wr rjp li f W u IILTJE Oplossing Kerstpuzzle: De eendracht in het Pilsoedski-kamp hersteld r V LEiDSCH DAGBLAD, Woensdag 29 December 1937 Derde Biad No. 23853 De strijd in het Verre Oosten 7Csfe Jaargang De heer A. Versteeg te Rijnsburg Onder Koc's leiding [Yacteer k Uzelf P op W Bolknak 8 ct. Penaal 6 ct. Het Japansche antwoord aan Engeland Zooals gemeld, ls het Japansche ant woord aan Engeland thans ook overhan digd. Deze verklaring is gebaseerd op in lichtingen, die door een stafofficier van het keizerlijk hoofdkwartier in samenwer king met de Japansche autoriteiten ter piaatse bijeengebracht zijn. De verklaring vormt een uitvoerig docu ment, waarin uiteengezet wordt, dat op 11 December voor de Chineezen in Nanking slechts één uitweg voor terugtrekken bleef, ïi.l. de Jang-Tse. Er hing een donkere rook op de rivier. Men had er geen idee van, dat buitenlandsche schepen zich nog op de jang-Tse zouden bevinden en had derhalve den indruk, dat de tien groote stoomsche pen, die stroomopwaarts voeren, van den vijand waren, weshalve bevel tot vuren werd gegeven. De afstand was toen echter te groot, om trefkans te hebben. In den morgen van 12 Dec. bereikten de Japanners Woe-hoe. Het was mooi weer, maar mistig. Men ontdekte toen aan de rechteroever van de Jang-Tse vier groote stoomschepen, die manschappen aan land zetten. Omstreeks negen uur zag men, dat zwarte rook van de schepen opsteeg. Men kreeg den Indruk, dat een rookgordijn ge vormd werd. Hierop werd bevel gegeven, de schepen onder vuur te nemen. Een der schepen voer in de richting van de Japan ners. Men zag toen de Britsche vlag. Het schip was de „Bee". De verklaring geeft dan een beschrijving van de besprekingen, die gevoerd zijn tus- ^chen den Japanschen bevelvoerder en de Britsche officieren van de „Lady Bird". Herhaald wordt, dat de Britsche schepen uiet herkend konden worden door den dik ken mist en dat men niet wist, dat er vreemde schepen op de rivier waren. Dat het vuur onopzettelijk was, zoo eindigt de verklaring, zal begrepen worden door hen, die weten, hoe de feitelijke toestanden wa ren op het slagveld, waar gebeurtenissen van onverwachten en buitengewonen aard zoo veelvuldig voorkomen. Desondanks „be treuren wij oprecht, dat de huidige, onge lukkige zaak zich heeft voorgedaan". Verklaring van generaal Matsoei. De opperbevelhebber van de Japansche Jang-Tse-armee, generaal Matsoei. heeft medegedeeld, dat hij zijn troepen nog meer ïust wil gunnen, daar er geen haast is bij een hervatting van de operaties in den Jang-Tse-sector. De generaal voegde hieraan toe, dat de Chineesche centrale regeering zoodoende lijd gegeven is, om den toestand opnieuw te onderzoeken. Japan heeft geen territo riale doeleinden in China. Het Japansche opperbevel streeft ernaar, China niet on- noodig schade toe te brengen of het tot wanhoop te drijven. Mocht evenwel de centrale regeering bij haar houding vol harden, dan zou de Japansche regeering het noodlg achten, de Chineesche regee ring de rechten van een centraal bestuur te ontzeggen. In dit geval, zoo besloot ge neraal Matsoei. moet ik wellicht opmar- cheeren naar Hankau en Tsjoeng-King. De maatregelen te Sjanghai. Staatssecretaris Huil deelde mede, dat hij het Amerikaansche consulaat-generaal te Sjanghai opdracht had gegeven, onver wijld na te gaan, of de nieuwe Japansche gerechtelijke voorschriften in het Jang- Tse-gebied beteekenen, dat gearresteerde Amerikanen niet voor een territoriaal Ame- rikaansch gerecht zouden komen doch door een rechtbank van de Japansche be zetting geoordeeld zouden worden. In het iaatste geval zou gemakkelijk een nieuwe spanning kunnen ontstaan tusschen de Vereenigde Staten en Japan. Hiernaast plaatsen wij de juiste oplos sing van onze Kerstpuzzle. Ongeveer 20 pCt. van de oplossingen, die wij ontvingen was onjuist. Dat zij inplaats van ze zich in 1938 een beter Kerstfeest bereiden was een veel gemaakte fout De 15-jarige Jan Kloots uit Leiden liet zijn oplossing vergezeld gaan van een ge slaagde teekening, waarvan we hierbij een verkleining afdrukken en waarvoor wij hem met een extra-prijs meenden te moeten be- loonen aitiiiiiiiillliillliiiu Bij zijn vertrek uit gemeentedienst. De heer A. Versteeg. In de laatst gehouden Raadsvergadering van Rijnsburg is aan den heer A. Versteeg op zijn verzoek eervol ontslag verleend als gemeentewerkman met dankbetuiging voor cie bewezen diensten. Met hem gaat een ijverig en verdienste lijk werkman den gemeentedienst verlaten. 1 Januari 1903, dus 35 jaar geleden, werd de heer Versteeg die 15 September 1877 te Hardinxveld werd geboren door den toenmaligen burgemeester Meyboom aan gesteld tot werkman der gemeente. Thans, na 35-jarigen diensttijd, voelt hij zich ge drongen met het oog op zijn gezondheids toestand zijn werk neer te leggen en van zijn pensioen te gaan genieten. Al moet deze reden gebillijkt worden, toch zullen velen den heer Versteeg noode zien vertrekken, want zijn hulpvaardigheid en welwillendheid werden algemeen gewaar deerd. Een welverdiende rust zij hem van harte toegewenscht! De afgebeelde menschen waren: Duitscher Abessiniër Turk Zwitser Engelschman Zweed Italiaan Chinees Hongaar Indiaan Neger 1938 De wensch luidt dus: «Dat ze zich in 1938 een beter Kerstfeest bereiden." Egyptenaar Franschman Eskimo Engelschman Nederlander Eskimo Belg Schot Engelschman Turk Turk Beier Egyptenaar Engelschman Rus Rus Kaffer Egyptenaar Eskimo Italiaan Romein Duitscher Spanjaard Eskimo Thibetaan Nederlander UIIIIIIIIJ Mill Mill I III! Mill I III! I [MIJ I III! I !|l IIUIIIII lllirilllnllllMIIINIIIIIIIMHIIHhlIinhlllltllUlUHIIIIIIIIIMIUIMlIllfHMIIIIIIIIMIHIIINIIIIJIIIflIlIrlhhlIIrn ÖVT TL ZICH IN 193a EEN BElït KflWFEEST BEREIDEN De 20 prijzen kenden wij toe aan: J. Koster, Reitzstraat 10, Lelden. W. B. Roman, Decimastraat 10, Leiden. D. v d. Kwaak, Driftstraat 8, Leiden. J. Muns, Merelstraat 31, Leiden. A. Horrée, Heerenstraat 126, Leiden. Mevr. S. A. KoetsVolkersz, Morschkade 3, Leiden. G. Broekveldt, Vreewijkstraat 17, Leiden. D. Blok, Secr. Varkevisserstraat 287, Kat wijk aan Zee, H. Bronsgeest, Kapteynstraat 39. Leiden Mej. C. J. Couvée. Plantsoen 103a, Leiden. P. van Weeren Jr., Bilderdijkstraat 17a, Leiden, M. Selier, Decimastraat 16, Leiden. M. Paauw, Heerengracht 27a, Leiden. Mevr P. A. BrilMeyer, Haarlemmerweg 57 a a. Leiden. Jac. de Tombe, Os- en Paardelaan 36, Leiden G. Blanken, Hooge Rijndijk P 149, Zoeter- woude. E. A. Beverwijk, Brederodestraat 28, Leiden. J. B. Volkers, Buitenruststraat 6, Leiden. Mevr. J W. v. d. WeerdScheen, Rijnsbur- gerweg 87a, Lelden en Chr. Sierag, Molensteeg 23a. Leiden. Extra prijs: Jan Kloots, Roomburgerweg 11, Leiden. De prijzen kunnen morgen van 9 tot 12 uur en van 1 uur 30 tot 5 uur 30 aan ons Bureau Noordeindsplein, Leiden, worden algehaald. (Van een bijzonderen mederwerker) „De eenige dictatuur In Polen zal de liefde voor het vaderland zijn", heeft maar schalk Rydz-Smigly onlangs in een toe spraak tot de oude leglonnalren betoogd en de maarschalk, die zich niet gaarne op glad ijs waagt, is de man, die den stoot gaf aan de oprichting van het Kamp van de Natio nale Eenheid, dat thans op krachtige wijze door overste Adam Koe wordt geleid en in het middelpunt der politieke belangstelling staat, sinds het door de vorming van een parlementaire groep het overwicht in den Sejm en den Senaat heeft verkregen. Maarschalk Rydz-Smigly en overste Adam Koe zijn twee getrouwe figuren uit de school van PiLsoedski. Twee „Pll- soedskisten", die er van overtuigd zijn, dat de idee van de nationale consolideering de uiteindelijke overwinning zal behalen, om dat zich in heel het Poolsche volk een sterke neiging tot consolideering doet ge voelen, Zoo wordt het „Oboz Zjednoczenia Narodovego", het O.Z.N. of Ozon. gelijk het kamp van overste Koe kortweg wordt aan geduid in Polen, gestadig uitgebouwd om in de naaste toekomst onder het aioude motto van eendracht-maakt-macht het heft in handen te nemen. Weliswaar heeft het voorbeeld van de Nationale Eenheid een wedloop in consolideerings- en saneerings- actles In de Poolsche republiek uitgelokt een wedloop, waaraan zelfs de linksche partijen mee deden, voor zooverre haar zwakke krachten dit toelieten doch zij sterven een iangzamen dood in de politieke arena. Overste Koe ls de voornaamste helper van Pitsoedski geweest bij het smeden van een hechten grondslag voor de „Polska Organlzacja Wojskowa", de Poolsche Mili taire Organisatie, die met de legioenen de stevigste fundamenten van het geduchte Poolsche leger beteekent. In 1916 nog een verkapte ondergrondsche organisatie wérd de P.O.W. reeds twee jaar later een der stutpilaren van het Poolsche leger. Toen maakte het illegale karakter plaats voor den meest openlijk beleden nationalen trots. Toen regeerden als scheppingen van maarschalk Pilsoedski de legioenen en de P.O.W. En om nauwkeurig te zijn: zij re- geeren nu nog in Polen, waar het leger steeds de leiding heeft gehad. En toen de oude „walrus" kwam te sterven (het gelief koosde beeld in de caricaturen van Pil soedski!) en een gansche falanx van gene raals en kolonels het werk voortzette in naam van het politieke testament van den leider glansde een nieuw aureool over de macht van het leger. Overste Koe is geen dictator, die niet kan en wil gelooven in eigen fouten. Hij heeft zijn nationale concentratie hervormd en binnen het kader van zijn kamp leidende functies aan talentvolle jongeren gegeven. Zelf zal hij zich voortaan uitsluitend met de algemeene leiding belasten. Hij is, als gezegd, niet de onfeilbare. Met critiek van tegenstanders, die hem in nevelen gehulde fascistische Ideologieën verweten, heeft hij terdege rekening gehouden en persoonlijk zijn consequenties daaruit getrokken. Voor bepaalde fouten, onvermijdelijk bij welk politiek front ook, hoopt hij de beweging in de toekomst te vrijwaren. Koc's positie aanzienlijk versterkt. De positie van het kamp van de Natio nale Eenheid is den laatsten tijd aanzien lijk versterkt. Om verschillende redenen. Tot dusver mochten de Peowlaken (de leden van de P.O.W.) en de Iegionnairen naar eigen verkiezing bepalen of zij ai dan niet hun njedewerking aan het kamp van Koe wilden verleenen. De links georlënteer- den en de rechts nationalen onder hen deden dat niet. De eersten, omdat zij in overste Koe en zijn aanhang een uiterst reactlonnaire fascistische gezindheid meen den belichaamd te zien; de laatsten. omdat zij het betreurden, dat het kamp van de Nationale Eenheid de idee van het staats- totalisme verwerpt. Op het onlangs te Wilna gehouden congres van Peowiaken en leglonnalren werd een compromis bereikt, dat, naar ook de oppositie-pers volkomen beaamde, het einde beteekende van alle gerezen meeningsverschillen. Overste Koe kreeg de verzekering van minister Koscial- kowskl, dat voortaan èn Peowiaken èn iegionnairen eendrachtig zouden samen werken om den arbeid van zijn beweging in het belang van de eenheid van de Pool sche natie te versterken en te verdiepen. Zoo werd de vrije keuze vervangen door een dagorder Niet alleen, dat Koc's positie krach tige versterking kreeg, hiermede werd in werkelijkheid de eendracht in het groote Pilsoedski-kamp volledig her steld. Successen voor Koe beteekende ook de aansluiting van verschillende bewegingen en groepen aan het door hem geleide poli tieke eenheidsfront. Een recent voorbeeld daarvan is de opneming van de jong-fas- cistische Falanx-groep in de gelederen van Koe en de zijnen. Het front van overste Koe schakelt de sociaal-democraten en de Endecja-leden (een groep dissidente natio naal radicalen) uit. In zijn program heeft het verder antisemletlsche stellingen opge nomen. Het wenscht den Joodschen invloed in Polen volledig uit te schakelen en ver wijt den Joden, dat zij een verwoestend ele ment beteekenen op de romantische Pool sche volksziel. Koc's parlementaire groep. De groote verrassing in de binnenland- sche politiek van de Weichsel-republiek was de vorming van een parlementaire groep onder de leden van het kamp van de Nationale Eenheid. Onder leiding van overste Koe heeft zich kortgeleden dit op merkelijke feit voltrokken. De Sejm die in eerste wlnterzitting bijeenkwam, kreeg een geheel nieuw beeld. Niet dat er nieuwe gezichten hun intrede deden in het parle ment, Verre van dat! Deze parlemen tariërs vertegenwoordigden voorheen ver schillende politieke richtingen, doch scha ren zich thans eensgezind achter Koe. In herinnering moge hier worden gebracht, dat de Sejm en de Senaat zijn voortgeko men uit de laatste wetgevende verkiezin gen in 1935, die door alle oppositiepartijen werden geboycott. Alle candidaten waren door de toen aan het bewind zijnde regee ring van Slawek aangewezen. Onder hen nu heeft overste Koe zijn kern gevormd met als taak in de toekomst het regee- ringsbeleid over te nemen. Dit ls niet zon der verzet in het parlement geschied. Generaal Zeligowski, een der veteranen van Pilsoedski. de man, die zich den eeuwigen haat der Litauers op den hais haalde door zijn bezetting van het Wilna- gebied in 1920, dat sindsdien ongeacht alle protesten van Litausche zijde aan Polen is gebleven, heeft in een bewogen zitting van de Sejm de vorming van Koc's parlemen taire groep ais een inbreuk op de grondwet gebrandmerkt. Het kwam daarbij tot een scherp incident met den minister-presi dent, die de tegenovergestelde meening was toegedaan. Zeligowski, het type van den vechtjas, leverde felle critiek op het type van den „Streber" onder het mom van ultra-Pilsoedsklst en ultra-legionnalr. Dit was een pijl, die regelrecht op overste Koe werd afgeschoten! Ook de Sejm-maarschalk, Car, verweerde I zich heftig tegen het streven van overste Wijziging van de Land- en Tuinbouwongevallenwet en de Ongevallenwet. Wetsontwerpen ingediend. Bij de Tweede Kamer zijn wetsontwerpen ingediend tot wijziging der Land- en Tuin- bouw-ongevallenwet 1922 en tot wijziging der Ongevallenwet 1921. Aan de toelichting daarvan is het volgende ontleend: Bij de wet van 22 Juli 1935 heeft de Koningin zich de bevoegdheid voorbehou den om toe te treden tot het in de 18e zit ting der algemeene conferentie van de ver tegenwoordigers der leden van de int. orga nisatie van den Arbeid van den Volkenbond aangenomen ontwerpverdrag betreffende gedeeltelijke herziening van het verdrag (Genéve 1925) betref lende schadeloostel ling voor beroepsziekten. In de memorie van toelichting op het ontwerp van deze wet werd medegedeeld, dat onze Onge vallen-wetgeving aan de bepalingen van vorenbedoeld ontwerp-verdrag moet worden aangepast en dat de ratificatie van het verdrag zal kunnen plaats hebben zoodra de noodige wijziging van de Ongevallen wetten tot stand gekomen en in werking zal zijn getreden. De wetsontwerpen beoogen deze noodige aanpassing te bevorderen. Voor zoover be treft de Ongevallenwet 1921 is de aanpas sing niet gezocht in het zonder meer uit breiden in art. 87b van de vermelding der ziekten, die met ongevallen, overkomen in verband met de dienstbetrekking worden gelijkgesteld, door opneming in dat artikel van de beroepsziekten, opgenomen in het vorenbedoelde ontwerp-verdrag. Van de geboden gelegenheid is nl. tevens gebruik gemaakt om de regeling, welke de Ongevallenwet 1921 bevat betreffende be roepsziekten, te herzien in verband met leemten en onvolkomenheden van de thans geldende wettelijke regeling. Volgens de thans voorgestelde redactie van het eerste lid van art. 87a, zal aan spraak hebben op schadeloosstelling, ieder werkman, werkzaam of werkzaam geweest in een bedrijf, waarin werkzaamheden worden verricht, die tot een der in de wet genoemde beroepsziekten kunnen leiden, bij wien zich gedurende de dienstbetrekking of binnen den bij algemeenen maatregel van bestuur vastgestelden termijn na het einde der dienstbetrekking een beroep ziekte openbaart., voor zoover niet blijkt, dat dit zich openbaren geen verband houdt met. de dienstbetrekking van den betrokken arbeider. In het bijzonder is bij de voor gestelde wijziging gedacht aan het kan toorpersoneel, dat door zijn werkzaam heden in het bedrijf aan de Inwerking der gevaarlijke stoffen of gassen kam zijn blootgesteld, hoewel het niet rechtstreeks met die stoffen of gassen omgaat. Een nieuwe redactie van artikel 87b wordt voorgesteld, waarbij de ziekte- veroorzakende werkzaamheden zoo ruim mogelijk worden omschreven. Nu volgens de voorgestelde nieuwe lezing van het eer ste lid van artikel 87 de aanspraak op schadeloosstelling is losgemaakt van het verrichten van werkzaamheden, waarbij met de gevaarlijke stoffen en gassen wordt in aanraking gekomen, en in de plaats daarvan wordt gesteld de dienstbetrekking in een bedrijf, waarin met die stoffen en gassen door arbeiders in aanraking wordt gekomen, behoort het tweede lid van het artikel de aanspraak op schadeloosstelling r Zk 3560 (Ingez. Med.) te worden verbonden aan het zich open baren van de beroepsziekte tijdens d» dienstbetrekking of binnen een bepaalden termijn na het beëindigen der dienst betrekking. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat een beroepsziekte zich openbaart na het einde van den voor die ziekte bij algemee nen maatregel van bestuur vastgestelden termijn. Daarom wordt voorgesteld in art. 87a een bepaling op te nemen als vervat in een nieuw lid 2a, De verzekerde, die gedu rende ten minste een jaar werkzaam is geweest in een of meer ondernemingen, waarin met gevaarlijke stoffen of gassen wordt omgegaan, en bij wien zich een der aangewezen ziekten openbaart na afloop van den in den algemeenen maatregel van bestuur aangegeven termijn, zal volgens dat nieuwe lid gedurende zekeren tijd en onder zekere voorwaarden worden toegela ten tot het bewijs, dat zijn ziekte verband houdt met zijn dienstbetrekkng in een dei- bedoelde ondernemingen. De bewijslast komt derhalve op den verzekerde te druk ken. Hij zal door bewijsmiddelen aan het orgaan der verzekering en eventueel den rechter aannemeiijk hebben te maken, dat zijn ziekte verband houdt met de dienst betrekking. waar hij aan het gevaar was blootgesteld. Artikel 87b in zijn nieuw voorgestelde redactie noemt de ziekten, welke als be roepsziekten zullen worden beschouwd. Na bovenstaande toelichting op de wijziging in de Ongevallenwet 1921 behoeft de voorge stelde aanvulling der Land- en Tuinbouw ongevallenwet 1922 geen afzonderlijke toe lichting. Teeltplan akkerbouw voor 1938. Regelingen voor teelt en steun. Richtprijzen voor de verschillende gewassen. Koe. Car is een streng denkende jurist, maar in dit gevai zullen juridische gron den, hoe meesterlijk aangevoerd, weinig baten. H'j zal zich of moeten aanpassen of aftreden. Intusschen vraagt men zich in politieke kringen af, of met, de stichting van de Ozongroep niet de terugkeer tot het oude partijen-parlement in Polen ls in geluid. (Nadruk verboden). De minister van Economische Zaken heeft de teelt- en steunregelingen voor akkerbouwgewassen van den oogst 1938 vastgesteld. Zooals reeds eerder werd medegedeeld, is de richtprijs voor gemiddelde kwaliteit tarwe, geleverd ter plaatse van normale aflevering op omstreeks 1 Februari 1939, vastgesteld op f. 10.per 100 K.G Het ligt in het voornemen van den minister te bevorderen, dat de prijzen van rogge en gerst zich zullen bewegen tus schen f. 7.25 en f. 8.25 per 100 K.G., afge leverd ter gewone marktplaats. Voor haver wordt geen richtprijs gega randeerd. Zoolang zulks noodig wordt ge oordeeld, zal door heffing aan de grens steun aan den prijs worden gegeven. De regelingen voor erwten en veldboonen zullen in groote trekken dezelfde zijn als die voor den oogst 1937. alleen ten aanzien van den richtprijs voor groene erwten zal in zooverre een wijziging worden aange bracht, dat de richtprijs niet meer zal gelden voor erwten van superieure kwali teit, maar voor erwten van gemiddelde kwaliteit. Aan de met granen en peulvruchten te betelen oppervlakte zullen geen beperkin gen worden gesteld. De regeling voor aardappelen zal. uitge zonderd een verhooging van de teeltheifing van f. 30 tot f, 50 per H.A., in groote lijnen dezelfde zijn als die welke voor den oogst 1937 is getroffen. Omtrent het areaal fabrieksaardappelen kunnen nog geen mededeelingen worden gedaan. Belanghebbenden zullen echter tijdig worden ingelicht. Aangaande het verkrijgen van uitpootvergunnmgen voor fabrieksaardappelen zij verwezen naar hetgeen dienaangaande reeds werd gepu bliceerd. Voor suikerbieten zal een zelfde regeling als voor 1937 worden toegepast. De totale hoeveelheid suikerbieten waarvoor de ga rantieprijs, welke op f. 10.25 per 100 K.G. blijft bepaald, zal worden uitgekeerd, zal geen wijziging ondergaan, uitgezonderd de eventueel voor nieuwe gronden (ontgin ning e.d.) te verleenen garantie, welke niet ten laste van de andere suikerbiettelers zal komen. Gezien de situatie op de v'r markt is be sloten voor den oogst 1938 g-en maatngs- len te treffen. De regeling voor cichorei zal voor den oogst 1938 van kracht blijven. Aangaande koolzaad en den steun aan de griend- en rietcultuur werd reeds eerder een beslissing genomen, waaromtrent toen mededeeling werd gedaan.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9