LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eersle Blad Vrijdag 31 December 1937 DE BIOSCOPEN Binnenland Buitenland 3—1 Franck overleden. De gouverneur van de Belgische NatlonSfc Bank, Louis Franck, is hedenochtend over leden. Centraal Jubileum Comité 1938. In verband met het regeerings- jubileum van H.M. de Koningin. Tusschen de verschillende organisaties, die voornemens zijn ten tijde van het veer tigjarig regeerlngsjubileum van Hare Ma jesteit de Koningin hier ter stede feeste lijkheden en tentoonstellingen te organi- seeren, vonden besprekingen plaats, welke hebben geleld tot de vorming van een Cen traal Jubileum Comité 1938, dat beoogt samenwerking tusschen al deze organisa ties tot stand te brengen en de feestelijk heden tot één harmonieus geheel samen te voegen, In het Centraal Jubileum-Co mité hebben zitting de heeren: J. W. Bonda, mr. dr. N. G. Geelkerken, C. H. Iwes, D. L. Landman, Ir. P. C. Llndenbergh. L. A. Mennes. I. J. Sloos. J. Veltenaar, J. J L van Zuljlen en W. Zwart, die in dit Comité de navolgende organisaties verte genwoordigen: De Jubileum-Commissie 1938, welke iceds eenlgen tijd bezig is tal van feeste lijkheden voor te bereiden, de Vereeniging voor het houden van tentoonstellingen „V.E.B.O.", de Commissie Meer-Werk-Actie en de Algemeene Nederlandsche Tentoon stellingsonderneming. De drie laatste or ganisaties hebben grootsche plannen uit gewerkt voor het houden van verschillen de tentoonstellingen met daaraan verbon den festiviteiten. Het dagelijksch bestuur van het Comité wordt gevormd door Ir. P. C. Lindenbergh, voorzitter; den heer J. W. Bonda, vice- voorzitter en mr. dr. N. G. Geelkerken, secretaris. De voorloopige plannen van het Comité zijn om van 30 Augustus tot en met 3 September 1938 hier ter stede een feest- weck te organlseeren, waarin door de sa menwerking van al de genoemde organi saties de verschillende tentoonstellingen en feestelijkheden van allerlei aard zullen plaats vinden, welke tezamen een uiterst gevarieerd en welgevuld programma zul len opleveren, dat ook in breeden kring buiten Leiden belangstelling hoopt te trekken. VEB. TOT BEVORDERING DER BOUWKUNST. Lezing over de Boroe Boedoer. In den Vergulden Turk hield de Vereeni ging tot bevordering der Bouwkunst gister avond haar 273ste vergadering. Nadat de voorzitter, de heer C. Ponsen een inleidend woord had gesproken, hield de heer J. J. Vink, voormalig ambtenaar van den oudheidkundigen dienst in Indië, een causerie over de Boroe Boedoer, den grootsten tempel van Java. De Boedhistische godsdienst, aldus spr., bestaat uit een drieledig stelsel en het is deze Indeeling, die wij in de Boroe Boedoer terugvinden. Duidelijk zijn drie lagen aan den tempel te onderscheiden. De onderste laag. de kamadatu, bevindt zich voor het grootste gedeelte onder den grond. Deze laag is het gebied der zinnelijke begeerten. De reliefs, die hier gevonden worden, geven voorstellingen uit het dagelijksche leven. De volgende laag, de rupadhatu is het gebied der duidelijk zichtbare vormen. In deze laag, die verdeeld is in 4 trappen, zien we de vergeldingsgedachte uitgebeeld. De rupadhatu munt uit door zijn groote praal van rellefwerken, zijn rijke architectuur met zijn kransen van tovana's, waarin mijmer-Boedha's zetelen. De bovenste laag, de arupadhabu is het gebied van het vormlooze of onzichtbare. Met de vorige vormt deze laag den Brahma- hemel. Dit bovenste gebied is verdeeld in vier steeds ijler wordende deelen, te weten: „de oneindige ruimte, het einde aan onder- schelding en begrip, het niemendal en het onuitspreekbare". In het kernpunt van het derde gebied klopt het hart van het heiligdom, de plaats waar de geloovlge zijn bedevaart heeft vol bracht. De geheele tempel bedoelt dus een voor stelling te geven van een microcosmos, waarbij de drie lagen resp. aardvlak, lucht en hongeren hemel symbollseeren. Na de pauze gaf de heer Vink nog enkele nadere uiteenzettingen, waarna verschil lende huishoudelijke zaken werden behan deld. Een slotwoord werd gesproken door den heer Ponsen. DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst voor So ciale Zaken stonden ingeschreven: Bouwvakarbeiders: 3 baggerlleden, 31 behangers. 26 betonvlechters, 67 beton werkers, 2 fundeerlngwerkers. 2 glazenma kers, 11 glazenwasschers, 19 granietwer kers, 105 grondwerkers, 9 beiers, 148 met selaars, 125 opperlieden, 273 schilders, 10 sloopers, 3 steenhouwers, 8 straatmakers. 15 hulp-straatmakers, 78 stucadoors, witters, 288 timmerlieden, 10 uitvoerders. 25 voe gers, 9 ongesch. bouwvakarb. Totaal 1267. Fab ieksarbelders: 17 bleekers, 13 lom pensorteerders, 2 vellenblooters, 131 steen- fabr, arb., 5 zeepfabr. arb., 52 ongesch. fabr. arb. Totaal 220. Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 104. 41 reizigers, colp., 36 winkelbedienden, 2 etaleurs, 16 incasseerders, 7« musici. 6 on derwijzers, 13 overheidspersoneel, 3 ver plegers. Totaal 228. Hotel café-personeel: huispersoneel 11, 53 kellners, 8 koks. Totaal 72. Houtbewerkers: 4 beddenmakers. 79 houtbewerkers, 5 kistenmakers, 5 kuipers, 4 lijstenmakers, 2 mandenmakers. 18 meu belstoffeerders, 38 meubelmakers, 3 poli- loerders, 32 ongesch. fabr. arb. Totaal 190. Kleermakers: 92 kleermakers. 6 kappers 27 schoenmakers e.a. Totaal 125. Land- en Tulnarb.: 45 bloemisten, 39 landarbeiders. 40 tuinlieden, 10 warmoe- ziers, 8 ongesch. landarb. Totaal 142. Metaalbewerkers: 97 bankwerkers. 30 hlikbewerkers, 41 burgersmeden, 60 elec- triciens, 15 gasfitters, 1 gasmetermaker. 1 gereedschapmaker, 3 instrumentmakers, 5 isoleerders, 22 kettingsmeden. 5 klinkers, 4 koperslagers, 3 lab. bedienden, 12 las- schers, 50 loodgieters, 18 machinisten, 7 metaaibootders, 2 metaaldraaiers, 4 me taalslijpers, 1 metaalzager, 24 monteurs, 1 opticien, 4 pianostemmers, 3 polijsters, 5 ponsers, 20 rijwielherstellers, 2 rijtuigschil ders. 7 scheepstimmerl., 30 stokers, 17 te- genhouders, 18 hulp verw. monteurs, 5 voorslaanders. 6 voorwarmers, 1 vulcani- seur, 11 vuurwerkers, 4 wagenmakers, 51 ijzerwerkers, 1 zandspuiter, 3 zandvormers 2 zilversmeden, 51 ongesch. arbeiders. To taal 647. Sigarenmakers: 21 sigarenmakers, 1 slg. sorteerder. 2 slg. strippers. Totaal 24. Technici, opzichters: 7 bedrijfsleiders, 3 ingenieurs, 5 technikers, 15 teekenaars, 21 wcikmeesters. Totaal 51. Textielarbeiders: 5 hekelaars. 24 katoen- drukkers, 10 kluwers e.a., 14 luikers, 21 plaatsnijders e. a., 2 schrobbelaars, 73 spin ners. 4 spoelers, 6 staaldraaddraalers, 1 sterker, 15 strijkers. 125 wevers, 44 wol- bewerkers, 74 ongesch. textlelarb. Tot. 418. Transportarbeiders: 5 emballeurs, 152 chauffeurs, 21 exp. knechten, 12 koetsiers, 42 loopknechten, 90 schippers. 58 magazijn knechten. 20 spoor- en trampers., 6 wa kers, 69 transportarbeiders, 569 losse ar beiders. Totaal 1044. Typografen: 22 boekbinders, 15 boek drukkers. 4 fotografen. 5 hulp-vakarbei ders. 24 letterzetters. Totaal 70. Voedingsmiddelenarb.: 94 bakkers, 5 ovenisten. 74 slagers, 20 suikerwerkers, 11 wljnkooperskn., 3 zoutzleders, 5 zulvelbe- relders. 43 ongesch. fabr. arb. Totaal 255. Vrouwen 2 apothekerass., 3 kapsters Ceerl.), 9 naaisters, 1 strijkster. 1 maaster, 20 winkeljuffrouwen. 2 buffetjuffrouwen, 1 linnenjuffrouw, 37 kantoorbedienden, 9 verpleegsters, 1 bedrijfsleidster, 1 teekena- res, 3 onderwijzeressen, 11 ass. en huis houdsters, 60 dagmeisjes. 8 dienstboden, 4 kinderjuffrouwen, 97 werksters. 62 fabr.- arb. 62. A. V. O. 9. Totaal 341. Alg. Totaal 5094. 30 Dec. 1936: 5034; 27 Dcc. 1935: 4833. Ben. 81 ged. werkloozen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen N.V. Fabriek van Suikerwerken v.h. Ge broeders Pel, Morschweg 50/58, Leiden. Procuratie verleend aan: mej. J, E. Velle- koop. Leiden. Nieuwe Adjunct Directeur: P. van Weeren, Leiden. Firma Jongman, Geversstraat 17—23, Oegstgeest. Carrosseriefabriek. laklnrich- ting, enz. Door uittreding van den vennoot J. Jongman, is de vennootschap onder fir ma ontbonden. Het bedrijf wordt voortge zet door den anderen vennoot J. W. Jong man, als eenig eigenaar, met toestemming van den uitgetreden vennoot onder den ouden naam. KERKERAAD NED. HERV. GEM. In de plaats van ds. Joh. W. Groot En- zerink zal ds, D. Kuilman optreden als voorzitter van den Kerkeraad der Nederl. Herv. Gemeente alhier. De huldiging van Jan Lina ter gele genheid van zijn gouden jubileum ais kruier aan het station alhier, zal morgen ochtend om halfelf in de.3de klasse wacht kamer plaats vinden. Met Ingang van morgen is de heer J. W .H. van der Heide, ambtenaar van de steunverleenlng te Leiderdorp, benoemd tot ambtenaar van den Socialen Dienst alhier. Gistermiddag om kwart voor twee is ten gevolge van oververhitting van een kachel een begin van brand ontstaan in het pakhuis van de firma H. F. aan de Hooigracht. De brand kon met eenige em mers water worden gebluscht, zoodat de aanwezige motorspuit geen dienst behoefde te doen en de brandweer alleen eenige ver schroeide balken moest wegbreken, Bij de Jaarwisseling brengen de Leldsche Bioscopen weer alleszins bezienswaardige programma's. Zoo komt het Trlanon- theater ons verrassen met de spannende film „Vloeibaar Goud" met Irene Dunne, Randolph Scott e.a. Het gaat hier over de liefdesgeschiedenis van twee personen, die op den dag van hun huwelijk gescheiden worden door iets, wat het heele leven van den man gaat be- heerschenn.l, de ontdekking van de petroleum. Dit gegeven is boeiend en dramatisch uitgewerkt en machtig geregisseerd door Robert Mamoulian. Als tweede film een „echte" Joe Brown- film: de beroemde Amerikaansche komiek lil ..Wat heb je nou gedaan", waarbij men het nieuwe jaar kan inschaterlachenI Het „Lidotheater" brengt de prachtige operettefilm „Maytime" met Jeanette Macdonald en Nelson Eddy, waarover wij ook in de filmrubriek schrijven. Twee magnifieke stemmen en daarbij uit stekende acteurs doen zich hier hooren in een verhaal vol afwisseling, terwijl ook de muzikale inhoud op hoog peil staat. Een uitvoerig bij programma waarborgt mede een avend van groot genot, die zeker na afloop een gevoel van bevrediging zal geven. t Voor liefhebbers van mooien zang, goed spel en spamienden Inhoud is ook een be zoek aan het Luxortheater alleszins aan bevelenswaard: niemand minder dan Marta Eggerth en Jan Klepura zijn daar te hoeren in ..Betooverihg om La Bohème" en men komt er geheel in de ware opera sfeer, die de beroemde componist Puccini reeds wist te scheppen. Het programma bevat tevens de veel besproken film „Elephant Boy" (Toomal of the Elephentsl, naar Ruyard Kipling's beroemden Jungleroman. Prachtige op namen uit de binnenlanden van Voor-Indië voeren u naar vreemde werelddeelen, toe standen en gebeurtenissen, waarvan ge het bestaan nauwelijks zoudt vermoeden! Het Nieuwe Roxytheater brengt weer twee keer een geheel ander programma. Eerst Leo Slezak en Hans Holt ln Carna val in Weenen en Danielle Rarrleux ln „Het geld ligt op straat". Films van ver- Plechtige Uitvaart van Jan van Kan te Noordwijk. Groote deelnemende belangstelling. Op dezen kouden, laatsten dag van het jaar 1937 is de trouwe „menschenreddér" Jan van Kan te Noordwijk grafwaarts ge dragen Tegen negen uur hadden zlich reeds velen vóór of in de Parochiekerk van St. Jeroen verzameld, teneinde dezen laatsten gang bij te wonen en Jan van Kan een eerbie digen groet te brengen. Onder hen. die daar. alsmede later op de R.K. Begraafplaats aan den Gcoweg ver zameld waren, merkten wij op den bur gemeester van Noordwijk, den heer J. B. V. M. J. v. d. Mortel, den penningmeester en den secr. der Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij, resp. de heeren H. de Booy Sr. en H. Th de Booy, den voorzitter der Noordwijksche Reddingsbrigade dr. Hermanldes. talrijke deputatie's uit ver schillende plaatsen van afd. der N.Z.H.R.M. en van plaatselijke reddingsbrigades. Hiervan willen wij noemen: de Katwijk- sche afd. vertegenwoordigd door burge meester Woldringh van der Hoop en de heeren W. Taat en C. Jonker, de Zand- voortsche afd. met haar voorzitter, burge meester H. R. van Alphen, de Katwijksche Reddingsbrigade met haar voorzitter, den heer D, C. O. Boekhoven en haar secreta resse, mevr. J. J. BootMontagne, voorts deputatie's uit Den Haag, Scheveningen, Hoek van Holland, Haarlem enz. Verder waren o.m. aanwezig weth. Meyer en diverse raadsleden van Noordwijk, de heer de Boer, hoofd der R.K. Jongens school, afgevaardigden van de afd. Noord wijk Zee van den Kon. Ned. Middenstands bond. derWinkeliersver. Noordwijk Zee, waarvan de overledene voorzitter was, van de St. Joris Doelen en van andere Noord wijksche vereenlgingen, w.o. het Wit Gele Kruis, talrijke redders en oud-redders, waarvan velen getooid met hun onder scheidingen, de oud-commissaris van politie te Noordwijk de heer M. Gooi, alsmede de heeren W. Tappenbeck, namens de Mij. „Zeebad" en P. F. van Santen, namens de Mij. „De Toekomst", voorts vele vrienden en belangstellenden. De lijkwagen was getooid met een groo- ten krans van het Bestuur der N.ZJH.R. Mij. met rood-wit-blauwe linten, over de kist lag de vlag dier Maatschappij in oranje-blauwe kleuren uitgespreid. Achter den wagen werden de medailles van den overledene op een kussen meegedragen door J. van der Niet, de leden der beman ning der Reddingboot fungeerden als sllp- pendragers en voorts, liepen vele leden der afd. Noordwijk der N.ZiH.R. Mij en van de Reddingsbrigade Nbbrdwijk ln den stoet mede. Een apart rijtuig bevatte ongeveer 15 bloemstukken, w.o. van de bemanning der Reddingboot en de Plaatselijke Com missie, van de afd. Katwijk der NZHR.M. van de Winkeliersver. Noordwijk aan Zee, van de Straatversieringscommlsise, van de St. Joris Doelen enz. De Requlenmmis werd opgedragen door kapelaan A. M. Abeln, terwijl de beaarding geschiedde door den deken van Noordwijk, den heer J. Borsboom. Groote ontroering heerschte op het kerk hof, toen de kist door de bemanning der Reddingboot grafwaarts werd gedragen. Allen waren diep onder den indruk van het feit, dat een der dapperste redders van de Hollandsche Kust aan den schoot der aarde was toevertrouwd. MAN VERMIST TE GELEEN. Sedert Maandag 27 December wordt de ongeveer 45-jarige mijnwerker L. Reyen, wonende Rijksweg te Geleen. vermist. De man is dien dag per fiets naar Maas tricht gegaan en heeft daar in een der magazijnen een overjas gekocht en be taald, maar niet medegenomen. Hij had te kennen gegeven, dat hij hem over enkele uren zou komen afhalen. Alle tot nu gedane nasporingen hebben geen resultaat opgeleverd, alleen zou een chauffeur uit Geleen den vermiste op den bewusten dag per fiets in België gezien hebben. Men vermoedt dat hem een on geluk is overkomen. De vermiste, die gehuwd en vader van vier kinderen is, heeft aan een zijner voe ten een gebrek, waardoor hü eenigseins mank loopt. MEVROUW SPEENHOFF. De echtgenoote van den dlchter-zanger J. H. Speenhoff is, na een zware operatie ln de kliniek van prof. van der Hoeven te Leiden, geheel genezen thuis gekomen. Mevrouw Speenhoff is gedurende een maand ln deze kliniek verpleegd. schilienden aard en aanbevelenswaard. Vervolgens de bekende acteur Ivan Mosjouklne in „Het Carnavalskind" en de beroemde zangeres Jarmllla Novotna in „Een Egyptische Idylle". Ook die twee films zullen geen moment van verveling schenken, zoodat een gang naar dit Nieuwjaarsprogramma eveneens ten volle zal loonen. Het Casino-theater opent met een kleurenfilm, n.l. „De dansende Piraat" (De dans aan de galg), die uitmunt door vurige dansen en opwindende muziek, door humor en vlot amusement. .Ginger Rogers, een der beroemdste dan seuses van het huidige Amerika beleeft heel wat avonturen ln de film „In de schaduw der wolkenkrabbers", waarin zij met Francis Lederer voor veel vroolijkheid zorgt. Het zou ons niet verwonderen, indien ook deze films weer volle zalen trekken: de inzet 1938 ls ook hier uitstekend! DOODELIJK ONGELUK TE ALKMAAR. Gistermiddag ls in de maalderij van de N. V Timmerman's graan- en meelhandel te Alkmaar de 33-jarige J. Westerweel on der eenige zakken graan van 75 kilo terecht, gekomen. De man brak een halswervel en overleed kort daarop. DE ZOOVEELSTE INBRAAK TE WASSENAAR. De daders gearresteerd. Gisteravond stopte voor de tijdelijk on bewoonde villa aan de Lange Kerkdam te Wassenaar een auto met 3 personen. Twee daarvan gingen de villa binnen, de derde, de chauffeur, bleef in de auto. De heer A., die naast de villa woont en die iets verdachts meende te hooren, ging kijken, waarop de chauffeur met de claxon waarschuwde De twee personen stapten vervolgens vlug ln de auto en gingen er vandoor. De heer A. had het nummer van de auto opgeteekend en deelde dit aan de politie mede. De recherche slaagde er vrij spoedig in de auto ln een garage in Den Haag terug te vinden en arresteerde den 25- Jarigen P. D., die bekende medeplichtig te zijn aan de inbraken aan den Kerkdam en Wittenburgerweg 102. Naderhand werden nog gearresteerd de 22-jarige L. D. en de 23-jarige M R. Het gedeelte ln den nieuwen rijksweg Den HaagRotterdam, ten Oosten van Delft, ls thans zonder officieel vertoon voor het verkeer ln beide richtingen open gesteld. DE FILM VAN DE PANAY. De bioscopen van New York, waar de film van het vergaan van de Panay werd vertoond, waren meer dan vol. De film wordt thans over het geheele land ver toond. Ademloos zien de toeschouwers naar de levendige oorlogstafereelen van de film en herhaaldelijk worden de Ameri kaansche matrozen toegejuicht. NA DE STAKING. Na een vergadering, van het bestuur van den bond van vakvereenigingen is een communiqué gepubliceerd, waarin de over winning, welke de arbeiders in overheids dienst hebben behaald, wordt begroet en waarin wordt gewezen op de nauwkeurig omschreven beloften van de drie verant woordelijke ministers namens -den minis ter-president. Men rekent erop, dat deze beloften voor het einde van het jaar in vervulling zullen gaan. Na te hebben ge- protsteerd tegen de „oorlogs-communi- qué's" welke de regeering in de pers heeft gepubliceerd, verklaarde het bestuur van den bond verder dat 't niet langer te dulden is, dat steeds meer militaire vrachtauto's worden gebruikt in het conflict in het transportbedrijf. Het bestuur heeft beslo ten, indien hierin geen verandering komt, de secretarissen van de vakvereenigingen bijeen te roepen, om den toestand te be spreken en de verantwoordelijkheid op zich te nemen. VERKLARING VAN GOGA. Trouw aan de bondgenootschappen. NfOUW JAARS BOODSCHAP VAN HITLER. In een Nieuwjaarsboodschap herinnert Hitler er aan, hoe weldra een half decen nium van het nat. socialisme wordt vol tooid. HIJ geeft dan een hooggestemde vergelijking tusschen het vroegere Duitsch- land en dat van thans, waarin ook de eco nomische crisis grootendeels is overwonnen om vervolgens te wijzen op 't met krachtige landen gesloten accoord, waartegen het „Joodsch-bolsjewistlsch wereldoproer" te pletter zal loopen. Tenslotte dankt hij al zijn medewerkers. Over den arbeid van het komende jaar, zeide Hitier het volgende: Versterking der natie op alle gebieden van haar bestaan, luidt het parool. Op binnenlandsch politiek terrein beteekent dit, versterking van den nat. sociallstischen band, verscherping van de organisatie Op economisch gebied, ver hoogde tenuitvoerlegging van het vier jarenplan. Op bultenlandsch politiek ge bied, uitbreiding van de Duitsche weer macht, want alleen als sterke staat meenen wij ln een zoo van onrust vervulden tijd, ons volk ook voor de toekomst te kunnen waarborgen, datgene dat ons het kost baarste voorkomt: den vrede. Hitier besluit den oproep als volgt: „het zij onze innigste bede, dat de genade van den Heer ook in het komende jaar ons Duitsche volk op zijn weg moge vergezel len". Wijlen Louis Franck. Louis Franck werd 27 November 1868 te Antwerpen geboren. Hij studeerde rechten en als advocaat wijdde hij zich voorname lijk aan het zeerecht. In 1897 stichtte hij het Comité Maritime International, dat ten doel heeft het zeevaartsrecht internationaal gelijk te maken, In de conferentie van Brussel had hij een leidend aandeel in het sluiten van de verdragen inzake het inter nationaal zeevaartrecht. In 1906 werd hij tot lid van de Kamer gekozen in het kiesdistrict Antwerpen, in de Kamer werd hij leider van de Vlaamsch- liberaien. In 1910 wist hij de wet Franck- Segers op het Nederlandsch in het middel baar onderwijs te doen aannemen. Toen in 1914 de wereldoorlog uitbrak, be vond hij zich op een studiereis in de Congo. Hij keerde naar zijn vaderland terug en werd aangesteld tot voorzitter van de in tercommunale commissie van de stad en de tachtig gemeenten binnen de vesting Ant werpen. Bij het bombardement van Ant werpen begaf hij zich door de vuurlinie naar het Duitsche kamp om te onderhande len over het staken van het bombardement, hetgeen op 9 October leidde tot de con ventie van Kontich. Gedurende de bezet ting was Franck een van de leiders van het burgerlijk verzet: ook verzette hij zich te gen de Duitsche inmenging in den taal strijd en in Januari 1918 werd hij veroor deeld en naar Duitschland gevoerd. Na het sluiten van den wapenstilstand werd Louis Franck minister van koloniën in het kabinet-Delacroix welke functie hij gedurende vijf en een half jaar bekleedde. Behalve zijn werkzaamheden op koloniaal gebied had hij een actief aandeel in de ver- vlaamsching van de hoogeschool van Gent, terwijl hij zich openlijk verzette tegen het drijven van de Belgische nationalisten in zake Nederlandsch Limburg en Zeeuwsch- Vlaanderen. In 1924 trad hij uit de regeering en ging aan de universiteit van Brussel zeerecht do- ceeren. In September 1926 na de instorting van den Belgischen franc werd hij benoemd tot gouverneur van de Nationale Bank van België om den franc te stabiliseeren Toen in October van dit jaar het kabinet van Zeeland aftrad in verband met de incidenten inzake de Nationale Band, Vroeg Franck den koning een verlof van drlo maanden, hetgeen hem werd verleend. VAN SITTART WORDT AMBASSADEUR. De „Daily Express" bericht, dat sir Ro bert van Sittart, de Engelsche permanente onderstaatssecretaris van buiteniandsche zaken binnenkort zal worden benoemd tot ambassadeur in een van de groote hoofd steden van Europa. In het Foreign Office zal hij worden op gevolgd door sir Alexander Cadogan. HOOFDDCRP, 30 Dee. Granen en Zaden (Boerennoteeringen), Rogge f.7—7,25; Chevalier Gerst f. 7.407.75: Wlntergerst f. 7.40—7.80: Haver f. 6,10—6.40: Duiveboo- nen f.910: Paardeboonen f.f 89; Groe ne Erwten f. 8.5010; Vale Erwten f.12 14; Gele Mosterd f. 1516; Kanariezaad f. 8.509.50; Karwijzaad f. 21.5022.50; Blauwmaanzaad f. 2930. KATWIJK AAN DEN RIJN, 30 Dcc. Groentenveiling. Gele kool per 100 K.G. f. 1 —1.50; Roode kool per 100 K.G. f. 3.50—4.40; Selderieknollen per 100 st. f. 23.40; Uien per 100 K.G. f. 9.30—9.80; Waschpeen per kist f. 0.600.95: Peen per 100 bos f. 7.20 8.20; Groene kool per 100 K.G. f 1.50—2.30. NIEUWKOOP, 30 Dec. Aanvoer 2395 kip- eieren, prijs f,4.705.35 per 100. RIJNSBURG, 30 Dec. Groentenveiling. Roode kool f.2.504.50; Groene kool f. 1.80 3; Gele kool f. 11.50 per 100 kg.; Kroten f. 0.600.80: Waschpeen f. 0.601 per kist; Andijvie f.0.300.46; Boerenkool f. 0.12 0.18 per 6 kg.: Knolselderie f. 24.50 per 100 Uien f. 44.90 per 50 kg. VOORHOUT, 30 Dec. Slachtkonijen van 1.302.20; tot (halfwas) van 0.300.80; Kippen van 0.700.80;Jonge hanen 0.75— 0.85. Alles per stuk. In een exclusieve verklaring, afgelegd tegenover den correspondent van Reuter, heeft Goga gezegd; „Ik heb in mijn zak den tekst van een telegram, dat ik aan den Britschen premier zal zenden, waarin ik mijn hooge waardeering voor hem, zijn regeering en zijn groote natie tot uitdruk king breng. Wy beschouwen Engeland als een grooten steunpilaar van dep wereld vrede door zUn macht en zijn geest voor rechtvaardigheid en gelykheid. Ten aanzien van de Roemeensche bui teniandsche politiek is ons plan, aldus Goga, onze vriendschappelyke betrekkin gen met andere naties uit te breiden d.w.z. toe te voegen aan onze vriendenkringen, zonder onze oude vrienden te verliezen. Wij hebben niet de bedoeling uit den Vol kenbond te treden. Wat de Kleine Entente en den Balkanbord betreft, zullen wy een program vgn vriendschappelyke samen werking handhaven. LEIDERDORP. 30 December Kipeieren f. 5.506 per 100 St.: Boter f. 0.680.77 per pond; Kaas f.0.180.34 per pond; Kippen f. 0.550.70 per stuk; Hanen f.0.65—-0.75 per stukEenden f0.45—0.60 per stuk Ganzen f. 1.902.60 per stuk; Konijnen f. 0.251.80 per stuk. STOMPWIJK. 30 December. Blesse Paard. Kipeieren f. 4.705.65. Heneieren f. 44.10. Eendeieren f. 3.95 per 100 stuks. VEUR, 30 Dec. Vrije VeUlng. 8235 kip- eieren 4 605.90 rer 100 stuks. Ktopen 0 35 1.20. konijnen 0.352.50. duiven 0.080.23 per stuk. ZEVENHOVEN. 30 December Eierenvei- ling enz. Aantal eieren 531 stuks. Kip eieren f. 4.15^-6.05 per 100 .stuks. Kony'nen f. 1.50 per stuk. Bananen f. 0.20 per 5 stuks. Appelen f. 0.15 per KG. ZOETERMEER. 30 Dec. Aanvoer 5000 stuks. Kipeieren f. 55.60, heneieren f. 4,15 —4.90 eendeieren f. 4 30 per 100 stuks.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 3