>Waar de Vrouw belang in stelt DIA Gastvrouw zijn Naar de witte wereld Een stijlvolle LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 16 December 1937 Derde Blad No. 23843 RADOX Avondjapon Voor VOOR SUIKERZIEKEN 78ste Jaargang Een kunst, die in onzen tijd al te zeer wordt verwaarloosd tdltC 6ClderSC^? biedt GEEN VETPUISTJES MEER Het enkele fraaie s, die een bij- zonder cachet geven het MENU AARDAPPELEN direct besteld bij VUASVELD Een eenvoudige uitrusting voor de wintersport N.V. DE LEIDSCHE BROODFABBIEK Brokjes van Damesgesprekken Er was een tijd, dat de gastvrouwelijke plichten bij een huisvrouw al bizonder zwaar wogen: dat was de tijd van de ein- delooze visites en contra-visites, van de avondjes, de partijtjes, de dlnertjes en de soupertjes. Dikke boeken met de „regels der eti quette", met nuttige wenken voor het aan genaam bezighouden der gasten deden op geld en geen jonge vrouw was niet eerder gereed om in 't huwelijksbootje te stappen of ze moest de kunst van ontvangen ter dege meester zijn! Dat hoorde er zoo bij nét als de „degelijke huishoudelijke basis". Wat is dit alles in een twintig, dertig jaar tijds héél anders geworden! Als een meisje gaat trouwen, dan is de degelijke huishoudelijke basis nog altijd zéér gewenscht en een haif jaartje huis houdschool of bij moeder thuis is stellig een onmisbare voorbereiding voor de taak als huisvrouw. Maar dit alles Wordt door verschillende oorzaken w.o. vooral ook de grootere efficiency en beknoptheid van het hui iioudelijke apparaat niet meer zóó loodzwaar opgenomen als vroeger. Hieraan zitten zeker twee kanten; het is in zekeren zin prettig en gemakkelijk dat we in dit op zicht vlotter zijn gaan leven, aan den an deren kant heeft het zeer beslist zijn nadee- len. Maar hierover nu niet. Ik wilde enkel eens met u praten over ,,dc kunst van ontvangen" voorheen en thans: een kunst, die op het oogenblik wel heel erg aan het kwijnen raakt. En dat is wél een beetje jammer. Het ligt geheel in den geest des tijds, dat we met ons druk, jachtig leven en met onze veel zwaardere financieele en andere forgen ons niet zooveel meer van onze buren en kennissen aantrekken als onze moeders en grootmoeders. Dat we, als zijnde plastige rompslomp", heel wat stijve visites en avondjes met. één slag hebben afge schaft en dat we heusch geen tijd en geen geld meer hebben voor allerlei familiefees ten. Het gezin, dat „Sinterklaas nu maar eens overslaat", het echtpaar, dat er stille tjes uittrekt om de koperen bruiloft maar onopgemerkt te laten voorbij gaan, ze zijn bijna traditioneele verschijningen gewor den. Een verarming van ons leven? Opper vlakkig beschouwd, wel, maar als we wat dieper kijken, dan heeft ook deze zaak twee kanten. En dan kon het weieens zijn, dat wat armoede lijkt, eigenlijk een nieuwe rijkdom voor ons wil beteekenen. ..Er vallen geen goede appels van den boom" zegt de oude volkswijsheid, m.a.w. een gebruik, dat in onbruik raakt, was ln wezen ook eigenlijk niet waard om langer te leven. En als we nagaan, hoe snel en gemakkelijk we, wat betreft ons contact met de buitenwereld, het heele raderwerk van verplichte ditjes en datjes plus een lange lijst van omgangsvormen en verdere behartigenswaardigheden van ons levensprogram hebben geschrapt, dan moe ten we wel tot de overtuiging komen, dat al die rompslomp ook werkelijk niet veel waard was Dat onzen geest en gemoed er heel best buiten konden! Ja, dit is betrekkelijk wel waar, maar tocher ls een element in den omgang met vrienden en kennissen, en vooral ook in het „gastvrouw zijn", dat we noode mis sen Het is het zich instellen op de be hoeften der gasten, het voor het oogenblik geheel wegcijferen van eigen belangen, het zich afvragen: hoe kan mijn avond (of middag) voor anderen een succes worden? Het is, wat ik bijna met een wel wat zwaar wichtig, maar toch ook niet geheel onjuist woord „zielszorg" zou willen noemen. Dit element bezaten de gastvrouwen in vroeger eeuwen in hooge mate en het is wel zeker, dat onze Nederlandsche gastvrijheid niet zulk een uitstekenden naam zou hebben gekregen, als dit element haar ontbroken had. En misschien is het niet tè boud als ik beweer, dat juist toen dit „innerlijke" in onze gastvrijheid verloren ging, onze avond jes en partijtjes gingen afzakken tot het niveau van „lastige rompslomp", rijp om te worden afgeschaft. Wat is er voor onze ouderwetsche, offi- eieele omgangsvormen in de plaats geko men? Een allegaartje: vluchtige ontmoetin gen. losse uitnoodigingen van „kom eens oploopen", bridge-avonden, waarbij het na tuurlijk in hoofdzaak om het spel en de ontspanning gaat, en dan enkele diepere vriendschappen (maar die zijn van alle tijden en dus speciaal voor onzen tijd niets bizonders). En dit alles, wat we dan nog zoo'n beetje ons „contact met de buitenwereld" noemen draagt wel héél sterk het stempel van het toevallige. Vergis ik me niet, dan voelt in de meeste gevallen bij die ontmoetinkjes thee-middagjes en „oplooperijtjes" de gast vrouw zich niet zoozeer gastvrouw meer. Ia bedoel dit: ze is zich natuurlijk bewust, dat ze te zorgen heeft voor een keurige omge ving, een onberispelijk theeblad en .wat lekkers bij de thee" en als het eens. ook mis schien omdat het toevallig zoo uitkwam, een dinertje wordt, dan acht ze het natuurlijk haar plicht, te zorgen, dat de boel mar cheert. Maar verder? Och. er wordt gepraat over wat een ieder zoo invalt en heel vaak heeft de gastvrouw zelf het hoogste woord. En soms komt het eens tot een gesprek van hart tot hart, maar dan is de gastvrouw felf al net zoo verwonderd als de gast. Dat was dan óók een toevalligheidje. e#n geluk kige toevalligheid, als u wilt. Maar waar is nu in onzen tijd de gast vrouw gebleven, die zich bewust tot taak stelt om ook nog voor iets anders te zorgen dan voor de thee en de koekjes en de ver warming? De gastvrouw, die de kunst van ontvangen nog niet als een moeilijke, maar heel belangrijke en die deze dan ook met hart en ziel beoefend, met alle tact en fijn heid waarover zij beschikt? O, ze zijn er nog wel, die gastvrouwen, maar zoo heel veel ontmoet men ze niet meer. En toch is het Ja, juist in onzen alles-moderniseerenden tijd! zoo'n ver kwikking. door zoo'n ouderwetsch-fijne gastvrouw te worden ontvangen. Een vrouw die de gasten op hun gemak zet, die wak ker en oplettend meeleeft in hun conversa tie, die niet door den zorg om de bijkom stige materieele dingen wordt afgeleid van de hoofdzaak: de gasten werkelijk aange naam te zijn, goed te doen, iets mee te ge ven van haar eigen levensmoed, vroolijk- heid. begrip De kunst van ontvangen is zeker niet ge makkelijk: zij vraagt niets meer of minder dan de inzet van de heele persoonlijkheid, wil men er iets van terecht brengen. Maar juist daaróm Ls zij het beoefenen waard. En als ik het goed zie, dan is het juist nu de geschikte tijd om ons ook op dit belang rijk onderdeel van onze taak-als-vrouw een3 te bezinnen. Want hier ligt 'n groot terrein braak: de fossielen van de ouderwetsche ge dwongen visitetjes en partijtjes, waar ten slotte geen leven meer in zat, zijn er nu wel grondig uit: het zaaien van het zaad, waar uit een nieuwe, meer „innerlijke", meer stijlvolle gastvrijheid zal kunnen groeien, vraagt een vaste en ferme vrouwenhand! RHEMONDA. ll'J ileworst Anion roenschen Juist de R^v'enscben HUH1NK, DEVENTER ANTON 2835 (Ingez. Meel.) I doch ccn frisschc gave huid door geregeld gebruik van Radox in Uw waschwater Bij apothekers en erkende drogisten f0.90 per pak en f0 15 per klein pakje 3032 (Ingez. Med.) IpIHIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIII'l iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Onze modefoto van deze week 9aejt een zeer modieus en bovenal Stijlvol avondtoiletje, waardoor de handige ontwerpsters onder onze lezeressen stellig op een idee zullen Yemeni Het is vervaardigd van hvarte wollen stof, nauwsluitend de heupen en met een klein sleepje aan den wijd klokkenden '°k Lijfje en jasje zijn versierd met hdsgroene pailletten. Een bijzonder voornaam geheel, dal echter met wat handigheid uit wekend kan worden nagemaakt. MAANDAG: Stamppot van boerenkool, Rookworst. Citroenrijst met vanillevla. DINSDAG: Gehakt, Savoye kool. Aard appelen, Appelkoekjes. WOENSDAG: Varkenskarbonaden. Bie ten, Aardappelen, Broodschotel met appel moes. DONDERDAG: Runderrollade. Brusselsch lof. Aardappelen, Maizenapudding, bessen- sapsaus. VRIJDAG: Gebakken paling, Kropsla, Gebakken aardappelen, Rijstebrij. ZATERDAG: Koude rollade. Stoofperen, Aardappelen. Griesmeelpap. ZONDAG: VermieeBisoep (van bouillon van de tong en blokjes). Gekookte kalfs- long. Witte boonen. Zure eiersaus. Aard appelen, Koude flensjestaart. VEGETARISCHE MENU'S. 1. Koolsoep. Ha vermoutlapjes. Spruitjes, Aardappelen, Vruchten. 2. Macaroni met kaas in schelpen. Ge stoofde uien. Aardappelen. Rijst met bes sensap. 2. Stamppot van rauw Brusselsch lof, Gesmolten boter, Beschuittollen met appel moes 4 Andijvie. Aardappelen in de schil. Koude boter. Omelet met gestoofde abri kozen. Nu de Kerstdagen en Oudejaarsavond in het zicht komen zullen de lezers van deze rubriek de volgende recepten misschien op prijs stellen In bijna alle Hollandsche ge zinnen is het toch gewoonte in dien tijd allerlei klaar te maken en te bakken, waarbij door veel kinderen dan graag geholpen wordt Hieronder volgen de re cepten van de echte Engelsche plumpud ding en van een, die voor velen hierboven gesteld wordt, omdat ze veel minder zwaar is. en niet zoo ingewikkeld om klaar te maken De volgende week recepten van typische oudtjaars gerechten. 8769 OUDE TINGEL 120 TCU JU) DOEZQ/TBQQT 22 HUL*!} LEIDEN (Ingez. Med.) Plumpudding (10 personen). Benoodig>dheden1' ons oud brood zon der korst, 4 ons rozijnen. 2'..- ons krenten, IV; ons sucade, 4 'oudreinetten. 1' ons Delfia of niervet, 2'/j ons bloem, 2'/i ons bruine suiker, ons snippers, 'h ge raspte nootmuskaat, lepel zout. 1 d.L. rum of 1 d.L melk en sap van 1 citroen, 5 eieren. Bereiding: Het brood fijnkvuimeien, krenten en rozijnen uitzoeken, wasschen en drogen, sucade en appelen snipperen, het kalfsvet van vellen ontdoen en met bloem fiinhakken. Daarna alle droge bestanddee- len zoolang met elkaar vermengen tot ze samenhangen, dan rum of melk en citroen sap en de geklopte eieren toevoegen. Een warme puddingvorm met boter insmeren, tof bij gebrek hieraan een gladde kom van een nest schalen b.v. met passende deksel) en de massa hierin doen. De pudding .plm. 5 uur au bain Marie la ten koken. Voor het keeren goed op laten drogen. Omkeeren op een grooten schotel, waar wat taki»; hulst op gelegd worden en de pudding zelf ook versieren met een takje hulst. Wil men de pudding brandend bin nen brengen dan de pudding goed uit laten dampen en plm. d.L. rum er over heen gieten. Dit op het laatste oogenblik aan steken. Warme vanillesaus, of wanne rumsaus er bij geven. Voor onze lezeressen, die het fortuintje hebben, dit jaar te gaan wintersporten, geeft onze teekenaar een eenvoudige zeer practische uitrusting. Het is n.l. een sprookje, dat wintersport- kleeding zoo geweldig duur ls: wanneer de reis- en verblijfkosten geen bezwaar op leveren, dan behoeft de kleeding dit zeker niet te doen. Maar..., het mag nu ook weer niet zoo zijn, dat men zich als Hollandsche. die haar vaderland lief heeft en hooghoudt, eigen lijk een beetje staat te schamen, wanneer men een troepje jeugdige wintersport-en thousiasten uit de trein ziet stappen in een bijeengeraapt rommmelzootje, dat de naam kleeding laat staan, uilrusting nauwelijks verdient! Het is heerlijk, dat door speciale rege lingen met spoorwegen en hotels zooveel Nederlanders, die dit anders niet konden doen. in staat zijn naar het buitenland te gaan, maar laten we dan ook niet het minst door onze correcte kleeding ons land hoog houden! Links ziet u het meest practische ski- costuum: de plusfours van donkerblauwe wollen stof met stevige kousen, slobkou sen, ski-schoenen en een kort warm jasje. Een handige naaister maakt pantalon en jasje zelf; het netste zal zijn. het jasje van een zwaar peau de pêche te nemen, dat tegen een stootje kan, b.v. één tint lichter dan de pantalon. Kousen en shawl worden dan sober gehouden, b.v. in grijs en de warme handschoenen en muls in dezelfde tint gekozen. Houdt men jas en pantalon in één tin.t dan mogen de „bij komstigheden" gerust hel van kleur zijn. Het tweede figuurtje draagt een warme pullover, waarmee men bij zacht weer, mits men warme onderkleeding draagt, zonder verdere bedekking volstaan kan; gekozen in helgeel bij een blauwe of zwarte kni- cker-bocker vormt het een keurig geheel De knicker-bocker is een Ideaal kleeding- s'uk voor dames, die erg op warmte ge steld zijn, zij bedekt het been tot de enkel toe en sluit van onderen met elastiek dat in het sokje verdwijnt. Geheel rechts een zeer elegant cos- tuumpje. dat echter de eischen stelt: sier lijk gevormde beenen en groote bekwaam heid in het skiën, zoodat men niet valt. Ce rok is voorzien van diepe plooien en sluit met een ritssluiting opzij, er wordt een pantalonnetje van hetzelfde mate riaal idonkerroode wollen stof) onder ge dragen. Het jasje, dat met een ceintuur om de taille sluit, is zachtblauw van kleur. De zonneklep van mica met stevige ka toenen banden zal op zonnige dagen goede diensten kunnen bewijzen. Warme rumsaus. Benoodigtfheden3/4 L. melk, 25 gr, custard, suiker naar smaak. plm. 1 dL. rum. Bereiding: De melk op een klein gedeelte na aan den kook brengen. De custard hier, mee aanmengen, in de melk gieten en door laten koken De saus op smaak afma ken met rum en suiker Warm opdienen. Sultanpudding (inplaats van plumpudding. 5 pers.). Benoodigdheden1'/: ons oud brood zon der korst. 1 ons boter. 1 goudreinet. 11/4 ons bruine suiker. 11/4 ons rozijnen, 3 eieren, sap en geraspte schil van 1 citroen. Bereiding: Het brood fijnkruimelen, de boter smelten, den appel fijnhakken, de rozijnen uitzoeken en wasschen, de eieren loskloppen Daarna alle ingrediënten met elkaar vermengen, het laatst het ci troensap toevoegen. De massa overdoen in een met boter bestreken warmen pudding vorm en de. pudding 2 uur au bain Marie koken. Voor het keeren od laten drogen en opdienen als plumpudding. Warme vanille saus er bii geven. Engclsche kerstcake. Benoodigd: 2 ons zelfrijzend bakmeel. 1 ons boter, 1 ons suiker. 3 eieren, plm. 1 d.L. melk, 2 ons krenten en rozijnen, 1/4 ons snippers. 1/4 ons sucade, geraspte ci troenschil, zout. Bereiding De boter met de suiker roeren tot ze zalfachtig is, de eieren toevoegen en daarna de bloem er bij doen en zooveel melk de massa plm. 10 minuten goed kloppen Daarna de bloem erbij deen en zooveel melk toevoegen als noodig is om een stevig cakedceg te verkrijgen De schoongemaakte en goed uitgelekte krenten er. rozijnen, de gesnipperde sucade. de snippers, het zout en de geraspte schil toevoegen en voorzich, tig doorroeren. Overdoen in een beboterden cakevorm, waarin men een beboterd velletje boterhampapier gevouwen heeft en de cake in plm. 1 2 uur in een niet te warmen oven gaar en bruin bakken, i Eerst onderwarmte, om het deeg goed te laten uitrijzen). Men kan het deeg ook doen in een tul- bandverm of springvorm en hierin gaai- bakken. Na het bekoelen dik mót poeder suiker bestrooien en gamëeren met een takje hulst, BROOD BESCHUIT j MEEL KOEKJES Recepten voor 21 DIA-producten te bereid den uit ons DIA-meel, worden GRATIS beschikbaar gesteld. TELEF. 36. Eenige fabr. ter wereld van DIA-producten. 860 (Ingez. Med.) „Ik hoop. dat je niet al te boos bent, dat ik zoo Iaat kom. Ik heb maar één klok die gaat, weet jeen die is blijven stil staan". „Was 't laatst gezellig bij de Willemsens" „Och, ik weet niet. We waren met z'n veertienen en ik moest maar steeds den ken: wie zouden ze er op het laatste mo ment hebben bijgevraagd?" „Je moet eens letten op die ceintuur, die Lies uit Parijs heeft meegebracht! Precies .een tuinhek. Je zoekt onwillekeurig naar een bordje met „Wacht u voor den hond" of „Leveranciers om den hoek". „II; ben nu al vier dagen niet met liet eten thuis geweest". „En vindt je man dat zóó maar goed?" „Ja, ik denk ook weieens: als ik de man van de vrouw van mijn man was, liet ik me onmiddellijk scheiden". „Ze is eigenlijk vreeselijk hard weet- je zenuwen als een paard". „Als ik je or even attent op mag maken: een paard is juist een zeer nerveus dier". „Nou ja, ik bedoel natuurlijk een nijl paard!''

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9