LEIDSCH DAGBLAD - Eersle Blad Woensdag 5 Januari 1938 UIT DE BONTE WAERELD Laatste Berichten Binnenland Buitenland SPORT BEURSOVERZICHT MARKT GEDICHTEN Dagbladreclame is niet te vervangen JAARVERGADERING AQUARIUM- EN TERRARIUMHOUDERS VEREEN. „NATUURGENOT". In „Huize Feenstra" vond gisteravond de Jaarvergadering plaats van bovengenoemde vereenlging. Na opening door den voorzitter den heer Donk werd ln vlot tempo het huis houdelijk gedeelte w.o. de bestuursver kiezing afgewerkt. Na de pauze, waarin gratis een paar Hyphessabrycon rosaceus werd verloot, voor dit doel belangeloos door den heer van Dort ter beschikking gesteld, besprak de heer Krlstenscn de Internatio nale vakliteratuur. O.a. ging spr. uitvoerig in op een oogziekte, welke veel bi) vlsschen voorkomt. Met het praatje van de maand van den voorzitter werd deze leerzame avond beslo ten. GEVONDEN VOORWERPEN. In de maand December 1937. Portemonnales, sleutels, handschoenen, R.W.B. merken, ceintuurs, mutsen, een sta len duimstok, 2 vulpenhouders, een padvin- dersriem, een vosbont, een blauwe sjaal, een pet, een oorhanger, autobuitenbanden, een sneeuwhak, een broodmandje, een mono- gramrtng, een rood sjaaltje, 5 handwarmers 2 gladde gouden ringen, breiwerk, 2 arm- handhorloges, een heerenhoed, een zak, inh. jutezakken, een kip, een kam ln étui, 3 hee renpantalons. 2 jassen en shirt, een over schoen, 2 vulpotlooden, een manchetknoop, een bruin kindertaschje, een paar skisokjes, 3 brillen, een koperen gewicht, een paar zwarte kinderkousen, een blauwe overall, een blauwe cape, een broche, een Jongens jasje, een schuit, een stuk bruine stof, een autodop. Alsnog opgegeven als gevonden eenige maanden geleden: een punktroller, een gou den damesarmband. Gevonden in het Postkantoor Een vulpenhouder, een paar groene da meshandschoenen, een paar grijze wollen heerenhandschoenen, één paar bruine wol len kinderhandschoenen, 1 bril, 1 kinder- portemonnale. Gevonden in de Tram (stadslijn). Een damesparapluie, een sleutel, een blau we muts, een zwarte dameshandschoen, een damesparapluie, 2 kinderleesboekjes, een wandelstok, een beige wollen handschoen, een paar bruine wollen handschoenen, een damesparapluie, een groene dameshoed, een beursje zonder Inhoud, een damesparapluie een pakje met goed, een zwarte dames handschoen, een damesparapluie, een paar zwarte handschoenen. Terug te bekomen en inlichtingen te ver krijgen op Maandag, Dinsdag Woensdag en Zaterdag des middags tusschen 1 en 3 uur ten Politiebureele alhier. PERSONEELE BELASTING OP AUTO'S EN JACHTEN. Houders van motorrijtuigen en pleizier- vaartulgen worden er aan herinnerd dat. Indien zij voornemens zijn deze ofteoten gedurende het geheele jaar 1938 niet te gebruiken en derhalve na afloop van het belastingjaar teruggave van belasting te verzoeken, zij vóór 20 Januari a.s. hiervan schriftelijk moeten kennisgeven aan den inspecteur der directe belastingen in wiens Inspectie de aanslag voor het motorrijtuig of pleiziervaartuig zal worden opgelegd. Groote boerderijbrand in Winschoten. Vijf paarden en negen koeien in de vlammen omgekomen. In den afgeloopen nacht ls door nog niet bekende oorzaak even buiten Winschoten, aar. het Winschoter Oosterelnde, de kapi tale boerderij, bewoond door den heer Chr. E. Dijkema, totaal afgebrand. De brandweer uit Winschoten bestreed het vuur. Zij kon echter niet voorkomen, dat alles een prooi der vlammen werd. Van den Inboedel kon niets worden gered. De oogst 1937 ging geheel verloren. Door den grooten vuurgloed was het onmogelijk om vijf paarden en negen koelen uit de stallen te halen. Deze kwamen ln de vlammen om. De schade bedraagt zeventigduizend gul den. De heer Dijkema was verzekerd. De toestand van hofjager Spek. Hij kan het ziekenhuis nog niet verlaten. De behandelende geneesheer van den hofjager Spek. die bij het ongeluk, dat Prins Bernhard op 29 November j.l. heeft getroffen, eveneens gewond werd. dr. C. Knapper verstrekte ons hedenmiddag te kwart voor twee het volgende communiqué: „De hofjager Spek kan het zieken huis nog niet verlaten, hoewel de operatie aan de knie als geheel ge slaagd beschouwd kan worden. Heden heeft hij voor het eerst gcloopen. De bewegingsmogclijkheid van de knie is goed. Zijn physieke toestand is gunstig". De roofmoord te Vlissingen. Zeer bezwarende aanwijzingen tegen de gearresteerden. Onder de talrijke mededeelingen, welke na het bekend worden van den moord op het echtpaar Louwereins, wonende „Keer sluis" aan den Koningsweg te Vlissingen, in den nacht van 3 op 4 Maart 1937, op het commissariaat van politie te Vlissingen bin nenkwamen, bevonden zich de verklaringen van den caféhouder D. en diens huishoud ster. Zij verklaarden, dat het door D, gedreven café „De Ruyter" in den avond van 3 Maart 1937 tweemaal bezocht was door vreemde varensgezellen, van wie zij een nauwkeurig signalement wisten te geven. Het was hun opgevallen, dat deze mannen onrustig wa ren en telkens op de klok keken, en dat, voor hun vertrek tusschen elf uur en mid dernacht, een van hen om eèn taxi vroeg, waarop de andere zijn metgezel aanstootte en zeide: „geen taxi. het is maar tien mi nuten loopen." Door den commissaris van politie te Vlis singen zijn de signalementen van deze twee varensgezellen gepubliceerd met het gevolg, dat in de maand April 1937 Iemand zich bij de politie te Rotterdam vervoegde en daar mededeelde, dat hij begin Maart 1937 gevaren had op de mijnenveger „Pieter de Bitter" gedurende een proefvaart, welke plaats vond vóór de overname van het schip door de koninklijke marine. Op zlj.n aanwijzigingen konden toen worden ge arresteerd de varensgezel B. P. de K., ge boren te Maassluis 2 Augustus 1910 en de varensgezel L. B., geboren te Maassluis 14 Augustus 1907, beiden wonende te Maas sluis, die inderdaad als hulpkok respectie velijk runner aan boord van de „Pieter de Bitter" hadden gevaren tijdens een proef tocht, gedurende welke de „Pieter de Bit ter", in den nacht van 3 op 4 Maart 1937, in de buitenhaven van Vlissingen gemeerd had gelegen. Bij het onderzoek bleek niet alleen, dat de K. en B. In den avond van 3 Maart tezamen den wal op gegaan waren, maar ook, dat op den avond na den moord de K. in een café te Vlissingen een bank biljet van f. 40.of f. 50.gewisseld had, waarbij onder meer B. tegenwoordig was geweest. Aanvankelijk ontkenden beiden hard nekkig lets met de zaak te 'maken te heb ben, al gaven zij toe. ln den avond van 3 Maart tweemaal het café „de Ruyter" te Vlissingen ln de Emmastraat te hebben bezocht. In den loop van de maand Sep tember evenwel gaf de verdachte B. toe, op den bewusten avond in gezelschap van de K. het café „Keersluis" te hebben be zocht. Eenige dagen later legde B. een ge deeltelijke bekentenis af, waarin hij toe gaf met den verdachte De K. bij den moord betrokken te zijn. De K. hield zijn onschuld vol. Wel verklaarde hü, den ge- heelen avond in gezelschap van B. te zijn geweest. Tijdens het vooronderzoek kwam de ju stitie tot de overtuiging._da.t nog een derde verdachte in deze zaak de hand moest hebben gehad, hetgeen den officier van ■justitie aanleiding gaf, een vordering tot gerechtelijk vooronderzoek in tie stellen tegen D. van T., geboren te VlSardingen op 24 April 1911, varensgezel, wonende te Maassluis, en tevens zijn- géVangenneming te vorderen, welke door de., rechtbank ge last werd. De tenuitvoerlegging van deze beschik king ondervond bezwaren, doordien van T. voor een sleepreis naar Madagascar was vertrokken. De zaak werd zooveel mogelijk geheim ge houden, waardoor hij dezer dagen bij zijn terugkeer te Hoek van Holland kon worden gearresteerd. De verklaringen van verdachte B. vonden op onderscheidene onderdeelen van elders bevestiging. Zijn mededeelingen waren van dien aarl. dat ernstig gerekend moest wor den met de mogelijkheid, dat de daders na het verlaten van het café, voorwerpen, voor het misdrijf verkregen en voor het plegen daarvan benut, bij de brug over de keer sluis in het water hebben geworpen. Hoewel het misdrijf reeds maanden geleden was gepleegd, werd gedurende eenige da gen in het kanaal door Walcheren bij de keersluisbrug gevischt met een electro-mag- netische dreg. welke door den hoofdcom missaris van politie te Amsterdam hiervoor in bruikleen was afgestaan. Verscheidene voorwerpen werden hierbij opgehaald. In hoeverre deze met het misdrijf ln ver band staan wordt nader onderzocht. Het onderzoek dat zeer Ingewikkeld is. zal naar alle waarschijnlijkheid nog geruimen tijd ln beslag nemen. beurt wederom in contact stond met de in. het complot betrokken Amsterdammers. Maandag waren nog twee Amsterdam mers gearresteerd, n.l. een 26-jarige chauf feur en een 25-jarige schoenmaker en gis. teren een 38-jarige koopman, die vroeger in Utrecht woonde, doch thans zonder vaste woonplaats veel in Amsterdam ver toefde. De politie is er van overtuigd', thans ook de daders te hebben gearresteerd1, doch nog niet allen, die ln het complot waren be trokken. De politie heeft nog niet al het gestolen goud teruggevonden. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Een doode. De gouddiefstal te Utrecht. De minister van staat commissaris der Koningin ln Zuid-Holland is verhinderd morgen audiëntie te verleenen. Wederom vier arrestaties verricht. De Utrechtsche politie heeft in samen werking met de centrale recherche in Am sterdam de laatste dagen wederom een viertal arrestaties verricht, in verband met •den gouddiefstal aan het tandheelkundig instituut te Utrecht gepleegd in den nacht van 22 op 23 October 11 Het onderzoek naar de daders van deze geraffineerde diefstal leidde spoedig naar Amsterdam, waar de politie beslag wist te leggen op het grootste gedeelte van het gestolen goud, dat inmiddels ln Amsterdam reeds was versmolten en verhandeld. De politie arresteerde hierbij twee Am- sterdamsche kooplieden, die zich ook nu nog in het huls van bewaring te Utrecht bevinden hoewel zij de diefstal zelf niet hadden gepleegd. Aan de hand van de verklaringen van deze belde arrestanten werd het onderzoek naar de daders met succes voortgezet. Vast stond, dat de dief stal zorgvuldig was voorbereid, waarbij' de dieven volledig werden ingelicht over de situatie in het tandheelkundig instituut te Utrecht. In het complot moest llch dus een persoon bevinden, die ter plaatse uitstekend was georiënteerd. Verschillende aanwijzin gen hebben ertoe geleid, dat gisteravond in zijn ouderlijke woning te Sneek in Fries land een 27-jarige Utrechtsche tandheel kundige student werd gearresteerd en naar U:recht overgebracht, ervan verdacht in lichtingen te hebben verschaft aan de dieven De student schijnt de dupe te zijn geworden van vertrouwelijke mededeelingen welke hii hepft gedaan tegenover een vriendschappelijke relatie, die op haar Gisteravond ls de heer W. A. Bachmann, die met zijn vrouw en zijn 13-Jarigen zoon per auto van Dusseldorf naar Nijmegen terugkeerde op ongeveer 40 K.M. van de grens, tusschen Goch en Kleef, bij het uit wijken voor een konijn, dat op den weg sprong, met zijn wagen geslipt en tegen een boom gebotst. De schok kwam zoo he vig aan, dat mevrouw A. Bachmann vrij wel op slag dood was. De zoon werd vrij ernstig gewond, terwijl de heer W. Bach mann er zonder ernstige verwondingen afkwam. AANRIJDING TE AALSMEER. Op den hoek WeteringstraatSchool straat te Aalsmeer botste hedenmorgen omstreeks kwart over twaalf de motorrijder J. A. N. B. uit die gemeente tegen een auto van den bloemenhandel aar K. B. werd van zijn motorrijwiel geslingerd en bleef bewusteloos met verschillende wonden liggen. Per ziekenauto is hü naar zijin woning vervoerd B. heeft een ernstige hersenschudding bekomen Zijn motor rijwiel werd totaal vernield. De auto werd slechts licht beschadigd. GEEN POLITIEKE UITERSTEN IN ZUID-AMERIKA. Noch fascisme, noch communisme schij nen eenige kans te maken in de nabije toekomst machten van beteekenis- in de Zuid-Amerlkaansche republieken te wor den, aldus vermeldt een door de vereeni- ging voor buitenlandsche politiek te Wash ington uitgegeven verslag. Het in dit deel der wereld heerschende fascisme, zoo ver volgt het verslag, mist den socialen en economischen grondslag, weike zijn ont wikkeling in Europa mogelijk maakte. Het kapitalisme verkeert eerder in een begint stadium van uitbreiding dan van verslap ping en de middenstand is veel minder talrük dan in Europeesehe landen. In Ar- gentinFé is de fascistische beweging ver-' deeld, in Ohlll is zij hechter en agressiever maar nog klein. Haar groei ln Brazilië is van meer beteekenis geworden, maar hier is deze ontwikkeling voor een deel te wij ten aan de aanwezigheid van groote Duit- sche en Italiaansche kolonies. Buiten deze drie landen heeft de beweging in geen en kele andere republiek noemenswaardige vorderingen gemaakt. Noch het fascisme Brazilië uitgezonderd noch het com munisme schünen thans sterk genoeg te zün om ernstig den handschoen te kunnen toewerpen aan de semi-democratlsche of dictatoriale bestuursvormen det- Zuid-Ame rlkaansche republieken. HETVATTING VAN TRANS-ATLAN- TISCHEN ZEPPELINDIEN^T. De Duitsche Zeppelin-maatschappü. heeft gisteren door haar vertegenwoordiger in New-York doen mededeelen, dat in Juni as. de dienst per luchtschip over hetNoor- delük deel van den Atlantlschen oceaan zal worden hervat. Zooals bekend, ls deze dienst gestaakt toen het luchtschip „Hin denburg" in Mei van het afgeloopen jaar te Lakehurst is verbrand. PAUSELIJKE ONDERSCHEIDINGEN. De Paus heeft het kruis van de orde van Pius IX verleend aan graaf Clano en aan den gouverneur van Lybië, Italo Balbo. NIEUWE BENOEMING IN ROEMENIE. Bij koninklijk decreet is de politieprefect van Boekarest, generaal Marinescu. be kleed met gelijke macht als een staats secretaris van binnenlandsche zaken. De generaal is een der vertrouwenslieden van den koning. In het vorige kabinet be kleedde hij de functie van onderstaatsse cretaris van binnenlandsche gaken en ver zorgde hij de politiemaatregelen bü de jongste verkiezingen. VAN ZEELAND, OP WEG NAAR LONDEN. TERUGGEKEERD. De vroegere Belgische minister-president van Zeeland, die hedenochtend naar Lon den was vertrokken op uitnoodlging van de Britsche regeering om te spreken over zijn plannen tot het doen opleven van den we reldhandel, ls na een telefoongesprek, dat hij te Ostende heeft gevoerd, naar Brussel teruggekeerd. HELSCHE MACHINE TE LYON ONTPLOFT Vanochtend ls in de bewaarplaats van bagage in het gare de Lyon een helsche machine ontploft, welke door een onbe kende was afgegeven. De bom zat ln een koffer, welke in bewaring was gegeven. Een begin van brand brak uit, doch werd snel gebluscht en veroorzaakte zoo goed als geen schade. Het gemeentelüke laborato rium zal het overblijfsel van den koffer onderzoeken. Men heeft een onderzoek In gesteld naar den persoon, die den koffer in bewaring heeft gegeven. SCHAKEN. HET TOURNOOI TE HASTINGS. Alexander wint van Tylor. De afgebroken partij tusschen Tylor en Alexander uit de zevende ronde van het tournooi te Hastings Is door Alexander ge wonnen, zoodat de Engelsche meester een zeer fraaie positie op de ranglijst inneemt. Door een seinfout ls gemeld, dat Flohr zyn partij tegen Mikenas gewonnen had. Deze partij, waarbü Mikenas met wit speelt, is echter afgebroken en wel in een stelling, waarin de Llthauer beter staat. De stand van het tournooi luidt: 1. en 2. Keres en Reshevsky ieder 5'/i pt, 3. Alexander 5 punten. 4. Flohr 4'/t punt plus 1 afgebroken partü. 5. Fine 4'/j pnt. 6. Mikenas 3 pnt. plus 1 afgebr. partü 7. en 8. Tylor en sir G. Thomas ieder 2'/i punt. 9. en 10. A. R. B. Thomas en Fairhurst leder punt. WIELRENNEN. SWIFT. Hedenavond te 3 uur is er training voor de ontmoeting tegen „Den Bras" op Zon dag as. Aan de ontmoeting tegen Den Bras is geen kampioenschap verbonden. Een gewone clubontmoeting dus. WATERPOLO. L. Z. C—MAAS. De voor hedenavond vastgestelde wed strijd L.Z.C.Maas gaat niet door. OP ZOEK NAAR EDELMETAAL. De ontdekking van pekblende aan de Groote Berenzee ls wel een van de merk waardigste gebeurtenissen van den iaat- sten tüd. Een paar maanden geleden trok men met honden en sleden naar het Hooge Noorden. De winter was ln Canada evenwel vroeger gekomen, dan men ver wacht had. Gilbert La Bine had reeds vroeger eenige winters In het Hooge Noor den doorgebracht, hij kon zich wel aan passen. maar zün vriend en metgezel St. Paul. lag sinds eenige dagen sneeuwblind en ziek in de tent. Hij was de eerste ge weest, die de bergen In de verte waarge nomen had en tegen zün vriend had hü gezegd, dat zij wel eens het groote geluk konden bevatten. Hü had daarbij aan ko balt gedacht. En waar kobalt is, ls zil ver. Werkelük bracht Gilbert La Bine van een tocht eenige steenen mee. De steenen waren van dichtbü gezien veel donkerder, dan hü verwacht had. Hü gaf ze den blinden Paul In de hand, maar deze kon ze met zijn ontstoken oogen niet zien. Maar hij troostte zijn vriend: hij had er een paar foto's van gemaakt. Bovendien had hij een stuk grond ln bezit genomen, zoodat de roode rotsen hun behoorden. Men moest nu terug naar bewoonde streken, daar Paul het in het Noorden niet langer kon uithouden. La Bine had de honden goed gevoed en waagde den tocht. Het fototoestel en de platen waren in den iugzak verborgen, waarin ook de stukken steen gedaan waren, die door vaklui on derzocht zouden worden. Zoo kwamen zy In Edmonton, waar La Bine alle voorberei den maatregelen nam om zijn „zilvermijn" te laten inschrijven. De platen en de film rollen had hü Intusschen aan een foto graaf gegeven om ze te ontwikkelen. Toen hij een paar dagen later bij den fotograaf kwam. deelde deze hem met een treurig gezicht mee. dat alles bedorven was waarschünlük overbelicht. La Bine was wel verbaasd, want hü kon uitstekend fo tografeeren. Het was onmogelijk, dat alle foto's bedorven waren hetzij dat Deze gedachte kon hij niet meer kwijt raken. La Bine snelde wederom naar den winkel en kocht daar eenige nieuwe film rollen. Deze legde hü goed ingepakt weg. met de roode steenen er naast. Twee da gen later ging hü met de filmrollen naar den fotograaf Hü vroeg toen, of hij er bij mocht zijn. wanneer de platen ontwikkeld werden. De fotograaf dacht, dat hü met een dwaas te doen had. Wie ontwikkelt er nu films, die heelemaal niet gebruikt zijn? Maar La Bine stond er op, dat de films ontwikkeld zouden worden en wel met de grootste voorzichtigheid. Een half uur later wist hü. dat zün gedachte juist geweest was. Alle platen, alle films waren bedorven. Maar ze waren niet zwart, doch er hepen allerlei strepen en lijnen over heen, die op kleine explosies geleken. Slechts één steen op de geheele wereld kon dit veroorzaken: de pekblende! De steenen, die Gilbert La Bine daar by de Groote Berenzee gevonden had, toon den duidelyk de sporen van radium. De wensch van La Bine, om zyn vriend Paul de roode rotsen te kunnen toonen, is dus op deze wijze in vervulling gegaan. Den volgenden dag liet La Bine zün nieuwen mün als „Eldorado-mün aan de Groote Berenzee" bekend maken. Aan hem is het te danken, dat het Belgische radlum-mo- nopolie gebroken ls. In een paar jaar werd de prüs van 1 gram radium van 12.000 p. sterling tot 5000 pond omlaag gedrukt, zcodat tallooze ziekenhuizen zich nu deze kostbare stof konden aanschaffen. om daarmee de lüdende menscheid te helpen. En dit alles is te danken aan het feit, dat een zekere St. Paul sneeuwblind geworden ls tüdens een expeditie naar het Hooge Noorden en eenige filmrollen naast stee nen lagen, waarvan de geologische struc tuur nog onbekend was. I AMSTERDAM, 5 Januari. Door de Koninklijke Petroleum Maatschappij is medegedeeld, dat over het boekjaar 1936 een interim-dividend wordt uitgekeerd van 6%. De reeds geruimen tijd circuleerende geruchten, dat kort na de jaarwisseling een interim-dividend zou worden aangekondigd, zijn dus bevestigd. Toch veroorzaakt dit dividend eenige teleur stelling. aangezien men in breeden kring op een hooger tusschentijdsche uitkeering had ge rekend. hetgeen wel hieruit kan blijken, dat dezer dagen ondershands dividenden zijn ver handeld tegen 71/2%. Op de beurs helde men meerendeels tot de meening over, dat 7% 8% zou worden betaald. Intusschen behoeft men nog niet zoo teleurgesteld te zijn, want hoewel men op de financ. politiek van het bestuur van op de financieeele politiek van het bestuur van de Kon. Petr. Mij. niet vooruit kan loopen, zoo is het toch lang niet onmogelijk, dat nog een zeer behoorlijke slotuitkeering zal worden ge daan. Verleden jaar werd in het begin van Jan. een interim-dividend uitgekeerd van 5%. Het voorloopige dividend, dat thans wordt uitge keerd. is verhoudingsgewijze 20% grooter, dan het interim-dividend van verleden jaar en wan neer voor het slótdividend eenzelfden maatstaf zou worden aangelegd, dan zou dit slótdividend mogen worden geraamd op circa 13 3/4%. want over 1935 werd in totaal 161/2% uitgekeerd. Het verloop van zaken bij de petroluemlndustrie is in 1937 alles bijeengenomen, lang niet onvoor spoedig geweest, zoodat er ten aanzien van het totale over het afgeloopen jaar uit te keeren dividend geen reden tot pessimisme behoeft te bestaan. Bij de bepaling van dat slótdividend zal echter hoogstwaarschijnlijk terdege rekening worden gehouden met den alsdan bestaanden toestand, terwijl bovendien niet vergeten mag worden ,dat de Kon. Petrol. Mij. met haar kas- positie rekening houdt. Over een interim-divi dend van 6% moet overigens niet te gering wor den gedacht. want bij een uitstaand aandeelen-- kapitaal van f. 503.624.000 vordert een dergelijk dividend niet minder dan de uitgave van een bedrag van f. 30.217.440. Het totale over 1935 uitgekeerde dividend 16'/*%, vertegenwoordigde een som van f. 83.097.960. Dergelijke cijfers vormen een goede illustratie van de kapitalen, welke met de uit- keerlngen van de Kon. Petr. M(j. gemoeid zijn. De middagbeiys. De krachtige koersstijging te New York. die werd toegeschreven aan een betere beoordeeling van de boodschap van Roosevelt, maakte een. aangenamen indruk en riep op de Amsterdam- sch,e effectenbeurs een goed prijshoudende stem ming te voorschijn. Tal van aandeelen konden zich dan ook iets boven de vorige prijzen ver heffen. De handel was evenwel van matige pro porties, doch daar sommige specialiteiten nogal wat leven in de brouwerij brachten, werd daar door een stempel van zekere activiteit op de markt gedrukt. Voor Koninklijken bestond ech ter een gedrukte stemming. Tenminste, deze werden enkele procenten beneden het vorige peil verhandeld, hetgeen daaraan moet worden toegeschreven dat het interimdividend niet mee viel. zij het dan ook. dat het bij nadere be schouwing toch niet. ongunstig werd beoordeeld.- Onder beurstijd werden door het toonaangevend de petroleumaandeel overigens maar kleine schommelingen meegemaakt. In Industrieelen was niet veel te doen; de grootste omzetten vielen nog waar te nemen in de aandeelen Fok ker, die een flinke koerswinst behaalden en tot 279 pet. stegen om daarna echter iets te reagee- ren. De Philipsaandeelen werden een kleinig heid boven het vorige slot ingezet en lagen na dien vrijwel onbewogen in de markt. Aku's waren prijshoudend maar weinig ver anderdBepaald vast. gestemd waren Unilevèrs. die bij kalmen handel een drietal punten naar boven liepen. Voor Rubberfondsen was de ten dens veel verbeterd. Amsterdam-Rubbers be wogen zich bij de opening reeds op een ver hoogd peil en konden nadien regelmatig een opgaande lijn volgen. Voor de meeste minder courante soorten kwamen hoogere noteeringen tot stand. Scheepvaartaandeelen trokken slechts matige belangstelling. Kon. Booten waren goed gedisponeerd: de Lappen werden voornamelijk verhandeld tegen prijzen variee- rende tusschen f.29 en f. 29.50. Ned. Scheep vaartunies en de aanverwante aandeelen trok ken wat aan. De Tabaksafdeeling was stil; de Sumatra-aandeelen werden desniettemin alge meen, eenige procenten hooger genoteerd. Sui kerfondsen bewogen zich op den achtergrond: H.V.A.'s waren prijshoudend. Van de Amerikaansche shares werden de staalaandeelen tamelijk druk verhandeld en conform Wallstreet bewogen die zich op een flink verhoogd peil. Tijdens de middaguren ech ter viel geleidelijk aan een kleine verzwakking waar te nemen. Ook Anaconda's Public Utilities werden hoo ger genoteerd. Een drukke affaire ontwikkelde zich in de aandeelen Hudson Motors, klaar blijkelijk in verband met de berichten omtrent de uitbreiding, die aan de werkzaamheden wordt gegeven. De beleggingsmarkt was stil. yoor Neder- landsche Staatspapieren kwamen slechts frac- tioneele wijzigingen voor; in provinciale en ge meentelijke obligaties ging iets meer om dan de laatste dagen het geval was; de koersen waren maar weinig veranderd Fransche fond sen waren over het geheel prijshoudend: Bra zilianen trokken nauwelijks eenige belangstel ling. WISSELKOERSEN. Londen 8.98 3/8 (8.981/2). Berlijn 72.35 (72.27 1/2). Parijs 6.10 (6.10). Brussel 30.47 (30.46). Zwitserland 41.56 (41.56). Kopen hagen 40.121/2 (40.12 1/2). Stockholm 46.321/2 46.321/2). Oslo 45.15 (45.15). N.- York 1.57 5/8 (1.79 15/16). Madrid 6.31 Praag (6.31). Oostenr. Bankpapier 33.45 (33.50). Lire 7.25 (7.30). Prolongatie 1/2. Part. disc. 1/83/16. Daggeld 1/4. Registerm arken 38 3/4. Crediet Sperrmar- ken 121/4. Effectensperrmarken 12. Reis marken 52. Bankpapier 37 1/4. Tu-sschen haakjes zijn de koersen van gisteren. AMSTERDAM, 5 Jan. Veemarkt Aan gevoerd 156 vette kalveren: le kw. 80— 92: 2e kw. 72—76 ct.: 3e kw. 66—70 ct. per K G. levend gewicht: 43 nuchtere kalveren f. S—14 per stuk: 161 varkens: Vleesch- varkens, wegende van 90110 K.G. 73 74 ct.. zware varkens 7273 ct., vette var- xens 7273 ct. per K.G. slachtgewicht. BENTHUIZEN. 4 Januari. Aanvoer 708 kipeieren, prijs f. 3.354.75 per 100. KOUDEKERK. 4 Jan. E.V.K.R. Aan voer 3728 st. Kipeieren f. 4.605.40: Kui keneieren f.44.50; Eendeneieren f 3.80; Boter 6472 ct:; Kaas 2128 ct.; Kippen f. 1.40; konijnen f. 0.70—1.50. VEUR, 4 Januari. Eierenveiling café „Het Wapen van Veur". Aangevoerd: 23.000 kippeneieren van f.6 4.90; 2468 henneneieren van f.4.304.75; 572 eendeneieren van fl 3.103.25; 75 kip pen van f. 0.401.20 4 eenden van f. 0.85; 32 konynen van f. 0.302.50; 10 duiven van f. 0.100.20. WOERDEN, 5 Jan. Kaasmarkt Aan voer 89 partyen kaas. Met ryksmerk 1* kw. f. 26.50—28; idem 2e kw. f. 24.50—26. Handel matig. 3—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3