BINNENLAND Soest en Baarn gaan blijde dagen tegemoet De Zondagswet is verouderd 78sie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 5 Januari 1938 Derde Blad No. 23858 Instantine De feestcomité's zijn aan den slag De Koningin verlaat Soestdijk. HJVÏ. de Koningin is gistermiddag te ongeveer half vijf per auto van het palcis Soestdijk vertrokken en om 7 uur in de Residentie teruggekeerd, waar Zij Haar intrek heeft genomen in het Paleis Noordeinde. Het 50-jarig bestaan der Heidemaatschappij. Dr. Lovink onderscheiden. Onder groote belangstelling en in tegen woordigheid van een groot aantal autori teiten heeft heden de Nederlandsche Hei demaatschappij den dag herdacht, waarop zij. Vijftig jaar geleden, werd opgericht. De eerste herdenkingsplechtigheid ge schiedde in de ochtenduren in het gebouw der Heidemaatschappij aan den Velperweg te Arnhem. In de vestibule van het gebouw werd een monument onthuld, voorstellende de figuur van een zaaier, gemodeleerd door den beeldhouwer Jacobs van den Hof. Dit monument is aangeboden door de ge zamenlijke ambtenaren der maatschappij. Buitengewone vergadering. Hedenmiddag is in „Musis Sacrum" de buitengewone algemeene vergadering ge houden ter herdenking van het jubileum. Tot. de aanwezigen behoorden o.a. de mi nister van Economische Zaken, mr. M. P. L. Steenberghe, de commissaris der Ko ningin in de provincie Gelderland, mr. S. baron van Heemstra, en de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. Van Schaick. De voorzitter, dr. H. J. Lovink, begon zijn openingsrede met woorden van eerbiedige hulde en toegenegenheid jegens de leden van het Koninklijk Huis. voor wier wel zijn hij zijn beste wenschen uitspraak. Vervolgens vestigde spr. de aandacht op den geest van saamhoorigheid, die onder alle leden der maatschappij leeft en waar door het werk van het bestuur niet weinig wordt verlicht. Vervolgens gaf spr. een overzicht van het werk der maatschappij in de afgeloo- pen 50 jaar, waarover wij dezer dagen reeds uitvoerig schreven. Onderscheiding voor Dr. Lovink. Mr. J. van de Mortel, de onder-voorzitter der Heidemaatschappij, kreeg vervolgens het woord. Spr. herinnerde aan den band welke sinds bijna 50 jaar tusschen den heer Lovink en de maatschappij heeft be staan en dankte hem voor het vele werk, dat hij als ambtenaar en als bestuurslid voor de maatschappij heeft verricht. Tenslotte deelde spr. mede, dat de raad van commissarissen besloten heeft, den heer Lovink de hoogste onderscheiding der Maatschappij, namelijk de medaille in goud, te verleenen. Namens de commissarissen werd den voorzitter een door Jan Sluiters geschilderd portret aangeboden. Uitbreiding van onze luchtmacht. Groote vliegtuig-order bij Fokker geplaatst. Eenigen tijd geleden hebben wij ge meld, dat de minister van Defensie voornemens zou zijn bij de N.V. Neder, landschc Vliegtuigenfabriek Fokker een belangrijke opdracht te plaatsen ten behoeve van de luchtvaartafdeeling te Soestcrberg Naar het A.N.P. thans bericht is aan bedoeld voornemen dezer dagen defi nitief uitvoering gegeven en zijn de desbetreffende contracten reeds tot stand gekomen. De directie van de Fokkerfabrieken, tot wie het A.NP. zich om inlichtingen heeft gewend, deelde mede. het bovenstaande te kunnen bevestigen. Inlichtingen omtrent aantal en soort der betrokken vliegtuigen, kon men evenwel niet verstrekken. Wij hebben destijds echter gemeld, dat de thans bestelde vliegtuigen behooren tot de nieuwste uroducten van de Fokkerfabrieken en dat derhalve de luchtmacht zal worden uitgebreid met eenige tientallen der nieuw ste Fokkerjagers van het type D 21, eenige tientallen snelle tweemotorige gevechts vliegtuigen van het reeds dadelijk na zijn verschijnen op de Parijsche Luchtvaart- salon in 1936 zooveel opzienbarende type G 1 en de in het najaar gereed gekomen tweemotorige luchtkruisers T 5, alsmede een aantal soortgelijke doch zwaarder be- wacende luchtkruisers van een iets zwaar der type. DE MILITAIRE PENSIOENWET 1922. Het hoofdbestuur van den Algemeenen Perisioenbond heeft zich met een adres ge richt tot den minister van defensie, waarin het zijn teleurstelling uitspreekt over het antwoord van dien bewindsman op de van verschillende zijden in de Tweede Kamer geuite wenschen ten aanzien van de ge- pensionneerde oud-militairen, die buiten de militaire pensioenwet 1922 vallen. Aan dit adres ls een memorie van toe lichting en een overzicht van de tot stand gekomen verhoogingen der Indische pen sioenen en van de maxima pensioenen der gepensionneerden van land- en zeemacht van voor 1918 toegevoegd, alsmede een overzicht van de conclusies waartoe leden der Kamer, die over dit onderwerp het woord voerden, zijn gekomen. Het hoofdbestuur verzoekt den minister alsnog aan de wenschen van de gepen- sionneerde oud-militairen tegemoet te komen. OPENBAAR LICHAAM WIERINGERMEER. Leden van den raad benoemd en geïnstalleerd. De Staatscourant van gisteravond bevat het Koninklijk Besluit, waarbij met ingang van 1 Januari 1938 benoemd zijn tot leden van den raad, bedoeld ln artikel 4 van de wet van 31 Mei 1931 tot Instelling van een openbaar lichaam voor den tngepolderden Wieringeimeer en nader aan te wijzen in gepolderde of in te polderen gedeelten van het IJsselmeer: Ir. V. J. P. Deblocq van Kuffeler, hoofd ingenieur-directeur van den Rijkswater staat. toegevoegd aan den directeur-gene raal van den Rijkswaterstaat te Den Haag: mr. H. F. de Boer, administrateur, hoofd van de afdeellnig domeinen van het Dep, van Financiën te Den Haag: C. Dane Gzn., wethouder der gemeente Willemstad; J. Haverkamp, rentmeester der gemeente Kampeii te Kampen; jhr lr. O. C. A. van Lidth de Jeude, oud-minister van Water, staat te Den Haag: A. J. Loerakker, voor zitter van den Nederlandschen R.K. Land- arbeidersbond St. Deusdedlt. lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Haarlem; D. Louwes, voorzitter van de Groninger Maatschappij van Landbouw te Ulrum; L. H. Mansholt, lid van de Gcd. Staten van Groningen te Glimmen en C. Moors, voorzitter van den Noord-Brabant- schen Christeiiiiken Boeren,board, te Nieuw- Vossemeer; 2e aangewezen: a. als voorzitter van den raad jhr. ir. O C. A. van Lidth de Jeude voornoemd; b. als lid. dat den voorzitter bij onge steldheid. afwezigheid of ontstentenis vervangt. H. D. Louwes voornoemd. Hedenmiddag zijn de leden van den raad door den minister van Waterstaat mr dr lr. van Buuren geïnstalleerd. SCHOOLVOEDING. Commissie geeft aan het verstrekken van warm voedsel de voorkeur. De voorzitter van den Gezondheidsraad heeft aan den minister van sociale zaken een advies uitgebracht over de samenstel ling van de schoolvoeding. Dit advies, dat met name de vraag betrof, of bij de school voeding de voorkeur moest worden gegeven aan de verstrekking van melk, dan wel van warm voedsel, is thans gepubliceerd in de Verslagen en mededeelingen betreffende de volksgezondheid. Daaraan is het navolgen de ontleend: Ten einde voldoende gegevens te verza melen werd, aldus de „N.R.Crt.", een com missie ingesteld, bestaande uit de doctoren Deyll, Eykel, Schuckink Kool, Streng, Ta- miniau en prof. Wolff, terwijl de directeur- generaal van de vólksgezondheid aan de besprekingen deelnam. De beteekenls van het vraagstuk werd acuut sedert van den kant van den melkhandel door het zuivel- bureau op meer gebruik van melk voor dit doel is aangedrongen. Ongetwijfeld heeft melkvoedlng verschil lende voordeelen: het ls licht verteerbaar, wordt volledig opgenomen, wekt over het algemeen geen tegenzin en kan zonder veel onkosten en moeite worden verstrekt. Verstrekken van warm voedsel ls duurder, bereiding en distributie geven moeilijk heden, terwijl voldoende afwisseling in den winter bezwaren heeft. Ook kan de lust voor warme maaltijden thuis venninderen. Inderdaad moeten de schoolmaaltijden als aanvulling en niet ter vervanging van de voeding thuis dienen. De commissie heeft speciaal de voedingswaarde vergeleken. De commissie berekent, dat een kind van 68 jaar 1350 calorieën noodig heelt, van 810 jaar 1620 calorieën en van 1012 jaar 1890 calorieën. De eiwitbehoefte zou van 50 g. voor de 8-jarigen tot 88 g. voor de 12-jarigen stijgen: bovendien zou een kind 0.8 gr. calcium, 0.6 gr. phosphor, 20 mg. ijzer, 1000 internationale eenheden vi tamine A. 1540 mg. vitamine C en zou den jonge kinderen 4000 eenheden vita mine E noodig hebben. De commissie be rekende nu welk deel van de behoefte aan deze verschillende bestanddeelen voor een kind van 6 en van 10 jaar door liter melk werd gedekt. Dat is van de calorieën niet meer dan 1/3l/6de, terwijl het type warme maaltijd, zooals te Amsterdam wordt verstrekt 1100 g. aardappelen, 300 g. groenten, 75 g. vleesch en 40 g. vet) 2/5de daarvan dekt, terwijl men het aantal ca lorieën nog verhoogen en den maaltijd goedkooper maken kan door 100 g. aard appelen en 25 g. vleesch te vervangen door liter melk. Sommige kinderen verdragen melk slecht de armsten krijgen bovendien heelemaal geen warm eten, vitaminologisch verdienen aardappelen en groenten de voorkeur; wel moet men niet te vaak dezelfde groenten geven en moet op de samenstelling van het warme voedsel nauwkeurig worden toe gezien. Gewaarschuwd werd bijv. tegen te vaak geven van erwten en boonen. Ter voorlichting van de desbetreffende instan ties wordt aan het rapport een aantal menu's toegevoegd. Gewezen wordt op de groote bron van dierlijk eiwit, die men heeft in de goedkoope taptemelk en mager melkpoeder. De warme maaltijd kan afge wisseld worden door melkpap in allerlei vorm. Algemeen werd toediening van meer dan '/s liter melk per dag afgekeurd; reeds daarom kan melk nooit het hoofdbestand deel vormen, doch zal het bijvoeding moe ten blijven (met uitzondering van de kleu ters, dus 36 jarigen, waarbij overwogen dient te worden ook den kleuters, die de kleuterschool niet bezoeken, toch de melk te doen verstrekken). Een koude maaltijd, mits goed samengesteld, bijv. het z.g. Oslo- ontbijt (brood met kaas, melk en een vrucht), is wel een goede combinatie, doch mag den warmen maaltijd in geen geval vervangen. Samenvattend komt de commissie tot de slotsom, dat de warme maaltijd gehand haafd moet blijven en een tn voedings waarde aequlvalente hoeveelheid melk dooi de kinderen minder goed wordt verdragen. Er moet afwisseling gebracht worden in de bestanddeelen. vooral wat de groenten be treft. Afwisseling met een warmen maal tijd, bestaande uit pap, bereid met melk, meel en rijst is mogelijk, doch dit moet niet meer dan ten hoogste tweemaal per week verstrekt worden. Een te groot ge bruik van erwten en boonen dient yermë- Introductie-campagnes slagen met dagbladreclame. In 1934 introduceerde de Goodyear bandenfabriek een nieuwen band met een reclame-campagne in dagbladen, waarvoor rond twee millioen dollar werd uitgetrokken. 4085 Op dit moment is dat merk, de G 3, nog steeds de meest verkochte band in de Vereenigde Staten. Van 8 Juni tot 4 Augustus J.l. adver teerde Goodyear in dagbladen, ten einde een betrekkelijk ombekend soort band, uit de middenprijs-klasse erin te brengen. Reeds spoedig kon men concludeeren, dat de verkoop van dezen band verdrievoudigd was. De verkoopskracht van dagblad reclame de kern van alle goede reclame was weer eens gebleken. den te worden. De melk worde alleen als bijvoeding beschouwd en zeker in niet grooter hoeveelheid dan V; liter, afhanke lijk van de samenstelling van den warmen maaltijd. Men moet meer dan tot nu toe gebruik maken van afgeroomde melk en melkpoeder ter verhooging van het eiwit gehalte van het voedsel. Ten slotte moet voldoende variatie in de menu's worden nagestreefd en vermeden moeten worden, dat op vaste dagen eenzelfde menu wordt gegeven. HAAGSCHE PARKEERVERORDENING GOEDGEKEURD. Naar wij vernemen heeft de Kroon de Haagsche parkeerverordening voor onbe- paalden tijd goedgekeurd. Den Haag ver keert daarbij in een uitzonderingspositie, daar voor andere gemeenten een dergelijke goedkeuring niet heeft plaats gehad. Naar aanleiding van deze goedkeuring schrijft ons de K.N.A.C.: Ondanks het feit, dat de regeering blij kens haar vroegere verklaringen afwijzend tegenover de z.g. parkeerheffingen stond, is zij dus toch gezwicht voor den aandrang welke het Haagsche gemeentebestuur in dezen heeft uitgeoefend. Het gevolg ls dus. dat de automobilisten in Den Haag voor het geregeld laten staan van hun voertuig voor of nabij perceelen.waar zij wonen of werken een extra belasting zullen moeten betalen. Het is te hopen, dat het Haagsche ge meentebestuur ten slotte het onbillijke van deze extra-heffing, welke daarenboven voor een gemeente als Den Haag als een on waardige bron van inkomsten moet worden beschouwd, zal inzien en tot intrekking van dit besluit zal overgaan. Tot zoolang zullen de automobilisten te Den Haag zich aan de Haagsche verorde ning hebben te onderwerpen. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. Besluit is benoemd tot nota ris binnen het arrondissement Haarlem, ter standplaats de gemeente Zaandijk: mr. C. Walig, candidaat-notaris te Zaandijk; tot notaris binnen het arrondissement Groningen, ter standplaats de gemeente Sappemeer: mr. P. H. Velsen, thams notaris te Meppel. Bij Kon. Besluit is benoemd tot com missaris van politie te Tiel: J. S. de Jong, thans inspecteur van politie te Zwolle. (Van een specialen verslaggever). SOEST, 4 Januari. Het is te begrijpen dat men in de ge meenten Soest en Baarn vervuld is van den terugkeer, en aanstaanden terugkeer, der bewoners van het Daleis Soestdijk. Even be_ grijpelijk is het, dat men in beide gemeenten nu er zekerheid is. waar de blijde gebeur tenis zal plaats hebben, plannen heeft ge maakt, om op sobere wijze, uiting te geven aan de eensgezinde vreugde over de ge boorte van een Oranjetelg. Men rekent op veel bezoekers, vooral ook buitenlandsehe journalisten, die in het hotel, tegenover het paleis en in het Badhotel ondergebracht zullen worden. Druk heeft ook P.T.T. het. In het bij postkantoor tegenover het paleis, is een viertal telefooncellen geplaatst. Voorts is de mogeiijikiheid om telegrammen te ver sturen vergroot, door bet plaatsen van 3 Hughes toes tellen Voorloopig is het de be doeling de telefooncellen hier als reserve te bewaren, indien de cellen in de hotels te Soest en Baarn ingericht, overbelast worden. Voorts ligt het in de bedoeling het personeel van dit bijkantoor uit te breiden. In de verschillende hotels, waar de jour nalisten -zullen resideeren. is men zoo goed als gereed met den aan-leg der telefoon cellen,. waarbij P.T.T zooveel mogelijk reke ning gehouden heeft met de. te dóen aan zien, geuite wenschen. In het Badhotel te Baarn. waar tegen 8 Januari de buitenlandsehe gasten zullen resideeren. heeft men ten behoeve van de pers. 15 a 20 telefooncellen gemaakt. Voorts is er een telexverbinding met hotel Trier, tegenover het paleis. Overigens is er al een enkele buiten landsehe gast gearriveerd. Deze dwaalt voorloopig nog rustig rond het paleis, wan delt over de met sneeuw bedekte bosch paden en geniet van de rust die hier heerscht. Wat de feestelijkheden te Soest betreft, voorioopige plannen zijn reeds gevormd Kinderen zullen getracteerd, saluutschoten gelost, vreugdevuur en Bengaalseh vuur ontstoken worden in de haifresidentie, zoo als de Soestenaren hun gemeente noemen. Voorts ligt het in de bedoeling van het feestcomité om het gemeentehuis te ver sieren en te verlichten. Een algeheele ver siering of verlichting wordt niet nage streefd, waarbij men rekening houdt met den wensch van de Koninklijke Familie om de viering zoo sober mogelijk te houden. In een speciaal blad, met voorop een teekening, waarop men de Koninklijke Familie ziet afgebeeld bij een wieg, zullen geestelijken van elke richting een kort artikel schrijven. Voorts zullen hierin dart bekende liederen zooals het „Wilhelmus" en „Wien Neêrlandsch Bloed" opgenomen worden. Het ligt wel in de bedoeling af drukken op oud-Hollandsch geschept pa pier aan de Koninklijke Familie aan te bieden In Baarn is men no? gesloten over de vier in? van de blijde gebeurtenis. Het comité is no? niet geheel gereed met de plannen. Dat ook hier feest gevierd zal worden spreekt welhaast vanzelf, omdat, naar men weet, het paleis, krachtens het Burgerlijk Wetboek, onder de gemeente Baarn ressorteert. Achterblijven zal men dus zeker niet Overigens wacht men in beide gemeen ten rustte af. Men weet dat de feest comité's aan den slag zijn en dat. zooals overal in den lande plannen gemaakt wor den om de blijde gebeurtenis te vieren. De» gemeenten, waar het Prinselijk Paar. ver leden jaar. zijn „blijde incomste" hield, zullen daarbij in het middelpunt staan. Welnoi. men beseft dit terdege, evengoed1 als de instanties die voor de communicaties met de geheele wereld zullen zorgen. Over enkele dagen zal het bezoekers naar Soest en in Baarn stroomen. Zij zullen op hun wenken bediend worden. (Nadruk verboden). (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). 1 Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE LAKENHAL EN HET GESCHIEDENIS ONDERWIJS. Het Ingezonden van den heer Coert gister avond brengt mij het volgende voorval van eenige maanden geleden weer in de herinne ring. In de kapperszaak komt het gesprek op de Lakenhal. De bediende, vier jaar geleden nog leerling van een der Katholieke Lagere Scholen ter plaatse, blijkt inderdaad te weten, dat de Lakenhal een museum is, „waar een hoop ouwe rommel bewaard wordt". Toen hem gevraagd werd. of hij wel eens de keurige verzameling oudheden gezien had, die betrekking hebben op het Beleg en Ontzet van Leiden, antwoordde hij zóó ontkennend, dat iemand vroeg: „Heb je wel ooit van het Ontzet van Leiden gehoord?" Na eenig aarzelen kwam het antwoord: „Was dat niet, toen er een schip met turf in de lucht vloog?" Beleg van Leiden, de verrassing van Breda en het kruitschip van Leiden waren in het arme hoofd tot één hutspot verwerkt. Beter geen geschiedenis-onderwijs, dan een, dat zulke resultaten heeft. U dankend, Meneer de Hoofdredacteur, G. Hoofdpijn r. en juist nu! Hoe moeilijk is het soms zich goed te houden en niemand iets te laten merken. Het lukt nauwelijks. Instantine echter zal de pijn onmid dellijk doen verdwijnen! Onthoudt daarom stilt en voorkomt pijnen! 4082 (Ingez. Med.V Voorloopig verslag begrooting Binnenlandsche Zaken. Aan het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begrooting van binnen landsche zaken wordt het volgende ont leend: Verschillende leden maakten er be zwaar tegen, dat de regeering de Zon dagswet van 1 Maart 1815, die door het gewoonterecht grootendeels haar kracht heeft verloren, tot nieuw leven wil trachten te wekken. De wet past huns inziens niet meer op de huidige toe standen; in verscheidene opzichten kan zij zelfs niet meer tot gelding komen, omdat latere wetten het onder werp voor bepaalde gebieden zijn gaan regelen drankwet, winkelsluitingswet, e.d.) Een strikte en uniforme toepas sing zou trouwens zonder twijfel op groot verzet stuiten. Men denke zich slechts in, dat een internationale voet balwedstrijd op Zondagmiddag zou worden verboden. Enkele leden verklaarden deze op merkingen ten volle te onderschrijven. De Zondagswet achtten ook zij geheel verouderd en niet meer te strooken met de rechtsovertuiging van de groote meerderheid der bevolking. Naar hun gevoelen vraagt de calvinistische volks groep vaak te veel voor zich en druk ken haar eischen op het Nederlandsche volk, waarin nu eenmaal een groote ver- scheldenheid van inzichten leeft. Verscheidene leden verklaarden Zon dagsheiliging voor te staan; doch ten aanzien van een regeling der Zondags rust van meening te zijn. dat daarbij met de in verschillende streken des lands vaak sterk uiteenloopende wen schen der bevolking rekening behoort te worden gehouden. Zij oordeelden derhalve een nieuwe Zondagswet gewenscht, waarin alge meene regelen worden opgenomen en aan de gemeentebesturen de bevoegd heid wordt toegekend om nadere, ver der strekkende, voorzieningen te tref fen. Begrafeniswet. Verschillende leden begrepen niet het verzet tegen lijkverbranding. Zij vroegen zich af, welke rechtsgrond voor een verbod zou zijn aan te wijzen. Naar hun gevoelen lcwam ook hier tot uiting een streven naar geestelijke onderdrukking. Zij wenschten een wet. welke aan de crematie geen noo- delooze moeilijkheden in den weg zou leg gen. Sommige leden sloten zich hierbij aan, onder opmerking, dat ook in de kringen van hen, die tegen lijkverbranding prin cipieel bezwaren hebben, de overtuiging veld wint, dat hare erkenning niet meer zal zijn te keeren. Publieke eerbaarheid. Sommige leden vreesden, dat onder den schijn van strijd tegen zedenverwildering welke strijd uiteraard hunne instem ming had zal worden ingegrepen in velerlei oirbaar en onschuldig vermaak, als watersport, strandleven e.d. Ook op dit ge bied, aldus deze leden, dringe men eigen levensopvatting niet aan andersdenken den op. Hiertegenover meenden andere leden, dat men. op deze wijze redeneerend, heel spoedig in naam der vrijheid een pleidooi kan leveren voor de meest onbegrensde bandeloosheid. Zij wezen er op, dat vele ontspanningsoorden in het bijzonder strand en strandbaden door de vrijhe den, welke men zich daar meent te mogen veroorloven, een zoodanig beeld dreigen te gaan vertoonen, dat zij voor personen met andere opvattingen ontoegankelijk worden en dezen aldus ln hunne vrijheid van be weging worden belemmerd. Rijk en gemeenten. Verschillende leden wezen op de beper king, welke de gemeentelijke autonomie de laatste jaren in velerlei opzicht heeft ondergaan. De voornaamste oorzaak daar van is uiteraard te zoeken to de benarde financieele moeilijkheden, waarin tal van gemeenten zijn komen te verkeeren. Het gaat niet aan, zoo betoogden zij, een tegenstelling te formeeren tusschen nood lijdende en bijna-noodlijdende gemeenten anderzijds. Onder de noodlijdende ge meenten zullen er zeker verscheidene zijn, die haar meer bevoorrechte zusteren ln zuinigheid verre overtreffen. Dat zij toch in den toestand va.n noodlijdendheid geko men zijn, ligt alleen aan het feit. dat zij er evenmin als het rijk zelf trouwens in geslaagd zijn aan de overmacht van da lende inkomsten en stijgende lasten het hoofd te bieden. Waar bij de wet 't belastinggebied der ge meenten sterk is ingekrompen, mag de vraag worden gesteld, of daartegenover de gemeenten niet het recht hebben op eene zoodanige regeling van de financieele ver houding tusschen rijk en gemeenten, dat zij thans in staat zijn de als noodzakelijk erkende uitgaven op te vangen. Wanneer onder de huidige regeling ongeveer een derde gedeelte der gemeenten daartoe niet ln staat blijkt, valt daaruit slechts de con clusie te trekken, dat de regeling te kort schiet. Sommige leden merkten in verband met de centraliseerende strekking, welke het beleid der regeering tegenover de gemeen ten kenmerkt, op, dat zij eenerzijds gaarne de wenschelijkheid erkenden van centrale regeling voor gelijkheid van het treffen van bijzondere maatregelen in crisistijd. Anderzijds meenden zij evenwel erop te moeten wijzen, dat te weinig wordt reke ning gehouden met het feit, dat deze crisistijd geen normale, doch uitzonderings_ posities heeft geschapen. Zij betreurden, dat. van de zijde van de regeeringsbureaux zich meer en meer 'n streven openbaart om den gemeentebesturen op schier elk terrein gebod op gebod te doen. Het „regeeren per circulaire" had allerminst de bewondering dezer leden. Sommige leden klaagden, dat het be lastinggebied van de gemeenten veel te beperkt is en zich daarboven hoofdzakelijk niet tot eigen heffingen, maar tot op centen op rijksbelastingen bepaalt. Zij betreurden, dat in toenemende mate de bewoners van centrum-gemeenten door de randgemeenten worden weggezogen Ook door andere leden werd dit nG als een hoogst ernstig bezwaar gevoeld. De tegenstelling tusschen de zwoegende werk- gemeente en de deftige woongemeente spitst zich hoe langer hoe meer toe, zulks zeer ten nadeele van eerstbedoelde.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9