A STADSNIEUWS De toestand van Prins Bernhard Ludendorff overleden MAANDAG 20 DECEMBER 1937 No. 23846 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 8ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque, en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. Mededeeling van de behandelende geneesheeren EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit VIER bladen verwacht EIDSCH DAGBLAD 30 ct$. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week •V.TÏfr.. f.0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mad.) TERAARDEBESTELLING DR. D. A. H. VAN ECK. Onder groote deelnemende belangstelling Is Zaterdagmiddag te Gorssel (Geld.) het offelijk overschot ter aarde besteld van wijlen den heer dr. D. A. H. van Eek, in leven oud-conrector van het Leidsche Gymnasium. De rector, dr. D, E. Bosselaar en verschei dene leeraren zoomede oud-leerlingen uit et geheele land, waren gekomen om hun verleden oud-collega en oud-leermeester 'e laatste eer te bewijzen. Aan de groeve werd achtereenvolgens ge- -proken door een halfbroer van den over ledene, den heer G. A. O, van Eek uit "egstgeest; door een zwager, den heer A. 'oresco uit Den Haag, door den heer A. L. van Beeck alhier als vriend en door dr. Bosselaar, die namens het Leidsche Gym nasium woorden van oprechten dank sprak voor alles wat de overledene voor deze in stelling en voor allen, die daaraan ver bonden waren of zijn, is geweest. VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Lezing over radio-actieve verschijnselen en röntgen-stralen. Zaterdag j.l. hield de heer Th. H. v. d. Starre, in de goed bezette collegezaal van het K.O.-laboratorium, een lezing voor de V. v, M. over radio-actieve verschijnselen en röntgenstralen. In 1895 ontdekte prof. Röntgen de naar hem genoemde stralen; een ontdekking die voorbestemd was om de natuurkunde in ge heel nieuwe banen te leiden en door toe passing de menschheid van dienst te zijn. Wanneer de antikathode van een röntgen- buis gebombardeerd wordt met zeer snelle electronen, dan ontstaan röntgenstralen. Bij de botsing verliezen de electronen hun ar beidsvermogen. Voor een deel wordt dit om gezet in warmte, voor een ander deel in de energie der röntgenstralen. Röntgenstralen zijn electro-magnetische golven, overeen komstig het licht, echter met kortere golf lengte (100—0,1 Ag,). Deze golflengte is te meten met kristaltralies, volgens Laue, Bragg en Debye-Scherrermethode, welke be rusten op buigings- en interferentie ver schijnselen. Het spectrum bestaat uit een continu- en een karakteristiek spectrum; het laatste ontstaat als de snelheid der ka- thodestralen boven een bepaalde kritische waarde gelegen is. Gelijk een element licht van bepaalde kleuren uitzendt, zoo zendt het geheel bepaalde karakteristieke röntgen stralen de z.g.n. K,L,M,N-stralen uit. Uit de atomen van het antikathodemateriaal worden door de botsingen der snelle ka thodedeeltjes de binnenelectronen verwij derd. In de ontstane leege plaats stort zich één der meer naar buiten gelegen electro nen van het atoom, onder uitzending van stralen. Verschillende eigenschappen en soorten röntgenbuizen werden nog bespro ken, waarna de spreker overging tot de ra dio-actieve verschijnselen. Radio-activiteit, ontdekt bij Uranium, daarna gevonden bij Thorium en in zwakke mate bij Kalium en Rubidium, heeft geleid tot de ontdekking en afzondering van nieuwe elementen (Radium, Actinium, Po lonium, etc.). Zij openbaart zich o.a. in photografische werking, ionisatie der lucht, fluorescentie. De uitgezonden stralingen zijn drieërlei: Alphastralen. Betastralen en Gammastralen. Alpha- en Betastralen wor den aangetoond door afwijking in een magn.- of electr. veld. De Gammastralen zijn het meest doordringend. De radio-ac tieve straling gaat gepaard met een reeks van stoffelijke omzettingen, waarbij telkens een element in een ander, natuur- en schei kundig verschillend, overgaat. Radium is afgezonderd uit Uraanertsen; Uranium is de rnoederstof van de Ra-reeks. Radium- straling gaat steeds gepaard met warmte ontwikkeling, van groot belang voor de geo logische tijdrekening. Bij het onderzoek der radio-actieve verschijnselen zijn vele in strumenten ontwikkeld, o.a. de Geigerteller en Wilsoncamera. waarmee de snelle parti kels geregistreerd en hun banen gefotogra feerd kunnen worden. Ten slotte behandelde de spreker kunstmatige radio-activiteit en transmutatie der elementen door atoomver- brijzeling, waarvoor hoogsDanningsgenera- loren van millioenen volt bestaan. Dit on derzoek naar den bouw der atoomkern heeft de belangstelling van alle wetenschappelijke laboratoria. Na een hartelijk applaus bedankte de voorzitter, de heer J. S. Göbel, den spreker voor deze interessante en leerzame lezing en 'estigde tevens de aandacht op de excursie Wm 3 Jan. '38. KERSTNACHTDIENST. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling om a.s. Vrijdagavond om elf uur «en Kerstnachtdienst in de Hooglandsche kerk te houden. In dezen dienst, die een liturgisch ka rakter zal dragen, hoopt dr. J. Riemens een korte toespraak te houden, Feike Asma zal het orgel bespelen. Op den morgen van den Eersten Kerst dag zal de heer Boom, organist der Mare tak, een half uur voor de morgengods dienstoefening, Kerstliederen ten gehoore krengen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Exped. en Autobevrachtingkantoor „Hol land". «Beperkende Bepalingen). Burg. de Kempenaerstraat 15, Voorschoten. Vennoo- ten; N. A. Korswagen, Voorschoten en J. N. Korswagen, Leiden. Wijzigingen: Gebroeders Doornbosch en Co., Postwijk- kade 15, Sassenheim. Kweeken van en handel in bloembollen. Bovengenoemde zaak is met ingang van 13 December 1937 omgezet in een naamlooze vennootschap, onder den naam: Gebr. Doornbosch en Co. N.V. Dir.: J. Doornbosch, Sassenheim. Comm.: J. J. Doornbosch, New Jersey, (Am.), J. Doornbosch en T. Doornbosch, Sassenheim. Maatschappelijk kapitaal f. 50.000 waarvan geplaatst en gestort f. 24.000. C. Verruyt, Raadhuisstraat 186, Alphen a. d. Rijn. Zadelmaker en stoffeerder. Uit tredend eigenaar: C. Verruyt, Alphen a. d. Rijn, dd. 15 Dec. 1937. Wijz. handels naam in: W. Verruyt. Nieuwe eigenaar: W. Verruyt, Alphen a. d. Rijn. CHR. JONGENSVER. „PNIEL". (Middelstegracht 60). Gisteren heeft bovengenoemde vereeni- ging haar Kerstvergadering gehouden met leden en huisgenooten. De zaal was geheel gevuld, toen om 4 uur geopend werd met het zingen van Gez. 112 vs 1 en gebed. De voorzitter, de heer J. Arbouw, sprak hierna een kort openingswoord, waarna begonnen werd met het liturgische gedeelte, waarbij een koortje, samengesteld uit de leden, eenige kerstliederen ten gehoore bracht. Vervolgens hield de voorzitter een toe spraak over het motief: „Het bezoek aan Bethlehems stal", welke besloten werd met koofzang: Eere zij God. Na afhandeling van eenige huishoude lijke zaken en pauze, volgden wederom koorzang en een voordracht door J. v. d. Burg, over Het verhaal van den Kurassier. Daarna verkreeg dr. J. Riemens het woord, die nog eens de beteekenis van het Kerst feest uiteenzette. De heer C. Kiel droeg en kele gedichten voor; de heef H. Mieremet wekte de aanwezigen op, om donateur te worden, waarna de heer Arbouw het slot woord en dankgebed uitsprak. Tot slot werd gemeenschappelijk gezon gen Gez. 96. EERSTE LEIDSCHE KLUCHT. EN REVUEGEZELSCHAP. Cabaret-avond in „Zomerlust". Bovengenoemde vereeniging gaf Zater dagavond voor een stampvolle zaal In café restaurant „Zomerlust" haar tweede uit voering in dit seizoen. De voorzitter, de heer J. G. van Heuzen, sprak een kort wel komstwoord, in het bijzonder tot de afge vaardigden der zustervereenigingen en wekte de leden, donateurs en donatrices op tot het verleenen van blijvenden steun. In dit verband wees spr. op de beide ont spanningsavonden voor de werkloozen en op het jaarlijksche uitstapje, dat de ver eeniging zich voorstelt ook in den komen den zomer wederom te houden, ditmaal naar Arnhem en omstreken. Nadat hij allen een genoeglijken avond had toegewenscht, verdween de voorzitter in letterlijken zin van het tooneel om plaats te maken voor een der vrouwelijke leden, mej. Bep Rosier, die een liedje zong en daarmede wel succes oogstte, al was haar gesticuleeren tijdens den zang be paald overdreven. Veel beter kon ons het liedje van den heer Warring bekoren; hij schenke even wel meer aandacht aan een duidelijke uit spraak, welke af en toe veel te wenschen overliet. In den loop van den avond trad ook de voorzitter nog solistisch op, terwijl de rest van het programma geheel in beslag werd genomen door de opvoering van een twee tal kluchten „Pietje" en „Doleeren" en de eerder ten tooneele gebrachte revueschets „Pappie en Mammie" door Nic. Rosier. Een en ander gaf aanleiding tot uitbun dige vroolijkheid, hetgeen tenslotte het hoofddoel van den avond was. Gé Hofenk met zijn „Melody Makers' schudden de populaire wijsjes weer uit hun muzikale mouwen en droegen voor een niet gering deel bij tot het slagen van den avond. Vanzelfsprekend werd de uitvoering be sloten met een dansje. Geslaagd voor de hoofdklasse van het Kon. Conservatorium voor muziek te Den Haag mej. Greet 'tjemmenie, leerlinge van mevr. Rie. Batenburg, alhier. In de Sted. Werkinrichting zijn in de afgeloopen week opgenomen: Maandag 13 Dec 59; Dinsdag 14 Dec. 59; Woensdag 15 Dec. 61: Donderdag 16 Dec. 61: Vrijdag 17 Dec. 60: Zaterdag 1'8 Dec. 62 volwassen personen. Voor het accountantsexamen onder deel organisatie en techniek van den han del, is geslaagd de heer G. J. Baayens al hier. Omtrent de gevolgen van het ongeval, dat Prins Bernhard den 29en November j.l. heeft getroffen, kunnen wij het volgende mededeelen j ie. De verwonding van de schedelbekleed- seien is genezen. 2e. De hersenschudding heeft een normaal beloop. Verschijnselen van schedelbreuk hebben zich niet voorgedaan. Chirurgisch ingrijpen is op geen enkel tijdstip in overweging genomen. 3 e. Tengevolge van den stoot in de streek van den linker bovensten oogkasrand is bewegingsbeperking van een der oog spieren veroorzaakt. Deze functiestoornis is thans geweken 4e. De psychische toestand van den Prins is van den beginne af aan voortreffelijk geweest. (wg.) C. L. DE JONGH, C. KNAPPER C. T. VAN VALKENBURG Wijlen generaal Ludendorff. Hedenochtend is de Duitsche generaal Ludendorff, bekend uit den wereldoorlog, overle den in den leeftijd van 72 jaar. Men zie verder onder Buitenl. Men acht het zeer waarschijnlijk dat het stoffelijk overschot van generaal Ludendorff op staatskosten zal worden bijgezet in het Tannenberg-monument, in Oost Pruisen, waar ook het stoffelijk overschot van Hindenburg rust. DE KONIJNENSHOW IN DE GEHOORZAAL. Het 40-jarig jubileum van den N.K.B. Zooals door ons reeds uitvoerig werd ver meld, is Vrijdag, Zaterdag en Zondag in de Stadszaal een groote konijnententoonstel ling gehouden, georganiseerd door de ver eeniging Leiden en Omstreken, ter gelegen heid van het 40-jarig jubileum van den Nederlandschen Konijnenfokkers-Bond. Zaterdagmiddag recipieerde het jubilee- rende bestuur Van hen, die gelukwenschen kwamen aanbieden noemen wijvertegenwoordigers van „Het Noorden" uit Rotterdam, van „Avicorni" uit Amsterdam, K.V.O.G. uit Dinteloord, van de afdeelingen Hilversum, Hengelo en Zwolle en van het vakblad de „Klein Vee Post". Bovendien waren ver schillende telegrafische en schriftelijke ge lukwenschen binnengekomen. In een hartelijk toespraakje huldigde de voorzitter van den N.K.B.de heer Was- sink, den heer C. Karstens uit Soest, oud voorzitter en eerebestuurslid en bood hem een ets aan. De tentoonstelling is in de afgeloopen dagen door ruim 2000 betalende bezoekers bezocht, hetgeen alleszins tot voldoening strekt. BINNENLAND. Te Bloemendaal is, 72 jaar oud, overleden Mr. G. Vissering, oud-president der Nederlandsche Bank. (3e Blad). Vergadering te Haarlem van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur; rede van Dr. Verhage. (3e Blad) Bepalingen inzake de arbeids- en rusttijden in koffiehuizen en hotels. (3e Blad). Een nieuw clearingverdrag met Duitsch- land. (Binnenland, 3e Blad). BUITENLAND. Nog geen beslissingen inzake de conflicten in het Verre Oosten. (3e Blad). Overleden is de Duitsche generaal Luden dorff. (Buitenland, le Blad). Overleden is de Amerikaansche gezant te Londen Bingham. (Buitenland, le Bl.). Delbos weer thuis. (Buitenland, le Blad). Geruchten over een bezoek van Hitier aan Rome in het voorjaar. ((Buitenland, le Blad). Nieuwe executies in Rusland. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. De wind zal tot Zuid-Oost rui men. Aanvankelijk zal er weinig of geen neerslag vallen, terwijl de lucht nevelig tot zwaar be wolkt zal zijn. Vannacht zal het nog vriezen en morgen zal de temperatuur zich om het vries punt bewegen. STUDIE-VEREENIGING VAN SOCIALE WERK(ST)ERS. Lezing door mr. H. M. L. H Sark over „De Armenwet". Zaterdagmiddag hield mr. H. M. L. H. Sark, secretaris van den Armenraad te 's-Gravenhage een inleiding over „De Ar menwet". Na een kort openingswoord verleende de waarn. voorzitter, de heer J. P. Willems het woord aan mr. Sark. Spreker opende het eerste gedeelte van zijn lezing over de Armenwet met een histo risch overzicht van de armenzorg en be handelde daarna de geschiedenis der Ar menwet. hierbij wijzende cp het bepaalde in de Staatsregeling van 1798 en in de Grondwet van 1814, terwijl de Grondwet van 1848 de „regeling van het armbestuur" bij een wet eischte. Als uitvloeisel daarvan kwam het wetsontwerp van min. Thorbecke. dat door diens aftreden niet in behandeling is genomen. Onder het ministerie Van Hall- Donker Gurtius werd door min. Van Reenen een ontwerp ingediend, dat 28-6-1854 tot wet is verheven. Deze wet werd in 1870 gs iiz'gd. In 1880 brak zich een strooming baan tot verbetering van de armenzorg; veel opgang maakte het z.g. „Elberfelder- stelsel" Deze opleving van de particuliere armenzorg had het gevolg, dat in 1901 min. Goeman Borgesius een ontwerp indiende voor een nieuwe wet met op tal van punten ingrijpende veranderingen. Dit kwam ech ter niet in behandeling. Tenslotte werd door min. Th. Heemskerk een ontwerp ingediend, dat 'de wet van 27 April 1912 is geworden. Hierna lichtte spr. het begrip maatschap pelijk hulpbetoon toe, zooals die door de Armenwet 1912 wordt beheerscht. Bij de behandeling van de verschillende onderwer pen uit Hoofdstuk I der wet stond spr. uitvoerig stil, zooais de lijst van insteüih- 3107 VRA-ANTI VRIES ANTIROEST i Vraagt Uw garagehouder f3.50 per 5 liter bus (ingez. Medj gen van weldadigheid, toezicht op het be heer dier instellingen, de verplichte op gave van ondersteuning, de verplichte op gaven voor de statistiek, de subsidieering van instellingen van weldadigheid, toezicht op de openbare inzamelingen en de verdee ling der algenieene armengelden. Vervol gens besprak hij uit Hoofdstuk IV: de sa menwerking tusschen de instellingen van weldadigheid in den Armenraad, de taak en werkwijze van den Armenraad en de samenhang van de armverzorging met an dere vormen van maatschappelijk werk, zooals Politie, Justitie, Voogdyraad e.d. Vormen van maatschappelijk hulpbetoon als blindenzorg, zorg voor gebrekkigen, ouden van dagen, kinderen, kwamen hierna ter sprake, terwijl een uiteenzetting werd gegeven van het Nationale Fonds voor Bij zondere Nooden. Spreker eindigde dit eerste gedeelte van zijn inleiding, waarvan het tweede gedeelte waarin spreker dan de burgerlijke ar menzorg hoopt te behandelen wordt ge houden op Zaterdag 15 Januari 1938, met een uiteenzetting van de toepassing en het recht van verhaal, de werkzaamheid van de commissies inzake onderhoudsplicht en eenige juridische vragen betreffende het verhaal van werkloozensteun. Na een dankwoord aan den inleider sloot de voorzitter, de heer Willems, met een tot wederziens op 15 Januari 1938 deze verga dering. Zaterdag slaagden te Den Haag voor het examen Machineschrijven: mej. E. Bakels, Gr. v. d. Mark en J. Staats. Even eens voor het examen Stenografie: mej. Gr. Dieben, M. Cuppen, F. v. Hartevelt, M. van Koppen, I. Neuteboom en T. Se- crève. Allen zijn leerlingen van de Marla- school aan de Haarlemmerstraat.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1