Buitenland LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 18 December 1)3) Wordt 'n „triumphator" in smaak Rook- iOvooBio? TRIUMPH De strij d in Spanj e Voorde KERSTDAGEN Foto-Kino Geijtenbeek W.». J. VIN DER HEIJDEN KERSTWIJDINGSSAMENKOMST. Vail Jeugddienstbezoekers. Het was een goede gedachte van de Jeugddienstcommissie der Ned. Herv. Ge meente om als een gewijde voorbereiding tot het Kerstfeest een Kerstwijdings- samenkomst te beleggen In de voor dit doel zoo bijzonder geschikte groote zaal van het Volkshuis waren gisteravond dan ook zeer vele jeugddienstbezoekers samen gekomen. Verder waren er vele belangstel lenden w.o. de predikanten ds. D. Kuilman, dr. J. Riemens en ds. de Wit De leden van de Hervormde Jongeren Organisatie hadden zich op dezen avond de niet gemakkelijke taak gesteld om het voor deze ure zoo bijzonder geschikte Kerst spel: „Christus' Komst" op te voeren. Zij werden daarbij ondersteund door het Jeugddienstkoor „Jubilate Deo", dat enkele toepasselijke liederen ten gehoore bracht en verder door den heer Felke Asma, orga nist der Hooglandsche Kerk. Alvorens met de uitbeelding van dit kerstspel een aanvang werd gemaakt, heeft dr. J. Riemens een kort inleidend woord gesproken, waarbij hij om. wees op het groote voorrecht, dat wij juist in deze som bere dagen uit het donker tot het licht mogen komen, dat God in Christus Jezes dns geschonken heeft. Het is een mysterie van het geloof, dat God juist de duisternis formeert om het licht des te heerlijker te doen schijnen. Verder zette spr. nog uiteen, dat het just in dezen tijd, nu de schaduwen zich over de gansche wereld uitstrekken, zoo noodig is, dat de boodschap van Christus' komst gebruikt wordt. Nadat dr. Riemens er dan nog op gewe zen had. dat niet alleen het hooren, maar ook het zien een gave Gods is. dankte hij de H. J. O., die in eenvoud op dezen avond het Kerstevangelie wenschte uit te beel den. Mogen, aldus spr., alzoo het hooren en zien samengaan en ons hart binnendrin gen tot heil van ons zelf en tot grootma- king van Gods Koninkrijk. Onder het gezamenlijk'zingen van Ps. 120 1 „Uit diepten van ellenden" ving daarna het kerstspel aan. Langzaam ging Set gordijn open en daar stonden gehuld in een eenvoudige Oostersche herders dracht Marie en Jozef, de drie wijzen uit het Oosten, de herders, een groote schare engelen en de leider van het spel, wiens taak was het kerstevangelie te lezen en waar noodig de verbinding tusschen de verschillende groepen tot stand te brengen. Ontdaan van allen opsmuk, maar alleen met het doel om het groote Kerstfeest in al zijn heerlijkheid te doen leven en het Woord van God alle recht te doen weder varen werd achtereenvolgens de komst van Christus en Zijne geboorte naar voren ge bracht en gewezen op de wederkomst van Christus. Een en ander werd afgewisseld niet koorzang en het gemeenschappelijk zingen van toepasselijke verzen uit Ge zang 270. Dr. Riemens ging tenslotte voor in dank gebed waarna men, diep onder den in druk, het gebouw verliet. HET ZILVEREN JUBILEUM VAN INLAJOOR BRON. Door de Chr. Politic-afnbtenaren. In verband 'met het 25-jarig jubileum van den brigade-commandant majoor G. Bron, had gistermiddag de Christelijke Bond van politieambtenaren in Nederland een buitengewone vergadering in „Reho- both" belegd. Uit vele plaatsen van ons land waren leden tegenwoordig, alsmede het bondsbe- bestuur, vertegenwoordigers der Leidsche politie en het 4de district Rijksveldwach- ten. Te ongeveer 2 uur werden de jubilaris en zijn echtgenoote door een commissie onder het zingen van Gezang 96 vers. 1 „Halleluja, eeuwig dank en eere" binnen geleid, Nadat de heer Bron, die voorzitter van de afdeeling Leiden is, had plaats ge nomen, opende de heer G. Maan, 2e bonds voorzitter, de buitengewone vergadering met gebed. Spr. heette den jubilaris en zijn echtgenoote hartelijk welkom, en feli citeerde hem namens den Bond v. Politie ambtenaren met zijn 25-jarig jubileum. Gij hebt, aldus spr., als voorzitter van de Leidsche afdeeling de belangen van de politieambtenaren steeds behartigd en spr. hoopte dat majoor Bron nog lang voor den Chr. Bond en zijn gezin gespaard mocht blijven. Nadat op zijn verzoek den jubilaris de zegenbede uit Psalm 134 vers 3: Dat 's Heeren zegen op u daal'," was toege zongen, nam de bondsvoorzitter, de heer Reeder het woord en wensche den heer Bron in hartelijke bewoordingen geluk, waarbij de bondssecretaris, mr. v. der Veen, advocaat te Rotterdam en raadsman van den Chr. Bond, zich aansloot. De heer Timmer, secretaris van de afdeeling Lei den, bood hierop onder hartelijke bewoor dingen namens de Leidsche afdeeling een vulpenhouder aan, hopende dat de ma joor die nog lang als een herinnering- mocht gebruiken. Geroerd dankte de ju bilaris voor deze huldiging. Nadat een oud-lid, de heer v. d. Heijden, nog het woord had gevoerd, werden ver- verschingen aangeboden en gezongen Ps. 75 vers 1Hiermede was deze huldiging geëindigd. nog enkele SMALFILM APPARATEN met KINDERFILMS TE HUUR Vroegtijdig bespreken gewenscht BREESTRAAT 79 TELEF. no. 1851 X XV X ITI X XX VIRGINIA CIGARETTES 3046 (Insez. MM) LEIDSCHE AMATEUR-FOTOGRAFEN- VEREENIGING. Clubavond. In de Jacobazaal van „Den Burcht" hield de Leidsch Amateur-Fotografen Ver, een goed bezochten clubavond. Aan den wand hing een collectie broomverfdrukken van de Hengelosche A.F.V. en de ingezonden foto's voor de Herfst,plaquette, welke pla quette voor de tweede maal in het bezit kwam van den heer H. v. d. Meer. Na ope ning der vergadering,gaf de voorzitter, lr, A. M. Overeynder, het woord aan den heer Seilér van de N. V. Agfa-Photo, die een lezing met projecties hield over „Klein- beeld-fotografie in natuurlijke kleuren op Agfacolbrfilm „Neu". Na een korte inlei ding over den grondslag der Colorfilm, werden eerst êenige opnamen op de Color film „Alt" vertoond om later over te gaan tot de opnamen op „Neu", waaruit duidelijk de vooruitgang bleek. Via opnamen van den bruidsstoet van het Prinselijk Paar bloemenvelden, Wereldjamboree, enz. kre gen wij uit ieder jaargetijde foto's te zien, waarbij veel moois te bewonderen viel. Wel duidelijk bleek, dat een absoluut juiste be lichting noodzakelijk is om de kleuren op haar mooist te doen uitkomen. In de pauze werden nog eenige opnamen van een amateur vertoond, waarbij o. a. zeer geslaagde opnamen van de „Over dekte". Na den heer Seiler bedankt te hebben voor zijn Interessante lezing, sloot de voor zitter dezen zeer geanimeerden avond. 3095 (Ingez. Med.) NED. CHR. HANDELSREIZIGERS VER. Lustrumviering der afdeeling Leiden. Onder groote belangstelling van de zijde der leden vierde de Leidsche afd. der Ned. C.H.V. in „Oud-Hortuszicht" haar eerste lustrum. Te acht uur opende de voorzitter, de heer De Graaf, de vergadering met het laten zingen van Ps. 75 I, waarna hij voorging in gebed. In zijn openingswoord riep spre ker alle aanwezigen een hartelijk welkom toe en gewaagde om. van den dank, dien de afd. Leiden past als we zien op hetgeen in deze 5 jaar is tot stand gebracht. Met bijzondere erkentelijkheid wees hij op het werk der leden, die hem in staat stelden heden f. 75 af té dragen aan het onder steuningsfonds der landelijke vereenigïng. Na voorlezing der ingekomen stukken en een met applaus bekrachtigd voorstel om een telegram aan den heer De Jong te zenden, kregen de secretaris en de pen ningmeester gelegenheid om hun jaarver slag uit te brengen. De secretaris meldde een vooruitgang van 30 pCt. van het leden aantal, dat hiermede 39 bedraagt. De pen ningmeester wilde de feestvreugde blijk baar niet verstoren en deelde met de minst mogelijke woorden een tekort van f. 2.05' j mede. Aan de hand van een oud gedichtje: „In het verleden ligt het heden, in het nu, wat worden zal", besprak de oud-voor zitter, de heer Graafland, het verleden van Leiden, niet zoozeer op geschiedkundig als wel op sociaal gebied. Spreker bewees, dat Leiden ook in dat opzicht een naam heeft hoog te houden en spoorde daartoe aan. Namens het hoofdbestuur sprak vervolgens de heer Schumann, in aansluiting waarop de andere afgevaardigden het woord ver kregen. Den heeren Graafland en Noordanus, resp, scheidende voorzitter en secretaris, werd een stoffelijk blijk van waardeering aangeboden. In genoeglijk samenzijn werd de avond verder gepasseerd, tot welke succes de tenor Hollander en de heer Schroder met zijn goochel-repertoire niet weinig bijdroe gen. Het strijkje „Bertini" zorgde voor de vroolijke noot, terwijl de dames en heeren volop gelegenheid hadden hun schiet- en sjoel-capaciteiten te toonen. Te ongeveer halfdrie sloot de voorzitter dezen buitengewoon geslaagden avond, die nog lang in het geheugen der leden zal blijven voortleven. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het candidaatsexamen rechten: de heer A. C. Verbeek, Den Haag) voor het candidaatsexamen Nederlandsche Letteren: mej. J. W, C. M. van der Ven (Rotterdam); voor het candidaatsexamen klassieke letteren: mej. W. C. B. M. Wisse lRotterdam) en de heer G. E. de Groot Rotterdam lvoor het candidaatsexamen theologie: de heer J. Kroon (Leiderdorp); voor het examen krachtens art. 135 der H. O.-wet mej. E, H. Vermey ('s-Grave- land); voor het candidaatsexamen klas sieke letteren de heer H Hofstra (Den Haag)voor het doctoraal examen ge schiedenis de heer M. J. F. Robijns (Oegst- geest); voor het doctoraal examen rechten de heer P. L. Schenderling (R'dam); voor het apothekers-examen eerste deel de hee ren A. Bot iviaardingen)A. Buytendorp (Den Haag); A. Harmse (Oegstgeesti L M. Kuyvenhoven (Honselersdijkl en R J Sanders (Haarlem). Bevorderd is tot apo thekeres mej. J. W. van der Burg (Den Haag). KERK EN VREDE. Ds. N. Padt over: „Kerstmis nu!" In de matig bezette Remonstrantsche Kerk sprak ds. N. Padt uit Zutphen gister avond op uitnoodiging van de Leidsche afd. „Kerk en Vrede" over; „Kerstmis nu," Nadat hét eerste vers van gezang 229 was gezongen en ds, Mispelblom Beyer een inleidend woord had gesproken, kreeg ds. Padt het woord. Over enkele dagen, aldus spr., zal over de geheele wereld weer het „Eere zij God en Vrede op Aarde", gepredikt worden. Doch het zal geen vrede zijn; de kanon nen zullen donderen en duizenden men- schen zullen vernietigd worden. Wreedheid en geweld winnen zienderoogen terrein, doch niettegenstaande dat wenscht „Kerk en Vrede"- het „Vrede op aarde" onder geen beding ook maar eenigszins te ver doezelen, omdat wij ervan doordrongen zijn, dat vrede de belangrijkste boodschap is van Bethlehem. Bethlehem, dat ons vrede met God bracht en ons verplicht ip vrede met de menschep te leven. Het is de geboorte van Christus, die ons tot strij denden maakt, tot strijders voor den vrede en tot houwers van Gods Koninkrijk. En al lijkt het of de wereld steeds waanzinni ger wordt, wij zullen blijven getuigen van Christus' groote liefde, omdat wij gelooven in Zijn Koninkrijk, dat eens uit deze dolle wereld zal worden geformeerd. Wij geloo ven in den alles overwinnenden geest en daarom wijzen wij eiken oorlog en elke oorlogsvoorbereiding af, omdat dit zonde is zonder meer. Wij weigeren wapenen te dragen, die steken naar God's troon en waarmede we ons zelf zullen vernietigen. Het geweld, dat slechts bloed en duister nis kent. zweren wij af en wij stellen ons tot taak de wereld te verkondigen, dat God liefde is. Met het zingen van gezang 229 en dank zegging, werd de bijeenkomst beëindigd. TENTOONSTELLING JAN SLUYTERS. Op 24 December, den dag vóór Kerstmis, zal de Leidsche Kunstvereeniging in het Stedelijk Museum „De Lakenhal" een ten toonstelling openen van werken van Jan Sluyters. Dit zal de eerste tentoonstelling Zijn, die van dezen belangrijken schilder hier ter stede zal worden gehouden. De tentoonstelling zal ook verschillende nieuwe werken, die zijn jongste ontwikke ling toonen, bevatten. Van de oudere wer ken zij genoemd het mooie jportret, dat Sluyters in 1933 schilderde van prof. dr. W. de Sitter. WINKELSLUITING KERSTWEEK. Ook op Eersten Kerstdag mogen de winkels tot 10 uur geopend zijn. In aansluiting op ons bericht van gisteren betreffende de winkelsluiting gedurende de komende week vernemen wij nader, dat de Eerste Kerstdag voor de Winkelsluitings wet geldt als een normale Zaterdag, zoodat de winkels de volgende week Zaterdag ook tot 10 uur geopend mogen zijn. BRIDGE-DRIVE „D.D.S." De Bridge-club „D.D.S." hield In de za len van restaurant „Zomerzorg" haar maandelijksche bridge-drive. Zooals gewoonlijk was er opnieuw veel belangstelling, en werd met veel animo gespeeld in 3 serie's van 7 tafels. De drive had weer een vlot verloop en kort na middernacht kon tot uitreiking der prij zen worden overgegaan. KOSTELOOZE GENEESKUNDIGE HULP. Door den directeur van den Gemeente lijken Dienst voor Maatschappelijk Hulp betoon alhier, wordt ter kennis gebracht van hen, die zich hiertoe hebben aange meld. en daarvoor in aanmerking komen, dat de karnton ter bekoming van koste- looze gene-..- er. heelkundige hulp gedu rende het jaar 1938, moeten worden afge haald in het St. Elisabethshof aan de Oude Vest No. 25, en wel op Maandag 20 De cember 1937 des voormiddags van 9 tot 12 uur en des namiddags van 2 tot 4 uur. AANKOOP PERCEELEN le LOOIER STRAAT. De heer M. Niepoth heeft aan de ge meente te koop aangeboden zijn perceelen Ie Looierstraat nis 2 en 1416, welke huis jes betrokken zijn bij het in voorbereiding zijnde saneeringsplan le Looierstraat Weverstraat, Na eenige onderhandelingen is overeenstemming bereikt over een koop som van f. 550,in totaal, het centrifugeeren door de steeds optre dende diffusie weer met het water zouden vermengen. Spreker lichtte toe, dat er twee methoden ontwikkeld zijn, waarmee men het cenrlfugeerproces kan volgen; ten eerste de licht-absorptie-methode: een ultra-vio- lette lichtbundel wordt op de draaiende centrifuge gericht, zóodat deze bij elke omwenteling een kleine cel van kwartsglas treft, die de eiwit-oplossing bevat. Daar de omwentelingen elkaar zeer snel opvolgen, wordt de lichtstraal schijnbaar ononder broken waargenomen. De lichtstraal wordt wel doorgelaten door het water, maar niet door het eiwit. Maakt men van het ont stane beeld een fotografische opname, dan ziet men de onderste laag van de oplos sing donkerder door de lichtabsorptie van het eiwit. De tweede methode, de refractometrische. berust hierop, dat licht, dat door eiwitt èn water doorgelaten wordt, aan een .grens vlak van twee vloeistoffen afgebogen wordt, en men kan immers de bovenste laag van meer verdunde eiwitoplossing beschouwen als een vloeistof met andere eigenschappen dan de onderste laag met het bezonken eiwit. Centrifugeert men gedurende langeren tijd met een (natuurlijk betrekkelijk) ma tige omwentellngssnelheid, dan treedt een evenwicht op tusschen de werking van de middelpunt vliedende kracht, die de mole culen uit elkaar beweegt en die van de dif fusiekrachten, die de moleculen weer gelijk matig met elkaar tracht te vermengen. Deze methode verdient de voorkeur, wan neer men wil weten of een eiwit een m'eng- sel ls van stoffen met gelijk of van verschil lend moleculair gewicht. Centrifugeert men evenwel zeer snel, dan maakt men op gezette tijden fotografische opnamen, die laten zien dat het eiwit meer en meer bezinkt. Op de constructie van het zeer gecompli ceerde toestel kan hier niet worden inge gaan; dat aan 't materiaal de allerhoogste eischen gesteld worden, is wel zonder meer ln te zien, Een aantal lantaarnplaatjes gaf naast de zeer duidelijke uiteenzetting ook een aanschouwelijk beeld. In de pauze werden de resultaten van de verrichte metingen nagegaan; deze zijn zoo talrijk, dat- maar enkele vermeld kunnen worden. Het aantal onderzoekers op dit gebied is al groot en neemt nog steeds toe. De in de natuur voorkomende eiwitten bleken volgens spr een zekere verwantschap te vertoonen; door sommige invloeden kun nen zii gedeeltelijk worden afgebroken: na opheffing van den starenden invloed gingen zll weer in de oude. of een daarmee ver gelijkbaren verm over. Dit is met de ver wachting van vroegere onderzoekers, bijv. E. Fischer, in strijd: deze voorspelt een onoverzienbaar groot aantal mogelijkheden, ejwltten, die ln staat zijn een bepaalde FABRIEK „COPRECTUMr RAPENBURG 26 LEIDEN TEL. 22 57 2954 (Inaez. Med.) LEIDSCHE CHEMISCHE KRING. Voordracht van prof. dr. F. M. Jaeger. Voor den Leidschen Cliemischen Kring hield prof. dr. F. M. Jaeger, hoogleeraar ln de anorganische en physische chemie aan de Rijksuniversiteit te Groningen, in de collegezaal van het Anorganisch Che misch Laboratorium, een vooidracht over „Ultracentrifuge en Ultravirus". De voorzitter van den Chemischen Kring, dr. J. van Alphen, opende de vergadering met een woord van welkom aan den spre ker, die zooals de voorzitter in herinnering bracht, zelf in Leiden zijn opleiding heeft genoten. Prof. Jaeger begon zijn voordracht met een bespreking van de methoden, waar mee men het moleculair gewicht van een verbinding kan bepalen. Voor een stof als rietsuiker is dit zeer eenvoudig, moeilijker wordt het, als het gewicht van een mole cuul een zekere grens overschrijdt; om een behoorlijk aantal zware moleculen op te lossen is een zoodanig gewicht aan stof noodig. dat men niet meer van een ver dunde oplossing kan spreken. Het gebruik maken van het oplossen van de stof is in dit geval dus ongeoorloofd. Daar een geheele reeks van in de natuur voorkomende verbindingen, namelijk de eiwitten, zulke zware moleculen blijkt te bezitten, was men genoodzaakt te zoeken naar nieuwe methoden om het moleculair gewicht daarvan te bepalen. Svedberg hoogleeraar in de scheikunde aan de Universiteit Upsala heeft nu een ultracentrifuge geconstrueerd, waarmee het moleculair gewicht der eiwitten ls te bepalen; tevens geeft deze methode, aldus spr,, de mogelijkheid allerlei andere in teressante waarnemingen bij deze stoffen te doen, waarvan de beteekenis niet alleen voor den chemicus, maar ook voor den physioloog groot zou zijn. Na de ultracentrifuge van Svedberg is die van prof. Henriot (Brussel) gekomen; voor het doen van metingen schijnt deze minder geschikt te zijn. wèl kan er met een grootere hoeveelheid vloeistof gewerkt worden, wat in een ander opzicht van belang is. Wanneer wij een eiwitoplossing hebben, komen daarin (minstens) twee molecuul soorten naast elkaar voor, ieder met zijn eigen moleculair gewicht. Met zijn zeer snelle centrifuge is Svedberg, en na hem Henriot, er in geslaagd de zwaardere mole culen als het ware te laten bezinken. De hierbij optredende krachten overtreffen ruim een half millioen maal de zwaarte kracht bij een toerental van ca. 150.000 per minuut. Hierna zette spreker uiteen, dat het noodzakelijk is, de waarnemingen gedu rende die snelle draaiing te verrichten, om dat de eiwit-moleculen zich na afloop van Spr. concludeerde hieruit, dat alleen die functie te verrichten, voor den opbouw in het Mchoam in aanmerking komen. Komen in een vloeistof meer dan een eiwit naast elkaar voor. dan ontstaan niet één maar meerdere scheidingsvlakken, zoodat het mogelijk ls de eiwitten naast elkaar waar te nemen. In de melkwei werden zoo verschillende eiwitten waargenomen. Het haemogloblne. de kleurstof in het bloed is yolgen-s spr. echter homogeen in één che misch individu. Opmerkelijk ls de overeen komst van de bloedjkleurstof bij de gewer velde dieren, terwijl bii de ongewervelde dieren een eenvoudiger kleurstof gevonden wordt. Den invloed van het milieu, o.a van fermenten, loan men zoo onderzoeken, ook ziektekiemen kunnen het bloedplasma veranderingen doen ondergaan. Mogelijk is dit voor den medicus van belang. Het laatste deel van zijn voordracht wijdde spreker aan de zoogenaamde ultra virussen, die door ultracentrifugeeren ultra den afgescheiden, en infecties kunnen ver oorzaken. Beyernich had reeds vastgesteld, dat deze virussen gedurende het ziekte pro ces hun virulentie nog kunnen vermeerde ren en dus a, h. w, groei vertoonen. Het virus van de z.g. mozaiek ziekte van de tabaksplant heeft men kristallijn, dus zui ver, bereid Spr. ging na hoe een anti-serum tegen deze ziekte wordt verkregen, en stond stil bij de vraag of deze virussen een overgang vor men tusschen de levende en de doode ma terie, Volgens Prof, Jaeger is het virus geen IcVend wezen dat uit de doode materie zou kunnen ontstaan; voor zijn groei en ont wikkeling is namelijk steeds hooger geor ganiseerd leven noodzakelijk. Na afloop van ziin intereseante voor dracht had spreker nog vele vragen te be antwoorden. De vergadering, die niet alleen door leden van den Chemischen Kring maar ook door vele andere belangstellenden werd bijgewoond, werd hierna met een woord van dank aan den spreker door den voorzitter gesloten HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: N.V. Sassenheimsche Motorreederij. Oost haven, Sassenheim. Uittredend president- commissaris: H. Pel, Strijd bij Tcr ul. Bij Terual hevtrn de trc p:n van Bar celona een aanval ingezet die eenig suc ces opleverde. De stad Terual heet vrijwel omsingeld, Van de zijde van Franco spreekt men echter van afgeslagen aanvallen. DE ALGEMEENE TOESTAND Delbos uit Praag vertrokken, Delbos heeft gisteren een bezoek gebracht aan het plaatsje Lany en een krans gelegt op het graf van den president-bevrijde Masaryk, om vervolgens uitvoerige bespre, kingen te houden met Krofta, Hodza en Benesj. Hedenmorgen heeft hij de thuisrel aanvaard. Volgend officieel communiqué is uitgege ven: „Tijdens zijn bezoek aan Praag heeft dl Fransche minister van buitenlandsche za ken, Delbos, talrijke besprekingen gevoeri met den president der republiek, den mi nister-president en den minister van bui tenlandsche zaken van Tsjecho-Slowakije. Alle problemen betreffende de betrekkin, gen tusschen Tsjecho-Slowakije en Frank, rijk, evenals de algemeene Europeesche t«. stand werden bestudeerd. Deze gedetailleerde ontleding van toestand, uitgevoerd in den geest van de hartelijkste openhartigheid, heeft in staa gesteld volledige eensgezindheid van opval tingen tusschen de beide regeeringen ten aanzien van alle oude en nieuwe problemen te constateeren. Geleid door fundamenteele en blijvend beginselen, die tegelijkertijd zijn ingege ven door de natuurlijke omstandigheden en aangepast aan de internationale gebeur tenissen blijft de politiek der beide state: trouw aan deze bfproefde gemeenschappe. lijke principes, die geen enkele mogelijk heid van verzoening uitsluiten. Deze eensgezindheid van opvattingen treedt om. aan den dag ln de gemeen- schappelijke aanhankelijkheid van Tsje cho-Slowakije en Frankrijk jegens den Vol. kenbond. Ook blijven beide landen van opvatting, dat de vrede ln Europa en de veiligheid der volkeren slechts werkelijk en doeltreffend verzekerd kunnen worden door een alge- meene samenwerking, welke eerbiediging der rechten en plichten van lederen staat met zich mede brengt. Tijdens de besprekingen in Praag is de nadruk op gelegd dat beide regeeringen in den wensch, den vrede ln Europa te handhaven, bereid zijn iedere actie te be- gunstigen, die de toenadering tot alle nabuurlanden kan vergemakkelijken. ZIJ hebben de overtuiging, dat de bestaande verbintenissen geen hinderpalen opwerpen voor een dergelijke toenadering, die van politiek en economisch standpunt ten voor deel zou strekken van alle betrokkenen van geheel Europa. In dezen geest prezen zij zich gelukkig te constateeren. dat er solidariteit bestaat in de Kleine Entente en continuïteit haar streven naar het tot stand brengen en verzekeren van de voorwaarden voor een vreedzame samenwerking met buurstaten. De Fransch-TsjechoSlowaaksche be- trekikngen waren het onderwerp van diep gaande bestudeering. Met voldoening werd ln het licht gesteld, dat op politiek en lm lellectueel terrein deze betrekkingen be. rusten op een onderling toegenegen begrip iusschen de beide volkeren en bijzonder actief en hartelijk zijn. Erkend werd dat de ruilhandel uitge breid moet worden. De handelsdelegaties, die op het oogenbllk te Parijs onderhan delen, zullen Instructies krijgen om tien bij haar werk met dezen wil te bezielen. De bestudeering van de betrekkingen, die tusschen Frankrijk en Tsjecho-Slowa kije bestaan, sedert de stichting van laatst genoemden staat, doet uitkomen, dat deze betrekkingen nooit gewijzigd of gestoord zijn en dat de samenwerking steeds op al» gebieden intiem ls geweest. Deze gelukkige constateering kan beide staten slechts overtuigen van de noodza kelijkheid om de samenwerking voort w zetten, welke zoo nuttig is gebleken onder alle omstandigheden en die zoowel de ont wikkeling en de veiligheid der beide sta ten als het succes van een waarlijk Euro peesche politiek en de handhaving van den vrede kan verzekeren". de te rechtskundig: adviseur, H. RIJNDIJK 105, Leiden, Tel. 3405 Besprekingen 's avonds. 1941 (Ingez. Med.) ITALIË. Na het uittreden uit den Volkenbond. Ingevolge het uittreden van Italië uit den Volkenbond en het internationale arbeids bureau heeft de vertegenwoordiger der Ita- liaansche regeering, Bova Scoppa, de Ita- liaansche ambtenaren van beide organisa ties, ongeveer vijftien in getal, bijeen ge roepen, Bova Scoppa stelde dezen ambtenaren, van wie er vier, zooals bekend, reeds hun ontslag aan den secretaris-generaal van den Volkenbond hebben aangeboden, offi cieel in kennis van het besluit der Italiaan- sehe regeering en noodigde hun uit, hun gedrag met dat van de regeering te con- formeeren. Intusschen zullen zij zelf voor hun besluis verantwoordelijk zijn. Het schijnt niet, dat de Italiaansche regeering zich reeds ver bonden heeft tot het uitkeeren van scha devergoeding aan de aftredende ambte naren Ook' is nog niet bekend of Bova Scoppa gehandhaafd of overgeplaatst zal worden. Het internationale instituut voor de T.sriagogisehe film. dat van den VolKWj bond afhankelijk is, doch waarvan de zete e Rome is gevestigd en waarvan de kosten grootendeels door Italië worden gedragen, zal den 31sten December a.s. eveneens sr sloten worden ln verband met Italië s uiw treden uit d'en Volkenbond.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2