HET VOORNAAMSTE NIEUWS IN 1937 Het wel en wee der Sleutelstad Overzicht der gebeurlijkheden in stad, omgeving, binnen- en buitenland WAT HET AFGELOOPEN JAAR GAF EN NAM LEIDSC" DAkrud Zesde Blad Vrijdag 31 December 1937 Hoe het Leidsehe Stadhuis er op den Oudejaarsdag 1937 uitziet Inleiding. Oudejaarsavond Al weer is een jaar aan ons voorbijgegle den. Hoe kort lijkt het nog geleden, dat wij ons zetten tot het schrijven van het jaar overzicht 1936; wat al plannen zijn er op den avond, nu 365 dagen terug, gemaakt voor het jaar, dat komen ging. We zouden dit doen en dat laten; we gaven er ons, meer dan op eiken anderen dag van het jaar, rekenschap van, dat de uren, dagen, maanden en jaren inderdaad als een scha duw heenvlieden en we namen ons voor van het nieuwe jaar te maken, wat er van te maken viel, niet in de eerste plaats voor onszelf, doch in het bijzonder voor onze om geving in hulselijken, maatschappelijken en socialen zin. En vóór we het weten is de termijn, waar binnen wij ons de verwezenlijking van al deze goede voornemens tot doel hadden ge steld, verstreken en zien wij ons opnieuw voor de taak geplaatst de balans over het afgeloopen jaar op te maken. Het is een kwestie van het eigen geweten en van de eischen, welke ieder onzer aan zichzelf stelt, om uit te maken, of deze balans aan het einde des jaars werkelijk sluit dan wel dat zij een tekort aanwijst. De avond van den 31sten December biedt van oudsher bij uit stek de gelegenheid tot persoonlijken inkeer en persoonlijke overdenkingen. De een heeft daaraan meer behoefte dan de ander, doch er zullen toch stellig maar héél weinigen zijn, wier gedachten in deze laatste uren van het jaar niet teruggaan naar hetgeen daar aan binnen het bestek van den jaarkalender is voorafgegaan. Voor dezen roept dat ver leden vreugdevolle herinneringen te voor schijn: blijde gebeurtenissen in het familie leven. het nimmer genoeg te waardeeren voorrecht van een goede gezondheid van zich en de zijnen, een zakelijk voorspoedig jaar. Voor genen daarentegen wekt een terug blik in 1937 sombere beelden op: ernstige ziekte of vaak ook het heengaan van per sonen uit den familie- of vriendenkring, die ons dierbaar waren, moreele en materieele ellende als gevolg van een langdurige werk loosheid, de trieste gedachte aan een eens bloeiend bedrijf, waarvan de exploitatie-mo gelijkheid onder den druk der tijdsomstan digheden en de meedoogenlooze concurren tie tot nul werd teruggebrachtDoch al deze overpeinzingen van zuiver persoon lijken aard vallen buiten het kader van den overzichtschrijver, die zich tot taak heeft gesteld de voornaamste gebeurtenissen uit het afgeloopen jaar in de herinnering de revue te laten passeeren. Der traditie getrouw vangen wij met on zen joumalistieken terugblik aan bij het wel en wee der Sleutelstad. En wij kunnen daarbij direct constatee- ren, dat zich gedurende 1937 in het plaatse lijk gebeuren geen voorvallen voordeden, welke van alles overheerschend belang wa ren en daardoor ten aanzien van de historie onzer stad karakteristiek mogen worden ge noemd. Ongetwijfeld werden er belangrijke besluiten genomen, welke ook voor het na geslacht van beteekenis zijn, doch daarmede is toch niet gezegd, dat het thans bijna be ëindigde jaar in de geschiedenis der stad zal worden geboekstaafd als het tijdvak, waarin een bepaalde gewichtige gebeurtenis tot stand kwam. De Stadhuisbouw. Uit een oogpunt van Leidsch gemeen schapsbelang staat de Stadhuisbouw nog altijd op den voorgrond en met voldoening mogen wij constateeren, dat het jaar 1937 den toekomstigen zetel der gemeentelijke huishouding een belangrijke schrede dich ter bij zijn voltooiing heeft gebracht. De N.V. Wernink's Betonmij. alhier bracht In den loop van dit jaar den bouw van het betonnen geraamte tot een voorspoedig einde en zoo beleefden de Leidenaars op 22 September de ongewone sensatie, dat voor het eerst sedert 3 October 1928, de vader- landsche driekleur wederom wapperde van den Stadhuistoren, welke toen een hoogte van ruim 45 meter boven den beganen grond had bereikt. Helaas trad kort daarna een stagnatie in de werkzaamheden in. door dat de bestekken voor den afbouw niet op tijd gereed waren, doch gelukkig ls thans ook dat leed weer geleden en ls eenige we ken terug de verdere afbouw opgedragen aan den Leidschen aannemer H. Korswagen Nz. voor de somma van f. 317.525. Inmiddels is nu al wel komen vast te staan, dat de bouw kosten zullen worden overschreden, doch abnormale afmetingen hebben deze over schrijdingen nog niet aangenomen. Hopelijk blijven we daarvoor ook in de toekomst ge spaard! Terloops willen wij hier nog eens even wijzen op de belangen van twee eigenaren van belendende perceelen, die als gevolg van den bouw hun huizen ernstig zagen verzak ken en nog steeds niet weten óf, en zoo ja, in hoeverre, zij voor de geleden schade schade loos zullen worden gesteld. Buitenstaanders, waartoe ook wij ons rekenen, vragen zich af, waarom de beslissing zóó lang op zich moet laten wachten. De restauratie van den gevel aan de Bree- straat maakt goede vorderingen; meerdere topgevels prijken al weer in hernieuwden luister en bij ons laatste bezoek aan het Stadhuis sprak de bouwmeester, ir. C. J. Blaauw over een opening in het voorjaar van 1939. Een gerucht zeide zelfs, dat zou wor den gestreefd naar een heropening op den tienden verjaardag van den Stadhuisbrand, dus op 12 Februari 1939, doch zóó optimist durven wij niet te zijn en vooral niet na het laatste oponthoud. In rechtstreeksch verband met den Stad huisbouw staat de installatie door den burgemeester van het Stadhuis-Carillon- Comité op 12 April. Dank zij de bemoeiingen van dit comtlé is reeds meer dan de helft van de benoo- digde som. welke f. 35.000 bedraagt, bijeen, doch wie het nieuwe jaar wil inzetten met een daad van goeden burgerzin, verwijzen wij naar de herhaalde oproepen ln ons Blad, waarin het nummer van den penning meester niet ontbreekt! Uitvoering van openbare werken. Nu wij het toch over bouwen hebben, wil len wij meteen stilstaan bij het zeer vele, dat door den Dienst van Gemeentewerken in het afgeloopen jaar weer tot stand ge bracht werd. Het behoort helaas tot de droeve taak van den geschiedschrijver om. sprekende over de laatste jaren, te gewagen van een afschuwelijk-groote werkloosheid. Aan het einde des jaars werd het trieste totaal van 5000 overschreden, hetgeen neer komt op één werklooze op elke 15 inwoners van Leiden. Doch anderzijds zal hij kunnen wijzen op een periode van zeer groote acti viteit op het gebied van uitvoering van openbare werken, een activiteit, welke hooge eischen stelt aan de leiding en het perso neel van Gemeentewerken en waarvoor op deze plaats een woord van welgemeende hulde niet mag ontbreken. In het belang van het verkeer kwamen de volgende verbeteringen tot stand: a. de nieuwe Rijnbrug (electrisch bewo gen ophaalbrug) kwam gereed; b. het verlagen en verbreeden van de Nekslulsbrug (vaste steenen brug over de Vliet) kwam gereed; c. de verbreeding van de Kippenbrug (vaste brug over den Rijn) kwam gereed; d. de Haagweg, tusschen den spoorweg overgang LeldenUtrecht en het Noord- einde werd verbeterd, gepaard gaande met het vervangen van de smalle Haagbrug door een breede vaste brug en het verbree den van de Wittepoortsbrug; e. de Haarlemmerweg, tusschen de Mus- schenbroekstraat en de grens der stadsbe- bouwing, werd voorzien van een deklaag van asfaltbeton op fundeering; f. de Witte Singel, tusschen de Neksluis- brug en de Witte Rozenstraat, werd verbe terd door den aanleg van een breed tegel trottoir en het aanbrengen van een deklaag van asfaltbeton op fundeering; g. de rijweg van het Plantsoen werd over de geheele lengte tusschen Jan van Hout- brug en Levendaal verbreed en voorzien van een deklaag van koudasfalt op fundeering, gepaard gaande met aanleg van een tegel trottoir; h. het gedeelte van de voormalige Ka- toenfabriek, tusschen de Heerengracht en de Oranjegracht, werd gesloopt en m ver band daarmede werd aangevangen met het I maken van een nieuwen verkeersweg tus schen de Heerengracht en den Zijlsingel, waartoe o.a. nieuwe bruggen over de Oranje gracht en de Zijlsingelgracht en een dam met duiker in de Waardgracht worden ge maakt; i. in de gesaneerde wijk, tusschen de van der Werffstraat en de Oude Vest 'voorma lige Bouwenlouwensteeg en Paradijssteeg) werden nieuwe straten, n.l. de Grevenstraat, de Druckerstraat en de Marendorpsche- dwarsstraat, aangelegd; j. voorts werden verschillende straten van de binnenstad verbeteid door vernieu wing van de bestrating al dan niet gepaard gaande met aanleg van trottoirs, o.a. de Pieterskerkgracht, de Hoogewoerd (tusschen Plantage en Kraaierstraat), de Langebrug (tusschen Steenschuur en Zonneveldstraat), alwaar tevens de autoparkeerplaats werd betegeld), de Lammermarkt, de Rijnstraat, het Galgewater en de Oude Rijn. In verband met de stadsuitbreiding wer den in den Roodenburgerpolder nieuwe straatgedeelten aangelegd in de De Sitter- laan, de Lorentzkade, de Bakhuis Rozeboom- straat en de Van Bemmelenstraat. Ten behoeve van de centrale rioleering werd een stamriool gelegd in den Zoeter- woudsche en den Witte Singel, tusschen Jan van Houtbrug en de Witte Rozenstraat, ter wijl werd aangevangen met den bouw van een rioolwaterzuiveringsinrichting op een terrein benoorden de Slaagh- of Stinksloot. Wat de gebouwen aangaat, dient opge merkt, dat de bouw van het nieuwe Gym nasium aan de Fruinlaan gereed kwam. evenals de verbouwing van de bovenschool aan de Paul Krugerstraat tot teekenschool voor den R.K. Volksbond; met de belangrijke uitbreidingswerken van het Openb. Slacht huis werd voortgegaan; de bestaande var- kensslachthal werd gesloopt, terwijl de fun- deeringswerken voor de uitbreiding van het hoofdgebouw nagenoeg gereed kwamen. Voorts werd door Jeugdige werkloozen uit gevoerd de reSohstfuetle van het Plantsoen (tusschen Rijnstraat en Korevaarstraat), in hoofdzaak bestaande uit het maken van een nieuwe beschoeiing langs den singel kant, het aanleggen van nieuwe taluds, ga zons en wandelpaden, het opruimen van oude- en het aanbrengen van nieuwe be plantingen, terwijl tenslotte nog vermelding verdienen de belangrijke vergrooting van 0e bronwaterzweminrichting „De Zijl"; de aan leg van een nieuw Militair Oefeningsterrein met sportveld op een terrein bezuiden den Haagweg (in uitvoering)dat de Bilderdijk- straat van een nieuw riool werd voorzien en dat een gedeelte van de voormalige Katoen- fabriek (weverij) nabij de Weverstraat werd ingericht als Centrale Werkplaats voor Jeug dige Werkloozen (uitgevoerd door jeugdige werkloozen). Uit dit alles blijkt overduidelijk, dat de heer de Blauw en zijn staf van medewer kers allerminst met de handen in den schoot hebben gezeten. Verdere raadsbesluiten. De gemeenteraad besloot verder tot de verbreeding en overkluizing van het Gan getje, dat, wanneer dit werk eenmaal tot uitvoering zal zijn gebracht, een anderen naam behoeft en tot de uitbreiding der wa terwinningsmiddelen te KatwiJk-aan-Zee ten behoeve der drinkwatervoorziening. Dit laatste object bracht heel wat tongen en pennen in beroering, niet zoozeer in onze stad als wel ln de badplaats Katwijk, waar men in deze uitbreiding een belemmering zag van de natuurlijke uitbreiding dezer ge meente naar de Zuidzijde. De actie van het aldaar in het leven geroepen comité werd in zooverre met succes bekroond, dat de mi nister van financiën eenige dagen geleden zijn medewerking weigerde aan de totstand koming der plannen van het Leidsehe ge meentebestuur in hun huldigen vorm. De toekomst zal moeten leeren, welke andere mogelijkheden bestaan om tot een oplos sing van het drinkwatervraagstuk te komen. Een andere kwestie, welke langen tijd in het brandpunt der publieke belangstelling heeft gestaan en eigenlijk nog staat, betrof de oprichting van een overdekte zwemin richting hier ter stede. Het Initiatief daar toe werd genomen door de N.V .Sportfond- senbad, aan welker plannen de gemeente raad reeds het vorige Jaar zijn medewer king verleende. Het college van Ged. Staten weigerde evenwel aan dit raadsbesluit zijn goedkeuring te hechten, van welke beslis sing B .en W. bij de Kroon in beroep gingen. Toen echter van particuliere zijde pogingen in het werk werden gesteld om in de voor malige Mon Pèrekerk eveneens een over dekte zweminrichting te vestigen en de plannen van den heer Koster c.s. op 4 Nov. hun bekroning en verwezenlijking vonden in de offlcieele opening dier inrichting, be sloot de raad dit beroep in te trekken. De Sportfondsenmuis heeft echter in zooverer een staart, dat de directie er blijkbaar wei nig voor voelt om de gestorte gelden aan de spaarders te restltueeren, hetgeen laatst genoemde groep althans een belangrijk deel daarvan gllerminst naar den zin ls. Er zijn thans onderhandelingen gaande tus schen de directie der Sportfondsen en die der Overdekte over den bouw van een open badinrichting, waarvoor bereids gronden zouden zijn aangekocht nabij de Nieuwe Vaart, doch het is in hooge mate aan twijfel onderhevig, of de spaarders bereid zullen worden gevonden hun penningen in deze onderneming te steken. Zeer terecht betoogen zij, dat zij daér- voor hun geld niet hebben geofferd. Het ls niet onmogelijk, dat op het oogen- blik, waarop deze regels onder de oogen onzer lezers komen, een beslissing reeds genomen ls! Opening van een werkinrichting voor blin den in de voormalige bewaarschool aan de Groenesteeg en de offlcieele indienststelling der polltlebrandweer, welke gepaard ging met de in gebrulkstelllng der brandweer kazerne en van het nieuwe materiaal. Groote branden kwamen in het afgeloo pen Jaar niet voor, doch bij eenige branden van middelmatlgen omvang had de polltle brandweer ruimschoots gelegenheid om te toonen voor haar taak volkomen berekend te zijn. Op initiatief van het gemeentebestuur vormde zich hier ter stede een commissie voor de Meer-Werk-Actle, die de resultaten van haar arbeid ongunstig beïnvloed zag door de moeilijke tijdsomstandigheden, ter wijl de burgemeester op 23 September een andere commissie Installeerde, welke zich de restauratie van het middeleeuwsche Graven steen tot doel heeft gesteld. Medio Novem ber deelden B. en W. den raad mede, dat zij erin geslaagd waren de begrooting voor het Jaar 1938 sluitend samen te stellen, zU het ook slechts door te putten uit de reser ves der gemeentebedrijven en na een ver hooging van den electriciteltsprijs. Wat de personalia betreft, zij slechts ver meld, dat met ingang van morgen eervol ontslag werd verleend aan de heeren A. Coert en dr. mr. J. W. Verburgt, respectie velijk als directeur van de Lakenhal en ais gemeente-archivaris; dat in de plaats van den heer A. P. A. Eskens de heer W. Weijers werd benoemd tot hoofdlnspecteu 2—6

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 22