STADSNIEUWS iHet drinkwaterkanaal te Katwijk aan Zee De automatiseering van het telefoonnet DINSDAG 21 DECEMBER 1937 No. 23847 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 't Hangt ook van U 78sie Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Zij acht zich niet in staat om zich partij te stellen Automatisch verkeer met het geheele land mogelijk Beperking tot 9 districten vervalt. Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht af of onze toren zal zingen of zwijgen LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week T. .*.777:.'?+. f.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.8® per 3 mnd-J De Kamer van Koophandel streeft naar een compromis. In de gistermiddag onder voorzitterschap Ivan den heer D. ten Cate Brouwer ge- 1 Souden vergadering van de Kamer van I Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, I werden de notulen onveranderd goedge- I keurd en de ingekomen stukken voor ken- aisgeving aangenomen. Het bureau der Kamer zal dezer dagen audiëntie worden ontvangen door den rr.in. v. waterstaat om bezwaren kenbaar maken tegen diens afwijzende besehik- I king op een verzoek van de N.V. Sikken's I Lakfabrieken te Groningen, welke voor- lnemens is om nabij de Vink een Industrie 11? vestigen, doch daarvoor een uitweg naar Iden rijksstraatweg noodig heeft. De minis ter heeft op dat verzoek in eerste instan tie afwijzend beschikt, waardoor het voor- temen der N.V. gevaar loopt niet verwe- senlijkt te kunnen worden. Het Bureau I heeft ter zake overleg gepleegd met den I burgemeester van Voorschoten, onder I wiens ressort dit terrein is gelegen. I Aan het bestuur der Alg. Ver. voor Bloem- I coliencultuur werd ten behoeve van haar I vmtertentoonstelllng een kleine gouden redallle beschikbaar gesteld. Van den heer D. Parmentier was bericht I Mgekomen, dat hij voor het lidmaatschap I der Kamer bedankt en zich niet herkies- baar stelt. Het gemeentebestuur van Leiden vroeg I het advies der Kamer op een adres van I het bestuur der Ver. „Oud Leiden", inzake I ontsierende reclame binnen de bebouwde I lom. De Kamer wasv an meening, dat deze I hier ter stede niet van zoodanlgen om hang is, dat maatregelen ter beteugeling Isoodig zouden zijn. In dien geest zal aan liet gemeentebestuur worden geadviseerd. Besloten werd aan den minister van eco- Itomische zaken een adres te verzenden, in- Lake de Vestigingswet voor het kleinbe- I drijf, waarvan wij het concept reeds in |ons Blad van 14 dezer publiceerden. De voorzitter wees erop, dat het alles- Ibns billijk is, dat iedereen, die met deze het iets uitstaande heeft, zich aan de lèaaraan gestelde eischen onderwerpt. Dit hires heeft echter het oog op de even- Ifens billijke uitzonderingsgevallen. I Het concept werd met eenige toevoegin gen van den heer Van Appel en na eenige |8iscussie vastgesteld. Het eveneens in excerpt vermelde ont- I terp-schrijven aan denzelfden minister Itaake het ontwerp Jam- en Limonade- Ibesluit werd ingetrokken, daar de minister terzake reeds een beslissing heeft geno- Imen. I Tot schipperslid der alhier gevestigde IBevrachtingscommissie werd benoemd de |aeer C. van Rijn te Katwijk aan Zee. De voorzitter deelde mede, dat het Bu- I reau der Kamer aan den ambtenaar van |«et O. M. heeft verzocht een strafvervol ging te doen instellen tegen een zestal I hrma's in het district der Kamer wegens overtreding der Wet op de uitverkoopen. Het aantal overtredingen neemt in den l'uatsten tijd gedurig toe. Achterstelling Rijniandsche dakpan-industrie. De Kamer besloot met alg. stemmen het holgende adres te verzenden aan den Mi- I nister van Waterstaat. Ii.'Ongetwijfeld zal het Uwe Excellentie I i'hkend zijn dat de dakpannenbedrijven Mc Rijnstreek, grootendeels gelegen in I lit district van de Kamer van Koophan- I -d en Fabrieken voor Rijnland, zeer on- I ótr de aanhoudende depressie in het bouw- I sedrijf te lijden hebben. I He daarmede verband houdende werk- l.xsheid legt uiteraard zware financieele I-aten op de betrokken gemeenten. I Het zal Uwe Excellentie daarom met ■[^onderen, dat de Kamer van Koop- ■hndel niet zonder verbazing en teleur- I'-oiling heeft moeten bemerken, dat in l-J. bestekken voor de boerderijen in de I.MeringermeerpoLder een bepaling voor- Itoit, dat voor deze gebouwen aldaar uit latend dakpannen van een bepaalde Limburgsche fabriek moeten worden toe gepast, waardoor de dakpannen uit de Rijnstreek zijn uitgeschakeld. De Kamer acht het niet mogelijk, dat de kwaliteit hier den doorslag zou kunnen geven, daar de Rijniandsche dakpan steeds tot het beste heeft behoord en nog be hoort van hetgeen op dit gebied wordt geleverd. De uitstekende klei, welke juist langs de boorden van den Ouden Rijn wordt aangetroffen, de diepgaande vakkennis der ter plaatse gevestigde fabrikanten, zoomede de goede outillage hunner be drijven, verzekeren een product, dat in geenerlei opzicht kan worden overtroffen. De tallooze boerderijen in het centrum van ons land leveren het onomstootelijk bewijs, dat de Rijniandsche dakpan als dakbedekking nooit tot eenigerlei bezwaar aanleiding heeft gegeven. Op grond van het bovenstaande veroor looft de Kamer van Koophandel zich er bij Uwe Excellentie op aan te dringen, dat het u mege behagen, door de bovenbe doelde bepaling uit de bestekken te schrap pen, weer vrije concurrentie mogelijk te maken. Daarna kwam het belangrijkste punt aan de orde, het beroep van diverse Kat- wijksche instanties, te weten V.V.V., de Reedersver. ,,De Vuurbaak" en de Bouw vakpatroons op de K. v. K. terzake van het te gravep drinkwaterkanaal te Katwijk aan Zee. Ut" De secretaris, dr. P. G. Knibbe, deed voorlezing van deze adressen, waarin een uiteenzetting wordt gegeven van de ook door ons reeds uitvoerig weergegeven be zwaren tegen de plannen der Leidsche Dumwatermaatschappij. De heer dr. E. C. van Dorp gaf aan de hand van een kaart een toelichting op deze plannen en wees op het groote ge vaar. dat voor Katwijk gelegen is in een afnemend badgastenbezoek en op de on mogelijkheid der natuurlijke uitbreiding van de bebouwing. De heer Bergers stelde de vraag of het wel op den weg der Kamer ligt om zich ten deze partij te stellen. De heer Van Dorp heeft weliswaar andere terreinen aangewezen voor uitbreiding der water winningsmiddelen, doch de geschiktheid daartoe wordt bestreden door de directie der Duinwatermij. De heer Dijkdrent wees erop, dat de di rectie der L.D.M. uit tactische overwegin gen het eerst beslag wil leggen op de thans geprojecteerde terreinen. De heer Van Appel betoogde, dat door gaan der Leidsche plannen de nekslag beteekent voor het destijds geopperde plan tot den aanleg Van een visschershaven te Katwijk. De heer ir. Guljé meende, dat zóóvele technische vragen naar voren komen, dat de Kamer zich moeilijk een oordeel kan vormen. Hij drong echter aan op een on partijdig onderzoek door deskundigen. De voorzitter betoogde, dat de Kamer zich inderdaad bezwaarlijk op technische gronden een oordeel kan vormen of er een andere mogelijkheid voor de waterwinning bestaat. Evenwel ziet spr. wel in, dat de Leid sche plannen een belemmering zullen vor men voor de normale ontwikkeling van Katwijk. Hij stelt echter de vraag: is het wel ab soluut noodzakelijk, dat Leiden zijn water uit Katwijk haalt? Spr. stelt voor de me dewerking der L.D.M. in te roepen om an dere mogelijkheden door deskundigen te doen onderzoeken. De heer Van Dorp wees er nog op dat het hier niet gaat om een controverse van belangen tusschen beide gemeenten, doch tusschen een particuliere Leidsche onder neming en de gemeente Katwijk. De heer De Gooyer stelde voor, dat de Kamer zich uitspreekt voor of tegen het verleenen van intermediair teneinde een compromis te bewerkstelligen. Met op twee na algemeene stemmen (tegen de heeren Bergers en Van Appel), werd besloten, dat de Kamer aan deze aangelegenheid haar aandacht zal schen ken. De vooiziLter stelde vervolgens voor. dat de Kamer de diverse bezwaren officieel kenbaar zal maken aan de directie der L.D.M. en haar met klem zal verzoeken na te gaan of in het belang van beide partijen een andere oplossing mogelijk is. Een onpartijdig onderzoek van deskundi gen zal daarbij door de Kamer op hoogen prijs worden gesteld. De heer De Gooyer stelde voor, dat het Bureau tusschen beide partijen zal gaan staan en zich met het instellen van dat onderzoek zal belasten. D.i heer Parlevliet stelde voor daaraan toe te voegen, de uitspraak, dat door de aanhangige plannen de belangen van Kat wijk in ernstige mate zullen worden ge schaad. Naar het „Hbl." verneemt, is in het systeem van het automatisch telefoonver keer in zooverre verandering gekomen, dat thans het geheele land direct-automatisch bereikbaar zal worden, derhalve zonder eenigerlei tusschenkomst van een tele foniste. Er zijn op het oogenblik in ons land reeds 210 rijksnetten geautomatiseerd, tegenover een kleine 1200 met handbedrijf't percen tage der telefoon abonné's, dat van de ge automatiseerde netten gebruik maakt, be draagt 68 pet. (de drie gemeentelijke netten inbegrepen). Vermoedelijk zullen in 1944 alle netten geautomatiseerd zijn. Er is thans automatisch verkeer mogelijk tusschen de geautomatiseerde Rijkscentra- len in de volgende districten: Amsterdam met Utrecht en Alkmaar terwijl er boven dien één richting-verkeer bestaat van Haarlem naar Amsterdam); Utrecht met Arnhem en Zwolle en Deventer met Hen gelo en Arnhem. Het gemeentenet Amsterdam kan reeds thans, evenals de in hetzelfde district lig gende automatische Rijksnetten, automa tisch van buiten opgeroepen worden. In 1938 zal men ook van Amsterdam uit auto matisch interlocaal kunnen telefoneeren dit net zal dan in dit opzicht geheel met de andere rijksnetten gelijk gesteld zijn. Bo vendien zullen in 1938 nog veerschillende nieuwe verbindingen tusschen districten worden tot stand gebracht. Aan dat zgn. interdistrictsverkeeer waren tot voorkort bepaalde grenzen gesteld. In clusief het eigen district zou men van de twintig districten, zooals wij in ons Blad van 25 Maart 1937 uitvoerig hebben uiteen gezet, slechts negen automatisch kunnen bereiken voor de overige elf zou men dan de tusschenkomst van een telefoniste be hoeven. Volgens een dezer dagen gevallen beslis sing is het echter mogelijk geworden het automatisch Interlocaal verkeer in de toe komst zonder eenige beperking tot het ge heele land uit te strekken van Sluis naar Delfzijl en van Maastricht naar Den Hel der. Men behoeft slechts de kiesschijf te draaien en zonder wachten brengt men zelf automatische verbinding tot stand. Dit nieuwe systeem brengt een verande ring In de z.g. kengetallen mee. Het ken getal is de cijfercombinatie, welke men draait, als men met een ander telefoonnet verbonden wil worden. Vóór de drie tot nu toe daarvoor gebruikte cijfers komt in de toekomst een vierde cijfer te staan, dat de groepcentrale bepaalt. Elk telefoondistrict is nl. stervormig op gebouwd: van de hoofdcentrale gaan ver takkingen naar de knooppunten en van daar naar de eindpunten. Bij de tot nu toe gebruikte uit drie cijfers bestaande kengetallen bepaalt het eerste cijfer het district, de twee daarop volgende cijfers bepalen de knoop- en eindpunten centrale. Met één cijfer kan men echter nooit twintig districten bereiken. Dat is echter via de groepencentralen, onder elk waar van een klein aantal districten ressorteert, wél mogelijk. Dan bepaalt het eerste cijfer de greopcentrale, het tweede het district enz. En op die manier wordt het geheele land automatisch bereikbaar gemaakt. Zooals men weet hoopt men in het na jaar van 1938 de Leidsche automatische centrale in gebruik te kunnen stellen. De Kamer hechtte zonder hoofde lijke stemming haar goedkeuring aan het voorstel van den voorzitter, zoodat onder overlegging van de Katwijksche bezwaren, een beroep zal worden ge daan op het bestuur der Duinwater mij, om een onderzoek te doen instel len naar een andere uitbreidingsmoge lijkheid, bij voorkeur door een onpar tijdige commissie van deskundigen, Na de rondvraag, welke niets belang rijks opleverde, richtte de voorzitter woor den van dank aan het adres van de schei dende leden, de heeren Parmentier, Buur man en Slingeland voor alles, wat zij tij dens hun zittingsperiode in het belang van handel en industrie hebben verricht. Hierna ging de Kamer over in huishou delijke zitting. INTERNATIONAL FRIENDSHIP LEAGUE. Een afdeeling Leiden opgericht. In restaurant ,.In den Vergulden Turk", alhier, is de oprichtingsvergadering ge houden van de afd. Leiden der „I. F. L.'\ De zaal was geheel gevuld, toen de voor zitter, de heer R. Bergmann, een openings woord sprak, waarin hij de leden van de aföeelingen Amsterdam, Haarlem en Den Haag welkom heette. Spr. deelde verder mede, dat er waarschijnlijk met Paschen een .centre" in Leiden zou komen en dat bij voldoende deelneming plng-pongwed- strijden, wandeltochten e.d. zullen worden georganiseerd, evenals een tooneel- en de- batlingclub. Inplaats van den heer P. Ger- brands. die door drukke werkzaamheden verhinderd is in het bestuur zitting te ne men, is de heer N. Spijker gekozen. Vervolgens gaf de voorzitter het woord aan den heer Mr. G. N. Ede, den oprichter van de „I. F. L die een korte uiteenzet ting eaf over het doel dezer beweging. O. m. legde spr. uit de slagzinnen van de ,.I. F. L." Vriendschap moet er zijn om ons Ideaal te kunnen verwezenlijken, „Vrede door Vriendschao". De heer J. Blits uit Amsterdam heeft daarna enkele zelfopgenomen filmpjes over de „I. F. L.-centres" vertoond, terwijl de heer B. Parmentier, aan de piano begeleid door mej. M. Hardonk, enkele liedjes ten gehoore bracht, waarmede groot succes geoogst werd. Na de pauze gaf de heer J. Güthsehmidt enkele humoristische stuk jes ten beste, die zeer in den smaak vie len evenals een guitaarsolo van den heer A. F. Otken. Een langdurig applaus ge tuigde van de waardeering der aanwezigen ALG. MILITAIRE PENSIOENBOND. Op de alhier gehouden afdeelingsverga- dering van den Algemeene Militaire Pen- sioenbond is door den afgevaardigde een kort verslag van de algemeene vergadering te Hilversum uitrebracht. Vervolgens dien de de afgevaardigde D. L. v. Peursen. zijn ontslag in en bedankte met ingang van 1 Januari 1938 als voorzitter der afdeeling en tevens als lid van den A. M. P. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Lezing van ds. P. Eldering over ,,Religieus»Socialisme". Bij de enquête, die jaarlijks door de af deeling Leiden van het Instiuut voor Ar beidersontwikkeling wordt gehouden, ten einde te kunnen vaststellen, wélke wen- schen er bij de leden leven, bleek het onderwerp „Religieus-Socialisme" een der veel gevraagde te zijn, zoodat ds. P. Elde ring, emeritus-predikant te Oegstgeest gisteravond voor een goed gevulde zaal een Inleiding hield over dit onderwerp. Uit beide kampen, zoowel van religieuze als socialistische zijde, aldus spr., wordt meermalen gehoord dat religie en socia lisme onmogelijk kunnen samengaan en dat het een het ander onafwendbaar moet uitsluiten. Maar toch zijn er in den loop der jaren tienduizenden, die het socialisme aanhangen en religieus zijn, die daarmede dus het tegengestelde bewijzen. Spr. wil aantoonen, dat men vaar beide zijden ge deeltelijk gelijk heeft. Daartoe trekt hij niet de verticale scheidingslijnen, die de religieuzen verdeelen in de verschillende richtingen, doch de horizontale, die z.i. een scheiding brengen in drie groepen. Aller eerst bespreekt hij de groep van religieus voelenden, wier geheele leven gericht is op het hiernamaals, die deemoedig en onderworpen, passief blijven in de ver wachting van het eens komende. Voor hen is de overgang naar het socialisme al zeer moeilijk. De tweede categorie zou hij belij ders van een verlossingsgodsdienst of heils leer willen noemen. Hun streven is gericht op het behoud van den sterken, reinen mensch, op het gaaf houden en redden van dè ziel. De uiterlijke omstandigheden be roeren hen niet, alleen het zieleheil is be langrijk in hun cogen. Ock hier is de over gang naar het socialisme niet zoo gemak kelijk. In dit verband wees spr. nog op de z.g. Oxford-groep die niet ingedeeld kan worden bij de derde groep de z.g. roepings- godsdienst.igen, die niet alleen het kwaad in zich zelve willen aantasten, maar ook den strijd tegen de maatschappelijke mis standen willen aanvaarden, gedreven door hun godsdienstige overtuiging. Overgang naar het socialisme is hier zeer begrijpe lijk, daar een sterke overeenkomst in doel en idealen ligt. In het kort schetste spr. vervolgens de ontwikkeling van de greep der socialistisch religieuzen en den groei tot het Verbond van Religieus-Socialistische Gemeenschap pen. Do verdeeling van de aanhangers dei- socialistische leer wil spr. ook maken in drie groepen. De eerste, de zelfzuchtigen. die het b^insel aanvaarden uit eigen voor deel. zullen weinig aanraking met de wer kelijke religie hebben. Een tweede groep, die in de middelen, door het socialisme aangewend tot het bereiken van een betere samenleving, reeds het doel ziet, die in zekeren zin ais zedelijk goed durft te ver antwoorden alles, wat in het belang van het proletariaat geschiedt zullen weinig getrokken zijn door de religie. De groep echter, die in het socialisme, naast de politieke middelen, wil trachten te verwezenlijken het leven in broederlijke BINNENLAND. Algemeene vergadering van „Bloembollen- cultuur"; geen beslissing inzake de reorganisatievoorsteUen. (3e Blad). De Haagsche burgemeester over de gijze-» ling-zaak. (3e Blad). De evenredige vrachtverdeeling in de bin nenscheepvaart. (Binnenland, 3e BI.). BUITENLAND. Nieuwe EngelschItaliaansche wrijving. - (Buitenland, le Blad). Het rapport van Van Zeeland. (Buitenland, le Blad). Ludendorff's uitvaart op morgen bepaald. (Buitenland, le Blad). Rond den strijd in het Verre Oosten. (3e en le Blad). Bij een schoolbrand in Japan zijn 78 kin deren omgekomen. (Buitenl. Gemengd, 2e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 2 VAN HET DERDE BLAD. Voorloopig nog lichte vorst met matige Zuid-Oostelijke winden en nevelig tot zwaar bewolkte lucht. Neerslag van beteekenis wordt niet verwacht. Hebt gij Uw bijdrage al overgeschre ven op postrekening no. 302400 ten name Penningmeester Carillon-Comité Stadhuis Leiden gemeenschap, zal zeer zeker de religie aanvaarden als een verdieping van het geestelijke besef, zooals ook Henr. Roland- Holst wel zeer duidelijk getuigt. Deze hoog staande fig-uur bespreekt inleider nog nader om te komen tot zijn eindconclusie, dat zekere vormen van religie en socialisme onvereenigbaar zullen blijven, maar daar naast, dat ook een socialisme bestaat, dat de religie niet ontberen kan. Op tal van mondelinge en schriftelijke vragen gaf spr. na een korte pauze nog een antwoord, waarna de voorzitter deze bijeen komst met een kort dankwoord sloot. GEREF. GEMEENTE. Ook ds. M. Herkoop te Utrecht heeft voor het beroep naar de Geref. Gemeente hier ter stede bedankt. DE TREINENLOOP MET DE KERSTDAGEN. De Ned Spoorwegen zullen Vrijdag 24 Dec. en Maandag 27 Dec. 12 extra vóór en volgtreinen tusschen AmsterdamHaarlem LeidenDen Haag en Rotterdam inleg gen. Bij verschillende voortreinen, die in rechtstreeksch verkeer loopen, behoeft niet meer overgestapt te worden. Op het baanvak LeidenWoerden Utrecht zullen dit jaar geen extra treinen Iconen maar zullen de treinen met twee en meer rijtuigen versterkt worden, even als de motortreinen LeidenAlphen a. d. RiinGouda, waar zoo noodig ook Diesel- treinen zullen dienst doen.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1