LAATSTE BERICHTEN Minister Steenberghe verdedigt zijn beleid. LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 23 December 1937 De strijd in Spanje LUCHTVAART Binnenland MARKT BEURSOVERZICHT 3—i Bij Teruel. Barcelona heeft officieel medegedeeld, dat de regeerlngstroepen bij Teruel verder lijn opgerukt en verscheidene punten in het centrum der stad hebben bezet. De burgerbevolking begint de stad te I verlaten, in den avond trokken duizenden I in de richting van Sagunto, geholpen cioor de manschappen van de regeerlngs- troepen. In de straten der stad werden meer dan vierduizend gewonden gevonden. De artillerie en de luchtmacht namen jeen deel aan den strijd. De werkzaam heid van den vijand beperkte zich tot een aanval op de Plc Zorro, welke gemakkelijk weid afgeslagen. De correspondent van Havas bij het le- I ger der regeering heeft een bezoek ge bracht aan Teruel en heeft geconstateerd, dat alle punten, welke gisteren in het of- flcieele communiqué werden genoemd, zoo als de arena, het station en de bultenwij- I ken, in handen van de regeerlngstroepen waren. De verdedigers van de stad hebben zich teruggetrokken in het seminarie, dat een natuurlijke vesting is. Het gebouw wordt door de artillerie van de regeering onder vuur genomen. De strijd om de Castralvo-kluis en Cerro Mansueto werd geleverd in een sneeuwstorm. Het weinig talrijke garnizoen van de rechtschen werd door den aanval van de regeeringstroepen overrompeld. In de rijen van de rechtschen strijden wel requetes en guardla civil, doch geen Mooren. Alle tegenaanvallen van de lechtsohen worden afgeslagen. De regeerlngs-autorifeiten hebben mede gedeeld, dat meer dan vijftienhonderd ge vangenen zijn gemaakt. De commandant kolonel Sarasia is tot generaal «bevorderd, a'ls belooning voor zijn verdiensten in het bevel van de troepen, welke onder zijn bevelen ZUn gesteld. Het otficieele legerbericht van Franco's hoofdkwartier vermeldt, dat aan het front I van Teruel de nationalisten den tegen- I stand van den vijand gebroken hebben en I hem groove verliezen hebben toegebracht; I de troepen zetten hun opmarsch voort naar I het massief van VUiastair. Het berich/t. door de vijandelijke radio I verspreid, volgens hetwelk Teruel in han- I den der republikeinen zou zijn gevallen, is 1 vostrekt onjuist Teruel biedt heldhaftig I weerstand en het garnizoen is vastbesloten de verdediging voort te zetten. Radio Nacional las vervolgens een be- I richt voor, waarin bevestigd wordt, dat het 1 carnizoen van Teruel weerstand biedt aan I de aanvallers en wordt medegedeeld, dat I de hulpcolonnes contact hebben met den I vijand. Feest te Madrid. Gistermorgen is ter viering van de ver- lovering van Teruel te Madrid een feeste- lliike plechtigheid gehouden, waarbij de I burgemeester der hoofdstad generaal Miaja leen perkamenten oorkonde overhandigde, lwaarin de generaal tot ..eerezoon van Ma- Idrid" wordt benoemd. Generaal Miaja ver. Iklaarde: „De overwinning van Teruel heeft leen belangrijke beteekenis, vooral voor het lirjitenüandi. waar mesn ejetoofde, dalt het I verlies der Noordelijke provincies de in- litorting van het republikelnsehe Spanje Imet zich mede zou brengen. Wij hebben Itetoond. dat ons leger een der beste ter Irereld ls. want ons volk heeft zijin gelijke Inlet, Wit strijden tegen drie landen, waar- lyan twee geloofden bekwamere letders te I nebben dan de onze. Wij hebben aange rend. dat de timmerlieden, metselaars en litbeiders, die niet gestudeerd hebben op lie cholen te Turijn en Berlijn, hen op de Ivlucht kunnien jagen, die uit die scholen I tomen", Miaja werd luide toegejuicht, De uitvoerende raad van de Engelsche Jirbeiderspartlj heeft een door Attlee en Greenwood onderteekend telegram van ge- lljkwensoh aan minister-president Negrin ■te Barcelona gezonden naar aanleiding van lie veroverinsr van Teruel door de regee- |Hn«Btroepen. De niet-inmenging. De subcommissie voor de nict-inmen- ging is gisteren tot overeenstemming gekomen over alle nog openstaande punten betreffende de opdrachten aan de commissies, die naar Spanje zullen worden gezonden. Het communiqué, dat over de verga dering van gisteren is uitgegeven, zegt o.m., dat de subcommissie ook tot over eenstemming is gekomen over de ma nier, waarop de nog hangende kwesties betreffende de toekenning van de rechten van oorlogvoerende zullen wor den behandeld. De commissie zal pas na de feest dagen opnieuw bijeenkomen. Fransch schip opgebracht. De Soclété Commerciale d'affretement 't commission heeft medegedeeld, dat het toomschip Frangois van deze maatschap- Pij. welke tien dagen geleden uit Antwer pen is vertrokken, door twee gewapende *hepen is aangehouden en naar Ceuta Kbracht. DE POSTVLUCHTEN. Vanmorgen om zeven uur is de „Oehoe" tegvoerder Te Roller van Schiphol n. ïbië vertrokken. Aan boord zijn twee pas sers. Onderweg komen twee passagiers Jn boord. Medegenomen is 599 K.G. brief- 32 K.G. pakketpost en 98 K.G. vracht. MARYSE HILZ VERBETERT EEN RECORD. Fransche vliegenierster Maryse Hilz is ■jswart voor zeven Greenwich-tijd te Sai- geland. ;i''J heeft het record ParijsSaigoen, dat naam stond van J a pyverbeterd door f: afstand af te leggen fn 92 u. en 32 min. Het landbouwonderwijs zal bijzondere aandacht hebben. lil de Tweede Kamer is heden de behan deling voortgezet van de begrooting van Economische Zaken en die van het Land bouwcrisisfonds voor 1938. De minister van economische zaken, de heer Steenberghe, de over het landbouw onderwijs gemaakte opmerkingen beant woordend, verklaart, dat hij alles zal doen om het onderwijs aan landarbeiders te sti- muleeren. Het landbouwonderwijs zal trou wens bijzondere aandacht hebben. Spreker acht ook nauwere samenwerking tusschen onderwijs en voorlichting noodig. Moeilijk heden kunnen zich voordoen vooral bij het bijzonder onderwijs. Waar spr. geen voor schriften kan geven, daar moet vrijwillige coördinatie tot stand komen. We moeten terugkeeren tot de organisatie, zooals die vroeger bestond, waarbij het verband tus schen onderwijs en voorlichting gelegd werd in den persoon van den directeur-generaal. Wat de Vogelwet en het natuurschoon betreft, spr. gevoelt veel voor de sympa thieke redevoeringen van mevr. Bakker Nort. Wendelaar, v, d. Goes van Naters e.a. Men moet echter niet overdrijven en ook denken aan economische verhoudingen. De massa-vangst, welke het Tractaat van Pa rijs wil bestrijden, komt ook in Nederland niet voor. Zoo noodig zal spr. niet schromen met wetswijziging te komen, doch voorloopig acht hij dit niet noodig. De grootte der net ten in Nederland, vergeleken met elders, is geen bezwaar. Van veel grooter belang is een scherpe controle. De bescherming van na tuurschoon is niet een probleem, als is voor gesteld. Spr. acht het niet zoo eenvoudig meer financiën ervoor beschikbaar te stel len. Men kan er niet over spreken, als men het financieele bezwaar uit den weg wil gaan. De ontzettend zware lasten van land goederen daarbij doen veel natuurschoon verloren gaan. Ook andere departementen hebben over deze zaak nog wel wat in te brengen bovendien. Spr. moet bezwaar maken tegen het zon der meer toezeggen van een vrijen Zater dagmiddag bij het Staatsboschbeheer. Financieele bezwaren beletten meer te doen aan de bestrijdingsmethode van dr. Frenkel van mond- en klauwzeer. De landbouwuitvoerwet werkt al voor verschillende artikelen. Wat het algemeene crisisbeleid betreft, brengt spr. hulde aan het kabinet-Ruys de Beerenbrouck dat den eersten crisismaat regel nam, en zijn oud-ambtgenoot Ver schuur die baanbrekend werk heeft gedaan voor de crisiswetgeving. iyat de opmerkingen van den heer Ker sten aangaat, schijnt het spr. dat de tijd heeft stilgestaan. Spr. verwijst naar het geen spr. reeds in 1935 tot dezen afgevaar digde heeft gezegd. De heer Dieters heeft getoond geen juis- ten blik te hebben op wat de landbouw be hoeft. Ook den heer Wijnkoop bestrijdt spr. ten deze, zij het op andere gronden. De mensch ls doel der crisismaatregelen, maar het gaat er om, hoe dat doel te bereiken. Zoo hebben ook de teeltregelingen ten doel, den landbouw van den ondergang te red den. Daarbij moet met een blijvende ver mindering van de afname van landbouw producten rekening worden gehouden. BIJ zij maatregelen heeft spr. zich steeds uit voerig doen voorlichten, waar de heffin gen drukken op de geheele bevolking ook zal spr. nooit dulden, dat ze alleen drukken op den landbouw. Spr. volgt het verloop van mond- en klauwzeer zeer nauwkeurig. Maar dit is niet een zaak der crisis-wetgeving. Als het te erg wordt zal de regeering wel moeten in grijpen. Maar verband met de productie kosten enz. is er niet. Spr. herinnert aan een rede van den heer Ruiter in 1935 in de Eerste Kamer. Nu de regeering bereid is bepaalde regelingen aan het particulier initiatief over te doen on der zekere waarborgen, heeft diens rede thans wel verwonderd. De landbouw-organisaties missen het recht om spr. tot de orde te roepen als hij niet zonder meer de geheele ambtelijke cri sisregeling, waarbij zoovele millioenen be trokken zijn, aan de particulieren overgeeft. Daarbij komt de kans, dat men het evenzoo zou doen, alleen zooveel duurder. De regelingen voor de kleine boeren hebben spr.'s voile aandacht. Een des betreffende circulaire die spr. niet voorlas wordt in de „Handelingen" opgenomen. Men moet de moeilijkheden ook niet onderschatten: het gaat om 60,000 bedrijfjes. De hulp aan de kleine boeren is te zien als een aanvulling van den bedrijfssteun aan den landbouw. Spr. zou de bestaande regelingen eerst eenigen tijd willen laten doorwerken. Hij werkt ten nauwste samen met zijn ambtgenoot van sociale zaken. Zijn standpunt t.a.v. nieuwe kleine bedrijven kan spr. nog niet positief uit eenzetten. In het algemeen moeten ont- ginningsbedrijven ook niet van het kleinste type genomen worden. Zoo mogelijk is de toestand voor de kleine tuinbouwers nog moeilijker. Spr. wil voor hen eenzelfde regeling invoe ren als voor de kleine boeren. In het algemeen worden dezelfde normen aangelegd. Ook is het spr.'s' voornemen, het tot stand komen te bevorderen van plaatselijke organisa ties in den tuinbouw om crediteuren en debiteuren tot elkaar te brengen ten einde minnelijke schikkingen te bereiken. Wanneer het rijk hiervoor gelden beschikbaar zou stellen, dan zou iedere crediteur zich tot het rijk wenden. De crediteuren moeten zich realiseeren, dat ze dikwijls hun geld kwijt zijn. Spr. is voornemens, de kleine tuinders zoo noodig te helpen met meststoffen, het verbeteren van warenhuizen éhz. Reeds wordt van wege spr. in bepaalde gevallen het overgaan tot executie bemoeilijkt, maar aan een algemeenen maatregel kan spr. niet denken. Ook kan spr. den steun niet baseeren op den stand der vaste lasten. Spr. betoogt ten slotte dat hij hoopt, dat de belangen van stad en platteland in de toekomst nader bij elkaar zuilen komen, en dat er een synthese komt tus schen landbouw en industrie. De begrooting van het dep. van econo mische zaken wordt hierna z.h. stem ming aangenomen (aanteekening dat de communisten tegen zijn). Firma Van der Eist en Matthes te Amsterdam failliet verklaard. Nadat een proces tegen het Duitsche Stikstofsyndicaat verloren was. De eerste kamer der Arrondissements rechtbank te Amsterdam heeft van daag in staat van faillissement ver klaard de handelsfirma van der Eist en Matthes, zoowel als haar beide firman ten, de heeren dr. Charles Boissevain en Rob. L. Boissevain, aan wélke firma surseance van betaling was verleend. Tot rechter-commissaris is benoemd mr. P. H. Smits en tot curator mr. A. J. M. iHendrix. In raadkamer is, alvorens de rechtbank dit faillissement uitsprak, het dwamgaccoord door de firma aan de crediteuren aange boden, behandeld. Dit. werd echter verwor pen, omdat de vereischte driekwart van de uitstaande vordering niet vóór stemden. De firma meende een vordering van on geveer f. 5.000.000 te hebben op het Duit sche stikstof syndicaat G.M.B.H., waarte gen dit Duitsche syndicaat een vordering indiende van f. 2.600.000. Practisch zou er een vordering van on- veer f. 2.400.000 van Van der Eist en Mat thes op het stikstof syndicaat over blijven. Dit werd echter betwist en, na een hier over gevoerde arbitrage werd de vordering der Nederlandsche firma afgewezen, ter wijl de tegenvordering van de Duitschers tot een bedrag van f 1.600.000 werd erkend. Hierdoor werd het passief van Van der Eist en Matthes opgevoerd tot bijna f.2 miLlioen waartegenover een actief staat van ongeveer f. 800,000, De firma heeft toen een dwangaccoord aan de crediteuren aangeboden. De groo- te meerderheid der overige crediteuren was bereid dit te aanvaarden, doch het Duitsche syndicaat wilde hieraan echter niet medewerken en onthield zich van stemming, waardoor het accoord werd verworpen. De rechtbank heeft een commissie van crediteuren benoemd, bestaande uit de heeren ir. Doyer, directeur der centrale ammoniak fabriek te Weesp, mr. Ph. Veenhoven te Hogezand, liquidateur der N.V. Machinefabriek Bekkering en mr. J. P. A. Jonker, Den Haag, vertegenwoordi ger van de groep Nederlandsche produ centen. In zeldzame gevallen benoemt de rechtbank een dergelijke commissie, wel ke tot taak heeft den curator van advies te dienen. De firma van der Eist en Matthes zal in het vonnis der rechtbank bèrusten. Begrooting van onderwijs aangenomen. De begrooting: van het departement van onderwijs, kunsten en wetenschap pen is hedenmiddag door de Tweede Kamer aangenomen met 57 tegen 30 stemmen (tegen de s.d.communisten, chr. dem. en N.S.B.). Teraardebestelling mr. G. Vissering. Groote belangstelling op Westerveld. Hedenmiddag is op de begraafplaats Westerveld het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den oud-president der Nederlandsche Bank, mr. G. Vissering. Reeds geruimen tijd voor de aankomst van den lijkstoet hadden zich zeer velen, onder wie tal van prominente figuren uit de financieele en bankwereld op de be graafplaats verzameld, om den overledene op zijn laatsten gang te vergezellen. Tegen halfdrie naderde de lijkstoet de hekken van „Westerveld". Een schat van kransen en bloemen werd medegevoerd. In de eerste drie rijtuigen hadden de naaste verwanten en familieleden van den over ledene plaats genomen. In het vierde rijtuig volgden de president van de Nederlandsche Bank. mr. L. J. A. Trip en de overige leden der directie mr. J. Westerman Hiolstljn en J. F. de Beaufort. In het vijfde rijtuig zaten de oud-direc- teuren der Nederlandsche Bank, mr. P. J. C. Tetrode en mr. G. H. M. Delprat, alsmede prof. Böhl en mr. C'. J. Rltter, persoonlijke vrienden van den overledene, evenals lr. C. G. van de Wall Bake, die te zamen met ds. J. Yntema, Doopsgezind predikant te Haar lem, in het zesde rijtuig hadden plaats ge nomen. Onder de aanwezigen op de begraafplaats waren o.m als vertegenwoordiger van den minister van financiën de secretaris-gene raal van dit departement jhr. mr. A, M. C. van Asch van Wijck, de Koninklijke com missaris bij de Nederlandsche Bank prof. mr, dr. G. W. J. Bruins en verder de hee ren F. J. M. van Ogtrop. A. de B1J11 Nache- nius, mr, W. Cnoop Coopmans en mr. W. M. J. Lutterveld. namens het bestuur van de Vereeniglng voor den Effectenhandel, mr. Chr, P. van Eeghen, onder-voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Amsterdam, de directeuren van tallooze bankinstellingen, enz. HANDELSBETREKKINGEN TUSSCHEN NEDERLAND EN ITALIË. De regeeringspersdlenst meldt: Op 22 December J.l. zijn te Rome van Nederlandsche zijde door den leider van de Nederlandsche onderhandelingsdelegatie mr. A. van Kleffens, adjunct-directeur van de handelsaccoorden. en van Italiaansche zijde door den heer Giannini, leider van de Ita liaansche delegatie, overeenkomsten gepa rafeerd, waarbij voor het Jaar 1938 het handels- en betalingsverkeer tusschen Ne derland en Nederlandsch-Indië eenerzijds en Italië anderzijds wordt geregeld. Zoodra de onderteekening van de gepara feerde accoorden zal hebben plaats gehad, zullen nadere bijzonderheden worden be kend gemaakt. De ontvangen overeenkomsten treden in de plaats van de overeenkomsten van 1 Januari 1937, die op 31 December e.k. af- loopen. Het clearingverkeer blijft tot Nederland en Italië beperkt. JAARVERGADERING ,J)E JOODSCHE INVALIDE". In de Tooneelzaal van, het nieuwe Ge sticht van „de Joodsche Invalide" aan het Weeeperplein te Amsterdam, is onder voor. zittersehap van- dr. A. Keeslng êen druk bezoohte jaarvergadering gehouden. In het uitvoerig verslag var. den pen ningmeester, den heer K. Rozenberg, wordt o.m. vermeld, dat het aantal verpleegden in het boekjaar 1936/1937 bedroeg 73738 tegenover 72082 verpleegdagen in het boek jaar 1935/1936. De exploitatie-uitgaven bedroegen f. 197.731.47 en de Inkomsten f. 165.478.99. De verpleegkosten per persoon per dag be droegen f.2 68. De opbrengst van de in het begin 1936 gehouden bouwloterlien zijn niet onder de inkomsten begrepen, doch bij het bouwfonds gevoegd-. Het kapitaal, en bouwfonds der Vereeni- ging bedroeg od 31 Januari 1937 f. 673.295 06. Bii de daarop volgende bestuursverkiezin gen werden de aftredende leden, de hee ren A. Keesing en mr dr. S. Zadoks te Amsterdam en mr. M. Levle te Groningen bti enkele candidaatstelling herkozen. Nadat het voorstel tot wijziging der sta tuten met algemeene stemmen was goed gekeurd. heeft de heer mr. S. J. van Lier, secretaris van de gemeente Amsterdam, voorzitter van de commissie voor de bui tengewone steunactle, de plannen" dezer commissie en de tot dusverre bereikte resultaten besproken De heer van Lier merkte hierbij op. dat de verwachting niet te stout is. als men zegt, dat binnen niet te langen tijd de eerste honderd duizend gulden aanwezig zullen zijn. Spreker herinnerde er nog aan. dat in totaal twee en een halve ton noodig ls, een bedrag, dat ongetwijfeld bijeen zal komen, als iedereen medewerkt. De voorzitter heeft daarna met een woord van dank de vergadering gesloten. vloed gevoelen, doch niettemin doet de ge ringe activiteit van de staalnijverheid wel uitkomen, dat de situatie op het oogenblik nog veel te wenschen overlaat. Men hoopt op een verbetering in het nieuwe jaar, doch tastbare gegevens, dat zich in 1938 reeds spoedig een flinke verbetering zal open baren, heeft men niet. En het vooruitzicht op een New Deal politiek stemt nu niet be paald bemoedigend. De middagbeurs. Zooals verwacht kon worden droeg de handel op de effectenbeurs heden een kalm karakter. Doch verhoudingsgewijze was de affaire toch omvangrijker, dan men aan vankelijk had verondersteld. Daarbij be stond een goed prijshoudende stemming. Verschillende fondsensoorten legden onder beurstijd een uitgesproken neiging tot op- loopen aan den dag. Zoo werden de Philips aandeelen, nadat zij iets lager waren inge zet, bij kalme vraag uit de markt genomen en daar vrijwel geen materiaal aan de markt was. werd de 300 pCt. barrière voor de afwisseling thans weer eens in opwaart- sche richting genomen; terwijl nadien de koers vrijwel op peil bleef. Aku's trokken nauwelijks eenige belangstelling. Daarbij werd een lagere noteering gemaakt. Unilevers bewogen zich eveneens op den achtergrond. Een drukke affaire ontwik kelde zich in de aandeelen Fokker, die na op ongeveer het slbtpeil van gisteren te zijn ingezet, in een snel tempo naar beneden liepen. Op het verlaagde koerspeil open baarde zich echter weer goede vraag, zoo dat de aanvankelijk geleden verliezen, ge heel werden ingehaald. Later echter trad opnieuw een kleine reactie in. Koninklijken lagen vast in de markt en konden onder beurstijd een zestal punten avanceeren. Van de Amerikaansche soorten werden Shell Unions ex. dividend f. 7.81 verhan deld. Op de Suikerafdeeling bewogen H.V.A.'s zich op ongeveer het niveau van gisteren. De belangstelling voor aandeelen Ver. Vorstenlandsche Cultuurmaatschappij was sterk geluwd. Daarbij viel een kleine ver zwakking waar te nemen. De Rubbermarkt was stil en prijshoudend. Enkele minder courante soorten echter werden iets lager afgedaan. Tabakken hadden bfj kleine omzetten onregelmatig verloop. De Scheepvaart- afdeeling had een kalm voorkomen; Ned. Scheepvaartunies werden wat lager afge daan. Amerikaansche waarden waren goed prijshoudend. In de Staalaandeelen vonden vrij levendige omzetten plaats, evenals in Anaconda's; Public Utility waarden waren over het algemeen vast gestemd. In beleggingsfondsen ging weinig om. Ned. Staatspapieren waren maar weinig veranderd. Brazilianen en Fransche fond sen verwaarloosd. WISSELKOERSEN. Londen 8.99 (8.98 7/81. Berlijn 72.47 '72.47) Parijs 6.11 (6.103/4). Brussel 30.511/2 (30.54 1/21. Zwitserland 41.61 (41.611/2). Kopenh 40.16 40.15). Stockholm 46.37 1/2. Oslo 45.20 145.20). New-York 1.79 7/8 (1797/8). Praag 6.32 (6.32). Oost. Bank papier 33.70 (33.75). Lire 7.55 (7.50i. Prolongatie 1/2. Part. disc. 1/83/16. Daggeld 1/4. Registermarken 381/2. Crediet Sperr- marken 13. Effectensperrmarken 13. Reis marken 52 1/2. Bankpapier 38 1/4. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. STRANDING BIJ EGMOND. Hedenochtend omstreeks halftlen is, ten gevolge van den mist. de Engelsche kolen boot „Gateshead" ten Noorden van Eg- mond gestrand. De sleepbooten van de firma Wijsmuller hebben het schip om 12 uur vlot gesleept. De reddingbooten uit Egmond en IJmui- den waren ter plaatse doch behoefden geen hulp te verieenen. AMSTERDAM, 23 December. Het Amerikaansche congres is verdaagd en vastgesteld kan worden, dat het in de speciale zitting, waarvoor het bijeen was geroepen, hoegenaamd geen opbouwend werk heeft verricht. In de Ver. Staten vraagt men zich terecht af, waarvoor het noodig was, het congres tegen het einde van het jaar, nog voor een buitengewone zitting bijeen te laten komen. Met spanning wacht men op de boodschap welke door president Roosevelt in het begin van het jaar aan het congres, dat dan weer in gewone zitting zal vergaderen, zal richten. Hoewel de meening post was gaan vatten, dat het Amerikaan sche staatshoofd ten opzichte van het par ticuliere bedrijfsleven een tegemoetkomen der houding zou aannemen, komt thans de vrees weer op, dat hij niet van standpunt zal veranderen, doch zal vasthouden aan het programma, dat destijds door hem uit een is gezet. Ten opzichte van het bedrijfsleven kan dat moeilijk in gunstigen zin worden ge ïnterpreteerd. Omtrent de toekomst tast men dus weer geheel in het duister. De alge meene economische toestand geeft nog geen teekenen van verbetering en de staal-I'n- dustrie werkt op het oogenblik op niet meer dan 23'/i°/« van haar capaciteit. De nade rende feestdagen doen uiteraard hun in GOUDA, 23 December. Veemarkt Aan gevoerd totaal 1110 stuks. Vette Varkens 30—31, levend met 2»'» korting; 432 Magere Varkens 30—50 562 Biggen 16—20; Gelder- sche biggen 2024 7 Runderen 165225; 75 Nuchtere kalveren 7—12; 12 Bokken en geiten 28. Handel matig. Algemeene markt 228 partijen kaas. Ie kw. met R.M. 27—27'/:; 2e kwal. 25—26; Extra zware tot 27'/:; 119 ponden Boter. Goeboter 80—85; Weitoter 7580. Handel vlug. 80.000 partijen eieren. Kippeneieren 5.305,70; Eendeneieren 3,253,75. Han del matig. Coöp. Z.-Holl. Eierveiling G.A. (C.Z.H.E.) Aanvoer 75.000 kippeneieren. 56, 58 Kg. 4,60—4.90 58/60 Kg. 4,90—5,10 60/62 Kg. 5,10—5,35; 62'68 Kg. 5,35—5,80; Bruine 58/68 Kg. 5,005,90; Kleine eieren 4,35 4,50. RIJNSBURG. 22 Dec. Groentenveiling. Roode kool f 2.504, groene kool f 1.70— 2.50. gele kool f 1—1.40 p. 100 K.G. Kroten f 0.60—0.75, waschpeen f 0.60—0.90 p. kist. Knolselderie f 2—4.50 p. 100. Andijvie f 0.26 0.46; boerenkool f 0.100.15 p. 6 K.G. Uien f 44.80 p. 50 K.G. Bloemenveiling, 22 Dec. Scarlei due f 1.30 —2.70, Due de Berlin f 1.10—1.60; Witte due f 1.302.20; Le Nasalas f2.503; BriUant Star f 4.50—5.60 p. 100. Copland 45—60 ct.; Pierson 55—60 c.; King of the Yellow 50—55 ct. p. bos; Hyacirvthen L'in- nooence f513; Nimrod f25.50; Bismark f3.509 p. 100. Narcissen Helios 2226 ct.; Victoria 25—27 ct. per bos. Hulst 2550 ct. per K.G. TER AAR. 22 December. Andijvie per kist van 4 Kg. 21—44 cent; Uien per 100 Kg. f.9; Spruitkool f. 7.30—11.10: Roode kool f. 3.10: Savoye kool f.11.60; Witlof f. 10 16.40Kroten per 100 bos f. 1.40: Peterselie f. 1.201.40; Schorseneeren f. 2.30; Peen f. 2.50; Prey f. 3.50—3.80; Sla per 100 stuks f. 0.701.70; Knolseldery f.2—2.40; 9eldery f. 1.50—1.70; Boerekool 8—16 cent; Groene kool f. 1.50—2.30. KATWIJK a. d RIJN. 22 Dec. Groenten- veiling. Roode kool 3 304 40, Gele kool 11.20. Groene kool 1.301.70 Uien 9.10 9 60 Kroten 2.103 30 oer 100 K.G Sel- derieknollen 23.40, Bloemkool I 7.508 40. idem II 5.106 cel' 100 stuks. Waspeen 0 60 1.15 per kist. NIEUWKOOP. 22 Dec. Aanvoer 2469 kipeieren 4.605.70 per 100 stuks. WESTLAND, 22 Dec. Alicanten 3541 ct. per k g„ schorseneeren 6 209 30 per 100 k s witlof 1617 ct„ stoofappelen 57 ct„ stoofperen 9—16 ct.. tafelperen 22 ct. per kg.: andijvie 2438 ct. oer 4 k.g.: roode kool 1.402 40 sav kool 11.40 gr kool 1.101.30 per 100 k.g.: eieren 4.40—4.90. peterselie 2 10 Drei 2 70—3.60. rabarber 1.31 1.70. spruiten 1.352.05, uien 1,65 per bak; boerenkool 1113 ct.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 3