Gemeenteraad van Alphen Zilveren jubileum te Alphen Gouden Echtvereeniging te Voorschoten FARM's-AUTOMATIC Düsseldorf Modderman Harfevell Co. ABONNEERT U OP HET LEIDSCH DAGBLAD Industrieterrein LEiDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 14 December 1937 BEKENDMAKING De Begrooting goedgekeurd Van de Ger. Jongedochtersver. „Lydia" Van het echtpaar van den Eijkhoff-Spanjersherg HOOIGRACHT 33 - TELEF. 3899. Fa. Pelienburg van 1793 PLAN VAN UITBREIDING In vervolg op ons verslag van gisteren zij nog het volgende vermeld: Weth. Herngreen herinnerde aan een schrijven van de regeering, waarin naar voren wordt gebracht dat verhooging niet mogelijk is. Het verschil in salaris van den leerling-monteur en den tijdelijk leerling monteur zit in het leeftijdsverschil. De voorzitter merkte op, dat als men een ge meentebetrekking heeft, men blijft zitten, omdat men denkt, dat het op den duur wel beter zal worden: men tracht daarvoor een raadslid te spannen. Past men hier wijzi ging toe. dan krijgt men dit ook met het secretarie-personeel. De voorzitter achtte dit hoogst gevaarlijk. De heer den Ouden vond het vreemd dat men zich persoonlijk tot den raad wendt en niet tot georgani seerd overleg. De heer Koren zeide. dat er ook een verzoek is geweest van den Chr. Ambtenarenbond. De heer Geerlof wilde geen voorstel doen dat funeste gevolgen kan hebben. De heer van Kleef sprak in denzelfden geest en wilde B. en W. in over weging geven om. als de mogelijkheid er is, niet te wachten met een verhooging of wij- ging. De heer Geerlof stelde dan voor. dat B. en W. een onderzoek zullen instellen naar de mogelijkheid van verhooging, welk voorstel door den heer Groenendijk wera ondersteund. De voorzitter was ook bereid, om na te gaan of de leerling-monteur vast kan worden aangesteld. Het voorstel var. den heer Geerlof werd verworpen. De heer Ruijssenaars besprak de reductie van den gasprijs voor de groote gezinnen, hetgeen de R.K. fractie ook het vorig jaar ter tafel heeft gebracht. Na één jaar is er echter nog niets gebeurd. Het groote gezin blijft dus de dupe. Hij achtte dit onjuist en deed een beroep op den raad om den gasprijs te verlagen met resp. en 1 cent per M3. tenzij B. en W. in den loop van dit jaar met een voorstel dienaangaande komen. De voorzitter zeide dat het niet juist is dat B en W. deze zaak hebben laten liggen, doch de commissie van bijstand heeft hiertegen bezwaren gemaakt, gelet op de financieele uitkomsten van het bedrijf, waartegen B. en W. niet konden ingaan. De kosten van een dergelijke invoering zijn bovendien niet te overzien. Voorts zit hier een principieeie kant in. Hij wees er op, dat het armbestuur f. 5500.meer noodig zal hebben dit jaar, wat beteekent 15 opcenten meer op de per- soneele belasting. Een dergelijk offer moet hij dan ook ontraden. De heer van Kleef kon ook met een en ander niet meegaan, evenals de heer Lam. Den heer Groenendijk is het groote gezin sympathiek, doch hij kon niet met het voorstel meegaan: de heer Geerlof sprak in denzelfden geest. Het voor stel der R.K. fractie werd tenslotte ver worpen. Vóór stemden de R.K. fractie en de heer Koren. De heer Verdonk besprak de plaatsing van drie lichtmeters. Weth. Herngreen zeide, dat in de practijk gebleken Is, dat deze te klein zijn. De heer Verdonk infor meerde naar den huurprijs van de nieuwe woning van den gasmeter. Weth. Hern green antwoordde: f 7.50 p. w. De heer Groenendijk vroeg waarom het heiwerk buiten de aanbesteding is gebleven. De voorz. merkte op: .doordat geen heipalen konden worden bekomen De heer Lam vroeg of de handelaren bij de cokeslevering aan werkloozen nog worden ingeschakeld. Weth Herngreen lichtte dit toe en zeide dat van de handelaren geen vraag is ingeko men. De heer Lam achtte het onbillijk, dat de handelaren zijn uitgeschakeld. De voor zitter zeide dat B. en W. eens zullen zien of er een oplossing mogelijk is. die voor beide partijen bevredigend is. Hierna werd de be grooting van de Gasfabriek onveranderd aangenomen. Begrooting Electricitcitsbedrijf. De heer Bergshoeff besprak de regeling van den kostprijs, wat betreft de stroom- levering door de gemeente Leiden voor de Groot-Industrie. Ook de heer den Ouden drong aan, op spoedige wijziging in het belang der groot-Industrie. De voorz. gaf een uitvoerig antwoord. Bij het tegenwoor dig contract kan men de grootindustrie niet naar behooren bedienen. Ook het nieuwe aanbod van Leiden zegt niets. Komt geen bevredigende oplossing, dan zullen B. en W. zich wenden tot Ged. Staten Persoonlijk heeft de voorzitter ook reeds een bespre king gehad met den burgemeester van Lei den. Een en ander heeft dus de volle aan dacht van B. en W. en de commissie van bijstand. Hierna zonder stemming aange nomen. Begrooting waterleidingbedrijf. De heer Groenendijk bespreekt de plaat sing der meters. Zonder verdere bespreking werd dan deze begrooting aangenomen. Begrooting Grondbedrijf. De heer Groenendijk vroeg o.m. beschik king van meer goedkoope arbeiderswonin gen. Weth. Spreij ontraadde dit, omdat de grondprijs geen rol speelt en dit alleen ten goede zal komen aan de bouwexploitanten. De heer den Ouden wilde den grondprijs verhoogen in de omgeving van het Visser- park. gelet op den aanleg van plantsoenen etc. Den bouw van arbeiderswoningen be vorderen acht spreker niet juist. Weth Spreij zeide, dat aan den Buitenweg grond verkocht is voor f. 6.en aan de Javastr. voor f. 7.per M2„ zoodat al getracht wordt een beteren prijs te bekomen. De voorzitter wees erop, dat vermoedelijk met Nieuwjaar zal blijken, dat de bevol kingsaanwas voor het eerst sedert de ver- eeniging der 3 gemeenten in 1918 terug loopt.. zoodat men voorzichtig zal moeten De Ned. Herv. Jongedochtersvereeniging op Ger. Grondslag „Lydia" te Oudshoorn, gemeente Alphen a. d. Rijn, hei-denkt as. Woensdagavond in 't gebouw „Rehoboth" haar 25-jarig bestaan - Zittend van 1. n. r. de bestuursleden de dames: M. van 't Voort, secretaresse; M. Waardenburg. presidente; A. Hoogteijling, algemeen pl v en B. Sypestein. penningmeesteres. Deze vereeniging, die gedurende een kwarteeuw veel nuttig werk heeft verricht, stelt zich ten doel het vervaardigen en uitreiken van kleedingstukken aan behoeftige gezinnen, behoorende tot de leden van de Evangelisatie aldaar zijn met woningbouw. Hierna zonder stem ming aangenomen. Begrooting Armbestuur. De heer Rutlng vroeg toelichting over de verhoogde becijfering. Weth. Spreij gaf een uitvoerige opsomming der cijfers en kwam tot een totaal bedrag van bruto f.5500. Tevens zeide hij, dat men veel last heeft om kleine Middenstanders staande te hou den. De heer van Kleef begrijpt, dat het geen pretje is om met een verzoek tot ver hooging der subsidie met f5500.te ko men. doch ziet hiervan dat men alle moge lijke hulp verleent, wat zeer is toe te jui chen; ook de heer Verdonk wees op den omvang van dezen vorm van steunverlee- ning. De voorzitter bracht hulde voor de wijze, waarop het armbestuur in onze Ge meente- hulp verleent. Hierna zonder stem ming aangenomen. Gcmeentcbegrooting. De heer v. Kleef kon zich indenken, dat een lid bij het afd. onderzoek heeft bepleit verlaging van de opcenten op de personeele belasting; 10 opcenten kost f.3800.Hij zou wel verder willen gaan, doch meende, dat men later of in 1939 in moeilijkheden zal komen. Hij gelooft, dat het gewenscht ls de opcenten te laten zooals zij zijn. Hij gaf een vergelijking met andere gemeenten, waarbij onze Gemeente geen slecht figuur slaat. Hij is dus tegen verlaging. De heer Ruting besprak zulks ook. De voorzitter zeide, dat wij geen lager batig saldo mogen bereiken en dat het uitbreidingsplan spoe dig na Nieuwjaar aan den raad ter goed keuring zal worden aangeboden. Bij de post politie wees de heer Geerlof op den gevaarlijken toestand van de hoek Bruggestraat-Julianastraat en vroeg of hier geen wijziging is aan te brengen. De heer Verdonk besprak de Ziende-kwestie en plaatsing waarschuwingsbord De heer Lam wees op het onverantwoordelijk rijden van auto's in de Hooftstraat en plaatsen van een bord voor het parkeerterrein aan het St. Jorisplein. De voorzitter gaf toe dat ook hier de jeugd baldadig is, doch er zijn geen buitengewone klachten; wel ls het Jon genshuis der Martha-Stichting een voort durende zorg. Dé toestand in het nieuwe Raadhuis zal wel verbeteren doch het zal wel niet mogelijk zijn, dat dan dag en nacht een agent te bereiken is. De heer Bergshoeff: men kan toch ook den Inspec teur opbellen! De voorzitter zeide zulks ook aan de doktoren te hebben geschreven. Wat het verkeer in de Bruggestraat betreft zal nog een stoplicht worden aangebracht zoo als aan de Lage Zijde. Persoonlijk is hij tegen verlaging der maximum snelheid, daar iemand toch met een snelheid van 20 K.M. reeds het verkeer in gevaar kan bren gen. De nieuw aan te stellen agent zal niet in de kom komen te wonen; waar is nog niet bekend. Ze zullen verspreid moeten worden. De heer Groenendijk zou een spie gel willen plaatsen aan de hoek Brugge straat. Andere leden meenen dat dit ver warring zal brengen. Daarna aangenomen. Wat de Brandweer betreft bespreekt de heer van Kleef de kwestie of het materiaal al of niet voldoende is. Hij wijst op de bijzondere plicht die onze gemeente heeft ten opzichte der andere gemeenten als centrumgemeente. De voorzitter meent voldoendedoch het is altijd de vraag op welke grootte moet het materiaal gebracht worden. Eén der motor spuiten zal vernieuwd moeten worden. Aan schaffing van een ladder geeft volgens den voorzitter de moeilijkheid ,dat men hier voor geen geschoold personeel heeft. De heer den Ouden onderstreept dit. Wat de post Straatverlichting betreft wees de heer van Kleef op de groote verschillen in onze Gemeente; sommige deelen zijn slecht ver licht. Z.i. ontstaat zulks door te hooge ta rieven. Het onderhoud lijkt hem hoog. Hij verzocht B. en W. hieraan nog eens de aandacht te besteden. De heer Groenendijk wees op de slechte verlichting van de Toussaintstraat. De voorzitter zeide toe. de plaatsing nog eens onder oogen te zullen zien. Ook zal men een besparing trachten te vinden in het systeem der nachtbranders. De heer Van Kleef bleef er bij. dat de verlichting in het algemeen niet voldoende is De heer Verdonk besprak het bestrooien met zand der' "Buitenwegen bij gladheid en wees op het gevaar aan het Zuideinde. De heer Groenendijk vroeg bij den luehtbe- schermingsdjapstjdezen tak van dienst uit te oefenen 'met vrijwillige krachten. De voorz. zeide, dat de Burgerwaoht en E.H.B.O. hier goede diensten kunnen be wijzen. Er zullen 140 menschen noodig zijn. De heer Van Kleef is voor het voorstel, en verheugde er zich over dat tot spoedige aanbesteding van den bouw van 6 wonin gen voor sociaal-achterlijken zal worden overgegaan, doch betreunie het. dat dit zoolang heeft geduimd, daar er nu maar 6 in plaats van 8 kunnen worden gebouwd door de verhoogde bouwkosten. Weth. Spreij meende, dat 6 meer dan voldoende zal zijn. De heer Lam meende, dat 3 wel voldoende zal zijn; de voorzitter wil echter eenige ruimte. De heer v, 't Riet vroeg den Ziendeweg zoo goed mogelijk in orde te houden, totdat het contact met. Ged. Staten resultaat Heden is het 50 jaar geleden, dat de 69-jarige heer L. F van den Eijkhoff en de 74-jarige mej. A. P. van den Eijkhoff Spanjersberg, wonende Bloklaan No, 4 te Voorschoten, in ondertrouw gingen. Vijftig jaren hebben zij lief en leed ge deeld, waarvan het overgroote deel in die gemeente. De gouden bruigom heeft tot voor kort nog getracht iets te verdienen voor het dagelijksche brood, maar de krachten gaan hem begeven, dus moest hij het opgeven. Vroeger was Van den Eijkhoff schipper, maar reeds jaren geleden was hij genood zaakt zijn schuit vaarwel te zeggen, omdat de verdiensten te gering waren. Geruimsa tijd heeft hij als los arbeider gedaan, wat zijn hand vond om te doen, totdat de werk loosheid, ook voor hem noodlottig was en hij, evenals zoovelen, niet voldoende werk kon vinden. De levensavond van dit gouden echtpaar is dus niet zonder zorgen. Ook hun 5 kin deren en 15 kleinkinderen zouden gaame wat extra zonneschijn in hun woning brengen, maar de extra bronnen ontbreken. Wij wenschen het gouden echtpaar een gelukkigen bruidstijd en nog vele jaren een goede gezondheid toe! heeft opgeleverd De heer Bergshoeff bracht den weg bij de fa. P. v. Dijk te berde. De voorzitter zeide, dat men zich hier geen groote financieele offers ge troost en zette de onderhandelingen met de fa. v. Dijk uiteen. Door den weg ter breedte van 4 M. te asphalteeren zou men klaar zijn en de betrokken firma zou de tegels een M. terug moeten zetten, waaraan zij echter niet wil medewerken. De heeren Groenendijk en Koren bespra ken het loon en de vacantiebonnen aan de vaklieden in tijdelljken dienst der ge meente. Tevens besprak de heer Groenen dijk het aanstellen van een werkbaas of voorman bij den dienst van openb. wer ken. Weth. Spreij zette de bedoeling hier van uiteen. De heer Groenendijk besprak het rio- leeringsplan, dat z. i. geen werkverschaf fingsobject doch normaal werk is, in tegen stelling met het Boschpark, waarvan de gemeente alleen profiteert. Hij verzette zich dan ook tegen uitvoering in werkver schaffing van het rloleeringsplan en wilde B. en W. uitnoodigen de cijfers te noemen bij uitvoering in werkverruiming en bij werkverschaffing. De heer Den Ouden wilde eerst bepalen hoe het rioleeringsplan ln zijn geheel zal worden. Tevens besprak hij het feit of er 1 of 2 'zuiveringsinstallaties zullen moeten komen. De voorz. zeide, dat de kosten destijds totaal begroot, waren op f. 710.000 zonder zuiveringsinstallatie. Toen bekend werd, dat geen ongezuiverd water in den Rijn mag worden geloosd, is de gedaohte opge komen of wij niet tot een partieele uitvoe ring kunnen komen en b.v. de Hooge- en Lage Zijde scheiden. In den loop der jaren is f. 25.000 gereserveerd en heeft men bo vendien geprofiteerd van de vernieuwing van den Rijksstraatweg in den Hoorn. Een gedeelte is gereed voor f. 30.000. zoodat men f. 5000 tekort komt. Voor de H Zijde zou de zaak op te lossen zijn als er 1 zui veringsinstallatie achter de Ijsbaan ge plaatst mag worden. Hiervoor zal. met het nog aan tc leggen gedeelte f 100.000 noo dig zijn, waarmede de H. Zijde gereed zal zijn. B. en W. hebben besloten, alvorens verder te gaan. het advies te vragen aan het daarvoor bestaande Rijksinstituut voor afvalwater. Als een splitsing mogelijk is, is de oplossing binnen l'/i jaar voor de H Zijde gereed Zoo niet, dan is de oplossing mede financieel zeer moeilijk. Uitvoering in werkverschaffing is volgens den voor zitter. de eenige mogelijkheid, hoewel de kapitaalslasten dan toch ook voor rekening van de gemeente komen. De voorz. wil ech ter probeeren, dat ook het werkfonds i bijkomende lasten voor haar rekening neemt. Tevens geeft hij aan, dat de werk verschaffing hier gunstig heeft gewerkt, zoowel voor gemeente als arbeiders, mede door Inschakeling van het particulier ini tiatief. Hij meende, dat men daarom deze werkmethode niet moet afkeuren. Ruim 100 arbeiders hebben hierdoor den afge- loopen zomer werk gevonden met de daar aan verbonden emolumenten. De bereke ning van den heer Groenendijk acht lij onjuist. De heer Geerlof juichte de werkverschaf fing toe. De voorz. zeide, dat voor den vak cursus voor jeugdige werkloozen zich tot heden 15, personen hebben aangemeld. De zelfde spr vindt het Jammer, dat er zich nog niet meer werkloozen voor de spaar regeling steun B hebben aangemeld. Na uitvoerige toelichting daarvan werd de gemeente-begrooting met alg. st. aan genomen. Z. st. werden aangenomen de besluiten, verband houdende met de begrooting 1938; het voorstel van B. en W. i.z. onderhand- sche verhuring van een gedeelte van het pand Raadhuisstr. 118 en voorstel i.z. on- derhandsohe verhuring van eigendommen. Voor commissie tot onderzoek van den geloofsbrief van mevr. M. Houtman—v. d. Schee, als benoemd lid van den raad wer den aangewezen de heeren Ruting en Ruijs senaars. Eerstgenoemde stelde voor tot toelating te besluiten, waartoe de raad be sloot. De heer Ruting bracht, als nestor van den raad, den voorzitter, secretaris en ambtenaren dan dank voor de samenstel ling der begrooting en in het bijzonderden voorzitter voor zijn leiding, met den wensch dat het dezen gegeven zal worden nog vele malen onder Gods zegen deze leiding op zich te nemen, mocht het dan zijn onder betere tijdsomstandigheden dan thans. De voorzitter dankte den heer Ruting voor zijn hartelijke woorden en schreef de prettige en zakelijke behandeling toe aan de groote schriftelijke voorbereiding. Voorts deelde de voorzitter mede, dat de raad binnenkort zal worden uitge- noodigd bij de openstelling van de Oosterbegraafplaats, tot de bezichtiging hiervan met aula, terwijl tevens de raad binnenkort zal worden uitgenoo- digd voor de eerste-steenlegging van het nieuwe Raadhuis. Hierna volgde klokke zes uur de sluiting. Wed., 53 j.,.z. k„ uit beschaafd rftilieu, P.G., zag zich gaame geplaatst als HUISHOUDSTER bij H. all. of kl. gezin, waar huisvr. ontbr. Brieven Bur. v. d. Blad onder no. 2798. Bij beschikking van den Rechter-Commissaris in het faillissement van P. C. WENDT Formosastraat 14a te Leiden, is bepaald, dat de schuldvorde ringen moeten worden inge diend bij de curatrice vóór 25 December as. en de verifica tie-vergadering zal worden ge houden in het gebouw der Rechtbank te 's-Gravenhage aan het Korte Voorhout no. 11, d.d. 8 Januari 1938, des voor middags om 10 uur. 2797 De curatrice: Mr. C. L. B. W. v. OVEREEM. Kantoor: Turfmarkt 8, Leiden Vanaf heden staat onze Keuken onder de zeer bekwame leiding van den heer KO v. LOENEN, die gedurende o.a. 3 jaar kok was op Huize „Beresteyn" te Voorschoten. Onze keuze artikelen is nu nog meer uitgebreid met diverse soorten Ragoutpasteitjes, Blinde Vinken, Nierbroodjes, Saucijzenbroodjes, Russische eieren, enz. 436a INGERICHT VOOR HET UITZENDEN VAN DINERS IVIet het oog: op Kerstmis weer extra diensten van Leiden naar Bottrop, Gelsenkirchen. Essen en Düsseldorf. RETOUR f.6.(maand geldig). 423a Daifhnr U/aKa»? DOEZASTRAAT 32 - TEL. 2941 KeiMJUI. vfOllvlJ JANVOSSENSTEEG 63 - TEL. 3703 Vraagt ProgTamma Kerst- en Wintersportreizen Radio Gelegenheid tot overname van 1 WISSELSTR. TOESTEL ln staande Salonkast f. 50. Betaalb. m. f. 1.p. wk. 1 NIEUWE LORENZ van f. 127 voor f. 105.Betaalbaar •m. f, 1.50 p. wk. 419a 1 ERRES SUPER, radio-gra- mofoon combinatie in schit terende noten salon-meubel, slechts f. 175.betaalb. met f. 2.48 per week. ZONDER VOORUITBETALING AFD. RADIO - BREESTR. 109. OPGERICHT 1795 Uitsluitend kwaliteitswijnen Speciaal aanbevolen Roode Bordeauxwijnen Palus Beautiran f. 1.15 per flesch Pomerolf. 1.35 per flesch 1928 Chat. Dulamon Blanquefort f. 1.55 per flesch FUsschen en emballage inbegrepen. VERTEGENWOORDIGER VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN: F. v. Haarlem, v. d. Brandelerkade 3, Tel. 81 2808 TE KOOP GEVRAAGD te Leiden of omgeving een aan weg en water gelegen industrieterrein, groot 6 H.A. - Brieven met prijs en ligging: J. J. DE CLER ZOON, Rijnsburger- weg 31 E - Leiden, 2781 Het Hoofd van het Gemeen tebestuur van BODEGRAVEN maakt bekend, dat het door den Raad dier gemeente vast gestelde plan tot herziening van het plan van uitbreiding, in uitvoerige kaarten uitge werkt, ter secretarie dezer ge meente voor een ieder ter in zage ligt van 13 December 1937 tot en met 26 December 1937. Belanghebbenden, die zich met bezwaren tot den Raad hebben gewend, kunnen voor 7 Februari 1938 hun bezwaren tegen het plan indienen bo Zuid- 2793 Gedeputeerde Staten van Holland. Bodegraven, 13 December 19U- Het Hoofd van het Geme:ntó' bestuur voornoemd. VAN DOBBEN DE

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 8