jIDSCH DAGBLAD - Eerste Bled Maandag 6 December 1937 Beperking van den arbeid van gehuwde vrouwen strijd in het Verre Oosten YISSCHERIJ BERICHTEN Voor-ontwerp bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt LUCHTVAART Laatste Berichten Buitenland RECHTZAKEN BEURSOVERZICHT Binnenland SPORT MAIKT GERICHTE* ENGELAND Dreigende mijnstaking in Zuid-Wales. Ongeveer 45.000 arbeiders van de Powell ptflrymljnen ln Zuid-Wales hebben zich uitgesproken voor een staking van twee jfien als protest tegen het drie mijnwer- ters verleende ontslag. ZUID-SLA VIË Beuter-correspondent uitgezet. De Reuter-correspondent te Belgrado, Hubert Harrison, die tevens verslaggever van de ..New York Times", heeft zijn "dblijfsvergunnlng bij de politie moeten aleveren en moet binnen drie dagen Kgo-Slavië verlaten. garrison, die sedert dertien jaar te Bel- naöo woont, is vice-president van de jrilsch-Amerikaansche club in Joego- jrié. Reeds in Juli j.l. dreigde men hem tt uitwijzing door zijn verblijfsvergun ning niet langer te veTlengen. doch kort lama heeft minister-president Stojadi- ovitsj dezen maatregel ongedaan ge laakt. Het Joego-Slavische persagentschap ddt „dat de autoriteiten Harrison een lager verblijf ln Joego-Slavië geweigerd ibben op grond van het tendentieuze en ujuiste karakter van de berichten, die hij Britsche openbare meening voorzette". 0» TSïECHO-SLOWAKIJE Een scheuring in de Sudeten-Duitsche partij? In de Sudeten-Duitsche partij schijnt het tdstdaags tot een scheuring te zullen ko- De afgevaardigden Liebel en Wagner uit de partij getreden, terwijl Hen den secretaris-generaal Jonak en den itegenwoordiger der vakvereenigingen de partij. Kasper. wegens ongehoor- „mheld uit de parti) heeft gestooten. De redenen zijn van ldeologlschen en ^rsoonlljken aard; sommigen willen een jrporatieven staat, terwijl anderen aan 1 door Hitier verkondigde beginselen Dslhouden. Uit een persoonlijk standpunt _:titen de intellectueelen ln de partij zich eer gerechtigd, de partij te leiden, dan enlein. die een oud-gymnastlekonderwlj- is De oppositie sluit zich aaneen on- leidlng van Bhrem. ZUID-AMERIKA Argentinië wenscht samenwerking met Angelsaksische landen. De Argentijnsche minister van bul- mlandsche zaken, Saavedra Lamas, heeft een redevoering verklaard, dat Ar- ntinië geloof heeft in een democratl- 'oen regeeringsvorm. Spr. drong er op aan, it de Angelsaksische landen nauw zouden uienwerken met de Zuldamerikaansche iden, teneinde het hoofd te kunnen bie- I aan de tegenwoordige verontrustende [omitzichten in de wereld. Te Sjanghai. De woordvoerder van het Japansche mi- te van buitenl. zaken oordeelt, dat de ilsche commissaris Gerrard te Sjanghai vel ln staat is zelf met de Japansche nteiten politie-kwesties in de inter- öonale nederzetting te regelen, bulten gemeenteraad om, want er is hier rake van een zuiver plaatselijke aange- jenheid en niet van een internationale, gezien Sjanghai Ohineesch gebied is en internationaal gebied. De woordvoerder gaf verder te verstaan. de oorlogsnoodzaak de Japansche «pen noopte te eischen het politierecht de nederzettingen te kunnen uitoefenen, I deze gebieden zijn Chlneesch gebied de buitenlandsche autoriteiten hebben recht op neutraliteit verloren door hun «ding. itenlandsche waarnemers zijn van ning, dat de Japansche militaire auto- iten het hun plicht achten het bestuur rich te nemen en het Chineesohe be rd te vervangen. ledenochtend zijn twaalf agenten van 'Japansche consulaire politie, gewapend 1 geweren en pistolen, zonder voorafy inde waarschuwing doorgedrongen in de 'niationale nederzetting. Zij reden in auto's ln volle vaart over de Bund, «er op de verkeersslgnalen te letten en «rochten het Britsche Great Eastern 1' Drie mannen en een vrouw, allen «teezen, werden gearresteerd en naar osgkioe gevoerd. Na een streng verhoor, ten uur duurde, werden zij weer vrij- '*n; men weet niet wat hen ten laste gelegd. beschouwt dit optreden ais een aan- fing, dat de Japansche autoriteiten Jemens zijn, onafhankelijk maatrege- nemen ln de internationale neder- wanneer zij dit noodlg achten. Tokio weet niets van bemiddeling. van gezaghebbende zijde vernomen is Japan niet.op de hoogte gesteld Pogingen eener derde partij om ln het met China te bemiddelen. Evenmin Japan Iets vernomen van Dültschland ,hke bemiddelingspogingen van den «enen ambassadeur. Trautmann. In op de vraag van een bultenland- ■*5 journalist, antwoordde de woordvoer- ?an het departement van buitenland- Taken, dat Japan de goede diensten een derde partij verwelkomt, maar eenig ian(j om zuike diensten heeft is u De woordvoerder weigerde over de ™sche vredesvoorwaarden uit te welden, verklaarde, dat de Japansche funda- S politiek eenvoudig en duidelijk ls, ««Nanking afziet van elke anti-Japan- MUe en in plaats daarvan naar sa cking met Japan streeft. Bij den Hoogen Raad van Arbeid heeft de minister van sociale zaken een voor ontwerp aanhangig gemaakt van een wet, houdende beperkende bepalingen inzake arbeid van gehuwde vrouwen. Aan de toelichting op dit voorontwerp ontleenen wij: Naar natuurlijk bestel dient de man de kostwinner van het gezin te zijn en heeft de vrouw tot taak de verzorging van het gezin. Het it in het algemeen een mis stand, wanneer de vrouw zich aan die taak onttrekt en zich een anderen werkkring zoekt. Het gezin is een zoo waardevol element ln de maatschappij, dat, waar mogelijk, in het algemeen belang tegen ongezonde gezinsverhoudingen moet wor den opgetreden. In het feit, dat de vrouw door beroeps bezigheden verhinderd wordt de gezinsbe handeling naar behooren te behartigen, ziet de minister een sociaal euvel van zoo danige beteekenis, dat hij optreden daar tegen van overheidswege volkomen op zijn plaats acht. Wel is het hem niet onbekend, dat het aantal vrouwen, dat loonarbeid verricht, betrekkelijk klein is. Hij zou daar, tegenover kunnen aanvoeren, dat bij het huidige nog steeds zeer hooge percentage van mannelijke werkloosheid het in elk geval de moeite waard- is de gehuwde vrouw te beletten zich op de arbeidsmarkt mede een plaats te veroveren. Een gewich tiger rol speelt. hier misschien nog de psy chologische factor. Maar de minister ziet dit vraagstuk vooral als een zaak van be ginsel. Zijns inziens behoort de overheid zich openlijk te scharen aan de zijde van hen, die meenen dat de gehuwde vrouw, door het enkele feit, dat ze gehuwde vrouw is, haar levenstaak heeft in haar gezin en dat het gezin beschermd dient te worden, zooveel mogelijk, tegen het verrichten van beroepswerkzaamheden door de gehuwde vrouw. De minister wil zich niet tot een verbod van fabrieksarbeid beperken. Zijn uitgangspunt is niet het verbieden van bepaalden arbeid of arbeid in een bepaald milieu, maar een verbod van arbeid van de gehuwde vrouw als zoo danig terwillc van de bescherming van het gezin. De eerste vraag, welke beantwoord moet worden, is deze: hoever moet op het onderwerpelijke gebied gegaan worden? Een practisch bruikbaren maatstaf meent de minister gevonden te hebben door voorop te stellen een algemeen verbod voor gehuwde vrou wen om werkzaamheden in een on derneming te verrichten. De regeling zal dus hel terrein bestrijken, waar op in-bet algemeen de arbeidswetge ving geldt. Met een onderneming stelt het ontwerp gelijk, hetgeen daarmede ingevolge artikel 1, derde lid, der Ar beidswet 1919 is gelijkgesteld. Op één punt gaat het ontwerp hierin nog wat verder. De genoemde bepaling van de Arbeidswet beschouwt nl. niet als arbeid in een onderneming de werkzaam heden, die in een inrichting of een tak van dienst onder het beheer van de over-, heid in een kantoor verricht worden. De werktijden der ambtenaren worden terecht door een afzonderlijke wettelijke regeling beheerscht. Maar deze wijze van redigee- ren van die bepaling der Arbeidswet brengt tevens met zich mede. dat het per soneel, dat in zulk een inrichting of bij zulk een tak van dienst belast ls met het schoonhouden der kantoren, eveneens bui ten de Arbeidswet valt. Aangezien er gee- nerlei motief aan te voeren is, aldus de memorie van toelichting, om voor de ge huwde vrouwen, die dat werk doen, een ander standpunt in te nemen dan voor de in een onderneming werkende gehuwde vrouwen, wordt in artikel 1, onder a. 2e. die schoonmaakarbeid onder de werking der wet gebracht. In aansluiting bij het bepaalde in het eerste lid, onder c. van artikel 1 der Ar beidswet zal de vrouw van het hoofd of den bestuurder der onderneming en de vrouw, die zelf aan het hoofd eener on derneming staat, buiten het verbod komen te vallen. Voor zooveel noodig wordt er op gewe zen dat de uitzonderingen op het begrip .arbeid" welke de Arbeidswet in het eer ste lid van artikel 1 noemt, niet zijn over genomen. zoodat de ontworpen regeling ook omvat de gehuwde vrouwen, die in een onderneming van landbouw e.d. werk zaam zijn. Werkzaamheden ln huiselijke diensten blijven, evenals bij de Arbeidswet, bulten de regeling. Het betreft hier voornamelijk de groep der z.g. werksters Uit een oogpunt van controle zou het moeilijk zijn, deze groep van vrouwen onder de wet te brengen. Prin cipieel zou er geen bezwaar tegen bestaan. Artikel 2 van het ontwerp behelst het algemeene verbod van arbeid van ge huwde vrouwen, voor zoover daarop bij de verdere artikelen geen uitzondering wordt gemaakt. Onder de uitzonderingen op artikel 2 valt in de eerste plaats te denken aan de vrouw, die de kostwinner voor het gezin ls. Er zullen dan echter de noodige waarbor gen aanwezig moeten zijn, dat inderdaad sprake is van noodgevallen. Aangenomen mag worden, dat van noodzaak wel 3teeds sprake zal zijn. wanneer het gezin, om te komen tot een bedrag voor levensonderhoud, dat niet hooger ligt dan een normaal ar beidersinkomen. voor een goed deel is aan gewezen op de inkomsten uit den arbeid der vrouw. In zulk een geval kan de vrouw zon der meer als kostwinster beschouwd worden en geldt het verbod van artikel 2 voor haar niet. Maar in alle andere gevallen zal de vrouw, die meent als kostwinster aange merkt te moeten worden, ln het bezit moe ten zijn van een desbetreffende geldige ver klaring, door of namens den minister van sociale zaken afgegeven, nadat le zijnen genoegen is aangetoond, dat het gezin voor het levensonderhoud op den arbeid der vrouw, althans in belahgrijke mate is aan gewezen. Degene bij wien een gehuwde vrouw werkt, anders dan ten behoeve van een hulshou ding, zal zich er telkens van dienen te ver gewissen, of zij dien arbeid verrichten mag. Er zijn bepaalde soorten van „arbeid", welke, al dan niet onder bepaalde voor waarden. door gehuwde vrouwen verricht moeten kunnen worden, zonder dat daar toe een speciale toestemming vereischt is. De minister denkt hier b.v. aan den land bouw. Artikel 4 van het ontwerp bepaalt dat uitzonderingen, als hier bedoeld, bij aigemeenen maatregel van bestuur kun nen worden vastgesteld. Het stelsel van vergunningen zal hier Uiteraard niet gemist kunnen worden, In verschillende gevallen kan het gewenscht zijn, dat een vrouw nog eenigen tijd na het ln werking treden der wet haar ge wonen arbeid kan blijven voortzetten. Maar ook afgescheiden daarvan kunnen zich allerlei omstandigheden voordoen, v.elke het noodig maken, dat tijdelijk de verbodsbepaling, van artikel 2 voor haar wordt uitgeschakeld. Die omstandigheden kunnen de vrouw zelf betreffen. maar, waar die bepaling niet geldt voor de kost winster, zullen het veelal bepaalde om standigheden in het bedrijfsleven zijn, welke aanleiding geven tot het verleenen van een vergunning. Men denke b.v. aan tijden van selzoendrukte. Vergunningen, als in dit artikel bedoeld, worden op het voetspoor van de arbeidswet e.d. in eerste instantie door de districts hoofden der arbeidsinspectie verleend. Bij de regeling van het beroep artikel 5. der de lid heeft de minister de bedrijfsraden ingeschakeld als beroepsinstantie, hiermede krijgen de bedrijfraden dus een nieuwe taak Volgens het vierde lid van artikel 5 kan de minister de beslissing van den bedrijfs- raad om redenen van algemeen belang ver nietigen en alsdan zelf een nadere beslis sing in beroep nemen. Bij het ontbreken van den bedrijfsraad ls de minister de normale beroepsinstantie. Evenals de arbeidswet kent ook de onder havige regeling groepsvergunningenvooral ook voor den landbouw in zijn verschillende takken kunnen deze van groote- beteekenls zijn. Zij worden verleend door den minister. De minister zal behalve in spoedeischende gevallen het advies van den bedrijf sraad moeten inwinnen alvorens zulk een vergun ning te verleenen. Gaat het om vergunnin gen. welke zich over ten minste een half jaar uitstrekken, dan wordt bij ontstente nis van een bedrijfsraad en ditzelfde geldt voor het verleenen van vergunningen door den minister in beroep het advies ingewonnen van een door den voorzitter van den hoogen raad van arbeid uit dat college samengestelde commissie. DE INBRAAK IN DE HARINGVLIET - STRAAT TE AMSTERDAM. Twee mannen te Rotterdam gearresteerd. In den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft te Amsterdam ln de Haringvlietstraat een inbraak plaats gehad, waarbij den da ders een buit van ongeveer vijfduizend gul den aan zilveren en gouden sieraden en ongeveer honderd gulden aan geld in han den viel. De centrale recherche te Rotterdam is er ln geslaagd de vermoedelijke daders van deze inbraak te Rotterdam te arresteeren. Zij had van de Amsterdamsche politie het signalement van de vermoedelijke daders gekregen. Dezen waren per auto van Am sterdam naar Rotterdam gegaan en ook het nummer van de auto was bekend. Zater dagavond laat werd de bewuste auto inder daad ln de binnenstad te Rotterdam aan getroffen. De beide verdachten bevonden zich in den wagen. Zij wérden gearresteerd en gisteren èp transport gesteld naar Am sterdam. De auto werd in beslag genomen. DE POSTVLUCHTEN. De „Pelikaan" is van zijn reis naar Indië om halftwaalf op Schiphol geland. BRITSCH VLIEGTUIG VERONGELUKT. Hedenochtend is te Kirkdale i Engeland) een vliegtuig omlaag gestort en in een tuin terecht gekomen. Het toestel vloog in brand Een der Inzittenden is omgeko men, de tweede is levensgevaarlijk ge wond. getrokken door het gebied van Noord-Koe- joeng en Sosjoetsen, 20 k.m. ten Zuid-Oos ten van Nanking. Nu de laatste verdedi gingslinie van Nanking gebroken is. en Koe- joeng en Lisjoei gevallen zijn, is het lot van Nanking, volgens de militaire waarnemers beslist. Men verwacht, dat Nanking over een dag of vijf wordt ingenomen. Men bericht uit Sjanghai, dat het artillerievuur thans duidelijk in Nanking hoorbaar is en dat de stad bijna geheel door de burgers verlaten is. Inmiddels stoomen de Japansche oor logsschepen de Yantze op naar Nanking. Katholieke missiestatie gebombardeerd Uit Hankau wordt gemeld, dat de Japan sche luchtmacht bij een aanval op Kwangte ten Zuidwesten van het Tai-meer bommen heeft geworpen op een katholieke mlssle- statle, welke ernstig werd beschadigd. DE VERDWENEN SPANJAARDEN. Thans staat vast, dat de zes Spanjaarden, die te Zeist in hotel Tigl verbleven hun eerewoord verbroken hebben en naar 't bui tenland gevlucht zijn, metde bedoeling naar het vaderland terug te keeren De Zeister politie heeft, nadat zij zich hedenmorgen tusschen tien en twaalf uur niet op het bureau hadden gemeld proces-ver'oaal op gemaakt van hun verdwijning. Vermoed wordt, dat de uit Eindhoven verdwenen Spanjaarden ln contact hebben gestaan met hun lotgenooten uit Zeist en gezamenlijk dë ontvluchting hebben be sproken en uitgevoerd. De drie te Zeist achtergebleven Spanjaar den ontkennen iets geweten te hebben van de plannen van hun lotgenooten. STIERENGEVECHTEN OP CUBA. De Senaat van Cuba heeft een wetsont werp aangenomen, waarbij het houden van stierengevechten op Cuba, welké gedu rende 36 jaar verboden zijn geweest, weer wordt toegestaan. Het herstel van het stie rengevecht, zoo hoopt men, zal het vreem delingenverkeer sterk bevorderen. FRANSCHMAN DOOR SPAANSCHE POLITIE DOODGESCHOTEN. Uit Saint Lauret de Cerdagne wordt ge meld, dat een jonge boer, Sebastien Juanole gisteravond omstreeks zeven uur met zijn zuster en een neef op een twintigtal meters van de Spaansche grens door drie Spaan- sche karablniers werd aangehouden. De neef was een gevlucht Spanjaard en werd door de politiemannen herkend. Hij vluchtte on middellijk verder op Fransch gebied, terwijl een woordenwisseling ontstond tusschen Juanole en de Spanjaarden. Deze schoten op hem, waardoor hij op slag gedood werd. De carabiniers vertrokken, doch lieten een bajonet achter. Het parket van Ceret heeft een onderzoek ingesteld, waaruit reeds is gebleken, dat Juanole op Fransch gebied is gedood. AMSTERDAM. 6 Dec. De nieuwe week werd op de Amsterdam sche effectenbeurs op zeer kalme wijze in gezet. Bij gebrek aan orders was de handel van kleine afmetingen en legden de koer sen een neiging tot afbrokkelen aan den dag. Na de vrij krachtige rijzing van de vorige week maakt de markt een eenigszins vermoeiden Indruk. Een vaste stemming be stond evenwel wederom voor de beleggings waarden, hetgeen voornamelijk tot uitdruk king kwam in het koersverloop der Neder- Iandsche staatspapieren van het lagere rentetype. De Oude Schuld werd algemeen iets hoo ger afgedaan, de nieuwste 3 obligatiën Nederland 1937 werden tot 98 9/16 »A> ver handeld. Ook de provinciale en gemeente lijke obligatiën alsmede de hypotheek- pandbrieven waren goed prijshoudend. Van de buitenlandsche soorten waren ook Fran- sche spoorwegobligatiën goed van toon, Brazilianen waren verwaarloosd. Op de locale aandeelenmarkt bewogen de meeste fondsensoorten zich bij de opening iets beneden de vorige slotkoersen en daar na viel nog een kleine inzinking waar te nemen. Onder beurstijd werden echter geen groote schommelingen meegemaakt en de verliezen, welke werden geleden .Waren niet groot, vooral niet indien rekening wordt ge houden met de aanzienlijke avances, welke in korten tijd konden worden geboekt. H.V.A.'s, die iets lager werden ingezet, zak ten al spoedig enkele punten in en kregen per saldo een verlies van een tiental pro centen te boeken, vergeleken met het slot van Zaterdag. In Industrieelen ging weinig om: Uni levers trokken nauwelijks eenige attentie: de koers kwam iets lager te liggen. Hetzelf de kon dienen dienen van Aku's. De Philips- aandeelen openden enkele procenten be neden de vorige slotnoteeringen, zakten reeds spoedig iets ln. om daarna zoo goed als stationnair te blijven. De belangstelling voor Rubberfondsen was sterk bekoeld en de stijging had plaatsgemaakt voor een kleine reactie. Alleen Amsterdam rubbers gaven openlijke affaire te zien. De Scheepvaartmarkt was stil en aan de iustelooze kant. Tabakken waren bij 2eer kleine omzetten prijshoudend. Op de Pe- troleumafdeeling moesten Koninklijken iets van hun prijs inboeten. De affaire in Amerikaansche shares was van kleine proporties. Over het algemeen werd op een weinig gewijzigd peil gehan deld. Wederom werd een afwachtende houding aangenomen. Anaconda's en U. S. Steels werden beglnbeurs tamelijk druk verhandeld, doch de animo werd spoedig bekoeld. WISSELKOERSEN. Londen 8.981/8: Berlijn 72.45: Parijs 6.10 3/4; Brussel 30.54 1/2; Zwitserland 41.58; Kopenhagen 40.10: Stockholm 46.32 1/2; Oslo 45.15; New York 1.79 13/16; Praag 6.33; Oost. Bankpapier 33.65 Lire 7.25: Prolongatie 'h: Part. disc. 1 8 —3/16; Daggeld 1/4; Registermarken 37 7/8 Crediet Sperrmarken 13 3/4; Effectensperr- marken 13 3/4; Reismarken 51; Bankpa pier 38Vi. CONFLICT IN DE NATIONALE WERK NEMERS VEREEMGING. WONING UITGEBRAND TE KORNWERD. Gisteravond te ongeveer halfelf brak een felle uitslaande brand uit in de woning van den heer Lyclama A. Nieholt te Kornwerd (Fr.). Een Juist passeerende wielrijder hoorde een knal en zag, toen hij zich om keerde, de gordijnen in vlammen gehuld. Direct waarschuwde hij den eigenaar, die zich bij kennissen bevond, waarna men onmiddellijk de brandweer van Makkum en Wltmarsum alarmeerde. Deze arriveerde kort daarop, doch het vuur greep zoo snel om zich heen, dat er aan blusschen niet meer te denken viel. De woning, met de daaraan verbonden wagenmakerij, brandde geheel uit. De oorzaak van den brand is onbekend, doch men vermoedt schoorsteenbrand. De schade wordt door verzekering gedekt. Vanwege Ged. Staten werd heden aan besteed het bouwen van drie dienstwonin gen aan den Henegouwerweg nabij de hef- brug over de Gouwe in de gemeente Wad- dinxveen. Laagste inschrijvers waren gebrs, L. en L. H. Reichard en W. Verhagen te Haas trecht en Oudewater voor f. 15.768. Eisch van het hoofdbestuur door den president afgewezen. De president, van de Amsterdamsche rechtbank mr. J. W. Huysinga hqeft vonnis gewezen in het kort geding tusschen het hdofdbestüur van de Nationald werkne- mersvereenlging en het lid van dat hoofd bestuur Scheffer, tevens voorzitter van de afdeeling Amsterdam en den eisch van het hoofdbestuur afgewezen. De heer Scheffer had op 31 October ont slag uit zijn functies genomen tegen 31 Dec. a.s. Inusschen had het hoofdbestuur hem geroyeerd en wilde hem vervangen door een beheerder om de zaken op het kantoor aan de Reguliersgracht te Amster dam af te doen. De heer Scheffer weigerde echter heen te gaan voor 31 December. Wel was hij genegen direct af te treden, wan neer reglementair een nieuwe voorzitter der afdeeling werd gekozen. In kort geding elschte het hoofdbestuur toegang tot het kantoor voor den beheer der en ontruiming der lokalen door den heer Scheffer. De president weigerde de gevraagde voorziening, daarbij o.a. overwegende, dat in de statuten niets betreffende een be heerder staat vermeld, zoodat het zeer de vraag is of het benoemen van dezen be heerder juist ls. Het ls dus niet boven allen twijfel verheven, of gedaagde Scheffer ongelijk heeft, temeer, daar hij toch od 31 December heengaat. Ook is niet gebleken, welk belang van eischer er zich tegen ver zet. dat gedaagde nog tot dien dag in het kantoor blijft. Dat gedaagde zonder recht of reo'elijk motief den toegang heeft ge weigerd aldus de president achten wij niet zoo duidelijk als het dit eischer voor komt. WATERPOLO. DE ZIJL III—H.U.S. I. De Zijl III speelt morgenavond tegen H.US. I te kwart voor tien in de Overdekte alhier voor de competitie van- den kring Den Haag. VLAARDINGEN. 6 Dec 1937. Veile Eng. wal f. 7.607.70; Ijle idem f. 8.20; Steurharing idem f. 5.70—6.20; Volle Kanaal f.7.50: IJÏe Kanaal f.8.10: Steur haring f. 5.70; Hom- en kyitziek f. 7.10. LEIDEN. 2 Nov.4 Dec. Turfmarkt Aanvoer 380.000 lange en 58.000 korte. Prijs per 1000: lange f.89; korte f. 6.50. LEIDEN. 4 Dec. Botermarkt, Fabrieks- toter prima f. 1.52; Boerenboter idem f. 1.40 —1.48. Aanvoer 440 K G. Handel kalm AMSTERDAM, 6 Dec. Veemarkt. Aan gevoerd 324 vette koeien, le kwaliteit 72 80, 2e kw. 6270, 3e kw. 5260 ct. per kilo slachtgewicht; 80 melk- en kalfkoeien f. 180250 per stuk: 65 vette kalveren, 2e kw. 6066. 3e kw. 52—58 ct. per kilo slacht gewicht; 65 nuchtere kalveren f.813 per rtuk; 80 schapen f.1933; 457 varkens. Vleeschvarkens wegende van 90110 K.G. '374. zware en vette varkens 7273 ct. per kilo slachtgewicht. 10 paarden f. 100 100 per stuk. ROTTERDAM. 6 Dec. Buitenlandsche granen. (Op de conditiën van de Rotterd. Graanbeurs bij minstens 5 last. gezond, boordvrij). Stemming: prijshoudend Rogge (per 100 K.G.) Bahia Blanca 74/75 K.G. disp. f8.75. N. Russische 76/77 K.G. disp. f 8.10. Z. Russische 76/77 K.G. disp. 1.8 Hongaarsche 75/74 dagel. verwacht f7.90. Amerik. No. 2 disp. f 7.50. Canada No. 3 disp. f 8.20. Gerst per 2000 K.G.) Canada No. 3 stoomend f 144. Z. Russische 76/77 K.G. disp. f151. dagel. verw. f150. Amerik No. 3 aangekomen f 138. stoomend f. 138. Karoon No. 2 disp. f 143. Haver (per 100 K.G.i La plata Clipped 51/52 K.G disp. f 6.40. La Plata Clipped disp. f 6.65. stoomend f. 6.456.40. Mais (per 2000 K.G.) Gele La Plata aangekomen f. 136.50 stoomend f. 137. La Plata Cin- quantino disp. f142, stoomend f.141. Yoe- go-Slavisclie disp. f 133. Amer. No. 2 Mixed stoomend f. 134. ladend f. 130. Mixed Ben- guela Gele ladend f. 1301/!. Am. No. 3 Gele stoomend naar aank. f 131'/i130. Zuid Afrik. No. 2 disp. f. 134, stoomend f. 134. Witte Z.-Afrik. No. 3 aangekomen f 133. stoomend f 133. Binnenlandsche granen (per 100 K.G.) Haver f. 6—7. Gerst Che valier f.8—8.15. Rogge tot f. 7.25. Peul vruchten (per 100 K.G.) Erwten, kleine groene f. 8.5010.50, Schokkers f. 1317. Bruine Boonen f.8 5011.50. ROTTERDAM. 6 Dec. Totaal aanvoer 2127. vette runderen 584, vette kalveren 156 stuks, nuchtere kalveren 3. schapen en lammeren 900 en varkens 483 stuks. Vette koeien per kilo le kwaliteit 76, 2e kw. 68, 3e kw. 50 tot 54 ct., vette ossen 72. 66, 50 tot 54 ct., vette kalveren 1.15, 1.00, 75 tot 80 ct.. varkens (le vend gewicht.) 63, 62. 61: schaoen 54. 49. 44: lammeren 62. 58. 53 ct. per kilo; schapen per stuk le kw. f29. 2e kwal. f. 26. 3e kwal. f.23; lammeren f. 19.50, f.17, f.15 per stuk. 3—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 3