Uit de Rijnstreek LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 16 December 1937 NOORDWIJK AAN ZEE. Tot notabel bij de Ned. Herv. Kerk alhier is herkozen de heer Adr. van Rooyen Azn.. die deze benoeming heeft aange nomen. OEGSTGEEST. Geref. Zendingsbijeenkomst. In de bovenzaal der Geref. Kerk werd een zendingssiamenkamst gehouden, geor ganiseerd door de zendingscommissie der Geref. Kerk alhier, geopend door den voor. litter den heer Verschoor, die den spreker, den heer Beukema. Indisch onderwijzer met verlof welkom heette, Dezè wees op de tegenstelling tusschen den geestelijken afval van Europa en den opbloei van de zending in Indië en op het ïerschünsel dat de zending zich langzamer, hand onafhankelijk begint te gevoelen van de kerk. Maar dit is juist de Gerei. Zen dingsidee n.l. om te komen tot lnstitueering van eigen zelfstandige kerken. Hij schetste voorts de verhouding tusschen Europeanen en inlanders. Onze houding vooral in de Zending, tegenover de inlanders moet niet heersohend maai' dienend zijn. Inzonder heid op het terrein dat mede aan onze kerk is toegewezen, in Solo. begint de zending rich al meer eremeer terug te trekken om plaats te maken voor het inlandsch initia tief. Spr. schetste ook de moeilijkheden waarmee de Zending te kampen hod en de taaie volharding der missonaite dienaren des Woordjs, inzonderheid van dr van An- óel en zijn vrouw. Na gedaohteniwisseling sloot de heer Beukema met dankgebed. zicning uitbreidingsplan; 16. Crediet be bouwingsvoorschriften bebouwde kom; 17. Comptabiliteitsbeslulten; 18. Rondvraag. Bij de politie hebben v. B. en S. aan de Wijngaavdenlaan aangifte gedaan van diefstal van konijnen; ook W. N„ Leid- scheweg, deed aangifte van diefstal van een tweetal konijnen. RIJNSBURG. Door de dameskrarts alhier zijn aan 74 gezinnen In totaal 220 kieedingstukken uitgereikt. De collecte voor baby-goed heeft al hier f. 74 opgebracht. De meisjesver. Dorcas" der Chr Ger Gemeente alhier, heeft aan hen, die daar voor in aanmerking komen, 160 kleeding- stukken uitgedeeld. SASSENHEIM. Ten bate van Herwonnen Levens kracht werd een groote Konijnenverkoop gehouden, waarvoor groote belangstelling bestond. In het geheel werden 87 konijen verkocht, welke opbrachten f. 1.-— tot 1.40. VALKENBURG. Propaganda-avond B. V. L. De afd. B.V.L. hield in de zaal van den neer De Vries een propaganda-avond.' De voorzitter, dr. J. Haantjes, opende en heet te speciaal welkom luit. kol. Boots en kap. Karres en den spreker kap. Sanders. Hij uitte zijn blijdschap over de groote op komst en over het feit, dat de jonge afd. ook de belangstelling heeft der autoritei ten. Overste Boots zegde voor het schieten een beker toe en reikte met een toepas selijk woord de brevetten uit aan de scherpschutters. Nadat ook kap. Karres een kort woord ter aanbeveling gesproken had, verleende dr. Haantjes het woord aan kap. Sanders, voor het houden van zijn causerie. Gemoedelijk, geestig, dan weer ernstig, schetste spr. de beteekenis der B.V.L. voorheen en thans. Duidelijk toonde hij 4c doorwerking van den geest der B.V.L. In ons volk aan. Verachting van gezond nationalisme en van het leger heeft plaats lemaakt voor waardeering. Oranjeliefde durft het volk weer spontaan te uiten. Na een ernstig tegenover elkaar stellen van de demagogie in naburige landen en de kostelijke vrijheden van ons volk on der de beproefde leiding van het geliefde Oranjehuis, eindigde spr. met een krach tige opwekking tot steun en trouw aan BV.L., Vorstenhuis en Vaderland. Ter afwisseling werden enkele keurige films vertoond, zoodat de afdeellng op een goeden avond kan terugzien. VOORHOUT. Opening verpoozingslokaal voor werkloozen Alhier is officieel geopend het verpoo- dngslokaal voor de werkloozen te dezer Plaatse. De voorzitter van het comité voor ïerkloozenzorg, de heer P. L. v. d. Hulst, bracht dank aan het Kerkbestuur der Pa rochie voor de spontane bereidwilligheid, vaarmede de groote zaal van het Paro- tMehuls is afgestaan. Spr. deed een be roep op de werkloozen. wier medewerking bli verzocht. Pastoor Warmenhoven sprak ie werkloozen opwekkend toe. waarna de hal officieel door de werkloozen ln bezit terd genomen. VOORSCHOTEN. Nachtelijke inbraak. Des nachts heeft men zich, waarschijn- «jk door insluiping of inbraak, toegang ^rschaft tot de woning van den land bouwer de W. aan den Veurscheweg Ver- jjist worden een tweetal portcmonnaies, Jaarin een bedrag van ongeveer f. 12. de politie is aangifte gedaan; een on- lertoek wordt ingesteld. Er zijn voetspo- 'er' en vingerafdrukken gevonden. Raadsagenda. .lie raad vergaderdt Woensdag 22 Dec. a.s. '•s avonds 8 uur ter behandeling van: Notulen; 2. Ingekomen stukken; 3. onttrekking bestemming ambtswoning to°'d O. L. school Rijndijk; 4. Rcntever- "kening met bedrijven; 5. Opheffing erf- "enstbaarheid6. Overname grond Leld- ïheweg; 7. Gemeentebegrooting 1938: o. 'aststelling bedrag per leerling kosten I'Penbaar onderwijs 1938; 9. Onderhoud en Jderhoudsfonds gemeentewoningen; 10. ■'Uziging begrooting Woningbedrijf, dienst er 1937 en 1938; 11. Wijziging rekening- "Want-overeenkomst Bank Ned. Ge- centen; 12. Kwijtsch-lding te weinig be- eidi? pensioensbijdrp'rm; 13. Verlenging langs Leidscheweg tegenover Bere- cyn; 14. Aanleg weg tusschen Wijngaar- tiilaan en Jullanalaan; 15. Crediet her- WARMOND. Gemeentebegrooting. Aan de door B. en W. den Raad aange boden begrooting voor het dienstjaar 1938 ontleenen wij hel volgende: De begrooting kon slechts sluitend ge maakt worden met een extra bijdrage uit het werkloosheidssubsidiefonds tot een be drag van f.11 000—, terwijl deze bijdrage voor 1937 bedroeg f. 8700.De begrooting sluit in ontvangst en uitgaaf tot een be drag van f. 135147.27, dit voor wat betreft den gewonen dienst.. De Kapitaaldienst geeft een ontvangst van f. 14457.47 en een uitgaaf van f. 12.000, alzoo een batig slot van f. 2457.47. Algemeen beheer vordert in uitgaaf f21126.39. terwijl als ontvangst Is geraamd f. 18266.94. Kosten van openbare veiligheid zijn geraamd op f. 9716.48. terwijl als ont vangst ls geraamd een bedrag van f. 461.40. Volksgezondheid: ontvangst f.2700. uitgaaf f.4980.50. Volkshuisvesting: ont vangst f. 14862.08. uitgaaf f. 24809.98. Open bare werkep ontvangst f. 1764.80. uitgaaf f. 18473.04. Eigendommen niet voor den Düblieken dienst bestemd: ontvangst f. 552.32. uitgaaf f. 2948.55 Openbaar ge woon L. Ouitgaaf f. 1080; Bijz. gewoon L. O.; ontvangst f.200; uitgaaf f. 9875.39. Bijz. U. L. O: uitgaaf f 600; Middelbaar onderwijs: uitgaaf f. 510.70; Hooger on derwijs f. 496.77 in uitgaaf. Nijverheidson derwijs in uitgaaf f. 1062. Ondersteuning aan behoeftigen in ontvangst f. 3509.44, in uitgaaf f. 10172.50. Ondersteuning aan werkloozen In ontvangst f. 14919.67, in uit gaat f. 10046.30. Landbouw: ontvangst f.187.27, uitgaaf f. 192.27. Handel en Nij verheid ontvangst f. 72.90, uitgaaf f 2596.75 Belastingen: ontvangst f.66162.52. uitgaaf f. 32.50. Bedrijven: ontvangst 6894.54, uitgaaf f. 5714.31.Voor onvoorziene uitga ven is geraamd een bedrag van f. 1500. netgeen zal worden aangewend tot opvan ging van tegenvallers in de belasting. Dr. H A. C. M. Walenkamp alhier, is door B. en W. benoemd als geneesheer be last met de te verrichten vaccinatiën en doodschouw. WASSENAAR. Ledenverg. Chr. Schoolvereeniging. De vereeniging voor Chr. Nat. School onderwijs vergaderde in het Gymnastiek lokaal van de school aan den Heerenweg. Na gebed en Schriftlezing sprak de voor zitter dr. H. J. Honders een openings woord. De per. aftr. bestuursleden; dr. H. J. Houders, J. v. Beesten en A. v. d. Kooy, werden herkozen. De verbouwing en uitbreiding van de school aan den Heerenweg zullen weldra haar beslag krijgen. De officieele ingebruikneming hiervan, is bepaald op Zaterdag 22 Januari as. Den ouders zal later gelegenheid gegeven wor den de verbeteringen dezer school te be zichtigen. De heer H. T. Ie Winkel sloot met dank gebed. Tuinbouwvereeniging Wassenaar en Omstreken. In het Wapen van Wassenaar hield de Tuinbouwver. Wassenaar en Omstreken, een huishoudelijke vergadering. Tot leden der jury om het ingezondere te keuren, werden benoemd de heeren J. R. Laarman. H. Schipper en W. M. v .Tol. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental vrijwel gelijk bleef en dat de vereeniging kerngezond is. Aan het verslag van den penningmeester ontleenen wij dat de inkomsten hadden bedragen f. 1317.73 en de uitg. f 1634.51'/:, een nadeelig saldo van f. 316.78'/:. Dit be drag kon echter worden weggewerkt met de batige sloten van vorige jaren ad f 352.66'/:, zoodat de penningmeester we der aanvangt met een kas van f. 35.88. De verhoogde uitgaven van dit Jaar had den betrekking op de jubileumtentoonstel ling ter gelegenheid van de herdenking van het 25-jarig bestaan der vereeniging. De heer Marbus bracht namens de con trolecommissie rapport uit en deelde mede, dat de bescheiden van den penningmees ter keurig in orde waren bevonden. De voorzitter bracht den secretaris en den penningmeester hartelijk dank voor hun verslagen. Na de pauze brac#t de heer Laarman verslag uit van de gehouden keuring. Voor prijsvraag I luidende: Een kerst stukje. werden toegekend aan G. Verllnd 27 pnt. Ie pr.; Aan C. van Egmond, 22 p., 3e pr. Voor prijsvraag H, luidende 3 Poin- settia's in pot, behaalden J. Weekhout 30 p.. met lof der jury, le pr. en D. A. de Rooij 24 p., 2e pr. en voor prijsvraag in, luidende 3 Solanum of Capsicum in pot, D. A. de Rooij met 27 p. le pr. en P. Kel derman met 24 p., 2e pr. Voor het punten- stelsel was ingezonden een pot bloeiende Romeinsche Hyacinthen, deze werden toe gekend 9 punten, inzender was de heer P. Kelderman. Alle bestuursleden werden herkozen. Het lid R. J Laarman wenschte de vereeniging hiermede geluk. Hierna sluiting. Vreemdelingen Verkeer. Door die Wassenaarsche Vereen, voor Vreemdelingen Verkeer is het winterseizoen ingezet met een lezing door dr. Bijlsma over Wassenaar in de 18e eeuw. De voorzitter, de heer G. L. C, Zeedijk herdacht bü den aanvang in gevoelvolle woorden het plotseling overlilden van den heer I. van Dusseldonp, die op noodlottige wijze te Saban.g om het leven is gekomen. In een korte schets behandelde dr. Bijl sma vervolgens de voorrallen en de situa ties ln de 18e eeuw toen de heerlijkheden Wassenaa. en Zuyd-wijck bestonden uit 115 boerde lien. 3 kasteelen en 2 huizen bewoond d:or hooge magistraten uit 's Gravenhige. Eerst ten tijde van Frederik Hendrik werden de groote bui.cn laatren aangelegd zooals Arendsdorp. Waalsdorp en Marlot. I die alle drie tot een heerlijkheid werden verheven. 1712 waren deze drie heerlijk heden door overlijden weder vervallen en teruggebracht onder de heerlijkheden Was senaar en Zuydwijck In gedachten maakte spr. een wandeling van de Noordgrens langs de duinenrij. Hij begon bil de hofstede Coxhorn. Deze boeren woning kwam in het bezit van een Leidsch burger Adrlaan Potter en diens schoon zoon Wittert van der Aa liet er een prach tig buiten aanleggen. In 1718 ging het bezit over aan den toenmaligen burgemeester van Leiden, van der Raat. waarna het later overging tot de bezittingen van de van Boetzelaers. die ook eigenaren waren van Duinrell. welk buiten steeds in deze familie bleef alleen veranderde de naam der be- zitte" familie wel door vererving. Ver volgens behandelde spr de boerderij Boek horst en Rijksdorp. Wildrust werd als bui tenplaats aangelegd door mr. Johan ten Hove, burgemeester van den Haag en Groot Haesebroek door mr. Jacob Mossel. De naam Blankenburg ls volgens sp.. al zeer oud. Voorlinden bestond in de 17e eeuw ook reeds doch toen onder den naam Hoogduin Toen deze boerderij werd veranderd in een buitenplaats door jhr van der Does. Heer van Noovdiwijik, werd er de naam van Voorlinden aan gegeven Groot Hoefijzer werd aangelegd door een bierbrouwer uit Delft en genoemd naar zijn brouwerij het Hoefijzer aldaar. De boerderij Hoogwoude zou eertijds gestaan hebben op de plaats waar men nu Kasteel Oud Wassenaar weet Backershaege was ln de 15e eeuw een boerderij en kreeg latei- door het huwelijk van mr. Backer te Amsterdam met mej. Haege den naam van Backershaege, De Paauw was ook ai in de 16e eeuw bekend en was in handen van de familie Heu'ft. later kwam het ln bezit van de familie Clifford, daarop werd eigenaar mr. Adriaan Pleber Twent, Raedt, die later ook Raephorst aankocht. Deze heeft zeer veel gedaan om het schoons van toen te verhoogen en het geheel te verfraaien. In 1736 werd een deel van Raephorst. ..Eikenhorst" genaamd. Oud Cllngendaal werd in 1770 bewoond door Cornells Bloots van Treslong. Het ka-ter! tc Percljn werd bewoond door mr. Hyrolltus van Perciin. Voordat het huis bestond, was er reeds een boerderij Tey- lingerhorst waarna later de buitenplaats dien naam bekwam Ook Langenhorst kwam ln de 18e eeuw reeds als zoodanig voor en werd o.a. bewoond door mr. Pauw, Raeat te Gouda, Hierna bestond gelegenheid tot het stel len van vragen Ds. J. Verkuyl over „Natonaal-Socialisme en Communisme". In de Geref. Kerk aan de Zijllaan hield de A. R. Kiesver. Nederland en Oranje" ten bijeenkomst. Met gemeenschappelijk zingen van Ps. 97 vers 1 en 6 en gebed werd geopend. De heer C. J. Breedvelt las een gedeelte uit 1 Joh. 4 en sprak een in leidend woord. Hierna handelde ds. J. Ver kuyl van Lelden, over ,,De geestelijke ach tergrond van het Nationaal-Socialisme en Communisme". In ótëö; komenden tijd zal de strijd tusschen deze twee machten en het Christendom gaan. aldus spr. De mensch is van nature religieus en dient God of afgod. In ons land ziet men helaas het communisme en het nationaal-socia- llsme te veel als economische en politieke verschijnsels. In wezen zijn zij echter nieuwe religies van modern heidendom. Dat het communisme zich als zoodanig voordoet, moet verklaard worden uit de godsdienstige gesteldheid van het Russische volk, dat hierin een nieuwe toekomstver wachting heeft. Het historisch materia lisme kan natuurlijk niemand religieus in- spireeren. Zijn grondlegger, Karl Marx, zag in de uitwerking daarvan, echter een rijk van volkomen geluk van vrijheid en recht zonder God. Wij kunnen ons van de rsli- gieuse geladenheid van deze toekomst verwachting geen goede voorstelling ma ken, als wij niet bedenken, dat Karl Marx een Jood was. Door hem werd de oude Messiaansche gedachte overgedragen op het proletariaat. In plaats van het uitver koren volk, kwam de uitverkoren klasse. Marxisme is verwereldlijkte Messiasver- w achting. In den afgod der klasse van het Communisme, aanbidt de mensch zich zelf. Dat geeft aan deze strooming zulk een valsch pathos. Niet minder gevaarlijk is de later opgekomen vloedgolf van afgo disch nationalisme. Ook deze beweging eischt het offer van den geheelen mensch. De vereering van de vlag. het volkslied en den leider nemen vormen aan die bes.isl afgodisch zijn. Bovenal is het gevaarlijk, dat deze beweging zich niet openlijk te genover het Christendom stelt, al teekent zich in Duitschland de toestand al duide lijker af. Wel zegt men een positief Chris tendom voor te staan, maar het gaat er maar om wat men daaronder verstaat. Het communisme, zoowel als het nationaal- sociallsme, hebben een eigen roeping cn een eigen geloof, waardoor zij beteekenis willen geven aan een anders zinloos leven. Deze twee bewegingen eischen héél den mensch op voor hun ideaal. Het Christelijk ideaal is: „God lief te hebben bovenal". Wij hebben echter in de diepste veroot moediging tegenover deze stroomingen te staan. Door den ijver van hen. die zich daaraan gevangen gegeven hebben, wordt onze lauwheid veroordeeld. De houding van den Christen moet ook volstrekt af wijzend zijn. God alleen moet het cen trum zijn van ons willen en werken. Ook op sociaal en maatschappelijk terrein die nen wij zonder egoïsme het iiefdegebod te volgen. „Pro Rege" moet niet alleen een leuze, maar ook levenswerkelijkheid worden. De heer Breedvelt dankte den spreker voor zijn inhoudrijke rede en liet zingen Ps. 119 vers 17. Hierna ging ds. Verkuyl voor in dankgebed. De door de Wassenaarsche Postdui- venclub in samenwerking met de Leidsche Postduivenclub „Het Oosten" georgani seerde tentoonstelling, die op Zaterdag en Zondag a.s. zal worden gehouden, belooft een groot succes te worden. Verdeeld over 14 klassen, werden Ingeschreven 170 dui ven, terwijl ter opluistering de heer E. E. Th. Dlederix, die reeds vele kam pioenschappen in den Haagschen Bond en de ver. „De Ooievaar" te Den Haag op zijn naam heeft staan, een 12-tal van zijn beste vogels zal exposeeren, waardoor de tentoonstelling al buitengewoon aantrek kelijk voor de liefhebbers wordt. ALPHEN. Het eerste lustrum van D.O.S. Voor een geheel gevulde Nutszaal gaf de Chr.-gymnastiekver. D.O.S. haar eerste lustrum-uitvoering. De voorz. de heer A. Groeneveld opende waarna een 17 num mers tellend programma werd uitgevoerd. D.O.S. bewees weer. tot zeer goede presta ties in staat te zijn. Het ledental kan nog veel grooter zijn in een gemeente als de onze, maar wat men hééft, is goed! Wij denken aan de werkende heeren-leden, die uitstekend werk lieten zien aan hoogrek en op de brug. Voorts het keurige dames- ploegje, dat het publiek deed genieten door rustig en fraai werk. Ook de adsp.-afd. beschikt over goede krachten. Er traden reeds nu ook op de kleuters van 58 jaar. Deze afd. is nog slechts enkele weken ge leden opgericht. Ze oogsten met hun vrije oefeningen een daverend applaus. Het zelfde kunnen wij zeggen van het groepje gehuwde dames, dat met het nummer aesthetische oefeningen wel voor een der glanspunten van den avond zorgde. De standen met de fraaie belichting vormden een keurig slot. De muziek van de heeren Koren en v. d. Stoel, stemde wederom tot tevredenheid. Deze heeren, die reeds 5 jaar medewerken, hadden als aardige attentie een huldlgingsmarsch vervaardigd. Ten slotte een woord van hulde aan den kra- nlgen directeur, den heer G. W. de Jong. die met DOS in een betrekkelijk kort tijdsbestek zooveel wist te bereiken. De heer C. Spaanderman met zijn humoris tisch programma trad nog op. Het was reeds zeer laat toen de sluiting kwam. Op initiatief van de directrice der Landbouw-Hulshoudschool zullen de leer lingen dier school ln verband met de a.s. blijde gebeurtenis in het Koninklijk Huis eenige uitzetten en baby-kleedingstukken vervaardigen, ter uitdeehng aan behoeftige moeders in onze gemeente. Steun en giften voor dit doel zullen gaarne worden tege moet gezien. Tot Kerkvoogd van de Ned. Herv. ge meente alhier, is gekozen de heer J. D. Buitenhuis. Voor Zondag 19 Dec., zal de Zondag- dienst worden waargenomen door dr. A. S. Kater. Telef. 38. Onze plaatsgenoot, de boomkweeker P. U. kwam te Gouda bij het verlaten van een bioscoop, tot de voor hem minder aan gename ontdekking, dat een onbevoegde zich over zijn overjas had ontfermd. HAZERSWOUDE. DE WEG DOOR HET RIETVELD. BOSKOOP. Raadsagenda. De raad komt morgen nam. om 2 uur ten gemeentehuize bijeen. 1. Opening, trekking van nummer voor stemming en rondvraag; 2. Ingekomen stukken; 3. Voorstel tot verlenging van den termijn voor ontruiming van de onbewoon baar verklaarde woningen Zuidkade 9, 11 en 15; 4. Voorstel tot wijziging van de ge meen tebegrootingen, dienst 1937; 5. Goed keuring van de begrooting voor het Bur gerlijk Armbestuur voor den dienst 1938; 6. Vaststelling van de begrooting der ge meentebedrijven voor den dienst 1938; 7. Vaststelling van de gemééntebegrooting voor den dienst 1938 8. Voorstel tot bepa ling van het bedrag per leerling voor open baar lager onderwijs als bedoeld in art. 55 bis der L.O.-wet 1920 voor het jaar 1938. 9. Rondvraag. Jaarverg. Ned. Herv. Mannenvereeniging. De Ned. Herv. Mannenver. vergaderde in het gebouw „Salvatori". De eere-voorz.. ds. Jacobs opende, waarin hij zijn blijdschap uitsprak over het bestaan van deze vereeni ging, omdat de broederlijke band tusschen leden der Kerk onderling hierdoor wordt "trsterkt. De inleiding tot de bijbelbespre king. genomen uit Lucas 18 van 35 tot 43 was in handen van L. van Eeuwen, aan wien dit. goed was toevertrouwd. De voorz. der vereeniging. de heer H. Groenendijk Jr. hield een beschouwing over de ..Ox- ford-groep". Na declamatie, sprak de heer Jongebreur, hulpprediker der Ned. Herv. Kerk. die aan het bestaan van deze ver eeniging zeer groote waarde toekende. Een mooie schenking. Het damescomité, dat zich voorstelt in behoeftige gezinnen waarin tegelijkertijd met de blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin, een kleine geboren wordt, een luier mand met toebehooren te schenken, mocht van de oude vrouwtjes in het „Tehuis voor Ouden van Dagen" alhier een completen luiermand ontvangen, waarbij inderdaad niets is vergeten Deze bijdrage aan het comité is een bezichtiging alleszins waard! Vermeld zij nog, dat ook al de kruiken- zakjes door de oudjes zijn gebreid. Tijdelijke verplaatsing van het Postkantoor. In verband met een verbouwing in het P.T.T.-kantoor, noodig voor de verbreeding van den nieuwen verkeersweg van Boskoop naar Alphen. zal het postkantoor met Ja nuari e.k. tijdelijk voor 9 maanden ver plaatst worden naar het gymnastieklokaal der R. K. School. Gevonden: 2 zakken aardappelen, da mespolshorloge, 2 Lipssleutels. meisjes- hoed, geldstuk, bril in etui. diverse hand schoenen. ketting, gordijnroe, das, hond, paraplule, sjaal, courantentasch, paar re genpijpen, alpino, meisjesschoen, ceintuur 2 sleutels, pantoffel, vulpenhouder, poes, leesboek, damestasch. 2 honden, vulpen Inlichtingen bij de politie. Geslaagd te Den Haag voor het exa men Staathuishoudkunde M. O. de heer W. H. Acksen alhier. ZEVENHOVEN. Veel gegadigden voor de oude brandspuit. De oude gemeente-brandspuit of de z.g „glazenwasscher", zooals een raadslid haar betitelde schijnt nog al aftrek te hebben! Er meldden zich n.l. dertien liefhebbers aan om haar machtig te worden. Gunning. Aan de fa. J. A. Slingerland alhier is gegund de lerevSng van het ijzerwerk aan de haven van Nijkerk. De collecte in de Herv. Kerk voor de restauratie der kerk bracht f. 33 op. Bespreking met de eigenaren. Ten Raadhuize had een bijeenkomst piaats van het Gemeentebestuur met eige naren van landerijen gelegen aan de Noordzijde van het Rietveld. Zoo goed als aüe eigenaren waren opgekomen. De bur gemeester. de heer A. Warnaar. zette het doel, n.l. te komen tot een wég aan de Noordzijde van het Rietveld, uiteen. Waar in verband met de werkverschaffing de tijd voor de uitvoering hiervan thans zeer gunstig en voor de gemeente financieel mogelijk is, mceten ook de eigenaren blijk geven zich eenige opoffering te getroosten. Om nu eenige zekerheid te verkrijgen, waarmede B. en W. in den gemeenteraad met voorstellen kunnen komen, is het ge- wenscht dat de eigenaren een verklaring leekenen. inhoudende, dat zij in prin cipe bereid zijn, door het afstaan van een gedeelte van hun grond, mede tc werken aan het tot stand komen van den weg. Het meerendeel teekende deze verklaring. Van eenige niet verschenen eigenaars was bericht ingekomen, waarbij zij hun me dewerking toezegden. Slechts een viertal personen weigerde de verklaring te tce- kenen. Alhoewel dus geen algeheele mede werking tot nu werd verkregen, is de kans op een weg met deze vergadering zeer ver groot. Ontbinding van het Mannenkoor „Excelsior". Het Chr. Mannenkoor „Excelsior" heeft het noodlottige besluit moeten nemen, wegens het onvoldoende aantal leden, zijn vereeniging te ontbinden. Dit feit zal on getwijfeld met droefheid worden vernomen daar dit koor. niet, alleen in onze gemeente maar ook daar buiten een geziene plaats innam. In het a.s. voorjaar zou bij voort bestaan, deze vereeniging in de eere- afdeeling moeten uitkomen, 'wél bewijs dat dit koor redenen had tot bestaan. Vergadering Hazerswoudsehe IJsclub. De Hazerswoudsehe IJsclub hield haar Jaarvergadering ln café „Sport". De voor zitter, de heer K. van Rijssel. sprak de verwachting uit. dat dezen winter de ver eeniging aotief kan optreden. Verslagen werden uitgebracht door secretaris en pen ningmeester, waaruit bleek, dat de kas een batig saldo aanwees van f. 441,62. w.o. niet begrepen is de nog te innen contributie over dit jaar. Wordt deze mede in aanmer king genomen, dan beschikt de vereeni ging over ongeveer f. 550. De stand der geldmiddelen was alleszins gunstig. De bestuursleden, de heeren N. v. Rijssel, J. Rietveld en B. de Vogel werden herkozen. Geopperd werd de ijsbaan bij avond te verlichten. Hierbij werd vooral van Katho lieke zijde oppositie gevoerd. Het voorstel werd verworpen. Ook werd naar voren ge bracht. om ter versterking van den band tusschen de leden bij het ontbreken van ijsgelegenheid. een gezelligen avond te organiseeren. Daar het bestuur tegen dit voorstel was, werd het niet aangenomen. Een voorstel om een nieuw volledig reglement samen te stellen, kwam er glansrijk door. Het voorstel om eventueele prijzen bij de wedstrijden hooger te stel len werd eveneens aangenomen Het be stuur ging tevens accoord met het voor stel, om de ijspret op te vroolijken door muziek. De prijzen der verloting vielen ten deel aan C. Heyker, le pr.: J Heijker, 2e pr.; A. de Witte, 3e pr. en C. Loomans. 4e pr. De collecte in de Ned. Herv. Kerk ten behoeve van den Geref. ZendSngSbond, heeft opgebracht f 200.55. LEIDERDORP. Bijeenkomst A. R. Kiesvereeniging De A. R. Kiesver ..Vrijheid en Recht" vergaderde in „Irene" onder voorzitter schap van den heer G. Los. Na gemeen schappelijk gezang. las de voorzitter Ps. 2 en herdacht met dankbaarheid den uitslag van de laatstgehouden verkiezing. De secr. de heer A. Roest, las de notulen welke werden vastgesteld. Weth. P. Boot hield een rede over „Beschouwingen gemeente- financiën", waarnaar met groote belang stelling werd geluisterd. Spr. zette den toe stand van de gemeente-financiën uiteen aan de hand van de begrooting 1938. De voorzitter dankte den heer Boot voor zijn heldere uiteenzetting. Na een geani meerde gedachtenwisseling ook het raadslid, de heer D. de Haas beantwoord de diverse vragen volgde sluiting van dezen goedgeslaagden avond met dank gebed, door den heer D. C. Aldewereld. Overleden; Helena v. d. Zwan, 53 jaar, wed. van A. Derix. Geslaagde uitvoering van „Excelsior". De Chr. Gem. Zangver. „Excelsior" gaf met medewerking van het kinderkoo» „Klein Exceisor" een goedgeslaagde uit voering in de Geref. Kerk. Ingezet werd met een gloedvol gezongen Bondslied. Ook bet bekende „Gloria in Exelsis Deo" werd mooi ten gehoore gebracht. De kinderen zongen voor de pauze o.a. „Sluimerliedje" van H. W. de Wolff. Na de pauze bracht eerst weer „Excelsior" enkele kleine num mers ten gehoore, waarop de kinderen ver volgden met „De Kleine Hengelaar" en

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 7