BINNENLAND Engelsche nota tot Japan gericht LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 16 December 1937 Handels- en nijverheidsterrein in een speciaal gebied Luchtaanvallen Engeland tracht de industrie op de been te helpen met Brandbommen Bestraffing der verantwoordelijke personen voor de jongste incidenten Minister Romme en de spaarders. Spoedige hulp is dubbele hulp. Vóór Kerstmis wordt een bedrag van twee ton verdeeld. In verband met de verdeeling van de opbrengst der gelden van het kleeding-, schoeisel- en dekkingsfonds, heeft minister Romme het volgende ter kennis van de gemeentebesturen gebracht. „Aangezien de opbrengst der bedoelde collecte in de verschillende gemeenten zeer. uiteenloopt, heb ik in afwijking van het in mijn circulaire van 29 October j.l. bepaalde, in overleg met de gemeentelijke ertegenwoordigeis m de contactcommissie van rijk en gemeenten voor steunverlee- ning en werkverschaffing, op billijkheids- gronden het volgende besloten: De verdeeling van het totaal ingezamelde bedrag zal in twee étappes geschieden en K-el als volgt: a. vóór Kerstmis zal over de daar voor in aanmerking komende gemeen ten worden verdeeld een bedrag van ongeveer f. 200.000. b. elke gemeente, welke heeft ge collecteerd en spaarders in den zin van de u bekende spaarregeling heeft, ontvangt vijftig procent van de op brengst der plaatselijke collecte, als mede vijftig procent van de giften, welke door inwoners der gemeente rechtstreeks zijn gestort op de post rekening van het kleeding-, schoeisel- en dekkingsfonds, voor zoover deze giften althans niet, zooals de giften van het Koninklijk Huis, als zuiver nationaal bedoelde moeten worden be schouwd c. het resteerende gedeelte wordt aan de gemeenten, welke hebben gecollec teerd en spaarders hebben, toegekend naar rato van het aantal spaarders op 20 November j.l. d. zoo mogelijk nog in Januari 1938 heeft een tweede verdeeling plaats van de gelden bij welke verdeeling zal wor den uitgegaan van het aantal spaar ders op 8 Januari 1938. De minister deelt mede dat hij het ge- gemeentebestuur geheel vrijlaat in de keuze van de wijze waarop het meent de op brengst der collecte aan de spaarders ten goede te moeten doen komen. Hij vestigt echter de aandacht er op, dat nimmer een lütkeering in geld mag plaats hebben, doch alleen bonnen of goederen. Tenslotte brengt hij onder de aandacht aat het niet de bedoeling is, dat van de collecte alleen die spaarders kunnen pro- liteeren, die op 20 November en/of 8 Janu ari daadwerkelijk spaarden. Overeenkom stig de circulaire van 29 October J.l. moet opbrengst 'der collecte ten goede komen aan spaarders, die op het tijdstip der uit- keering als spaarder bekend staan. SAMENWERKING VAN VERKEERS- ORGANISATIES. De AN W B., de K.N.A.C., de Kon. Ned. Motorwielrijders-Vereeniging en de Bond tan Bedrijfsautohouders hebben besloten een geregeld contact tot stand te brengen, teneinde meer eenheid te bevorderen op het. gebied van wegenvraagstukken en in de beantwoording van verzoeken om ad vies %-an belangrijken aard betreffende dergelijke vraagstukken en ten einde voorts te bevorderen, dat de belangrijkste offici- eele stappen op dit terrein zooveel moge lijk eensgezind worden gedaan. Zij hebben daarom besloten dit contact te doen bestaan uit maandelijksche bijeen komsten, waarvan het voorzitterschap en het secretariaat afwisselend gedurende een half jaar bij een der vereenigingen zullen berusten. Dit besluit zal 1 Januari in werking tre den. Voorzitterschap en secretariaat zul len het eerste half jaar door den A.N.W.B. worden waargenomen. AMSTERDAM WEER GARNIZOENSSTAD. Voorloopig vierhonderd man in de Oranje-Nassau-kazerne. Omtrent de legering met ingang van 15 hmi 1938 in de hoofdstad van het op te richten 2de regiment luohtdoelartillerie, vernemen wij nader, dat de troep zal wor den ondergebracht in de Oranje-Nassau- kazerne aan de Sarphatistraat. Deze kazerne is op het oogenblik groo- tenüeels ingericht als militair magazijn en "ervan is het gevolg, dat zij voorloopig slechts een betrekkelijk gering aantal man schappen zal kunnen herbergen Dit aan tal is vastgesteld op 400 man, dóch het zal feleidelijk in belangrijke mate worden op- sevoerd. Zooals gezegd, hangt het tempo Jan deze uitbreiding af van de huisves- hngsmogelijkheid, welke de kazerne zal bieden. t Hieraan kan worden toegevoegd, dat het ■Atps luchtdoelartlllerie, dat op 26 Mei JJ22 is opgericht en te Utrecht is gevestigd, vermoedelijk zal worden veranderd in een "V'Sade, bestaande uit een staf en twee regimenten. De tegenwoordige comman dant van het korps luchtdoelartillerie is Lionel J. M. Ridder van Rappard; hoofd- «stmeteur is luitenantekolonel A. J. Maas Het nieuwe regiment zal geheel gemoto- [haerd zijn en bestaan uit een afdeeling «jchtdoelartillerie en luchtdoelmitrailleurs. J* feit, dot de troep geheel is gemotori- ï®d, heft gedeeltelijk het bezwaar op, dat J^riat door den grooten afstand tussohen ternes en oefeningsterrein, waarvoor ®)nden in den Riekerpolder, dit is in de Sjbijheid van Schiphol, zijn aangewezen vredesorganisatie van het tcgenwoor- Wvi korps luchtdoelartillerie bestaat he re de staf uit drie schoolcompagnieën. Vrijz. Democraten Vrijheidsbond. en In een gisteravond te Amsterdam gehou- Jen vergadering van de afdeeling Amster dam van den Vrijz.-Dem. Bond zeide mr. P J. Oud het volgende over de houding ten opzichte van den Vrijheidsbond: Een fusie met den Vrijheidsbond zou zeker toe te juichen zijn, maar dan moet het worden de fusie tot een partij, stoelend op een gemeenschappelijk be ginsel en een gemeenschappelijk staat kundig beleid. Anders zou zulk een fume leiden tot verzwakking van de vrijzinnigheid. Wij moeten de ontwik keling in de liberale partij afwachten of samensmelting mogelijk wordt, maar niets forceeren. Bij de tegenwoordige ontwikkeling in den Vrijheidsbond kun nen wij tegenover hem een welwil lende houding aannemen, Noodeloos zullen wij hem niet moeten bestrijden; wij moeten vooral in dezen moeilijken tijd meer zoeken naar wat ons ver- eenigt dan naar wat ons scheidt van de liberalen. Aangenomen werd het rapport van een commissie waarbij haar machtiging werd verleend, een verzekeringskas op te richten voor suppletie op het loon van arbeidscon tractanten in 's rijksdienst, die in geval van ziekte 80 "/o loon ontvangen. Geijverd zal worden voor evenredige vrijen tijd aan rijkspersoneel hetwelk op christelijke of nationale feestdagen steeds weer dienst moet doen. Mede sprak de vergadering zich uit voor de wenschelijfcheid. dat het personeel op arbeidscontract, hetwelk wagens reorgani satie of opheffing van de door betrokkenen vervulde betrekking in de gelegenheid wordt gestéld, een andere betrekking in 's Rijksdienst te aanvaarden zooveel moge lijk gelijke aanspraken zal worden verleend als de aktehouders en de capitulanten en hun voorrang zal worden gegeven boven reserveofficieren, die thans door bemidde ling van het rijk aan een overheldsbetrek- king worden geholpen. Na afdoening van de huishoudelijke za ken werd de salarispositie van het rijks personeel zeer omstandig besproken. De teleurstelling, welke bii het rijkspersoneel is gewekt als gevolz van het verloop der bespreking ran de regeering met de cen traten en de wijze, waarop de wensch tot opheffing van de 5 °/o salarisverlaging van 1936 in de Tweede Kamer is behandeld, kwam dikwijls in scherpe bewoordingen tot uitdrukking Centrale van Rijkspersoneel. Het verhandelde in de algemeene bestuursvergadering. In Pulchri Studio te Den Haag kwam het algemeen bestuur van de centrale van vereenigingen van personeel in 's Rijks dienst biieen. De voorzitter, de heer Perdok, heette in ziin openingswoord de vereenigingen wel kom, welke zich onlangs bii de centrale hebben aangesloten. Mede door deze toe treding is het ledental gestegen tot ruim 9100. uitsluitend rijkspersoneel. In zijn openingswoord betrok de voorzitter o.a. de toegezegde wijziging der pensioen wet. het ambtenarenverbod en de werking van het georganiseerd overleg. Ten aanzien van laatstgenoemd onderwerp zeide spr., dat dit geen ..hoorspel" mag worden. Met het door den minister van binnenlandsche zaken in de Tweede Kamer ingenomen standpunt kon spr. zich niet vereenigen Het overleg ls geen geheimdoenerij. Het peil zal verhoogd worden als de georgani seerde ambtenaren weten, dat over hun belangen wordt onderhandeld en hun ver trouwensmannen van advies en raad kun nen dienen, ook al is dit ongevraagd. Hierna werd overgegaan tot behandeling van de huishoudelijke zaken. De begrooting van ontvangsten en uitgaven, uitsluitend met een bedrag van ruim f. 36.000 werd vastgesteld. Besloten werd het orgaan „de Oentrale" hetwelk than; op de tien dagen verschijnt in verband met allerlei bladen en geschrif ten van de eigen, aangesloten organisaties, om te zetten in een 14-daagsch orgaan. PROVINCIALE STATEN VAN Z.-HOLLAND In de voortgezette vergadering van de Prov. Staten van Zuid-Holland men zie ons blad van gisteren bracht de heer Trouw (Lib.) bij de bespreking van het wegenverslag 1937 lof aan Ged. Staten. Verschillende sprekers vestigden de aan dacht op wegen die h.i. dringend verbete ring behoeven. Een breedvoerige discussie ontstond over het verschaffen van nieuw kapitaal aan de Westlandsche Stoomtram-Maatschappij. De heer van Hcsy Smith (N.S.B.) achtte het onjuist dat de W.S.M. met provinciaal geld wordt gefinancierd. De heer Jansen Maneschijn pleitte voor de voorstellen. Het voorstel van Ged. Staten werd met 407 stemmen aangenomen (tegen de N.S.B.). De vergadering werd verdaagd tot hedenmorgen. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. Besluit zijn voor het tijdvak, aanvangende met 1 Januari as. en ein digende met ingang van 1 Januari 1939, tot leden niet ambtshalve lid der centrale commissie, bedoeld in artikel 27 der land- bouw-crisiswet 1933 benoemd: G. J. Blink te Wassenaar; dr. W. L. Groeneveld Meijer te 's Gravenhage; mr. J. A. G. M. van Hel- lenberg Hubar te Rijswijk (Z.H.); Chr. v. d. Heuvel te 's Gravenhage; ir. W. H. van Leeuwen te Delft; J. L. Nijsingh te De Wij; mi', dr. A. A. van Rhjjn te 's Gravenhage: ir. A. Roebrcek te 's Gravenhage; R. Sie- mons te Utrecht; J. Th. Verheggen te Buggenum. Onze Londensche correspondent schrijft: De eerste regeeringscommissaris voor de speciale gebieden van werkloosheid in Groot Britannië, Malcolm Stewart, heeft het denkbeeld aan de hand gedaan dat in deze districten handels- en mjverheidsterreinen zouden worden ingericht die, door bijzon dere voordeelen te geven aan den particulie ren ondernemingsgeest, een aanmoediging zouden worden voor ondernemers er hun bedrijven of nieuwe bedrijven te vestigen. Aan dit denkbeeld werd het eerst uitvoering gegeven in het speciale gebied van New castle en omgeving, de Tyneside zoogezegd. Verleden jaar October werd een begin ge maakt met den aanleg van de Team Valley Trading Estate, in Gateshead, bezuiden de Tyne en enkele kilometers ten Zuiden van Newcastle. Het bestuur van deze onderne ming, bestaande uit vooraanstaande fabri kanten en handelslieden in Newcastle die al hun vrijen tijd aan dit werk geven, had ons uitgenoodigd te komen kijken naar het geen zij in de veertien maanden, die sedert het begin van de uitvoering van het plan zijn verloopen, hadden volbracht. Wij heb ben juist een tocht door de Estate en ook een boottocht langs de oevers van de Tyne achter den rug. De vaart op de rivier was in het program van het bezoek betrokken ge worden om wat ontspanning te geven na een drukken ochtend van fabrieksbezoek op de Estate. Ze was „pleasure" na de „busi ness" van den ochtend. Maar in wat ze te zien gaf leerden wij zoowel de beteekenis van de nieuwe stichting in Gateshead als die van „een speciaal gebied" eerst terdege beseffen. De oevers van de Tyne, van New castle af tot aan de zee toe, toonen weinig meer dan een deerniswekkende woestenij van vervallen scheepswerven, groote fa brieksgebouwen in den deerlijksten staat van bouwvalligheid en kolossale hoopen van iabrieksafval. Het zijn de schamele over blijfselen van een nijverheid die de Tyne heeft verlaten. In het verleden maakte New castle schepen voor een goed deei van de Wist U, dat bij de best uitgeruste brandweer niet in staat is alle branden tegelijk te blusschen en daarom de ge- heele bevolking moet trachten in eigen huis zelf ieder begin van brand te blusschen Naar aanleiding van een vraag van Attlee heeft Eden in het Britsche Lagerhuis de Japansche nota aan Engeland voorgelezen, waarin Japan zijn verontschuldigingen aanbiedt voor de incidenten, waarbij de Britsche schepen betrokken waren, en op zich neemt, onmiddellijk stappen te ne men. om herhaling te voorkomen en de verantwoordelijken te straffen, alsmede schadevergoeding aanbiedt. Eden deelde daarop mede, dat de Britsche rcgcering aan de Japansche regeering een nota heeft gezonden, waarin zij haar standpunt ten aanzien van de geheele reeks incidenten uit eenzet en den nadruk legt op den ernst van den toestand, die daardoor geschapen is. In dc Britsche nota aan de Japansche regeering wordt o.m. gezegd, dat de aan vallen door Japansche luchtstrijdkrachten en troepen op Britsche oorlogs- en koop vaardijschepen te Woehoe en nabij Nan king op 12 December jJ, duidelijk ernstige problemen opwerpen. Na vervolgens de bijzonderheden van deze aanvallen te hebben opgesomd gaat de nota als volgt verder: „De Britsche regeering heeft met voldoening de Japan sche nota ontvangen van 14 December, waarin diep leedwezen der Japansche re geering werd betuigd wegens de aanvallen op de Britsche oorlogsschepen en verklaard werd, dat terstond maatregelen genomen zijn, om een herhaling van dergelijke in cidenten te voorkomen, terwijl hieraan werd toegevoegd, dat op passende wijze opgetreden zal worden jegens de verant woordelijke personen en dat de noodige schadevergoedingen betaald zullen worden. De Britsche regeering merkt echter op, dat in deze nota geen melding gemaakt wordt, van aanvallen op de Britsche koop vaardijschepen en vraagt derhalve de ver zekering, dat al hetgeen in de nota ge zegd is, gelijkelijk van toepassing geacht zal worden op deze aanvallen. In het bijzonder neemt de Britsche re geering nota van de verklaring, dat op passende wijze zal worden opgetreden te gen hen. die verantwoordelijk zijn voor de speciale aanvallen, waar het thans over gaat. Een voldoende bestraffing van hen. die verantwoordelijk zijn voor de thans be handelde aanvallen, lijkt inderdaad de Britsche regeering de eenige methode toe. waardoor verdere gewelddaden kunnen worden voorkomen. De Britsche regeering kan niet nalaten, de vorige incidenten in herinnering te roepen, waarbij de Japansche regeering leedwezen betuigde voor aanvallen, die ge pleegd waren op Britsche onderdanen en eigendommen, en verzekeringen gaf, dat passende stappen gedaan waren ter voor koming van iedere herhaling. Zij herin nert aan den aanval op den Britschen ambassadeur in China, den daarop gevolg den aanval op auto's, waarmede Britsche ambtenaren reisden, de aanvallen op Brit sche burgers en militairen, die verdedi- gingsdienst deden aan de grens van Sjang hai, zoowel aan andere incidenten en aan de herhaalde verzekeringen der Japansche regeering betreffende haar voornemen, om volledig de belangen van derde mogend heden in het huidige conflict in China te eerbiedigen. Het is duidelijk, dat de tot dusverre door de Japansche regeering genomen stappen ter voorkoming van dergelijke aanvallen hierin gefaald hebben. De Britsche regee ring moet thans vragen, ervan in kennis gesteld te worden, dat werkelijk stappen gedaan zijn van zoodanlgen aard. dat daardoor definitief een einde gemaakt wordt aan de incidenten, waarover zij zich beklaagt." Naar vernomen wordt, is de tekst van de Britsche nota aan Japan ook naar Wash ington geseind, opdat de regeering der Vereenigde Staten volledig op de hoogte ts. Japansche maatregelen. De woordvoerder der Japansche ambas sade te Sjanghai heeft aan de pers ver klaard, dat sommigen dergenen, die ver antwoordelijk zijn voor de incidenten op de Jangtse reeds in ongenade naar Japan teruggezonden zijn. De anderen, die bij de incidenten betrokken waren, zullen het voorwerp zijn van een onderzoek ter plaatse. Vice-admiraal Teizo Mitsoenami, de lei der van de operaties der luchtmacht, is naar Tokio teruggeroepen, „overeenkom stig de belofte de officieren, die verant woordelijk zijn voor het bombardeeren van de „Panay" te straffen." Officieus wordt medegedeeld, dat vice-admiraal Mitsoe nami van zijn functie is ontheven. Verklaring van Tsjang Kai Sjek, De Chineeselie ambassade te Londen deelt mede, dat Tsjang Kai Sjek een ver klaring Theeft gepubliceerd, waarin hij be vestigt. dat China vastbesloten is den te- genstand tegen den vijand voort te zetten, i ondanks de ontruiming van Nanking. „De terugtocht uit de hoofdstad," zoo heeft Tsjang Kai Sjek in deze verklaring ge zegd, „wijzigt in niets de politiek van weerstand der regeering tegen den Japan- schen aanval, maar versterkt de vastbe radenheid der natie tot voortzetting van den strijd. Sinds de verplaatsing van den zetel der regeering, heeft Nanking geen politieke of militaire beteekenis meer. Ik heb derhalve bevel gegeven, aan de troe pen uit de hoofdstad op andere linies terug te trekken, volgens de tevoren op gestelde plannen, die beoogen terug te trekken telkens wanneer de bewapenings overmacht van den vijand onnoodige te zware offers noodig zou maken." De militaire positie bij Nanking. De Japansche strijdkrachten hebben thans de geheele Jangtse van Woehoe tot de zee, d.i. een lengte van 400 K.M., in hun macht. Zij hebben niet enkel Poekou bezet, maar ook Kiangpoe. eveneens aan den Noordelijken oever van de Jangtse tegenover Nanking. Voorts hebben de Ja panners aan de Jangtse ook Jangtsjou aan den Noordoever van de rivier bezet, dat tegenover Tsjinkiang aan de invaart van het Groote Kanaal is gelegen. Mede hebben de Japanners het fort van Woe- loengsjang, ten Noordoosten van den Pur peren Berg bij Nanking genomen. Zij maakten daar 18 kanonnen en vier stuks anti-luchtvaartgeschut buit. De Japanners hebben verder een belangrijk Chineesch versterkt punt op een berg ten Noorden van Nanking genomen. Uit Hankau wordt gemeld, dat de Chi- neesche troepen na hun vertrek uit Woe hoe een nieuwe verdedigingslinie hebben gevormd, die haar middelpunt heeft in Loekang op 20 K.M. ten westen van Woe hoe. waar zij contact hebben gekregen met versche Chineesehe troepen. Belangrijke verdedigingswerken, o.m. tegen luchtaanvallen, zijn terstond opge worpen in Hankau en Oetsjang. Talrijke Chineesehe vliegtuigen patrouil leeren in de lucht. Vele burgers hebben de stad reeds ontruimd. Men heeft het voor nemen om eventueel een vluchtelingen- zone in Hankau in te richten met de Fransehe concessie als centrum. Heden zal generaal Matsoei binnen Nan king een triumftocht houden, waaraan ook de marine zal deelnemen. De regecring te Peking. De voorloopige regeering der republiek China heeft besloten, het beheer over de douane in Noord-Ohina met inbegrip van de douane in Tientsin, Tsjing-Wang-Tao en andere plaatsen over te nemen. De totale jaarlijksche opbrengst der douane hier bedraagt 44 millioen. Desbe treffende onderhandelingen zijn geopend. Nieuwe boycot-actie. Tijdens een te Londen gehouden verga dering van het uitvoerend comité van den „Wereldbond voor den Vrede" werd met algemeene stemmen besloten over de ge heele wereld een boycot te organiseeren tegen Japansche waren. Deze actie zou op 1 Januari 1938 ingaan. wereld, en machines en staal- en ijzercon structies. Het was een belangrijk centrum van de Engelsche zware industrie die haar producten zond naar alle deelen van de wereld. Het was door de natuur aangewezen zulk een centrum te worden. Het lag dicht bij de oostkust en aan de rivier die een voortreffelijke verbinding vormde met de zee. En steenkool in zulk een overvloed dat „carrying coals to Newcastle" gelijk stond met „water naar de zee dragen" lag ver scholen in den grond rondom. De Tyneside begon reeds jaren geleden wat van haar welvaart te verliezen en meer naarmate de zware industrie zich in andere landen ont wikkelde. De malaise van zes jaar geleden maakte er een einde aan den scheepsbouw. En het economisch nationalisme te zamen met het verminderd gebruik van steenkool in de wereld hebben er zulk een speciaal ge bied van gemaakt waar de werkloosheid hardnekkig blijft, de geoefende werkman zijn vaardigheid heeft verloren, waar geen uitzicht bestaat dat de oude nijverheid tot welvaart terug zal keeren en waar dus de bestaansbronnen voor een groot deel der bevolking zijn opgedroogd. Met de stichting van de trading estate voornoemd hoopt men nieuwe bestaansbronnen te maken. Het terrein in de Team Valley waar deze moderne fabrieksstad verrijst een stad van enkel fabrieken is tennaastebij 300 hectaren groot. Dat geeft ruimte voor 70 fabrieksgebouwen, die worden opgericht overeenkomstig een ordelijk plan en met de zelfde vaart waarmede aanvragen van on dernemers inkomen. Op het oogenblik zijn er 26 fabrieken klaar en in gebruik en 23 in aanbouw. Er is ruimte over voor 21 meer. In het plan is rekening gehouden met mo gelijke fabrieksuitbreidingen. Tevens is rekening gehouden met de wenschelijkheid veel ruimte en lucht te hebben en terrein voor sport en ontspanning. Het plan omvat verder een groot administratiegebouw, postkantoren, banken, clubgebouwen enz. Een hoofdweg, die midden over het terrein en zijn gansche lengte loopt, is een model- verkeersweg met twee rijwegen voor op- en neergaand verkeer, afgescheiden door een breede grasstrook en met voetpaden aan weerszijden. De rivier de Team, waaraan de Estate haar naam ontleent, ls er gekanali seerd en geeft niet alleen, als alle water, een prettig aspect aan het land maar draagt ook bij aan de watervoorziening voor zoo ver deze niet behoeft te bestaan uit leidingwa ter, Zijwegen kruisen den hoofdweg recht hoekig en heeten naar Amerikaansch voor beeld „avenues". Ze zijn naar het zelfde voorbeeld genummerd. De fabrieksgebou wen zijn van één model. Er is alleen ver schil in grootte. Ruimte in een gebouw kan door schotten over twee of meer onderne mingen worden verdeeld. Kenmerken van de gebouwen zijn: platte daken, rechthoe kigheid, roode baksteenen en zeer groote ramen. Een net geheel en blijvend uitzicht op het hooge terrein rondom, dat welig met hoornen is beplant, worden er mee verze kerd. Het bestuur van de estate verschaft buitengewone faciliteiten aan de industrie. Er is uiteraard groot economisch voordeel in het stichten van een reeks fabrieken op een compact stuk grond. Het voordeel komt uit in de bouwkosten, in de transportgerie- ven, in de centrale diensten (voorziening in verwarming, verlichting, arbeidsvermogen). De estate geeft aan een ondernemer die een nieuw bedrijf wil beginnen kansen die voor heen slechts konden worden gedroomd. De ondernemer behoeft geen kapitaal te beste den aan fabrieksbouw. Hij heeft den spoor weg aan de deur en de rivier en de zee in de nabijheid. De huur is berekend op een basis van 1 per 160 M2. en in den huurprijs zijn begrepen de plaatselijke belastingen, ver warming en verlichting, verzekering en kantoorruimte. Daarenboven staan de ad viezen en de diensten van de ervaren be stuurders van de estate gratis ter beschik king van den jongen ondernemer. Crediet- faciliteiten zijn zoodanig dat een fabrikant, die het anders heeft moeten aanpakken, er van zou watertanden. Het spreekt vanzeïr dat zulke voordeelige voorwaarden voor de de stichting van een njjverheidsbedrijf al leen kunnen worden gegeven omdat de kosten van de estate geheel gedragen wor den door de rijksschatkist (thans wat ge holpen met de 2.000.000 die Lord Nuffield voor het doel heeft afgestaan). Daar de zware industrie niet loonend meer is en geen levensvatbaarheid meer heeft, moe digt men de lichte nijverheid aan zich op de estate te vestigen. Deze nijverheid, voor consumptie-artikelen, kleine electrische toe stellen, radio en gramophoon, glas en aarde werk, potten en pannen, kleeding enz., heeft zich de laatste jaren in het Zuiden van Engeland, in het bijzonder rond Londen, geconcentreerd en er veel welvaart ge bracht. De speciale gebieden zouden met zulke nijverheid ten zeerste gediend zijn. Ze vereischt geen bijzondere bekwaamheid van de arbeiders en arbeidsters. Ze heeft alleen werkkrachten noodig om eenvoudige fa- briekstaken uit te voeren en van zulke werkkrachten hebben de speciale gebieden een overvloed. Zulk een „trading estate" is een experiment in sociale voorziening, even nieuw als belangwekkend. Het financieel risico draagt de staat en particulieren van wijde ervaring in handel en nijverheid doen geheel belangeloos hun best om het risico zoo klein mogelijk te maken. Niet alleen Britsche maar ook buitenlandschen fabri kanten. vooropgesteld dat zij hun eigen spe ciale producten maken, zijn welkom. Als alles goed gaat en op het oogenblik ont wikkelt zich de onderneming bevredigend hoopt men in deze estates (ook in Wales is men er mee begonnen) werk te kunnen geven aan meer dan 40.000 personen. Als alles goed gaat ook verwacht de Schatkist over 5 jaar rente te zullen trekken van het voorgeschoten kapitaal. Het ideaal zou zijn en de mannen die zich voor deze zaak inspannen streven zeer zeker naar dit ideaal indien de jammerlijke ruines van de oevers van de Tyne, waarvan hierboven is gewaagd, geleidelijk zouden kunnen worden herschaoen in zulke prettige trading esta tes als die van de Team Valley. (Nadruk verboden). 3—3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 11