optimisme" is. En nu denken we niet aan die neiging om alles mooi en goed te vinden en daartoe eenvoudig het leelijke uit den weg te gaan. wat ook wel eens met optimisme wordt be titeld. Daarin zit iets zelfgenoegzaams: „Ik heb mijn kopje thee of mijn sigaartje op tijd, Ik kan behoorlijk bestaan och, het leven is nog zoo slecht niet!" Wacht u voor zulk soort optimisme. Maar de benijdenswaardige naturen die ook al zijn ze geen achttien of twintig jaar meer, nog echt enthousiast kunnen zijn, die de donkere kanten van het leven en de maatschappij volstrekt niet ontkennen en er misschien zelf meerdere malen mee in aanraking komen, maar die tooh gelooven m het slagen van een onderneming die meer of minder bewust contact zoeken met de goede gedachten, die boven tijd en om standigheden uitgaan zij zijn, philoso- lisch gesproken, de ware optimisten. Wordt ln de wijsbegeerte het geloof in den voor uitgang der menschheld niet de optimisti sche richting genoemd? En hoewel de tegengestelde opvatting het pessimisme, heel wat aanhangers telt die lang niet voor de poes zijn wie denkt hier niet aan Schopenhauer, die van oor deel was, dat het goede het nooit van het slechte zal winnen en dus het leven eigen lijk een onafgebroken lijden Is geloof ik toch, dat onze hedendaagsche maat schappij, zoo goed als de enkeling, meer heeft aan wat gezonde levensblijheid. Een pessimistische levensopvatting kan ons hoogstens nog meer in den put brengen, een bezigheid, die misschien alleen als ge zelschapsspel te apprecieeren valt. Er wordt wel beweerd, dat het zuivere zonnige optimisme zich niet meer thuls- voelt in onzen gecompliceerden tijd. Waar las ik toch kortgeleden: „Het optimisme is een geschenk van de goden; het pessi misme is een product van het menschelijk intellect". Het ls nog begin Januari en krachtens de traditie mo7en we deze geheels eerste maand nog „nleuwjaar-wenschen"- zoodat het me nog niet zoo gek Iiikt als we elkaar bij al het andere goede ook nog een flinke aosls optimisme, van de zuiverste kwaliteit, toewenschenCRITICA 25 December 1937 was het precies honderd Jaar geleden, dat Cosima Wagner, de trou we levengezellln van den grooten opera componist. die na zijn dood op hoogst be kwame wijze zijn werk heeft voortgezet, werd geboren. Een vrouw van groot formaat, aan wie wij zeker hier wel een enkele gedachte mogen wijden. Op 25 December 1837 werd Cosima te Bellagio geboren ais de dochter van Franz Liszt en van de schoone gravin d'Agoult. Reeds als jong meisje, toen zij met haar zuster Blandine en een gouvernante te Parijs woonde, had zij Richard Wagner vluchtig ontmoet, en een onvergetelljken indruk van hem ontvangen. Eerst in 1857 echter, op haar huwelijksreis met den diri gent Hans von Billow, leerde zij hem beter kennen. De verheven macht van Wagner's genie en de oorzaken van zijn innerlijk lijden in hoofdzaak onbegrip en vijand schap van zijn omgeving ten opzichte van zijn kunst en zijn buitengewoon ongelukkig huwelijksleven met Minna Plauer (overle den in 1806) werden Cosima langzamer hand zoo duidelijk, dat ln haar de overtui ging steeds dieper wortel schoot, dat zij geroepen was om hem het geluk te geven, waarnaar hij verlangde en dat hij ook voor zijn werk zoozeer noodig had. Haar huwelijk met Von Biilow is nooit gelukkig geweest en ook niet uit liefde ge sloten: van het oogenbllk echter, dat zij Wagner leerde kennen, bestond er voor haar nog slechts één man en dat was hij; nog slechts één taak en dat was, hem en zijn werk te dienen. Von Bülow, een goed vriend van Wagner gedroeg zich in deze wel eenigszins moei lijke situatie als een volkomen gentleman; in 1870 werd zijn huwelijk met Cosima ont bonden en kort daarna trouwde zij met Wagner, nadat beiden de krenkende aan vallen van hun omgeving met grooten moed hadden getrotseerd. In „Llszt's wonderbaar evenbeeld", zooals I zijn dochter weieens genoemd ls, vond Wag ner, na veel voorafgegaan lijden, eindelijk niet alleen de liefhebbende vrouw, die hem het lang ontbeerde huiselijke geluk zou schenken, maar ook de persoonlijkheid, die den mensch en den kunstenaar in hem be greep. Niet ln de laatste plaats echter bezat hij ln haar de vrouw die zou zorgen voor de tenuitvoerlegging van zijn kunstenaarswn ook als hij lang gestorven was, want bijna een kwart eeuw na het verscheiden van den meester zien wij haar aan de spits der Bayreuther „Festspiele" bezig, dit werk ln zijn geest te leiden. Na Wagner's dood ln 1883 begon Cosima's bijna bovenmenschelijke taak, die zij tot 1908 heeft vervuld. Zij kende alle partituren van den meester uit het hoofd, zooals ook al zijn aanteekenlngen aangaande de regie van zijn werken. Zij beheerschte alle rollen; zij studeerde met de verschillende zange ressen de rollen van Eva, Elisabeth, Elsa, Isolde, Kundry. De grootste waarde hechtte zij aan de uitspraak en eiken dag werden dan ook onder haar leiding gedurende twee uur spraakoefeningen gedaan. Toen de zan geres Lulse Reuss-Belce eens een partij niet overeenkomstig haar wensch ten gehoore had gebracht, kreeg zij in de garderobe het volgende briefje van Cosima's hand: „Meisje in welke taal heb Je vandaag gezongen?" In de omgeving van Cosima heerschte echter steeds de beste stemming. Want al had zij buitengewoon goed „den wind eronder", toch was ze tevens de hoffelijk heid in persoon. Zoo wordt van haar ver teld, dat zij tijdens de „Festspiele" bijna lederen dag een bezoek bracht aan de zangeressen en zangers, om weer alles goed te maken voor het geval zij een van hen bij de moeilijke repetities had gekrenkt. Daar deze bezoeken, waarbij ze steeds presentjes meebracht, echter veel tijd in beslag namen had Cosima iets kostelijks verzonnen: Wolff haar huisknecht, moest steeds trachten te weten te komen, wanneer de kunstenaars en de „Festspiel"-gasten niet thuis waren en op dat uur verscheen mevrouw Cosima, gaf haar kaartje en haar cadeautje af en sprak er haar „diep leedwezen" over uit, niemand thuis te hebben getroffen. De oude Wolff, die even oud was ais Cosima zelf, droeg voortaan den naam „Besuchswolff". Zoo zijn talrijke anecdoten over Cosima Wagner in omloop; allen die met haar in aanraking kwamen wedijverden echter in liefde en vereering voor deze hoogstaande vrouw, van wie een. geweldige invlced op haar omgeving uitging. In de groote discipline, die op de repe tities heenschte, rust zeer zeker ten deele het geheim van het succes der .Bayreuther Festspiele". BROOD BESCHUIT i MEEL KOEKJES Recepten voor 21 DIA-producten te berei den uit ons DIA-meel, worden GRATIS beschikbaar gesteld. TELEF. 36. Eenige fabr. ter wereld van DIA-producten. .860 (Ingez. Med.) Onlangs heeft een ondernemende Ame- rlkaansche te New York een instituut op gericht, dat werkelijk blijkens den op gang, die het maakt in een lang ge voelde behoed te voorziet. Een instituut n.l„ waar iedereen, die daaraan behoefte mocht hebben, zijn of haar hart eens heelemaal kan uitstorten. Op een goeden dag plaatste de handige dame een advertentie van den volgenden inhoud in enkele groote bladen: „Vertrouwt u gerust uw zongen, leed en ergenis toe aan een vrouw, die bereid is, met sympathie en begrip naar alle klach ten te luisteren. Prijs 3 dollar per uur." Ze had Inmiddels een gezellige kamer ingericht en wachtte af.Het resultaat wa3 overweldigend. Weldra bleek, dat er te New-York honderden, neen wel duizenden eenzame menschen en vooral vrouwen rondliepen, die een dringende behoefte hadden, eens tegenover een wildvreemde haar hart uit te storten. Het kwam daarbij ook niet zoozeer aan op goeden raad als wel op een geduldig luisterend oor en een paar woorden van meegevoel. Daarvoor be taalden ze graag het honorarium van 3 dollar per uur, dat toch niet voor de poes isl Reeds de eerste dagen was de toeloop zóó groot, dat de oprichtster van het „hartuitstortingsinstituut" een heelen staf helpsters moest engageeren. En natuur lijk hebben andere sympathieke en han dige dames het kunstje reeds afgekeken, en meerdere instituten geopend! MAANDAG: Stamppot van snijboonen met witte boonen Rookworst. Beschuit met bessensap. DINSDAG: Gehakt, Zoete appelen, Aard appelen, Rijstebrij. WOENSDAG: Brusseisch lof met ham en kaassaus. Aardappelen, Vanillevla met bitterkoekjes. DONDERDAG: Runderrollade, Spruitjes, Aardappelen, Gebraden appelen. VRIJDAG: Magere erwtensoep, Panne koeken. ZATERDAG: Kerryschotel van resten rollade. Sla van kruiandijvie. Griesmeel pudding. Gestoofde abrikozen. ZONDAG: Tomatensoep (van puree uit blikje). Gebakken broodjes. Biefstuk, Aard appelen, Appelmoes, Koffiepudding met vanillesaus. VEGETARISCHE MENU'S. 1 Hutspot met witte boonen, Vanillevla met appelmoes. 2. Rijst met kaas en tomatensaus. Veldsla. Omelet met compote. 3. Boonencroquetjes. Bruine boter. Prei, Aardappelen, Rodgröd met vanillesaus. 4 Eierschelpen, Sla van Brusseisch lof, Aardappelpurée. Tapiocaschotel. CU5E JlflGEL 120 tcu 719 DOEZQ/TDQÜT 22 tcu£823 LEI DEM (Ingez. Med.) 8769 Naast de meer volumineuze soorten wor den ook de kleine platte taschjes met treksluiting veel gedragen. Ze zijn heel ge makkelijk bij 't maken van visites en niet duur, zoodat we ons kunnen permltteeren, bij ieder japonnetje een verschillend taschje te hebben. Wie een beetje handig is, maakt het zelf. Het taschje op onze teekening ls gemaakt van lichtbruin peau de Suède met eensier- driehoek geen overslag! van donker bruin dito en is opgevrooiijkt met groene en roode rechthoekjes. De stiksels zijn lichtbruin. Het werk is heel eenvoudig, wanneer men eerst de stukjes leer even op het taschje rijgt. Met een lichtbruin mantelcostuumpje donkerbruine handschoenen en schoenen vormt dit taschje een keurig geheel. De zusjes Dionne zijn niet alleen een groote merkwaardigheid omdat ze als vijf- lingen geboren zijn maar ook omdat ze op elkaar lijken als vijf druppeltjes water. De gelijkenis is zelfs nu na meer dan driejaar nog zoo sterk, dat dr. Dafoe, hun speciale verzorger, en de verpleegsters die dage lljksch met haar omgaan, ze niet kun nen onderschelden. Onlangs hebben twee biologische stu denten John Mac Arthur en Norma Ford een lange lijst met kenmerken van de vijf- ling opgesteld. En hieruit blijktdat zelfs oorvorm, haarkleur en oogkleur bij aJle vijf volkomen gelijk zijn, evenals de vingerafdrukken van handen en voeten. Er is maar één verschilletje: Marie's haar krult den anderen kant uit ais dat van haar vier zusjesl RECEPTEN. Stamppot van snijboonen uit het zout. Groente uit zout wordt de laatste iaren veel minder gegeten dan vroeger Versche groenten bevatten immers verschillende voedingszouten en vitaminen die door het inmaken en later door het afkoken verlo ren gaan. Toch zal men door het eten van dezen stamppot of andere groente uit het zout zijn gezondheid niet benadeelen. Wan neer men deze gerechten eenige keeren in den winter od tafel brengt, geeft het af wisseling in het dagelijksch menu. De witte boonen maken dezen stamppot zeer voed zaam en kunnen wanneer men geen worst of spek meekoken wil. deze heel goed ver vangen. Benoodlgidheden: 1 KG. snijboonen uit het zout, ','j KG. aardappelen of 3/4 KG. aardappelen en 4 ons witte boonen. 4 ons rookworst, 80 gr. vet of 3 ons rookworst en 1'/: ons rookspek. Bereiding: De snijboonen eenige keeren afkoken en afspoelen tot ze bijna gaar zijn en met de aardappelen niet meer te zout zullen zijn De aardappelen in de pan doen met zooveel water, dat ze half onderstaan, hierop het spek leggen en dit bedekken met de snijboonen. Alles samen nog phn. 3/4 uur laten koken. Het spek er uit nemen en doorstampen. De afzonderlijk gaar ge kookte boonen er vooratchtlg doorroeren, er niet door stampen. De worst kan tegelijk met de aardap pelen in de pan worden gedaan en meege- kookt worden. Voor het stampen haalt men de worst er uit, voegt boter of vet toe en laat alles nog tien minuten stoven. Kookt met het spek in de stamppot, dan zet men de worst op met zooveel koud water dat de worst onderstaat, brengt dit tegen de kook en laat alles zoo plm. - uur staan. De worst niet inprikken. Brusseisch lof met ham en kaassaus Vanillevla met appelmoes. Heeft men eens 's middags weinig tijd om te koken, dan kan het bovengenoemde menu bijna geheel in den morgen klaar gemaakt worden. Alleen de aardappelen moeten gekookt worden en in dien tijd zet men den schotel in d enoven, of als men die niet heeft op een kleine gaspit of petroleumstel te warmen. Vanillevla en appelmoes worden koud opgediend. Benocdigdheden2'/i pond Brusseisch lof. 4 d.L. melk. 35 gr. boter, 35 gr. bloem. 40 gr. geraspte oude kaas. 30 gr boter. 2 ons ham, paneermeel. Bereiding: Het lof schoonmaken wasschen en gaar koken ln weinig water met zout De stukjes uit het water nemen en goed uit laten lekken. Om elk struikje een plakje ham rollen en deze in een vuurvasten of geëmailleerden schotel leggen. Van melk, boter en bloem een saus maken. Deze goed door laten koken, de gerasp'e kaas er doorroeren en de saus over de struikjes Jof heen schenken. Paneermeel er over heen strooien, een paar stukles boter er op leg gen en den schotel ln den oven bruin laten worden. (15 minuten). ,o>V\e l"^x OB ANTON HUNINK, DEVENTER 4153 (Ingez. Med.) Dit japonnetje toont een schouderstuk, dat met banden van kraaltjes versierd wordt. Het best rijgt men de kraaltjes eerst op bandfluweel, waarna zie op de Japon worden aangebracht. Ook de pols krijgt zulk een versierinkje. Is deze garneering niet bijzonder fijn? Een theelepel Radox in een glas warm >vater doet wonderen. Een behandeling verwijdert zc< Bij apothekers en erkende drogisten f0.90 per pak en f 0.15 per klein pakje. 4139 (Ingez. Med.) Magere erwtensoep. Ook zonder vleesch kan men smakelijke erwtensoep maken. Men neemt wat meer groente en roert er even voor het opdoen een goed stuk boter door, zoodat de gerur hiervan behouden blijft. In boter gebakken stukjes brood worden er dan afzonderlijk bii gegeven. Benoodigdheden3 ons spliterwten, zout, 'h ons boter. 1 knolselderij, 1 flinke bos selderij. 1 bosje prei. 4 in blokjes gesneden boterhammen. Bereiding: De erwten uitzoeken wasschen en weeken. Ze in het weekwater met het zout plm. l uur laten koken. Dan de schoon, gemaakte en klein gesneden, gewasschen groente toevoegen en samen nog 3/4 uur laten keken. Dikwijls in de soep roeren, zocdat ze goed gebonden ls. Van het vuur de boter er door roeren en naar verkiezing wat maggl-axoma. De blokjes brood in wat boter in de koekepan aan alle kanten mooi bruin bakken. Koffiepudding met vanillesaus. Benoodigheden3/4 L. melk, of '/i L melk en 1/4 L room, 2 d L sterke koffie-extract. 90 gr. suiker. 25 gr. Is 12 blaadjes gelatine. Bereiding: De melk met de room aan de kook brengen. De gelatine in koud water weeken tot ze heelemaal zacht is, uitknijpen en in de melk oplossen als deze van het vuur genomen is Koffie-extract en suiker toevoegen en als de puddingmassa gelei achtig wordt overdoen in een met koud water omgespoelden vorm. Ais de pudding koud is keeren en v« L vanillesaus of custardsaus er bii geven. Voor L. melk: 15 gr. custardpoeder. 30 gr. suiker. Rödgröd met aardappelsago. Benoodigdheden: flesch bessensap is phn. 4 d.L.. l dL. water. 50 gr aardappel sago, 100 gr. suiker, >/i L. custardvla. De sago met het water aanmengen en bii de kokende bessensap gie'en. Door laten koken en onder goed roeren de suiker toe voegen en overdoen in een glazen schaaltje. Als de massa stijf is de custardvla er voor zichtig opschenken Voor L. custardvla: L, melk. 30 gr. custardpoeder, 40 gr. suiker 3—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 11