BUITENLAND IEIDSCH DAGBLAD - Eersle Blad Woensdag 8 December 193] MAGGrsOEPEN De strijd in Spanje EEN PRACHTIG IIEFDADIGHEIDSCONCERT. Ten bate der Blinden- SVerkinrichting. Dit concert is, althans artistiek gespro ken, een volslagen succes geworden! Het financieele gedeelte ligt buiten onze com petentie. doch zeker is. dat de kunstzin nige prestaties een volle Stadsgehoorzaal gewettigd hadden en niet een middelmatig bezette, zooals nu het geval was. Deze middelmatige opkomst heeft echter geens zins afbreuk gedaan aan het enthousias me en de ernstige toewijding der vele medewerkenden, die zich met zooveel lief de gegeven hebben voor een prachtig doel. Allereerst: het Leidsch A Capellakoor. Men weet uit onze uitvoerige analyse van het vorige optreden, hoezeer wij ingeno men zijn met het kunnen van deze kleine I groep beschaafd zingende zangeressen en zangers, die onder de van eruditie getui gende directie van Willem Mizée zich ge stadig wisten te ontwikkelen en die thans een zoodanigen trap van technische en geestelijke ontwikkeling hebben bereikt, dat -Virij er trotsch cp zijn. zulk een uitstekend geschoold ensemble binnen de Leidsche diuren te mogen bézitten. Wellicht zal deze veste op den duur ook nog eensnaar buiten doorbroken kunnen worden en men dan ook in andere plaatsen kunnen toonen. hoe goed men in de Sleutelstad kan zingen. Willem Mizée bewees een vorig maal reeds een voortreffelijk kenner van be- neerschten en zuiveren A Capellazang te zijn en onze hooggestemde verwachtin gen voor dezen avond, zijn volledig in vervulling gegaan. De opmerkelijke voor uitgang dank zij serieuze studie heeft zich weer duidelijk gemanifesteerd! Mizée wéét wat zineen is: hoe resonans- vol. glanzend en krachtig, zonder eenig forceèren kan dit materiaal klinken, tech nisch uitnemend geschoold als het Is. Hoe duidelijk is de articulatie, hoe juist aan gevoeld ook de voordracht, om maar en kele der uitnemende eigenschappen van dit koortje te noemen. Willem Mizée is ook een man van smaak, die niet schroomt zijn programma belang rijk te maken, zoowel wat het oude, als moderne genre betreft. Met bewondering herinneren wij ons bijv. de doorleefde en ocwogen interpretatie van Diepenbrock's geniaal en vloeiend voor de stemmen ge schreven „Carmen Saeculare". een zware opgave, waarin de moeilijke passages ech ter gemakkelijk overwonnen werden. Deze compositie werd tot de climax van de vele koorwerkjes, die ons in groote verschei denheid voorgezongen werden. Speciaal willen wij releveeren eenige interessante, sterk nationaal getinte Slavische zangen van Jossip Slavensky. die ons qua uit spraak en karakter voortreffelijk geslaagd leken. Poulenc's „Luire", met de moei lijke sopraanpartijen, was eveneens een staaltje van bijzondere kunde. Speciaal Soep op tafel. een oongenome inleiding voor de maaltijd.komt de gezondheid ten goede en verhoogt de ge zelligheid oon tafel. Mits het een echt-smakelijke soep is... MAGGI* Soep! Een MAGGIS Soep is voedzaam en lichl-verteerbaor en van een bijzonder-fijne kwoliteit. Bovendien kunt U met MAGGI* Soepen nog eens afwisseling brengen er zijn 20 soorten! 2462 (Ingcz. Med AQUARIUM- EN TERRARIUMHOUDERS- VEREENIGING „NATUURGENOT". Film over de forellenteelt. Bovengenoemde vereeniging hield gister avond een propaganda-vergadering in „Huize Feenstra", waar o.a. de film ..Fo rellenteelt" vertoond werd. Allereerst richtte de voorzitter een woord van welkom tot de heeren dr. L. v. d. Perk en J. A. Zeeuw v. d. Laan, resp. voorzitter en secretaris van den Ned. Bond v. Aquariumvereen. Na ge wezen te hebben op het mooie doel, dat de bond zich stelt, richtte spr. zich tot hen, die nog steeds den bond aanvallen. Hierna kreeg dr. v. d. Perk het woord ter inleiding van de film „Forellenteelt". Aan de hand van een serie lantaarnplaatjes liet spr. zien hoe een cel bevrucht wordt en groeit. We zien dan hoe de zaadcellen samensmelten met de vrouwelijke cellen en hoe onder de kiemplaats van dat nietige eitje, zich een wonder voltrekt, dat ons in spanning houdt van het eerste tot het laatste beeld. Daar groeit in dat kleine eitje een wezentje, dat we later als volwassen forel terugvinden in groote vijvers. Tot in de kleinste bijzonderheden zien we hoe de DE OVERWEG IN DEN RIJNS- BURGERWEG. De A.N.W.B. heeft tot den Minister van Waterstaat het verzoek gericht een spoe dige oplossing van het verkeersvraagstuk, geschapen door den overweg in den Rljns- burgerweg, zooveel mogelijk te willen be vorderen AANBESTEDING. Door de architecten H. H. Verhulst, de Bruijn en Bouter werd heden aanbesteed het amoveeren van perceel Haven 26 en het ter plaatse bouwen van een garage, een verkoophal met twee bovenwoningen voor rekening van den heer J. J. F. van der Meer. Er waren 26 biljetten ingeleverd, waarop ak volgt was ingeschreven: K. Burgy f.9500: J. van Iterson, Rijnsburg f.9732: A. J. Langeveld f.9788. J. H. Albers, Den Haag f.9799; Schreuder en v. Dillen, Was senaar f.9944; A. J. de Later, Oegstgeest f.9950; Bouter en Harteveld f.9948: Jac. v. Riet f.9999; Deerenberg en van Wijk, Al phen f. 10.100; Ph. Meyers. Oegstgeest f. 10.150; T. G. Barthen en Zn. f. 10.330; J. v. d. Wal, Zandvoort f. 10.337A. Voordouw, Zoeterwoude f. 10.400; J. H Houps f. 10.456; J. v. Noort, Benthuizen f. 10.532; Gebr. Schotte, Zevenhuizen f. 10.600; Groen en Bregman, Benthuizen f. 10.694: A. J, v. Bennekom. Zoeterwoude f. 10.748; C. Koppe. Alphen f. 10.990: G. Hillenaar f. 11.349: Th. L. J. Zitman, Zoeterwoude f. 11.400; fa. Leenheer. Koudekerk f. 11.573; fa. Heems kerk en Oudshoorn f. 11.700; J. de Wit. Lei derdorp f. 11.777: Bouwbedrijf NV. Wame- rijn, Den Haag f 13.100. De begrooting bedroeg f. 11 416. De gunning werd aangehouden. Waar geen woonplaats is vermeld, is deze Leiden. een compliment voor de correcte' uitspraak kern vanhet eitje, omgeven door eiwit de iq TPrP vrwwiirior vort Viof ir\rvern an c/»Vt 3o o Va van het Fransch. Het zou ons te ver voeren al het ge zongene te memoreeren. Diepenbrock's geestiee ..De groote hond en de kleine kat" was een levendig getroffen slot van een serie zangen, die ons bij voortduring kon boeien. Willem Mizée. wien men als eenige te kortkoming zijn overgroote bescheiden heid kan verwijten, verdient het ten volle, wanneer méér aandacht dan tot nu toe, op hem valt. Wie zulke resultaten weet te bereiken, kan in de toekomst nog groote dingen doen! De eminente medewerking van twee on zer grootste artisten, t.w. Suze Luger (alt) en Jaap Stotijn (hobo), aan den vleugel gesecundeerd door Hans Franco Monoes, gaf aan dit op hoog peil staande con cert nog meer waarde en cachet. Beiden Heten zich eerst hooren in twee zeldzaam schoone Bach-aria's. Stelde de harmonie tusschen dit trio aanvankelijk even te leur vooral in rhythmisch opzicht al spoedig had men elkaar volkomen ge vonden en kon een groote eenheid gecon stateerd worden. Opmerkelijk was de groote verscheiden heid in toongeving eerst donkerge kleurd, later van een stralende helderheid van Suze Luger's prachtige alt, die ge heel .losgezongen" vooral, mede door de muzikaal-intelligente voordracht een ver wonderlijk schoon licht wierp op eenige sublieme Wolff-liederen. Haar succes was groot, evenals dat van onzen meester- hobuist Jaao Stotijn, wiens hobo weer on vergelijkelijk brillant geklonken heeft. Wie hem beluisterde in de Teleman- sonate of in de beminnelijke Scènes Ecos- sabes van Benjamin Godard, realiseerde zich, dat hier de begaafdste hoboïst speel de die wel „überhaupt" zal zijn aan te wijzen. Stotijn's „zich-geheel-ihleven", brengt steeds weer nieuwe, verrassend- fijne trekjes en duizenderlei schakeerin- gen. die hem tot een kunstenaar „par ex cellence" bestempelen. Dit gevarieerde en mede daarom zoo boeiende concert, heeft allen tot grootste aandacht en dankbaarheid verplicht. Wil lem Mizée ontving een prachtigen lauwer krans en is, evenals de solisten, welver diend beapplaudisseerd. Hans Franco Mendes heelt zich met veel zorg van zijn niet gemakkelijke accompagnateurstaak "'yioge dit geslaagde concert, dat door me»rdere autoriteiten, w.o. diverse wet houders werd bijgewoond, een financieel voordeel opleveren voor de zoo nuttige Leidsche BUnden-Werklnrichting. latere voeding van het jonge vischje, zich splitst in twee gedeelten met ieder 4 zgn. lissen, hoe. deze aangetrokken door cen trale lichaampjes zich vervormen, hoe een zaaddiertje het ei opzoekt, zich door den eiwand boort en daar samensmelt met de kern van het er We zien hét- ontstaan der zgn. oermaag. die zich na het moerbei- stadium door insnoering der cellen vormt, om daarna op de film. hetzelfde maar dan in levenden toestand op den voet te volgen. Voor de consumptie wordt de forel in kweekerijen in groote vijvers gehouden. Als de forel geslachtsrijp is, wordt van manne lijke en vrouwelijke exemplaren de hom en kuit afgestreken in groote kommen en flink door elkaar geroerd, zoodat alle eieren bevrucht worden. In verschillende brood kasten wordt nu deze kuit uitgezet op daarin aangebrachte traliewerken, zoodat het water er steeds overheen kan stroomen, zonder ze nochtans mee te voeren. Hierna zien we dan. zooals reeds vermeld, de ont wikkeling van ei tot volwassen visoh. Ter aanvulling kregen de aanwezigen nog een klein filmpje te zien van het voederen en eten van karpers, zeelten en snoeken. Tot slot vertoonde dr. v. d Perk een serie in natuurlijke kleuren opgenomen lantaarn plaatjes van tropische visschen en van onze Holl. waterflora Het was ongeveer 11 uur toen de voorz. de vergadering sloot en de aanwezigen meer dan voldaan huiswaarts keerden Het was een avond van intens natuurgenot! ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde, letter L, de dames: I. Zijlmans (Den Haag' en W. J. Oudegeest (idemi; voor het doctoraal examen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Plantkunde, de heer E. van Olden (Den Haagt; idem, hoofdvak Scheikunde: mej. M. E. Marczak (Den Haag); idem, hoofdvak Natuurkunde: de heer E. E. F. Zweers (Terwlnselen, L.). DE ALGEMEENE TOESTAND Delbos te Boekarest. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. N V. Maatschappij tot Exploitatie van Winkels in Consumptie-artikelen „Wica", Haarlemmerstraat 18, Leiden. Hoofdzaak: Oosterbeek. Het filiaal te Leiden zal per 31 Dec. 1937 worden opgeheven. ONTSPANNINGSVER. „V. O. A." DE BLIJDE GEBEURTENIS IN' h«T PRINSELIJK GEZIN. Er zal een lichtstoet worden gehouden. Op initiatief van de Nationale Contact- Commissie zal. naar aanleiding van de ver wachte heuglijke gebeurtenis in het Prin selijk gezin op den avond van den dag dier gebeurtenis, of, zoo zu-lks te laat bekend mocht worden, op den daaropvolgenden avond een lichtstoet worden gevormd, waaraan door verschillende vereenigingen en groepen kan worden deelgenomen. In de gisteravond gehouden vergadering is een comm;:s e tot uitvoering benoemd, bes'aande uit de heeren mr. F. J. J. Trap man, voorzitter, J. Mulder, secretaris en mei H. C. van Santen en de heeren B. de Koning C. A. de Bruyn, Joh. Brouwer en K. Cebol als leden. Alle YEtreenigingen en groepen kunnen onder een verantwoordelijk leider aar. dezen lichtstoet, waarvoor de fakkels door de commissie zullen worden verstrekt, deel nemen. De aanmelding moet spoedig plaats hebben. Sint Nicolaas-feest viering. Evenals vorig jaar kon het bestuur van bovengenoemde vereeniging, aan de kin deren der leden gisteravond een St. Nico- laasfeestje aanbieden. De bijeenkomst werd met een welkomstwoord geopend door den voorzitter. Daarna werden de kinderen beziggehou den met eenige spelletjes en het zingen van St. Nicolaas versjes, maar het voornaamste was toch het oogenblik dat St. Nicolaas met Piet zijn intrede deed. Met vreugde en gejuich werd hij ontvangen. Verscheidene meisjes en jongens zongen een versje voor St. Nicolaas en ontvingen van den Sint hiervoor een extra prijsje. In middels lieten de chocolademelk en de koek zich goed smaken Om ruim 8 uur moest de 1 Sint met Piet vertrekken. Na een hartelijk afscheid van de kinde- ïén eij het uitdeelen van een zak lekker nijen, vertrok de Sint met zijn gevolg. Voldaan en met blijde gezichten gingen de kinderen huiswaarts. Hierna sloot de voorzitter de heer W. v. Loeff deze geslaag de bijeenkomst met een woord van dank aan allen, die medegewerkt hadden om dezen avond te doen slagen. Voor het alhier afgenomen examen van apothekers-assistent zijn geslaagd de dames F. L. Taconis (Den Haag) en M. A Rodenburg (Delft). Geslaagd voor het examen Engelsche handelscorrespondentie: mej. J. Streefland en Tr. Zwetsloot, leerlingen van de Zusters. Pelikaanstr. 1, alhier. Voor het examen „Boekhouden" slaagden J Freijser, R. v. Galen en N. Spuyman, voor Ned. Handelscorrespondentie M. Cuppen en T. van Hartevelt, leerlingen van de Maria- school aan de Haarlemmerstraat. Maandag a.s. zal onze stadgenoot prof. mr. J. M. van Bemmelen in het Leidsche Volkshuis spreken over een onderwerp, dat hen die met de opvoeding van kinderen be last zijn of daarvoor belangstelling hebben zeker zal interesseeren, n.l. over: „Wange drag bij kinderen". EXECUTEURS-TESTAMENTAIR VEROORDEELD. Tot anderhalf jaar met aftrek van voorloopige hechtenis. De rechtbank te Amsterdam deed van daag uitspraak in de strafzaak tegen een 47-jarigen handelaar en een 52-jarigen timmerman, verdacht van ernstige knoeie rijen als executeurs-testamentair van de nalatenschap van hun vader en schoon vader. De rechtbank veroordeeld hen ieder tot anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest wegens het afleggen van een valsche eed bij het indienen van in ventaris memorie. Deze twee mannen had den ruim f. 50.000 niet opgegeven, doch zelf gehouden. De andere erfgenamen diende een klacht In, met het gevolg, dat belde executeurs werden gearresteerd. Aanvankelijk ontkenden zij, doch ter zitting gaven zij toe ongeveer f. 50.000 aan effecten in hun woning te hebben verborgen. Zij verklaarden echter, dat zij dit geld van hun vader hadden gekregen voor hij stierf. Van de ten laste gelegde verduistering en de valschheid in ge schrifte werden zij vrijgesproken. Het O.M. had een jaar gevangenisstraf gevorderd zonder aftrek van voorarrest. Stojadinowitsj te Rome. De Fransche minister van buitenland - sche zaken, Delbos. is gisteravond bij Snuatyl de Poolsche-Roemeensche grens gepasseerd. In den trein heeft hij een be- groetlngscommuniqué tot het Roemeensche volk opgesteld, waarin hij zichzelf geluk kig prijst zich in een land te bevinden, dat alle Franschen zoo na aan het hart ligt. Het doel van zijn bezoek is de bezoeken van koning Carol en Antonescu aan Parijs te beantwoorden en bovendien is het bezoek ingegeven door den wensch van de Fran sche regeering in de huidige internationale politieke omstandigheden een sterke band te onderhouden met een bevriend land, waarvan de politiek gegrondvest is op de zelfde vreedzame beginselen. De nationale boerenpartij, de voor naamste oppositiepartij in Roemenië heeft besloten niet deel te nemen aan de ont vangst van Delbos. De partij heeft in een mededeeling aan de pers uiteengezet dat de redenen van dit besluit niet meegedeeld kunnen worden, doch het besluit is niet ge richt tegen Frankrijk of den Franschen minister, integendeel. Men veronderstelt, dat het besluit ge nomen is om binnenlandsche politieke redenen, welke in verband staan met de komende verkiezingen op 20 Dec, a.s. Delbos is hedenochtend kwart over tien te Boekarest aangekomen. Het station was versierd met de Fransche kleuren en op het perron werd Delbos verwelkomd door een groote groep vooraanstaande personen, o.a minister Antonescu, de minister van ouiteniandsche zaken en verschillende andere ministers, alsmede het diplomatieke corps en het personeel van de Fransche legatie. Na de gebruikelijke begroeting ver liet Delbos het station door een haag van schoolkinderen, die voor deze gelegenheid vrij hadden gekregen. De kinderen riepen hoera en brachten den Olympischen groet. Te kwart voor elf begaf Delbos zich naar het paleis des konings om zijn naam in het register te schrijven; vanmiddag zal hij bij den koning lunchen, terwijl de middag gewijd zal zijn aan besprekingen met de Roemeensche staatslieden. Van avond biedt Delbos een diner aan op de Fransche legatie, waarbij ook de koning zal aanzitten. Turkije doet pogingen Delb06 in Februari op bezoek té ontvangen. Gistermiddag om zes uur heeft Stoja dinowitsj in tegenwoordigheid van Ciano wederom een onderhoud gehad met Mus solini. Vervolgens zat hij aan een diner aan, dat door Ciano was aangeboden. In het forum-Mussolini is de Joego Sla vische premier gehuldigd door de iictoren- jeugd. Tienduizenden jongens en meisjes, die alle organisaties der lictoren] eugd ver tegenwoordigden, alsmede een groote menigte toeschouwers waren aanwezig. De duce, Stojadinowitsj en mevrouw Stoja dinowitsj werden geestdriftig toegejuicht. Bij zijn bezoek aan het Vaticaan heeft Stojadinowitsj gedurende een half uur met den Paus en veertig minuten met kardi naal-staatssecretaris Paccelli gesproken. De zeer hartelijke besprekingen hadden betrekking op de aangelegenheid van het concordaat De Heilige Stoel wil de ont wikkeling niet overhaasten. In Duitsche politieke kringen verklaart men. dat de Joego Slavische minister president zich binnenkort, vermoedelijk in de tweede helft van Januari, naar Berlijn zal begeven, om het bezoek te beantwoor den, dat von Neurath eenige maanden ge leden aan Belgrado heeft gebracht. bij een der leiders der organisatie een hoe veelheid ontplofbare stoffen aangetroffen Twee leden der organisatie zijn gearres teerd. Het zijn een schilder, zekere Miel- nik, en een bankbediende, zekere Kud- delski. die behooren tot een organisatie van uiterst rechts. Deze organisatie stelde zich voor aanslagen uit te lokken op een (ehuis van studenten te Lwow, ongetwij. feld omdat de rector-magnlficus der unl- »erslteit weigerde de Joodsche studenten uit de collegezalen te bannen. De rector heeft ontslag uit zijn functie verzocht, doch de senaat heeft zijn verzoek niet in gewilligd. Later zijn nog 10 personen gearresteerd De activiteit der organisatie schijnt voorai anti-semietisch te zijn. POLEN Terroristische organisatie ontdekt. De politie heeft te Lwow (LembergJ een terroristische organisatie ontdekt, welke een aantal aanslagen beraamde. Zij heeft FRANKRIJK De kwestie van heropening der tentoonstelling Met negen tegen vier stemmen heeft de handeiscommissle der Kamer, na een uit eenzetting van minister Chapsal, een gun stig oordeel uitgesproken over het plan tot heropening van de Parljsche tentoon stelling in 1938. ENGELAND Motie tegen Attlee ingediend. Het conservatieve Lagerhuislld Lidall, heeft gisteravond in het Lagerhuis een motie ingediend om censuur uit te oefenen op Attlee, den leider van de labour-partij. in de motie wordt Attlee beschuldigd zijn woord te hebben gebroken in Spanje niet legen de niet-inmenglngspolitiek te spre ken. DANZIG Communisten in vrijheid gesteld. De Senaat heeft vijftien vroegere com munisten die wegens politieke delicten tot gevangenisstraffen tusschen 15 maanden en 5 jaar veroordeeld waren, In vrijheid gesteld. Een der ambtenaren heeft ver klaard, dat men ook moeite zal doen, den veroordeelden werk te verschaffen. ITALIË. - Graziani wordt Markies. De koning heeft den aftredenden on derkoning van Abessynlë maarschalk Gra ziani, den titel van markies van Neghe" verleend. TSJECHO-SLOWAKIJE Overeenstemming inzake de Poolsche minderheden. De regeering en de Poolsche minderheid zijn het vrijwel eens geworden over een overeenkomst, die analoog is aan de over komst, die op 18 Jan. werd gesloten tus schen de Duitsche minderheid en de re geering van Tsjecho-Slowakije. Minister president Hodza heeft een delegatie ont vangen, welke ajle partijen der Poolsche minderheid vertegenwoordigde. In geheel Tsjecho-Slowakije wonen 91.763 Polen, vol gens de laatste gegevens. VEREENIGDE STATEN Dc aanklacht tegen wijlen Andrew Mellon. Het federale bureau voor inkomstenbe lasting heeft indertijd, naar men weet, een eisch tot betaling van 3.075.103 dollar ingediend tegen wijlen Andrew Mellon. De regeering heeft thans ln dezen een be slissing genomen; het grootste gedeelte van het geëischte bedrag behoeft niet te vrorden betaald, aangezien men tot de overtuiging gekomen is, dat Mellon geen onjuiste belastingaangifte heeft gedaan met de bedoeling de belasting te ontdui ken. O. L. SCHOOL SCHUTTERSVELD. Ook aan bovengenoemde school Is weer een zeer geslaagd Sint Nicolaasfeest gehou den. Voordat de Sint arriveerde, bewerk stelligden zang met pianobegeleiding van mevr van Doorn, het optreden van den Haarlemschen goochelaar Jan Vogel en een tooneelstukje „De droom van Juffrouw Flims" onder regie van den heer Koolhaas, een zeer opgewekte stemming. Vervolgens verscheen Sint Nicolaas ten tooneele, die de feestvreugde ten top voer de. Natuurlijk werden daarbij vjgrsnaperln- gen rondgediend, zoodat de kinderen een heerlijken middag beleefden. Hun vreugde was de alleszins verdiende belooning voor de vele moeiten, welke de oudercommissie ztph had gegeven om dezen middag te organiseeren. Zoo! nou heb ik de radio ingesteld op Frankfurt!.. U heeft dup bijna den geheelen nacht een uitstekend progbamvl De niet-inmenging. Gistermiddag is de non-lnterventie-com- missie te Londen opnieuw bijeengekomen; na afloop der vergadering is een commu niqué uitgegeven. Daarin wordt allereerst gezegd, dat de commissie de antwoorden van belde partijen in Spanje heeft bespro ken en tot de conclusie is gekomen, dat deze van zoodanigen aard zijn, dat het der commissie mogelijk is haar taak voort te zetten. Ook heeft de commissie zich bezig gehouden met de wijze, waarop de belde commissies, die naar Spanje zullen worden gezonden, zullen worden samengesteld. Men kwa/m overeen, dat de voorzitter in- formeele besprekingen zou beginnen met de vertegenwoordigers der meest betrok ken regeeringen ten einde tot een accoord op dit punt te geraken. Ook heeft men het rapport besproken over de informeele besprekingen betref fende de opdracht te verstrekken aan de beide onderzoekcommissies. Het rapport van de technische onder-commissie voor het verleenen van oorlogvoerenden-rechten is eveneens ter tafel gekomen. Zoodra de commissie tot besluiten is geraakt, zullen deze aan de voltallige commissie worden voorgelegd. Ook de Rus Maisky ging in principe mee met de besluiten, al twijfelde hij of Franco's antwoord wel bevredigend was. B.v. de door Franco geformuleerde eischen, volgens welke de rechten van oorlogvoe rende hem zouden moeten worden toege kend. wanneer drieduizend vrijwilligers zou den gijn teruggetrokken, acht hij „een zeer slechte grap" ten koste van het niet- lnmengingscomité. Leening van 250 millioen aan Franco. In antwoord oo een beroep der rechtsche regeering hebben de banken een crediet verleend van 250 millioen peseta's om haar -te hel oen hst graonvraagstuk op té lossen. Franco's blokkade. Van Franco is te Londen een schriftelijke nota ontvangen over de voorgenomen blok kade van de kust van het Spaansche regee- ringsgebied en aanverwante kwesties. Den Britschen ambassadeur te Hendaye is daarop instructie gezonden Franco te antwoorden dat de Britsche regeering den nationalistischen opperbevelhebber niet het recht tot het instellen van een blokkade kan toekennen daar hij geen belligerenten- rechten geniet. De Britsche schepen zullen dan ook buiten de territoriale wateren de zelfde bescherming genieten als tot dusver Ten aanzien van de mogelijkheid die geopperd wordt de Spaansche havens met mijnen te blokkeeren wordt ln het Britsche antwoord verwezen naar art. 8 van de Haagsche Conventie, die het leggen van mijnen voor een vijandelijke kust verbiedt, indien dit uitsluitend geschiedt met het doel. de koopvaardij te belemmeren. Ieder optreden, in strijd hiermede, zou beschouwd worden als een schending van het Inter nationale recht zelfs indien, hetgeen niet het geval is, aan Franco belligerenten- reohten waren verleend! Bommen op Barcelona. Rechtsche vliegtuigen hebben Barcelona gebombardeerd. Volgens een mededeeling van de algemeene velligheidsdire'ctie be droeg het aantal slachtoffers 50 dooden en 100 gewonden. Behalve Barcelona hebben de rechtsche vliegtuigen ook verscheidene dorpen ln de omgeving der stad met bommen bestookt. Er verschenen vijftien vliegtuigen uit Sa" ragossa boven de omgeving van Barcelona, waar zij verscheidene bommen lieten vallen od de wijken tn het Zuiden der stad. De aangerichte schade is vrij aanzien Hl», talrijke slachtoffers behooren tot de burger- bevolking. De neergeworpen bommen w»' ren niet talrijk, enkele troffen echter hifl- zen waar zij doorheen sloegen. zood3t oe bewoners onder de pulnen bedolven werfle Een bom kwam neer op een druk bea*"' bar. waar verscheidene personen gedood o gewond wegdep. 2-1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2