BUITENLAND LEIDSCIi DAGBiAD - Eeüie Biad Woensdag 22 December 1937 DE WIJNKELDER DE WIJNKELDER DE WIJNKELDER DE WIJNKELDER all&s alleó alleé Bn deze populariteit beperkte zich geens zins tot een bepaalde bevolkingsgroep, zij omvatte de geheele burgerij inclaief de academie en de studentenwereld, ia- hij een gaarne geziene gast was. In den loop van het volgende jaar ver brak hij ook de hechte banden, welke hem aan de Universiteit bonden en vestigde hij zich metterwoon te Wassenaar. Typeerend voor de liefde, welke jhr. de Gljselaar je gens de Sleutelstad koesterde, was de naam, die hij aan zijn villa gaf: „Lug- dunum". Nadien heeft hij nog herhaaldelijk blijk gegeven van zijn onverflauwde belang stelling voor het wel en wee onzer stad. totdat zijn langzaam afnemende gezond heidstoestand de frequentie van zijn be zoeken deed verminderen. Op hoogtijdagen in het plaatselijk leven, zooals op 3 October of op den stichtings dag der Academie, heeft men hem echter nog vele malen kunnen zien en ook tus- schentijds bracht hij nog menigmaal een bezoekje aan onze stad. En dan bleek, dat de Leidenaars hun oud-burgemeester evenmin vergeten wa ren. Van alle kanten werd jhr. de Gijse- laar gegroet, wanneer hij, het boven lichaam eenigszins voorover gebogen, den wandelstok onder den arm en de onaf scheidelijke sigaar in den mond, over de Breestraat schreed. De laatste maal, dat wij jhr. de Gijselaar zagen, was bij de begrafenis van het stof felijk overschot van zijn ouden, trouwen vriend, oud-wethouder van Hamel. Het was alsof de heer De Gijselaar voelde, dat hij zijn vriend spoedig in den dood zou volgen, toen hij zeide, bijzon der gefrappeerd te zijn door het feit, dat hij de Hemel alleen weet echter voor hoelang zijn oud-wethouder heeft mo gen overleven. Dat voorgevoel is thans in droeve ver vulling gegaan. De geheele Leldsche gemeenschap treurt om den dood van haar oud-burgemeester, die zoovele voortreffelijke gaven van hoofd en hart paarde aan een vasten wil en een beminnelijken eenvoud. Zij kan slechts de verzekering geven, dat zij de persoon en den arbeid van jhr. de Gijselaar in de hoogste eer dankbaar en blijvend zal gedenken. Moge hij in vrede rusten. De begrafenis van het stoffelijk over schot vindt as. Vrijdagmiddag om 2 uur plaats op de begraafplaats „Rhijnhof". Onze schitterende SPECIALE KERST-RECLAME vindt U in de krant van gisteren, b.v. ADVOCAAT op BRANDEWIJN a L 1.- p. fl. TUINIERSVEREENIGING „DOOR EENDRACHT VERBONDEN". Feestavond en prijsuitreiking. De tuiniers- en bloemistenver. „Door Een dracht Verbonden", hield gisteravond in café Royal" een feestavond. De belangstel ling was zeer groot. Een openingswoord werd gesproken door den voorzitter, den heer M. Galjaard. die een speciaal woord richtte tot de eereleden de heeren Koomen en Zwart en de vertegenwoordigers van verschillende zusterverenigingen. Vervolgens memoreerde spr. in het kort de werkzaamheden in het afgeloopen jaar en spoorde den leden aan in grooten getale aan de wedstrijden deel te nemen. De voorzitter van de woningbouwvereen. „De Eendracht", de heer J. Poelijoe, die hierna sprak, bood verontschuldigingen aan voor het verzuim „Door Eendracht Sterk" niet te noodlgen op het onlangs gehouden jubileumfeest van zijn vereeniging. Nadat het bekende duo Gerritsen er de stemming had ingebracht, reikte de heer Joh. Jonker, opzichter bij den Plantsoenen dienst, de prijzen van den kweek- en tuin- wedstrijd uit. De resultaten van den eersten wedstrijd werden door ons reeds vermeld, die van den laatste lulden als volgt: Eere-afd. achtertuinen: 1ste prijs en wis selbeker W. J. v. d. Berg, 3de pr. Th. G. Barthe, 4de pr. D, Koome. Gewone afd. idem: 1ste pr. en wissel- plaquette: J. de Jager en H. Wagemans: 2e pr J. Hillebrand en J. Roman; 3de prijs: Th G Buis, B. ten Hake en F. Ouwerkerk; 4de pr. H. F. Kok. D. v. Rijn, L B. Kapaan en P. Schenkeveld; 5de pr. H. v. d. Leek, J. v. Laan en H. van Oosten. Kleine achtertuinen: 2de pr. G. de Regt; 3de pr. J. J. E. Keuning; 5de pr. A. Lepelaar. idem voortuinen: 4de pr. Th. G. Barthe; 4de pr. I. B. Kapaan; 5de pr. H. Wagemans. Groote voortuinen: 5de pr. A. Lens en B. ten Hake. Groote achtertuinen vaklieden: 1ste pr. A Zwart; 2de pr. J. Rootselaar; 2de pr. M. Galjaard; 4de pr. C. Streefland. Groote voortuinen vaklieden: 1ste pr. A. Zwart. Kleine voortuinen vaklieden: 4de pr. M. Galjaard. Na de pauze werd een aardige raadwed- strijd gehouden en trad het duo Gerritsen nogmaals op. Nog geruimen tijd bleef men gezellig bijeen. DE P.T.T.-DIENST OP DE KERSTDAGEN. De directeur van het P.T.T.-kantoor al hier brengt ter kennis van het publiek, dat voor den P.T.T.-dienst de belde Kerstdagen geheel met een Zondag gelijk gestold worden. Daar op beide dagen geen bestelling wordt uitgevoerd, is hiermede bij het ver zenden van stukken rekening te houden, De a.s. blijde gebeurtenis. Regeling van den lichtstoet. De Commissie voor den te houden Licht stoet bii de a s. blijde geboorte, bericht, dat zii voor dien optocht de volgende schik kingen heeft getroffen: 1. Wanneer het bericht van de geboorte vóór zes uur des avonds, bekend wordt ge maakt, wordt de optocht nog dienzelfden avond gehouden. Komt de mededeellng eerst na zes uur. dan wordt de optocht den daarop volgenden avond gehouden. De Commissie laat bovendien nog Oranje bulletins aanplakken, waarop de dag van den oDtocht bekend wordt gemaakt. 2. Indien het bovenstaande echter zou medebrengen, dat op den Eersten Kerstdag of op een Zondag de optocht zou worden j gehouden, zal deze worden uitgesteld tot Maandagavond d.a.v. 3. Plaats van bijeenkomst is de Kaas markt Toegang alleen lang; den Middel weg. Tijdstip van opkomst uiterlijk 8 uur. Tiidstip van vertrek precies 8 30 uur. 4 De deelnemende groepen worden ver zocht zelf een punt van samenkomst te kiezen en zich vandaar in formatie langs den Middelweg naar de Kaasmarkt te be geven. alwaar de fakkels zullen worden uitgereikt. 5. Het ontsteken ran de fakkels geschiedt eerst bii het vertrek en niet eerder dan nadat daarvoor het sein is gegeven. 0. Afgebrande fakkels mogen niet op straat geworpen worden. Bii terugkomst op de Kaasmarkt worden de fakkels in de daar aanwezige tonnen gedeponeerd. 7. Deelnemers beneden den leeftiid van 1? iaar kunnen niet. worden toegelaten. 8 Het in den optocht meevoeren van oolitieke emblemen of het tijdens den optocht door woord of gebaar uiting geven aan politieke gevoelens is den deelnemers niet geoorloofd. De route, welke zal worden gevolgd is: Kaasmarkt. Hooigracht. Watersteeg, Hoo- gewoerd. Steenschuur, Rapenburg lang het Gemeentehuls, Kort. Rapenburg, Princesse- kade. Blaauwpoortsbrug, Steenstraat. Rijns- burgersingel langs molen „de Valk", Bees tenmarkt. Oude Singel, Pelikaanstraat Kaasmarkt. De burgerij, meer speciaal, zii die wonen langs de te volgen route, wordt opgewekt zooveel mogelijk een vensterverllchting aan te brengen. Dit kan op eenvoudige en weinig kostbare wijze geschieden, door het plaatsen van kaarsen in de vensters enmaar daarvoor is wel geen op wekking noodig DE VLAGGEN UIT! HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen. Lezwijn en Veerman. Garen, markt 8. Lelden, huisschildersbedrtjf. Bii - voeging uitgeoefend bedrijf: fabricatie van en handel in wasproducten onde: den naam Was Industrie „De Spiegel". Th M. W. Bergers. Korte Mare 12. Leiden, vleeschhouwerij en spekslagerij: export van vleeschwaren, spek en vetten. Uittredend Beheerder filiaal: E J. A. Alofs, Leiden (sinds 1933) Nieuwe Beheerder filiaal: A. Th Bergers. Leiden J G v d. Ven. Voorstraat 77, Katwijk a. d. Rijn. kruidenierswaren. Ultlredend Eigenaar: J. G van de Ven. dd. 15 Dec 1937. Wijziging handelsnaam in: Firma J. G van de Ven. Nieuwe Eigenaresse: Mej. A van de Ven Katwijk a d. Rijn. W de Jong, Hoofdstraat 212, Leiderdorp, melkhandel. Bovengenoemde zaak is met ingang van 17 December 1937 omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: w de Jong en Zonen. Vennootcn: W. de Jong; W de Jong Wzn.; J. de Jong en P de Jong te Leiderdorp. J. W C. Bocxe. Noordelnde 35. Alchon a. d. Rijn Aarlanderveen. scheepmakers Uittredend Eigenaar: J. W. C. Bocxe dd 1 Jan. 1938. DE ALGEMEENE TOESTAND Waarschuwing aan Japan. Voor het Engelsche parlement op reces is gegaan, is nog een debat gevoerd over de buiteiüandsche politiek. Chambeilain en Eden zijn beiden aan het woord ge weest. Men zie het 3e blad. Nieuws hebben zij uit den aard der zaak niet verteld, doch tot Japan is een duide lijke waarschuwing gericht, die des te meer beteekenis krijgt ais men leest de steun- vci klaring van Landon aan Roosevelt's po litiek, men zie hierachter. Mogelijk kan dit helpen om Japan in toom te houden. MILITARIA. De res. tweede luitenant van het 4de R.IA. W. J. Bending. D. Ferwerda, J. G Krabbendam en J. A. Meylink zijn met in gang van 1 Januari as. bevorderd tot res. eerste luitenant. De res. tweede luitenant van het 6de Reg. Veldartillerie H. Hanisch ten Cate, F. J. Heeris, J. J. Sirks, P. van der Berg, P. de Vries. W. A. van Kempen, F. Bergema, M. J. Denys, W. de Braaf, A. Stempels, B. Schipper, D. Hans, G. J. Broekhuysen, F. H. Westerman en P. E. E. Brlët zijn met ingang van 1 Januari a.s. bevorderd tot res. eerste luitenant. De res. tweede luitenant van de militaire administratie bij het 4de R.I., A. W. Aarts, is met ingang van 1 Januari a.s. bevorderd tot res. eerste luitenant. FILMAVOND VOOR DE LEIDSCHE H.D. CLUB. In besloten kring is voor een 40 tal leden en donateurs van de Leidsche Harley Da vidson Club in Huize Feenstra gedraaid de Royal Enfieldfilm Motorfabricatie en Grasbaanraces in Alkmaar. De heer J. v. d. Kroft, agent voor Lelden e.o. van het bekende Engelsohe motorrijwielmerk Royal Enfield heeft gedemonstreerd wat er voor af gaat voordat een modern motorrijwiel in zijn geheel tot stand is gekomen. Onder deel na onderdeel wordt na een uiterst nauwkeurig onderzoek op zijn plaats ge monteerd. En als het geheel in elkaar ge zet is, wordt nog een aantal proefritten op den weg gemaakt alvorens het motorrijwiel door den handelaar ten verkoop wordt aan. geboden. De grasbaanracefilm liet den aanwezigen zien, tot welk een geweldige snelheid de tegenwoordige recamachlnes in staat zijn. WAARSCHUWING. De commissaris van politie vestigt er de aandacht op, dat toestellen ter verwar ming van den motor en den radiateur van automobielen in den handel worden ge bracht, waarin benzine, petroleum of spiri tus wordt verbrand en welke in verband met de hier ter stede geldende voorschrif ten niet in garages mogen worden gebruikt. In verband hiermede geeft hU dengenen, di? een verwarmingstoestel voor het boven genoemde doel wenschen aa te schaffen, i overweging zich te voren om inlichtingen ie wenden tot de afd. Brandweer (Politie bureau). DUITSCHLAND Ludendorff's uitvaart. De rouwplechtigheden voor wijlen gene raal Ludendorff namen vanmorgen om 5 uur een aanvang met het vervoer van het stoffelijk overschot naar den „Siegestor". Zes onderofficieren droegen de met vlagge- doek van de oude rijksoorlogsvlag en met helm en degen van den veldheer gedekte kist uit de vlaggezaal van het hoofdkwar tier naar de Schoenfeld-strasse, waar de affuit en de eerewacht gereed stonden. De stoet werd geopend en gesloten door een eerecompagnie van de weermacht. Toen de stoet den „Siegestor", uit welks vier zuilen vlammen opschoten, bereikt had, werd de kist onder het presenteeren der geweren op de verhooging onder den middelsten boog van den koepel geplaatst, op welks achter grond zich de oorlogsvlag van „het oude en nieuwe rijk" verhief. Op de kist werden de kussens met ordeteekenen van den gene raal gelegd. Reeds in de vroe'ge morgenuren begon de bevolking langs de lijkbaar van den veldheer te trekken. De minister van oorlog, Von Blomberg, heeft in tegenwoordigheid van Hitler en de hoogste autoriteiten des rijks aan de baar een rede gehouden, waarin hij verklaarde, dat Duitschland een man van geweldige wilskracht en een hartstochtelijk strijder voor de macht en de grootheid van het land heeft verloren. Spr. schetste in het kort Ludendorff's loopbaan en de moeilijk heden, waarmede de groote legerleider te kampen heeft gehad. Ludendorffs geest, 'zoo besloot Von Blom berg, zal in het Dultsche volk. en vooral in de Dultsche weermacht, voortleven als een aansporing, het hoogste voor Duitschland veil te hebben. klaring zou terugbrengen. Gij cn ik weten, dat het Amerikaansche volk den vrede wil, maar alleen een vrede, die het ons mogelijk maakt den eerbied van de zijde van andere landen te be houden. In zijn antwoord aan Landon zegt Roo sevelt: Uw telegram steunt mij in mijn taak om het hoofd te bieden aan de vraag stukken, welke zich voor ons land op het gebied der buitenlandsche politiek voor doen in deze moeilijke tijden. Gedurende onze lange historie heb ben wij Amerikanen steeds iedere op vatting van de hand gewezen, volgens welke de uiterste veiligheid zou worden verkregen door onze oogen te sluiten voor het feit, dat wij, gaarne of on gaarne, deel uitmaken van een grootere wereld van andere naties en volken. Als zoodanig hebben wij in zekere mate den plicht onze medewerking te ver- lecnen aan en zelfs de leiding te ne men van een beweging tot handhaving van de internationale gedragslijn met als uiteindelijk doel het bereiken van den algemeenen vrede. Landon's telegram wordt beschouwd als een gewichtigen steun voor den president om het probleem van het Verre Oosten te behandelen op een sterke nationale basis. Frank Kellogg is hedennacht overleden. Frank Billings Kellogg werd op 22 De cember 1856 te Potsdam (St. Lawrence-New York) geboren en zou dus vandaag 81 Jaar in FRANKRIJK Kerst-conflictefi levensmiddelen-industrie. Onze schitterende SPECIALE KERST-RECLAME vindt U in de krant van gisteren, b.v. Een fraai spel kaarten GRATIS. 3287 (Ingez. Med.) VEREENIGDE STATEN Landon steunt Roosevelt's buitenl. politiek. Frank Kellogg overleden. Landon, de republlkeinsche candidaat bij de laatste verkiezingen om het president schap der Vereenlgde Staten, heeft Roose velt zonder voorbehoud volledigen steun verzekerd bij de buitenlandsche politiek van den president „onder de gevaarlijke omstandigheden van dit oogenbllk". In het tot Roosevelt gerichte telegram, waar in hij dit verklaart, zegt hij voorts: „Het vorige jaar heb ik mij verbon den mijn samenwerking met en steun aan uw bestuur te verleenen, indien de buitenlandsche situatie ernstig mocht worden. Dit is een belangrijk beginsel en wij moeten bewijzen, dat wij er trouw aan zijn. Dit beteekent in feite, dat het demago gische politieke spel, dat de eenheid van het land bedreigt, moet verdwijnen onder de gevaarlijke situatie, waarin wij ons op het oogenbllk bevinden. Ik hernieuw deze verbintenis vooral omdat talrijke leden van het congres behoorende tot de beide groote partijen, schijnen te vergeten, dat genoemd beginsel den grondslag vormt van de Amerikaansche politiek en aan het buiten land den indruk geven, dat. er geen ver trouwen meer bestaat ln de politiek van het staatssecretariaat. Deze leden slaan denzelfden gevaarlijken weg in als in 1914 de leden van het Engelsche parlement, toen deze den indruk verwekten, dat Engeland niet wilde of niet kon vechten onder welke omstandigheden ook. Ik wensch u geluk met uw weigering tegenover de wetswijziging, die aan het Congres de bevoegdheid tot oorlogsver- Wijlen Frank Kellogg. zijn geworden. In 1877 werd hij tot de balie toegelaten te Rochester (Minnesota). Later vestigde hij zich te St. Paul. Hij vertegen woordigde de regeering der Vereenlgde Sta ten in verschillende groote rechtzaken. Van 1917 tot 1923 was hij senator, in 1924 ambas sadeur te Londen, van 19251929 staats secretaris, van 19301935 rechter ln het Permanente Hof. In 1929 werd hem de Nobelprijs voor den vrede toegekend. Kel logg was lid der republlkeinsche partij. Op 27 Augustus 1928 werd te Parijs het door Kellogg en Briand ontworpen verdrag gesloten, dat een plechtige verklaring in houdt, waarbij de cowtracteerende partijen afstand doen van den oorlog als werktuig van haar wederzijdsche nationale politiek. Slechts door vreedzame middelen zouden geschillen tot een oplossing gebracht kun nen worden. Het dankt zijn ontstaan aan een ontwerp-verdrag van eeuwige vriend schap tusschen Frankrijk en de Vereenlgde Staten. Briand en Kellogg kwamen overeen dit plan om te werken in een algeipeen tractaat tegen den oorlog. Het pact van Kellogg is door vrijwel alle staten der we reld onderteekend, ook door Nederland. Het pact van Kellogg laat de mogelijkheid van een verdedigingsoorlog bestaan. De Amerikaansche vlootbewegingen worden thans verklaard als een proefmobi- llsatie ten behoeve van de vlootorganlsatie en van tralnlngsdoeleinden. Vlootdeskun- dlgen leggen grooten nadruk op de waarde van plotselinge, onverwachte vlootbewegin gen, welk systeem ln de laatste paar Jaar geïntensifieerd is. Onze schitterende SPECIALE KERST-RECLAME vindt U in de krant van gisteren, b.v. Flacon Eau de Cologne CADEAU. Aan den Kerstnachtdienst, waarin dr. J. Riemens hoopt voor te gaan, zal ook „Ex Enimo" medewerking verleenen, door het ten gehoore brengen van eenige liederen. Als opvolger van wijlen prof. dr. A. H. M. J. van Rooy is prof. dr. P. C. T. van der Hoev:n alhier gekozen tot voorzitter van het Internationaal congres voor verloskun-1 de en gynaecologie. Geslaagd voor het examen boekhouden en aanverwante vakken vanwege de Veree niging van Leeraren in het Boekhouden, de heeren G, G. Jungerius en J. van Steenwijk, beiden te Leiden, leerlingen van den heer J. A. Jansen, Kamerllngh Onneslaan 15, alhier. Hedenavond opent de heer J. Vos in het perceel Steenstraat 11 een handel in groenten, conserven enz. Reeds eerder heeft de heer Vos ln den zelfden win kel een groentezaak gedreven Aan het winkelinterieur Is niets ver anderd, terwijl ook de buitenzijde onge wijzigd bleef, He! weekblad Handelsbelangen neemt om. op de cred!teurenl!ist in het faillisse ment van H M A. Hocgenst aa en. be- heerend vennoot van de N.V Hcneken's Blerhandel alhier Deze lijst telt 25 credi teuren met een totaal passief van f. 155.605 98 waarvan preferent f16 761 15. De baten zijn nog niet volledig bekend. De bond van arbeiders in het levens- middeienbedrijf deelt mede, dat als gevolg van het niet nakomen van het collectief contract door de werkgevers de arbeiders van verscheidene levensmiddelenpakhuizen en firma's te Parijs ln staking zijn gegaan en de magazijnen bezet hebben. Van de zijde der arbeiders wordt verklaard, dat het aantal stakers ongeveer 10.000 bedraagt, hetgeen echter door de werkgevers be twist wordt. De vakvereeniging van personeel in het levensmiddelenbedrijf deelt mede. dat 120 afgevaardigden van het syndicaat, die on derscheidenlijk in hun firma's, opslag plaatsen en fabrieken van levensmiddelen in het gebied van Parijs verantwoordelijk zijn de volgende motie hebben aangeno men: „Bezorgd de belangen van hun last gevers te beschermen, keuren zij scherp dc door de C.G.T. in de entrepots ontke tende rampsnoedige beweging af en ver heffen zij zich met kracht tegen de belem meringen van de vrijheid van arbeid door de minderheid der arbeiders en verzoeken zij de inmenging der openbare macht." Het conflict heeft zich uitgebreid tot den kleinhandel, in het bijzonder tot de groote winkels. De politie ontruimde on middellijk de winkels. De bond van arbei ders heeft bij den minister van binnen- landsche zaken geprotesteerd tegen het optreden van de openbare macht. De zet bazen hebben verklaard, dat zij solidair zijn met de arbeiders in pakhuizen en win kels en dat zij in staking zullen gaan. wan neer het ontruimen van de bezette winkels door de politie voort zal gaan. Gisteravond hebben ongeveer vierhon derd studenten uit protest tegen het ver bod om ter gelegenheid van het Sint Ni- colaasfeest achter elkaar door de café's te trekken, een groot café bezet, waar zij ze ven uur bleven zitten, met als eenige con sumptie een klein glas bier. De eigenaar van het café riep een deurwaarder te hulp om deze beperking van de verkoopsvrij heid te constateeren. Te middernacht lief de politie de zaal ontruimen, de studenten verlieten het gebouw vreedzaam en zon der Incidenten, ZUID-SLA VIË Verklaring van Stojadinowitsj. In de financleele Kamercommissie heeft Stojadinowitsj, na gewezen te hebben op de bezoeken aan Belgrado en aan zijn eigen reizen buitenlands o.a. verklaard: Terwijl wij ons steeds gehouden hebben aan de tradioneele lijnen van onze politiek. Zijn we er in geslaagd oude vriende te be houden en nieuwe vrienden te verwerven, waar wij veel prijs op stellen ln verband met de ontwikkeling van ons economisch leven en de veiligheid van onze grenzen De idee van onze politiek, dat wij voor alles den vrede wenschen, heeft vooral ge zegevierd op den Balkan en in het Donau- bekken en al evenzeer langs de Adriatlsche kust. Men zal kunnen zeggen, dat de vol keren die in deze streken leven, thans zekerder zijn van den vrede dan ooit en als er donkere plekken aan den interna tionalen horizon zijn, zal men die niet moeten zoeken op den Balkan, evenmin aan den Donau en evenmin aan de Adria tlsche zee. Dank zij deze politiek kan ons volk zich aan deze politiek in vrede wijdén en aan de economische, sociale en ctntu- reele herleving en al evenzeer aan de be stendiging van de rust in het binnenland. 3288 (Ingez. Med.) ROEMENIË De verkiezingsuitslag. Het departement* van binnenlandsche za ken heeft nog steeds het eindresultaat van de Maandag gehouden verkiezingen niet ge publiceerd. Men krijgt evenwel den indruk, dat de regeeringspartij niet meer dan veer tig procent van het totaal aantal stemmen zal behalen. Het verbond met de Duitsche minder heidspartij en het „Roemeensche Front" van Vaida Voivode schijnen niet de winst te hebben opgeleverd, welke men ver wachtte. De nationale boerenpartij daaren tegen schijnt in stemmenaantal tie hebben gewennen, evenals de IJzeren Garde, die haar lijsten had ingediend onder het motto „alles voor het vaderland". Beide partijen hebben vermoedelijk elk pl.m. 20 pCt. van het aantal uitgebrachte -temmen behaald Bij de verkiezingen in 1932 behaalde de IJzeren Garde slechts 6'/i pCt. van het stemmenaantal. EGYPTE Innerlijke moeilijkheden. Den laatsten tijd komen er, zooals be kend, moeilijkheden tusschen koning en regeering. Na lange besprekingen is op verschillende punten overeenstemming be reikt. Op drie punten echter is het nog niet gelukt, de tegenstellingen te over bruggen. De koning houdt vast aan zijn recht, een derde deel van den senaat to benoemen. Dit probleem heeft reeds ge leid tot meeningsverschlllen tusschen ko ning Foead en de Wafd-organisatie. Des tijds heeft een Belgisch onpartijdig arbi ter een beslissing voor de regeering en te gen het hof geveld. Men beschouwd net derhalve ln politieke kringen hier als on waarschijnlijk, dat de regeering in deze kwestie concessies zal doen. Voorts elscht de koning organisatorische wijzigingen bij de blauwhemden. Naar ver luidt, is de regeering principieel daartoe bereid, hoewel zij een ontbinding der blauwhemden van de hand wijst. Een op lossing zou, naar vernomen wordt, moge lijk gevonden kunnen worden door een In schakeling der organisatie in de militie oi iii de luchtbeschermingsdiensten. Vooral in Britsche politieke kringen zou deze op lossing toegejuicht worden, aangezien z'J een versterking beteekent van het streven naar bewapeningsversterking. Ten slotte bestaan nog meeningsver schlllen in de kwestie van het medebeslis singsrecht van den koning tai.1 de benoe ming van hooge ambtenaren. Met acht een overeenstemming ln dit oozicht gemakke lijk, wanneer van beide kanten formeeie concessies zouden worden gedaan. In den loop van gisteren zijn verschei dene kleine betoogingen der afzonderlijke politieke groepen gehouden, die echter door de politie zonder groote moeilijkheden kon den worden ontbonden. Onze schitterende SPECIALE KERST-RECLAME vindt U in de krant van giBteren, bv, GRATIS 'n Flesch CHAMPAGNE. 3289 (Ingez. MedJ 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2