BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 6 December 193) De strijd in Spanje De viering van het St. Nicolaasfeest. De Sint bij de ondersteunden van M. H. Evenals vorig j aar konden de ambtenaren van den gem. Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon aan ruim 250 kinderen van on dersteunden van dezen dienst. Zaterdag in „Zomerlust'' een St. Nicolaasfeest geven. Van alle ambtenaren der gemeentedien sten en vele royale stadgenooten werden ruime bijdragen ontvangen, zoodat behalve de eigenlijke feestviering aan de kinderen elk een stel ondergoed met kousen kon wor den verstrekt. De bijeenkomst werd door den heer Pley als voorzitter geopend, deze sprak een wel komstwoord tot den directeur van den dienst en den Wethouder van Soc. Zaken en bracht dank aan de milde gevers. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de gemeenteraadsleden mevr. Braggaar en de heer Lombert; de waarn. directrice van Maatsch. Hulpbetoon, de heer Ensingh secr. van M. H.. de directeur van den Markt- en Havendienst, vertegenwoordigers van de Lichtfabrieken, den dienst van Gemeente werken en vele andere belangstellenden. De directeur mr. dr. S. Rozemond, daarop het woord nemende, wees er op dat een der gelijk feest de verhouding tusschen ambte naren en ondersteunden ten goede moet komen. Verder werden de kinderen bezig gehou den met een poppenkastvertooning en goochelaar, maar voor hen zal het voor naamste wel'geweest zijn toen St Nicolaas met zijn 2 knechts, voorafgegaan door een commissie van ontvangst de zaal betrad en statig temidden dezer kinderen ver scheen. Dit en de uitdeeling van de geschenken hadden de milde .gevers moeten meemaken; zij hdden ervan getuige kunnen zijn met welk een geestdrift en ernst door de kleine peuters van 4, 5. 6 en 7 j. een welkomst- lierd werd gezongen en hoe gelukkig zij waren. En ook hoe de 'trotsche vaders en moeders, voor zoover als toeschouwers aan wezig naar hun kroost keken en zich hoe wel zii helaas niet zelf in staat waren dit aan hun kinderen te bereiden, dankbaar toonden, dat ook aan hun kinderen St. Nicolaas niet zonder meer was voorbijge gaan. Dit kwam dan ook tot uiting toen een der aanwezige werkloozen een dank woord tot de ambtenaren sprak. Od deze plaats is dan ook een dankwoord od zijn plaats aan de milde gevers'' en ■voor de firma's die of gratis, of tegen sterk ■gereduceerde prijzen leverden. Bond van Hotelpersoneel. Bovengenoemde Bond heeft der traditie getrouw ter gelegenheid van het St. Ni colaasfeest aan de vrouwen en kinderen van hun leden, Zaterdag een gezelligen middag aangeboden in het „Trianon- Theater". Toen het eerste gedeelte van het bios coopprogramma vertoond was, verzamel den allen zich in het café van Trianon, dat geheel gevuld was. Terwijl ieder der aanwezigen een consumptie werd aange boden. verscheen St. Nicolaas met zijn knecht in de zaal. De kinderen zongen direct eenige toe passelijke liederen, waarna de Sint aan ieder kind een versnapering uitreikte. Daarna keerden allen weder naar de bioscoopzaal terug, waar het verdere pro gramma werd afgewerkt. Al met al een gezelligen middag, waarop de B.H.P. met voldoening kan terugzien. Speeltuinver. „Zuiderkwartier." Bovengenoemde vereeniging heeft in de zaal van „Zomerlust" voor de kinderen van haar leden het jaarlijksche St. Nico laasfeest gegeven, dat wederom zeer ge slaagd mag heeten. Toen de voorzitter, de heer Metselaar met een toepasselijk woord dezen feestavond opende, was de zaal ge heel gevuld. Na eenige poppenkastvertoo- ningen, welke zeer in den smaak vielen, kregen de kinderen verschillende versna peringen. Het- hoogtepunt van den avond was echter, toen St. Nicolaas met zijn beide knechts, voorafgegaan door den voorzitter, de zaal binnenkwam, en na een welkom aan de kinderen, mededeelde, dat bulten al hetgeen zij dezen avond al genoten hadden, hun nog een groote ver rassing wachtte. Nauwelijks had hij dit gezegd, of het scherm opende zich en op het tooneel vertoonde zich een ware speel goedwinkel, hetgeen met luid applaus en bewondering begroet werd. De voorzitter sloot de bijeenkomst, met een woord van dank, aan allen die had den medegewerkt tot het welslagen van dezen avond. Buurtver. „Eensgezindheid". Bovengenoemde vereeniging, heeft het St. Nicolaasfeest gevierd in het kantoor gebouw der bouwvereenlging „Eensgezind heid," voor kinderen der leden van den leeftijd tot en met 7 jaar. Daar het kantoorgebouw niet toeliet om de ruim 180 kinderen met hun ouders te herbergen, werden deze groepsgewijze tot St Nicolaas en zijn knecht toegelaten. Nadat de kinderen verschillende liederen gezongen hadden, werden zij onthaald op versnaperingen, en kreeg ieder kind een mooi prentenboek. Wederkeerig werd den Sint een aardige verrassing bereid, door dat twee zoontjes van den eere-voorzitter een gedicht opzegden, en dit gedicht op schrift overhandigden met bloemen welke attentie op hoogen prijs werd gesteld. Het feest werd bijgewoond door den eere-voorzitter, den heer v. d. Broek en de beide hoofden der Christelijke scholen Oostr- en Munnikenstraat. De voorzitter der Buurtvereenigmg. de heer Zwart, leidde dit feest op uitsteken de wijze. Het bestuur heeft den kinderen een prachtigen middag bezorgd. In den afgeloopen nacht is alhier de 34-larige J. L. aangehouden, die, onder den invloed van alcohol verkeerende. in de Haarlemmerstraat bij den winkelier J, K. de ruit van een etalagekastje had vernield en daaruit verschillende goederen tot een waarde van f3.25 had weggenomen. De Chr. Jeugdvereeniglng „N.O.M.A. T.E.G." alhier heeft dezer dagen een bezoek gebracht aan de Sunlight-fabriek te Vlaar- dingen. GOUDEN ZAKENJUBILEUM. Van de drukkerij Batteljee en Terpstra. Donderdag 9 December a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat de heeren W. K. Bat teljee en A. Terpstra Rzn. In het perceel Oude Rijn 84 hun boek- en handels-snel persdrukkerij oprichtten, welke nadien werd overgeplaatst naar Oude Rijn 88 en 39. in welk laatste pand thans nog de N.V. Algemeene Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Batteljee en Terpstra gevestigd is. De tegenwoordige directie, bestaande uit de heeren drs. W. H. Haighton en Is. Leman. heeft het voornemen om ln de ochtenduren van den herdenkingsdag een posthume hulde te brengen aan de nage dachtenis der beide oprichters door een kranslegging op hun laatste rustplaatsen op „Rhijnhof" en nabij het Groene Kerkje. Om 12 uur zullen door het personeel in het pand Oude Rijn 39 huldeblijken wor den aangeboden, waarbij ook een gedenk steen zal worden onthuld, terwijl commis sarissen en directie 's middags van halfvier tot 5 uur in Huize Bruyns reclpieeren. 's Avonds is voor het personeel in „Zo- merzorg" een feestavond georganiseerd. LEIDSCHE CHR. BESTURENBOND. Op een de vorige week gehouden verga dering heeft de voorzitter van den Leid- schen Chr Besturenbond, de heer Hordijk, medegedeeld, dat het Chr. Nat. Vakver bond heeft aangekocht het huis van wij len den heer Felix Driessen. Oude Singel 236, met de bedoeling dit perceel na een grondige inwendige verbouwing ln te richten als bondsgebouw voor den Leid- schen Chr. Besturenbond. Van bestuurszijde vernamen wij nog, dat reeds met Ingang van 1 Maart 1938 de stempel-gelegenheid. die thans plaatsvindt in de voormalige bewaarschool aan de Groenesteeg, in het nieuwe gebouw zal worden ondergebracht. Gelijktijdig of kort daarop hoopt men het geheele gebouw in gebruikte kunnen nemen. Het ligt in de bedoeling om een vereeni ging tot exploitatie van het gebouw op te lichten. Er wordt op gerekend, dat alle bij den Chr. Besturenbond aangesloten orga nisaties in dit bondsgebouw haar samen komsten houden. Hierdoor hoopt men op dtze plaats in de toekomst een centrum van de Chr. vakbeweging te stichten. Het ligt in de bedoeling om de inrichting van het gebouw zoo te maken, dat zes ver gaderlokalen worden verkregen. Het groot ste lokaal zal ongeveer 125 personen kun nen bevatten. TWEE BRANDJES. De politiebrandweer is Zaterdagmiddag te ruim 12 uur met de motorspuit uitgerukt voor een brandalarm ten huize van J. H., Levendaal 191. waar de vrouw des huizes plotseling een vlaim uit een schoorsteen zag laaien. Op haar hulpgeroep kwam een buurman aangeloopen. die het vuur met eenige emmers water bluschte. De brand weer behoefde dan ook geen dienst meer te doen. Gistermorgen omstreeks kwart over acht is een begin van brand ontstaan in de bovenvoorkamer van het perceel Hugo de Grootstraat nr. 8, waar twee kinderen van den bewoner, mr. N. J. R.. respectievelijk 3 en 4 jaar oud, een stuk brandend papier in het raamkozijn hadden gelegd, waardoor de gordijnen vlam vatten. De heer R. wist de vlammen met eenige dekens te dooven, doch liep daarbij niet ernstige brandwonden aan beide handen op De schade is niet groot. De brandweer behoefde ook hier geen water meer te geven. De Phalanx. De officieele Installatie van den natlona- len raad der Traditionalistische Phalanx te Burgos, heeft twee verrassingen opgeleverd. De eerste was het besluit van den raad. om het aan den generalissimus zelf over te laten de twaalf leden van het executieve comité, dat met de uitwerking van een nieuwe grondwet belast wordt, te kiezen, terwijl Franco, zooals bekend, het voor nemen te kennen had gegeven, slechts zes leden aan te wijzen. De tweede verrassing was de benoeming door Franco van Raymundo Fernandez Cuesta tot secretaris-generaal van den na- tlonalen raad. Fernandex Cuesta was de rechterhand van Antonio Primo de Rivera en heeft in Madrid gevangen gezeten tot September JJ., in welke maand hij werd uitgewisseld. Hij geniet een groot persoonlijk prestige. In een programmarede, welke hij een maand gele den heeft gehouden, verklaarde hij o.a., dat het syndicalisme de basis van den staat moet zijn. De arbeid, zoo zeide hij. verleent rechten, die de staat zal beschermen en zoo noodig zal afdwingen. Uruguay heeft besloten tot het uitwisse len van „agenten" met de regeering van Franco. Attlec op bezoek. De leider der Engelsche Labour-parle- mentsfractie vertoeft in het Barcelona- Spanje. Te Barceldna heeft hij Negrie ont moet. te Madrid bood generaal Miajé hem een lunch aan. uitgesproken dat hti zich als dienaar van het leven beschouwde. Het levenswerk van Verwey moet in dit licht worden beschouwd. Spreker las verzen uit verschillende bun dels van den dichter voor en besloot zijn lezing met De dichter en het Derde Rijk", het afscheid van Verwey van de wereld, waarin hii de waardigheid van den geest hoog houdt. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. MAATSCHAPPIJ DER NEDERLAND6CHE LETTERKUNDE. Mr. J. C. Bloem over Albert Verwey. In de alhier gehouden maandelijksche vergadering van de Maatschappll der Ne- derlandsche Letterkunde sprak mr J. C. Bloem over Albert Verwey Spr ving aan met een verklaring van de betrekkelijke onbekendheid van een toch zoo beroemd dichter als Albert Verwey. Die onbekendheid ligt voor een deel aan de ongelijke waarde van zijn dichterlijke I productie, maar voor een veel grooter deel t aan de suggestie, van Kloos uitgegaan en door Verwey's tijdgenooten voortgezegd, dat deze dichter, toen hij zijn eigen weg ging. hopeloos in de verstandelijkheid en het onpoëtische is geraakt. Verwey's mede standers en velen der jongeren zien in de Nieuwe-Gids-periode van Verwey een tijd perk waarin hij als het ware verdwaald was in een richting, die hem au fond niet lag en waarin hfi zijn beteekenis pas heeft gekregen, toen hij er aan ontkomen was. Deze meening is veel juister, maar toch niet geheel juist. Verwey hij zou de eerste zijn om het te erkennen is wel degelijk een echte Nieuwe-Gidser geweest: zijn verzen behooren tot het beste wat die be- weging ons heeft opgeleverd Maar het is waar. dat zijn later werk persoonlijker, dus belangrijker is. Nieuwe Gidser-Verwey ls het ook oo een minder goede wijze geble ven namelijk door de vaak eigenmachtige behandeling van taal en rijm, die hem zijn geheele leven is bijgebleven Het ergst was dit in den bundei „Aarde" de eerste van den zoogenaamden „nieuwen" Verwey. De dichter moest door het leelijke en stroeve heen om zich te bevrijden van de lang zamerhand overdreven geworden schoon heidsaanbidding van de Nieuwe Gidsers.... Verwey's veranderde werkwijze, waarvan „De nieuwe tuin" de eerste schoone uit drukking is. kwam hieruit voort, dat Ver wey in plaats van een dichter voor zich zelf een dichter van zich zelf geworden is. De nieuwe tuin" heeft een symboli- schen zin: het dorp Noordwllk. waar zijn huis stond en waaraan hij zijn leven lang trouw is gebleven; daar ls hii tot een steeds dieper en helderder expressie van zich zelf gekomen. Maar hij bleef een ongelijk dichter. Van essentieel belang voor zijn wereld beschouwing is zijn verdediging van het dichterschap Ten onrechte zag men daarin ii delheid. Verwey doorschouwde het leven tegelijk verstandelijk en bovenverstandelijk en nam als scheppc deel aan de werking van het leven. Als Shelley zag hii in den dichter den erkenden wetgever van het leven, Met persoonlijke iidelheid heeft dat mets te maken. Tallooze malen heeft hij Tooneelochtend met „Kromme Lindert". Gistermorgen gaf de afdeeling Lelden van het Instituut voor Arbeidersontwikke ling een tooneelochtend voer haar leden en donateurs in de Stadsgehoorzaal. Het opgevoerde stuk „Kromme Lindert" ls een bewerking voor tooneel van een der beste tomans van A. M de Jong en werd door de .Jonge Spelers" ten tooneele gevoerd. Moge het eerste bedrijf min of meer het karakter van een eenigszins vermoeiende inleiding hebben, het tweede en derde be drijf, die voor de pauze vielen, brengen het contact met de zaal En de kleine effecten, zooals Heijermans ze zoo uitstekend ln zijn stukken heeft weten te plaatsen, ziin ook bit deze bewerking, welke door A. M. de Jong persoonlijk werd geschreven, van een aantrekkelijke spanning die de zaal ge boeid houdt, zood'at na de korte pauze het vierde en vijfde bedrij/ door een gretig - luisterend publiek ontvangen werden. Over spel en spelers kunnen we zeer waardeerend oordeelen. De hoofdrol van „De Kromme" vond een uitstekende ver tolking bü Anton Burgdortfer, die het ka rakter van dezen, door het noodlot getrof fen mensch in al zijn sarcasme en mach- telooze woede, maar ook in opofferende, liefde voor Anneke, de vrouw die hij lief heeft. met een volkomen beheervsching van de tallooze moeilijkheden weergaf in een intense doorleving en met een gave uitbeel ding. Zijn broer „den Breje" (Jan Seeves) de verbitterde en onverschillig geworden kerel, wist ln het uitbulderen van zijn too- melooze drift en de onbeheerschte uitbar stingen van geschokt vertrouwen en on redelijk cynisme, .voortreffelllik aan de hier zoo moeilijk te vermijden charge te ontkomen Nelly Ernst als Anneke was overtuigend met groote momenten. Vermel denswaard is zeker ook Jan Lemaire Jr die op een enkel zwak plekje na. een uitste kende „Puit" gaf en de dankbare moge lijkheden van deze rol op knappe wijze heeft weten te benutten. In zijn geheel genomen een uitstekende opvoering met goed samenspel die een herinnering aan enkele uren van genot laat. Het aandachtige publiek was terecht gul met applaus De volgende bijeenkomst van het Insti tuut zal zijn een filmvertooning met „Een vreemdeling kwamwaarin de hoofd rol wordt gespeeld door Conrad Veldt GEREF. KERK. Een achttal leden van de Geref. Kerk al hier heeft den kerkeraad ten geschenke aangeboden een bijkans levensgroot portret van wijlen ds. H Thomas, in leven predi kant bij de Geref. Kerk alhier. Het portret zal een plaats ontvangen in de kerkcraads- kamer en het aldaar hangend portret, dat dr. v. Es ten geschenke gegeven heeft, met diens medewerking worden overgeoracht naar de consistorie van de kerk aan de Oude Vest. De kerkeraad heeft op verzoek van een der beroepen predikanten besloten, dat bij de intrede van ds. A. Weggemans en dr. H J. Westerink op 9 Febr. a.s. ln één gemeen- schappelijken dienst alle toespraken achter wege zullen blijven. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de afgeloopen week opgenomen. Maandag 29 Nov. 53 volwassen personen, Dinsdag 30 Nov. 54, Woensdag 1 Dec. 54, Donderdag 2 Dec. 53. Vrijdag 3 Dec. 54 en Zaterdag 4 Dec. 56 volwassen personen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het voorbereidend ker kelijk examen de heer W. v. Bergen (Bos koop). In onderscheidene kerken is gisteren gebeden voor het herstel van Prins Bern- hard. DE ALGEMEENE TOESTAND Delbos te Warschau. Stojadinowitsj te Rome. Zaterdagmorgen heeft de Fransche mi nister van buitenlandsche zaken, Delbos, met den Franschen ambassadeur een be zoek gebracht aan den Poolschen minister president Skladkowskl. Ook Beck was bij dit bezoek aanwezig. Vervolgens hadden de Fransche staats lieden een onderhoud met maarschalk Smigly-Rldz, waarna Delbos een krans op het graf van den Onbekenden Soldaat legde. Het noenmaal werd gebruikt bij den pre sident der republiek, Mosclcki. Verscheidene ministers zaten daarbij aan. 's Middags had wederom een onderhoud plaats tusschen Beek en Delbos. 's Avonds bood Beek een diner aan. Beek betoogde dat de grondslagen van de Fransch-Pool- sche samenwerking gekenmerkt worden door een buitengewone stabiliteit. „Ik ben er zeker van," zeide hij, zich tot Delbos richtende, „dat gij de overtuiging mede zult nemén, dat onze vriendschap niet kunstmatig in het leven geroepen is en onderhevig aan gevoelens van voorbij- gaanden aard." In zijn antwoord zeide Delbos zich er over te verheugen, dat het Fransch-Pool- sche bondgenootschap, geboren uit ge meenschappelijke behoeften en geleid door hetzelfde ideaal, te midden der moeilijke tijden, die Europa doormaakt, zijn waarde heeft behouden. „De politiek onzer beide landen." aldus Delbos, „wordt bezield door dezelfde liefde voor den vrede, door dezelfde trouw aan de gemeenschappelijke verplichtingen, en zij berust zoowel op den band tusschen de regeeringen als op de verwantschap tus schen onze beide volken." Delbos heeft gisteren den Engelschen ambassadeur Kennard, de gezanten van Roemenië en Tsjecho-Slowakije. en de zaakgelastigden van Sovjet-Rusland en Joego-Slavië ontvangen. De burgemeester van Warschau bood hem een lunch aan. Gisteravond heeft een diner plaats gehad in de Fransche ambassade. Onder de gasten werden opgemerkt, Beek, Kwlatkowski, de minister van handel Roman, en anderen. Vervolgens werd een ontvangst in de am bassade gehouden Vandaag zal Delbos na Beek en de ver tegenwoordigers der Poolsche en buiten landsche pers te hebben ontvangen, in de ambassade begroet worden door de Fran sche kolonie. Daarna zal hem door den minister van buitenlandsche zaken een lunch worden aangeboden. Vervolgens ver trekt hij naar Krakau, waarbij Beek en de Fransche ambassadeur Noel hem zullen vergezellen. Tijdens deze reis zal zich waarschijnlijk opnieuw de gelegenheid voordoen voor een onderhoud tusschen Beek en Delbos. Intusschen worden in de Poolséhe pers eischen naar koloniën althans naar grond stof-expansie geuit. Het is alles nog heel vaag, maar het chapiter is toch aange sneden ln den geest van het Poolsche op treden in den Volkenbond. Officieel moeten echter geen eischen zijn gesteld. Sauerwein schrijft o.a. in de „Paris Soir": „Indien Amerika niet gesloten was voor de Euxopeesche immigratie, zouden Polen noch Duitschland in Afrika of Azië naar afzetgebied behoeven te zoeken. Op het oogenblik vertoeft een Poolsche delegatie te Parijs. Deze is zoojuist teruggekeerd van Madagascar, waar zij de mogelijkheid heeft bestudeerd van het inrichten van Poolsche plantages op de hoogvlakten van het eiland. De eisch ls tot nu toe in geen enkel diplomatiek onderhoud ter sprake gebracht, noch tusschen de beide minis ters noch tusschen de ministers en de ambassadeurs." Gisteravond is de Joego-Slavische mi nisterpresident Stojadinowitsj te Rome aangekomen Door een groote menigte werd hij bij zijn aankomst op enthousiaste wijze begroet. Het station en de omringen de gebouwen droegen de Italiaansche en Joego-Slavische vlaggen. Onder de aanwe zigen werden behalve Mussolini nog opge merkt de Tsjecho-Slowaaksche gezant, de Roemeensche zaakgelastigde, de Turksche ambassadeur, de Grieksche gezant en de Duische ambassadeur, von Hassel. De ont moeting tusschen belde regeerlngsleiders was zeer hartelijk. Het eerste onderhoud tusschen Stoiadl- nowitsj en Mussolini zal vandaag plaats hebben. Des avonds zal de duce in het Palazzo Venezia een diner aanbieden. Ook zal Stojadinowitsj door den koning ontvangen worden, terwijl de Paus morgen den Joego-Slawischen premier zal ont vangen. Donderdag as. zal Stojadinowitsj zich naar Milaan begeven, waar hij de voor naamste industrieele ondernemingen zal bczoBkcn Op 10 'December! zal hij naar Belgrado terugkeeren. BELGIË De koning weer in Engeland. Koning Leopold en koningin Elisabeth zijn thans incognito de gasten van het hertogelijke paar van Portland te Wel- beck Abbey, ln Engeland.. Koning Leopold is licht verkouden geworden op de reis, doch hij behoeft zelfs zijn kamer niet te houden. Geruchten, dat prins Karei daar ook zou vertoeven, zijn onjuist. Voor de zooveelste maal verspreidde men berichten over een mogelijk huwelijk van den vorst, doch deze worden nog door niets bevestigd. LUXEMBURG. Volmachten der regeering verlengd. Minister-president Dupong had op 23 Nov. een wetsvoorstel tot verlenging der volmachten van de regeering tot 1 Juni 1940 ingediend. Na eenige stormachtige vergaderingen heeft het parlement toege stemd ln verlenging tot 1 Jan. 1939, FRANKRIJK BEGROOTING VOOR BINNENL. ZAKFv GOEDGEKEURD. Scheuring onder de jeugd der radicaal-socialisten. De Kamer heeft de credleten voor het I ministerie van binnenlandsche zaken dl» 1 1.793.000.000 franken bedragen, met' 437! tegen 125 stemmen goedgekeurd. Bij de behandeling vroeg de rechtschel afgevaardigde Dommange zich af ot hetl crediet voor de Süreté Nationale niet leidt 1 tot bevordering der politieke verdeeldheid I onder het voorwendsel van een fascistisch I of monarchistisch comjalot. Hij vroeg 0! de I minister het complot der Cagouiards wer- I kelijk au sésieux neemt. Hij laakte debe-l handeling, welke de Süreté Nationale eenl aantal roemrijke oud-strijders, die bij del Csar-affaire zijn betrokken, heeft doen] ondergaan. Hij verbaasde zich over hetl stilzwijgen, dat de minister van binnen-l landsche zaken heeft betracht na de o-.l geregeldheden van 16 Maart te Clichy enl vroeg welk gevolg de minister zal geveij aan de ontdekking van de voor de comT munisten bestemde wapenen. Oud-minister Louis Mar in drong aan opl parlementair toezicht op de verdeeür.g da geheime fondsen: het verwonderde hea, dat de thans aan het bewind zijnde socki| listen deze goedkeuren. Dormoy, de minister van binnenli zaïksin bepaalde zich er toe de verk voor te lezen, welke Tardieu in 1929 atl legde om de goedkeuring der geheime fondsen te verkrijgen. Marin weerlegde| echter de feiten, waarop de minister zta-| speelde en haalde de woorden aan vaal Tardieu, die volgens hem bewijzen, dat ge-l heime fondsen even gevaarlijk zijn voor hen. die ze ontvangen als voor hen, dis| ze verdeelen. De rechter van instructie, belast met hetl onderzoek naar de Csar-affaire. heeft een I bevel tot voorgeleiding vain André Tenallle| geteekend. Tenaille had met anderen del leiding der bewapening van de Csar. Hij I ls in staat van beschuldiging gesteld. Voorts heeft de politie een zekeren Jean I Deplace gearresteerd, die bekend Heeft voor rekening van de Csar te werken. Een I in zijn woning verrichte huiszoeking heeftl naar men gelooft, geen resultaten opgc-l leverd. De radicaal-socialistische partij heeftl besloten over te gaan tot reorganisatie van I haar jeugdafdeeling. Dit besluit is een ge-f volg van het feit, dat bij verschillende ge legenheden de leiders der jeugdafdcelln;,] die tegenstanders van het Volksfront zljnj tegenover de geheele partij kwamen tel staan. Sedert de vorming van het Volks-1 front verzette de jeugdafdeeling zich voor-I al tegen een verbond met de partijen vanl uiterst links. Uit protest hiertegen vormen I zich verschillende Jeugdbonden naast del officièele organisatie de „Jacobijnsch radi-1 caal-socialistische jeugdbeweging". ITALIË. Geschenk aan de Libische bevolking. Tijdens de jaarlijksche receptie op hetl stadhuis te Tripolis aan het einde van del groote Mohammedaansche Vasten, de Ra madan, heeft maarschalk Italo Balbo een rede gehouden tot de Libysche notabelen, waarin hij mededeelde, dat op bevel van den Duce alle maatregelen, die ten bate van de Italianen in Libye op landbouw gebied getroffen zijn. eveneens zullen ge troffen worden ten bate van de inlander» dezer kolonie. Niet alleen zal de Italiaansche regeering gratis iand ter ontginning geven aan dege nen, die niet over de noodige financieele middelen beschikken, doch zij zal ook bij dragen in de bestrijding van de kosten der ontginning. Gedurende vijf-en-twintig laar zal op de te ontginnen gronden geen enkele belasting worden geheven. Deze maatregelen zullen tegelijkertijd een gunstige uitwerking hebben voor de economische autarkie van Libye, vooral C het gebied van de voedselvoorziening. Maarschalk Balbo kondigde voorts aan, dat op kosten van den staat een nieuwe zetel zal gebouwd worden voor de Islami tische hoogere school, waarvan eek gedeelte bestemd zal worden voor leer lingen, afkomstig uit het binnenland van Libye. Tenslotte kondigde de gouverneur aan, dat de loopbaan van het personeel der Mohammedaansche rechtbanken nauwkeu rig zal worden geregeld, teneinde de mo- reele en economische conditie van het personeel op een hooger plan te brengen. De inlandsche prins Karanmanli, die zich tot tolk maakte van de gevoelens der notabelen, sprak woorden van diepe erken telijkheid jegens Italië, dat op zoo vader- lijke en edelmoedige wijze zorgt voor d volken zijner koloniën. DUITSCHLAND Duitsche inzameling bracht record opbrengst op. Het Duitsche ministerie van Propaganda deelt mede, dat het resultaat van de jaar op den „dag der nationale s°ll(~ telt" in het geheele rijk gehouden lnza!"V ling 7.655.476.49 Mark (ongeveer 3.8 mu- lioen gulden) bedraagt. Het vorigeJa bracht de inzameling 5.662.279.19 M® (ongeveer 2,8 millioen gulden) op, in ongeveer 2.04 millioen en in 1934 onge 2.01 millioen gulden. 450 VEREENIGDE STATEN Leening van 450 millioen dollar. De schatkist heeft een leening van millioen dollar uitgeschreven. bestemd het terugkoopen van schatkistbiljet waarvan de totale som op 15 December :Ut Jaar dit bedrag zal zijn De uitgifte omvat 250 millioen dollar en een looptijd van acht jaar tegen t' een half procent en twee honderd m'1 (e met een looptijd van vijf jaar met een r <van twee vijf-achtste procent.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2