Begrooting van het Verkeersfonds uitvoering van de Zuiderzeewerken LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 14 December 1937 KERK- EN SCHOOLNIEUWS De uitvoering van het Rijkswegenplan Zondagsrust bij de spoorwegen LAND- EN TUINBOUW Na iederen maaltijd benauwd en opgeblazen. LUCHTVAART SPREEKCEL Werktempo voor den Noord-Oost-polder Monopolistisch streven, bij de acmnemers Prof. dr. Grosheide jubileert. Beveiliging van onbewaakte overwegen. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer, inzake de begTOotlng van bet Verkeersfonds voor 1938. wordt het volgende ontleend: De minister stelt zich voor om in de eerste helft van het volgende jaar een wetsontwerp in te dienen tot regeling van de 'binnenvaart, waarbij voort gebouwd zal worden op de wet van 5 Mei 1933. betreffende de evenredige vrachtverdeelinig, terwijl hij voorts on geveer gelijktijdig een voorioopige rege ling ten aanzien van het goederenver voer per auto zich voorstelt te bevor deren. Het daarbij op den grondslag van een. van de commissie van advies en bijstand voor het Verkeersfonds ont vangen rapport, in te voeren vergun ningsstelsel, zal zoowel de vrachtauto diensten als het ongeregeld vervoer omvatten. Ter beteugeling van het in het vooruit zicht van het vergunningstelsel wellicht te irerwachten onnoodige en ongewenschte uitbreiding van het vervtoerapparaat zal in geen geval een latere datum dan die van het verschijnen dezer memorie uitgangs punt kunnen zijn voor een regeling tot beoordeeling van aanspraken op vergun ning. De kapitaaldienst. Het is den minister niet mogelijk een „nauwkeurige^' berekening over te leggen, waaruit blil'kt. hoe hii zich voorstelt den sapitaaldienst te financieren. Het verloop Tan den kapitaaldienst in de naaste toe komst zal van verscheidene omstandig heden afhangen en het streven moet zijn den kapitaaldienst te beperken, zoodra zulks maar eenigszins mogelijk is. Per 31 December 1937 zal de kapitaaldienst ver moedelijk den volgenden stand aanwijzen: Spoorwegen f 5.537.000 Waterwegen 13.880.000 Landwegen zonder bruggen over de groote rivieren16.489.000 f..35.906 000 Voor 1938 is vermoedelijk noodig: [Spoorwegen f- 3.182.000 [Waterwegen 9.121.000 landwegen zonder bruggen over de groote rivieren „22 442.000 f. 34.745.000 Aanleg van wegen en wegvakken. Voor aanleg van wegen en wegvakken w het Rijkswegenplan voorkomende, is na I M vermoedelijk rond 130 millioen gulden I noodig, voor voltooiing van in aanleg en verbetering zijnde waterwegen rond 50 mil lioen gulden Onder de landwegen zijn om I"* overzicht te vereenvoudigen niet op- henomen de bruggen over de groote rivie- pn. waarmede een kapitaal van rond 60 I millioen gulden gemoeid is en waarvan de I financiering geschiedt uit de extra heffing p benzine gedurende 10 jaar en een jaar- I Üiksche uitkeering uit den gewonen dienst ran het vehkeensfonds van 2Vt millioen plden. Reglement autovervoer personen. In afwachting van de voorgeschreven I ettelijke bepaling, welke de Minister Iftoveel mogelijk hoopt te bespoedigen, zal Ito aan den dag komende leemten ook I verder zooveel mogelijk moeten worden roorzien door wijziging of aanvulling van |«t RAP. Aandeelen en obligaties S.S. en H.S. Volgens van den Minister van Financiën verkregen inlichting was op een totaal van ■fogeveer 410 millioen spoorwegwaarden lcezer dagen nog niet ingewisseld f. 1.785.750 |tn kan dit laatste bedrag nog verder dalen. |;todat. in gevallen, waarin ter beoordeeling l^1 dien Minister voldoende reden hiertoe ■«staat, nog gelegenheid tot inwisseling pegeven. öd welke liquidatiewaarde zh, die ten ||totte niet zullen hebben ingewisseld, zul- i kunnen rekenen, zal eerst kunnen bli.i- Ip. als de 1 Januari 1938 aanvangende ■%ldatie van SS. en H.S. voldoende zal |uin gevorderd. Opheffing van spoorlijnen. Evenals tot dusverre zal in het alge meen voor lijnen of baanvakken, waar in moet worden verwacht, dat zij toevend onrendabel zullen blijken, slui- jri2 hetzij alleen voor personenvervoer J®tzij voor alle vervoer) en overlaten van het verkeer aan autobus en vracht- auto moeben worden overwogen. Reizigerstarievcn J pe opmerking, dat door verlaging van de ■jjorwegtarieven het reizigersverkeer zoo- Is? t0€nemen- dat de opbrengst hooger 111 haar algemeen- l/'(j m strijd met de ervaring, gedurende ■rhatste jaren met tariefsverlaging op- Vftan, Ook van invoering van goedkoop? 'eek-end-retours wordt vermindering f0l)bren£sten gevreesd, zoodat deze I j], esel evenmin ais de Voorgestelde I f^fiofsve^>o 'ï- flians door I e dircciie der N.S. word' voorgestaan OD de mogeIiJkheid van Ik. ^rsstimuleering door tariefsverlaging aandacht gevestigd houden. Pensioenen. Een wetsontwerp tot wijziging van de Pensioenwet voor de spoorwegambtenaren 1925 zal naar de Minister vertrouwt, de Kamer binnenkort bereiken. Dat ten aanzien van de burgerlijke en militaire ambtenaren van een herbereke ning is moeten worden afgezien, levert naar de meening der Regeering geen vol doenden grond op om de in den loop van het vorig jaar in gemeen overleg met de Staten-Generaal ingevoerde korting op de spoorwegpensioenen thans weder in be trek ken. te minder daar de wet. blijkens het daarbij in de Pensioenwet voor de spoor wegambtenaren ingelaschte artikel 80b, een wijdere strekking heeft en in zooverre een principieele afwijking vormt van de pensioenregeling voor de burgerlijke en militaire ambtenaren. Oo-k overigens is en wordt in de laatste jaren het streven naar gelijkvormigheid tusschen de beide pen sioenregelingen niet zoo strikt meer in het oog gehouden. Onbewaakte overwegen. Het vervangen van overwegen door via ducten is. vooral in ons land, een zoo kost bare maatregel, dat daaraan in het alge meen niet kan worden gedacht. De proefneming met een automati sche seininrichting op den overweg van den Rijksweg te Steenwijk kan als ge slaagd worden beschouwd, zoodat in den laatsten tijd aan de spoorwegdirec tie vergunning is verleend, bij eenige thans nog onbewaakte overwegen, waar de omstandigheden niet toelaten de bewaking zonder meer op te heffen, dc afsluitingen weg te nemen onder voor waarde, dat een automatische sein inrichting zal worden aangebracht. Dc vraag, welk standpunt moet worden ingenomen ten opzichte van het plaat sen van dergelijke inrichtingen op thans reeds onbewaakte overwegen, in het bijzo7ider wie daarvan de kosten zullen hebben to dragen, is nog in overweging. De boestand bij den onbewaakten over- wee te Nootdorp is eenigen tijd geleden nog eens nagegaan in verband met de wijziging in de situatie door den aanleg van den Rijksweg Den HaagUtrecht; daar ook ondanks de. trouwens op vrij grooten afstand van den ovqrwëg. gelegen viaduct het uitzicht op den overweg ruim voldoende is gebleken, acht de Rijksverkeersinspectie het treffen van bijzondere maatregelen ten aanzien van deze overweg niet noodig. N.V. Spoorhout. De vraag, of de N.V Spoorhout behoort te worden geliquideerd, betreft uitsluitend hare overblijvende deelhebbers. Wordt de onderneming bestendigd, dan spreekt het vanzelf, dat zij in geen enkel opzicht in een bijzondere verhouding tot de N.S. zal behooren te staan. De Minister heeft geen reden om er aan te twijfelen, dat dit ook werkelijk het geval zal zijn. Rijkswegenplan. Het lag aanvankelijk in de bedoeling het wegvak AmsterdamBodegraven van het Rijkswcgenplan af te voeren. Nadere overweging heeft den Minister er toe geleid te bevorderen, dat dit weg vak, waarvan de kosten geraamd wor den op f. 9410.000, of met inbegrip van de personeelskosten op rond f. 10 mil lioen, op het plan zal worden gehand haafd. Het ligt in de bedoeling te bevorderen, dat de belangrijkste onderdeelen van het Wegenplan het eerst zullen worden uitge voerd. Dat het tijdperk van 15 jaren, zoo als door verschillende leden werd opge merkt, te lang zou zijn. kan voorshands niet worden toegegeven. Bij den aanleg van nieuwe wegen wordt zorg gedragen, dat deze in zoo vlot mogelijk tempo worden afgewerkt. Het ligt in de bedoeling zooveel mogelijk te bevorderen, dat een nieuwe weg of een nieuw wegvak. waneer het eenmaal is ter hand genomen, zoo spoedig mogelijk wordt voltooid. Dit beginsel is echter zeer goed vereenigbaar met een uitvoeringswijze, waarbij eerst die vakken onder handen worden genomen, waaraan de grootste behoefte bestaat. De voorgenomen aanleg van een auto snelweg van Eindhoven naar Zuid-Limburg zal den bouw van een vaste brug over de Maas nabij Wessem noodig maken. Tusschen Amsterdam en Rotterdam zullen op den duur twee wegen be schikbaar zijn, n.l. een weg langs de Oostzijde van Leiden en een langs Gouda en BodegTaven. Het wordt niet noodig geacht reeds thans beide wegen welker aanleg zeer kostbaar is. ter hand te nemen en te voltooien. Aangezien de Westelijke verbinding tevens van groot belang is voor het verkeer tus schen Rotterdam, Schiedam en Delft ecnerzijds en Haarlem cn de duinstreek anderzijds, terwijl deze weg tevens een kortere verbinding tot stand brengt tusschen Delft en Leiden en Amster dam, ligt het in dc bedoeling de Wes telijke verbinding het eerst tot stand te brengen. Bruggen cn tunnels. Achtereenvolgens zullen in de eerstko mende jaren zoo zich g-sen onvoorziene omstandigheden voordoen, gereed komen de bruggen over de Maas te Hedel. welke nagenoeg voltooid is. over de Merwede te Dordrecht, over de Noord te Hendrik-Ido- Ambacht, over den LJssel te Deventer, over den Hollandschen LJssel te Krimpen a. de LJssel. over de Merwede te Gorinchem en over den LJssel te Doesburg. Het ligt in de bedoeling overeenkom stig het plan voor den versnelden bruggenbouw den bouw zoo te regelen, dat deze bruggen eind 1941 voor het verkeer zijn opengesteld. Spoorwegvervoer op Zondag. Het stilleggen van het geheele openbaar vervoer op Zondag of de invoering van een aLgemeenen wekelijkschen rustdag buiten den Zondag acht Minister van Buuren practisch niet doorvoerbaar. Dc in de Troonrede aangekondigde onthouding door de Overheid van aan moediging van alles wat tot ontheili ging van den wekelijkschen rustdag aanleiding geeft, leidt op het gebied van het spoorwegverkeer tot deze toe passing dat van de zijde der spoorweg directie Zondagsvervoer tegen speciale tarieven niet behoort te worden bevor derd. Het maken van reclame voor dat Zondagsvervoer is mede onder het be grip aanmoedigen te verstaan en be hoort dus ook achterwege te blijven. Het inleggen van extra treinen op Zon dag in de gevallen, waarin daaraan bepaaldelijk behoefte bestaat, waarbij vervoerprijzen naar het ministerieel goedgekeurde Nederlandsche Reizigers tarief berekend worden, is met het hiervoor vermeld standpunt niet in strijd. De Minister zal er nauwlettend voor wa ken. dat bii de voorziening in de zoo juist bedoelde vervoersbehoeften, de godsdien stige en gezinsbelangen van het personeel zooveöl mogelijk wordt b&hcirtigd. STEUN AAN DE VRUCHTBOOMEN- KWEEKERIJ. Bedrag van f. 20.000 uitgetrokken. De minister van Economische Zaken heeft vastgesteld een „reglement aankoop vruchtboomen 1937", dat de regelen bevat, overeenkomstig welke de Nederlandsche sierteeltcentrale, gevestigd te 's-Graven- hage, vruchtboomen kan aankoopen. Voor deze aankoopen met inbegrip van de daar aan verbonden kosten wordt ten hoogste f. 20.000 ter beschikking van voornoemde stichting gesteld. Voelt zich thans weer flink en levenslustig. .Zoodra lk wat ouder begon te worden, kreeg lk na lederen maaltijd steeds een be nauwd en opgeblazen gevoel. Ik nam hier tegen een proef met Kruschen Salts en kreeg verrassende resultaten. Ik voel mij thans veel flinker en levenslustiger. De kleine dagelij ksche dosis Kruschen houdt mijn geheele organisme op peil." J. B. Wanneer de afvoerorganen niet meer naar behooren functlonneeren, zullen zich In Uw lichaam afvalstoffen ophoopen, die Uw or ganisme verontreinigen en waaruit allerlei klachten kunnen ontstaan. Kruschen Salts spoort Uw Inwendige organen, lever, nieren en ingewanden aan tot actievere werking, waardoor alle afvalstoffen langs natuurlij ken weg zacht en geregeld worden ver wijderd. Kruschen Salts Is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f0.40, f. 0.75 en f. 1.60 per flacon. Let op, dat op •het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Han dels Mij., Amsterdam, voorkomt. 2806 (Ingez. Med.) DE POSTVLUCHTEN. De „Valk" is op de uitreis in Bandoeng geland. De „Wielewaal" is hedenochtend van het vliegveld Tjilllitan vertrokken met medeneming van 297 kilogram post, 5 kilo gram pakketpost en 30 kilogram goederen. Eén passagier maakt de reis tot Amster dam mede. -Vier passagiers zijn geboekt voor tusschentrajecten. KINDERWERK JERUËL. De heer J. Verkerk vestigt er de aan dacht op dat onze Spreekcel van gisteren ten onrechte den indruk heeft gewekt ais zouden in deze Inrichting alleen zuigelin gen van 3—9 maanden worden opgenomen. Deze tijdsruimte geldt ln het algemeen voor den verplegingsduur doch er worden ook wei kinderen blijvend verpleegd en de leef tijd varieert tot 16 jaar! Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de begrooting- Zuiderzeefonds voor 1938 w-ordt het vol gende ontleend. Naar aanleiding van den aandrang van enkele leden om met de droogmaking van den Noord-Oostelijken polder nog meer spoed te betrachten, wordt opgemerkt, dat bij de uitvoering wordt gevolgd het na ernstige overweging opgemaakte werkplan. Daarbij is het tempo zoodanig bepaald, dat prijsverhooging, in het bijzonder van mate rialen, ten gevolge van de uitvoering niet te zeer te duchten zou zijn en anderzijds, dat het in cultuur brengen van de droog gevallen gronden aan de orde zou komen op een tijdstip, dat daarvoor de in de Wie- rmgermeer geschoolde krachten beschik baar gesteld zullen kunnen worden. Deze overwegingen komen den minister juist voor. zoodat hij zich aan het voorgenomen werkplan voorshands zou willen houden. Intusschen erkent ook hij het belang van het spoedig verkrijgen van nieuwen cul tuurgrond. De „Centrale baggerbedrijf" is uiteraard bij de uitvoering der Zuiderzeewerken be trokken, doch niet op andere wijze dan dit bij de overige baggerwerken het geval is. De werkzaamheid dezer vereeniging heeft tot verhooging der baggerprijzen geleid. Voorshands meent de minister te dien op zichte echter een afwachtende houding te kunnen aannemen. Een achttiental aannemers heeft onder leiding van de M.U.Z. een com binatie. welke naast de „Centrale bag gerbedrijf" staat, gevormd, met het doel gezamenlijk Zuiderzeewerken aan te nemen. Aangezien de meeste aan nemers, die dergelijke werken uitvoe ren, zich bij de combinatie aansloten, kan daarin inderdaad een poging tot vorming van een monopolie worden gezien. Ook de minister zou het terf zeerste betreuren, indien het optreden van de combinatie zon moeten leiden tot uitvoering van werken in eigen be heer of door buitenlanders. In hoeverre uit de monopolistische posi tie, welke de combinatie tracht in te ne men, gevaar dreigt, zal bij het uitgeven van verdere werken ln de volgende jaren blijken. Dit jaar zijn inderdaad de drie in uitvoering zijnde vakken van den dijk van den Noord-Oostelijken polder uitgegeven aan buiten de combinatie staande Neder landsche aannemers. De onderhandelingen over het uitgeven van het vierde vak werd opgeschort, omdat het te laat in het werk- seizoen was geworden om nog dit jaar met de uitvoering aan te vangen. Het uitgeven van dit vak zal weldra weder ter hand worden genomen. Wieringermeer en prcefpolder nabij Andijk. Vervreemding van gronden in de Wierin- germeer kan thans nog niet aan de orde worden gesteld. Wanneer 't oogenblik voor verkoop van gronden is aangebroken, zal de regeering aan de belangen van de zit tende pachters aandacht schenken. De mi nister werkt er toe mede, dat bij de uit gifte van gronden ook aan het kleinbedrijf een plaats wordt ingeruimd. Hij meent evenwel, dat de grootte der bedrijven over het algemeen zóó moet zijn. dat een ge zonde exploitatie van het bedrijf mogelijk blijft. Tot en met 1935 is aan de drooglegging van de Wieringermeer, met inbegrip van de bijkomende kosten, totaal ten laste ge legd f. 75.976.259. Tegenover de uitgaven staan inkomsten tot een totaal bedrag van rond f. 4.720.000 uit de droogmaking en tengevolge van toevallige baten, zoodat tot uitimo 1935 een bedrag van rond 71 mil lioen gulden beschikbaar is gesteld. Tot een lateren datum staan de uitgaven nog niet vast. Het ligt in het voornemen te bevorderen, dat de wet tot instelling van een openbaar lichaam voor de Wieringermeer spoedig, zoo mogelijk reeds op 1 Januari 1938. in werking zal treden. De voorbereidingen daartoe worden getroffen. De wet eischt voor het openbaar lichaam een afzonder lijke begrooting, welke bij de wet moet wor den vastgesteld. De minister stelt zich voor daarbij de financiering van de werken nader te overwegen. Zuiderzee-steunwet. De vraag van sommige leden of de mi nister voornemens ls nieuwe bepalingen uit te vaardigen ter uitvoering van de Zui derzee-steunwet en de daarop betrekking hebbende Kon, Besl.. is den minister niet geheel duidelijk. Wel is in den laatsten tijd onderzocht, mede wegens de hooge uit gaven, welke de Zuiderzeesteunwet vordert, of de resultaten van verschillende tege moetkomingen wel evenredig zijn aan de daaraan verbonden uitgaven. Dit onderzoek heeft er toe geleid, dat in het vervolg tegemoetkomingen, waarvan practisch geen of weinig resultaat wordt verwacht, achterwege sullen blijven. De minister heeft daarbij op het oog de op leiding van dochters van belanghebbenden en voorts ln het bijzonder de opleiding van zoons van belanghebbenden, welke er niet direct toe leidt dat deze op betrekkelijk korten termijn door aanwending van eigen arbeidskracht een bestaan zullen vinden. Hierbij kan ook nog genoemd worden ver leening van credieten voor bedrijven, waar van de ervaring geleerd heeft, dat zij onder de tegenwoordige omstandigheden niet rendabel zijn. PREDIKBEURTEN. VOOR HEDEN. TER AAR Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Voor- steegh van 's-Gravenhage. VOOR WOENSDAG 15 DECEMBER. AALSMEER. Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur. bijbel lezing. ALPHEN AAN DEN RIJN. Jonathan: Nam. 8.15 uur, ds. Scheers. HILLEGOM. Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Hen- driksen. KATWIJK AAN ZEE. Chr. Prot. Bel.: Nam. 7 uur, ds. Broeyer KOUDEKERK. Geref. Kerk: Nam. half acht, ds. J. W. Verkuyl, Oegstgeest. NOORDWIJK AAN ZEE. Geref. Bond: (Jullanaweg 27): Nam. half acht, ds. Rijnsburger van Oud-Poel- Beyerland. RUNSATERSWOUDE. Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur. ds. de Bruyne van Sassenheim. RIJNSBURG. Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur. ds. K. H. E. Gravemeyer van Den Haag. WADDINXVEEN. Centrum: Nam. half acht. ds. de Rover van Vlaardingen. Oud Geref. Gem.: Nam. 7 uur, ds. van der Kraats. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Nijega (H.O.N.) (toez.). J. v. d. Velde, cand. te Bussum. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te 's-Gravenzande, A. S. Timmer te Bedum. Aangenomen: Naar Papendrecht (als hulppred.) P. de Buig, cand. te Hilversum. Beroepen: Te Groningen, S. v. d. Molen te Rotterdam-C. Bedankt: Voor Zwaagwestelnde, L. S. den Boer te Arnhem. EVANG. LUTH. KERK. Aangenomen: Naar Delft, A. W. C. de Wit te Stadskanaal. 25 jaar hoogleeraar aan de Vrije Universiteit. Een groot aantal belangstellenden, onder wie de meeste hoogleeraren en de curato ren van de Vrije Universiteit was gister middag omstreeks halfvier in een der zalen van het Amsteihotel te Amsterdam bijeen gekomen om prof. mr. G. H. A. Grosheide bij zijn 25-jarig hoogleeraaxsjubileum te huldigen. Nadat, voorafgegaan door den senaat, de jubilaris en diens familie wa ren binnengetreden, nam prof. dr. J. Wa terink het woord om prof. Grosheide na mens het huldigingscomité toe te spreken, De voorzitter van het huldigingscomité, dl'. H. Colijn, had spreker, daar hij wegens ambtsbezigheden was verhinderd, verzocht zijn taak over te nemen en namens hem te vertolken, wat er leeft in de harten van degenen, die prof. Grosheide en zijn werk waardeeren. Prof. Waterink schetste den jubilaris als iemand, die in allen eenvoud leeft en werkt, ook in zijn wetenschappe lijk werk. Van prof. Grosheide als exegeet zeide spr„ dat eerst met zijn optreden als hoogleeraar de beoefening van de weten schappelijke studie van het Nieuwe Testa ment een representant kreeg, die een eere plaats onder de geleerden inneemt. Spreker besloot zijn toespraak met het aanbieden van een geschenk, dat door meer dan 500 landgenooten was bijeengebracht, een bedrag aan geld, waarvan prof. Grosheide een geschil derd portret zal worden aangeboden, te zamen met een album met de hand- teekeningen van de schenkers. Namens het Nederlandsch Bijbel Ge nootschap sprak prof. mr. P. Scholte. die den jubilaris als medewerker huldigde en als hoofdbestuurslid. De nieuwe bijbeluit gave, welke het genootschap voorbereidt, is voor wat de vertaling betreft, voorna melijk het werk van prof. Grosheide, aldus spreker. Vervolgens voerde ds. C. B. Bavinck het woord, die namens de predikanten van de Gereformeerde Kerken sprak, waarna prof. dr. A Sizoo, de rector-magnificus van de Vrije Universiteit, in de eerste plaats in prof. Grosheide den hoogleeraar huldigde. Voorts spraken nog prof. dr. G. Oh. Aal- ders namens de theologische faculteit, prof dr. R. H. Woltjer, namens de Vereen, voor Voorbereidend Universitair on derwijs. ds. W. Breukelaar. namens de deputaten voor het onderwijs en de Gere formeerde Kerken, dr. G. Kunst namens de leerlingen en oud-leerlingen, en prof. J. de Zwaan, hoogleeraar te Leiden. Nadat alle aanwezigen den Jub'lnris de hand hadden "cdrukt, dankte prof. mr. G. H. A. Gre-Vide voor de hem rch-achte hulde en de warme belangstelling, die hij van zoovele zijden had mogen onder vinden. 3—3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 11