I'jiie Jaargang STADSNIEUWS Baby-uitzetten Oranje en long Nederland A Tijdelijk vestigingsverbod voor het bakkersbedrijf Langzaam maar zeker DONDERDAG 9 DECEMBER 1937 No. 23837 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Besluit van den minister van Econ. Zaken De defensie-begrooting aangenomen Eén spelling voor regeering en school Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht: LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk jager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden Franco per post f. 2:35 per week per 3maanden -f (voot binnenland f. 0.89 per 3 mnd.> f.2.33 rr?7fff f.O.ia portokosten.' Men schrijft ons: Het Comité Oranje en Jong Nederland is tans zoover gevorderd met het vervaardi- m van de babyuitzetten dat, te beginnen set heden tot en met Zaterdag a.s. de ima Vroom en Dreesmann, die de wiegen in geschenke gaf, een etalage kon inrlch- hi om aan allen, die sympathie gevoelden i»r dit doel en hun steun zoowel finan- ieel als metterdaad gaven, te toonen wat let resultaat van hun arbeid is. Natuurlijk s nog lang niet alles afgeleverd, ook is toncieele hulp nog zeer dringend noodig, til iederen wieg een wollen deken bevatten, foch kan hèt comité niet anders dan dank bar zijn voor de ondervonden medewer- hng. Het aantal uitzetten zal 60 bedragen; Waas kan niet aan alle aanvragen worden tldaan, daar deze gestegen zijn tot ruim 10. Naast de toezegging van de banketbak- kersvereeniging om de eerste 30 moeders een taart te willen zenden en die van de firma de Ru, Hooigracht om 60 x 12 be stellen te geven, werd het Comité verblijd met de toezegging van de firma Sanders om bij iederen uitzet een doosje met 3 stuks baby-zeep te voegen. Alle uitzetten zullen voorzien zijn van een beschrijving over de waschbehandeling. Het bureau Breestraat 119 zal uitsluitend 's Dinsdags geopend blij ven voor het terugbrengen van de vervaar digde goederen, welke liefst zoo spoedig mogelijk moeten worden terugbezorgd met het oog op het in orde brengen van de wie gen. Deze kunnen ook worden afgegeven bij de Secretaresse, Mevrouw Wensinck, Witte Singel 21. Onze foto geeft een beeld van hetgeen door en vanwege het comité tot dusverre werd vervaardigd. een nieuw paukenpaard voor 6 r.v.a. Initiatief van de 3 October-Ver. en het Leidsch Studentencorps- Men schrijft ons: Door de uitbreiding van de Nederland tóe Weermacht zullen verschillende plaat- tó in Nederland garnizoens-plaatsen wor- «n. Deze mededeeüng is in de plaatsen, Rsr tot nu toe geen garnizoen gevestigd met groote instemming ontvangen, jhngezien men er ter dege van doordron- M is, dat de vestiging van een garnizoen Poot» voordeelen voor de betrokken stad tót zich medebrengt. Hoeveel te meer moet Leiden zich dan "rheugen, dat het reeds sedert een lange tóks van jaren binnen hare muren het fc Regiment Infanterie en het 6e Regiment Veld-Artiilerie mag huisvesten. In vroegere jaren bracht het garnizoen '»r de bevolking, behalve financieele, ook Were voordeelen mede, toen het 4e Regi- tónt Infanterie zich nog mocht verheugen het bezit van de stafmuziek. die menis ci haar vroolijke muziek door Leiden's kroten deed hooren of concerten gaf. Tegenwoordig mogen wij nog genieten bn de muziek van het 6e Regiment Veld artillerie. Dit muziekcorps is evenwel geen Mticieele stafmuziek. maar wordt geheel pvormd door vrijwilligers, die voor kor den of langeren tijd hun dienstplichten "bullen bij de „Veld". De aantrekkelijkheid van dit muziek les is in de laatste jaren nog verhoogd, soordat eenige jaren geleden door de ""gerij van Leiden aan dit corps een stel twken ten geschenke is gegeven. Voor het meevoeren van deze pauken 31 Rel muziekcorps, dat geheel bereden is, tón evenwel een speciaal pauken-paard «schikbaar zijn. Het tegenwoordige dier pMt evenwel oud en zal nog slechts kor- J3 tijd als zoodanig dienst kunnen doen. "fflneer dit paard ongeschikt zal zijn ge- *Wen, zullen de pauken dus niet meer Irtniikt kunnen worden bij dit populaire tóziekcorps, of er zal een nieuw paard rto&eschaft' moeten worden en het laat aanzien, dat de hoogere militaire frtoriteiten geen gelden beschikbaar zul- kunnen stellen voor de aanschaffing ten speciaal paukenpaard. Op de bur- R'ij rust evenwel een plicht om hare pokbaarheid te toonen voor het feit, dat *Men reeds sedert jaren een garnizoens- jats is en tevens tegenover de vrijwilli- en dienstplichtigen van het 6e Regi- rt Veld-Artiilerie, die zich groote finan ce offers getroosten om dit vrijwillige "Sekcorps in stand te houden. Teneinde deze dankbaarheid tot uitdrukking te doen komen, hebben de 3 October-Ver. en het Leidsch Studenten-Corps het Initiatief genomen, om aan het 6e Regiment Veld- Artiilerie een nieu wpauken-paard aan te bieden, zooals in de laatste maanden reeds in vele garnizoensplaatsen is geschied. Overtuigd van veler sympathie, doen de 3 October-Vereeniging en het Leidsch Stu denten-Corps een beroep op de Leidsche Burgerij, om namens haar dit paard aan te bieden. In overleg met den luitenant kolonel, commandant van het 6e Regiment Veld-Artiilerie. zal een geheel zwart paard aangekocht worden. Zoodra de daarvoor benoodigde gelden aanwezig zullen zijn, zal tot aankoop worden overgegaan. Bij de aanbieding zal tevens een lijst overhandigd worden met de namen van al degenen, die de aanbieding van dit geschenk moge lijk hebben gemaakt. Bijdragen hiervoor worden gaarne tege- moetgezien door den secretaris der 3 Octo ber-Vereeniging. door overschrijving op postrekening 135591 der Incasso-Bank N.V. Breestraat 19, Leiden. Burgers van Leiden, toont uw medeleven met het Leidsche Garnizoen, door gevolg te geven aan dezen oproep, opdat de aan bieding zoo spoedig mogelijk kan plaats vinden. LEIDSCHE WERKLOOZEN-VEREENIGING St. Nicolaas-feest. Traditiegetrouw vond gistermiddag in „Zomerlust" voor de kinderen van de werk. loozen een kinderfeest plaats waarbij St. Nicolaas en zijn knecht in hoogst eigen persoon aanwezig waren. Bij de opening riep de voorzitter namens het bestuur de kinderen een hartelijk wel kom toe. Spr. bracht hulde aan de vrou wen, die onversaagd, dag in dag uit in de weer zijn geweest, om dit feest te doen slagen. Verder richtte hij een woord van dank aan alle milde gevers, zoowel firma's als particulieren. De kinderen kregen uit de gulle hand van Pieterman behalve de noodige ver snaperingen ook geschenken, zooals speel goed en eenige kleedingftukken Mevr. van 't Hoff vertelde een toepasse lijk verhaal en „The Flora Band" zorgde voor de muzikale afwisseling. Voorts wer den de kinderen eenige malen onthaald op chocolade, speculaas, krentebollen en ap pels. Gelukkig en tevreden trok de jeugd na afloop huiswaarts, terwijl het L.W.V. bestuur met genoegen kan terugzien op dit goed geslaagde St. Nicolaasfeest, Reeds langen tijd heeft, naar algemeen bekend is, het broodbakkersbedrijf met ernstige moeilijkheden te kampen. Bij beschikking van den toenmaligen minister van landbouw en visscherij van 18 Januari 1937 zijn op grond van de land- bouwcrisiswet maatregelen getroffen ten aanzien van de vestiging van bakkerijen in Amsterdam en Rotterdam, waardoor eenige verlichting gebracht is in de be drijven in die beide gemeenten. Sedertdien bereiken den minister van economische zaken tal van verzoeken uit het overige deel van het land om door middel van een z.g. spertijd op grond van de vestigingswet kleinbedrijf een einde te maken aan de talrijke overhaaste vesti gingen van bakkerijen, die alom waar te nemen zijn. Deze wet biedt de mogelijkheid tot ver heffing van een belangrijk volksdeel in dien zin, dat door betere toerusting met vakbekwaamheid, handelskennis en cre- dietwaardigheid een doeltreffende verdedi ging tegen verschillende vormen van con currentie mogelijk is. De georganiseerde patroonsvereenigingen in het bakkersbe drijf hebben bij den minister van Economi sche Zaken een verzoek ingediend tot het vaststellen van vestigingseischen. Teneinde het effect van een dergelijken maatregel niet illusoir te maken, werd gevraagd de afkondiging van dergelijke vestlglngs- eischen te doen voorafgaan door een tijde lijk vestigingsverbod, waartoe artikel 1, lid 5. van de vestigingswet kleinbedrijf de mogelijkheid biedt. Naar aanleiding van een desbetreffend voorstel van den middenstandsraad heeft de minister van economische zaken thans be paald, dat voorloopig zonder zijn vergun ning geen inrichting zal mogen worden ge vestigd, waarin het broodbakkersbedrijf zal worden uitgeoefend. Onder het broodbakkersbedrijf wordt niet alleen verstaan een bakkerij in den eigen lijken zin, maar ook elke winkel waar brood verkocht wordt. Uitgezonderd hiervan is het verkoopen van brood voor verbruik ter plaatse. Tegelijkertijd is bovengenoemde beschik king van 18 Januari 1937 ingetrokken. Het nieuwe tijdelijke vestigingsverbod voor bak kerijen, dat zal gelden totdat de vestigings- eischen voor het bakkerij bedrijf zullen zijn ingevoerd, geldt voor het geheele land. De minister is te gereeder overgegaan tot deze beslissing nu door de ervaring bij de toepassing van het tijdelijk vestigings verbod in het slagersbedrijf wel duidelijk gebleken is, hoevelen zich op onberaden wijze als zelfstandig patroon willen vesti gen, daarbij gedreven door de vrees, dat straks zekere eischen van handelskennis <m vakbekwaamheid zullen worden gesteld De Tweede Kamer heelt de defensie - begrooting voor 1938 aangenomen met 85 tegen 9 stemmen. Tegen stemden de commu nisten, de christen-demo craten, de sociaal-demo craten van Braambeek, Hil- genga, ir. Vos en mevr. De VriesBruins. gouden zaken jubileum. Van de drukkerij Batteljee en Terpstra. Vandaag herdenkt de N.V. Alg. Boek- en Handelsdrukkerij voorheen Battcljee en Terpstra het feit. dat heden precies vijftig jaar geleden de grondslagen voor dit be drijf werden gelegd. In verband hiermede was van het ge bouw aan den Oude Rijn 39 de vlag uit gestoken. Nadat hedenmorgen om 10 uur de pro curatiehoudster, mej. J A. M. Huisman, uit naam van het administratief personeel aan commissarissen en directie een boe kenkast en een bloemenmand had aange boden, arriveerde om half elf de burge meester, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, die namens het gemeentebestuur aan de gouden jubilaresse hartelijke gelukwen- schen overbracht. Spr. ziet op dezen dag inde firma B. en T. niet een onderneming, welke in de eerste plaats haar eigen belan gen op den voorgrond stelde, doch die zich ook dienstbaar heeft gemaakt aan de be langen van den handel en tal van bedrij ven en daardoor ook aan het stadsbelang. Na te hebben gewezen op de goede ver standhouding tusschen werkgevers en -nemers in het drukkersbedrijf, ook bij deze onderneming, richtte spr. zich tot den nestor van het personeel, den heer C. van der Ham Sr.. die twee jaar geleden zijn veertigjarig jubileum bij de firma vierde en wien de burgemeester thans de brbnzen medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau op de borst spelde, daarbij den wensch uitsprekende, dat het eeremetaal den onderscheidene neg vele jaren moge sieren. Met persoonlijke medewerking van den directeur van het postkantoor werd aan het personeel vervolgens door een hoofd besteller der posterijen een enveloppe met inhoud uitgereikt. Hierna werden de feestelijkheden even onderbroken voor een kranslegging op de graven der beide oprichters. Om 12 uur bood de heer v. d. Ham uit naam van het technisch personeel een in Friesch aardewerk uitgevoerd tegeltableau aan. dat in de gangmuur werd ingemetseld. Voorts waren er vele bloemstukken en schriftelijke en telegrafische gelukwen- schen. Hedenmiddag recipieerden commissaris sen en directie in Maison Bruyns, terwijl een feestavond in „Zomerzorg", aangebo den aan het personeel, dezen feestdag zal besluiten. Wettelijke regeling wordt overwogen. Met betrekking: tot het spelling vraagstuk zegt minister Slotemaker de Bruine in de Memorie van Antwoord over zijn begrooting. De regeering is overtuigd, dat de toestand, waarbij de Regeering de eene, de jeugd een andere spelling toepast, niet bestendigd kan blijven, dat der halve regeering en school dezelfde schrijfwijze moeten gaan volgen. Zij is intusschen eveneens overtuigd, dat de keuze, waarvoor zij staat niet kan worden gedaan zonder dat zeker heid verkregen is omtrent hetgeen ter zake in België kan worden verwacht. Zonder zich te willen binden aan elders te nemen besluiten en overtuigd van haar taak om een zelfstandige keuze te doen, is niettemin de Regeering van oordeel, dat „de cultureele band tus schen Nederland en de Vlamingen" zoo eenigszins mogelijk niet door een ver schillende schrijfwijze van de gemeen schappelijke taal moet worden ge schaad. De regeering vertrouwt, dat zij weldra zekerheid zal kunnen verkrijgen omtrent het standpunt, dat de Belgi sche regeering te dezer zake inneemt, waarna zij onverwijld haar verdere houding zal bepalen. Het denkbeeld, 'om de spelling in hoofdlijnen bij de wet vast te stellen, is bij de regeering in overweging. Het ligt echter niet in de bedoeling om met een beslissing over de thans hangende vra gen te wachten totdat deze overweging tot een resultaat heeft geleid. O.L. SCHOOL ZUIDSINGEL A. Ouderavond. Het hoofd der school, de heer A. v. d. Neut, opende den avond en heette de on geveer 80 aanwezige ouders hartelijk wel kom. Vervolgens sprak hii een woord van dank tot de ouders voor het feit, dat veel van den op voorgaande ouderavonden ge- vraagden steun door hen in daden van samenwerking met het personeel is om gezet. Hli herinnerde met voorbeelden aan de steeds toenemende vernielzucht en balda digheid van de jeugd en toonde aan, dat ook hier de ouders mee moeten helpen tot beteugeling. In de school zlin de samenwerking en steun er: laat dit ook er buiten zoo zijn Tevens wees spreker er oo. dat ook met weinig middelen een klasse kinderen er helder en zindelijk kan uitzien. BINNENLAND. De begrooting van onderwijs; memorie van antwoord aan de Tweede Kamer, (3e Blad). Flobr heeft AJjechin thans voor een titel- match uitgedaagd. (Sport, 3e Blad). BUITENLAND. Stojadinowitsj heeft Rome verlaten. (Bui* tenland, le Blad). Geruchten over uittreden van Italië uit den Volkenbond. (Buitenland, le Blad). De Japanners hebben Nanking iij. halve cirkel omgeven, (2e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Het vorstgebied zal blijven reiken tot het Noorden van ons land, doch het Zuiden zal vorstvrij blijven. VR A-ANTI VRIES 2498 Vraagt Uw garagehouder f 3.50 per 5 liter bus (Ingez. Med.) schieten wij op. In November mocht het Comité aan verschillende bijdragen weder f. 1500.ontvangen. Zeer bevredigend, doch wij zijn er nog niet. Hebt gij Uw bijdrage al overgeschre ven op postrekening no. 302400 ten name Penningmeester Carillon-Comité Stadhuis Leiden Met een opwekking tot steun aan het schoolfonds eindigde de voorzitter zijn openingswoord De secretaris las vervolgens het verslag van den laatst gehouden feestelijken ouder avond in de Stadsgehoorzaal. Hierna werd ter vervulling van opengevallen plaatsen een drietal nieuwe leden in de oudercom missie gekozen. Den vertrekkenden werd een woord vaar dank gebracht voor hun in ruime mate be schikbaar gestelden ijver en tijd. In de hierna volgende pauze werd de gebruikeltike tractatie genoten. Na deze korte rust vertoonde de heer van Diik als 2 ertegenwoordiger van het gas. en electriciteit-bedrijf een aantal films die mede door het feit dat het geluidfilms waren zeer in den smaak vielen. Na afloop was er gelegenheid om met het onderwijzend personeel over de belan gen van de kinderen te spreken. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: J. Vreeburg, Voorstraat 29, Katwijk a/d. Rijn. Café. Wijziging. D. Parlcvliet Dz„ Dwarsstraat 21. Katwijk aan Zee. Brood-, koek- en scheepsbrood- bakkerij. Vestiging filiaal: Ligusterstraat 46, Katwijk aan Zee.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1