Kerkelijk leven in 1937 LE1DSCH DAGBLAD - Zevende Blad Vrijdag 31 December 1937 Waalschen kring. Wanneer eindelijk eens €en compromis tusschen beide 12.gebie den zal worden gevonden? Duitschland. Het Derde Rijk blfjft ge trouw aan het nataonaal-sociallsmo. al HJkt het nu cn dan soms alsof de scherpste kantjes er toch wat worden afgeslepen. De Kerkstryd gaat echter onverbiddelijk voort neemt zelfs nog steeds in felheid toe. hetgeen de vraag wettigt of op den duur pp dit terrein geen ernstig gevaar zal gaan dreigen tusschen Kerk en Staat. Ook de bekende ds. Nlemöller is gearresteerd, doch met zijn terechtstaan wordt zeer ge traineerd. Nadat reeds ettelijke malen het aftre den van dr. Schacht als minister was aan gekondigd. Is het tenslotte daartoe geko men. Schacht blijft echter nog president van de Duitsche Bank; het vertrouwen van den Fuehrer heeft hij behouden, Maar het vier-Jaren-plan van Goering bracht mede, dat Goering alleen aan de touwtjes moest kunnen trekken en zoo geschiedt thans onder de leuze: eerst kanonnen dan pas boter! Alles wordt opgeofferd aan de weer macht". Frankrijk. Kwam Frankrijk op het terrein der bultenlandsche politiek wat achteraan, inwendig had het genoeg te stellen. De Volksfront-regeering van Blum wist niet voldoende vertrouwen te vestigen om de financiën in goede banen te kun nen lelden en nadat aanvankelijk de moei lijkheden nog waren overwonnen, werd het verzet in den Senaat te groot en de re geering Blum moest wijken voor een ka binet Chautemps. Weliswaar is ook deze een Volksfront-bewind, doch toch meer gematigd. Auriol werd aan financiën ver vangen door den meer conservatieven Bon net en dat is een goede ruil gebleken. De leer. dat de tering naar de nering moet worden gezet, geldt evenzeer voor een land als in het particuliere leven! In het tempo van het Volksfront is stagnatie oftewel een pauze, zooals het officieel heet, gebracht en dat heeft de gemoederen, toch al verhit tengevolge van het oprichten van recht- sche organisaties als b.v. van kolonel de la Rocque, die voor eenige geruchtmakende rechtzaken zorgde, heel wat gekalmeerd. In hoeverre veel beteekenis is te hechten aan het ontdekken van geheime wapen kelders van de organisatie CSAR dient nog te worden afgewacht. Voorlooplg lijkt het er op. alsof de regeering er pracht pro- paganda-materlaal aan heeft, terwijl de zaak zelve niet veel beteekent. Intusschen begint het in het Volksfront eenigszins te kraken als gevolg van de actie der communisten, waardoor de radi calen ln moeilijk parket komen. Vooral de telkens en telkens opduikende stakingen baren veel zorg en nemen langzamerhand zeer gevaarlijke aspecten aan. Het binnen halen der communisten in de vakvereenl- gingen werkt! Nog is direct gevaar afge wend, dat dreigde uit de staking te Parijs van het personeel ln openbaren dienst, maarmaar de atmosfeer ls toch zoodanig, dat ieder oogenblik de toestand ernstig worden kan Engeland. De zoo geruchtmakende kroonwisseling van het vorig jaar is zoo danig verloopen, dat gerust mag worden geconstateerd, dat het koningschap ln het Britsche rijk ongeschokt uit de crisis te voorschijn is getreden. De hertog van Windsor heeft zijn hart gevolgd en is in het huwelijk getreden, koning George is officieel gekroond en volgt het voetspoor van zijn beminden vader. In het bestuur kwam overigens een groote verandering, doordat Baldwin aftrad en, werd opgevolgd door Neville Chamberlain. Ook Mc Donald nam afscheid uit het politieke leven om echter nog dit jaar op reis onverwacht te overlijden. Baldwin is in den adel stand verheven als hulde voor zijn groote verdiensten. Ook Mc Donald was daartoe uitverkoren, maar de oude Labour-leider heeft daarvoor bedankt. Chamberlain voert nog steeds een z.g. nationaal bewind, doch wij vermoeden, dat dit het laatste van deze soort zal zijn! Met de Dominions had Engeland wemig last. zelfs met Indië zijn de betrekkingen heel wat verbeterd, al zal op den duur ook aan Indië de status van zelf-besturend land niet kunnen worden onthouden. Het moeilijkst blijft de verhouding met Ier land, waar de Valera weliswaar opnieuw tot premier Is gekozen, doch aan macht Inboette. De economische wanverhoudin gen duren dientengevolge nog altijd voort. Italië. Evenals in Duitschland gaat daar het leven verder in denzelfden gang. Doch de belastingen zijn opnieuw belang rijk verhoogd als nasleep van het Abes- sijnsche avontuur, dat nog wel meer van zich zal laten hooren in de toekomst Een aanslag op maarschalk Graziani te Addis Abeba was aanleiding voor een groot bloedbad onder de Abessijnen, doch tevens van de vervanging van den maarschalk, die ernstiger gewond werd, dan aanvanke lijk werd gemeld, door den hertog vari Aosta, een neef van den koning. Het ko ningshuis had reden tot juichen tengevolge van de geboorte van een kroonprins. De duce hecht veel belang aan de ver sterking van het Afrikaansche bezit, gelet op het feit, dat hij persoonlijk Libye en Tripolis bezocht. Oostenrijk en Hongarije. Wij nemen beide vroegere Donau-landen maar weer te zamen. In beide is immers het streven naar herstel der Habsburgers groeiende, wellicht, in tegenstelling tot vroeger, nog meer in Oostenrijk dan ln Hongarije On getwijfeld mede een gevolg van het feit, dat in Hongarije de regeering Horthy vas ter in het zadel zit dan in Oostenrijk de legeering Schuschnigg. die leltelijk op geen meerderheid in het volk meer be rust Zij verliest geregeld naar nationaai- socialisten en monarchisten en wel het meest naar de laatsten ,^et ,eu™„ tente blijft nog het groote beletsel voor de Habsburg-restauratie! Tsjecho-Slowakijc betreurt het verlies van den „president-bevrijder" Masaryk In Bencsj heeft het land echter een goeden opvolger gevonden, die de politiek door en door kent. Dit was trouwens ook wel noo- óig, gelet op de actie der Henleinpartij in eigen" land en den steun der Duitsche na- tionaal-socialisten aan de Duitsche min derheden. Het geval Rutha heeft de Hen leir.-partij echter geen goed gedaan en wellicht is dit de verbetering in de beticK- kiugen met Duitschland, dm den laatsten tijd zichtbaar is geworden ten vooideele geweest. Rusland is aan het „zuiveren". Proces ba proces doet de rijen der oude bolsje wisten dunnen ter meerdere eer van den Samenvattend de belangrijkste gebeurte nissen die in 1937 op kerkelijk gebied ln ons vaderland voorvielen mogen we er aller eerst aan herinneren dat aan het eind van 1936 ln de Ned. Herv. Kerk 250 vacaturen waren, welk getal ln het eerste halfjaar van 1937 weer steeg tot 257. Noord-Holland staat met 52 vacaturen bovenaan; 125 ge meenten kunnen niet beroepen wijl ze weigerachtig blijven te voldoen aan den aanslag van den Raad van Beheer. Het aantal candidaten, dat elk jaar ongeveer met 100 stijgt, bedraagt 4 500. Ongeveer 75 candidaten namen een beroep aan, ter wijl een 35-tal emeriti en dienstdoende predikanten door den dood werden wegge nomen. In Amsterdam werd de 30e predi kantsplaats voor een jaar ojigeheven. Ten aanzien bemiddelend te kunnen optreden bij gewenschte standplaatsverwisseling van predikanten werd een commissie opge richt onder presidium van dr. J. B. Callen- bach. De Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk. die ook in den afgeloopen zomer haar traditloncele vergadering van 3'/; week hield, behandelde het vraagstuk van de re organisatie van het agendum voor een spe ciale bijeenkomst van de Synode die ln Jan. a.s. zal gehouden worden. De Synode heeft een nieuwen gezangenbundel goedgekeurd, de gemeenten de vrijheid latend of zij er gebruik van wenschen te maken. Een ver zoek om de bundels van ds. Hasjjer „Gees telijke liederen uit den schat van de kerk der eeuwen" en „Het boek der Psalmen" in den eeredienst te doen gebruiken mocht geen Instemming vinden. De Synode be sloot de kwestie van de nieuwe Psalmberij ming voorloopig te laten rusten. Zij wilde ook nu de vrouw niet toelaten tot het diakenambt en besloot dat er groote-stads- raden zullen komen teneinde de zielszorg in de groote steden meer tot haar recht te doen komen. Alleen aan tractementen ont vangt de Ned. Herv. Kerk van den Staat een toelage van f. 1.100.000. niet meegere kend de kindertoelagen, dien die voor stu die, de jDensioenbedragen en de bijdragen voor bestuursinrichting etc. In het midden der Ned. Herv. Kerk werd v.n. door mannen van confessloneele rich ting een Ned. Herv. Radio-Omroep opge richt. De bekende kerkelijke hoogleeraar aan de Groninger universiteit, prof. dr. A. v. Veldhuizen overleed aan het begin des jaars. Als zijn opvolger werd benoemd dr. Almen. Dr. A. v. Selms te Culemborg werd benoemd tot senior lector aan de universi teit te Pretoria, om onderwijs te geven in de Semletlsche talen. De zaak van ds. J. C. Knottnerus te Varsseveld, die door het classicaal bestuur van Zutphen was geschorst en ds. H. N. Hupkes te Zwaagwesteinde. die vanwege het classicaal bestuur van Dokkum een zelfde lot wedervoer werd afgedaan, waar bij ln beide gevallen de betrokkenen goed deels ln het gelijk gesteld werden. Thans ls nog geschorst door het classicaal bestuur van Den Haag ds. L. J. Lammerink te Delft. De Ned. Herv. Gem. van Charlols ont ving een legaat van niet minder dan f. 80.000 en de gemeente van Rotterdam-C bracht een bedrag van f. 20.243.85 bijeen opdat de 16e predikantsplaats weer kon worden bezet. In ds. J. H. F. Bemme te Amsterdam ontving de Geref. Zendings- bond een nieuwen voorzitter. Dr. F. J. Krop te Rotterdam diende opnieuw een klacht in bij de Synode inzake de communistische propaganda van dr. J. L. Snethlage te Ooyen, die de Synode beloofd had zich van deze propaganda te zullen onthouden. In de Geref. Kerken bleef over 1937 de polemiek de gemoederen verontrusten. Daarbij is de kwestie van de algemeene genade hoofdzakelijk in het geding. Prof. dr. V. Hepp. hoogleeraar aan de Vrije Uni versiteit, deed onder den titel „Dreigende deformatie" een vierde brochure verschu ren en beschuldigt ln zijn brochuren-reeks de Amsterdamsche hoogleeraren prof. dr. D. H. Th. Vollenhoven en prof. dr. H. Dooyeweerd, de Kampensche hoogleeraar, prof. dr. K. Schilder en de Amsterdamsche predikant, ds. S. G. de Graaf van ketter- sche leeringen. Deze zaak heeft in de Geref. Kerkelijke pers die inmiddels is vermeer derd met het nieuwe weekblad „Credo" onder hoofdredactie van prof. Hepp aan leiding gegeven tot een levendige discussie Ook de predikanten dr. H. Steen te Andijk en ds. J. M. Spier te 's-Gravendeel meng den zich met een geschrift in het debat. De Acta van de Generale Synode der Geref. Kerken in '36 te Amsterdam ge houden, verschenen als een lijvig boek deel. De toegezegde verklaring van enkele hoogleeraren ln betrekking tot het Ud VERDACHTE ONTMOETING. In de afgeloopen nacht zou een welbe kend en overigens zeer geacht medeburger getracht hebben zich toegang te ver schaffen tot het postkantoor. Hij wilde zich op deze wijze in bezit stellen van de „Practise] vrouw". Dit maandblad van de, mann was hemn>^fo| Bij nadere Jiflormatii dat door fe Nieuw) eenige vertiwglng ln de staan. Het s\aat echter vi bare Oprulm\igs geen enkel h Snelste Het ls zonder tv\fel merkwaa' reeds heden een ber\ht kan word bllceerd. hetwelk elaenlljk be: voor onze editie van Ma^ndajo^anuarl a.s. Heden werd de Fa. Vroom Drees- mann alhier bezocht door 12.276 bezoe kers, die op deze eerste dag van de Balans-Opruiming zich het voordeel van de 3895 koopjes, in 45 etalages, 47 vitrines en 43 afdeellngen aangeboden, niet wilden laten ontgaan. Doordat de gegevens hiervoor beschik baar waren, was het mogelijk dit bericht 3896 ls wel overduidelijk de superioriteit van het boven alle techniek et nieuwe? dejaars-overpeln- ,eden de balans 1937 ons deel tVcononkche deel! Het atuurlijk lied; het vóór ts ons lief. iet ls daarom dat wij ons ééi-Ax voordeel in zien g^^fians-Oprulmliig VEILIG VERKEER! In het belang van voetgangers, wielrij ders. automobilisten, en allen, die vanaf Maandag 3 Januari a s. op een of andere wijze zullen deelnemen aan het verkeer ln en om onze stad, wordt een leder verzocht vooral in deze dagen de regels van het ver keer ln practljk te brengen, daar de tal rijke bestelwagens van de Fa. Vroom en Dreesmann wegens drukke diensten, ver oorzaakt door de Balans-Opruiming, de intensiteit en snelheid van het verkeer ln niet onbelangrijke mate zullen verhoogenj (Ineez. MedJ J. H. Semmelink, Ned. Herv. predikant te maatschap van N.S.B. en C.D.U. bleef ech- dictator Stalin, die blijkbaar overal gevaar speurt en dan maar „opruiming" houdt. Nog steeds blijkt de spreuk, dat iedere re volutie zijn eigen kinderen verslindt, juist! Bekende leiders uit vroegere dagen zijn geëxecuteerd en ook een achttal der hoog ste legerleiders, w.o. maarschalk Toegat chewsky. Toch is Rusland een vrij land, want er zijn immers verkiezingen gehou den. Wie durft er om te lachen.Thans schijnt de schoonmaak zich uit te breiden tot de gezanten in het buitenland en wie dan aan de beurt komt, is nog onbekend! Corruptie blijft aan de orde van den dag en doet ernstig twijfelen aan de waarde van het nieuwe vijf-jaren-plan. Scandinavië, Zwitserland en Portugal vormen een rij staten, die rustig zich ont wikkelen. Koning Chrlstiaan van Dene marken vierde zijn zilveren regeeringsju- bileum. koning Gustaaf van Zweden zijn 30-jarig feest, terwijl in Portugal een aan slag op president Salazar mislukte. Polen en de randstaten doorleefden de normale inwendige twisten; in Polen ls een nieuwe nationale partij gevormd on der leiding van Koe, die echter nog niet dien opgang maakt, dien men ervan ver wachtte. Danzig is geheel nationaal-socia- listisch geworden en wacht op een regel rechte aansluiting met Duitschland! Rest ons in Europa nog de Balkan. Eens de vuurhaard van ons werelddeel, is het thans een der rustigste hoeken geworden. Ook het tusschen Bulgarije en Zuid-Slavië gesloten verdrag onderstreept die rust nog. Inwendig hadden diverse landen echter moeilijkheden, Zuld-Slavlë zag het kabi net Stojaalnowitsj in gevaar na het sluiten van een concordaat met den Paus, die ter loops opgemerkt, een zeer ernstige ziekte te boven is gekomen. Dit concordaat is dan ook nog niet in werking. Bulgarije wordt nog steeds semi-autoritair geregeerd evenals Griekenland onder het bewind der regeering van Metaxas. Met groote vreug de ls in Bulgarije feest gevierd bij de ge boorte van een kroonprins. In Roemenie ls het nog juist voor het einde van het jaar tot een crisis gekomen, die zeer gevaar lijke aspecten opent. Tatarescu heeft de verkiezingen niet kunnen winnen en moest plaats maken, misschien wel voor een soort autoritair bestuur. Het zou in het land groote onrust verwekken en voor koning Carol eveneens gevaarlijk kunnen zijn. Het nieuwe kabinet-Goga is nog een open boek, doch wettigt deze vrees. Pnns Nlko- laas heeft het land verlaten, na aiStand te hebben gedaan van alle titels. Amerika. Roosevelt heeft in de Ver- eenigde Staten zijn tweede presidentieele periode aangevangen. Gemakkelijk heelt hi< het niet. daar ook in eigen partij tel kens verzet zich baan breekt tegen dedoor hem gevoerde politiek der New Deal als anderszins; men denke b.v. aan den strijd om het Hooggerechtshof! Economisch is de situatie verre van goed, de werkloosheid stijgt- opnieuw zienderoogen en stakingen blijven aan de orde van den dag, mede als gevolg van het feit, dat het land nog maar aan het begin van een sociale wetgeving staat en van de ruzie tusschen de vakver- eenigingen onderling. Overigens biedt het nieuwe werelddeel weinig bijzonders, zondert men het bloe dig corflict tusschen Santo Domingo en Haïti uit en de verovering van de macht i Brazilië door president Vargas. DeMon- roe-lecr blijft het plechtanker voor gansch Amerika! Afrika, het donkere werelddeel, kent nog maar weinige zelfstandige rijken. In Egyp te besteeg koning Faroek den troon, doch ls ln botsing gekomen met het ministerie Nahas pasja over de prerogatieven der Kroon Het gevolg was, dat de koning het kabinet naar huls heeft gezonden! Zuld-Afrika verkeert ln angst over de Duitsche eischen inzake koloniën en is vastbesloten tot verzet, zoo gedacht zou worden aan teruggave van Duttsch-West- Afrlka. Australië handhaafde de regeering Lyons, al ging zijn meerderheid achteruit. Azie. Turkije zet de moderniseering met kracht voort en ook Iran, Irak en Arabië volgen, zij het gematigd, dezen weg van evolutie. Palestina biedt een droevig beeld tengevolge van het verzet van beide partijen tegen het plan om het land te verdeelen in een Joodsche en een Arabi sche zone. Er heerscht een ware terreur en Engeland heeft als mandataris de grootste moeite om baas te blijven. In Mohamme- daansche kringen doet een en ander het Engelsché prestige ernstig afbreuk, het geen door Italië maar al te gaarne wordt gevoed! China en Japan verdienen na boven staande weinig aandacht meer. Japan be leefde een paar regeeringscrises; het ka binet Hirota moest plaats maken voor een ministerie Hajasji en na verkiezingen dit weer op zijn beurt voor een regeering Ko- noje, die vrijwel onder militair gezag staat. China vecht voor zijn onafhankelijkheid tegen de Japansche militairen. Wie heen gingen. Vele vooraanstaande persoonlijkheden zijn der wereld ook dit jaar ontvallen. Naast de reeds genoemde willen wij nog vermelden: Unamuno, Spaansch schrijver, Henri Duvernois, Fransch schrijver. Ellhu Root, Amerikaansch diplomaat; Ordsjoni- kidze, volkscommissaris der sovjet-unie; sir Austen Chamberlain, de bekende En- gelsche politicus uit vroeger dagen; graaf Von Bothmer, legeraanvoerder der Duit- schers uit den wereldkrijg, gevolgd door zijn grooten chef, generaal Ludendorff, den laatst overgeblevene der opperste leiders uit dien tijd: Philip Snowden. de Engel- sche oud-labour-leider; John D. Rockefel ler, de Amerikaansche petroleum-magnaat; dr. Karl Kramarsch, Tsjecho-Slowaaksch staatsman: Gaston Doumergue, de vroe gere Fransche president en premier; Mar coni, de beroemde Italiaaniche uitvinder op het gebied der draadlooze telefonie; sir Eric Geddes en lord Peel, beiden Engelsche staatslieden; Mellon, Kellogg en Bingham, Amerikaansche vertegenwoordigers uit he den en verleden, Vaillant Couturier en Franklin Bouillon, eens vooraanstaande personen in Frankrijk's blnnenlandsche politiek; Poullet. oud-Belgisch premier, Baba Japansch minister; Jean Harlow en Renate Mueller, die op het witte doek zoo veel schoons boden, evenals Adele San- drock, en tenslotte uit de vliegwereld de Amerikaan Martin Johnson en Amelia Earhart. Droeve balans. Rampen bleven de wereld niet bespaard. Talrijk zijn de cyclonen, overstroonungen, scheepsongevallen, mijnongelukken, vlieg tuig-vernielingen, spoorwegrampen als an derszins. Wij willen uit deze bonte scha keering, die duizenden slachtoffers eisch- te, slechts een greep doen, die nog tot ons spreekt. We denken aan het vergaan van het trotsche luchtschip Hindenburg, waarbij 32 dooden vielen te betreuren, w.o. kapitein Lehmann, de spoorweg-ongevallen bij Parijs en in Schotland met resp. 27 en 35 slachtoffers. Doch het jaar biedt reeds zoo weinig opwekkends, dat wij deze droeve lijst niet verder zullen vervolgen. En nu staan wij voor 1938Wie weet, wat dit in zijn schoot verbergt? Laat ons hopen, dat eindelijk de groote ontspanning zal intreden, waarnaar de wereld smacht. De spanningen hebben trouwens een der- gelijken omvang aangenomen, dat dit noodzakelijk zal zijn, wil men ontladingen voorkomen Aan 1938 thans het woord! ter uit. De zaak van den te benoemen zendingshoogleeraar aan de Theol School te Kampen, met het oog waarop deze sy node slechts provisori^h kon worden ge sloten. kwam nog niet dot een goed einde. De Geref. Kerken hebben in de morgen godsdienstoefening van 31 Oct. het feit herdacht, dat dr. A. Kuyper, de voorman van de Doleantie van 1886 voor 100 jaar geboren werd. Hoewel de Kuyper-herden- king in Amsterdam op 29 Oct. niet van deze kerken uitging vond zij toch in haar midden ongetwijfeld de grootste belang stelling. De opleidingsschool der Geref. Kerken te Kampen, ontving In dr. K. Dijk, predi kant te Den Haag, een opvolger als hoog leeraar ln de homiletiek van den overleden hoogleeraar. prof. dr. T. Hoekstra. Ook kreeg de Theol. School in dr. R. J. Dam, weer een lector, nadat de jongste synode op het besluit van haar voorgangster om het lectoraat af te scha.ffen, was terugge komen. De penningmeester der school, wijlen ds. A. M. Donner overleed onver wachts in den ouderdom van 78 jaar. 31 jaar beheerde hij de gelden van deze op leidingsschool. Prof. dr. A. G. Honig trad af als hoofdredacteur van „De Bazuin" en werd opgevolgd door prof. dr. K. Dijk, die na een medewerking van 16 jaar de re dactie van „De Heraut" verliet. Beangstigend blijft de stijging van het aantal theol. candidaten in deze kerken. Dank zij den arbeid van de commissie Grosheide-Schouten konden meer dan 40 kerken voor den tijd van 1 jaar een hulp prediker aanstellen. Ongeveer 30 candi daten namen in '37 een beroep aan, ter wijl aan deze kerken een 15-tal dienst doende en emeriti-predikanten door den dood ontviel. De vereeniging Geref. Evangelisatie on der schippers en de organisatie 't Anker, die ook op het water arbeidt, smolten sa men en de nieuwe organisatie draagt den naam van 't Anker. Leider van dit werk is ds. J. Versteegt te Nieuw-Loosdrecht. De kring van hen die zich het lot aantrekken van de Geref. beweging onder de Oekrai- ners ln Polen kreeg een eigen orgaan „Van 't, Oostelijk front", onder leiding van ds. F. Dresselhuls te Oldeboorn. Het aantal Geref. Kerken klom van '36 op '37 van 775 op 782. Het aantal dienst doende predikanten bedroeg 795, het aan tal vacatures steeg van 83 op 89. terwijl het aantal zielen steeg met rond 7500 en nu rond 628.000 bedraagt. Met inbegrip van de hulppredikers waren er 103 beroepbare candidaten. Het aantal kerkelijke bladen in dezen kring bedraagt niet minder dan 141. De Geref. Jongellngsbond kreeg een eigen gebouw ln Amersfoort. Een Geref. vrouwenbond werd in het leven geroepen. Prof. dr. F. W. Grosheide mocht zijn zil veren jubileum vieren als hoogleeraar aan de V.U. en bestuurslid van de Geref. Zon dagsschoolver. „Jachin". Ds. W. F. A. Wln- ckel, de 85-jartge Kuyper-biograaf te Bla- ïïcum, werd benoemd tot ridder ln de orde van Oranje-Nassau. De Chr. Geref. Kerk hield haar gewone vijfjaarlljksche generale synode ditmaal te Hilversum. Op deze synode kreeg het rap port over de samenspreklng met de Ger. Kerken over de punten van verschil haar beslag en deze werd inmiddels publiek ge maakt. De Synode nam conclusies aan in zake het lidmaatschap van N.S.B. en C.D. U. dat zij beide verwerpelijk acht, hoewel de conclusies ln betrekking tot de C.D.U. een milderen geest ademen dan in betrek king tot de N.S.B. De Synode benoemde tot hoogleeraar aan de Theol. School te Apeldoorn als opvolger van prof. P. J. M de Bruin, die in Febr. a.s. 70 jaar wordt, ds. L. H. v. d. Meiden te 's-Gravenhage, een van de meest op den voorgrond tre dende figuren in deze kerk, die ook geko zen werd tot voorzitter van den Chr. Ger, Jongellngsbond. Het officieel orgaan van de Chr. Geref. Kerk „De Wekker" mocht zijn gouden ju bileum vieren. De classis Amsterdam werd gesplitst in een classis Amsterdam, omvat tend 5 en een classis Haarlem omvattend 11 gemeenten. In '37 kwamen zes studen ten met hun studie gereed en trokken be reids de pastorie ln. Ds. M. Geleijnse, miss. predikant op Celebes. kwam met verlof in het vaderland. Daar het overlijden van ds. A. H. Hilbers te Groningen daalde het aantal dienstdoende predikanten met 1. Wat de overige groepen betreft bij de Geref. Gemeenten kwam dit jaar geen en kele candldaat ln de theologie af en werd ook geen enkele student in de theologie Ingeschreven. De schaarste doet zich het ergst ln Zeeland gevoelen waar tal van ge meenten, doch slechts 3 predikanten zijn. Bij de Oud-Geref. Gemeenten mocht de nestor der predikanten, ds, B. de Jonge te Kampen, die reeds 88 jaar is, zijn zilveren ambtsjubileum vieren. Deze gToep kreeg ook een eigen orgaan onder redactie van ds. B. Hennephof te Scheveningen. De Geref. Kerken in Hersteld Verband bleven stationair. Deze kring leed een ern stig verlies door het verscheiden van ds. P. A. E. Sillevls Smitt, te Haarlem, die op Zondag 20 Juni op weg naar de kerk zijnde, door een ongeval in den ouderdom van 33 jaar om het leven kwam. Cand. L. Overduin te Zeist ging van de Geref. Ker ken naar deze kerken over en werd be reids predikant te Enschedé, terwijl de gep. O. I. predikant, ds. J. Sluijk te Zeist, bij deze kerken eveneens tot het ambt werd toegelaten. Ds. K. H. Kroon, eerst predi kant in algem. dienst nam een beroep naar Leiden aan. Ds. H. Hasper te 's-Gra venhage, de man van den nieuwen Psalm berijming, deed na de beslissing van de Herv. Synode, waarvan we hierboven ge waagden. een geschrift het licht zien on der den titel: „Wat nu?" In het begin van "37 heeft ds. J. C. V. v. Bemmel te Hoorn, zijn ambt van hoog leeraar aanvaard met een rede getiteld: „Deus Absconditus" (De verborgen God). Hij is werkzaam vanwege de Hersteld Evang. Luth. Kerk aan de Rijksuniversi teit te Utrecht en aan de kweekschool dier kerk. De groep van Bapt. gemeenten verloor een stuwende kracht in ds. J. Huisinga, te Muntendam, die ln den ouderdom van 58 jaar door verdrinking om het leven Het Leger des Heils moest in '37 zijn stafofficier J. v. d. Loo door den dood mis sen. De heer v. d. Loo, die den leeftijd van 61 jaar bereikte, doorliep alle rangen bij het Leger en was werkzaam ln al de groote steden. Tot aartsbisschop van de Oud-Kath. Kerk werd gekozen prof. A. Binkel, pastoor en hoogleeraar aan het Oud-Kath Semi narie te Amersfoort en een bekend figuur ook in Prot. kringen door zijn medewer king in de Oecumenische beweging. De Algemeene Ned. Zendingsconferentie mocht dit jaar voor de 50e maal gehouden worden. De Intern. Zendingsraad verzocht het hoofdbestuur van het Ned. Bijbelgenoot schap dr. H. Kraemer verlof te geven om in '37 het grootste gedeelte van zijn tijd aan den Intern, zendingsarbeid te wijden. Het verzoek werd bereids ingewilligd en dr. Kraemer werd belast met het schrijven van een der beide boeken die de groote conferentie te China moeten voorbereiden. Dr. Kraemer heeft 3 Dec. zijn ambt van hoogleeraar aan de Leidsche universiteit aanvaard sprekende over: „De wortelen van het syncretisme". Ook werd in Nederland op plechtige wijze het 300-jarig bestaan van de Staten vertaling gevierd met een bijeenkomst in de Nieuwe Kerk te Amsterdam en de ver schijning van een gedenkboek waaraan zoowel Ned. Herv. en Geref., als Remon stranten en Doopsgez. hebben meege werkt. Wat de vrijzinnig-godsdienstige buiten kerkelijke groepen betreft, de Ver. varr Vrijz. Herv. in Nederland hield dit jaar haar congres te Scheveningen waar een belangrijke discussie plaats vond over een beginselverklaring mede in het licht van het reorganisatiestreven in de Ned. Herv. Kerk. De Ned. Prot. Bond hield zijn jaar- vergadering ditmaal te Baarn. Zonden de vrijzinnig-godsdienstige groepen tot dusver elk jaar een vrijzinnig predikant naar N - Indlë uit. thans besloot de centrale com missie dat de uit te zenden predikant 2 a 3 jaar in Insulinde verblijven zal om het land te bereizen en de organisatie ter hand te nemen. Uitgezonden is thans ds. F. F. v. Leeuwen, Rem. predikant te Amsterdam, die zich te Batavia tijdelijk heeft geves tigd. De kosten worden gedragen door den Ned. Prot. Bond in samenwerking met de groep van Vrijz. godsdienstigen in Ned.- Oost-Indië. De Vrijz. Prot. Radio-Omroep heeft een krachtige propaganda op touw gezet, on der den naam „Rozen-actie" teneinde den Invloed van de vrijzinnig-godsdienstigen in den aether te versterken. In wijlen ds. H. K. S. Ph. Begemann, die 30 Nov. in den ouderdom van 37 j aai de eeuwige rust inging, zag het Vrijzinnig Protestantisme een van zijn oudste diena ren en werkers heengaan. 3-7

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 27