A STADSNIEUWS DONDERDAG 23 DECEMBER 1937 No. 23849 Morgen Kleine Advertenties In Memoriam Jhr. Mr. N. C. de Gijselaar HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 78sfe Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Knipselalbum „Leidsch Dagblad" De uit brei dings plannen der Leidsche Duinwatermij. Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht Steun aan kleine tuinders LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque-' en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.3S per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.V Practisch en onmisbaar. Dagelijks brengt het Dagblad nieuws en wetenswaardigheden op alle moge lijke gebied en altijd is er iets bij, dat onze bijzondere belangstelling heeft, dat wij gaarne blijvend in ons geheu gen zouden willen prenten. Maar hoe alles te onthouden? We, nemen een schaar en knippen het bericht, dat onze bijzondere belangstelling heeft, uit. Zorgvuldig wordt het knipseltje opge borgen maar wanneer we het dan noodig hebben om ons geheugen op te frisschen is het onvindbaar. Om aan deze bezwaren tegemoet te komen stellen wij voor onze abonné's voor slechts f. 1.20 een smaakvol uit gevoerd album beschikbaar, waarin men alles, wat in het Leidsch Dagblad de aandacht trok en dat men graag zou willen bewaren, kan opplakken zonder dat het album uit zijn model raakt of slordig behoeft te worden. Bovendien is het van eenige bladzijden voorzien, waarop men een practisch en overzichtelijk register kan aanleggen. Een kostbaar bezit kan zoo'n album worden, wanneer men er de knipsels, bevattende de bijzonderheden over vooraanstaande personen in bewaart, een historisch archief kan zoo'n album worden, een interessant boekwerk, wanneer men er reisbrieven of andere artikelen over het een of ander belang rijke onderwerp, over landen, volken, cultuurverschijnselen in rangschikt en bewaart, een roman, vertelselboek, wanneer het gebruikt wordt voor het inplakken van feuilletons of verhalen, een geschiedenisboek, wanneer men de belangrijke gebeurtenissen in binnen- en buitenland er in wenscht te plakken om de gelegenheid te hebben op ieder tijdstip zijn geheugen op te frisschen. We meenen dan ook dat zoo'n album - om den geijkten term te gebruiken - in een lang gevoelde behoefte voorziet en door velen met vreugde zal worden begroet. Vanaf heden is het album in de kastjes van onzen Nieuws- en Foto dienst te bezichtigen, evenals aan het Bureau van ons Blad, waar het boven dien verkrijgbaar is. Met het oog op het feit, dat Eerste Kerstdag op Zaterdag valt, zullen wij morgen gelegenheid geven tot het plaatsen van Kleine Advertenties. De Directie. RIJ WIELD IEVEN AANGEHOUDEN. De politie alhier is erin geslaagd twee rijwieldieven te arresteeren, den 18-jarigen A. K. S„ kantoorbediende en gedomicilieerd te Wassenaar en den 32-jarigen kellner D. H uit Den Haag Het tweetal heeft reeds bekend hier ter stede vier rijwielen te hebben ontvreemd. Vermoedelijk hebben zij ook in Den Haas geopereerd. VERDEDIGING VAN DEN HEER SCHELLER. De heer Schiiller deelt ons in verband ®e. ons raadsoverzicht van gisteren mede. <bt hij al zün voorstellen had ingediend tii de commissie en dat zelfs reeds door den directeur van Bouw- en Woningtoe zicht daarover rapport was uitgebracht. Dat be raad niet op de hoogte was. is daarom 'i niet zijn schuld, doch dien van B en Vb die verzuimden de stukken in de lees kamer te deponeeren. Donderdag. 30 December houdt de Bond van Onderwijzeressen bii het Voor bereidend Onderwijs zijn 38ste jaarverga dering in restaurant „Zomerzorg". hes middags 3 uur zal dr Brouwer uit Ben Haag spreken over: ,J>e invloed van lelijkheid en milieu op de ontwikkeling tbn het kind"". NED. NATUURHISTORISCHE VEREEN. Vergadering der afd. Leiden. De afdeeling Leiden der N.N.V. had haar laatste vergadering in 1937 weer in het Vrij zinnig Christelijk Federatiehuis belegd. Het huishoudelijk gedeelte was kort, zoo dat spoedig met de rondvraag en de demon straties kon worden aangevangen. Ook nu was er weer van allerlei op het gebied der natuurlijke historie te zien; zoo o.a. een serie gedroogde planten welke één der leden in de Dolomieten en langs de Adriatische zeekust had verzameld. Er waren ook schel pen, voorts sieraden uit natuursteen, als b.v. broches uit agaat en een zeer mooie, ge slepen vaas uit amethyst. De tropen zijn het land der Reuzenkevers, waarvan de Gideonkever en de Atlaskever in Nederl. Indië voorkomen; deze kevers lijken door hun grootte en de hoornachtige uitsteeksels der mannetjes gevaarlijker dan zij in wer kelijkheid zijn. Maar ook in Nederland ko men vertegenwoordigers der Reuzenkevers voor, zoo o.a. de Neushoornkever, welke vroeger hoofdzakelijk in eikenschors en run, welke in de leerlooierijen gebruikt wer den. leefde. In den tegenwoordigen tijd, nu deze stoffen een minder gebruik vinden, hebben deze kevers zich weten aan te pas sen aan het léven in mesthoopen, waarin ze dan ook op verschillende plaatsen, o.a. in de Bloembollenstreek reeds veelvuldig worden aangetroffen. Reeds eenige malen werd gewag gemaakt van interessante beenderenvondsten, welke in het oude zeezand bij den-nieuw aan te leggen weg onder Sassenheim waren gedaan. Ook nu weer hadden arbeiders in het op gespoten zand. een stuk van een onderkaak met. kiezen gevonden, welke hoogstwaar schijnlijk van een wild zwijn afkomstig is. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: H. J. van der Ven. Stationsgebouw, Hee rensingel, Leiden. Naaimachines en onder- deelen engros; annex electriciteitsbenoo- digdheden o/d. naam: Materialenhuis voor Electrotechniek. Eigenaar: H. J. van der Ven, Leiden. „De Toko", Levendaal 78. Leiden. Ver koop huishoudelijke- en drogisterij-artike len. Eigenaresse: M. A. HinnenKiburg, Leiden. (Huwelijksche Voorwaarden). J. van Velzen, Levendaal 47, Leiden. Siga renmagazijn; reisbureau; expeditie en meu beltransport. Eigenaar: J. van Velzen, Lei den. Wijziging: Firma R. Zaal en Zoon, Voorweg C. 50, Hazerswoude. Handel in levensmiddelen en aanverwante artikelen. De vennoot R. Zaal, is dd. 20 December 1937 uitgetreden. Het bedrijf wordt thans voortgezet door: A. Zaal als eenig eigenaar, onder den ouden naam. De treurige tijding van het overlijden van den Oud-Burgemeester, jhr. mr. N. C. de Gijselaar, zal door het overgroote deel van de ingezetenen van Leiden en ook door velen daarbuiten, met diep leedwezen zijn ontvangen. En geen wonder. Jhr. de Gijselaar leefde nog steeds in de harten van zeer velefi. Menigeen verheugde zich als hij den Oud- Burgemeester nog eens in Lsiden's straten ontmoette. Jhr. de Gijselaar is dan ook voor Leiden een voortreffelijk Burgemeester geweest, iemand die geheel voor zijn gemeente leefde, die alles voor haar overhad, die zijn gemeente liefhad, maar die ook door zijn beminnelijke persoonlijkheid in hooge mate de sympathie van zijn ingezetenen had. Het voegt mij niet hier een opsomming te geven van hetgeen onder zijn burge meesterschap is tot stand gekomen en waarin hij een bijzonder werkzaam aan deel heeft gehad; anderen zijn daartoe meer aangewezen. Maar wel mag ik zeggen dat wij allen jhr. de Gijselaars aftreden, als gevolg van zijn minder goeden gezond heidstoestand, ernstig hebben betreurd. Hij was een eerlijk en rechtschapen man met een nobel hart. een hart dat mede leefde in ieders vreugde, maar niet min der in ieders leed, een hart dat nooit nam, maar altijd gaf. Zijn jovialiteit was algemeen bekend en het was ook juist die eigenschap, waar door hij menig hart won en waardoor hij in moeilijke en lastige aangelegenheden zeer dikwijls slaagde, waar anderen in hun pogen wellicht zouden hebben gefaald. Zoo was het ook in den gemeenteraad. Een ondeugende glimlach, een geestig woord en de goede stemming, die wel eens dreigde verstoord te worden, was weer hersteld. Zoo ging het ook in den dagelijkschen omgang met zijn ambtenaren. Hij vorderde goed en nauwgezet werk en trouwe plichtsbetrachting, maar schoot men al eens te kort, dan vielen er nooit harde woorden. Een ernstig, maar gemoedelijk woord had da gewenschte uitwerking. Zij mochten hun Burgemeester gaarne! Dat de heer de Gijselaar door zijn aan genamen omgang de sympathie had van schier iedereen, bleek wel het meest tijdens zijn ernstige ziekte, die hem gedurende een jaar aan het bed gekluisterd hield. Wat al bewijzen van innig medeleven, var. hartelijke deelneming. En toen hij weer geheel hersteld ten Raadhuize verscheen en zijn werk kon hervatten, toen ontving hij én van de burgen; èn van de ambtenaren een over stelpend aantal gelukwenschen in velerlei vorm. Toch bleef hij, toen hij zich later weer minder goed gevoelde, steeds opgewekt en verflauwde zijn werklust niet. Slechts eenmaal trof ik hem in oen droevige stemming en wel bij het plotse ling overlijden van zijn besten vriend en medewerker mr. van der Lip. Diens over lijden was voor hem een zware slag. Hij verloor in mr, van der Lip, zooals hij zelf getuigde, zijn steun, zijn raadgever, zijn rechterhand. En nu is hij zelf van ons heengegaan; wij zullen zijn vriendelijke stem niet meer hooren. zijn sympathieke persoon niet meer zien, maar wij zullen hem nooit ver geten en met eerbied en achting aan hem denken. Met diep leedwezen denk ik aan het verscheiden van den man, die voor mij meer was dan ..de Burgemeester" en ik dank Hem, die mij het voorrecht heeft geschonken gedurende zeventien jaar zijn medewerker te mogen zijin. F. G. ROSIER Oud-Referendaris ter Gemeente - secretarie. De Minister is niet bereid tot medewerking. Katwijk juicht Naar ons van volkomen be- voegde zijde wordt medegedeeld, is bij het bestuur der Ver. tot be- vordering van het Vreemdelingen- verkeer te Katwijk-aan-Zee van het Departement van Financiën het bericht ingekomen, dat „de minister van dit departement be- H sloten heeft aan de door de Leid- sche Duinwatermaatschappij aan- Ij hangig gemaakte plannen tot uit- breiding van haar watervoorzie- ning door het graven van een |j kanaal in de duinen van Nieuw Zuid in den huidigen vorm zijn medewerking niet te ver- j| leenen". §j jj Zooals te begrijpen valt, ver- H wekte dit bericht, dat in den loop van den avond bekend werd in de gemeente Katwijk groote vreugde. Het officieele bericht was heden- morgen echter noch door het Kat- jjj wijksche gemeentebestuur, noch door de directie der L. D. M. ont- vangen, hoewel m$n in eerstge- noemden kring officieus wel op dc hoogte was van deze beslissing van den Minister. De directie der L. D. M. kon on« 1 nog geenerlei suggestie doen ten aanzien van de richting, waarin thans een oplossing der moeilijk- heden zal worden gezocht. 3 illllllllllllllillllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIliilllllli HET OVERLIJDEN VAN JHR. DE GIJSELAAR. Eert lezer verwondert zich erover, dat nooh van de gemeente, noch van de uni versiteitsgebouwen de vlag halfstok wordt geheschen in verband met het overlijden van ihr. de Gijselaar. die toch een „burger vader" in den meest waren zin des woords is geweest. Wti teekenen hierbii aan. daj. hoewel ook wij zeer sympathiek staan tegenover dit denkbeeld als een spontane geste, zulks anderzijds toch een gevaarlijk precedent zou sche turen, waarvan de consequenties moeilijk zijn te overzien. DRIE JUBILEA BU DE N.V. SUIKER- WERKFABRIEK v.h. GÉBRS. PEL. Huldiging door directie en personeel. Heden was het voor de N.V. vJi. Gebrs. Pel een heel bijzondere dag. Een drietal leden van het personeel vierde zijn 25-iarig jubileum, n.l. de heeren Jacob Kanbier. Cornells v. d. Zeeuw en Johannes Ranselaar. Ter herdenking van dit heuge lijk feit werden de jubilarissen met hun vrouwen en kinderen per auto gehaald en in het directiekantoor ontvangen door directie en commissarissen, om later in een daartoe feestelijk ingerichte lokaliteit in tegenwoordigheid van het geheele perso neel toegesproken te worden door den directeur, mr. Pel. Deze richtte eerst het woord tot den heer Kanbier. Spr. wees op de groote toewijding waarmede de ju bilaris zijn werk verrichtte, zoodat op hem reeds spoedig de keus viel om aan het hoofd van de afdeeling „Leidsche borst plaat" te staan, welke taak de heer Kan- bier zoo vele jaren met ijver en nauwgezet heid heeft vervuld, en waarvoor spr. hem nu openlijk dank bracht. Ais blijk van waardeering overhandigde de heer Pel den heer Kanbier een enveloppe met inhoud. Daarna memoreerde spr. dat de heer v. d. Zeeuw reeds op 13-jarigen leeftijd in het bedrijf was opgenomen, zoodat deze jubilaris wat betreft het vieren van jubi lea „bij de hand" is. Mr. Pel wees in het bijzonder op de netheid en nauwkeurigheid, twee eigenschappen die in een expeditie van veel belang zijn en die aanleiding zijn geweest, dat aan den heer v. d. Zeeuw de leiding van de expeditie werd opgedragen, wat zeer zeker geen onbelangrijke taak is en die cioor dezen jubliaris op zeer voor treffelijke wijze wordt waargenomen. Ook aan dezen jubilaris werd een couvert met inhoud aangeboden. Vervolgens werd de derde jubilaris toe gesproken. de heer Joh. Ranselaar. Spr. maakte melding van het feit, dat deze jubilaris zich van j ongaaf had toegel :gd op de fabricatie var) beter suikerwerk, eerst, onder leiding, da :-a zelfstandig. In ver schillende afdeel i' n heeft de heer Ran selaar gewerkt, zoodat deze het vak in al zijn geledingen heeft leeren kennen. Spr. herinnerde er aan, dat zulke medewerkers voor een zaak zooveel waard zijn, daar ze, als het noodig is, in verschillende afdee- lingen de behulpzame hand kunnen bie den. Ook hem werd een enveloppe met in houd aangeboden. Daarna deelde spr. nog mede dat de Nederlandsche Maatschappij voor Handel en Nijverheid voor de drie jubilarissen een diploma voor 25-jarigen dienst had be schikbaar gesteld. Vervolgens werd het woord gevoerd dooi den heer van Weeren die den jubilarissen namens het personeel gelukwenschte en hun verschillende goede hoedanigheden sctste. Het jubileumcadeau van het per soneel werd aan de betrokken personen in couvert overhandigd. De jubilarissen bedankten bij monde van den heer Ranselaar. Nog eenigen tijd bleei men in het directiekantoor bijeen, waarna de jubilarissen in de gelegenheid werden gesteld, den dag verder in familie kring door te brengen. VER. TOT BEVORDERING VAN DE BELANGEN VAN SLECHTHOORENDEN. Kerstbijeenkomst van de afd. Leiden. Gisteravond heeft de afd. Leiden van bo vengenoemde Vereeniging weer haar Kerst bijeenkomst gehouden. De groote Nutszaal, met den langen tafel voor de groepstelefoon in het midden en kleine tafeltjes aan de kanten, was aardig versierd met groen en hulsttakken, waartusschen de kaarsen ge zellig brandden. De presidente, mevr. T. Kranenburg-Sie- mens had het genoegen den avond te ope nen voor een stampvolle zaal en heette de aanwezigen hartelijk welkom, inzonderheid het Leidsch Huisvrouwenkoor, dat onder lei ding van mevr. T. Brandt-Leih zoo vriende lijk was dezen avond eenige Kerstliederen te willen zingen. Een Jongemeisjeskoor deed daaraan mee, zoomede de alt-soliste mevr. A. Driessen Hofman en de sopraan-soliste, mejuffr. T. Straatman, allen onder de voortreffelijke piano-begeleiding van mevr. M. v. d. Heij denBrakel. Mevr. Kranenburg ving aan met een Kerstrede, zooals zij die ieder Kerstfeest voor de afd. geeft en waarin menig slecht- hoorende. die zijn gebrek bitter voelt, groote vertroosting kan vinden, maar waardoor ook menig goedhoorende tot de erkenning zal komen, dat men op tactvolle wijze velen dit leed kan helpen verzachten. Het Huisvrouwenkoor ving daarna aan met de Kerstcantate van Cath. van Rennes. Elk der liederen apart te memoreeren zou te veel ruimte vergen: wij mogen hier vol staan met te zeggen, dat èn koor èn solisten hebben laten hooren. dat zij over zeer mooie stemmen beschikken en uit naam van alle aanwezigen willen wij hun hier nogmaals j BINNENLAND. Minister van Financiën weigert medewer king aan huidige uitbreidingsplannen der Leidsche Duinwater-Mij. (lste Blad) Ter-aarde-bestelling mr. G. Vissering op Westerveld (Laatste Berichten, le BladT De werkloosheid in October (Binnenland, 4de Blad). Geen wijziging in de leerlingenschaal. (Pari. Overzicht, 3de Blad). De firma Van der Eist en Mathes te Am sterdam failliet verklaard. (Laatste Berichten, lste Blad) BUITENLAND. Zwitserland en zijn verhouding tot den Volkenbond (Buitenland, lste Blad). Engeland en Amerika in afwachting van Japan's antwoord (3de Blad). Een compromis in Egypte? (Buitenland, le Blad). Kolonel de la Rocque veroordeeld (Buiten land, lste Blad). Nederlaag der regeering bij de Roemeen- sche verkiezingen (Buitenland, lste Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. tot Zuidwest of West ruimende wind met wellicht eenigen motre gen De temperatuur zal vermoe delijk nog stijgen. 3305 VRA-ANTI VRIES ANTIROEST i Vraagt Uw garagehouder f 3.SO per 5 liter bus (Ingez. Med.) De Minister van Economische Zaken de heer Steenberghe, heeft vanochtend in de Tweede Kamer medegedeeld, dat hij voornemens is een steunregeling voor kleine tuinders in te voeren, in den geest van de steunregeling ten behoeve der kleine boeren. hartelijk dank zeggen voor den prachtigen avond dien zij ons bereid hebben. Mevr. Driessen werd onder hartelijken dank door de presidente een bloemstukje overhandigd. In de pauze ging het zeer geanimeerd toe onder het genot van een kopje thee met Kerstversnapering. Nadien las mevr. HagemanVerhagen een drietal kerstliederen voor en daarna een Kerstverhaal. Mevr. H. heeft uit de groote aandacht, die haar geschonken werd, kun nen opmaken, dat zij de luisteraars zeer boeide, al werd het verhaal misschien voor vele S.H. iets te lang en daardoor te ver moeiend. Maar wat is het toch prachtig, dat men dank zij de goede groepstelefoon kan genieten van veel. waarvan de S.H. anders buitengesloten is. Ook het koor zong na de pauze nog eenige liederen. De vice-voorzitter, de heer J. Mater, vroeg alvorens te eindigen nog even het woord voor de groepstelefoon en bracht daarbij zijn hartelijken dank aan de eminente pres. mevr. Kranenburg, die zooveel van haar krachten geeft, niet alleen in deze afd.. maar ook in de belangen van S.H. in het algemeen. Spr. meende hier terecht de tolk te zijn van alle S.H. Onder aanbieding van een kleine bloemenhulde aan de dames Brandt, v. d. Heyden, Hageman en Straat man zei mevr. Kranenburg hartelijk dank voor wat de Leidsche Huisvrouwen gebo den hadden Zij sloot den avond met allen prettige feestdagen toe te wenschen, een goed uit einde en het allerbeste voor 1938.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1