BUITENLAND V&ihcJk, LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 4 Januari 1938 ELTAX 666 Parijsche Wafels De ijsvreugd was van korten duur. De Bilt voorspelt nog vorst. De vreugde is voor de liefhebbers der schaatsensport al weer van korten duur geweest en zij is daarenboven beperkt ge bleven tot de banen van ,De Krogt" en het Leidsch Tennispark. Op de banen der Lef&sche IJsclub had de ijslaag gisteren een dikte van 3 centimeter bereikt en men koesterde de hoop bij aanhoudende vorst de baan vandaag te kunnen openen, des noods alleen voor kinderen. Edoch, de wind draaide, wat men pleegt te noemen, naar den verkeerden hoek" en al bleef de kwikstaaf in den thermometer vannacht beneden de nulstreep, de ijsvorming was zeer klein eii bedroeg nog geen centimeter. Op het oogenblik, dat wij dit schrijven, lijken de perspectieven voor de schaatsen rijders allerminst gunstig, want het regent zelfs. Toch behoeft men de hoop nog niet geheel en al op te geven, want De Bilt voorspelt lichte vorst des nachts en tem peratuur om het vriespunt overdag met wind uit Noord-Westelijke tot Noord-Oos telijke richting! met 6 PERSONEN naar: Noordwijk aan Zee f. 1.50 Den Haag f 2.25 Rotterdamf. 5. Amsterdam f 6. Utrecht f. 7.40 4556 (Inpez. Med.) INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. DE A.S. BLIJDE GEBOORTE. In verband met de te verwachten ge boorte van het Prinsenkind is de Kerkeraad der Herv. Gem. alhier voornemens een dankstond te houden in de Pieterskerk, van 6'/s7'/i uur 's avonds, n.l. op den avond van den geboorte-dag. wanneer het vóór 3 uur 's middags bekend is; anders den avond daarop volgende. ..EN WAAR DE STER BLEEF STILLE STAAN". Opvoering der Ver. Haagsche Spelers voor den Vriendenkring. Gisteravond organiseerde de Vrienden kring ter eere van Allerh. Sacrament een uitvoering in de Groote Stadsgehoorzaal, voor welken avond een uitzonderlijk groote belangstelling bleek te bestaan. De zaal was tot in de uiterste hoeken bezet toen de geestelijk adviseur van den Vrienden kring kapelaan Verhoofstad een woord van welkom sprak, in het bijzonder tot deken A. Homulle. de pastoors S. Smitz. Th. Beukers, rector L. Beune. bondsmoderator der K.J.M.V. en verder vele geestelijken uit stad en omgeving, Spr. meende, dat alhoe wel het doel van den Vriendenkring na tuurlijk niet het organiseeren van ont spanningsavonden kan zijn, het wel in de lijn deT vereeniging ligt om in den Kerst tijd een Kerstspel te laten opvoeren. Direct hierna was de beurt aan de Ver- eenigde Haagsche Spelers o. 1. v. Pierre Balledux. voor de opvoering van het Kerst, spel van Felix Timmermans en Ed. Veter man ..En waar de ster bleef stille staan", een spel, waarin de harde werkelijkheid van het leven op meesterlijke wijze is ge combineerd met de sprankelende gezonde Vlaamsche volkshumor. De Tolverdeeling was zeer goed. Pierre Balledux, als Pietje Vogel de palirugvisscher en Wim Grelinger als Suskewiet. de vrome herder vervulden de hoofdrollen. In de pauze sprak rector Beune een kort woord voor het Jeugdwerk, voor welk doel aan de uitgangen werd gecollecteerd. GOUDEN JUBILEUM P. A. WERNTNK Sr. Morgen zal de heer P. A. Wernink Sr., directeur van Wernink's Betonfabriek N.V. alhier, den dag herdenken, dat hij zich vijftig jaar geleden hier ter stede als in dustrieel vestigde. De jubilaris heeft evenwel den uitdruk- kelijken wensch te kennen gegeven dezen dag onopgemerkt te willen laten voorbij gaan. in verband waarmede hij dien dag buitenslands zal vertoeven. EVANGELISCHE ALLIANTIE. Inzet der Wereld gebedsweek. Men schrijft ons: De Wereldgebedsweek 1938 werd ook hier ter stede gisteravond ingezet met de sa menkomst in de Luthersche Kerk, waar ds. D. Kuilman het voor dien dag aange kondigde onderwerp behandelde, nl. Dank. zegging en smeeking. Op gevoelvolle wijze heeft spr. ds. Thomas herdacht, die een trouw bezoeker was van deze samenkomsten en reeds vele jaren een werkzaam aandeel daaraan gehad heeft. Ook ds de Meyere, die ondanks zijn emeritaat toch zeker zou deelgenomen hebben, ware het niet dat hij door een lichte ongesteldheid aan huis ge bonden was, werd gemist. Juist deze twee predikanten hebben door hun hartelijke medewerking veel bijgedragen om in de vorige jaren deze samenkomsten te doen slagen. Veel bijgedragen, aldius de gedachte van den spr.. laat ons echter niet vergeten, dat de arbeiders gaan, maar de arbeid blij ft. Het programma volgend was er dankzeg, ging voor het getrouw getuigenis der Kerk in de geheele wereld, voor de vele gelegen heden om van den liefdevollen en opbou- wenden dienst van Christus te getuigen en ook voor den gezegenden arbeid der zen ding. Durven we de consequenties aan van het gebed? Is het niet menigmaal zoo, dat we een arbeid beginnen, zegen daarop vra gen. maar als de arbeid onder Gods zegen doorgaat, we geen middelen beschikbaar stellen om dien arbeid voort te zetten. Er werd gebeden om meer gemeenschap pelijk denken en overleg en gemeenschap- oeli.ik handelen, vooral onder de arbeiders in het Evangelie, om toeneming bij de leiders in kracht van waarheid en onzelf zuchtigheid, maar vooral om den Heiligen Geest. Het was een goede avond, welke een be lofte inhoudt voor de volgende avonden waar Hervormde. Gereformeerde, één Lu- therseh predikant en een zendeling zullen spreken. DIAMANTEN DOCTORAAT. Maandag 10 Januari as. zal het zestig jaar geleden zijn. dat dr. L C. Proot, rus tend arts te Haarlem, aan de Rijksuniver siteit alhier promoveerde tot doctor in de geneeskunde Lezing van den heer J. Oudegeest. Een der pioniers van de moderne arbei dersbeweging in Nederland, de heer J. Oudegeest, oud-voorzitter der SD.A.P.. hield gisteravond in het Volksgebouw een lezing over „Troelstra en de S.D.A.P. in de jaren van opkomst". De afdeelingsvoorzit- ter van het I.V.A.O.. de heer Van Wouden berg", verwelkomde de aanwezigen en acht te het een voorrecht, dat iemand met een zoo rijke ervaring op nationaal en inter nationaal terrein als de heer Oudegeest, dezen avond de moeilijkheden, waarmede de voortrekkers der arbeidersbeweging te kampen hadden, zou schetsen. De heer Oudegeest, het woord verkrij gende. achtte het zeer begrijpelijk, dat in het bijzonder de jongeren gaarne spreken ■over romantiek. Meestal wordt aan dit begrip iets ver bonden, dat een element van aantrekke lijkheid heeft. Als spr. echter de begin periode van de moderne beweging overziet, zich herinnert, welke moeilijkheden men toen te overwinnen had, dan ziet hij daar in niet bepaald iets aantrekkelijks. Wie zou er een attractie in zien, door politieke tegenstanders in een sloot te worden geworpen, of zoodanig afgeranseld te worden (gelijk hier in Leiden vele jaren geleden het geval was met een zijner po litieke vrienden) dat men korten tijd daar na overleed, vraagt spreker. Uitvoerig schetst spr. dan, hoe de gees tesgesteldheid ongeveer 40 jaar geleden onder de arbeiders was. Een groot deel van hen hing de leer van Bakoenlne en Kro- potkine aan en het was deze anarchisti sche gezindheid onder de arbeiders, die haar stempel drukte ook op de besluiten van den toenmaligen Soc.-Dem. Bond. De in 1893 aangenomen resolutie om niet aan verkiezingen deel te nemen, is daarvan een bewijs. Naast broodroof, armoede en mishande ling stonden de toenmalige leiders, onder wie Troelstra de voornaamste plaats In nam. bloot aan laster en verdachtmaking van de zijde der anarchistisch gezinde ar beiders-groepen. Groote bewondering heeft spr. altijd ge had voor den persoon Troelstra, voortge komen uit gegoede kringen, die de zijde der arbeiders koos en dikwijls met een leege maag (omdat hij bittere armoede heeft geleden) de arbeiders aanvuurde in den strijd voor verbetering in maatschap pelijk opzicht, In een-onverwarmd kamer tje zat Troelstra zijn 'artikelen voor de krant te schrijven en enkele uren later trad hij op vergaderingen op als spreker. Nooit ontmoette spr. iemand, die. zelf ont sproten was uit een geheel ander milieu, toch zoon uilstekenden kijk, had op het gedachtenleven van den arbeider. Troelstra was niet welsprekend alseen dr. Kuiper of een dr. Schaepman, maar als Pieter Jelles de grauwe ellende zag, waarmede de arbeiders en arbeidersvrouwen, die onder zijn gehoor zaten, te kampen hadden, dan werd hij door zijn temperament meeslee- pend. Hij wist de arbeiders-ziel naar hoo- ger plan te voeren, omdat zijn eigen ziel open ging voor het leven van den arbeider. Niet lang geleden werd melding ge maakt van zekere leiders, die zoo en zoo vele spreekbeurten hadden vervuld. Maar welk respect moet men dan niet hebben voor Troelstra, die in den tijd, dat niet de moderne middelen van verkeer hem ten dienste stonden, alleen in Friesland 106 spreekbeurten vervulde in enkele maan den! Spr. heeft zelf ook meegemaakt, dat men uren moest loopen, om op het plat teland een spreekbeurt waar te nemen. En als men eens van een boerenwagen gebruik kon maken, kwam men soms ook nog in een sloot terecht. Uitvoerig staat spr. dan stil bij de op komst van de S.D.A.P., het optreden van Troelstra en Van Kol, later ook Schaper, Vliegen en Helsdingen in de Tweede Ka mer. Onder den indruk van de klemmen de argumenten dezer pioniers kwam onder hel Ministerie-Goeman Borgesius een aan tal sociale wetten tot stand, als Leerplicht- Ongevallen- en Woningwet, die een zegen rijken invloed hadden op de arbeiders klasse. Uit spr.'s eigen ervaring puttend, gaf de heer Oudegeest vervolgens nog treffende voorbeelden van de moeilijkheden van die dagen. Na het verdere verloop van den strijd der arbeidersklasse te hebben geschetst, zegt spr., dat de strijd niet tevergeefs is geweest. Wij mogen trotsch zijn, aldus spr., op hetgeen tot stand gebracht werd. Spr. hoopt, dat de ontwikkeling, die de arbeiders zich hebben eigen gemaakt, zal strekken tot verderen vooruitgang op dit gebied. Na eenige gedachtenwisseling sloot de voorzitter met een woord van dank aan den heer Oudegeest de bijeenkomst. Het aandachtige gehoor onderstreepte met applaus het dankwoord aan den spreker. Gistermorgen om kwart voor negen ls de politiebrandweer gealarmeerd voor een schoorsteenbrandje in een watenstokerij aan de Oranjegracht. Met een slang op de huiswaterletding werd het vuur gebluscht. terwijl het hout om den schoorsteen, dat vlam gevat had. weggebroken werd De schippersknecht v. H. deed bij de polhie aangif e. dat hij door den sleep bootkapitein T K gisteravond op den Zijlsingei werd mishandeld, v. H. heeft waarschijnlijk zijn neusbeen gebroken. Door een plotselingen sneeuwval in het zuiden van ons land, heeft gisteravond de treinenloop aldaar veel vertraging on dervonden; zoo kwam de laatste trein 1190 uit Dsn Haag alhier met 40 minuten ver traging en trein 3398 uit Utrecht met 15 minuten vertraging alhier aan. Door de politie werd aangehouden mej. H. J. M. S. alhier verdacht van dief stal van een japon in een der groote winkels. DE ALGEMEENE TOESTAND Rond Roosevelt's boodschap Roosevelt's boodschap aan het Congres men zie het 3e Blad heeft weinig'con- creet nieuws gebracht. Politiek heeft hij nog eens zijn vertrouwen in de democra ten geuit, gepaard aan een scherpen aan val op dictaturen-systemen, financieel heeft hij voortzetting der New-Dail-politlek aangekondigd zonder echter de bron uit te stippelen, waarlangs gegaan zal worden. Natuurlijk keuren Berlijn en Rome de boodschap ten zeerste af. Men meent in Duitsche kringen, dat de z.g. dictatuur-regimes oprecht den vrede willen en dat anderzijds de z.g. democra tische landen en hun Volkenbond totaal gefaald hebben in hun vredestaak. In geen geval, zegt men, kan de open bare meening in Duitschland de critiek van Roosevelt dulden en zij ontzegt den anderen landen het recht aldus te oordee- len over een politiek regime, dat Duitsch land zich vrijwillig heeft opgelegd. In Italië is het niet anders. Dus heet het regiem veel „democratischer" dan in de democratieën. Londen is zeer tevreden. In diplomatieke kringen te Londen ziet men de rede als een logisch gevolg op Roosevelt's rede te Chicago. Bij die gele genheid heeft de president gewezen op de gevaren van de politiek van de autoritaire staten, thans is hij verder gegaan en hij heeft die gevaren gekenschetst als voort spruitend uit den aard van deze autoritaire regimes, die een vrede gebaseerd op ver dragen onmogelijk schijnt te maken. Te Parijs deelt men de Brltsche Ingeno menheid. FRANKRIJK Uitspraak in de processen La Rocque. In de vijftien processen, die kolonel la Rocque aanhangig heeft gemaakt, heeft de rechtbank in acht gevallen een vrij sprekend en in zeven gevallen een ver- oordeelend vonnis geveld. Pozzo di Borgo, een der voornaamste be klaagden, wien laster in het weekblad Choc ten laste was gelegd, ls vrijgesproken, even als de directeur van genoemd blad. Gull- laume. Laatstgenoemde werd evenwel voor een ander artikel tot een boete veroordeeld. In het proces vafc la Rocque tegen Baily, directeur van de Jour, volgde vrijspraak. Sampaix en Humanité werden tot een boete en schadevergoeding veroordeeld. De zaak tegen Zevaes en de Oeuvre eindigde met vrijspraak, evenals die tegen Hermann en de Populaire. Girard, redacteur van de Po pulaire, en de administrateur van dit blad werden tot boete en schadevergoeding ver oordeeld. In de vijf processen, die tegen de Action Frangatse aanhangig waren gemaakt, wer den 3 veroordeelende vonnissen geveld te gen Daudet. Delest, administrateur, en Pujo hoofdredacteur van het blad. In de belde andere processen werden Daudet, Maurras en Delest vrijgesproken. Aan de „N.R. Crt." wordt nog gemeld: De rechtbank was zoo wijs de vonnissen te schakeeren. Zij ging na met welke bedoe ling de in rechte aangesprokene met die klachten kwam en of hij er politieke munt uit sloeg. Dat was natuurlijk om de tegen standers te discrediteeren. Uit dit oogpunt beschouwd moesten sommige beklaagden vrijgesproken worden. In de eerste plaats Pozzo zelf, wat smaadschrift betreft, maar veroordeeld wegens beleedlging. Hieronder valt ook het bekende kamerlid Henriot. De schrijvers in Humanité en Populaire werden op dezelfde manier behandeld en geheel vrijgesproken, maar Daudet van de Action Frangaise veroordeeld wegens smaadschrift en beleedlging, aangezien de bedoeling-om te schaden zonneklaar was. Tusschen de technische commissie van het Farijsche pers-syndicaat en de vakver- eenigingen is een overeenkomst tot stand gekomen, waardoor een einde wordt ge maakt aan de staking van de krantenbe zorgers. Hedenochtend zijn de kranten op de gewone wijze verzonden en bezorgd, z INugemaaktaaigi zeaofw gowk kaoze ze zz de schurkachtige vervaLschingen, welke da gelijks door een groot deel der Engelsche pers gepleegd worden en een aanslag op alle waarden van het Italiaansche natio nale leven beteekenen". Het fabeltje van de Italiaansche propa ganda is door de Engelschen uitgevonden ter rechtvaardiging van hun actie tegen de Arabieren, die zij te vuur en te zwaard willen verderven ter wille van hun strate gische plannen aan de Oostkust der Mid- dellandsche Zee. Als Engeland begint zich met de Arabie ren te verstaan, zal het spoedig inzien, dat de vrede in Palestina kan tcrugkeeren, zon der dat de stem van Bari gedood behoeft te worden. Maar Engeland wil geen vrede in Palestina op deze voorwaarden, omdat al zijn nieuwe politieke en militaire voor bereidingen tegen Italië gericht zijn. Er blijft, aldus besluit Gayda, niets an ders over dan de feiten in hun ware be- teekenis te zien. evenals de richtlijnen voor de politieke oriënteering in Europa en de wereld, die er uit voortvloeien. BELGIË De spoorwegtarieven zullen met 5 pet. worden verhoogd. Uit een mededeeling van het ministerie van verkeer aan den kabinetsraad blijkt, dat de spoorwegtarieven voorloopig met 5 pet. zullen worden verhoogd. Dit geldt zoo wel voor de reizigers- als voor de goederen tarieven. Deze maatregel is genomen in afwach ting van een algemeen voorstel tot tarief wijziging, dat binnenkort in studie zal worden genomen. ENGELAND De Arabische radio-uitzendingen. De eerste Engelsche uitzending van nieuwsberichten in het Arabisch is heruit gezonden door den Egyptischeri omroep en bijna volmaakt ontvangen door de luiste raars in het Nabije Oosten, ondanks de onderbrekingen, die van tijd tot tijd ont stonden door storing van een onbekend station. Gayda schrjijft in de „Giornale d'Italia", dat de nieuwe Britsche radio-uitzendingen in vreemde taal slechts ten doel hebben „een zwijgenden en krachtigen stelling- oorlog" te verbergen. Het blad betoogt, dat de uitzendingen beginnen op den eersten verjaardag van het gentlemens-agreement en onmiddellijk na de reorganisatie van het Britsche ministerie van buitenlandsche zaken, die den strijdlustigen Eden de vrije hand moest verschaffen. De „Giornale" ontkent dan het bestaan van een Italiaansche anti-Britsche propa ganda in Palestina en verzekert, dat „de door de Italiaansche pers over Engeland verspreide berichten, zelfs indien zij on juist zouden zijn, hetgeen nog bewezen zou moeten worden, in het niet zinken naast ROEMENIË Verklaring van Goga. Minister-president Goga heeft een ver tegenwoordiger van het Fransche agent schap Havas ontvangen en tegenover hem verklaringen afgelegd, waarin hij herhaal de, dat zijn regeering geen enkel der oude bondgenootschappen wil verbreken, doch den kring van sympathieën voor Roeme nië wil uitbreiden, „Wij hebben nooit gedacht, dat de tradi- tioneele banden, die ons met Frankrijk verbinden, zouden kunnen worden aange tast. Ik heb nooit een woord tegen de vriendschap tusschen onze beide landen gezegd". Het is volkomen onjuist, dat Goga een dictatuur wil invoeren. De regeering zal binnen het kader van de grondwet wer ken. De Kamers zullen worden ontbonden, nieuwe verkiezingen uitgeschreven Het volk zal zich moeten uitspreken. Het lot dezer regeering zal van de verkiezingen afhangen. Wat de opheffing van zekere dagbiaden betreft, zeide Goga: „Deze maatregel is in West-Europa, waar de pers werkelijk de autochtone meening vertegenwoordigt, niet begrepen. Maar in het leven van een jon' gen staat, in een land, waar zooveel re cente infiltraties zijn geweest van vreem delingen, die zich nog niet hebben aange past, moet de geest van het publiek ge- modeleerd worden in een nationaien zin, Wij hebben overwogen, dat de Roemeen- sche pers door Roemenen moet worden geredigeerd. Deze maatregel beteekent, evenmin als andere, een agressief gebaar, maar een daad van nationale zelfverde diging". Over de voorgeschiedenis van het ka binet Goga verluidt thans het volgende: Men gelooft, dat de invloed van het leger te elfder ure koning Carol ertoe gebracht heeft, de regeering Tatarescu weg te zen den, eu de partij van Goga aan het bewind te brengen. Vier jaar lang had de groep Tatarescu geregeerd, en steeds ten nauw ste met den koning samengewerkt. Plot seling ontdekte de koning echter, aldus de verklaring van een gezaghebbend persoon dat de fascistische beweging der IJzeren Garde in het leger vele aanhangers had gekregen, vooral onder de jongeren. Bij de jongste verkiezingen verkreeg deze bewe ging 66 afgevaardigden en verwierf zij in het bijzonder op het platteland grooten aanhang. Haar leider, kolonel Codreanu, .sprak zich uit tegen den Volkenbond, te gen de democratie en voor samenwerking met Berlijn en Rome. De leider der Nationaal-Christelijke partij, welke thans aan het bewind is, zijn in staat aan de IJzeren Garde veel wind uit de zeilen te nemen. Hun programma's vertoonen im mers veel gelijkenis, maar verschillen in zooverre, dat terwijl de partij van Goga met de andere groepen wil samenwerken, Codreanu de macht geheel voor zich alleen cpeischt. Goga heeft niet slechts leden van de democratische partij, met name pro- Fransche en pro-Engelsche ministers in zijn kabinet opgenomen maar tevens An- tonescu, den bijzonder Fransch gezinden minister van oorlog, die de afgod ls van het Roemeensche leger. Zijn positie wekt eenige bevreemding, want als afgod van het Roemeensche leger en vriend van Frankrijk is hij tevens een gunsteling van de IJzeren Garde en vriend van kolonel Codreanu, terwijl hij voorts den volledigen steun bezit van koning Carol en van den eersten minister. EGYPTE De strijd tegen de Wafd. Gisteren is in het parlement een hevig tumult ontstaan toen getracht werd het verdagingsdecreet voor te lezen. Een pan demonium volgde. Nahas Pasja schreeuwde, dat hij vastbesloten was uit naam van het vaderland te spreken. De voorzitter gaf bevel tot verwijdering van de vertegen woordigers der pers en tot ontruiming van de publieke tribunes. Toen het rumoer echter voortging, werden de lichten uitge draaid, zoodat de afgevaardigden wel ge dwongen waren heen te gaan. De correspondent van de „Times" bericht nog, dat. nadat de president van de Kamer 't licht had laten uitdiaaien, Nahas Pasja, bij het licht van lucifers een motie van wantrouwen tegen de regeering voorlas. Deze motie werd door zijn aanhangers aangenomen. De voorzitter van de Kamer vroeg vervolgens polltiehulp om de zaal te ontruimen. In den Senaat werd met op drie na al- gemeene stemmen een resolutie aangeno men, waarin de ontevredenheid van het regeerlngslicbaam met de nieuwe regeering werd uitgesproken en waarin den koning wordt gevraagd, de zaak opnieuw te be- studeeren. De parlementsfractie der Wafd-partij heeft na de vergadering der Kamer een bijeenkomst gehouden, waarin besloten werd tot royement van Ahmed Maher, den Een verrukkelijke wafel TwamtcÏt" metzachteroomvulling, en met poedersuiker be strooid. 20centper ons. 4034 (Ingez. Med.)' president van de Kamer. dr. Hamid Mah- moud en twee andere afgevaardigden. Het verluidt dat nog meer royementen zullen worden uitgesproken. In de provincie is het bij demonstraties ten gunste van Nahas Pasja en de Wafd- partij tot ernstige botsingen met de politie gekomen. In Tanta zouden 45 personen min of meer ernstig gewond zijn. De Wafd-pers zet inmiddels haar heftige campagne tegen de nieuwe regeering voort. In de andere bladen wordt op het oogen blik voor den eersten keer de mogelijk heid genoemd van een uitstel der nieuwe verkiezingen. Als motief hiervoor wordt gewezen op de „groote bevolkingstoename" der laatste jaren, waardoor het opstellen der kiezerslijsten veel meer tijd in beslag neemt dan voorheen het geval was. Men rekent er op. dat het parlement minstens voor den duur van drie maanden op recès zal gaan. Het nieuwe kabinet is Inmiddels met de „zuivering" bij de ministeries, provinciale besturen en dagblad-directies begonnen. Alleen op het departement van binnen- landscne zaken zijn achttien ambtenaren ontslagen,"onder wie eenige hooge functio narissen. TURKIJE Tegemoetkoming voor ambtenaren met groot gezin. Krachtens een zoo juist uitgevaardigd decreet zullen voortaan de ongetrouwde rechters en andere ambtenaren van het ministerie van justitie een bijdrage moeten afstaan ten behoeve van de leden van de rechterlijke macht met een talrijk kroost. Per jaar zal een bijdrage van een een Turksch pond worden geheven van de salarissen van de rechters en andere amb tenaren. die op 25-jarigen leeftijd nog vrijgezel zijn. van de gehuwde ambtena ren van 27 jaar. die nog geen kinderen hebben, en van de gehuwde ambtenaren van 31 jaar met minder dan twee kinderen. Bij wijze van tegemoetkoming zal deze bijdrage worden geheven van het tracte- ment in Februari, de kortste maand van het jaar. NAGEKOMEN. Kon. Ned. Stoomb. My. AGAMEMNON. 4 Jan. van Venetië te Triest ARIADNE, 3 Jan. van Aarhuus naar Kopenhagen OR- PHEUS,- 4 Jan. voorm. 7 uur van Odense n. Stettin SATURNUS, 3 Jan. van Napels te Alexandrië STUYVESANT, 3 Jan. van Curacao n. Puerto Cabello VENEZUELA. 3 Jan. nam. 5 uur van Havre; wordt 4 Jan. nam. 4 uur te Amst. verwacht. MÜ. Nederland TAJANDOEN, 4 Jan. van Amst. naar Java. Rott. Llovd KOTA GEDE, uitr., pass. 4 Jan. voorm. 6 uur Perim DEMPO. tnuisr., pass. 3 Jan. Perim KOTA BAROE. uitr., pass. 3 Jan. Ouessant BUITENZORG, thutsr., pas seerde 3 Jan. Perim. RotterdamZ.-Amerika Lijn ALWAKI. uitr., 3 Jan. te Montevideo ALPHERAT, thuisr., 1 Jan. van Montevideo. JavaNew-York Lijn MAPIA, New-York n. Java, pass. 3 Jan. Kaap de Goede Hoop. Holland—Afrika Lijn JAGERSFONTEIN, vertrekt 4 Jan. 's avonds van Antwerpen n. Dover. Holland—Amerika Lijn DAMSTERDIJK, Pa cific Kust naar R'dam, 4 Jan. van Liver pool. HollandBritsch Indië Lijn HOOGKERK, 4 Jan. van Bremen naar R'dam. HollandOost-Azië Lijn MEERKERK, uitr., 3 Jan. te Singapore. HollandAustralië Lijn MELISKERK 3 Jan. van Bremen naar R'dam. Diverse stoomvaartberichten BERNISSE. 3 Jan. van R'dam te Hamburg ALDEBA- RAN, 3 Jan. van R'dam te Narvik WEST- plein, 3 Jan. van Oxelosund n. R'dam. 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2