Venhcdk, Verbouwing paleis Soestdijk nagenoeg gereed IIIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 5 Januari 1938 Vereenigde Wasscherij N.Y. Aan de achterzijde is een filmzaal bijgebouwd Een sieraad in de kast Parijsche Wafels «r geen geld beschikbaar was om den Rec tor en Praeceptores te betalen. Hoezeer de Groote School vervallen was, blijkt wel daaruit, dat er In het schooljaar 1535/1536 nog 322 leerlingen waren, waaronder 59 niet-betalende. Om uit die moeilijkheden te geraken, ging het stadsbestuur er toe over de school te verpachten aan den laatsten Rector, Nicolaes Vorstius, die alle lasten en kos ten der school op zich nam, met de ver plichting ook voor het koor te zorgen. Na het beleg herleefde de belangstelling voor de Groote of Latljnsche School. Het onderwijs werd nu op Protestantsche leest geschoeid De school werd niet meer ver pacht en In 15T6 werd Nicolaas Stochius voor 5 jaar als rector aangesteld op een loon van 400 pond 'sjaars. Er ontstond nu ook behoefte aan een nieuw schoolgebouw. Het bouwkunstig schoon hiervan werd in ons Blad door anderen uitvoerig behan deld, zoodat ik mij hiervan ontslagen kan achten. Deze school is gebouwd op een erf, dat eertijds tot Lockhorst behoorde en sinds dien bij de Vierschaar van Rijnland in ge bruik was. Het kwam in 1564 aan de stad. Na dien tijd is het nog in het bezit van verscheidene personen geweest. Het laatste behoorde het aan mr. Gerijt de Bout, pro fessor in de medicijnen. Deze verklaarde op 7 April 1595 gekocht te hebben zeker erf en eenig getimmerte, gelegen aan het plein van 's-Gravensteen op den hoek van de Schoolsteeg, 't welke eertijds geweest is de Vierschaar van Rijnland voor de som van 750 gld. Het genoemde erf verviel in 1599 weder aan de stad en men besloot aldaar de Groote of Latijnsche School te bouwen: in 1600 was deze voltooid. In 1613 werd er nog een rectorswoning „aangetimmert" met toegangspoort op de Pieterskerkgracht De reinheid van deze woning liet wel eens wat te wenschen over. want het „Verhuy- ring en besteding boeck" vermeldt, dat deze in 1660 van wandgedierte gereinigd moest worden. Een kwajongensstreek uit 1853. Een veelbelovende leerling bezorgde in 1853 het stadsbestuur een schrik door een dergelijk diertje op den wand te plakken, hetgeen een uitgebreid onderzoek tenge volge had. Hij had dit gedaan om van de school af te komen en slaagde daarin vol komen 1 De school werd verdeeld in 7 klassen en in 1684 verminderd tot 6 klassen. De vrij gekomen localiteit werd voortaan gebruikt om „d'arme ende gequeste oft beseerde „door dezer Stede chirurgijns te doen ver binden". Ten einde een geregeld toezicht op het onderwijs uit te oefenen, werden door het stadsbestuur schoolarchen (curatoren) be noemd. Tot vermaak der scholieren werd een truktafel op zolder geplaatst. Dat de goede verstandhouding bij de leeraren onderling wel eens zoek was. ge tuigt de volgende order uit 1682: „De con- rector ende verdere praeceptoren zullen „gehouden weezen den Rector indertijd te „gehoorzaamen ende dat respect te gee- „ven. dat een Rector van een illustre school „is competeerende. De Rector zal ook aan „de andere zijde gehouden zijn den Con rector ende verdere Praeceptoren met alle „beleevtheid ende minnelijkheid te bejee- genen. Zoo tusschen bijde eenlge onlusten „mogen, ontstaan, zoo onder den Rector. „Conrector, als andere Praeceptoren, zal „hetzelfde in der minne aanstonds moeten „bijgelegt worden. Zoo dat niet kan ge schieden, zal diegeene. die geledeert „meent te weezen, zijn klagten kunnen in brengen voor de Heeren Schoolarchen „ende middelerwijlen de order van den „Rector pareeren". Een goed diner bevordert de goede verstandhouding. Sedert 1632 werd jaarlijks 150 gld. voor een vroolijken maaltijd aan de school archen ter beschikking gesteld, opdat „de naijver ende afgunst geweerd mo gen worden" en op welken maaltijd de Rector en Praeceptores verschijnen ter „onderhouding van eendragt ende vriendschap onder de meesters der- selve Schoole". Welk een eerbied moeten wij hebben voor onze groote geleerden uit dien tijd, als wij bedenken, dat zij zulk een gering voorbe reidend onderwijs genoten! Want het La tijn en Grieksch bleven hoofdzaak, terwijl het onderwijs in Wiskunde, Geschiedenis en Aardrijkskunde min of meer verwaar loosd werd. De Groote of Latljnsche School bleef zoo goed als ongewijzigd bestaan tot 11 Juli 1338. Dit besluit tot opheffing gaven wij reeds bij den aanvang van ons schrijven weer. Het aantal leerlingen was steeds achteruit gegaan. De oorzaken van dezen achteruitgang waren precies dezelfde, als in vroeger jaren. In de eerste plaats het eenzijdige onderwijs en de particuliere scholen: de Fransche school gaf ook les in het Latijn. Men begreep nu echter beter, dan voorheen dat het onderwijs ln nieuwe banen moest geleid worden en daarom gaven de Curatoren in overweging de La tijnsche School te herscheppen in een Gymnasium, waarmede het stadsbestuur accoord ging. De laatste rector was dr. F. A. Bosse. Bij besluit van 2 Augustus 1938 werden tot docenten van het nieuw gestichte gym nasium benoemd: Mr. A. J. J. Bake. Rec tor; Dr. W. H. D. Suringar, Prorector; Dr. W. G. Pluygers, Praeceptor; Dr. W. G. Brill, onderwijzer in de moderne talen; A. v. Leeuwen, onderwijzer in de Wiskunde. Op 26 November 1838 opende het Gym nasium zijne poorten. Er werd onderwijs gegeven in Latijn, Grieksch. Geschiedenis, Aardrijkskunde, Rcmeinsche Antiquiteiten en in de hoogste k'T Philosophic en facultatief Hebreeuwsch. In 1846 Juni 12 vond een splitsing in twee richtingen plaats, nX: Afd. ,,A" voor Hoogeschool. Deze afdee- ling had zes klassen. Afd. ,.B" voor maatschappelijke betrek king buiten den geleerden stand. Deze af- deeling had vier klassen. De splitsing van het onderwijs geschiedr de tn de tweede klas. In verband met de. nieuwe wet op het mi: delbaar onderwijs, werd op 28 Juni 1804 het Stedelijk Gymnasium opgeheven en volgens het raadsbesluit van 25 Aug. 1864 veranderd ln een Gymnasium met 5-)arlgen cursus met daarnaast de HB S, Beide in- Het algemeen comité tot aanbieding van een nationaal huwelijksgeschenk deelt ons het volgende mede: De verbouwing van den Baarnschen vleugel van het paleis Soestdijk tot prinselijk kwartier is thans zoover ge vorderd, dat dit in gebruik kon wor den genomen, al zal de afwerking van een deel der vertrekken nog eenigen tijd vereischen. Aan de achterzijde zijn gelegen de kamer van de Prinses, die van den Prins, de eet kamer en de ontvangkamer-bibliotheek, welke vertrekken op een groot terras uit komen. van waar af men een prachtig uit zicht heeft in het park met den vijver. Boven deze kamers werd de slaapkamer-af- deeling ingericht. De kinder-slaapkamer is boven de speel kamer gelegen aan het begin van den ron den vleugel. Deze vertrekken konden zoo danig worden gesitueerd, dat zij volop zon krijgen. In den ronden vleugel bevinden zich de vertrekken voor de logé's en het personeel, terwijl de keuken-afdeeling en verdere dienstvertrekken in de benedenverdieping plaatsing vonden. Aan de achterzijde van het palels werd een filmzaal aangebouwd, die wordt uitge rust met een volledige geluidssmalfilmin- stallatie. terwijl ten slotte nog te noemen Is de turnzaal, die aan het einde van den ronden vleugel is gelegen. Aangezien het prinselijk paar voor de inrichting van alle kamers persoonlijk aanwijzingen geeft en hiervoor nog niet ten volle gelegenheid was in ver band met het verblijf van Hunne Ko ninklijke Hoogheden te .Amsterdam, kon de mcubileering nog niet geheel worden voltooid en zal het nog eenigen tijd duren, alvorens afbeeldingen voor pu blicatie kunnen worden gemaakt. stellingen werden Gemeente-instellingen van Hooger en Middelbaar Onderwijs ge noemd. Zij kregen echter zooveel moge lijk dezelfde leeraren. De laatste verandering had plaats in 1876, tengevolge van de wet op het Hooger Onderwijs. Gymnasium en H.B.S. werden hierdoor gescheiden. Het Gymnasium kreeg weer een 6-jarigen cursus, terwijl het on derwijs geregeld werd, zooals wij dit nu nog kennen. Er tonstond nu ook behoefte aan een nieuw schoolgebouw. In de jaren 1879/1880 werden hiervoor plannen gemaakt en in October 1883 had de feestelijke inwijding van het nieuwe Gymnasium aan de Doe- zastraat plaats. Hier bleef het gevestigd tot 8 Januari 1938, den dag waarop het nieuwe prachtige en monumentale gebouw aan de Frulnlaan feestelijk zal worden ingewijd. Voor het bovenstaande werden door den steller de bronnen uit het Leidsche Ge meente-Archief geraadpleegd. Zooals reeds eerder gemeld zullen verscheidene dezer archivalia ook te bezichtigen zijn op de tentoonstelling, welke door de leerlingen in het nieuwe schoolgebouw wordt inge richt. Wij zullen vermoedelijk nog wel ge legenheid vinden hierop terug te komen, doch willen thans liever onze aandacht schenken aan Het gebouw zelf. Het is trouwens niet de eerste maal. dat wij zulks doen: in ons Blad van Donder dag 2 September 1937 gaven wij, verlucht met een situatieteekening van het nieuwe gebouw, reeds een vrij uitvoerige beschrij ving van het interieur, voor zoover het stadium van den bouw een beoordeeling op dat oogenblik mogelijk maakte. Bij deze gelegenheid wezen wij er reeds op, dat hier een schoolgebouw bezig was te verrijzen, dat zijn weerga ln Leiden niet vond. En nu het werk geheel voltooid is en dit gebouw over enkele dagen aan zijn bestemming zal worden overgegeven, wil len wij niet nalaten hier een woord van oprechten lof te wijden aan den architect der gemeente, den heer J. Neisingh, die in deze schepping zichzelf heeft overtroffen. Het is ten opzichte van de omgeving ruim gelegen teneinde daardoor die omgeving tp ïtimiilpprpn Uitwendig voldoet het nieuwe bouwwerk aan strenge aesthetische en architectoni sche eischen; het is door zijn strakke lij nen rustig en voornaam, de hoofdingang met zijn peristyle is monumentaal in de vormgeving van het geheel, welke is ge ïnspireerd op den basiliekvorm, komt het karakter van een school, waar klassiek onderwijs wordt gegeven, op voortreffelijke wijze tot uiting. Inwendig gaan de verdiensten van dit gymnasium qua gebouw verre uit boven redelijke eischen van utiliteit en de nor- male opvattingen van modernen scholen bouw. Door zijn stervormig uiteenloopende gangen, waarop alle leslokalen uitkomen, is een zeer overzichtelijk geheel verkregen hetgeen voor het toezicht een factor van groote beteekenis is terwijl de lokalen zelf buitengewoon ruim zijn en licht en lucht er vrijelijk kunnen toetreden, niet alleen in de lokalen, doch ook in de gan- gen. Doch de clou en tegelijkertijd het culmi natiepunt van dezen bouw is voor ons ge legen in de centrale hall. welke geprojec teerd is op het knooppunt der drie vleu gels, waaruit het gebouw bestaat en die tevens toegang geeft tot het forsch-opge- zette, monumentale trappenhuis met zijn ringvormige, breede galerij. Opvallend is hier de prachtige lichtval, terwijl ook de kunstverlichting met indirect licht een on gemeen fraai effect sorteert. Onze bewondering stijgt naarmate wij aandacht schenken aan de materialen, waarmede en de wijze waarop alles is af gewerkt. In de hall en in de gangen zijn de vloe ren belegd met keurige tegels van „De Porceleyne Fles": de traptreden en het bordes zijn van Fransch marmer (com- blanchien). het smeedijzeren hek langs de trap en de galerij, waarin een klimmend motief is verwerkt, is een prachtig stuk vakwerk. Alle vloerconstructies zijn uitgevoerd ln gewapend beton, terwijl in het geheele gebouw uitsluitend stalen ramen en kozij nen zijn verwerkt. De deuren der lesloka- ien zoomede de betimmering der vertrek ken van curatoren (tevens bibliotheek), rector en leeraren, zijn uitgevoerd in blank eikenhout. De school bevat 14 gewone leslokalen, alle aan de zonzijde gelegen, en elk plaats biedende aan 36—42 leerlingen. Waar in deze lokalen uitsluitend een persoons banken staan, is de grootte van elk vertrek ongeveer l'/s maal zoo groot als van iedere andere Leidsche inrichting van lager of middelbaar onderwijs, terwijl de totale oppervlakte door slechts enkele gymnasia in den lande wordt overtroffen. INDIEN VOOR U WASCHT 1 WITTE SINGEL 13 - TELEF. no. 1206. 4122 flngez. Med.) De kosten van bouw en inrichting daarentegen blijven zeer aanmerkelijk beneden de sommen, welke daarvoor elders voor soortgelijke inrichtingen zijn genoteerd. Behalve de gewone leslokalen zijn er nog 6 lokalen, bestemd voor het onderwijs in de schei- en natuurkunde, aardrijkskunde, plant- en dierkunde en teekenen, benevens een aangebouwde conciërgewoning, een overdekte bewaarplaats voor circa 250 fiet sen. en, last not least, een prachtig gym nastieklokaal, dat op gemakkelijke wijze is om te vormen tot een stemmige aula (door linnen gordijnen langs de zijwanden over de geheele hoogte i en tot clublokaal voor de leerlingen. De spreekruimte bij gebruik als aula be staat uit een absis, welke gelegen is tegen over het verhoogde podium, dat dienst zal doen op clubavonden, voor de opvoering van tooneelstukjes e.d. Juist ln verband met het feit, dat het hier een inrichting voor klassiek onderwijs betreft, heeft de architect geen tooneel gebouwd, doch een verhoogd podium, dat gedeeltelijk in de zaal is vooruitgeschoven. Onder het podium is bergruimte voor de honderden stoelen: daarboven is een uit bouw van het overblijflokaal, dat ook weer kan fungeeren als balcon. De zaal biedt zitplaats aan circa 450 personen en hee|t een even groot opper vlak als de ffljegftder Stadsgehoorzaal. De vloerbedekking "bestaat pit asfalttegels, een uitermate practisch materiaal, dat stroef blijft en weinig onderhoud verelscht. Aangrenzend zijn kleedkamers met waschgelegenheid gebouwd. De verwarming van het gebouw ge schiedt centraal door middel van warm water, dat met gas verhit wordt. Even willen wij nog de aandacht vesti gen op een schilderij van Joris van Schoo- ten, dat in de rectorskamer een eereplaats heeft gekregen. Dit stuk, voorstellende een „tabula ce- betis", werd vermoedelijk omstreeks 1620 door Joris van Schooten op last van B. en W. geschilderd en hing vroeger in de oude Latijnsche school in de Lokhorststraat. Later werd het overgebracht naar de La kenhal, van waar het nu weer is terugge voerd naar de plaats van de oorspronke lijke bestemming. Aan den tegenoverge- stelden wand prijkt een prachtige gravure van Rome, (1765), een geschenk van een bevriende relatie. Onze indrukken samenvattende, kun nen wij getuigen, dat er niet alleen stijl, doch ook sfeer zit in dit gebouw, dat bijna karakteristiek voor een gym nasium mag heeten. Dit gebouw is niet slechts een ge lukkig compromis tusschen hetgeen eenerzijds architectonisch-mogelijk en anderzijds financieel-toelaatbaar is, doch het is veeleer te beschouwen als de resultante van deze twee oogen- schijnlijk tegenstrijdige krachten, die op geniale wijze door den bouwmeester gericht zijn. Wij hebben den heer Neisingh in den löop der jaren leeren kennen als een zeer bescheiden mensch, doch er be staat voor hem in dit geval alle reden .om trotsch te zijn op deze, zijn schep ping, die wij beschouwen als het beste van het vele goede, dat hij tot dus verre wrocht. Curatorium, stadsbestuur en allen, die dit gymnasium in de toekomst voor korteren of langeren tijd zullen bevol ken, mogen zich terecht verheugen over de totstandkoming van dit gebouw. Dc rector, dr. Bosselaar, verzoekt ons nog mede te öeelen, dat de leerlingen a.s. Zaterdagmorgen om halftlen afscheid zul len nemen van het gebouw aan de Douza- straat. Om vijf minuten voor tien vertrek ken zij in cortège en voorafgegaan door muziek naar het nieuwe Gymnasium, waar de openingsplechtigheid zal plaats vinden. De minister van O., K. en W. zal daarbij vertegenwoordigd zijn door dr. E. H. Ren- kema, inspecteur der gymnasia. 's Middags van 31/-4'/i uur, zullen cura toren en rector recipieeren en bestaat er voor belangstellenden gelegenheid het ge bouw te bezichtigen. De verhooging der electriciteitstarieven. Een gezamenlijke protestactie der buitengemeenten. Beroep op den Leidschen gemeenteraad en op God. Staten. Gistermiddag werd in dc bovenzaal van „Dc Vergulde Turk" alhier een vergadering gehouden van de bestu ren van een aantal buitengemeenten ter bespreking van de verhooging van het electriciteitstarief van de gemeente Leiden. Aanwezig waren de gemeentebesturen van Oegstgeest. Voorhout, Lelmulden, Rijn- zaterwoude, Warmond, Noordwij kerhout, Zwammerdam. Zoeterwoude, Woubrugge, Hazerswoude. Benthuizen en Alkemade. De bijeenkomst was belegd op initiatief van het gemeentebestuur van Alkemade, en stond onder leiding van den burgemees ter dier gemeente, mr. J. W. Peek. Na uitvoerige bespreking werd met algeineenc stemmen besloten tot den Raad der gemeente Leiden een adres te richten, waarbij ten krachtigste wordt geprotesteerd tegen het raads besluit van 13 December 1937, en waar bij met den meesten aandrang wordt verzocht dc tariefsverhooging voor de buitengemeenten buiten effect te ver klaren. Gelijk bekend bedraagt deze verhooging twee cent per K.W.h. De vertegenwoordigende gemeentebestu ren achtten unaniem de voorgestelde ver hooging. ln verband met de huns inziens exhorbitante wlr.st, welke de gemeente Leiden op het electrlteitsbedrijf maakt, onverdedigbaar, terwijl zij stelling nemen tegen het motief, als zou de verhooging verband houden met de stijging der kolen- prijzen, temeer daar uit de discussies in de raadsvergadering van Leiden is gebleken, dat de verhooging ln hoofdzaak is geschied om de gemeentebegrooting voor 1938 zonder belastingverhooging sluitend te maken. Het gaat naar hunne meening niet aan, vooral in dezen tijd, om de buitengemeen ten, waarvan de meeste inwoners met zware financieele moeilijkheden hebben te kampen, te huruïen koste en ten batq van Lelden, te doen bijdragen in de fman- cieele lasten van die gemeente. Voorts werd besloten zich te wenden tot Gedeputeerde Staten ten einde op deze onbillijke verhooging te wijzen. Spoedig einde der ijspret Nadat het gisteren leek of de vorst voor goed verdwenen was is het kwik ln den afgeloopen nacht opnieuw onder het nul punt gedaald, zoodat de banen van de Krogt te Oegstgeest en die van het Leid sche Tennispark hedenmorgen opnieuw opengesteld konden worden. Jammer genoeg zal het waarschijnlijk vandaag de laatste dag der ijsvreugde zijn, De berichten van de Bilt zijn tenminste voor de schaatsliefhebbers weinig bemoe digend: aanhoudende dool en regen. AVRO's BONTE DINSDAGAVONDTREIN. Onder zeer veel belangstelling vertrok gisteravond de tweede Bonte Dinsdag- avondtreln met 500 Leidsche luistervinken naar de Avro-studio te Hilversum. Bij aan komst te Hilversum werd een optocht ge formeerd en onder de tonen van het Hil- versumsche Muziekcorps ging het naar de studio, waar een ander muziekcorps de Leidsche luistervinken begroette. In den Bonte-Dinsdagavondtrein werd een groot bloemstuk vervoerd dat bij aankomst door de afd. van de Avro te Leiden namens de Leidsche Luistervinken aan den heer Vogt werd aangeboden. Deze aanvaardde deze aardige attentie van de Leidsche Luister vinken namens het Avro-bestuur met groo te dankbaarheid. Precies op tijd arriveerde de trein weer aan het station alhier. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie alhier geeft een leder ln overweging inlichtingen ln te winnen aan het Bureau van Politie aldaar alvorens in relatie te treden met of goede ren op crediet af te leveren aan mej. J. Alt, wonende Langebrug no. 34 alhier. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Prost en Co Lan- gegracht 59a, Leiden, distilleerderij, likeur stokerij, wijnhandel. Eigenaresse: N.V. Distill. „De Fransche Kroon" v.h. Hartevelt en Zoon, Leiden, z Ontheffing: W. F. de Rooy, Geversstraat 35, timmerman en aannemer. Wijzigingen: Firma H. van Dalen en Zn. Heerengracht 17, Leiden, electrische tim merfabriek. Wijziging handelsnaam in: Firma H. en P. van Dalen iBeperkende Bepalingen) Bijv. uitgeoef. bedr.: handel in artikelen van bewerkt hout. A. P. de Rooy, Geversstraat 33, Oegst geest, metselaar en aannemer. Bijvoeging uitgeoefend bedrijf: timmer bedrijf. Door onbekende oorzaak is de 65- jarige heer J. J. K. uit Oegstgeest gister middag nabij de Plantage van de tram gevallen. Met een bloedende hoofdwonde werd K. door den E.H.D. naar het Acade misch Ziekenhuis vervoerd. Na daar be handeld te zijn, kon hij huiswaarts keeren. Een verrukkelijke wafel Twaïmet zachte roomvulling, en met poedersuiker be strooid. 20 cent per ons. 4034 (Ingez. Med.) DE A.S. BLIJDE GEBOORTE. De uitvoeringscommissie, ingesteld door de Leidsche Nationale Vereenlglngen om de geboorte van het Prinsenkind te vieren, bericht ons, dat de schoolkinderen zeer bijzonder bedacht zullen worden bij do blijde gebeurtenis in het Prinselijk Gezin: het gemeentebestuur is bereid gevonden om alle Leidsche schoolkinderen der Lagere Scholen op beschuit met muisjes te doen tracteeren. Verschillende Leidsche bakkers leveren de beschuiten en de muisjes, ter wijl de Vakscholen deze zullen gereed maken. Voorwaar een geheele organisatie die mogelijk zal maken dat de Leidsche jeugd een Oud-Hollandsche gewoonte in eere kan houden. VERGADERINP DER L.K.V. ..EIGEN FOK". De Leidsche Konijnenfokkers Vereeni- ging „Eigen Fok" vergaderde gisteravond in hotel P Bremmer. De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter, den heer P. Vintges Spr herinnerde aan den sportleven geest der leden in 1937. aan het behaalde sucoes op diverse nationale tentoonstellin gen en aan de belangrijke diverse excur sies. Hij hoopte dat allen op dienzelfden voet door mogen gaan en verheugde zich over het feit dat bit het begin van het nieuwe jaar 13 nieuwe leden voor te kun nen stellen. Hij riep hun een hartelijk welkom toe. Zfi werden allen als lid aan genomen. De heer J. Groeneveld richtte zich namens de leden tot bestuur, en bracht dank voor het vele en moeilijke werk dat door hen gedaan was. tot het slagen van de tentoonstelling ln het bijzon, der tot de heeren Jac. Veriver en P Vintges. Hij wenschte allen een gelukkig en voor spoedig jaar toe voor gezin en vereeniging. Spr. bood namens de leden den voorzitter een voorzittershamer aan. De notulen en de ingekomen stukken werden goedgekeurd. Vervolgens ging men over tot uitreiking der prijzen der tentoonstelling, hetgeen tot aller tevredenheid geschiedde. Met alge meens stemmen werd besloten in Mei of Juni a.s. een tafelkeurinz te houden, waar toe de heer J. Blok uit Woerden zal worden uitgenoodigd en op het eind van dit jaar een tentoonstelling te organiseeren en ook in 1938 op verschillende tentoonstellingen collectief in te zenden. Na de rondvraag sloot de voorzitter dezen prettigen avond1 met diank voor de flinke opkomst. MILITARIA. De ministerieele beschikking van 27 December 1935, waarbij werd bepaald, dat voor een aantal adjudant-onderofficieren de gelegenheid werd geopend om ter be schikking van de gemeente-besturen te worden gesteld als controleur van de steunverleenlng aan werkloozen is thans door den minister van Defensie in verband met het bestaande te kort aan kader, in getrokken. Zij die thans in deze functie werkzaam zijn, blijven voorshands daarin gehand haafd, Aan den dienstpl. sergeant A. E. Goddijn van het 4e Regiment Infanterie is vergund om met ingang van 11 Januari e. k. voor 6 maanden vrijwillig onder de wapenen te komen. KIESCOLLEGE NED. HERV. GEMEENTE. In de gisteravond gehouden vergadering der Ned. Herv. Gemeente alhier werden tot gemachtigden voor het kiescollege herko zen de heeren: J. Beij LznL. J. Beij. A. van Biemen, Z. Bink, G. Grévecoeur. P. Duyverman, C. J. Eggink C.Jzn., D. B Era des, W. de Feij, C. J. de Jongh, J. van Klaveren, J. Kok, W. Kokkedee, W. F. van der Laaken, P. van Lienden, J. H. Looman, F. v d. Mark, J. P. Mulder, P. P. Nieboer, D. J'. Noest, J. Pelt. J. C. Sierat, T. J. Smits, J. Splinter, J. de Tombe, T. Vos en L. Zit man en gekozen de heeren M. Turenhout, W A. v. d. Tang, M. Bool en J. R. ter Wee. De heer P. Mazurel heeft zich wegens zijn gevorderden leeftijd niet meer verkiesbaar gesteld. 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2