Buitenland Amerika stelt Japan eischen LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 14 December 1937 De Volkenbonds samenstelling in Europa VISSCHERIJ-BERKHTEN Vorming van een nieuwe regeering te Peking DE ALGEMEENE TOESTAND Het conflict in het Verre Oosten. Rond den Volkenbond. De groeiende bewapening. President Roosevelt heeft een boodschap aan keizer Hirohito gezonden, waarin hij zijn diepe ontroering tot uiting brengt over het bombardeeren van de Amerikaansche Zoowel in Engeland als Amerika is men kanonneerboot „Panay" tusschen Nanking aeer opgeschrikt door de gebeurtenissen in het Verre Oosten en men dringt aan op nauwe samenwerking en deze schijnt in derdaad plaats te vinden. In diplomatieke kringen te Londen ge looft men, dat eenzijdig optreden niet veel meer tot stand kan brengen dan veront schuldigingen en beloften voor schade vergoedingen, benevens herhaalde verzeke ringen, dat de incidenten niet weer zullen voorkomen. Wanneer derhalve in den hul digen toestand een bepaalde actie noodig geacht wordt, is men van oordeel, dat deze slechts kan worden ondernomen, wanneer overeenstemming heerscht tusschen alle buitenlandsche mogendheden, die vitale belangen in China hebben. Het magere suc- oes va.n de Brusselsche conferentie heeft echter aan het licht gebracht, hoe moeilijk het is een dergelijke overeenstemming tot stand te brengen. De „New York Times" is van meening, dat Japan niet kan beloven, dat dergelijke incidenten zich niet zullen herhalen. Zoo lang he; Japasche leger in China blijft. zijn deze garanties het papier, waarop zij1 Japan's volledig leedwezen en excuus tot geschreven worden, niet waard. De guerilla uitdrukking te brengen en mede te dee- duurt voort en de eenige garantie, welke i len, dat de Japansche regeering zich in- Tokio zou kunnen geven is het terugtrek- pande, hulp te verleenen aan de over- ken van zijn leger en het eindigen van het levenden van de „Panay". imperialistische avontuur. Tenslotte deelde Saito mede, dat hij ver- De diplomatieke redacteur van de Daily nomen had, dat zich onder de overlevenden Boodschap van Roosevelt, i gelokt worden, om de neutrale onderdanen in China af te schrikken. De woordvoerder van het Japansche leger heeft medegedeeld, dat de „Panay" en de Amerikaansche tankschepen door drie Japansche vlitgtuigen tot zinken zijn gebracht. De verantwoordelijke leden van de luchtmacht zullen gestraft worden na dat een streng onderzoek zal zijn gehou den. Hij voegde hieraan toe, dat de ver antwoordelijke' vliegers zelf rapporteerden Chineesche oorlogsbodems te hebben ge troffen Toen zij hoorden, dat dit Ameri kaansche schepen waren, waren zij ter neergeslagen. Zij werden gewaarschuwd in het vervolg voorzichtiger te zijn. en Woehoe. Amerika's eischen. Tegelijkertijd heeft de Amerikaan sche regeering tot de Japansche re- geering den eisch gericht, dat volledige schadevergoeding wordt betaald, de schuldigen worden gestraft, veront schuldigingen worden aangeboden en waarborgen worden gegeven, dat soort gelijke aanvallen niet herhaald zullen worden. De bqodschap van Roosevelt tezamen met de eischen der Amerikaansche regeering werd door staatssecretaris Huil aan den Japanschen ambassadeur, Saito, overhan digd. Huil zei tot Saito, dat alle gegevens be treffende de „Panay" bijeengebracht wor.- den en binnenkort aan de Japansche re geering zouden worden overhandigd. Saito stelde Huil ervan in kennis, dat hij opdracht had gekregen van Hirota. Express bericht, dat de Britsche regeering ■bereid zou zijn tot krachtig optreden in het Verre Oosten, ingeval zij zeker was van de medewerking van Frankrijk en de Vereenigde Staten. Volgens den medewerker van het blad zou oa. een gemeenschappelijke vlootde- monstratie in de Chineesche zee op het programma staan. De minister-president zou dit in de vergadering van het kabinet hebben aangeraden, voor het geval de medewerking van de Vereenigde Staten verkregen zou worden. De Kerillia schrijft in de „Epoque", dat men op het oegenblik ziet de vernietiging van de positie, welke de blanke beschaving ten koste van geweldige offers in het Verre Oosten heeft opgebouwd. Het is een ongehoorde paradox dat Duitschland, dat eens de eerste was om bij monde van Wilhelm n de noodzakelijkheid van een Europeesche samenwerking tegen het gele gevaar te bepleiten, dat Duitschland welks geheele jxilitiek is gegrondvest op de ras senleer, Japan op het oogenblik steunt, hierin bijgestaan door Italië, de bakermat van de Europeesche beschaving! Delbos heeft gisteren te Belgrado zijn besprekingen voortgezet. Ook legde hij een krans op het graf van wijlen koning Alexander. Tenslotte heeft hij voor de Zuid-Slavische omroep een rede gehouden, waarin hij verklaard, dat de ondervonden symphatiebetuigingen een diepen indruk op hem hebben gemaakt. Het verlangen naar vriendschappelijke samenwerking en de genegenheid, die op roemrijke gemeen schappelijke herinneringen berust, zullen steeds het Fransche en het Zuid-Slavische volk vereenigen. De minister zeide ten slotte overtuigd te zijn, dat beide landen hun loyale samenwerking, evenals in het verleden, zullen voortzetten. In verband met het besluit van de Italiaansohe regeering uit den Volkenbond te treden, hebben Pilotti, adjunct-secreta ris-generaal en zijn kabinet-chef Berid, alsmede Tani, lid van de economische af- deeling en kolonel Fier, lid van de ontwa- penings-afdeeling hun ontslag aangebo den. Zij waren als ambtenaren van de Italiaansche regeering bij den Volkenbond gedetacheerd. Men weet nog niet, welke beslissing de Italiaansche ambtenaren van den Volkenbond zullen nemen. Als op bevel is sedert gisteravond het woord „Volkenbond" uit een groot deel van de Duitsche pers verdwenen. Het Berliner Tageblatt en de Lokalanzeiger spreken van de „entente van Geneve" en van de „en tente van Geneve tot het doen voortbe staan van het dictaat van Versailles" In een interview mej Arbeidersbladet heeft Koht, de Noorsche minister van bui tenlandsche zaken, gezegd: „Het vertrek van Italië uit Genève zal voor ons geen gevolgen hebben. Als de wereld zich moet verdeelen in twee ideologische coalities, is de plaats van Noorwegen aan geen twij fel onderhevig. Wij wenschen echter niet, dat er vijandige kampen op dezen grond slag gevormd worden. Noorwegen zal bin nen het raam van de Volkenbondsbegin selen zijn best doen vrede en recht onder de naties te laten heerschen, zonder re kening te houden met de verschillende regeeringsvormen. De chef van de pers- en inlichtingen dienst van het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken, Comert, zal zich einde dezer maand naar Berlijn begeven. voor het voeren van besprekingen met zijn collega in de Wilhelmstrasse. Hasch- mann. De beide ambtenaren zullen de ge legenheid hebben, tot het voeren van nut tige gedachtenwisselingen over bepaalde kwesties, die hun respectieve diensten be treffen. Flandin, oud-premier van Frankrijk, brengt thans een bezoek van strikt parti culieren aard aan Berlijn. Hij heeft ech ter een bezoek aan Goebbels gebracht. Het secretariaat van den Volkenbond heeft gisteren de cijfers van de wapening van 64 staten leden en niet-leden van den Bond over de zes jaren 1932'37 ge publiceerd. In 1913 gaf de wereld 2500 mil- lioen gouddollar voor bewapening uit; dit bedrag was in 1932 gestegen tot 4300 en bedraagt dit jaar 7100 millioen gouddollar Voor cle Europeesche rekening kwam hier van bijna twee derde, nJ. 64.8 pCt. In 1913 bedroeg de totale weermacht der 64 sta ten leger, vloot en luchtmacht 6 millioen man ep dit jaar 8V» millioen. van de „Panay" 59 leden van de beman ning en 13 vluchtelingen bevinden. Het filiaal der Standard Oil te Sjanghai meldt, dat het Engelsche oorlogsschip „Bee" slechts 54 overlevenden van de 150 personen, die zich aan boord *van de Panay en de drie tankschepen bevonden, heeft opgepikt. De 96 vermisten zouden deels Amerikanen deels Oosterlingen zijn. Eenige op den voorgrond tredende sena toren hebben op de volgende wijze uitdruk king gegeven aan hun opvattingen betref fende het tot zinken brengen van de „Panay". Senator Borah zeide: „Ik zie niets in de situatie, dat een drastische actie zou noo dig maken." Senator Maccaran uit Nevade verklaar de: „Wij hadden al lang uit de Chineesche wateren weg moeten zijn". De boeren- en arbeidersvertegenwoordi- ger uit Minnesota. Shipstead, eischte te rugtrekking van alle Amerikaansche strijd krachten uit China. De voorzitter van de commissie voor bui tenlandsche betrekkingen, senator Pitt- man, zeide: „De hoooggeplaatste Japan sche officieren, die verantwoordelijk zijn voor deze euveldaden, moeten gestraft worden. Alleen een dergelijke bestraffing zal blijk geven van de goede trouw van Japan. De Japansche regeering roept je gens zichzelf den redelijken argwaan op, dat dergelijke incidenten opzettelijk uit- Voorzichtige verklaring van Eden. In het Engelsche Lagerhuis heeft minis ter Eden onder applaus der leden ver klaard, dat de ernst der incidenten, die zich tijdens het weekeinde op de Jangtse hebben voorgedaan, niet onderstreept be hoeft te worden. Echter, zoo voegde Eden eraan toe, hoop ik. met het oog op den ernst der kwestie, dat het Huls mij van daag niet om een nadere verklaring zal vragen. Op een vraag van Attlee, of Eden mede- deelingen had ontvangen over aanvallen op Amerikaansche schepen en of met de Vereenigde Staten overleg werd gepleegd, antwoordde de minister bevestigend. De Japansche minister van buitenland sche zaken, Hirota, heeft een bezoek ge bracht aan den Britschen ambassadeur en namens de Japansche regeering zijn diepen spijl betuigd over het incident met de „Lady Bird", dat zich te Woe-Hoe heeft voorgedaan. ne: Nanking bezet. Het Japansche hoofdkwartier in China heeft medegedeeld, dat bij zonsondergang Nanking geheel door de Japansche troepen is bezet. Tot den val van de Chineesche hoofd stad is in belangrijke mate bijgedragen door de Japansche oorlogsschepen, die on danks de mijnen en bombardementen van de Chineesche kustbatterijeh erin geslaagd zijn, Nanking om vijf uur des middag te bereiken, In een Japansch communiqué wordt medegedeeld, dat ongeveer 2500 krijgsge vangenen gemaakt zijn buiten de muren van Nanking, terwijl het Chineesche gar nizoen te Tsjinkiang, groot 20.000 man. aat zich terugtrok op Nanking, geleidelijk verminderd was tot 3000 man, die vernie tigd werden toen zij verschenen nabij de achterhoede van de Japansche troepen, die Nanking belegerden. Maarschalk Tsjang Kai Sjek had op dracht gegeven Nanking te verlaten. In een door middel vajfi de radio verspreide proclamatie verklaarde de maarschalk: „Onze terugtocht uit Nanking wijzigt geenszins ons beslhit den aanvaller te weerstaan. Aangezien echter de regeering uit Nanking werd overgebracht naar Tsjoenking, heeft Nanking zijn politieke en strategische waarde verloren. Nieuwe regeering te Peking. Naar Domei uit Pelping meldt, zal men daar, naar aanleiding van den val van Nanking vanochtend overgaan tot de vor ming van een „voorlooplge regeering der republiek China". Aan deze regeering ne men twee voormalige presidenten van de Chineesche republiek, drie oud-premiers, vijf oud-ministers van financiën en vier oud-ministers van staat deel, die allen verantwoordelijke functies zullen beklee- den. Deze voorlooplge regeering zal onderver deeld worden in drie commissies, een wet gevende, een uitvoerende en een rechter lijke. De wetgevende commissie zal onder leiding staan van dr. Tang Erho, voorma lig minister van binnenlandsche zaken en financiën. Hij zal tot taak hebben het lei dende beginsel der regeering te formu leeren. De uitvoerende commissie zal onder lei ding staan van Wang Ko-min, voormalig diplomaat en minister van financiën en gouverneur van de bank van China, die toezicht zal uitoefenen op de uitvoering van het regeerlngsprogramma, dat door den uitvoerenden joean zal worden gefor muleerd. De rechterlijke commissie zal voorgeze ten worden door Toeng Kang, den vroege- ren president van het hof van cassatie en minister van. justitie. De voorloopige regeering zal een mani fest uitgeven, waarin de regeering te Nan king zal worden aangeklaagd wegens slecht bestuur. Het totalitaire staatssysteem zal ernstig afgekeurd worden en tevens zal te ken nen worden gegeven, dat de voorlooplge regeering alle verdragen eerbiedigen zal, die gesloten zijn tusschen China en die buitenlandsche mogendheden, welke vriendschappelijke betrekkingen met China onderhouden. Tevens zal het manifest de noodzakelijkheid in het licht stellen om het Chineesche volk te rehabiliteeren. De voorloopige regeering zal de commu nisten uitroeien, doch de diensten van die leden van de Kwomintang aanvaarden, die begrijpen, dat het leidende beginsel van de voorloopige regeering hecht gevestigd is. Ten slotte omvat het programma van de voorloopige regeering samenwerking met Japan en Mantsjoekwo, onderdrukking van het communisme, economische en in- dustrieele ontwikkeling, rehabilitatie van de boerendorpen en versnelling van de autonomie. Naar Havas nog uit Tokio meldt, zal de nieuwe regeering binnenkort diplomatieke vertegenwoordigers naar Japan en Mant sjoekwo zenden, teneinde „hun steun te verwerven voor het herstel van den vrede in het Verre Oosten". De Japanners uit Nantao teruggetrokken. De Japansche patrouilles hebben zich uit de vluchtelingenwijk van Nantao (Sjanghai) teruggetrokken. Italiaansche militaire missie uit China teruggeroepen? Te Tokio verluidt, dat de Italiaansche mi litaire missie bij de Chineesche regeering, bestaande uit dertig militaire raadslieden en twaalf luchtvaart-deskundigen, op dracht heeft gekregen, naar Rome terug te keeren. ENGELAND De Spaanschc reis van Attlee. In het Lagerhuis is gistermiddag ds motie ter sprake gebracht, welke de con servatief Liddall tegen Attlee, den leider der oppositie, had ingediend naar aanlei. ding van zijn reis naar 't linksche Spanie Attlee las onder groote stilte de verkla' ring voor, welke hij had onderteekend voor hij een visum van het Home Office had gekregen, welke verklaring hij zoo had opgevat, dat hij beloofd had zich te zullen onthouden van rechtstreeksche oorlogsda den, b.v. het meenemen van wapenen of het geven van inlichtingen, en van daden welke de niet-inmengingspolltiek der re geering in dlscrediet konden brengen Hij tartte ieder lid van het Huis een woord uit zijn in Spanje gehouden redevoeringen aan te halen, waaruit zou kunnen blijken dat hij die vrijwillige verklaring geschon den had. Nadat Liddall gezegd had, dat zijn motie li in het algemeen bedoeld was als een af- keuring van de geheele reis ln deze dagen I van groote buitenlandsche moeilijkheden! voor de regeering. greep de premier in I door te zeggen, dat hij het Huis verzocht I de verklaring van den geachten afgevaar-1 digde te aanvaarden en de zaak verder té raten rusten, hetgeen zonder verder com-| mentaar geschiedde. Liddall had zijn motie ingetrokken. DE EUROPEESCHE STATEN (LEDEN) VAN DEN VOLKENBOND 1919-1937 oorspronkelijke staten mm idem neutrale staten w& later toegetreden staten zz2 uitgetreden staten staten waarin minderheden zijn De grondwet van den Volkenbond be rust op het Volkenbondsstatuut, Hierin werden opgenomen de vier vredesverdra gen welke na den grooten wereldoorlog door de geallieerde en geassocieerde mo gendheden zijn onderteekend. le. Het verdrag van Versailles met Duitschland. 2e. Het verdrag van St. Germain met Oostenrijk. 3e. Het verdrag van Neuilly met Bulgarije 4e. Het verdrag van Trianon met Hon garije. Dus 4 vredesverdragen gedicteerd aan de vier overwonnen centrale Mogendheden, welke door deze werden onderteekend. De oorlogvoerende staten welke deel ge nomen hadden aan den grooten oorlog en een der 4 verdragen hadden onderteekend werden oorspronkelijke leden genoemd. Deze staten zijn op de kaart aangegeven De centrale mogendheden werden door de Ook in 1919 kregen 6 neutrale staten, waaronder ook Nederland, gelegenheid tot den Volkenbond toe te treden; deze wer den oorspronkelijk neutrale staten ge noemd. In 1920 werden verscheidene an dere Europeesche staten lid van den Vol kend; op de kaart ziet men deze als later toegetreden staten met vermelding van loetredingsjaar vermeld. Na den oorlog hebben vele Europeesche staten grenswijzigingen ondergaan, hier van zijn er die binnen hunne grenzen he terogene bevolking kregen. Deze staten werden genoemd „minderheidsstaten". (Op de kaart ziet men deze staten aangegeven) Tegen onderdrukking van deze bevolking werden door den Volkenbond minderheids- verdragen gemaakt. Deze waarborgden c.a. de persoonlijke vrijheid, vrijheid van godsdienst, zeden en gewoonten. Tot heden zijn uit den Volkenbond twee VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 14 Dec. 1937 Tarbot 124116 ct. per K.G.; Tong 132 —116 ct.; Heilbot 98—68 ct.; Griet f.35— 20Groote schol f2420Middel schol f.25—23; Zetschol f.37—32; Kleinschol f.3110; Schar f.127.50; Tongschar f.48 —25: Poontjes f,4.703.10; Groote schel- visch f.32—26; Middel schelvisch f f 27—25; Iïleinmiddel schelvisch f. 21.50—16; Kleine schelvisch f.145; Groote gul f.1713; Kleine gul f. 15.50—5.50; Wijting f 7.40— 33.60; Versche haring f. 3.201.40; Kabel jauw f.60—32 per 125 KG; Vleet f.3.25— 2.65 per stuk; Leng f. 2.201; Koolvisch f.10.43; Rog f.3626 per koop. Aan den afslag 7 trawlers: IJM. 4 met f.1680; IJM. 46 met f.1760; IJM. 98 met f.2830; IJM. 114 met f.2790; IJM. 60 met f.3000; IJM. 118 met f.2540; RO. 15 met f. 2790 besomming. 18 loggers met versche haring: KW. 130 met f.71; KW. 37 met f.41; KW. 95 met f.210; KW. 68 met f.35; MA. 15 met f. 170; SCH 121 met f.820; SCH. 4 met f.230; SCH. 260 met f.260; SCH 342 met f.280; SCH. 402 met f.400; SCH 412 met f.41; KW. 127 met f.380: KW. 34 met f.85; KW. 101 met f.800; SCH. 16 met f.340; SCH. 254 met f.280; SCH. 133 met f.550; SCH. 225 met f. 180 besomming. Nagekomen besomming voor versche haring: KW. 127 met f.390: KW. 40 met f.770; KW. 130 met f.150; KW. 37 met f.84; KW. 95 met f.350; VL. 97 met f.250 besomming. VLAARDINGEN, 14 Dec. Binnen van de haringvisscherijVL. 200 met 5 last.- VL. 172, onbekend. Volle Eng. wal f. 7.607.70; idem klei ner f.8; IJle Eng. wal f. 8.108.30; Sleur- haring f.66.10; Steurharlng f. 5.80. Te Schevenlngen waren 2 schepen bin nen. met 2J0 kisten versche. TSJECHO-SLOWAKIJE Pers-regeling met Duitschland. De diplomatieke besprekingen tusschml Duitschland en Tsjecho-Slowakije zijtil practisch tot een resultaat gekomen ten I aanzien van de wederzijdsche houding der pers in beide landen. Hoewel ten opzichte! hiervan geen verdrag zal worden gesloten I in den eigenlijken zin des woords, zijn de I beide landen toch overeengekomen, teI persbetrekkingen. In het bijzonder heeft I waken over de handhaving van correcte Duitschland zich verplicht geen campag-l nes meer te voeren, gelijk aan die, welke in den loop van het jaar de Duitsch- Tsjecho-Slowaaksche betrekkingen ver-1 stoorden. Het voornaamste obstakel in del onderhandelingen lag in het optreden derl emigranten. Ook hierin is men tot over-l eenstemming gekomen, zonder dat een vaal beide landen zijn recht op het bieden vaal gastvrijheid opgeeft. De emigranten zullenl slechts hun activiteit zien beperkt binnen! grenzen, waarbuiten de belangen van denl staat of van den Europeeschen vrede in! het geding komen. De overeenstemmingl vormt een belangrijken stap in de rlchtingl van een ontspanning in Midden-Europa.I JAPAN. Ministerwisseling. Baba, de minister van binnenlandsche I zaken, is afgetreden. Hij wordt opgevolgd| door admiraal Soeëtsoegoe. De nieuwe minister is oud-vlootcomman-| dant. Volgens het Duitsche nieuwsbures'i gaat. hij door voor een aanhanger van ct| nationaal-radicale activistische richtin: Nationale kringen juichen zijn benoeming! dan ook levendig toe. Vooral verwacht! men thans, dat de opvoeding der jeugdl volgens strenge nationalistische opvattin- gen ter hand zal worden genomen. De oude staatsman, prins Sajonji, Li op! eigen verzoek ontheven van de functie vaar financieel raadsman van het keizerlijke| hof. Gouden Huwelijksfeest te Noordwijk-Binnen. Het echtpaar HeemskerkZuilhof. I onderteekening der 4 verdragen gedwon- Europeesche staten getreden t.w. Duiiseh- gen den Volkenbond te erkennen, doch werden niet als lid tot den Volkenbond toegelaten. Dit geschiedde pas later. iand en eenige dagen geleden Italië, dat een oorspronkelijk lid was en aan de zijde der geallieerden gestreden had. VERWACHTE SCHEPEN. „Dirkje", RO. 53. Vangst: 35 m. schel visch, 235 m. braadschelvisch, 55 m. gul en koolvisch, 20 m. wijting, 20 m. Varia. Totaal 365 m. en 90 st. stijve kabeljauw. „Mary". IJM. 189. 10 m. schelvisch, 130 m. braadschelvisch, 60 m. gul, koolvisch en kabeljauw, 30 m. Varia. Totaal 230 m. en 140 st. stijve kabeljauw. „Shamrock". IJM. 129. Vangst onbekend. „Witte Zee", IJM. 107. Vangst: 25 in. gr. schelvisch. 225 m. braadschelvisch. 20 m. gul. 20 m. wijting, 125 m. radio, 25 m. varia. Totaal 440 m. en 60 st. stijve kabel jauw. Gelijk wij verleden week reeds aankon- digden herdenken Cornells Heemskerk 1 Leentje Zuilhof, Slulspad 3 te No°rai 'J i Binnen morgen het feit, dat zij 50 jaar leden in het huwelijksbootje zijn gesi.>9* Wij wenschen bruid en bruidegom, die fc durende die 50 jaar van hun huwelijk ven, tot de abonné's van ons blad ren, een gelukkigen feestdag toe! DE ALKMAAR NAAK HET VERRE NOORDEN. (Van onzen correspondent). Naar wij vernemen wordt de .Alkmaar IJM. 31 klaargemaakt voor de V1S? rmoe- het Verre Noorden. De trawler delijk Maandag a.s. vertrekken. j

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 12