De Spcransche vluchtelingen Binnenland 78 ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 31 December 1937 Derde Blad No. 2385S De gevlogen vogels terug Voor slechts 10 cent GEMENGD NIEUWS LUCHTVAART Handel tusschen Indië en Duitschland. Antwoord van mr. Hart op gestelde vragen. De „Westdeutscher Pressedienst" te Es sen heeft publicatie gegeven aan het ant woord. dat mr. G. H. C. Hart. chef van de handelspolitieke afdeeling van het mi nisterie van Koloniën, gegeven heeft op eenige vragen, door de Nederiandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland tot hem gericht omtrent de handelsbetrek kingen tusschen Nederlandsch-Indië en Duitschland. Wij ontleenen hieraan het volgende: Op de vraag, welke moeilijkheden en welke bescherming de Nederlandsch- Indische licentieeringen en contingen- teeringen aan den Duitschen invoer in Nederlandsch-Indië bieden, was het ant woord, dat deze meer bescherming dan hindemissen meebrengen. De tweede vraag luidde: Welke mogelijk heden bestaan er overigens voor den uit voer van Duilsche goederen naar Neder- landsch-Indië en welken invloed zal de ont wikkeling der industrie in Nederlandsch- Indië eventueel op den Duitschen import daar kunnen hebben? Het antwoord van mr. Hart hierop was. dat zich voor den Duitschen invoer onge twijfeld groote mogelijkheden zullen openen, wanneer bij een verbetering van den economischen toestand in Neder- landsch-Indië verschillende groote cultuur ondernemingen tot vergrooting en ver nieuwing van haar technische installaties zullen overgaan. Weliswaar besluit men in Indië tot zulke kapitaalvesteeringen slechts langzaam en eerst na zorgvuldige afweging der omstan digheden, een politiek, waarvan de juist heid thans weer bewezen is, nu de econo mische opleving door een terugslag is ge volgd. Doch het is wel waarschijnlijk, dat, indien de opleving, zij het ook in langzamer tempo, verder doorzet, hetgeen men in deskundige kringen wel verwacht de invoermogelijkheden voor Duitschland wel licht zeer aanzienlijk zullen toenemen. Men mag niet vergeten, dat. op langeren termijn bezien, een toeneming der welvaart in Nederlandsch-Indië van dit land zelf een belangrijk afzetgebied voor industrieele producten zal maken, in het bijzonder in die mate als Japan, zooals men in vele kringen verwacht, door de omstandigheden zal worden gedwongen zijn lage prijsniveau te verlaten. Op een vraag, of de conjunctuur in Nederlandsch-Indë gunstig is voor den Duitschen invoer antwoordde mr. Hart, dat door cijfers wordt aangetoond, dat de handel in beide richtingen en vooral ook de invoer uit Duitschland in den laatsten tijd aanzienlijk is toegenomen. Vooral de gunstige ontwikkeling der bui tengewesten kan aan een verdere toe neming ten goede komen. Over de vraag, of het conflict in het Verre Oosten invloed heeft op het handels verkeer tusschen Nederlandsch-Indië en Duitschland. valt op he't oogenblik nog weinig te zeggen. Het is echter niet uitge sloten, dat de omvangrijke mobilisatie van het Japansche leger kan leiden tot een weinig regelmatige en een weinig intense voorziening van de Nederlandsch-Indische markt met Japansche goederen. Wat de restricties betreft, deze worden zoo gehandhaafd, dat de betrokken grond stoffen in voldoende hoeveelheid en tegen matige prijzen op de wereldmarkt worden gebracht, waarbij de produceerende landen niet onder gunstiger voorwaarden vallen dan andere landen. Julius Barmat uitgeleverd. Het verzoek der Belgische regeering ingewilligd. Naar wij. vernemen heeft de Nederiand sche regeering het verzoek der Belgische regeering tot -uitlevering van Julius Barmat toegestaan. Barmat is gistermorgen van uit het huis van bewaring te Amsterdam door de rijks politie per auto naar de Nederlandsch- Belgische grens nabij Wuestwezel gebracht, waar hij door inspecteurs van de Belgische gerechtelijke politie werd overgenomen. Hij is te Brussel in de gevangenis opge sloten en ter beschikking gesteld van den rechter van instructie van het parket te Brussel, die belast is met de zaak der mijnonderneming Flora. CENTRALE VOOR WEERKLOOZENZORG 4618 deelnemers, 169319 kampdagen in 1937 De centrale voor werkloozenzorg, ge sticht op Initiatief van den raad van Ne deriandsche kerken voor practisch Chris tendom deelt méde dat de negen kampen, welke van deze Centrale" uitgaan, in 1937 werden bezocht door 4618 werklooze 3°n" geren. In totaal brachten zij daar 169319 kampdagen door. Het internaat werd be zocht door 120 meisjes die een spoedoplei ding voor huishoudelijk werk ontvingen. Het totaal aantal kampdagen bedroeg in het internaat te Haarlem: 10107. In totaal werden dus door de deelnemers 179426 da gen in kampen en internaat doorgebracht. BEDRIJFSRAAD VOOR DE SIGAREN- INDUSTRIE. De bedrijf sraad voor de sigaren industrie kwam te Eindhoven bijeen O.a werden de mogelijkheid van verhooging der leeftijds grens voor vrouwelijke arbeiders en de invoering van een getalsverhouding tus schen meisjes, jongens en mannen be sproken, alsmede de invloed van de mecha nisatie en de tewerkstelling van buiten- landische arbeidskrachten en de opleiding van ionge krachten. Een ingestelde commissie uit den be- drijfsraad zal in de volgende vergadering rapport uitbrengen met betrekking tot het eerstgenoemde punt, n.l, de eventueele verhooging van den leeftijdsgrens en de eventueele invoering van een getalsverhou ding. WINKELIERS CONTRA OVERHEIDS BEDRIJVEN. In Terminus te Utrecht werd een leden vergadering gehouden van de Nederiand sche vereeniging van handelaren in ver- warmings- en huishoudelijke artikelen. Na een bespreking der saneeringsniaat- regelen. welke plaatselijk zullen worden uitgevoerd, deed de voorzitter der verga dering, de heer B. H. J. Alink, mededee- ling van de funeste gevolgen van den z. i. onzinnigen strijd tusschen de electrlci- reitsbedrijven en de gasfabrieken, waar van de handeldrijvende middenstand, doch ook het publiek de dupe wordt. Spr. her innerde aan het feit, dat een commissie uit den middenstandsraad reeds in 1935 een rapport had uitgewerkt, waarvan de conclusie in het kort was: dat de over heidsbedrijven moesten zorg dragen voor lage tarieven, doch dat de verkoop van apparaten en toestellen, zoomede het leg gen van huisleidingen niet tot de taak der overheid behoorde. Naar aanleiding van dit rapport heeft de toenmalige minister van economische zaken kort daarop een commissie ingesteld, de z.g. toonzaal-com missie. Deze commissie heeft weer een sub commissie benoemd, waarin twee verte genwoordigers uit het particuliere instal- lateursbedrijf zitting hebben. Spr. betreur de hel, dat. gelijk in den middenstands- raad. ook in deze sub-commissie geen so ciaal- econoom zitting heeft, en spr. ver wonderde het niet. dat deze commissie, sa mengesteld; „twee tegen twee" na twee jaar nog niet met een rapport is kunnen gereed komen. Bovendien bevreemdde het de vergadering, dat in deze commissie geen voorraadhoudende installateur uit de ver eeniging is benoemd ondanks het feit. dat de Kon. Nederl. Middenstandsbond hier toe geadviseerd had en de vereeniging aan het departement geen onbekende is. Im mers bij den strijd tusschen de overheids bedrijven is eerder de voorraadhouder dan de installateur betrokken. Nadat de verga dering de reeds gedane stappen door het bestuur volkomen had goedgekeurd en tot verdere actie had aangespoord, sloot de voorzitter de bijeenkomst. DE OMROEPEN EN DE BUMA. Naar wij vernemen hebben de vier om roepen ook over 1937 wederom een bedrag van f. 50.000.aan het B. U. M. A. voor auteursrechten betaald. HOEVEEL EIEREN VERHANDELDE BARNEVELD? Op de grootste vrije eiermarkt van Ne derland, te Bameveld. zijn in het jaar 1937 verhandeld 65.560.000 eieren, en te Voort huizen 4.355.000. De gemeente Bameveld leverde dus in dit jaar het respectabele aantal van 69.915.000 stuks eieren. De grootste aanvoer had plaats op 22 April, teen er op één dag 2.360.000 stuks werden aangevoerd. De hoogste maand- aanvoer werd eveneens in April bereikt met 11.050.000 stuks. De hoogste prijs werd besteed op Don derdag 9 Dec. toen de middelprijs der brui ne eieren f. 5.39 per 100 stuks was en die der witte f. 5.62'h. Den minimumprijs brachten de eieren op tijdens de markt van 20 Mei, daar toen de middelprijs der brui ne eieren f. 3.30 per 100 stuks was. en die der witte f. 2.52</t per 100 stuks. MAZELEN EPIDEMIE TE ZEIST. In verband met het veelvuldig voorkomen van mazelen, welke ziekte reeds voor de Kerstvacantie in tal van gezinnen voor kwam, hebben B. en W. van Zeist op ad vies der gemeente-geneesheeren en in overleg met den inspecteur van het Lager Onderwijs en den inspecteur van de Volks gezondheid, besloten tot verlenging der Kerstvacantie tot totaal zestien dagen. DE BOTERHEFFING Het bedrag van de heffing en de steun- uitkeering op boter is, behoudens tusschen- tijdsclie wijziging, voor de week van 30 December 1937 tot 6 Januari 1398 onver anderd vastgesteld op 60 cent per K.G. DE WIELEWAAL HEEFT MOTORPECH der hoofdbesturen van de beide bonden deze belangrijke gebeurtenis in de R.K. vakbeweging bezegeld en werd van ver schillende zijden het bestoan en de arbeid van den R.K. steenfabrieksarbeidersbond gedurende de 21 jaren van zijn bestaan uitvoerig besproken waarbij de hervormin gen in de steenindustrie aangebracht in het licht werden gesteld. VERSPREIDE BERICHTEN. Gisteren heeft de heer W. A. Engel- urecht afscheid genomen als voorzitter van de Kamer van Koophandel te Rotterdam. Hij is bij die gelegenheid benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje Nas sau. Op het vliegveld te Athene. Het K.LJH. Indië-vliegtuig „Wielewaal", dat Dinsdag j.l. van Schiphol naar Batavia ls vertrokken, heeft de reis wegens een ernstige storing aan een der motoren moe ten onderbreken in Athene. In verband hiermede startte gistermiddag van Schip hol, met bestemming Athene, de Douglas DC II „Jan van Gent", met aan boord een nieuwen motor. Nader vernemen wij nog, dat de motor storing zich openbaarde op het vliegveld te Athene. Bij den start weigerde n.l. een der motoren en een onderzoek wees uit, dat het mankement niet ter plaatse te verhelpen zou zijn. Daarom is gistermiddag als extra toestel de „Jan van Gent" op de Indië- route ingelegd. Bestuurd door den gezag voerder Van Balkom is dit toestel naar Athene vertrokken met een nieuwen motor voor de „.Wielewaal" aan boord. De bemanning van de „Wielewaal" als mede de passagiers zullen de reis naar Batavia met de „Jan van Gent" voort zetten, terwijl ook vracht en post zullen worden overgeladen in dit toestel. De „Wielewaal" blijft in Athene, totdat de nieuwe motor in het vliegtuig gemon teerd zal zijn, daarna zal het met Van Baikom als eerste. Van Ulsen als tweede piloot, Suttorp als telegrafist en Verhoef als mecanicien naar Schiphol terugkeeren. kunt U nu kennis maken met de zoo voor treffelijke kou-, griep- en pijnverdrijvende „Mijnhardtjes" (hartvormige cachets). Tijdelijk proefdoosje lOct-Bij Apoth.en Drog. 3820 (Ingez. Med.) AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De fruithandelaar Timmermans uit Veen (N Bidie tengevolge van een auto-ongeluk te Giessen naar het ziekenhuis te 's Her togenbosch moest worden overgebracht, is aldaar overleden Tengevolge van de glad heid van den weg was de vrachtauto van het slachtoffer van den Hoogen Maasdijk te Giessen gereden. BRAND IN HAARLEM. Gistermiddag werd de brandweer van Haarlem gealarmeerd voor een feilen brand in een perceel aan de Gierstraat aldaar, waar de firma De Weert een winkel heeft. De brand was ontstaan in de achterzijde, waar het zeer ernstig brandde. De brand weer heeft drie slangen uitgelegd en daar mee werd het vuur bestreden. Het duurde geruimen tijd voor men den vuurhaard goed kon bereiken daarna waren de brand, weekheden het vuur spoedig meester. Omtrent de oorzaak vernemen wij. dat de eigenaar in zijn kantoor bezig was met het vullen van een spiritusvergasser toen de flesch spiritus omviel en er dadelijk een groote vlam ontstond, die het vuur naar den inboedel overbracht. Er is veel schade aangericht, die echter door de verzekering wordt gedekt. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE MASSAMOORDENAAR WEIDMANN. De rechter van instructie in de zaak Weidmann heeft Henri Tricot, den echt genoot van Colette Tricot, die vriendin en dienstmeisje was van Weidmann en Roger Million, verhoord. Uit dit verhoor blijkt duidelijk dat zijn vrouw en Roger Million op de hoogte wa ren vam den moord op Jean de Koven. Op 3 November bekende Colette Tricot haar man. dat zij evenals Roger Million op de hoogte was van het tragische einde van Jean Koven.Zij hadden het lijk gevonden bii de villa ..la Voulzie". Toen Weidmann op 3 November vernam, dat zijn vrienden het lijk ontdekt hadden, verwondde hij Colette Tricot met een revolverschot in het been. De rechter liet hierop onmiddel lijk een arts nagaan of zich inderdaad sporen der verwonding op het been van Colette Tricot bevonden. Dit bleek het ge val te zijn. Gistermiddag heeft Weidmann in de werkkamer van den rechter van onderzoek zijn moeder ontmoet. In* een tragische scène vroeg hij haar vergiffenis. De moe der is gisteravond naar Frankfort terug gegaan. Bij haar aankomst en vertrek moest de politie vele fotografen, filmoperateurs en andere nieuwsgieringen op een afstand houden. INSTORTING IN EEN MIJN. Twee mijnwerkers gedood. Ten gevolge van een instorting in een mijngang bij Bssen zijn twee arbeiders om het. leven gekomen. Eenige andere mijnwerkers werden gewond. Eén arbeider bekwam zware verwondingen. DE POSTVLUCHTEN. De „Emoe" is gistermiddag te half zes op Schiphol geland. RK. STEENFABRIEKSARBEIDERSBOND OPGEHEVEN. Morgen houdt de Nederiandiche R.K steenfabriek-arbeidersbond St. Stephanus in zijn huidigen vorm op te bestaan en zal een fusie plaa s hebben met den Nederlan :l- schen RK fabrieksa: beide.--bond St Willi, brordus. Tengevolge dezer fu:ie zal het aantal aide I neen van S' Wilibro.dus met on geveer 130 worden v. neerderd en olm 400 bedragen, terwijl het ledental de 23000 zal overschrijden. In een gisteren in het Jaarbeursgebouw te Utrecht gehouden bestuursvergadering HOEKSTRA BEZITTER VAN HET PRESTATIE-INSIGNE. Op 25 April IJ. bereikte de heer J. K. Hoekstra in een zweefvliegtuig een hoogte van 1359 M. boven het startpunt, op 10/11 Juli maakte hij een duurzweefvlucht van 24 uur 3 minuten en op 6 Aug. een zweef vlucht van 105 K M. van het vliegveld Tcuge naar het vliegveld Eelde. Door deze drie vluchten heeft hij voldaan aan de cischen die door de „Internationale Stu- dienkemmission fuer den motorlosen Flug tistusl" zijn vastgesteld voor verkrijging van het z.g.n. prestntie-insiene voor zweef vliegen. bestaande uit het internationale o-insigne, omgeven door een zilveren lau werkrans. Op voordracht van de Kon. Ned. Vereeniging voor Luchtvaart werd hem dit insigne door de Istus toegekend. De heer Hoekstra is daardoor de eerste en voor- loopig eenige, Nederlander die gercc'-.t'gd is dit insigne, dat hem op 30 Dcc. i.l met eenige hartelijke woorden door den voor zitter der Kon. Ned Ver. voor Luchtvaart werd uitgereikt, te dragen.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9