STADSNIEUWS Automatische verkeersregeling een eisch van den tijd WOENSDAG 29 DECEMBER 1937 No. 23853 Openbaar lichaam ,De Wieringermeer" op 1 Januari in werking HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt Jan van Kan overleden 78 ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN] Hier ter stede wordt het drempelsysteem toegepast Zij staat dan practisch op één lijn met een gemeente De Maasbrug te Hedel geopend Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cis. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden Van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque^ en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn.: per 3 maanden f. 2.33 per week .t.t..... t.0.11 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -t- portokoste: (voor binnenland f. 0.80 per 3 mad,! Veiligheid en vlotte circulatie van het verkeer worden er door bevorderd. Nu het al weer eenige weken geleden is sinds de Leidsche gemeenteraad besloot tot het invoeren van een automatische ver keersregeling op het kruispunt nabij de Gijselaarsbank zijn wij eens een praatje gaan maken met den inspecteur voor het verkeer, den heer D. W. van der Wal en hebben hem een vraag voorgelegd, wanneer dit besluit zou worden omgezet in een daad. Dat hangt niet van ons af, antwoord de de heer van der Wal, aangezien wij gee nerlei bemoeienis hebben met den tech- nischen aanleg, doch van het staatsbedrijf der P.T.T. dat de geheele installatie ver zorgt, maar op zijn beurt weer afhankelijk is van het buitenland (Duitschland), dat de materialen levert. Die leveringen ver- ioopen niet zoo erg vlot, maar ik reken er toch op, dat in Mei 1938 de installatie in gebruik kan worden genomen. Kunt u ons eenige technische bijzon derheden geven, die ook voor het publiek van belang zijn? Zeer zeker; het verkeer is juist in de eerste plaats een zaak voor het publiek. Zooals u weet onderscheidt men bij de automatische verkeersregeling twee syste men: een volgens het zoogenaamde starre systeem, waarbij elke verkeersrichting vol gens een van te voren vastgestelden tijds duur gelegenheid krijgt tot doorrijden en een volgens het z.g.n. drempel-systeem, waarbij het verkeer wordt vrijgegeven naar de behoeften, welke er op dat oogenblik bestaan. Het verkeer regelt dus als het ware zichzelf. Het is duidelijk, dat aan het eerstge noemde systeem belangrijke nadeelen ver bonden zijn: vooral op kruispunten, waar weinig of onregelmatig verkeer is en het dus herhaaldelijk zal voorkomen, dat een voer tuig door een rood sein gedwongen wordt vóór een stopstreep te blijven staan, ter wijl er geen kruisend verkeer is en doorrij den derhalve, zelfs met inachtname van scherp gestelde eischen voor de veiligheid, geen enkel gevaar zou kunnen opleveren. Dit is dan ook de reden, dat verschil lende groote steden geleidelijk van dit systeem afstappen en overgaan □aar het drempelsysteem, dat ook hier zal worden toegepast. Het centrale apparaat wordt opgesteld ln het politiebureau. Op deze centrale kun nen maximaal negen kruispunten worden aangesloten, doch voorloopig zal zij alleen dienst doen voor het knooppunt nabij de Gijselaarsbank. Op het Rapenburg wordt bovendien een schakelkast geplaatst, welke ook handbe diening door een verkeersagent mogelijk maakt, bijvoorbeeld voor het laten passee- ren van militaire colonnes, begrafenis sen, e.d. Het ligt in de bedoeling om het vrij geven van het verkeer uit de onder scheidene richtingen te doen verloopen volgens den gang van de wijzers der klok, dus tegenovergesteld aan den huidigen gang van zaken. Beginnen we derhalve bij het verkeer uit da Breestraat, dan komt daarna achtereen volgens het verkeer uit de richting Rapen burg-Oostzijde, Rapenburg-Westz.. Noord einde en Kort Rapenburg aan de beurt. De maximale tijdsduur voor het oprijden uit één bepaalde richting zal ten hoogste 30 sec. bedragen. Ook al is er uit die richting een sterke verkeersstroom, dan toch wordt deze binnen een halve minuut even stop gezet om het wachtende verkeer uit de andere richting door te laten. Hoe werken de verkeersdrempels? De verkeersdrempels zijn gelegen in de wegverharding en wel in het rechterge deelte der op het kruispunt uitloopende straten op 40 a 50 meter afstand van het hoekpunt. Zij bestaan uit twee veerend ver bonden stalen platen, waarvan de bovenste iets boven het wegdek uitsteekt en reeds wordt ingedrukt, zoodra ze met een ge wicht van 25 k.g. wordt belast. Er wordt dan een contact tot stand gebracht, waar door een electrische stroom wordt inge schakeld. Daarenboven zijn ze uitsluitend gevoelig voor het verkeer in de richting naar het kruispunt. De eigenlijke automaat verzamelt en ver werkt alle berichten, die de verschillende drempels langs electrischen weg omtrent het passeerende vervoer overbrengen en zorgt ervoor, dat aan deze impulsen in de juiste tijdsvolgorde aandacht wordt ge schonken. Een ingenieus apparaat bewerk stelligt, dat elk aankomend voertuig zoo spoedig mogelijk, nadat het zich gemeld heeft, den weg vrij krijgt. Bij het gelijktijdig naderen van voer tuigen uit verschillende richtingen van het kruispunt krijgt daar in het alge meen het sneller rijdende en zich daar door eerder meldende voertuig den voorrang. De automaat houdt zoowel rekening met het tijdstip van aankomst als met de snel heid van elk naderend voertuig. Is er uit een bepaalde richting geen ver keer, blijft dus de verkeersdrempel onaan geroerd, dan blijft voor deze richting de roode lamp branden. De trams oefenen op de verkeersdrem pels geen invloed uit; zij zullen een eigen raileontact hebben. De verkeerslampen brengen het werk van de automaat tot uiting. Zij worden, ten ge tale van drie, op een paal nabij het kruis punt ter rechterzijde van de rijbaan op elk der toegangswegen opgesteld en wel van boven naar beneden: rocd, geel en green. Wanneer de roode lamp brandt, betee- kent dat voor het uit die richting naderend verkeer: halt houden vóór de stopstreep; brandt de gele lamp, dan mag alleen het verkeer doorrijden, dat reeds de stoplijn heeft gepasseerd, zoomede het verkeer, dat niet meer tot stilstand is te bren gen, bijvoorbeeld een paard en wagen. Groen beteekent „doorrijden". Een misverstaan dezer verkeersteekens is uitgesloten, hetgeen bij verkeersregeling door een agent nog wel eens voorkomt. Wordt de automaat buiten werking ge steld, en de regeling met de hand bediend, dan blijft nog het voordeel, dat een deel van den verkeersweg niet door een agent wordt ingenomen, hetgeen bij smalle door gangen voor lange voertuigen (trucks met opleggers) van groot belang is. Welke personeelsbesparing levert deze automatische regeling op? Totnutoe waren voor de bezetting van dezen verkeerspost dagelijks 2 i 3 man noodig. Deze agenten komen thans beschikbaar voor een intensiever verkeerstoezicht, o.a. voor uitbreiding der motor-controle. Het politie-corps wordt slechts met één man verminderd, hetgeen een besparing van ongeveer f. 2000.oplevert, En de kosten der automatische rege ling? Zooals ik al zeide, wordt de automaat gehuurd van het P.T.T.-bedrijf. dat ook voor het onderhoud zorgt en waarvoor de gemeente jaarlijks f. 2100.moet betalen. De aanlegkosten zullen f.2400bedragen, doch dat is een uitgave voor éénmaal. Voor elk volgend kruispunt bedraagt de huursom f. 1300.—. Het ligt in de bedoeling de automatische regeling te doen functionneeren van des morgens 8 uur tot des avonds te circa half- negen. De groote voordeelen van dit systeem aldus besloot inspecteur v. d. Wal ons onderhoud zijn een grootere verkeersveiligheid en een vlottere cir culatie van het verkeer. ONDERSCHEIDING VOOR BETOONDE ACTIVITEIT. Naar wij vernemen zal door de directie der Ned, Spoorwegen aan den overweg- wachter'A. de Man, dienstdoende aan den overweg Heerenstraat een eervolle vermel ding en gratificatie worden verleend wegens betoonde activiteit, waardoor hij een ernstig ongeluk heeft voorkomen. In den avond van 9 December 1936, ter wijl de laatste sneltrein van Leiden naar Utrecht naderde, reed een auto door de ge sloten overwegboomen aan de Heerenstraat alhier, waardoor één der boomen werd af gerukt en op de tails terecht kwam. De Man liep toen met een rood licht den sneltrein tegemoet, waardoor deze op 20 meter af stand voor den afgerukten spoorboom en de auto tot stilstand kon worden gebracht. Het openbaar lichaam „De Wierin germeer" treedt naar wij vernemen op 1 Januari in werking. De ter uitvoering van de wet noodige algemeene maatregelen van bestuur zullen dezer dagen in bet staatsblad worden opgenomen. Op 1 Januari a.s. zal derhalve het gebied van de Wierin germeer, dat deel uitmaakt van de randgemeenten, aan het territoir van die gemeenten worden onttrokken. Bij het openbaar lichaam de Wierin germeer zal de zorg voor tweeërlei be langen worden ondergebracht, name lijk de rijksbelangen en de gemeente lijke belangen. De rijksbelangen zullen worden behartigd door een directie, be staande uit een directeur. Deze is voor de uitvoering van zijn taak verantwoor delijk aan de ministers van waterstaat en van financiën, met uitzondering van de hem ten aanzien van de duizend hectaren blijvende staatsexploitatie op gedragen werkzaamheden, waarvoor hij verantwoordelijk is aan een uit negen leden bestaanden raad, die ook overigens toezicht uitoefent op de han delingen van den directeur en der regeering desgevraagd omtrent de uit voering van de werken van advies dient. Praclisch komt in de thans reeds be staande organisatie ten aanzien van de rijkszorg dus slechts weinig veran dering. Anders staat dit ten opzichte van het gemeentelij]; bestuur. Hiervoor komt een geheel nieuwe organisatie, zoodat de Wieringermeer gemeentelijk met ingang van 1 Januari a.s. een publiek rechtelijke eenheid worden zal, wat het publiek rechtelijk beheer betreft, prac tisch op één lijn staande met een ge meente. Deze organisatie zal als overgangs maatregel worden ingevoerd, om na verloop van een vijftal jaren de oprich ting van een gemeente te vergemakke lijken. Een bestuurscommissie zal de taak verrichten, welke onder normale omstandigheden aan den gemeente raad is opgedragen. Een dagelijksch be stuur treedt in de plaats van het col lege van B. en W., terwijl de voorzitter van de bestuurscommissie als burge meester optreedt. De voorzitter wordt door de wet aangewezen. Ais zoodanig zal optreden de directeur van de rijks- afdeeling van het openbaar lichaam. De leden worden benoemd door de Kroon. Voor 31 Mei 1942 zal een wetsontwerp worden ingediend tot instelling van een gemeente en alsdan zal de bevolking ook eerst haar grondwettelijk recht tot het kiezen van een eigen plaatselijk bestuurs kunnen uitoefenen. De bestuurscommissie zal uit negen leden bestaan, waarvan er vijf een ambtelijke functie in overheidsdienst bekleeden en buiten den Wieringermeer wonen. De overigen, waaronder een lid van het dagelijksch bestuur (wethou- derl zullen Wieringermeerbewoners zijn. In tegenstelling tot den raad, die zich in hoofdzaak een taak ten aanzien van het privaatrechtelijk rijksbeheer van den Wieringermeer ziet toebedeeld, zal de bestuurscommissie overwegend publiekrechtelijk terrein betreden en zoodra de wet in werking treedt, zal zij reeds de verantwoordelijkheid voor het gemeentelijk beheer dragen. In den voormiddag van 3 Januari zal zij na mens den minister van Binnenlandsche Zaken worden geïnstalleerd in het ver gaderlokaal te Wieringerwerf. waarbij ook het college van gedeputeerde sta ten valt Noord-Holland, dat ten deele voor het toezicht op de werkzaamheden der bestuurscommissie is ingeschakeld, is uitgenoodigd en waarbij ook het pu bliek toegang heeft. In den namiddag zal de openbare vergadering worden voortgezet en tal van verordeningen, welke in een gemeente niet kunnen ontbreken, moeten worden vastgesteld. Aan de voorbereiding wordt reeds gc ruimen tijd gewerkt. De secretarie zal als model-secretarie worden opgezet. De bestuurscommissie heeft haar zetel te Wieringerwerf, alwaar een flinke middenstandswoning voorloopig als raadhuis dienst doet. Noord en Zuid weer dichter bij elkaar. In tegenwoordigheid van een groot aantal autoriteiten is hedenmorgen de nieuwe verkeersbrug over de Maas bij Hedel door den minister van Water staat, mr. dr. ir. van Buuren, geopend. Noord en Zuid zijn met een nieuwe stalen schakel aaneengeklonken. De totale lengte van dc brug is ruim 400 meter. De lengte der hoofdover spanning is 124 meter. De lengte van den aan weerskanten aangelegden nieuwen weg bedraagt te zamen 2450 meter. Buiten de wapening van het beton is aan staal een hoeveelheid van 3.000.000 K.G. aan de brug verwerkt. De breedte van het rijdek is 11 meter. Aan weerszijden zijn verhoogde paden voor wielrijders en voetgangers van 2.50 meter elk. Met den bouw is begonnen in Fe bruari 1936. In het eerste jaar is aan de grondwerken en aan den onderbouw gewerkt, in 1937 is de bovenbouw ge reed gekomen. Met de montage van den bovenbouw is in Februari van dit jaar begonnen. Bij de montage is voortdurend een opening van 30 meter wijdte voor de scheepvaart opengehou den. De toegangswegen zijn zoo gebouwd, dat kruisingen zijn vermeden. Aan den Hedelschen kant is over den baandijk een viaduct gebouwd. Bij de kruising met den Kerkdrielschen weg is een onderdoorgang voor voetgangers ge maakt. Voor het verslag van de officieele in gebruikneming der brug verwijzen wij naar de 2de pagina van dit Blad. Mr. Bierenbroodspot bezocht de Leidsche „Overdekte". Naar wij vernemen hebben de onderhan delingen tusschen de heeren Koster en mr. Bierenbroodspot (directeur der N. V. De Sportfondsen) nog niet tot een beslissing geleid. Van zekere zijde verklaarde men ons, dat zij hoogstwaarschijnlijk zonder resul taat zullen blijven, doch intusschen heeft de heer Bierenbroodspot hedenmorgen, in gezelschap van den advocaat van den heer Koster, een bezoek gebracht aan de Over dekte hier ter stede, waar hem het bedrijf getoond werd door den heer Van Oploo, commissaris van de N. V. De Overdekte. Aangezien de faam van een bekend man hem vooruit gegaan was. wisten wij van de komst van den heer Bierenbrood spot iets af, doch ons verzoek om een kort onderhoud werd door hem afgewezen. „U weet waarvoor ik hier ben", zoo verklaarde hij slechts, „doch ik ben het met mijzelf nog niet eens". Hedenmiddag zullen de heeren Koster en Bierenbroodspot elkaar ontmoeten te Haar lem en met het oog op de morgenavond te houden vergadering van Leidsche Sport fondsenspaarders zal daar dus wel een decisie vallen zij het dan dat de spaarders daar uiteindelijk ook nog iets over te zeggen hebben. ST. LIDWINA VEREENIGING. Kerstfeestviering. De Kerstfeestviering der St. Lidwina-ver- eeniging, gistermiddag in de groote Burcht zaal, was ook ditmaal weer een bron van vreugde voor de honderden kinderen, die daaraan mochten deelnemen. De zaal was geheel met kleinen gevuld, die met groote spanning de komende dingen afwachtten en hun vreugde reeds voor den aanvang van het feest luide te kennen gaven. Pastoor Beukers, die zooals gewoonlijk de kinderen met een vriendelijk woord toe sprak. opende met gebed en vertelde den kinderen de beteekenis van het Kerstfeest. Een woord van hulde bracht spr. aan de dames der St. Lidwina-vereemgiug, die zich zooveel moeite en zorgen hebben getroost door het maken van zooveel mooie en warme kleeren en aan allen, die met hun bijdragen hebben mogelijk gemaakt, dat velen kinderen een gelukkig en blij Kerst feest wordt bereid. Na een tractatie volgde het vrooli.ike ge deelte van den middag, dat ook ditmaal weer met Devilé's poppenspel werd ver zorgd. De nieuwe vertooning „Pinokkio de houten harlekijn" werd met aandacht ge volgd en luide kwam menigmaal het recht vaardigheidsgevoel der jeugd tot uiting als een of andere pop op oneerlijke wijze trachtte met een andermans veeren te pronken. Tusschen de bedrijven doov werden de kinderen onthaald en klonken uit honder den keeltjes de Kerstliederen, Dankbaar keerden allen met een Kerst- gave huiswaarts, waar velen opgetogen van dit heerlijke feest zullen hebben verteld. BINNENLAND. Het congres te Rotterdam van den Bond van Nederl. Onderwijzers (3e Blad). De saneering der Binnenvaart; voorloopig verslag der Tweede Kamer (Binnen land, 3e Blad). De Eerste Kamer over de Grondwetsher ziening (Binnenland, 3e Blad). Joego-Slavisch schip op de Schelde gezon-t ken; enkele opvarenden vermist (Ge mengd, 3e Blad). De teelt- en steunregeling voor akkerboom gewassen, oogst 1938, vastgesteld Land en Tuinbouw, 3e Blad). BUITENLAND. Het Japansche antwoord aan Engeland. Dit} wordt niet aanvaard (3e en le Blad), In Roemenië is het kabinet Tatarescu af getreden en opgevolgd door een mini sterie Gogo (2e Blad). Staking bij de openbare diensten te Parijs (Buitenland, le Blad). Roosevelt kondigt vlootbouw aan (Buiten land, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. In onze omgeving zal de wind tusschen Oost en Noord blijven. De vorst zal aanhouden en in den nacht tot matig toenemen. Bekend „menschenredder" te Noordwijk-aan-Zee. t Wijlen Jan van Kan. Hedenmorgen te 9 uur is in den ouderdom van 67 jaren te Noordwijk Zee overleden de bekende heer Jan van Kan, die ter zee zoovele menschenlevens gered heeft. Jan van Kan is heengegaan tenge volge eener longontsteking, die slechts enkele dagen geduurd heeft, want Zater dag zag men hem nog buiten wandelen. Voor nadere bijzonderheden zie men elders in dit Blad. EERVOL ONTSLAG Dr. J. E. TULLEKEN- Bij Kon. Besl. van 21 Decci/.ber 1S37 is met ingang van 1 Mei 1938 aan dr. J. E. Tulleken op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als scheikundige aan het Rijkszui- velstation alhier, met dankbetuiging voor de bewezen diensten

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1