STADSNIEUWS Gelukkig zij, die bezitten léste Jaargang DONDERDAG 16 DECEMBER 1937 No. 23843 faastenliefde in de dierenwereld HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hulpverleening aan de burgerbevolking van China Drie stroopers verdronken te Fynaart Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets; per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindspiein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.3S per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -t- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dr. D. A. H, van Eek t Vereeniging „Oud Leiden". lid-conrector van het Gymnasium. Prof. dr. L. Knappert tot eerclid benoemd. Wijlen Dr. D. A. H. van Eek. In den leeftijd van 72 jaar is gisteren, dieel onverwachts te Gorssel (Gld.), nar hij de laatste jaren woonde, over- ien de heer dr. D. A. H. van Eek, vroe- er leeraar in de oude talen en conrector in het Stedelijk Gymnasium te dezer D. A. H. van Eek werd 27 Februari 1865 iboren, was leerling van het Leidsche lymnasium en werd er met ingang van 13 Wmber 1886 voor den tijd van drie taanden benoemd tot leeraar in de oude alen, Bij raadsbesluit van 4 Augustus 1892 :erd hij als zoodanig voor vast benoemd de plaats van den heer H. van Gelder, later hoogleeraar te Utrecht werd. Toen W. H. v. d. Mey in 1903 overleed, werd toenmalige conrector dr. L. Punt be- oemd tot rector en de heer Van Eek tot snrretor. Dit is hij gebleven tot 1 Sept. Met ingang van dien datum werd m wegens het bereiken van den pen- kbgerechtigden leeftijd bij raadsbesluit an 10 Juni 1930 eervol ontslag verleend. Sa eenige jaren in Oegstgeest te hebben mond, vestigde hij zich metterwoon te orssel. Als docent was dr. Van Eek een dn de meest markante figuren van het eidsche Gymnasium. Welke plaats hij in het hart van zijn Rrlingen innam bleek overduidelijk bij afscheid in den foyer der Stadsge- orzaal. doch kwam in nog veel meerdere lie tot uiting In den bij- en eerenaam. 31 de leerlingen hem schonken: „Paatje" on Eek Hij ruste in vrede. MILITARIA. De sergeant 1ste klasse J. G. W. v. Kal- ferken van het 4de regiment infanterie bidt met ingang van 6 Januari 1938 gede- icheerd in het infanterie schietkamp. Ingevolge machtiging van den Minister «n Defensie is aan den reserve 1ste lui- ant A. Hensen van het 4de regiment anterie vergunning verleend tot 1 Maart 18 vrijwillig in werkelijken dienst te blij- «i bij het 2de regiment infanterie te De politie alhier heeft den 30-jarigen iuuffeur H. van E. in bewaring gesteld, verdenking van diefstal van een Wal konijnen. Causerie van prof. dr. W. Martin. In den foyer van „Den Burcht" hield de Vereeniging „Oud Leiden" gisteravond een druk bezochte bijeenkomst. De vergadering werd geopend door den heer dr. A. Krantz, die de aanwezigen har telijk welkom heette en mededeelde, dat de afgetreden voorzitter prof. dr. L. Knappert iets later zou binnenkomen. Dit hield verband met het voorstel, dat spr. de vergadering deed om prof. Knap pert vanwege zijn vele verdiensten voor de vereeniging tot eerelid te benoemen. Dit voorstel werd bij acclamatie goedgekeurd. Toen prof. Knappert de zaal betrad werd hij met hartelijk applaus ontvangen. Uit naam van bestuur en leden dankte de heer Krantz den afgetreden voorzitter voor hetgeen hij voor „Oud-Lelden" gedaan heeft. Zijn groote liefde voor Leiden, voor de academie en al wat de oude Sleutel stad betreft spreekt uit geheel zijn optre den en uit zi.in vele artikelen. Spr. schetste hoe prof. Knappert de ver eeniging te leiden kreeg toen zij nog een zeer bescheiden plaats innam. Onder zijn energieke stuwende leiding is de vereeni ging gegroeid en wel zoodanig, dat de zalen t.hans te klein blijken om de belangstellen den te bevatten. Het was spr. een genoegen prof. Knap pert mede te deelen, dat de vergadering hem zoo even tot eerelid had benoemd. Op de vraag of prof. Knappert deze be noeming wilde aanvaarden antwoordde deze volgaarne bevestigend. Nadat het portret van prof. Knappert een oogenblik op het tfittte'doek was versche nen. deeldede. beer.Krantz mede. dat liet bestuur de vergadering voorstelde prof. mr. H A. Idema te benoemen tot voorzitter. Ook dit voorstel werd bij acclamatie goed gekeurd. waarna prof. Idema met enkele woorden het voorzitterschap aanvaardde. Voordracht prof. dr. W. Martin. Vervolgens hield prof. dr. W. Mar tin. directeur van het Mauritshuis te 's-Gravenhage en buitengewoon hoog leeraal' in de kunstgeschiedenis aan de Leidsche Universiteit, een lezing over: ..het huiselijk leven onzer voorouders in de 17de eeuw zooals dit blijkt uit de schilde rijen van dien tijd". Deze lezing werd door lichtbeelden verduidelijkt. SDr. begon met er op te wijzen, dat de af beeldingen van tafereelen uit het dage- liiksch leven onzer voorouders schaarsch zijn in de jaren vóór de 17e eeuw. m.a.w. zoolang de schilderkunst in hoofdzaak in dienst stond van de kerk. Daarentegen is het aantal schilderijen uit de 17e eeuw. die ons het doen en laten der toenmalige Hol landers doen kennen, schier ontelbaar. In de 18e eeuw is het kleiner en wordt veel in prenten en teekeningen afgebeeld, wat in de 17e eeuw door den schilder werd behan deld. Het zwaartepunt van sprekers betoog valt dan ook op de 17e eeuw. In dat tijd perk kozen de schilders hun onderwerpen uit de kringen der geheele burgerij, uit die der soldaten en officieren en uit die der boeren. Van laatstgenoemden beelden zij evenwel niet, gelijk de 16e eeuw dit had ge daan. de werkzaamheden af. Noch het ploegen, noch het zaaien of maaien wordt ir. de 17e eeuw in schilderij uitgebeeld. Onze schilders ontleenen hun motieven meestal aan hun eigen onmiddellijke om geving. Het zijn dus voor het overgroote deel Hoilandsche tafereelen die wij zien. De onderwerpen geven meestal Iets rus tigs te zien; ook iets grappigs, of een feest of niet al te erge vechtpartijen. Zeer zelden wordt het tragische of zeer dramatische uit het dagelijksch leven geschilderd. Schilde rijen met een begrafenis zijn een groote zeldzaamheid. Ook terechtstellingen wer den uitgeschilderd, doch gingen slechts in prent uit. In de behoefte aan dramatische, roman tische en idyllische tafereelen voorzag niet genrekunst maar de historieschildering, de bijbelschildering en de reeks van taferee len uit de mythologie in den herderroman. Zoo beeldde men dus nooit af het schreien bij iemands dood in eigen tijd, maar wèl schreiende hofdames bij de zich doodende Dido. M a. w. het zelf beleefde verdriet is voor de 17e eeuwsche schilderkunst geen onderwerp, evenmin als men in dien tijd armen of zieken afbeeldt als een aanklacht tegen misstanden. De keus der onderwerpen uit het leven der burgers, boeren en soldaten blijft ge durende de 17e eeuw vrijwel gelijk. Evenwel worden na den vrede van Munster plun deringen nauwelijks meer geschilderd en wordt het geheele soldatenstuk kalmer. Het boerengenre vertoont in het eerst rauwe boeren, later de welgedane gemoedelijke landslieden uit de voorspoedige jaren. Ook de afbeeldingen uit het huiselijk leven dei- burgerij worden allengs rustiger en def tiger, terwijl de strijd om een erfenis, ge liefd onderwerp vóór 1640, later niet meer wordt afgebeeld. De overvloed van schilderijen op het ge bied van het burger-genre vertoont vrijwel alles van den vroegen ochtend tot den laten avond. Vooral mevrouw, de meid en de kinderen. Den heer des huizes ziet men vrijwel alleen in den familiekring, of als schutter of regent, maar men ziet hem uiterst zelden afgebeeld afgebeeld op kan toor of op de beurs. Kantoor-interieurs, een 16e eeuwsch onderwerp, raken in de 17e eeuw allengs in onbruik. Daarentegen blij ken andere mannelijke beroepen een wel kome inspiratie voor tal van schilders: dokters en schoolmeesters, wevers en visch- boeren enz. Aan de hand van lichtbeelden liet spr. eerst enkele kerkelijke genrestukken zien en schetste hij in het kort de ontwikkeling der genrekunst vóór 1600. Vervolgens ging spreker na, of de schil derijen de werkelijkheid al dan niet nauw keurig weergeven en in hoeverre een schil der een ander deel, b.v. lichtwerking, kleur, laat praevaleeren. Na deze inleidende opmerkingen vertoon de spr. een geheelen 17e eeuwschen dag aan de hand van lichtbeelden, beginnende met het opstaan, bijbellezen, ontbijten, bed opmaken enz., en eindigende met het avondeten. Ook aan de afbeeldingen van den kerk gang en van de vermakelijkheden buiten en binnenshuis werd de aandacht gewijd. Aan het einde van deze interessante voordracht sprak prof. Idema een hartelijk woord van dank tot prof. Martin. Met eenigen trots verklaarde spr. dat zijn kennismaking met prof. Martin niet van den laatsten tijd alleen is. Want toen spr. in 1907 nog rechten studeerde, was het hem reeds een genoegen naar prof. Martin te luisteren bij zijn colleges over Donatello. Voor de voordracht van dezen avond, welke niet enkel van belang was uit schil derkunstig oogpunt, doch ook uit cultuur historisch oogpunt, dankte spr. prof. Mar tin recht hartelijk. Door een Initiatief-comité van hier te lande studeerende Chinee- zen, bestaande uit de heeren Khoe Tjee Hie. Sie Soe Giang en Sie Tjiauw Sing en inmiddels uitge breid met de heeren W. F. Geyl en mr. R. M. Ariono Koesoemo Oetoyo. is een comité gevormd voor hulpverleening aan de bur gerbevolking van China. Een reeks van vooraanstaande Nederlanders en Nederlandsche onderdanen heeft zitting genomen in het Eerecomité, terwijl voor het toezicht op het beheer der gelden een financieele commissie is ingesteld, waarin zitting hebben de heeren pref. dr. G. C. Heringa, pref dr. N. J. Polak. prof. dr. J. Wisselink en het Accountants kantoor Moret en De Jong te 's Gravenhage. Het comité stelt zich ten doel in de eerste plaats den nood van de burgerbevolking van China te lenigen door het ter beschikking stellen van verband- en genees middelen en medische instrumen ten en verdere hulpverleening op uitsluitend humanitair gebied Giften voor genoemd doel, zelfs do kleinste, zullen dankbaar aan vaard worden en kunnen gestort worden op rekening van de N.V. De Rentekas. Zoutmanstraat 42, 'sGravenhage, Gironummer 3866, onder vermelding van „Comité Hulpverleening China". Steun in anderen vorm gelieve men te richten aan het secreta riaat: „Comité hulpverleening China", van Aerssenstraat 50, 's Gravenhage. Tenslotte sprak prof. Knappert nog een woord van dank voor de hartelijkheid hem zoovele jaren en ook dezen avond bewezen. Spr. dankte den heer Krantz voor zijn har telijke woorden en hij dankte bestuur en leden voor het hem aangeboden door hem niet begeerde noch uitgelokte eere lidmaatschap. CHRISTEN GYMNASIASTEN- BOND „SPES". wij gisteren reeds vermeldden heeft een zeug van den landbouwer De V. te when niet minder dan 15 biggetjes gekregen. Twee hunner zijn toevertrouwd aan "oede zorgen van een hond, die hen niet minder goed dan de eigen moeder het •'kunnen doen, zoogt en vertroetelt. Een mooi bewijs van kameraadschap! - Hier- het aardige tafereeltje van de goedige hond en haar twee „biggekindertjes" zonder „vrees, ot biaam" hun voedsel bij de pleegmoeder komen zoeken I Hun lijken in de rivier De Mark gevonden. Sedert Dinsdagochtend werden te Fijnaart (N.Br.) de 45-jarige werkloozc G. van Ham en zijn beide zoons van 21 en 17 jaar vermist. Gisteravond laat zijn hun lijken in de rivier De Mark gevonden. Uit het onderzoek is komen vast te staan, dat Van Ham en zijn beide zoons Maandagavond waren uitgegaan om in den aan de andere zijde van De Mark gelegen Bcermondpolder te gaan stroopen. Om in den polder te komen moesten zij van het Slobbegors de rivier oversteken, die ter plaatse ongeveer 40 meter breed en zes meter diep is. In een platten bak trachtten zij over de rivier te komen. Zeer waarschijnlijk is het ranke vaartuigje omgeslagen, waarvan de oorzaak echter nog niet bekend is. Gisteren heeft de maréchaussée den geheelen dag in de omgeving van de plek, waar, na de vermissing van de stroopers, de bak omgekeerd drijvende in de rivier werd gevonden, gedregd. Gistermiddag werd een lichtbak opge haald, terwijl gisteravond omstreeks halftien op ongeveer dezelfde plaats de drie lijken werden gevonden. De man nen hadden nog een geweer over den ^houder. De lijken zijn tegen middernacht van de plaats waar zij gevonden zijn, met een vrachtauto naar Fijnaart overge bracht. Het vierde lustrum der afd. Leiden. Gisteravond heeft „Spes", de Leidsche afdeeling van den C.G.Bop waardige wijze haar 4e lustrum gevierd. De groote Burchtzaal was geheel gevuld, toen de avond geopend werd met gebed. Na de aanwezigen, speciaal rector en leeraren van het Gymnasium, leden van het hoofd bestuur van den C.G.B.afgevaardigden van zustervereenigingen, en de vele oud leden een welkom toegeroepen te hebben, gaf de praeses een kort overzicht van de laatste vijf jaren, die ongetwijfeld zware jaren geweest zijn. Op het oogenblik ech ter heeft de depressie plaats gemaakt voor een hausse. Laten wij hopen, aldus spr., dat dit een zeer lange hausse moge zijn, en dat der vereeniging weer een tijd van bloei geschonken zal worden. Na deze rede droeg W. G. Aldershof een Kerstgedicht van Anton van Duinkerken voor en een Middel nederlandschen Kerst zang van een onbekenden dichter. Ondertusschen hadden de juniores zich zich op het tooneel geschaard om een knetterend kampvuur en na de declamatie zongen zij enkele liederen uit een rijke kampljederenbundel v. d. C.G.B.. afgewis seld door een griezelverhaal, dat speciaal voor deze gelegenheid uit het verre ver leden was opgediept. De heer Van Schelven sprak vervolgens over den C.G.B., en in het bijzonder over haar groote bijeenkomsten: conferentie, Kerst- en Paaschreunie. Daarna volgde de opvoering van „Drie wijze gekken" door Austin Strong. Drie oude heeren leiden een leven van sleur en dagelijks weerkeerende gewoonten. Een van hen komt tot de ontdekking, dat ze daarmee moeten breken, dat ze iets anders noodig hebben: sensatie, moeilijkheden, v/at dan ook. Plotseling komt die veran dering, en hun leefwijze neemt een keer. Dit alles is echter slechts kort van duur, de opflikkering van het nieuwe dooft weer even spoedig als zij lichtte, en alles keert terug tot den ouden vorm. „Met de sleur kunnen we toch niet breken, ik geef het op!" V/ie der spelers de meeste eer verdiend heeft, is onmogelijk te zeggen. Het stuk werd voortreffelijk gespeeld. La ten wij volstaan met den heer van Nieuw koop dank te brengen voor zijn regie. De praeses van den C.G.B. sloot dezen avond. KERSTPOTTEN LEGER DES HEILS. Op verschillende plaatsen van de stad zijn heden wederom de bekende Kerst- potten van het Leger des HeiLs opgesteld. Waar zij slechts tot en met a.s. Maandag blijven staan, wachtte men niet te lang met er een gave in te deponeeren. Men weet: het Leger des Heils verricht goed werk en heeft het geld hard noodig om zooveel mogelijk minbedeelden een blij Kerstfeest te bereiden! BINNENLAND. Het spaarsysteem van minister Romme; vóór Kerstmis wordt een bedrag.van twee ton verdeeld. 'Binnenland, 3e Blad). Schietpartij te Utrecht; één doode. 'Ge mengd, 3e Blad en Laatste Berichten, le Blad). Stroopersdrama te Fijnaart; vader en twee zoons verdronken, (le Blad). BUITENLAND. Een scherpe Britsche nota aan Japan. (3e Blad). Delbos te Praag. (Buitenland, le Blad). Amerika en een oorlogsverklaring. 'Bui tenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Matige Noord-Oostelijke tot Noord-Westelijke wind, met tem peratuur om het vriespunt en buien van sneeuw of natte sneeuw. PIRITUS THEELICHTJE Verbruik: slechts één vijfde cent per uur 2838 (Ingez. Med.) Zoover is het met het Carillon Comité nog niet. Hebt gij Uw bijdrage al overgeschre ven op postrekening no. 302400 ten name Penningmeester Carillon-Comité Stadhuis Leiden EERVOL ONTSLAG DR. J. C. SCHALKWIJK. Met ingang van 1 September 1938. Wegens het bereiken van den 65-jari- gen leeftijd op 16 April a.s„ zou aan den directeur van de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus, dr. J. C. Schalkwijk, met ingang van 1 Mei 1938 als zoodanig ontslag moeten worden verleend. B. en W. achten het echter, op grond van het na volgende, wenschelijk, dat dit ontslag voor den tijd van vier maanden, alzoo tot den aanvang van het nieuwe schooljaar, wordt opgeschort. Het is rij. vrijwel onmogelijk, de open- het vorenbedoelde ontslag ingaande 1 Mei 1938 onmiddellijk te vervullen. Maar zelfs al zou het gelukken tijdig in deze vacature te voorzien, dan nog blijft het bezwaar bestaan, dat het, om redenen van onder - wijsbelang, minder wenschelijk is, de lei ding van deze school in de tweede helft van den cursus (terwijl de toelatings- en eindexamens voor de deur staan) aan een ander over te dragen. B. en W. geven derhalve in overweging het vorenbeddoele ontslag ingaande 1 Mei 1938 voor den tijd van vier maanden op te schorten en mitsdien aan den heer dr. J. C. Schalkwijk, met ingang van 1 Sep tember 1938, eervol ontslag te verleenen als directeur van de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1