Buitenland LAATSTE BERICHTEN Nieuwe verbinding tusschen Noord en Zuid LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 29 December 1937 De strijd in Spanje De Leidsche Gemeentebegrooting De opening der Maasbrug bij Hedel Binnenland HORTUS BOTANICUS. Aan I. Th. Cornet, alhier is door den Rijksgebouwendienst gegund het .maken van den onderbouw met rioleering, cehtrale ver warmingsschoorsteen enz. van een kassen complex in den Hortus Botanicus alhier, voor de som van f. 43.821. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: Th. Witteman, Jan v. Hout- kade 12. huisschilder. Wijzigingen: N. V. Nederlandsche Electro- lasch Maatschappij, Zoetenvoudscheweg. Leiden. De statuten zijn gewijzigd T. Spruitenburg. Pieterskerkhof24. Lei den, timmerman. Uittredend eigenaar: T. Spruitenburg. dd. 1 Jan. 1938. Wijziging handelsnaam in: S A. Spruitenburg. Nieuwe eigenaar: S. A. Spruitenburg. Lelden. H. R Troost. Zijlsingel. Leiden, woon schip „Margaretha", handel in scheepsbe- noodigdheden, scheepsbevrachter, .beëedigd scheepsmeter, schatter, teller en weger. Vol macht verleend aan: H- R. Troost Jr„ Leiden. H. Capel en Zoon, Nieuwstraat 13—15. azijnfabriek. Bijvoeging uitgeoefend bedrijf: limonadefabriek: groothandel in oliën, dranken en dlv. verbruiksartikelen. Bij de stalhouderij Dieben is een var ken geschut, dat gisteren op de markt is achtergebleven. voor 1938 is met moeite sluitend gemaakt, doch zij sluit in elk geval. - Het Carillon Comité is zoover nog niet, en wacht ook nog gaarne Uw bijdrage. Zooals U bekend, kunt U deze over schrijven op postrekening no. 302400 ten name Penningmeester Carillon- Comité Stadhuis Leiden. BELGIË Degrelle wint zijn proces tegen drie dagbladen. De eerste kameT van het Hof van Be roep te Brussel heeft vonnis gewezen in de processen, die de Rexleider Léon Degrelle aanhangig heeft gemaakt tegen de bladen Le Soir, Le Peuple en la Flandre Libérale, Deze bladen hebben indertijd artikelen ge publiceerd. waarin gezinspeeld werd op de ■Duitsche) herkomst der fondsen van het Rexisme. welke artikelen door Degrelle lasterlijk en schadelijk geacht werden. Het hof was van oordeel, dat de gewraak te artikelen niet lasterlijk doch slechts be- leedigend waren en veroordeelde de Soir tot publicatie van het vonnis, terwijl het tevens de publicatie in drie dagbladen ge lastte. Er is geen schadeloosstelling toege wezen. Ten aanzien van La Flandre Libérale gelastte het hof de publicatie van het von nis in dit blad en in een Belgisch dagblad, terwiil de Peuple veroordeeld werd tot pu blicatie van het vonnis in dit blad en drie andere Belgische bladen. ENGELAND Ierland is Eire geworden. Heden met het in werking treden van de nieuwe grondwet, zal Ierland ophouden te bestaan en zal Eire er voor in de plaats treden. Volgens de nieuwe constitutie zal De Va lera de functie van taoseach, d.w.z. leider, bekleeden. Voorts zal een permanent lichaam, de raad van state, ingevoerd worden, terwijl de wetgevende macht in handen zal zijn van de Dail en den Senaat. Deze laatste zal bestaan uit zestig leden, waarvan zes gekozen door de universitei ten, drie en veertig door de Dail en de graafschapsraden en elf benoemd door den le d"Senaat zal een zekere bevoegdheid tot uitstellen van wetsontwerpen hebben. De koning zal gemachtigd zijn op advies van de Iersche regeering diplomatieke en consulaire vertegenwoordigers aan te stel len en internationale verdragen te sluiten zoolang Ierland deel blijft uitmaken van het Britsche gemeenebest. De rechtspraak wordt opgeeiscnt vooi geheel Ierland, maar zal niet worden uit geoefend in de zes graafschappen van Noord-Ierland (Ulster). ITALIË. Zuinigheid. In het streven naar autarkie wordt een r.ieuwe zuinigheidscampagne gevoerd. Er zal, zoo meldt de Daily Telegraph and Morning Post een speciaal comité gevormd worden, dat propaganda zal maken voor de grootste zuinigheid thuis en In de fa briek. In een nieuwe perscampagne wordt erop aangedrongen, ieder stukje staal en lederen kruimel voedsel te sparen. Werk gevers wordt verzocht zuinig te zijn met alles, van eindjes touw tot de asch In hun ovens, van vloeibare brandstof tot smeer olie en electrischen stroom. Metaalproduc- len moeten gestandaardiseerd worden. De inzameling van onbruikbaar geworden huishoudelijke artikelen waarmede bij de afkondiging der sancties werd begonnen, dient hervat te worden. Telefoonabonné's te Rome moeten hun oude telefoonboeken terugzenden, indien zij nieuwe wenschen te ontvangen. De oude zullen ten bate van het Italiaansche roode kruis worden ver kocht. In verband met het gure jaargetijde ls de opening van de brug bij Hedel voor een groot deel geschied in het. parochiehuis te Hedel. Het eenvoudige tooneelzaaltje van dit gebouw dat. met de nationale kleuren en eenige foto's en schetsen van de brug was versierd, stroomde tegen elf geleidelijk vol met offlcieele oersonen. Onder hen merkte we om. op: mr. P. J Reymer, oud-minister j van Wa terstaat. Ir. J P. van Vlisslngen. direc teur-generaal van den Rijkswaterstaat, dr. ir. L. R. Wentholt, hoofd-inigenieur-dtrec- teur van den Rijkswaterstaat in de directie bruggen: ir. A. E. Kempees, hoofd-ingeniëur directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Noord-Brabant; mr. S. baron van Heemstra, commissaris der Koningin in Gelderland: jhr mr dr. A B G. van P.ijckevorsel. commissaris der Koningin in Noord-Brabant; leden van de gedeputeerde staten van Noord-Brabant en Gelderland; gemeentebesturen der omliggende gemeen, ten; dr. N. A. Lunsingh Tonckens. secreta ris van de commissie van overleg voor de wegen; H. P. J. Bloemers, voorzitter Kon. Ned. Toeristenbond ANWB.; jhr. mr. J. Th. M Smits Vannoyen. voorzitter K.N.AC ir. M C. C. Bongaerts. voorzitter Bond Be drijfsautohouders: mr. J. G A. van Geldorp Meddens. voorzitter Kon. Ned Motorwiel- rljdersvereeniging en mr. dr. R. H baron de Vos van Steenwijk. voorzitter vereenlging ..Het Nederlandsche wegencongres". Na een korte inleiding van den burge meester van Hedel kreeg minister van Buu- ren het woord. Rede van den minister. Aan deze rede ontleenen wij het vol gende: Uit de groote belangstelling meende spr. te mogen concludeeren, dat de opening van de brug in een groot gebied als een gebeur tenis van meer dan gewone beteekems wordt beschouwd. Met groote voldoening heb ik, aldus spr., ontwaard, dat in dag- en weekbladen waar deering voor het tot stand gebrachte is uit gesproken, een waardeering die ln het bij zonder uitgaat naar hen, die hun beste krachten gegeven hebben voor den snellen bouw van deze brug. n.l. den rijkswater staat, speciaal het bruggenbureau, de aan nemers en de werklieden. Deze brug. zoo vervolgde de minister, vormt de tweede vaste verbinding voor het gewone verkeer tusschen de provinciën Gel derland en Noord-Brabant welke sedert on heugelijke tijden door zoovele indeeële en materieele banden zijn verbonden geweest. De beteekenis van de brug in Hedel gaat echter verre boven het streekbe- lang uit. Zij vormt een schakel in de verbinding van Amsterdam met Zuid- Limburg, welke voor het doorgaand ver keer van het allereerste belang is en dit nog in sterkere mate zal worden zoodra deze route over haar geheele lengte op een hooger peil is gebracht. Het ligt in de bedoeling om den weg van Amster dam langs Utrecht naar Vianen gelei delijk om te vormen tot een verbinding, welke aan de hoogste eischen zal vol doen. Aan het vraagstuk van de ver betering van de traverse door 's-Herto- genbosch onder meer door den bouw van een nieuwe brug over de Dieze zal verder alle aandacht geschonken worden, terwijl voorts verwacht mag worden, dat vrij spoedig over een nieuw wegvak van Eindhoven naar Leende en over een nieuwen weg van een punt ten Noordwesten van Weert naar Beek met een zijtak van Geleen naar Heerlen zal kunnen worden beschikt. In dit licht bezien, zal de brug te Hedel een schakel vormen van een der belangrijk ste doorgaande routes van ons land Zij is echter ook nog uit een ander oog punt van belang en wel omdat over deze brug in de nabije toekomst een groot ge deelte van het verkeer zal gaan van Z.O, Nederland naar Rotterdam en den Haag en omgekeerd. Ik denk hierbij aan den weg van Rotterdam in de richting Nijmegen welke binnen enkele jaren tot den nieuwen weg van Vianen naar 's-Hertogenbosch zal zijn voltooid en aan den weg van den Haag naar Utrecht welke eveneens zijn voltooiing nadert. Zijn deze wegen eenmaal gereed dan zal men over een uitstekende verbin ding tusschen 's-Hertogenbosch eenerzij ds en Rotterdam en den Haag anderzijds kunnen beschikken. Wanneer ik tenslotte denk aan de vele bezwaren verbonden aan de be staande schipbrug, welke toch dikwijls geopend was en bij hoog water en ijs gang moest worden verwijderd, dan is het mij een voldoening te meer. dat zoo straks het oogehblik is aangebroken om de imposante nieuwe brug in dienst te stellen. Ik spreek daarbij de hoop uit, dat zij voor de ontwikkeling van het verkeer ten bate ran streek en land zeer veel moge bijdragen. Na de rede van den minister werd ge sproken door mr, S. baron van Heemstra, Commissaris der Koningin in Gelderland. Hierna begaf de minister zich, ver gezeld van den burgemeester van Hedel en zijn hoofdambtenaren en de andere genoodigden, naar de brug, over welker Noordelijken oprit een oranje-koord was gespannen. Een dochtertje van wethouder van Os bood den minister op een kussen een schaar aan. Een resolute knip en de brug was voor het verkeer opengesteld, hetgeen plechtig bezegeld werd met het spelen van twee coupletten van het volkslied. De minis ter en de genoodigden maakten daarna een wandeling over de brug. Het gezelschap is in auto's naar 's-Her- togenbosch vertrokken, waar de kamers van koophandel van 's-Hertogenbosch, Tiel, Nederbetuwe. Oostelijk Noordbrabant, Til burg, Utrecht en Breda, een Brabantschen koffiemaaltijd aanboden. DUITSCHLAND Duitsehland's strijd voor koloniën. Generaal von Epp, de leider van den Duitschen kolonialen bond, heeft zioh ln een oproep tot zijn medewerkers gewend. Wij beloven Hitier. zoo zegt hij o.a. alles te zullen doen om het door onze voorvaderen veroverde koloniale bezit te herwinnen en een einde te maken aan de nationale ver nedering. OOSTENRIJK Nationaal-socialistische propaganda. De tolbeambten te Soharding (Opper- Oostenrijk)die een Duitsche auto, afkom stig uit Fassau en waarin zich vier man nen bevonden, van welke twee tot de S.S. behooren, hebben aangehouden, hebben een poging der nationaal-socialisten ont dekt om op groote schaal propagandama teriaal Oostenrijk binnen te brengen. Er zijn dikke pakken in beslag genomen, welke nationaal-socialistische lectuur en in- structiebrieven bevatten. De inzittenden van de auto zijn gearresteerd. ZUID-AMERIKA Grensincident tusschen Argentinië en Uruguay. Het Argentijnsche ministerie van bul- tenlandsche zaken heeft een communiqué uitgegeven, waarin wordt medegedeeld, dat geruchten inzake het bezetten van het eiland Garcia in de Uruguay door zekere elementen juist zijn. Het ministerie voegde hieraan toe, dat het reeds met het ministerie van buiten- landsche zaken van Uruguay in contact is getreden om de zaak te regelen, hetgeen zonder tv/ijfel op bevredigende wijze zal geschieden. EGYPTE Het conflict tusschen kroon en ministerraad. Koning Faroek heeft voorgesteld een commissie te benoemen, welke het con flict tusschen kroon en ministerie moet bestudeeren. Deze commissie zal dan een voorstel moeten doen, dat aan den mi nisterraad zal worden voorgelegd. VEREENIGDE STATEN Roosevelt kondigt vlootbouw aan. Ontslagen bij General Motors. In een brief aan Taylor, den voorzitter der begrootingscommissie van het Huis van Afgevaardigden, verklaart Roosevelt o.m sedert de begrooting van het departement van marine in het najaar werd voorbereid, hebben de gebeurtenissen op de wereld mij steeds meer zorgen gegeven. Volgens de grondwet is de president op perbevelhebber van leger en vloot Hij heeft derhalve den plicht de verdediging der nationale belangen te waarborgen. Sprekende over mijn toenemende zorgen, noem ik niet den naam van eenig land in het bijzonder noch spreek ik over speci fieke bedreigingen Jegens de Vereenigde Staten. Een feit ls. dat °P de wereld de naties niet alleen voortgaan met zich te wapenen, doch ook hun wapeningsprogTam uitbreiden. Ik heb iedere poging aangegre pen om aan deze neiging een einde te maken en te werken aan een vermindering der bewapening. Feiten zijn niettemin feiten en de Vereenigde Staten moeten deze erken nen. Wilt de onder-commissie voor de marinebegrooting er van in kennis stellen dat het mogelijk is, dat ik na de volgende zitting van het congres een supplementaire begrooting zal in zenden om een begin te maken met den bouw van een aantal nieuwe schepen. Het automobielconcern General Motors heeft -besloten met ingang van 1 Jan. 30.000 arbeiders en employe's te ontslaan. Als motief wordt aangevoerd de algemeene achteruitgang gedurende het. af.jeloopen kwartaal in bijna alle takken van het Amerikaansohe bedrijfsleven. Na deze massale ontslagen zullen bij het concern nog 205.000 menschep werkzaam zijn Er zal slechts drie dagen in de week gewerkt, worden, tot de omstandigheden beter worden. FRANKRIJK Staking bij de openbare diensten te Parijs. Delbos in den Senaat. ~"r? In den Senaat heeft Delbos nog eens de buiteril. politiek toegelicht. Zoozeer Frankrijk weigerde tusschen- beide te komen in den Spaanschen burger oorlog. evenzeer moest het waken voor den status quo ln de Middellandsche Zee. De regeering zal een wakend oog houden op alle antl-Fransche propaganda in Noord- Afrlka. Overal op zijn reis heeft Delbos gecon stateerd, dat men voelde, dat hij uit naam van het eeuwige Frankrijk sprak en niet uit naam van een eendagsregeering. „Onze houding is duidelijk: trouw aan de politiek van algemeene veiligheid, die gevolgd is door onze voorgangers, aan de politiek van den Volkenbond, waar zekere aanpassingen noodig kunnen zijn, en trouw jegens onze bondgenooten. Tevens echter een loyaal de hand reiken aan alle volken, zelfs als zij ons credo niet deelen. De regeering is er zeker van, hiervoor de toestemming van het parlement en het ge heele land te behouden." De intersyndicale bestuurscommissie voor de openbare diensten heeft een motie aangenomen, waarin besloten wordt, dat heden bij alle openbare diensten het werk gestaakt zal worden. Dit als protest tegen weigering van hooger loon. Parijs wil slechts 50 francs geven, terwijl er 100 werden geëischt. De staking van het personeel van de autobusdiensten is te middernacht in wer king getreden. Bij het aanbreken van den dag werd de staking op grooter schaal merkbaar, de metro en de autobussen reden niet. Het publiek, dat niets wist van de beslissing, welke in den nacht is genomen, wachtte bij de halten vergeefs op de bussen en trei nen, doch deze toestand duurde niet lang. Al spoedig werd het publiek door de sia- kingsposten in de metrostations en bij de autobushalten ingelicht. Aangezien de taxi's niet aan de staking meedoen, maakten zij goede zaken, zij ver voerden de passagiers gemeenschappelijk, doch later legden eenige chauffeurs ook het werk neer. Ook de auto's van de stadsreiniging ver lieten de garages niet, terwijl ook het huis vuil niet zal worden weggehaald. De minister van binnenlandsche zaken heeft maatregelen genomen om de orde te handhaven. Op verscheidene punten in Parijs zijn afdeelingen van de mobiele garde geplaatst, vooral bij de garages van de autobussen en bij sommige stations van de metro. Ten aanzien van electric!teitsvoorziening, gas, water en samengeperste lucht zijn maatregelen genomen, opdat tenminste voor het oogenbllk de bevolking geen moeilijk heden ondervindt. De veiligheidsdienst en de gezondheids dienst staken niet en ook de verzorging van de zieken zal niet te lijden hebben van de staking. De „Populaire" schrijft: „Wij hebben steeds de salariseischen ver dedigd, doch wij achten de methode, welke bij deze gelegenheid door de verantwoorde lijke personen van de vereenigde bonden van personeel in overheidsdienst wordt toe gepast, niet juist. De stakingsorder werd uitgegeven op het oogenbllk, dat de leiders van de vakvereenlglngen onderhandelden met minister Dormoy; bij het einde van dit onderhoud zag de minister zich voor een voldongen feit geplaatst. Dit kan hem slechts hinderen ln zijn taak, verzoenend op te treden tusschen de arbeiders en de gemeenteraden. Zekere strijders van de ver eenigde bonden vestigen de aandacht erop, dat de diensten voor veiligheid en hulp blijven functionneeren. Het is evenwel niet minder waar, dat hedenochtend het wer kende deel van de bevolking verstoken blijft van metro en autobus en dat niet ge werkt wordt in het gas- en electricltelts- bedrijf, alsmede in het bedrijf der stads reiniging. Wij vreezen, dat een staking, welke on der dergelijke omstandigheden wordt uit geschreven, in de oogen van de bevolking niet gerechtvaardigd zal zijn en dreigt de geheele vakbeweging te schaden." Dit kon wel eens zeer juist zijn Ingezien! Om Teruel. Terwijl Barcelona lederen dag de ver overing meldt van een gebouw in Teruel thans van het seminarie hetgeen fei telijk de erkenning inhoudt dat van een volledige bezetting nog geen sprake ls, houdt Salamanca vol, dat het garnizoen zich handhaaft! Naar een der speciale verslaggevers van Havas meldt, ging het initiatief in den strijd om Teruel gisteren uit van de troepen van Franco, die des nachts den vijand op den linker- en rech tervleugel bestookten en gisteren bezit na men van de hoogten, welke de stad be- ireerschen. De roode troepen voeren voort durend reserves aan, om te verhinderen, dat de witte hulpcolonnes zich een weg naar de stad banen. De ring. dien de troe pen van Franco om de stad vormen, wordt iederen dag sterker aangehaald en ln wel ingelichte kringen denkt men. dat de be vrijding van de verdedigers der stad nabij is. De verliezen der volksfronters zouden reeds tot 20.000 man gestegen zijn. De komende blijde gebeurtenis. Indië bereidt zich voor. Men meldt ons uit Batavia: Talrijke organisaties, zoowel in Batavia als in de andere steden, werken aan de voorbereidingen voor de feestviering ter ge legenheid van de komende blijde gebeurte nis. Ook in de kleinere plaatsen ls men ln dit opzicht zeer actief. Inheemsche onder wijzers hebben feestliederen vervaardigd, die thans door de inlandsche jeugd worden ingestudeerd. Overal wordt vlaggedoek gekocht. Men is reeds bezig illuminaties aan de voor naamste gebouwen aan te brengen en zelfs hebben zich concurreerende drukkerijen vereenigd tot het gemeenschappelijk ver vaardigen van een gedenkplaat ten behoeve van de schooljeugd, welke op papier van Padalarang is gedrukt en gratis in vele dui zenden exemplaren zal worden verstrekt. Het ls thans een vacantieweek en vele Europeanen vertoeven ln de bergstreken, doch ook zij hebben maatregelen getroffen om op het eerste bericht naar huls terug te keeren, teneinde niets van de viering te missen. Dessa en stad wedijveren in animo om alles zoo mooi mogelijk te maken. In inheemsche streken, in het bin nenland dus, zal de verspreiding van het bericht op eigenaardige wijze ge schieden. In elke langgar (bedehuis) zal op de bedoeg worden geslagen. De bedoeg, welke een veel lager geluid heeft dan de tong-tong, is uitsluitend bestemd voor den oproep bij plechtige of religieuze gebeurtenissen. Doordat de céne bedoeg het van een volgende overneemt, dus op het eerste geluid ook het bericht voortdraagt, zal op deze eigenaardige wijze het heugelijke be richt over geweldige oppervlakten en afstanden worden verspreid. Op den grooten feestdag zelf zullen over al optochten worden gehouden. In Batavia zal die optocht Arabische, Chineesche, Ja- pansche, inheemsche en Europeesche groe pen omvatten. Noorwegen en de Abessijnsche kwestie. Een afwijzend antwoord. Naar het Noorsche telegraafagentschap meldt, heeft de Koning van Noorwegen als volgt geantwoord op het telegram van Hai'le Selassie: „Mijn regeering heeft afwijzend geant woord op de ultnoodiging van Nederland, in overleg te treden met Groot-Brlttannle en Frankrijk over de erkenning van de ver overing van Albe'ssynië door Italië". HET GEZONKEN JOEGO-SLAVISCHE SCHIP. ARBEIDER TE SCHIEDAM VERDRONKEN In den vroegen morgen is heden op de werf Wilton-Fijenoord te Schiedam een ongeluk gebeurd, dat den 52-jarigen C L. M. Oosterling, wonende te Maassluis, het leven heeft gekost. Het was nog vrij don ker, toen de man uit het dok over de loop plank naar den wal ging om een stuk ge reedschap te halen. Na eenlgen tijd was O. echter niet terug, zoodat men ongerust begon te worden en begon te dreggen. Vrij spoedig haalde men daarop het lijk van den- ongelukkige op. Men vermoedt, dat de man in het duister ls misgestapt of ls uit gegleden, met het noodlottig gevolg, dat hij te water raakte en verdronk. Twee vermisten. Omtrent hét zinken van het Joego-Sla- sche stoomschip „Srgjin" men zie onder Gemengd vernemen wij nog, dat het schip in zinkenden toestand omhoog is ge zet op de slikken, ter hoogte van Baalhoek nabij Walsoorden. Twee opvarenden wor den vermist. Het schip is vermoedelijk in aanvaring geweest met het Inkomende Duitsche sa. „Consul Cords" of met het Zweedsche sa. „Haga". DE DRIJVENDE DAGNIJVERHEID- SCHOOL VAN HET ONDERWIJSFONDS VOOR DE SCHEEPVAART. Zij zal den naam „Koningin Wilhelmina" dragen. Naar wij vernemen, zal de drijvende dag- nijverheidschool voor schlppersjongens van het onderwijsfonds voor de scheepvaart te Amsterdam de eerste school van deze soort in ons land den naam „Koningin Wilhelmina" dragen. Deze school zal niet alleen de lokalen voor de opleiding bevatten, doch tegelijker tijd internaat voor de in opleiding zijnde schippersjongens zijn. INBRAAK TE WASSENAAR. In den afgeloopen nacht is Ingebroken in de woning van de familie P- aan Jl Wittenburgerwe» te Wassenaar. Op de slaapkamer werd een kast doorzocht, doen daar de familie in het buitenland verolyit. kon niet worden nagegaan, wat gestolen UIT NED. OOST-INDIË EERVOL ONTSLAG. BUITENZORG. 29 Dec (Aneia/ANP.) Met ingang van 29 Januari 1938 is °D zoek eervol en onder dankbetuiging °nT slagen de resident van Kedoe, de heer A. C. Ltnck. 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2