Nanking voor den val Aanbesteding HEERENHUIS ALLEEN BETERE KWALITEIT De laatste schuitenjager van Leidschendam Fa. I. ZANDVOORT's Slagerijen LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woemdag 8 December Ijj; BALLY SASBURG's BRANDSTOFFENHANDEL Uit de hand te koop IN DE BOCHT N.V. HET MOTORHUIS - Off. Ford Dealer Uit de Rijnstreek LAND- EN TUINBOUW MAGER PEKELSPEK RAUWE ROOKWORST FIJN GEKRUIDE ROLPENS ADVERTEERT IN HET „LEIDSCH DAGBLAD" VOLDOET OP DEN LANGEN DUUR De Japansche troepen, welke voor Nan king liggen, brengen op het oogenblik bele geringsgeschut in stelling. Het schijnt, dat zij verwachten, dat in Nanking geen be stuurswisseling zal komen, waardoor de stad zal worden overgegeven. De Japansche militairen willen blijkbaar de stad een bestorming besparen. Leek het aanvankelijk alsof de Chineezen geen verzet meer zouden bieden, later is het beeld veranderd. Er is in de voorsteden van Nanking hevig gevochten. De geheele stad is gehuld in rookwolken, welke opstijgen uit de gebouwen, welke door de Japansche vlie gers in brand zijn gestoken. Men schat, dat zeven Japansche regimenten aan den aan val deelnemen. Het hevigst schijnt gevoch ten te worden in de Oostelijke voorsteden. De Chineezen hebben de prachtige villa's, welke rond het mausoleum van Soen Jat Sen stonden, in brand gestoken om een rui mer schootsveld te krijgen. De Chineesche troepen houden het dorp Toenglioe, dat tus- schen twee heuvels ligt, nog bezet, zij heb ben uit het Noorden en Noordwesten ver sterking ontvangen. In het Zuidoosten hebben drie Japansche regimenten, gesteund door gemotoriseerde eenheden, het dorp Toenhoea, tien kilome ter ten Zuiden van het fort Kwanghoea aangevallen./In het Zuiden zijn twee Ja pansche regimenten opgehouden door Chi neesche troepen halverwege Molingkwan en Nanking. De Chineezen hebben het munitie depot, de petroleumopslaagplaatsen en het vliegveld met de hangars en werk plaatsen stelselmatig verwoest. Alle Chineesche vliegtuigen hebben de hoofdstad verlaten, op weg naar hun nieuwe basis in het binnenland, terwijl de beschadigde machines, die niet op tijd ge repareerd konden worden, vernietigd wer den. In het vertrek van maarschalk Tsjang Kai Sjek ziet men echter een teeken, dat de Chineezen niet voornemens zijn langer weerstand te bieden dan noodig is, om dsn terugtocht te dekken. De terugtocht zou hoofdzakelijk in Zuid- Westelijke richting geschieden langs den rechteroever van de Jangtse, d.w.z naar Oehoe, hetgeen den tegenaanval verklaart, die de Chineezen de laatste dagen hebben ondernomen in het gebied van Kwangte, om den Japanschen opmarsch naar het Westen te stuiten, welke dreigde den terug tocht uit Nanking naar Oehoe onmogelijk te maken. Japansche vliegtuigen hebben het snelle drie-motorige passagiersvliegtuig, waarin maarschalk Tsjang Kai Sjek en diens echt- genoote. benevens verscheidene Chineesche generaals en de Australische adviseur van Tsjang Kai Sjek. Donald. Nanking verlaten hadden, achtervolgd. Achtervolgers zoowel als achtervolgden vergden 't uiterst van hun motoren, doch geleidelijk won het passagiersvliegtuig, dat op een gegeven oogenblik bijna ingehaald dreigde te worden, op zijn Japansche ach tervolgers, die de jacht boven Anking, de hoofdstad van de provincie Ankwei, opga ven. Te Nanking gelooft men, dat. indien de Japansche vliegers geweten hadden, wie zich in het achtervolgde vliegtuig bevonden, zij de jacht veel langer zouden hebben voortgezet. Uit Tsjinkiang zijn reizigers te Nanking aangekomen, die melden, dat de geheele, 150.000 zielen tellende bevolking van deze eens zoo bloeiende havenstad over de rivier is gevlucht en dat de terugtrekkende Chi neesche troepen, de stad in brand hebben gestoken. Na Nanking's val. Onderwijl bestudeert het Japansche ka binet de houding, welke zij moet aanne men, wanneer Tsjang Kai Sjek naar het Westen van China terugtrekt om verder tegenstand te bieden. In dit geval zal de Japansche regeering ongetwijfeld de regee ring van Tsjang Kai Sjek niet meer er kennen. Ook is mogelijk, dat de regeering van Tsang Kai Sjek omver geworpen zal wor den en dat een nieuwe regeering vrede met Japan wil sluiten. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat de Japansche regeering nog geen plan nen heeft opgesteld voor het geval China vrede zal vragen. Wanneer Ohina dit ver zoek doet. zal Japan beginnen de voor waarden te bestudeeren. Het Chineesche verzet in het Noorden. Een Japansche militaire woordvoerder heeft toegegeven, dat de Chineezen druk bezig zijn met het aanleggen van een nieuwe Hindenburg-linie langs den rech teroever van de Gele Rivier, van Toeng Kwan, aan de grens van Sjansi, tot Kwan Sien op 60 mijl binnen de grens van Sjantoeng. De linie zal omstreeks 250 mijl lang zijn en bezet worden door 22 divisies. Tevens erkende de wooravoerder, dat de Chineesche troepen, die in Sjansi operee- ren, Pingjau, op 55 mijl Zuid-Zuid-West van Tal Joean Foe, heroverd hebben. Te Sjanghai. De Japansche consul-generaal heeft den voorzitter van het bestuur der internatio nale nederzetting te Sjanghai zijn veront schuldiging aangeboden in verband met hgt incident, toen de Japansche consulaire politie optrad op het gebied der nederzet ting. De consul-generaal verklaarde, dat dit optreden zonder zijn voorkennis is ge schied en dat stappen genomen waren, om herhaling te voorkomen. De regeling van deze zaak beschouwt men als een aanwijzing voor een meer ver zoeningsgezinde houding van de zijde der Japansche autoriteiten. De bemiddeling van Duitschland. In een verklaring over de houding van Japan ten aanzien van China zeide de woordvoerder van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken, dat hem niets bekend was omtrent het onderhoud van den Duitschen ambassadeur Von Dirksen met minister Hirota. Hij voegde hieraan toe, dat Japan er geen bezwaar in zag, dat landen, die belang hebben bij het Verre Oosten, zooals Duitschland en Engeland, hun goede diensten bewijzen om China aan te sporen, spoedig onderhandelingen aan te knoopen. De voorwaarden van Japan zijn wèlbekend: opgeven van de anti-Ja- pansche actie en nauwe samenwerking met Japan. Totnutoe heeft Japan nog geen ver zoek dienaangaande ontvangen. De pogin gen, welke tot nu toe zijn gedaan, be schouwt Japan meer als pogingen om de voorwaarden van Japan te weten te komen. Tsjang Kai Sjek naar Hankau. Tsjang Kai Sjek zou zich met het vlieg tuig, waarmede hij uit Nanking vertrokken is, naar Nantsjang begeven hebben, om vandaar naar Hankau door te reizen. Voor zijn vertrek heeft hij het opperbevel ln Nanking overgedragen aan generaal Tang Sjen Sji, die tihans de verdediging der hoofd stad met steun van generaal Koe Tsjoe Toeng, den militairen gouverneur van de provincie Kiangsoe, leidt. Hun hoofdtaak schijnt daarin te bestaan, den tegenstand zoo lang te handhaven, tot het gros der Chineesche troepen zich in veiligheid heeft gebracht. Geruchten over een volledig aftreden van Tsjang Kai Sjek nemen we vooralsnog niet au serieux. Zuidelijk Hopeh scheidt zich af. 23 districten van Zuidelijk Hopeh. welker vertegenwoordigers te Sjikiatsjwang zijn bijeen gekomen, hebben het „wanbeheer van generaal Tsjang Kai Sjek" afgezworen en zioh vereenigd in een „vredescommis- sie" als inleiding voor een nieuwe plaatse lijke regeering. In telegrammen werd den leiders van Nanking verzocht zich uit de politiek terug te trekken. Een motie werd aangenomen om de betrekkingen met de regeering der Kwo Min Tang te verbreken. Het nieuwe bewind is bereid zich te ver eenigen met de nieuwe regeering. welke in geheel Noord-China zal worden ingevoerd. Riep ie, Kees?! ALPHEN. Verz. Verg. Mij. Ziekenfonds „Alphen en Omstreken". In hotel „Toor" hield het Mij. Zieken fonds „Alphen en Omstreken" haar jaar- lijksche vergadering van de verzekerden van Alphen a. d. Rijn. Als voorzitter fungeerde de heer A. Groeneweg, vert. v. d verz., Bestuurspen- ningmeester v. h. Fonds. In zijn openingswoord zeide deze om. dat bij het Mij. Ziekenfonds een vrijwillig tweede tarief in studie is, waarin hoofd zakelijk die specialisten-kosten worden on dergebracht, welke thans noch bij het Ziekenfonds, noch bij de Ziekenhuisver - plegingsvereenigingen afdoend zijn gere geld en wel in de eerste plaats, de dikwijls hooge kosten van medische specialisten en daarnaast, zoo mogelijk de gansche kostten voor operatieve e.a. chirurgische behande lingen, met al de daaraan buiten de beta ling van ligdagen, verbonden uitgaven. Waar het laatste terrein door eenige zfiekenhuisverplogingsvereenigingen en dan altijd nog slechts gedeeltelijk wordt bestreken, zal dit die vereenignigen eerder ontlasten, dan schaden; zoodat met alle waardeering voor de lofuittingen aan het adres van het Mij. Ziekenfonds be dreiging van het ziekenhuisverplegings- wezen en zeker niet inmenging in interne aangelegenheden, de vereenigingen rakend, van het Mij. Ziekenfonds zal uitgaan. Ontegenzeggelijk, aldus spr.. streeft het Mij. Ziekenfonds ernaar de gelegenheid te scheppen haar verzekerden tegen elke bij betaling voor medische specialisten-be handeling en dikwijls daarmede gepaard gaand beroep op de publieke kas of in stellingen van weldadigheid, door een tweede vrijwillige tariefsinvoering te gaan vrijwaren. Het jaarverslag 1936 gaf geen reden tot aanmerkingen. Als verz. vert. werd herkozen de heer A. v. Emmerik en als zijn plaatsvervanger de heer Fh. Rogaar. Nadat nog eenige punten besproken waren volgde sluiting. Geslaagd te den Haag voor het examen Wiskunde L.O. de heer J. C. Pauw alhier. BOSKOOP. Lezing van ds. D. G. J. van Dingstee. In 't gebouw „Salvatori" trad. op uitnoo- diging van de confessioneele vereeniglng, afd. Boskoop op ds. D. G. J. van Dingstee uit Pijnacker met het onderwerp: „Kerk en Secte" Duidelijk zette spr. aan de hand van de Ned. geloofsbelijdenis uiteen, dat geen kerk in Nederland deze kan uitspreken dan de Vaderlandsche Kerk, zooals deze hier in onze landen is gegrondvest. Uitvoerig stond spr. stil bij de beteekenis van het woord „Secte" die door de eeuwen heen door Kerkvaders en concilies daar aan gegeven is. Spr: constateerde, dat zij alle ontstonden uit leemten. Spr. wees van de hand, dat de „Secte" de onbetaalde rekeningen van de kerk zouden zijn. Toch is er van de „Secte" nog iets te lee- ren, n.l. offervaardigheid en warme bezie ling voor het gestelde doel. Spr. uitte ook zijn bezwaren tegen het terugtrekken van de „Secte" van het maatschappelijk en poli tiek terrein. Wij hebben ons licht uitgedra gen op terrein des levens, maar dan ook afgezien van een te angstvallig vasthouden van de letter zooals een enkele richting in onze eigen kerk helaas te zien geeft. HAZERSWOUDE. Gelukkig Is het mond- en klauwzeer, dat ook in onze gemeente zoo ernstig heeft geheerscht, thans dermate afgenomen, dat verschillende boerderijen onbesmet zijn ver klaard. A.s. Zondag zal voor het eerst een kerkbus rijden, op initiatief van de kerke raden der Ned. Herv. en Ger. Kerk. KOUDEKERK. Schietwedstrijd. In een der lokalen van de O.L.-school hield de Burgerwacht een ouderlingen schietwedstrijd om St. Nicolaas geschen ken, welke door een ingezetene beschik baar waren gesteld. Het hoogst aantal punten op dezen wedstrijd werd behaald door de heeren J. Ravensbengen en J. Bijleveld nun. 98 punten. De prijzen wer den uitgereikt met een toepasselijk woord door den commandant G. Schouten. Een 25-tal schutters ging met een prijs huiswaarts. Te Leidschendam is in den ouderdom van 73 jaar plotseling overleden de heer C. Visser, die daar nog de eenige was. die het beroep van schuitenjager van jongs- afaan uitoefende en ook den goeden tijd in dat be,drijf heeft meegemaakt. Nu deze is heengegaan, kan dat beroep te Leidschendam wel tot het verleden worden be schouwd. - Hierboven ziet men Visser in de uitoefening van zijn functie, die hij zooveel jaren met ijver heeft vervuld. GROENTEN BEWAREN. De groentensoorten welke door vorst of anderszins bedorven kunnen worden, zijn nu in veiligheid gebracht. We denken bijv. aan roode bieten, schcrseneeren, ramenas, e d. Deze zullen in den grond niet spoedig bevriezen, maar wanneer de grond hard ls, kunnen we met geen mogelijkheid deze wortels oogsten, want met den grond ver splintert ook de groente. Om er dus gere geld van te kunnen gebruiken brengen we ze in schuur of kelder. Een zolder is voor de meeste soorten minder geschikt, omdat de luclht er gewoonlijk droog is. Waar we een en ander ook opslaan altijd is het aan te bevelen de wortels met zand te mengen om het slap worden te voorkomen. Het liefst leggen we alles, laagsgewijs tusschen duin zand. Ook komen er dan geen muizen aan. Grootere hoeveelheden kunnen, evenals aardappelen, od een droog gedeelte ln den tuin in een kuil bewaard. Er dient dan steeds een hoeveelheid voor direct gebruik binnen te zijn. omdat ook zulke kuilen bij vorst moeilijk kunnen geopend worden. Van de koolsoorten blijven alleen de boeren, en spruitkool den geheelen winter op het land. Deze groenten worden door het bevriezen zelfs minder bitter en zachter van vezel. Alleen in zeer strenge winters, als bijv. 192829 bevriest dit gewas tot hooi: na den vorst was het totaal ver droogd en onbruikbaar. Roode. witte en savoye kool kan gewoon lijk niet veel winter hebben en dient vóóraf binnen gebracht. Kleine partijen hiervan kan men, met den stronk omhoog, ergens ophangen of wel op een droge, vorstvrije plaats bij elkaar leggen. In Noord-Holland wordt deze groente den geheelen winter door bewaard in speciaal daarvoor gebouw de schuren. Tijdens de bewaring wordt alles geregeld nagezien en van rotte plekken ontdaan. Op hoogere gronden kan men deze kool langen tijd bewaren in kuilen als bovenbedoeld, zooals ook voor aardappelen worden gemaakt. Met behiulp vam een paar takkebossen wordt gezorgd, dat de over tollige waterdamp naar buiten kan worden afgevoerd, P r e i is een gewas, dat gedurende den winter opgeld doet. Vooral bii vriezend OUDE WETERING. IJsclub „Ijsvermaak zij ons Doel". In Hotel van den Bosch vergaderde bovengenoemde IJsclub onder leiding van den voorzitter, den heer J. C de Jong. Het batig saldo bedroeg volgens rekening van dn penningmeester f. 316.91. De reke ning werd na controle onder dank vast gesteld. De aftr. bestuursleden de heeren J. L. Zoet, P. L. de Jeu, K. Los en P. H. van den Bosch werden bij accl. herkozen en namen hun herbenoeming aan. Bij de rondvraag vroeg de heer J, J. de Jong Inlichtingen inzake de besprekingen over het aanleggen van een verlichte ijs baan. De voorzitter antwoordde, dat deze besprekingen te zijner tijd zullen worden hervat. Hierna sluiting, waarop de feeste lijke bijeenkomst geopend werd. Met groote animo is toen gekaart en ge domineerd, terwijl de leden werden ver rast met een 2-tal gratis consumpties. Te ongeveer 12 uur werd deze goed ge slaagde avond gesloten en zijn de prijzen aan de winnaars uitgereikt. weer is dit gewild om te stoven of voor soep I Om hiervan geregeld bij de hand te hebbe nemen we de planten alle uit den grond e; I kuilen ze ergens op tusschen blad of blad-1 aarde. De bladeren gaan tot aan de toppen in de bedekking. Vooraf worden rottende bladeren afgenomen, de wortels blijven er grooten deels aan. Het voordeel van deze behandeling is. dat we de hoeveelheid plan. ten van een groote bed op een klein hoekje kunnen bijeen zetten. Bij sneeuw of vrie zend weer kunnen we hierover gemakkelijk een mat of een paar aakken aanbrengen zoodat we bij elke weersgesteldheid prei tot onze beschikking hebben. Door het diep inkuilen worden de stengels over een groot gedeelte bleek, zoodat de gebruikswaarde wordt verhoogd. Ook komt het land vrij en kunnen we dit, zoo noodig, mesten en spitten. Uien kunnen vooral goed bewaard, wan. neer ze afkomstig zijn van kleigrond en dan in het bijzonder de zaai-uien. Poot- of plantuien duren gewoonlijk minder lang en worden dan ook het eerst opgemaakt. Deze bollen gaan gedurende den winter niet zelden rotten, ook wanneer van bevriezen geen sprake is geweest. Zooals boven opge merkt, zijn uien van zwaren grond voor bewaring het meest geschikt. Een droge zolder is voor bewaarplaats te gebruiken de bollen worden in een enkele laag uitge spreid en bij vorst met papier gedekt. Die bollen welke een dikken stengelhals en een breede wortelplaats vertoonen. worden voor het gebruik het eerst genomen omdat deze minder goed bewaren. De wortels van Brusselsch lof zijn nu ingekuild om er de bekende kropjes te kweeken. Zeer goed gaat dit bulten, zon. der behulp van glas. De wortels en kropjes mogen wel nat worden, maar de wortels mogen niet voortdurend in het water staan Dus op lage, natte gronden wat hoog in kuilen. Klei. en veengrond is niet geschikt om de wortels te dekken en om er de krop jes ln te laten ontwikkelen. Hiervoor dient duinzand aangevoerd, of wel men bezigt voor dit doel kaf. turfmolm, bladaarde ed Hierop wordt een bedekking van blad of afval aangebracht tegen vorst. De gevormde kropjes mogen nl. in geen geval last hebben van de vorst, want dzn is verrotten een direct gevolg. Wanneer in het voorjaar geen winterkou meer is te ver. wachten kan laatst bedoelde dekking beter weggenomen worden om den invloed van de voorjaarszon beter toe te laten. Gewoonlijk kan vanaf half Maart buiten geoogst en de kroppen zijn, althans wanneer goed ont wikkelde wortels zijn gebruikt, van beste kwaliteit. Door de kuilen met een dikke broeilaag te dekken kan de oogst van de kropjes aanmerkelijk worden vervroegd er: hiervoor worden speciale witlof verwar mingsinstallaties gebruikt. Door de wortels ln de ongestookte kas of bak ln te kuilen wordt ook meestal in Februari geoogst. De laag. waarin de knoppen zich ontwikkelen wordt hier niet gegoten. Kruiden als peterselie en selderij kunnen heelwat vorst verdragen. De smaak gaat evenwel 's winters buiten verloren Daarom is het aan te raden van deze gewassen een deel in een kouden bak te planten van buiten. De groote bladeren worden dan allemaal afgebroken. Spoedig groeit alles aan en kan er geregeld van worden geoogst gedurende den winter. De knollen van knolselderij kunnen dicht tegen elkaar gekuild, ln bak of schuur wor den bewaard. Vragen op Tuinbouwgebied aan oe Redactie onder motto „Tuinbouw". De Commissie van Beheer over Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest, zal op Maandag 13 December a.s., des voormid dags 10 uur op het Raadhuis te Leiden, Rapenburg 12, in het openbaar aanbesteden de levering van: 2458 Brood, Kruidenierswaren, enz., gedurende het 1ste halfjaar 1938 en van Vleesch en Vleeschwaren gedurende het eerste kwar taal 1938. De voorwaarden dezer aan besteding zijn te verkrijgen op het Bureau van Endegeest. De Commissie van Beheer, M. G. VERWEY, Voorzitter. J. A. v. d. STOK, Secretaris. LEIDEffr Oude Vest 55, Tel. 880 - P.K. Koorsteeg 26, TeL 514 - Hoogewoerd 42, Tel. 3390 - Van der Waals straat 19, Tel. 3717 - OEGSTGEEST: De Kempenaer- straat 87, Tel. 2411 - NOORD WIJK: v.h. v. d. HORST, Kerkstr. 64, Tel. 100 - ALPHEN a. d. RIJN: Prins Hendrikstraat 29, hoek Zaalbergstraat, Telefoon 348 KATWIJK AAN ZEE: Badstraat 4, Tel. 313. Neemt U eens proef met onze speciale winterartikelen, die uitmunten door smaak en kwaliteit. VOOR DE ERWTENSOEP STEEDS VOORRADIG HAMSCHIJF, KNIESCHIJF en VARKENSPOOTEN. J. v. d. ZANDEN BN ZOON Batee straat 7-7 Tel. 1189 SCHOENEN 7558 Te koop aangeboden een BRUG 4 M. lang, 1.20 M. breed, rus tend op 4 ijzeren binten, met leuningen, zoo goed als nieuw. Aanbiedingen onder no. 2486 Bur. van dit Blad. Te huur of te koop gevraagd tegen 1 Mei a.s. in Oegstgeest of Leiden Huurprijs niet boven f800. bevattende 7 kamers, badka mer, keuken, zolder en tuin, bij voorkeur landhuis. Brieven Bur. van dit Blad onder no. 2474. ONZE HOLLANDSCHE KWALITEIT IS BEST! Onze Belgische kwaliteit (Domaniale - Petit Bacnure) is beter. Wij stellen hoogen prijs op een proeforder, want daarna blijft U afnemer. 9880a voorheen Amst. Anthr. Mij. NOORDEINDE 34 - TELEF. no. 1523 - PESTHUISLAAN. OM CONTANT GELD. Een Chevr. Vrachtauto; een 14 P.K. Ruwoliemotor; Cycloon met pijpen; Jacobsladder. Beu- ker, Drijfas en Poe lies, lagers, karen, maalstoel, lorriebak, autobanden, schilderijen, hout enz. - Dagelijks te bezichtigen van 9—12 uur v.m. 2475 Fa. VERHEUL LOS, Hazerswoude (Rijndijk)» of bij groote snelheden geen „unheimisch" gevoel. Muurvast ligt de FORD V 8. 2465 „Veiligheid voor alles" is het parool van Ford. Vraagt prospectus en demonstratie. Bezichtigt onze Showroom. KANTOOR: MORSCHSINGEL la - TELEF. 2135/36. 4-2

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 8