BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Zevende Bled Vrijdag 31 December 1937 RHEIMALANA LAKENS HUSTmm ruO/ST! NFFMI WVRMI 4 April: W. Schippers, Dordrecht, schrij ver van volksverhalen. 70 jaar: 5 April: 50-j. bestaan Ned. Ver. van Meelfabrikanten; 20 April: C. J. Hasselman. Den Haag, 25 jaar lid van den Raad van State: 23 April: rat. A. Fentener van Vlissingen, Den Haag, oud president Hooge Raad. 75 jaar; 25 April: prof. dr. D. H Th. Obbink. Utrecht, hofpre diker, aanvaardde voor 40 jaar het predik ambt. 7 Mei: 50-jarig bestaan van het Leger des Heils in ons land: 21 Mei: 50-jarig bestaan der firma Vroom en Dreesmann: idem: J. C. Bauman. burgemeester van Oversehie ioud-burgemeester van Woubruggei 25 jaar burgemeester: 27 Mei: 50-jarig bestaan win kelbedrijf Albert Heyn28 Mei: P. Moltma- ker, Utrecht, 25 jaar voorzitter Ned. Vereen, van Spoor- en Tramwegpersoneel. 6 Juni: Edo Bergsma. voorzitter A.N.W.B.. 75 jaar: 7 Juni: 25-jarig bestaan Octrooi- raad; 9 Juni: ds. P. Ch. van der Vlist, Utrecht, 25 jaar predikant Gerei. Kerk: 10 Juni: jhr. L. J. Quarles van Ufford. Den Haag. 85 jaar en tegelijkertijd vijftig jaar bestuurslid Ver. tot bescherming van die ren: 16 Juni: herdenking 300-jarig bestaan van de Statenvertaling van den Bijbel; 21 Juni: S. J. W. Wisselink, Den Haag, direct, postchèque- en girodienst, trad 40 jaar ge leden als telegraafambtenaar in dienst; 22 Juni: prof. ir. G. J. van Swaay, den Haag. oud-minister van Waterstaat. 70 jaar; 23 Juni: prof. dr. K. Dijk, Kampen, 25 jaar Geref. predikant, 10 Juli: N. Dreesmann. Nijmegen, 70 jaar; 14 Juli: 50-jarig bestaan U. Twijnstra's olie- fabrieken te Maarssen. 8 Augustus: ds. P. Ph. van der Loeff, Noot dorp, 40 jaar Ned. Herv. predikant; 22 Aug. ds. A. G. H. van Hoogenhuize, Amsterdam. 40 jaar Ned. Herv. predikant; 31 Aug.; 90-j. bestaan van het Kon. Instituut voor inge nieurs. 3 September: A. Kreymborg Sr., Baarn. oprichter der kledingmagazijnen. 75 jaar; 10 Sept.: De Beemster bestaat 325 jaar; 21 Sept.: 50-jarig bestaan der Ritmeester siga renfabrieken te Veenendaal; 26 Sept.: 40-j. bestaan van den Ned. Bond tot bestrijding der vivisectie; 29 Sept.: generaal Snijders, Den Haag, 85 jaar Ket alaemean beeld der niet heelemaal opgelost. Doch er is schot gekomen in dit netelige vraagstuk en dat belooft wel iets! Op het Spaansche strijdtooneel heeft Franco groote vorderingen gemaakt. Het geheele Baskenland en Asturië werden na zwaren strijd veroverd, al verloor de leider van het rechtsche Spanje daarbij zijn bes ten leger-aanvoerder, generaal Mola, die bij een vliegtuig-ongeval het leven ver loor. Voorts werd in het Zuiden Malaga veroverd. Een aanvankelijk met veel suc ces opgezette aanval ten Noorden van Ma drid. bij Guadalajara, werd door de ver dedigers der hoofdstad spoedig weer te niet gedaan en zoo schijnt de hoofdstad voorloopig nog onbereikbaar, te meer. waar noord oorlog angstvallig vermeden, ter- generaaj Miaja zich den tijd alleszins ten j... hee{), gemaakt om de stad met zeer sterke verdedigingslinies te omgeven. wereld. Leek het bij de intrede van 1937 alsof aan de kim een klein lichtpunt viel waar te nemen, nu het jaar ten einde is gebracht, blijkt, dat dit lichtpunt vrijwel is uitgedoofd. Waarheen men den blik ook richt, men ziet slechts sombere wolken, onzekerheid, weinig begrip voor elkaar's zienswijze. Zelfs wordt in het Verre Oosten een regel rechte oorlog gevoerd, al wordt het wijl ook in Spanje, dus in ons oude Europa, het kanon-gedonder voort duurt. Nog is de situatie, gelukkig, niet een dergelijke, dat er beslist ongelukken uit moeten voortkomen, doch de we reld zit in duizend angsten, dat een onverwachte gebeurlijkheid de lont in het kruitvat zal werpen. Daaruit blijkt wel het be9te, hoe netelig het schei dend jaar afscheid neemt en hoe wei nig bemoedigend de erfenis is voor het jaar. dat morgen zijn intrede zal doen. Ieder particulier zou zoo'n erfenis slechts aanvaarden onder recht van boedelbeschrijving, 1938 kan zich dat niet aanmatigen.... Van alle gebeurlijkheden, die de gan- sche wereld beroeren, zijn het er speciaal drie, die het meest ae aandacht trekken 1 October: J. v. d. Molen Tzn., Den Haag. Laat ons daarom deze het eerst onder oud-burgemeester van Renkum. 70 jaar; idem: mr. J. A. E. van Rhede van der Kloot. Den Haag, president Haagsche rechtbank, 70 jaar; 29 Oct.: ds. A. H. van Minnen, Den Haag. 40 jaar Geref. predikant. 3 November: J. F. W. van Vloten. Velp. pionier Javasuiker-industrie, 70 jaar; 20 Nov.: W. H. Vliegen, Amsterdam, 75 jaar; 25 Nov.: A. D. P. van Löben Seis, Arnhem, oud-lid Tweede Kamer. 90 jaar; 27 Nov.: Hein Harms, Amsterdam, 50 Jaar tooneel- speler. 1 December: 80-jarig bestaan militaire rij school te Amersfoort; 15 Dec. 25-jarig jubi leum tenorzanger Louis van Tulder; idem: 40-jarig jubileum van den tooneelspeler Oscar Tourniaire. Necrologie. Bekende personen, die in het afgeloopen jaar overleden zijn. waren: 4 Januari: W. P. F. van Deventer, Den Haag. directeur der Alg. Ned. Ver. v. Vreem delingenverkeer, 57 jaar; idem: W. C Beere- mans. Haarlem, oprichter Ned. Werklieden verbond Patrimonium, 84 jaar: 5 Jan prof, dr A. van Veldhuizen, Groningen, 65 jaar: 7 Jan.: mr. J. H. Telders, Den Haag, oud landsadvocaat, 60 jr.; 10 Jan.: M. D. Entho ven, Den Haag, directeur N.V. Pletterij v.h. L. I. Enthoven en Co., Delft, 56 jaar; 21 Jan. mr. dr. H. D. A. van Gybland Oosterhoff, Den Haag, secretaris Surinaamsche Onder- nemersraad. 49 jaar; 27 Jan.: luit.-generaal K A. Pfeiffer. Den Haag. 64 jaar. 3 Februari: Jan Bijl, Den Helder, bekend redder: 4 Febr.: Opoe van der Mey, oudste inwoonster van Wijk aan Zee, 103 jaar; 5 Febr.: prof. ir. W. H. L. Janssen van Raay, Den Haag, oud-hoogleeraar Delft. 75 jaar; 10 Febr.: H. D. F. Regout. Den Haag. oud directeur aardewerk-fabriek De Sphinx te Maastricht, 78 jaar; 24 Febr.: mr. J. A. A. Bosch, Den Haag, oud-vice-president Hooge Raad. 81 jaar. 4 Maart' gep. generaal-majoor J. C. C. Tonnet, Vorden, idem: M. A. Jacobson, be kend figuur uit het drukkersbedrijf. Haar lem. 70 jaar; 8 Maart: T. van Maanen, Oosterbeek. directeur Ned. Heide-Mij.. 54 jr.; 18 Maart: W. C. baron Röell. Utrecht, am bachtsheer van Hazerswoude. 75 jaar; 22 Maart: J. Hollander, Den Haag, vice-voor- zitter „Patrimonium", 53 jaar; 27 Maart: mr. L. Lietaert Peerbolte, E|pn Haag, oud-direc teur-generaal Volksgezondheid. 66 jaar; 29 Maart: D. de Boer Dzn.. Stompetoren, be kend figuur in landbouwkringen, 73 jaar; 30 Maart: J. H. Hummel, overleden te Can nes, oud-directeur Kon. Paketvaart Mij., 72 jaar. 2 April: B. J. Swart, Den Haag, oud-lid Raad van Ned.-Indië. 63 jaar; 5 April: mr. P. H. Loeff, Den Bosch, oud-president Ge rechtshof aldaar, 72 jaar; 6 April: Ch. Mas- kens. Den Haag, Belgisch gezant, 57 jaar: 7 April: ds. B. Zoete, Utrecht, em.-predikant Ned. Herv. Kerk, 71 jaar; idem: ir. A. Wurf- bain, Den Haag. voorz. Raad van Beheer K.L.M., 63 jaar; 20 April: F. van der Wal, Amsterdam, voorz. Alg. Ned. Typografen bond, 63 jaar; 21 April. Jacob Been. Den Helder, bekend redder, 91 jaar: 23 April: E. Th. de Veer, Den Haag. oud-direct. Lucht vaartdienst. 53 jaar: idem: W. L. Brusse, Rotterdam, uitgever, 56 jaar. 11 Mei: ds. Thenu. Koetaradja, de be- land) 65 jaar; 7 kende soldaten-dominee; 12 Mei: jhr. P. J. Boer—van Rijk. Amsterdam, 84 jaar: 15 J. S. M. van der Does de Willebois. Den Sept.: H. J. Robbers, romanschrijver, 69 jr.; Bosch, oud-burgemeester dier gemeente. 94 25 Sept.: mr. J. H. A. Coops. Apeldoorn, oud jaar; 19 Mei: C. Swarttouw, Aerdenhout, op- nq Tweede Kamer. 44 iaar. richter der bekende stuwadoorsfirma te Rot- 7 October: Otto Zeegers, Amsterdam, mu- terdam, 78 jaar; 23 Mei: Ko van Dijk, over- sicus en tooneelschrijver, 58 jaar; 10 Oct.: leden te Groet, bij Schoorl, tooneelspeler, 56 jhr G. A. A. Alting von Geusau, Den Haag. jaar; 25 Mei: J. Knoppers, Meppel. oud-bur- oud-minister van oorlog, 73 jaar; 14 Oct.: gemeester dier gemeente, 67 jaar; 29 Mei: j Toon Dupuis, Den Haag, beeldhouwer, 60 jr.; oogen zien. De Spaansche furie. Hoezeer enkele malen de Spaansche bur ger-oorlog zich dreigde uit te breiden, heeft men deze beproeving weten af te wenden en het wil ons voorkomen, dat daarvoor in de eerste plaats hulde toe komt aan Engeland, dat nimmer heeft af gelaten om zich in te spannen tot behoud van den vrede. Men kan zeggen: mede in eigen belang, doch dat verandert slechts weinig. Een paar malen liep de niet-in- menging ernstig gevaar te worden opge heven; Duitschland en Italië traden zelfs eens uit. maar tenslotte is alles weer te recht gebracht en zelfs zoodanig, dat mo menteel het gevaar vanuit Spanje groo- tendeelsl ijkt afgewend. Het gevaarlijkste moment was ongetwijfeld, toen welke duikbooten het precies geweest zijn, is nimmer officieel vastgelegd, doch al naar mate de sympathie uitging naar een der strijdende partijen in Spanje, werd of Ita lië of sovjet-Rusland ervan beticht duikbooten in de Middellandsche Zee een soort zeerooverstaktiek toepasten en koop vaardijschepen beschoten met meer of minder succes of zelfs oorlogsschepen van „neutralen" aanvielen. We denken b.v. aan den aanval op het Dultsche oorlogsschip „Deutschland", waar aan boord 25 perso nen werden gedood, hetgeen Duitschland beantwoordde door op eigen gezag Almeria aan de Spaansche kust te bombardeeren, later gevolgd door een vergeefschen aan val op de Leipzig. Er dreigde toen direct oorlogsgevaar, maar men wist langs lijnen van geleidelijkheid het gevaar te keeren Later werd het echter ook Engeland te bar er. via de conferentie van Nyon werd be sloten aan deze piraterij paal en perk te stellen. Weer liet het zich aanvankelijk niet gunstig aanzien, daar Italië en Duitschland weigerden zich aan te sluiten, maar toen de anderen zonder deze beiden doorzetten, begrepen beide dictatuur-lan den, dat bakzeil moest worden gehaald en dat is dan ook gedaan, zij het schijnbaar met overeind-houden van het prestige! Daarna is heel wat verbeterd in de situa tie, zoodat er zelfs kans bestaat, dat een regeling zal kunnen worden getroffen in zake het terugroepen der vrijwilligers aan weerskanten en het vraagstuk van het toe kennen der rechten van belligerenten aan beide strijdende partijen, al is de kwestie van wat. den voorrang moet genieten, nog de bekende zangeres, overleden te Rimini 1 ItaliëI, 36 jaar. 4 Aug.: ir. J. L. Schouten, Delft, stichter atelier voor gebrandschilderd glas, 85 jaar; 6 Aug.: ds. D. Eilerts de Haan. Den Haag 73 jaar, indertijd voorz. Raad van Beheer op de predikantstractementen in de Ned. Herv. Kerk; 15 Aug.: prof. dr. H. Aldershoff, Utrecht, 60 jaar: 19 Aug.: J. Asscher, over leden te Deauville, hoofd der bekende dia mantfirma te Parijs, 65 jaar; idem: J. Stroeve J.Ezn.. Amsterdam, voorz. Ver. voor den Effectenhandel. 71 jaar. 6 Sept.: prof. H. Nierstrasz, hoogleeraar te Utrecht, overleden te Wallenstadt (Zwitser- Sept.: mevr. Esther de Ook ter zee beschikt Franco, al ging voor hem het slagschip „Espana" verloren, over de beste papleren, zoodat hij vermoedelijk spoedig een soort blokkade zal invoeren tegen de regeering van Valencia, die in- tusschen naar Barcelona is overgebracht, nadat het kabinet Caballeros was afge treden en vervangen door een regeering Negrin, die thans in de Catalaansche hoofdstad samenwerkt met het Cata- laansch bestuur onder Companys, die op veler aandringen het presidentschap biyft waarnemen, dat hij van plan was neer te leggen. Een geduchte handicap voor het z.g. roode Spanje blijft toch de innerlijke verdeeldheid. Juist tegen het einde van het jaar tracht het roode Spanje het moreel te verbeteren door een aanvankelijk met succes bekroon den aanval op Teruel, waar een aanval van Franco was verwacht. Vast staat nu in ieder geval, dat daar geen aanval van Franco was voorbe reid, al zou daar het gemakkelijkst een scheiding zijn te forceeren geweest tus- schen Valencia en Barcelona met inbegre pen een afsnijding van Madrid. Of deze aanval nu vanuit Malaga is te verwach ten? Intusschen is ook bij Teruel de kans gekeerd! Beide partijen weigeren overigens over vrede te onderhandelen, van oordeel, dat alleen een beslissing te velde de op lossing kan brengen. Hoe lang nog zal deze droeve burger- strijd duren? Het Chineesch-Japansch conflict. Nadat Japan eenige jaren geleden zich meester had gemaakt van Mandsjoekwo, hetgeen echter niet heeft gehracht, wat Japan zich daarvan had voorgesteld, heeft in Japan de partij, die zich steeds op ex pansie had gericht, niet stilgezeten. Het oog werd thans gericht op de Noordelijke Chineesche provincies en enkele incidenten werden met graagte aangegrepen om in die richting verder te werken. Dit was koren op den molen der Japansche mili tairen en het lijdt geen twijfel, dat zij het zijn, die tenslotte een militair optreden te gen China hebben doorgedreven. En toen het militarisme eenmaal in beweging was, kon de regeeering het niet meer stuiten. Van een nieuw incldënt 'te Sjanghai werd handig gebruik gemaakt om ook daar leger en vloot in actie te zetten. Hadden de Ja pansche militairen daar trouwens niet een echec goed te maken? Onder de leus van het toedienen van een afstraffing aan China, dat op de knieën moest worden ge bracht opdat het alle anti-Japansche ac tie zou verbieden territoriale eischen stelt Japan niet, verzekert het uit den treure! heeft het land van de Rijzende Zon een formeelen oorlog ingezet. China, onder leiding van maarschalk Tsjang Kai Sjek, voelde, dat, hoe slecht het er voor stond in militair opzicht, thans het beslis sende moment was gekomen om te strijden voor de onafhankelijkheid, wilde het niet verlaagd worden tot een vazal-staat van Japan en het heeft den opgedrongen oor log aanvaard. Doch het Hemelsche Rijk is nog niet bestand tegen de modern uitge ruste Japansche legers, die door de vloot krachtdadig worden gesteund. Noord-China is spoedig verloren gegaan en na een aan vankelijk heldhaftig en succesvol verzet ook Sjanghai en zelfs Nanking, van waar de regeering verder het binnenland in is overgebracht. En nog zijn de Japansche militairen niet tevreden, hun actie zal worden voortgezettot hoever en waar, het is nog niet duidelijk uit te stippelen Niettemin is het doel der Japanners niet bereikt: het Chineesche leger is, trots zware verliezen, die al ver over de drie honderdduizend man bedragen, niet uitge schakeld en Tsjang Kai Sjek denkt er nog niet aan om toe te geven. Zijn bedoe ling is duidelijk om te trachten Japan uit te putten en zoodoende te dwingen zich terug te trekken. Blijft men dit spel spe len. dan is het einde niet te voorzien, ge- et op de Chineesche uitgestrektheden.... Maar hoe droevig op zich zelf deze strijd cok is, nog erger Is het gevaar voor ver wikkelingen, waardoor deze vuurhaard zou kunnen uitgroeien tot een wereldoorlog! Men kan wel zeggen, dat alie Europeesche landen van eenige beteekenls daar groote belangen hebben liggen in het Verre Oos ten, die ernstig gevaar loopen onder den voet te geraken. En in hun overmoed too- nen de Japanners steeds minder geneigd heid om met die belangen rekening te houden; de vraag is trouwens gewettigd, of zij dit op den duur ook wel zouden kun nen doen, wanneer het werkelijk een kwes tie van uitputting wordt! Dit los van zulke driestheden als het bombardeeren van En- gelsche en Amerikaansche oorlogsschepen, waarwan zelfs een Amerikaansche kanon neerboot, de „Panay", in den grond werd geboord, tengevolge waarvan menschenle- vens verloren gingen, wel bijzonder frap pante staaltjes van brutaliteit, waarbij de pig opgelost, doch Amerika zal scherper toezien dan vroeger En daarbij komt dan nog de steeds voortdurende dreiging tusschen Japan en de sovjets. Japan, dat China een anti communistische richting wil doen inslaan hoe was Tsjang Kai Sjek daarmede niet bezig! heeft China juist weer in de ar men der sovjets gedreven. En al blijven de sovjets nog neutraal, aan welke zijde zij staan, het is bekend genoeg Japan is overigens bezig een nieuwe re geering te Peking te vormen, die naar zijn pijpen zal dansen! Binnen-Mongolië tracht tevens te profi- teeren van de gelegenheid en heeft zich autonoom verklaard. De Volkenbond. Natuurlijk heeft China, evenals destijds in het geval van Mandsjoerije, zich weer tot den Volkenbond gewend om hulp tegen dezen aanval, doch het resultaat was het zelfde: te Genève is een resolutie tegen Japan aangenomen en een commissie in gesteld, maar verder gaat de Volkenbond niet. Van daadwerkelijke hulp. die China alleen slechts baat kan geven, is geen sprake. En evenmin heeft de conferentie der negen-mogendheden. die belang heb ben bij den vrede in den Stillen Oceaan, iets voor China uitgewerkt. Opnieuw een papieren protest en daarmede uitMet de moreele veroordeeling van Japan moet China het stellen! Alleen Italië doet niet mee aan die veroordeeling, het heeft zich naast Japan gesteld, zooals trouwens na de gewelddadige verovering van Abessynië niet behoeft te verbazen; hoe kan het van Japan afkeuren, wat het zelf heeft mis daan? Doch zelfs Duitschland heeft gevoeld, dat de gang van zaken voor Europa gevaren in zich bergt en daarom heeft het. een po ging tot bemiddeling gedaan, die echter op niets is uitgetoopen. Het gezag van den Volkenbond heeftop- nieuw geduchte knakken gekregen. Inzake Abessynië werd niets bereikt, nu ziet men hetzelfde weer in het Verre Oosten en als of dat nog niet genoeg was, heeft einde lijk Italië, boos, omdat het de erkenning van zijn verovering niet kon doorzetten, den Bond den rug toegekeerd. Ztooals ge bruikelijk, heeft Mussolini deze gebeurte nis gemaakt tot een grootsche demonstra tie, die echter slechts in Italië zelf de furore heeft gemaakt, die de duce heeft willen verwekken. Doch niet ontkend kan worden, dat de invlijed van het Volken- bonds-instltuut opnieuw ernstig is gedaald en dat de vraag van een omvorming, waar door dit lichaam in de toekomst, meer wordt dan eeh protest-bus zonder feitelijke macht, steeds urgenter wordt. Wil de Vol kenbond Inderdaad zijn het verbond van alle volkeren, dan zal er heel wat gewij zigd moeten worden. Maar is dat wel naar de bedoeling van de uitgetreden leden? Deze vraag is vooralsnog moeilijk te be antwoorden, doch voorloopig schijnt zij toch met neen te moeten worden beant woord. FA&RIKAA.T S P A N.J A,A R. D - BORNE 3808 (Ingez. Med.) T. C. Idema, Meppel, voorz. Ned. Grossiers-' 17 Oct.: mr. A. Eurger, Utrecht, oud-vice- bond, overleden te Amsterdam, 54 jaar; 30 president Ctntr. Raad van Beroep, 75 jaar; Mei: Ph. J. Roosegaarde Bisschop, Overveen, 5 November: M. Bos (pseudoniem J. K. directeur Java-China-Japanlijn. 65 jr.: id.: van Eerbeek!, Zwolle, christelijk publicist, ds. J. Visser, dir. Rijksopvoedingsgesticht te 39 jaar; 7 Nov.: L. F Guit, Den Haag, oud- Amersfoort, overleden te Den Haag, 67 jaar. qq Tweede Kamer. 52 jaar; 10 Nov.: ir. E. 7 Juni: H. van Wermeskerken, de bekende c. W. van Dijk. Amsterdam, dir. Nederl. schrijver, overleden te Konigswinter, 55 jr.; SDOorwegen. 60 jaar: 13 Nov.: kolonel J. J. 8 Juni. J. Leopold. Den Haag. lid hoofdre- van Santen, chef staf hoofdkwartier veld- --- dactie Haagsche Post, 68 jaar; 10 Juni: A. leger, vcrorgelukt op Vpenburg bij een k.einere incidenten, ais het verwonden van B. van Beers, dir. Posterijen aldaar, 63 jaar. -ochtrit. 54 jaar; 22 Nov.: ds. H. A. Leen- den Engelschen gezant bij Sjanghai slechts 23 Juni: Aleida Roelofsen, Scheveningen. mans, Harlingen, out'-voorzitter Ale. Synode kinderspel schijnen. Intusschen hebben tooneelspeelster, 67 jaar; 27 Juni: R. C. Ver- Ned. Herv. Kerk. 93 jaar; 24 Nov. prof. dr. deze ernstige feiten Engeland en ook de wijck, Amsterdam, oud-directeur-hoofdre- a H. M. J. van Roov. rector-magnificus ge- slechts langzaam in ocweging te brengen dacteur „De Standaard". 78 jaar. meentelijke universiteit te Amsterdam, over-1 Vereenigde Staten wakker geschud en tot 5 Juli: mr. J, H. I. Harte van Tecklenburg, leden te Nijmegen. 56 jaar. 1 Tokio zijn geharnaste protesten gericht. Den Haag, oud-minister, 83 jaar; idem: Ed- 5 December ir. C. J. van Dusseldorp. ver- Weliswaar neeft Tokio zich reeds uitgeput ward B. "Koster, Den Haag, letterkunde. 75 ongelukt te Sabang. firmant bankiershuis in excuses, doch terecht neemt toon jaar; 6 Juli: mr. S. J. Hogerzeil, Den Haag, Heldring en Plerson. Den Haag, 51 jaar; 11 daar geen genoegen mee. De gestelde quaestor-generaal Alg. Svnode Ned. Herv. D- - jhr. mr. L. H. van Lcnneo. Amster- eischen zijn thans van veruere strekking Kerk. 72 jaar; 16 Juli: jhr. mr. J. W. G. dam. kamerheer i. b. d. ven H M. de Konin- en Japan zal daaraan moeten voldoen, wil Boreel van Hoogelanden, Bloemendaal. oud- pin 51 jaar: 13 Dec prof. dr. J. H. Hijmans. het erger voorkomen. Het doet intusschen burgemeester van Haarlem ,84 jaar; 19 Juli: - Amsterdam. 63 jaar; 19 Dec.: mr. G. Visse- wel duidelijk uitkomen, hoezeer de toe- J. Lazonder. Den Haag. oud-dir. postchèque- ring. Bloemendaal, oud-president Nederl si? :d gespannen moet heeten! Weliswaar en girodienst, 66 jaar; 31 Juli: Helene Cals. Bank. 72 jaar. lis het conflict over de „Panay voorloo- Maar daarnaast vraagt toch nog veel belangrijks de aandacht. De as RomeBerlijn. De as Berlijn—Rome is toch zeer nauw toegehaald na een bezoek van Mussolini aan Duitschland. Beide landen hebben zich zeer nauw met elkaar verbonden en heb ben het systeem der collectieve veiligheid, dat toch het Ideaal is van den Volkenbond, afgezworen, zich vastleggend op een sy steem van onderlinge overeenkomsten, het geen niet kan samengaan. Nog verder heeft zich de vriendschap uitgestrekt doordat ook Italië thans is toegetreden tot het vorig jaar tusschen Japan en Dutischland gesloten anti-Komintern-pact, waardoor als het ware een driebond is geschapen van niet te miskennen kracht. Dit laatste, meer dan het pact zelf. dat slechts theore tische waarde bezit, is het, dat vooral voor Engeland gevaarlijke aspecten heeft, daar het zoodoende gedwongen wordt zijn macht te verdeelen en dus nergens de han den volkomen vrij heeft. In het begin van dit jaar leek het er een oogenblik op, als of Engeland en Italië elkaar nader zouden komen, doch bereikt heeft men niets, in tegendeel. De wrijvingen nemen wederom bedenkelijke vormen aan en het lijkt er wel op. alsof de duce niets nalaat om het Britsche rijk te prikkelen. Bij de kroning van koning George werden zelfs de Ita- liaansche journalisten uit Brittannië te- ruggecommandeerd en al zijn zij later weer te Londen teruggekeerd, de anti Britsche actie van Italië rond de Middel landsche Zee, speciaal onder de Mohamme danen. zet veel kwaad bloed en Engeland schijnt momenteel vast besloten om daar tegen krachtig te opponeeren. Politieke reizen. Was de reis van den duce naar Duitsch land misschien wel de meest opzienbaren de. daarnaast staan echter tal van andere politieke bezoeken, alle bedoeld om te pol sen en contact te zoeken, voor en tegen elkaar, te veel om ze alle nog eens te ver melden. Toch zijn er nog een paar, die op gemerkt dienen te worden. In de eerste plaats wel die van den Engelschen onder minister van buitenl. zaken lord Halifax naar Duitschland om zich eens precies op de hoogte te stellen van hetgeen Duitsch land nu feitelijk wenscht en op welke voor waarden dit land zich weer zou willen laten tnschakelen in de algemeene poli tiek. Het resultaat van dit bezoek aan de Duitsche staatslieden is nog altijd in ne velen gehuld, maar het feit, dat Engeland zijn pogingen om tot een grondige oplos sing te komen niet staakt, geeft tenminste hoop. dat het niet geheel mislukt mag worden genoemd, Engeland, dat met Frankrijk de beste betrekkingen heeft on derhouden, zelfs zoo best als bijkans na den vrede van Versailles niet geval Ls ge weest, heeft de Fransche ministers volledig op de hoogte gesteld van den afloop der besprekingen met Duiischland, waarna de Fransche" minister Delbos een rondgang heeft gemaakt door de landen der Kleine Entente en Polen, de oude bondgenooten van Frankrijk. Midden-Europa. Daarmede zijn we als van zelf beland bij het vraagstuk van midden-Europa, dat zich zoodanig blijft ontwikkelen, dat moei lijk is te zeggen, hoe de verhoudingen pre cies staan. Wat b.v. is de innerlijke waarde van de Kleine Entente, nu Zuld-Slavië met Italië een apart verdrag heeft gesloten? Hoe staat Polen tegenover Duitschland én Frankrijk? Het heeft blijkbaar nog beide hangijzers te vuur! Weliswaar neemt zoo wel in Oostenrijk als in Hongarije de strooming, die in geen geval een Dultsche overheersching wil, in kracht toe, doch verrassingen zijn geenszins buitengesloten. Alleen op Tsjecho-Slowakije kan Frankrijk nog beslist rekenen, overigens ligt iedere verhouding in nevelen. Gelukkig is de ver houding tusschen Tsjecho-Slowakije en Duitschland, die langen tijd zeer veel te wenschen overliet, verbeterd, waardoor één gevaar voorloopig afgewend lukt. In hoeverre Italië zich heeft vereenigd met het Duitsche streven naar uitbreiding van invloed naar Europa's Oosten, ls even min duidelijk. Dit streven is aanwezig, maar hoever het zich uitstrekt Nogmaals, over midden-Europa ligt thans een ondoordringbaar waas! En de regee- ringswisseling in Roemenië verdicht den nevel nog! Duitschland eischt koloniën. In tegenstelling tot den Dultschen eisch tot teruggave zijner koloniën. Deze blijft het stellen in vollen omvang en het zal niet bevredigd zijn, voor en aleer daaraan in eenigerlei vorm zal zijn voldaan. Of de eisch alle verloren gebied betreft dan wel een gedeelte, ls niet bekend, doch gelet op het feit, dat Japan een deel van het. vroegere Dultsche gebied bezit en wei gert daarvan afstand te doen, zelfs al is het geen lid van den Volkenbond meer. zoodat het moeilijk meer als mandataris kan optreden, doet vermoeden, dat met Duitschland te praten zal zijn. Doch zon der concessies zal men Duitschland niet ter wille zijn. Totdusver bedankt het ech ter om zich te binden. Het denkbeeld van een algeheele regeling wordt zelfs verwor pen Bewapening en economie. Is het te verwonderen, dat in een der gelijke wereld van tegenstellingen en zucht naar macht, de bewapening steeds verder wordt opgevoerd? Ieder heeft het woord vrede voor in zijn mond liggen, doch het bekende gezegde: wie den vrede wil, be reide zich ten oorlog, heeft zijn macht volkomen herkregen. Nog nimmer heeft de wereld zoo'n bewapeningswedloop meege maakt. al laten diverse regeeringskassen bedenkelijk den bodem zien. Never mind, voor de bewapening wordt alles ten offer gebracht en zelfs meer dan dat En aan een economische regeling be hoeft vooreerst al evenmin te worden ge dacht als aan een politieke. Weliswaar heeft de nu ex-premier van België, Van Zeeland, een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid om tot zulk een regeling op economisch terrein te geraken, hetgeen impleciet zou meebrengen een verlaging zoo niet opheffing der tolmuren, en zal hij spoedig zijn rapport overleggen aan zijn lastgevers, doch gelet op het feit, hoe Duitschland en Italië zich meer en meer bewegen op den weg der autarkie, mag men zich geen illusies maken daaromtrent. Misschien mag een gunstig teeken wor den gezien in het feit, dat tusschen Ame rika en Engeland een handelsverdrag in de maak is, waarbij anderen zich zullen kun nen aansluiten. Van een algeheele opleving dankbaar dient erkend, dat er wel een begin van op leving viel te bespeuren is nog geen sprake. In vele landen blijft het spook der werkloosheid rondwaren en men begint te wanhopen of het mogelijk zal zijn al dezen ooit weer in te schakelen in het produc tieproces. België los van Locarno. In het algemeene beeld der verhou dingen is, goed beschouwd, het eenige hoopvolle verschijnsel, dat voor West- Europa geen direct oorlogsgevaar aanwe zig lijkt althans zich beperkend tot dit ge bied. Het feit, dat België, op instigatie van koning Leopold, Locarno heeft verlaten en tot zijn oude positie is teruggekeerd, be halve dan dat het als lid van den Volken bond nog verplichtingen houdt, heeft zelfs verheiderend gewerkt, te meer nu Duitsch land eigener beweging het Belgische gebied heeft gegarandeerd, hetgeen niet heeft na gelaten een gunstigen invloed te oefenen op de pogingen om tusschen Frankrijk en Duitschland een betere atmosfeer te scheppen, waarnaar hard wordt gestreefd. Door de landen in vogelvlucht. België. Terwijl onder het bewind van Van Zeeland het land onzer Zuiderburen zich economisch gunstig heeft ontwikkeld, heeft het politiek een veelbewogen jaar achter den rug. Eerst trad de leider der socialisten Vandervelde uit de regeering om te worden opgevolgd door zijn partij genoot Wauters, daarna werd het een door- loopende stormloop tegen het gansche ka binet, waarbij men zich niet ontzag van persoonlijke aanvallen op den premier, vooral niet nadat deze den leider van Rex, Degrelle, bij een tusschentijdsche verkie zing in een Brusselsche voorstad den voet had dwars gezet. Weigerde koning Leopold een eerste verzoek van Van Zeeland om ontslag, later, toen de aanvallen in ver band met de geste van de Belgische BanK een te persoonlijken aard aannamen, zoo- dat Van Zeeland moeilijk het recht k<>n worden ontzegd, om zich gerechtelijk te verdedigen, hetgeen hem als premier on mogelijk was, werd het ontslag van het gansche kabinet aanvaard. Des konings persoonlijke tusschenkomst was echter noo- dig om België een nieuw kabinet te bezor gen. Wel waren de meerderheidspartijen alle overtuigd, dat deze combinatie moes worden voortgezet, doch onderling was te groote tegenstelling inzake het premier schap. Tenslotte is een kabinet Janson ge vormd, dat echter niet bepaald stevig re P De^strijd tusschen Walen en Vlamingen duurt onverminderd voort en de amnestie voor de tijdens den oorlog veroordeeld Vlamingen, bracht heel wat verzet ui

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 26