DE OMGEVING LEID5CH DAGBLAD - Zesde Blad Vrijdag 31 December 1937 ▼an politie en dat onder het personeel der Stedelijke Lichtfabrieken een reorganisatie plaats vond, waardoor het ambtenarencorps van dezen dienst met circa 50 man ver minderde. college van collectanten der Ned. Herv. Kerk en op 1 October pastoor S. Smitz, pastoor der Hartebrugsparochle. Een drietal bekende stadgenooten bereikte in het afgeloopen jaar den zeventigjarlgen leeftijd, n.l. rar, D. A. van Eek, de ook bui ten zijn partij algemeen hooggeachte leider der sociaal-democratische raadsfractie; dr J. J. Smith, een der meest bekende orchi- deeënkweekers van ons land en dr. J. C. S, i i, j Locher, de tegenwoordige nestor van het niet uitsluitend behoort tot de competentie college der Ned. Hervormde predikanten, van het Leidsche gemeentebestuur, mogen wij deze aangelegenheid toch ongetwijfeld bezien als een plaatselijk belang van de al- Ofschoon de oplossing van het overweg-vraagstuk Een jaaroverzicht is een weerspiegeling lereerst orde. omdat de Leidenaars per slot van het Leven zelf. Temidden van de groot ste vreugde treft ons vaak het zwaarste leed. Het overvalt ons midden in den arbeid of onder het spel; het vraagt niet naar rang of stand of leeftijd; het bekommert zich niet om het verdriet der achterblijvenden: de Dood komt bij allen en de nabestaanden hebben zijn komst slechts berustend te aan vaarden. Ook in 1937 hebben wij weer een vrij groot aantal goede burgers en burgeressen te be treuren. Nóg verkeeren wij onder den in druk van het verlies van hem, die gedurende 17 jaar Leiden's eerste burger was, Jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar. Doch het leven gaat verder; nieuwe problemen vragen iederen dag onze aandacht en zóó gecompliceerd is de moderne tijd, dat hij den geheelen mensch in beslag neemt. In deze ure van overpeinzing is het niettemin een plicht der dankbaarheid, dat wij in gedachten eenige oogenblikken vertoeven bij hen, die ons in het afgeloopen jaar door den dood ontvielen en die bij hun leven in het plaatselijk ge beuren een min of meer vooraanstaande plaats innamen. Het waren in de volgorde van het tijdstip van hun verscheiden: van rekening het meeste ongerief ondervin den van dit chronische verkeersobstakel. En ook in dit opzicht gaf 1937 reden tot Juichen, omdat eindelijk een afdoende verbetering in uitzicht is gesteld, al ligt deze ook nog in het verre verschiet. In het laatst van Nov. diende de directie der Ned. Spoorwegen bij het college van B. en W het ontwerp in voor een grootsch tunnelplan, dat verhoo ging van de spoorbaan van de Vink tot den Haarlemmerweg omvat, inclusief den bouw van een nieuw station, waardoor aan alle ellende een einde zou worden gemaakt Er zal stellig nog heel wat water door den Oude Rijn vloeien, voordat dit plan, waarvan de kosten op 4'/< millioen worden geraamd, tot uitvoering zal zijn gebracht, doch in ieder geval kan dit toch het begin van het einde beteekenen. En waar de regeering middels het Werkfonds tot medewerking bereid is, is dat begin alleszins hoopvol. In afwachting van de vervulling dezer zoete toekomstdroo- men, zou het al heel veel gewonnen zijn, wanneer de directie der Ned. Spoorwegen ertoe zou willen besluiten om de regeling van de bediening der afsluitboomen blijvend te doen geschieden, zooals deze op den hu welijksdag van Prinses Juliana functio neerde. Algemeen werd tevoren gevreesd, dat de Rijnsburgerweg op den 7den Januari practisch voor het verkeer afgesloten zou zijn, doch in plaats daarvan en in weerwil van het zeer drukke treinverkeer, was de situatie voor de gewone weggebruikers veel gunstiger dan op eiken anderen dag van het jaar. Pogingen, door de Kamer van Koop handel aangewend, om dezelfde regeling da gelijks in te voeren, bleven tot dusverre zon der gevolg Hopelijk brengt 1938 in dit op zicht winst! Alvorens definitief af te stappen van het gebied der bouwwereld, waaraan per saldo toch ook het overwegvraagstuk annex is, memoreeren wij nog even de totstand koming eener christelijke bewaarschool aan den Morschweg. de ingebruikstelling van de nieuwe Edelachtbaarsigarenfabriek der fa. A. H. J. Wljttenburg op het terrein der voor De doodenlijst. Mej. A. E. Groll, 80 jaar, penningmeesteresse der Ver. voor Misvormden, oprichtster der Annakliniek voor Grthopaedie, oud-pen- ningmeesteresse van het Kon. Genoot schap M.S.G. en ridder, in de Orde van Oranje-Nassau: P. G. Hoeks, 70 jaar oud-hoofd der O. L. School aan den Zuidsingel; J. M. Vos, 74 jaar, oud-onderwijzer aan de Plantsoenschool, oud-secretaris en -voor zitter van den Bond van Ned. Onderwijzers afd. Leiden, bestuurslid van de Ver. ,,Tot Steun", het Leidsche Volkshuis en het Brokkenhuis, lid van den gemeenteraad; Aug. L. Reimeringer. 76 jaar, oud-wethouder der gemeentebedrijven; J. Slegtenhorst, 52 jaar. een vooraanstaande figuur in de christelijke vakbeweging; A. W. Frentzen, 58 jaar, oud-directeur en commissaris van Sijthoff's Uitgevers Mij. malige Katoenfabrlëk en de interessante M^.V en oud-voorzitter-vanVV.V.; Tirnpfnpminp tati rip Dnyvstraat waar met 1 j' OOpm&ns va.ll Boskcren, 65 jaai. proeineming aan ae uozysiraai, waar mei rPf3„rpnriP vpIp iarpn hp T?ar,H<=pUar.tP van steun van overheidswege door jeugdige werkloozen een tiental woningen voor ouden van dagen wordt gebouwd. Op het terrein van het kerkelijk leven dienen in chronologische volgorde de onder staande feiten vermeld: op 2 Februari nam ds. W. Bouwman afscheid van de Geref. Kerk van Leiden, welke hij 20 jaar had ge diend, na een 41-Jarige ambtsvervulling bij dit Kerkgenootschap, op 9 Maart werd ds J. Verkuyl bij dezelfde gemeente bevestigd als missionair dienaar des Woords; op "ii Juni overleed ds. H. Thomas, Gereformeerd pre dikant te dezer stede, voorzitter der Leid sche Chr. Oranjevereeniging en oud-voor zitter der Plaatselijke Landstormcommissie. In beide kerkelijke vacatures bij de Geref. Kerk werd voorzien door de beroepen van dr. K. J. Westerink uit Tienhoven en ds. J. Weggemans van Beetgum, die beiden in gedurende vele jaren de Raadseltante van onze kinderkrant; H. Cornet Sr., 71 jaar, oud-le amanuensis aan de Leidsche Universiteitsbibliotheek; A. D. van Doorn, 61 jaar. ontvanger van het le kantoor der rijksbelastingen alhier; Th. W. van Lith de Jeude, 84 Jaar, oud-con servator aan het Rijksmuseum voor Nat. Historie; A .Eradus, 71 jaar, oud-oberkellner van de Stadsgehoorzaal; T. F. Vlieland, 76 jaar, gedurende langer dan een halve eeuw bestuurslid van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, afd. Oegst- geest en omstreken; C. ae Ruiter, oud-onderwijzer aan de Chr. Plantsoenschool; G. F. Hemerik, 82 jaar, gedurende 30 jaar voorzitter en eere-voorzitter van de afd. Oegstgeest en omstreken der Alg Ver. voor Bloembollencultuur; Dr. H. G. A. Obreen, 59 jaar. groot kenner onzer vaderlandsche geschiedenis; P. Stapel, 66 jaar, oud-commissaris van politie; Februari hun taak hopen te aanvaarden. De D. Westendorff, 33 jaar, voorganger der Ned. Herv. Gem. verloor door den dood ds. C. Hartwigsen, die op 31 October over leed. nadat hem op 1 Mei d.a.v. eervol eme ritaat was verleend. Een tweede verlies trof deze gemeente door het overlijden van den heer W. Wiethoff. in leven voorzitter der Ned. Herv. Diaconie. Apostolische Gemeente en onderwijzer aan de Eerste Leidsche Schoolver.; J. A. van Hamel, 90 jaar, oud-notaris en oud-wethouder van onderwijs. D. J. van der Horst. 71 jaar, oud-onderwij zer aan de voorm. Chr. Schooi Pieters- kerkgraeht: Pastoor G. A. Smit, pastoor der Oud-Ka- van '2 iaal' oud-conrector tholieke Gemeente en oud-voorzitter van de van "e' .y,mi?aïiluï?.: Armenraad, gaf gehoor aan een roepstem Jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar. 72 jaar, oud- Het jaar 1937 heeft zich ten einde ge spoed en vóór men het beseft, ligt ook in de dorpen rond Leiden weer een reeks ge beurtenissen achter den mg, die vreugde bracht of leed in het particuliere leven en, wat het gemeentelijke leven betreft, ge tuigde van de noodlge nergie, teneinde zich financieel te handhaven in de branding van een zwaren tijd. Tenslotte kon in me nige gemeente de rekening met een „winst"saldo worden afgeboekt, wanneer men tenminste de vooruitgang in het as pect of belangrijke beslissingen voor de toekomst in aanmerking neemt. In dit ver band willen wij o.a. wijzen op de totstand koming van een nieuw gemeentehuis te Nieuwveen; den aanleg van talrijke wegen In de omgeving; de vaststelling van meer dere gemeentelijke uitbreidingsplannen, enz. Diverse kwesties brachten de tongen ir. beroering, als die der Waterleiding te Bodegraven en die der onbewoonbaarver- iclaarde woningen te Rijnsburg. Diverse be langrijke objecten in werkverschaffing werden onder handen genomen, o.a. dat tot bebossching der duinen onder de ge meente Wassenaar. Helaas is In het persoonlijk leven tan menigeen, wat het materieele leven aan gaat, ondanks devaluatie, nog niet de zoo vurig gewenschte opleving gekomen. Men denke o.a. aan de tuindersellende te Roe- lofarendsveen. Vooral in den laatsten tijd bereikten ons weer talrijke meldingen om trent sterk toenemende werkloosheid, het geen ook den gemeentebesturen ernstige zorgen baart. Moge 1938 in dit opzicht een definitieve verandering brengen! 0 Een lange serie jubilea, sterfgevallen, plechtige gebeurtenissen, enz., valt opnieuw te vermelden. En wanneer wij, zonder op volledigheid aanspraak te maken, daaruit een keuze doen, dan komen wij tot het volgende resultaat: Begin Januari herdacht de heer M. Ro berts zijn 5-jarig Jubileum als hoofd der R.K. School te Ter Aar; 2 Jan.: 25-jarig jubileum van den heer A. van Oosten als chef-fitter van het Gasbedrijf te Noord- wijk-Binnen; 6 Jan Feestelijke opening der schitterende bloemententoonstelling „Lente in Januari" te Aalsmeer door mi nister Deckers. Deze expositie werd ook met een bezoek van Prins Bernliard ver eerd De talrijke vieringen van het vor-, stelijk huwelijk in vele gemeenten maak ten een diepen indruk: meerdere herinne- ringsboomen zijn in onderscheidene ge meenten omstreeks den tijd van deze fees telijke gebeurtenis (7 Jan.) geplant; 11 Jan.; Installatie van den ljeer F. W. A. Ei kerbout als hoofd der Chr. ü.L.O-school te Katwijk aan Zee; 12 Jan.: Groote her denkingsavond in verband met hei 50- jarig jubileum der Nieuwe Kerk te Kat wijk aan Zee; 12 Jan.: Opening der nieuwe Lagere School te Woubrugge door den Bur gemeester; 12 Jan.; 60-jarig jubileum van den heer J. Weerdenburg bij de IJzcrwa- renfabriek Fa. Gejir. Bodegraven te Nieuw koop; 14 Jan.: Afscheid van kapelaan Febr.: Gouden Jubileum der Chr. Zang- vereen. „De Lofstem" te Rijnsburg, her dacht met een mooie uitvoering van Haydn's „De Schepping"; 22 Febr.: Af scheid van den lieer W. Panman als hoofd der O. L. School te Nieuwveen, in verband met zijn benoeming als zoodanig te Kat wijk aan Zee; 26 Febr.: Viering van het gouden jubileum van den organist der Ger. Kerk te Waddlnxveen. den heer J. v. d. Geur, begiftigd met de eeremedaille der Orde van Oranje Nassau; 1 Maart: Instal latie van den heer W. Panman als hoofd der O. L. School te Katwijk aan Zee; 1 Maart: Zilveren jubileum van den heer D. J. Boon, opzichter bij de Prov. Waterstaat te Alphen; 8 Maart: Gouden jubileum van den heer J. Smit bij de" N.V. v.h. van Rijn en Kloot te Alphen; 7 Maart: Bevestiging van ds. M. P. Feringa bij de Geref. Kerk te Wassenaar; op 8 Maart overleed te Uc- cle in Belgie de heer L. W. Tappenbeck, oud-directeur van het hotel Huis ter Duin en een bekende persoonlijkheid te Noord- wijk aan Zee, in den ouderdom van 72 Jaar; 10 Maart deed ds. Feringa zijn in trede bij de Geref. Kerk te Wassenaar; 14 Maart: intrede van candidaat Dronkert Mj de Geref. Kerk te Woubrugge; 15 Maart herdacht de heer C. J. v. d. Maal zijn gou den jubileum bij de N.V. Oosthoek en Zn. te Alphen; 15 Maart hield cand. Joh. Ba telaan zijn afscheidspredikatie als hulp prediker der Ned. Herv. Gem. te Boskoop en op dienzelfden datum ging pastoor Heytveldt heen te Voorhout, die wegens gezondheidsredenen emeritaat had aange vraagd; Omstreeks half Maart deed mr. R. Warmoltz belangrijke mededeelingen omtrent den door hem gereorganiseerden politiedienst te Katwijk; op 18 Maart her dacht mej. Maan haar zilveren Jubileum ais onderwijzeres aan de Oranjeschool te Alphen, welke school dien dag tevens 25 jaar bestond. Te Aalsmeer vierde op dien datum de Vereen. „Eigen Hulp" haar 40- jarig Jubileum; op 21 Maart werd ds. v. d. Kraats bevestigd bij de Chr. Afg. Gem. te Waddinxveen; 22 Maart vierde de ge meentebode J. Steenvoort zijn zilveren veldwachtersjubileum te Noordwijkerhout; Op 24 Maart nam de heer P. Siderius plechtig afscheid als schoolhoofd te Kat wijk aan Zee en werd de heer A. Haasnoot ais zoodanig geïnstalleerd; 28 Maart her dacht de heer H. J. v. d. Reep zijn gouden jubileum in dienst bij de N.V. H. de Graaf en Zn. te Lisse; op 29 Maart vond het af scheid plaats van den heer C. J. C. Vene- ma als directeur van het Postkantoor te Boskoop: 1 April deed mej. H. M. Mossel zulks als onderwijzeres te Zwammerdam, terwijl dien dag de heer W. M. C. Regt zijn 40-jarig jubileum herdacht als archi varis van Aiohen. Bij K. B. van 3 April ontving mr. D. F. Pont eervol ontslag als burgemeester van Hillegom in verband met zijn N.S.B.-sympathieën. De Geref. Jongel. Vcrceniging ..Samuel" te Alphen vierde op 13 April haar gouden jubileum. Dien dag herdacht de heer A. v. d. Heyden zijn gou- den jubileum in dienst der N.V. Houtwaren Kragtwijk te Voorhout; 21 Jan.: Zilveren fabriek v.h. D, Bremmer Jzn. te Waddinx- jubileum der Ver. Wassenaar en Omstre- veen. 15 April was een feestelijke dag voor ken: 1 Febr.: Afscheid van den heer P. 1 Nieuwveen, toen werd n.l. het nieuwe Maaskant als hoofd der Chr. U.L.O.-school Rarhhuis geopend. te Bédegraven: 5 Febr.: 25-jarig jubileum De heer C. Kreek te Haarlemmer- van- den heer B. G. Steekers, gemeente- meer herdacht dien dag zijn 2a jarig ju- veldwachter te Warmond: 3 Febr.: Ter- bileum als machinist van het stoomgemaal aardebestelling van den heer n. j. Schef- „de Lijnden Op 16 April werd te Boskoop fers, chef-veldwachter te Stompwijk; 5 En er is niet eens een nieuwjaarswenscü van Jansen bij! ling te Bodegraven en de heer C. Spaar garen op 7 Mei 60 jaar in dienst bij de Fa. Blokhuis te Lisse. Op 4 Mei is de heer L. Onderwater, een bekende persoonlijk heid te Lisse teraardebesteld. De bekende badman Dirk van Duin is in verband met het bereiken van den 70-jarigen leeftijd op 6 Mei te Noordwijk gehuldigd. Op 8 Mei werd de heer A. Pannevis, bekend scheeps bouwer te Alphen. die op 75-jarigen leef tijd overleed, aldaar begTaven. Ds. C. A. van Harte deed op 9 Mei zijn intrede bij de Ned. Herv. Gem. te Zevenhoven. Op 10 Mei vond te Oegstgeest de inwijding plaats van het vernieuwde orgel in het Groene Kerkje. Weth. W. Warnaar is te Sassen heim op 11 Mei gehuldigd in verband met zijn 70sten verjaardag. Op 18 Mei werd men te Alphen opgeschrikt 'door een ern stig auto-ongeluk, waarbij 6 personen, te rugkomend van den NSB.-Landdag, ver dronken. Op 2 Mei werd de heer C. J. Augustijn gehuldigd in verband met zijn 25-jarig jubileum als ambtenaar bij den Plantenziektenkundigen dienst te Aalsmeer 24 Mei overleed op 64-jarigen leeftijd de heer L. Hoogendoom, bekend ingezetene van Zwammerdam. Bij K. B. van 27 Mei is met ingang van 15 Juni benoemd tot bur gemeester van Hillegom jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden; deze deed op 22 Juni in die gemeente zijn feestelijke in trede. De officieele openstelling van het Boschpark te Alphen vond plaats op 29 Mei; dien dag herdacht de heer A. van Breda te Oegstgeest zijn 25-jarig jubileum ais conducteur der N.Z.H.T.M.: de heer L. Hortensius, voorzitter der afd. Rijnstreek der Ver. Schuttevaer. werd op 5 Juni als zoodanig gehuldigd en koninklijk onder- s-helden; 10 Juni herdacht de heer J. Noomen zijn 25-jarig jubileum als mees terknecht bij de Fa. Bos en Zn. te Alphen. Met ingang van 15 Juni werd de heer J. A. Collette hoofdcommies ter secretarie te Katwijk aan Zee benoemd tot burgemees ter te Brielle en 18 Juni als zoodanig ge ïnstalleerd. De heer Jacob van Rijn vierde op 16 Juni zijn 25-jarig jubileum als post bode te Katwijk aan Zee. Op 19 Juni werd op olechtige wüz» 't gedenkteeken ter na gedachtenis van H. M. de Koningin-Moe der te Wassenaar onthuld. Op 20 Juni nam ds N Baan zijn afscheid bij de Chr. Ger. Gem. te Rijnsburg. Het gouden jubileum van het Huls ter Duin werd gedurende het week-ênd van 19—21 Juni met verschillen de festiviteiten herdacht. De heer Dirk Parlevliet, bekend reeder te Katwijk aan Zee overleed op 77-Jarigen leeftijd op 23 Juni. Ook als diaken en ouderling had deze zich veler achtig verworven. 30 Juni: Zil veren jubileum der Politieschietver. Wil- helmina" te Sassenheim. De burgemeester van Oegstgeest. de heer van Gerrevink oeed op dien dag na een langdurige onge- naar Amersfoort en werd in onze stad op gevolgd door pastoor W. Gol. voorheen te Hilversum. Op 28 Nov. predikte ds. K. H. Kroon intrede bij de gecombineerde Kerken in Hersteld Verband te Leiden en Noordwijk en tenslotte nam ds. C. de Meyere op den Tweeden Kerstdag afscheid van de Evang. Luthersche Gemeente alhier, waaraan hij sedert 1918 verbonden was. Militaria. Met ingang van 15 Mei werd aan den luitenant-kolonel A. W. F. Koningsfeld, gar nizoenscommandant en commandant 4e R. I. op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. Hij werd in eerst genoemde kwaliteit opgevolgd door den commandant 6e R.V.A.. overste C. de Iongh en in de tweede door kolonel H. D. Buur man, die tot overste werd benoemd. Hoogtepunten in het plaatselijk leven wa ren de feesten ter gelegenheid van het hu welijk van H. K. H. Prinses Juliana met Z. K. H. Prins Bernhard op 7 Januari en de feestviering van Leiden's ontzet op Zater dag 2 Oct.. waarvan een optocht „Mythen en sagen" de hoofdschotel vormde. Bij deze festiviteiten vormt de lijst van jubilea een passende aansluiting. Het meest eerbiedwaardige jubileum wij laten het academisch verband nog even buiten beschouwing betrof een tweede eeuwfeest en droeg dus een onpersoonlijk karakter. Het gold het Frangois Houttijn- hofje aan de Hooigracht, dat op 10 Mei 200 jaar bestond. Dat lijkt heel oud, doch de zaak wordt anders, wanneer men weet, dat dit hofje een van de jongste onder hare zusterinstellingen is. Bij hofjes tellen de honderdtallen even zwaar als bij menschen blijkbaar de tientallen jaren! Hun gouden ambtsjubileum herdachten: op 4 Maart dokter H J. M. Boonacker en op 17 April nu wijlen ds. C. Hartwigsen; hun 40-jarig jubileum vierden: op 22 Januari dokter H. W. Blote, vroeger alhier, thans rustend arts te Voorburg; op 24 April: notaris A D. Vijgh; op 30 April: de hc-cr H. J. van Leeuwen, organist der Oosterkerk; op 1 Mei de heer N. C. F. van Ginkel, direc teur der Kon. Ned. Grofsmederij, die bij deze gelegenheid werd benoemd tot officier In de Orde van Oranje-Nassau; op 14 Sep tember: de heer H. A. Anthony, lid van het burgemeester en oud-president-ourator der Universiteit; Dr A. Beets, 77 jaar, oud-redacteur van het Woordenboek der Ned. Taal. Mogen zij allen in vrede rusten - hot „Arboretum" geopend. Te Aalsmeer g Febr.: Huldiging van den heer J. Doeve, 25 vierde de heer Goebel zijn 55-jarig orga- °ceeidh£1j'd gelukkfg weer zijn intrede in den Jaar veilingmeester bij de ver. „Bloemen- nistenjubileum in de Doopsgezinde Kerk. Raad juüZilveren jubileum van den lust" te Aalsmeer; 7 Febr.: Gedachtenis- I Dien dag deed ds. Scheers zijn ntrede ais j van De]£t a]s gemeentesecretaris rede van ds. H. Moolhuyzen ter gelegen- predikant der Ned. Herv. Kerk te Alphen. heid van het gouden jubileum dér Geref. I Op 21 April opende minister Deckers on- Kerk te Aarlanderveen; 12 Febr.; Inwij- der groote belangstelling de als steeds zoo ding door ds Rutgers der nieuw fc Pastorie schitterende bloemententoonstelling in het van de Ned. Herv. Kerk te Katwijk aan vergrootte ,.Flora"'-gebouw te Boskoop. Het Zee- 16 Febr.: 40-jarig jubileum der A. R. geslaagde Tulpenfeest te Noordwijk werd Kiesvereeniging te Rijnsburg, herdacht met cp 28 April geopend. Op 29 April herdacht De Academie verloor in het afgeloopen jaar: Prof. Dr. S. G. de Vries. 75 jaar. oud-biblio- thecarls der Universiteitsbibliotheek, oud- buitengewoon hooglceraar in de middel- eeuwsche handschriftkunde en ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw; Prof. Albert Verwey, 71 jaar, vermaard dichter en schrijver en oud-hoogleeraar in de Nederlandsche letterkunde en haar geschiedenisen ïn de aesthethische kritiek; en Prof. Dr. P. N. van Kampen. 59 jaar, oud- hoogleeraar in de dierkunde, de vergelij kende ontleedkunde en de vergelijkende physiologie en oud-directeur van het zoö logisch laboratorium. Bij kon. besluit van 2 April werd in ver band met het bereiken van den 70-jarigen leeftijd op 21 Juni d.a.v. aan prof. dr W. Brede Kristensen eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de geschiedenis van de godsdiensten in het algemeen en de phae- nomenologie van den godsdienst. Tot zijn opvolger werd benoemd dr. H. Kraemer, die op 3 December zijn ambt aanvaardde roet het uitspreken van een rede over „De wor telen van het syncretisme". Dr. C. W. Lunsing Scheurleer, benoemd tot bijzonder hoogleeraar in dc Grieksche archaeologie inaugureerde op 12 Maart met een rede over „Een en ander over de wor ding van de Grieksche kunst" en prof. dr. M. David, buitengewoon hoogleeraar in de Babylonische. Assyrische en Israëlietische rechtsgeschiedenis" op 19 November met een rede over „De rechtshistoricus en zijn taak". Het Jaar 1937 kenmerkte zich, wat het academisch leven betreft, door eenige bij zondere gebeurtenissen in den vorm van een aantal merkwaardige jubilea. Nadat op 8 Februari de rector-magnificus, prof. dr. J. van der Hoeve ter gelegenheid van de herdenking der Stichting van de een rede van prof. Schilder; half Febr.: Zilveren jubileum der Tuinbouwver. „Kat wijk en Omstreken" te Katwijk aar. den Rijn; 16 Febr.: Opening der schitterende Narcissententoonstelling te Sassenheim; 18 de heer L. Hoogendoom te Zwammerdam zijn 40-jarig jubileum als agent der Le vensverzekeringsmij. „Utrecht''. De heer W. C. van Geen was op 1 Mei 50 jaren in dienst als smid bij den heer J. H. Junge- tcon spreidde en o.a.. zooals reeds elders op gemerkt, ook het initiatief nam tot de restauratie van het oude „Gravensteen". Hortus Botanicus 350 Jaar. Door verschillen de omstandigheden zal de herdenking daar van eerst in 1938 plaats vinden. De directeur, prof. dr. L. G. M. Baas Becking heeft een ingrijpend reorganisatieplan ontworpen, dat Rapenburg 67, 69, 71, 73. 73a en 15, wenre zfchHherinneren hoe deze reu_ Ons overzicht ware niet volledig, wanneer voor f88000 werd aanbesteed en die tege- knmt aan I zoo drineende behoefte zen der zee heel Rotterdam in een kwaden aan uitbreiding der Academie, is in vollen ^derfmate, o^'k SlT? a hpt hp7it kwam van het der Leidenaars overwon echter den tegen- door aankoop In het bezit Kwam van net torenen znnriat honder zin van hun reukorganen, zoodat honder den gebruik maakten van de door prof. Boschma geschapen gelegenheid om de gigantische skeletdeelen te bezichtigen. perceel Rapenburg 61. het voormalige woon huis van wijlen prof. dr. C. Snouck Hur- gronje, dat bestemd is als zetel van het Oostersch Instituut en in een deel waar van op 28 October het Strafrechtelijk Semi narium der prof. A. E. J. Modderman-stich ting werd geopend. In October was het tevens 300 jaar gele den, dat de groote Herman Boerhaave in het voormalig Caeciliagasthuis de grondsla gen legde voor het academisch klinisch onderwijs. Dit feit werd herdacht in een van Leidsche Universiteitssfeer doortrokken plechtigheid in de nieuwe aula van het Academisch Ziekenhuis, waar behalve door den rector-magnificus. prof. dr. J. A. J. Barge, o.a. het woord werd gevoerd door den minister van onderwijs, kunsten en weten schappen, prof. Slotemaker de Bruine en door vertegenwoordigers der universiteiten van Weenen en Edinburgh, welke instellin gen aan Leiden en Boerhaave haar medisch klinisch onderwijs te danken hebben. Prof. Slotemaker de Bruine zelde bij deze gelegenheid sympmathiek te staan tegen- lot eere-doctor van Gent. prof. dr. J. Fh over het door prof. Barge geopperde denk- Vogel tot eere-lid van de Royal Asiatic beeld om het oude Caeciliagasthuis tot Society, dr. W. J. Lutjeharms, hoofd as- monument" te verklaren en het bijvoor- sistent aan het Rijkshccoatiunt tot hoog beeld in te richten als medisch museum i leeraar in de plantkunde t- Bloemfor.iein i. 1r ovi /ri v \XT TJ Doecovt ArinconrotriV aan hpf Wat de personalia in academisch verband betreft, dient allereerst vermeld het merk waardige gedenkfeest van prof. dr. K. Mar tin, oud-hoogleeraar In de geologie en de mineralogie en oud-directeur van het Rijks museum voor geologie, die zijn diamanten professoraat herdacht. In anciënniteit daar op volgt dr. L. Knappert, die zijn gouden doctoraat herdacht. Prof. dr. J. Huizinga wlen, tusschen haakjes opgemerkt, de hooge onderscheiding tc beurt liel bij het huwelijk van H. K. H. Prinses Ju'tana als getuige te fungeeren ontving het eere-doctoraat in de letteren en wijsbegeerte van de universi teit te Oxford en werd bovendien benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje- Nassau. Prof. mr. R. Kranenburg werd benoemd an Stompwijk. De heer B. Kraan herdacht op 1 Juli zijn 25-jarig molenaarsjubileum ie Warmond. In de raadsvergadenr.g te Wassenaar nam op dien datum de heer ■-an Vessem afscheid als gemeente-ont vanger, na die gemeente 25 jaar te heb ben gediend. De plechtige opening van het Wilhel- minapark te Voorschoten door mr. D. G. Draayer, dir.-gen. der Werkverschaffing, vond plaats op 3 Juli. Burgemeester Kwint werd op den 7den Juli gehuldigd te Kou dekerk in verband met zijn 12Vi-jarig jubi leum als zoodanig. Op 9 Juli vierde de heer Jan van Kan. die op 29 December overleed, op grootsche wijze zijn gouden jubileum als „menschenreöder" te Noord- wijk/Zee. De heer O. C. van Hemessen. oud- veldwachter en bekend oudheidkundige, overleed te Woubrugge op 18 Juli. 21 Juli werd de fraaie rozententoonsbelling „Nos Jungunt Rosae" te Boskoop geopend. Op 23 Juli kwam de heer Kruizinga, raadslid ie Oegstgeest, weer in den Raad terug, na zijn maandenlange ziekte als gevolg van een ernstigen aanslag op zijn leven. De heer A. Mieog herdacht op 1 Aug. zijn 40-jarig onderwijzersjubileum als hoofd der Ned. Herv. School te Koudekerk en op dien dag vierde de heer J. van Iterson één zelfde jubileum aan de Nieuwe Chr. School te Nieuwe-Wetering Ds. Fortgens werd op 30 Juli gehuldigd in verband met zijn zilveren predikants jubileum bij de Ned. Hent. Gem. te Voor schoten. 4 Aug.: Plechtige opening van het Koel huis te Katwijk-Zee; 12 Aug.; Jubileumten toonstelling der Tuinbouwver. Wassenaar en Omstreken; in den ouderdom van 73 j, overleed op 10 Aug. de heer H. W. Rüben- kamp, oud-wethouder van Oegstgeest. De heer J. H. v. Brussel herdacht op 19 Aug. zijn zilveren jubileum bij de fa. Sam- som te Alphen De heer J. A. Strickling, de Held van Müiden". werd op 23 Aug. te Leidsehendam gehuldigd. 26 Aug. nam ka pelaan L. A. Brabander afscheid als zoo danig te Voorschoten. Op 27 Aug. en 31 Aug. nam burgemeester Verheul afscheid als hoofd der gemeente Benthuizen na een langjarige ambtsvervul ling. De heer Jan Baas te Noorden, een be kende figuur te Noorden, werd op 28 Aug. het doodelijk slachtoffer van een aanrijding <e Nes a. d. Amstel. Op 1 Sept volgde de benoeming van den heer P. v. d. Ven, hoofd commies ter secretarie te Veur/Stompwijk cot burgemeester van Uitgeest. beeld in te richten ais memscn museum.iwe^a op 2 Sept. werd het 50-jarig bestaan van Universiteit een hoogst interessante voor- Hopelijk levert deze plechtigheid vooi Lei-en drWH. Rassere, conser a het huidige Raadhuis te Noordwijk in den dracht had gehouden over „De voorkoming den dus nog 1blijvende vinst op Overigens Ruks™"seum ™o. V,il.ee^"^„^Decem- Daa'd plechtig herdacht. De heer J. Maarse van blindheid", werd op 12 Februari middels komt de eer het eerste de indacht te heb- ^r van deze i^te ilng weike Degm uecem bekende pers00nlijkheid te Aals een tentoonstelling en een voordracht van v£i ondefwijs, kunsten"en wetenschappen meer. overleed di_en dag op 60-jarigen leef- i_ i._. 1.-4. u \Ta^ nifiriidfil wprrl«ypïnsf.nllppvd ir. hnnr nirmvp tnü. 6 dr. A. Schierbeek het feit herdacht, dat 300 jaar geleden de beroemde natuurkundige Jan Swammerdam werd geboren. Twee maanden later, 13 April, bestond de gedaante, toe aan het bestuur van de Ver. officieel werd-geïnstalleerd in haar nieuwe „Oud-Leiden", een vereeniging, die in het omgeving, het vroegere Academische Zie- iifgeloopen jaar een groote activiteit ten- kenhuls. tijd, en mevr. TomSpaanderman, pres. van den Ned Chr. Vrouwenbond te Katwijk Zee op 3 Sep.t in den ouderdom van 53 jaar. - 3—6

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 23