STADSNIEUWS |Zilveren jubileum van „De Eendracht" MAANDAG 6 DECEMBER 1937 No. 23834 De toestand van Prins Bernhard Aljechin morgenavond wereldkampioen HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt Lie Jaargang i25 jaar werd een heel dorp gebouwd Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht El DSC H DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: [3D ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar Agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere [advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk [lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden Jvan 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven |10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden t. 2.35 per week f. 0.1S Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f- portokostenJ (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.>' Foto v. Vliet. [toriteiten, bestuur en genoodigden poseeren na de onthulling der gedenkzuil in 1 de Atjehstraat voor onzen fotograaf. pithulling van een lichtzuil. nder buitengewoon groote belangstelling kit de woningbouwvereeniging „De Een- acht" Zaterdag haar 25-jarig jubileum fierd. lleereeerst vond om 1 uur in de Atjeh- |aat een plechtigheid plaats. Daar werd tegenwoordigheid van talrijke autoritei- wij merkten o.a. op wethouder v. Stra- den gemeente-secretaris mr. dr. van [yen, het voltallige bestuur van „De Een- icht" en de jubileum-commissie een fctzuil ter herdenking aan het zilveren (ileum onthuld. Deze zuil, een eenvoudig fh smaakvol monument, is geheel bc- Jtigd door vrijwillige bijdragen der leden, iwier midden ook het initiatief tot de Biting kwam. (tadat de voorzitter der jubielum-commis- 1 de heer L. Rombout, de aanwezigen en Iciaal burgemeester van de Sande Bak- t'zen, die de zuil zou onthullen, had ver- Ikomd, las de architect van „De Een- |cht", de heer M. Vrijenhoek, een oor- kde voor. waarin de aanleiding tot het pichten van het monument werd gememo- |rd. Vervolgens verwijderde de burge ster het doek, dat de zuil bedekte, deed (oorkonde in een looden koker, die hij in i daartoe uitgespaarde ruimte in de zuil Be. en metselde de opening dicht, pe tekst van deze oorkonde luidt als volgt ..Ter gelegenheid van de herdenking het 25-jarig bestaan der Woning- louwver. „De Eendracht" te Leiden heeft Pt Jubileumcommissie het initiatief geno- jien tot oprichting van deze Gedenkzuil. Jartoe door geldelijke bijdragen en be- hgloozen arbeid der leden in staat ge peld. 0p Zaterdag 4 December 1937 des na middags te 1 uur heeft de Edelachtbare {Jeer Mr. A. van de Sande Bakhuyzen, burgemeester van Leiden, deze Gedenk- I op plechtige wijze onthuld." Volgen de namen van de Leden der Jubileumcommissie. JToen deze handelingen waren verricht, (tide de heer Rombout zich tot allen die geel belangeloos hebben medegewerkt aan m bouw van de zuil. Dank bracht hij aan architect den heer Vrijenhoek, verschil- pe takken van gemeentedienst, de werk je bouwvakarbeiders en den aannemer, U heer Valk. Pamens alle Eendracht-leden bood hij de T' aan het bestuur aan, daarbij wijzende Ne groote sociale belangen, die door een Fe volkshuisvesting worden gediend, en f hoop uitsprekende, dat het de „Een- Jacht" nog langen tijd gegeven zou mogen Pj haar prachtig werk voort te zetten. |!kerna was het woord aan den Burge- fester. (Wanneer, zoo zeide spr., een vereeniging (*r zilveren jubielum viert, dan is dat FM een mooie gelegenheid om na te gaan t hoeverre het doel bij de oprichting ge- "1, is bereikt. En wanneer dan gewezen 1 Worden op mooie resultaten, dan is er f teden om feest te vieren. Niemand zal, vervolgde spr.. betwisten dat er voor "Eendracht" redenen zijn om haar jubi- feestelijk te herdenken. Spr. achtte het een gelukkige gedachte van de leden op dezen dag een mijlpaal in den vorm van een monument op te richten, een mijlpaal, die er den jongeren op zal wijzen, dat in deze buurt iets is geschied, dat gezien wil en kan worden. Spr. eindigde met de beste wenschen voor ,,De Eendracht" uit te spreken. Namens het bestuur aanvaardde de voor zitter van „De Eendracht", de heer Poelijoe, vervolgens het monument. Buitengewoon, zoo zeide spr., hebben wij het initiatief der leden op prijs gesteld. Deze zuil is voor het bestuur het bewijs, dat zijn werk wordt ge waardeerd. In de bereidwilligheid van den burgemeester, aldus spr., om hier aanwezig te zijn, zien wij dat het gemeentebestuur groote belangstelling heeft voor de volks huisvesting. Spr. hoopte, dat deze zuil een aansporing zou mogen zijn voor de jongeren om de voetstappen van de ouderen te druk ken. Tenslotte zong „Sempre Avanti" onder lei ding van den heer v. d. Broek een speciaal voor deze gelegenheid geschreven lied. De receptie. Van drie tot vijf uur recipieerde de jubi- leerende vereeniging in de receptiekamer van de Stadszaal. De belangstelling en spe ciaal het aantal sprekers was overweldigend. Al spoedig' bleek dat de twee uren niet vol doende zouden zijn om alle sprekers in de gelegenheid te stellen hun gelukwenschen aan te bieden. Het klokje van vijven had ook reeds lang geslagen, toen de voorzitter de gelegenheid kreeg een dank- en slot woord te spreken. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op de wethouders Tepe, van Stralen, Verwey en Wilbrink, den gemeente-secretaris mr. dr. van Stryen, den heer G. F. E. Kiers, inspec teur van de Volksgezondheid, afd. Volks huisvesting, oud-directeur van Bouw- en Woningtoezicht hier ter stede, ir. J. Westra van het bureau van gemeentewerken, den heer M. Vrijenhoek, architect van „De Een dracht" en wethouder van Stadsontwikke ling in Den Haag, de heeren Bommer en van de Nat, vertegenwoordigers van den Nationalen Woningraad, de heeren Arnold, Niekerk en Lenselink van de afd. Zuid-Hol land van dien Bond, mr. H. R. Goudsmit, raadsman van „De Eendracht", het dage- lijksch bestuur van de Federatie van wo ningbouwverenigingen, besturen van zuster verenigingen van „De Eendracht", mevr. van Heel en den heer Treur namens de E.H.B.O., dr. M. D. Horst, directeur van den Geneeskundigen Dienst, mr. Beekenkamp, mr. Rowaan en den heer Schüller, leden der gemeentelijke commissie voor fabricage, en de heeren de Gooyer en de Boer namens de Rotterd. Bankvereeniging. De receptie werd geopend door den voor zitter. den heer J. Poelijoe, die een uitvoe rig overzicht gaf van de afgeloopen 25 jaar. Aan dit overzicht ontleenen wij het vol gende: Na een reeks van voorloopige besprekin gen werd in 1912 met 21 leden de „Coöpera tieve Woningbouwvereeniging" gesticht. Het lag aanvankelijk in de bedoeling de vereeni ging een coöperatieven grondslag te geven, terwijl het doel was den leden een eigen woning te verschaffen. Al spoedig werd de vereeniging door sta tutenwijziging in de mogelijkheid gesteld te profiteeren van de bepalingen vastgelegd in de Woningwet van 1901, terwijl de naam werd veranderd in Woningbouwvereeniging „De Eendracht". Het eerste bouwplan 47 woningen in de Drie Octoberstraat kwam tot stand met financieele hulp van het rijk en enkele particulieren. Dit plan werd ontworpen door architect Splinter, den tegenwoordigen wethouder. Het tweede plan 124 woningen kwam onder architectuur van de heeren Splinter en Jesse na den oorlog, een periode van groote activiteit der woningbouwvereenigin- gen, tot stand. Tegelijk met het besluit om dit tweede plan uit te voeren, werd besloten een bad huis te bouwen, dat in 1922 gereed kwam. De volgende plannen werden in een veel sneller tempo uitgevoerd. Men was daar toe gedwongen door den nijpenden woning nood. In een korte periode werden niet minder dan 8 plannen H.M. de Koningin naar Den Haag. De particuliere secretaris van Prins Bernhard, verstrekte ons hedenochtend te 9.45 uur het volgende communiqué: „De goede toestand, waarin Prins Bernhard verkeert, houdt aan. Niettemin wordt bezoek vooralsnog niet toegestaan. In afzienbaren tijd blijven alle bemoeienissen van den Prins buitengesloten." De toestand van den hofjager Spek is gunstig. Hij heeft een rustigen nacht gehad en lijdt weinig pijn. H. M. de Koningin is hedenochtend te elf uur, vergezeld van een hofdame, per auto van Amsterdam naar Den Haag vertrokken. De Koningin wordt tegen zes uur hedenavond in de hoofd stad terugverwacht. dezen dag ondervinden, putten wij de kracht om te blijven werken voor de volks huisvesting in het algemeen en voor onze vereeniging in het bijzonder. Tallooze gelukwenschen. Namens het gemeentebestuur opende wet houder Wilbrink de lange rij van sprekers. De heer Wilbrink wees er op, dat er aan 408 woningen uitge- het onvervuld blijven van vele wenschen voerd. In 1931 werd het zeVende plan ge- Van „De Eendracht" ook een goede zijde te bouwd, omvattende 32 woningen. Al deze vinden is. plannen werden uitgevoerd^ onder leiding De vereeniging zal daardoor n.l. een groote van de heeren Splinter en Jesse. In 1934 kwam het jongste plan, onder architect Vrijenhoek tot stand. Dit plan om vatte 60 woningen. Het waren de eerste wo ningen door „De Eendracht" op grond in erfpacht gebouwd. Op het oogenblik bedraagt het totaal aantal woningen van „De Eendracht" 671, terwijl de exploitatie-rekening een bedrag van ruim f. 2.800.000 aangeeft. Het is, zoo zeide de heer Poelijoe, inder daad een respectabel aantal woningen, dat onze vereeniging exploiteert, doch het is nog lang niet hoog genoeg. Talloozen staan nog op onze candidatenlijst ingeschreven, maanden en maanden moeten nieuwe leden wachten, voordat hun een bovenwoning kan worden toegewezen, terwijl het dikwijls ja ren duurt voor er een beneden- of een één gezinswoning vrij komt. Om in aanmerking voor het laatste type woning te komen, moet men minstens 12 jaar lid van „De Een dracht" zijn. Hieruit, aldus spr., blijkt wel, dat we ons doel, voor al onze leden een behoorlijke wo ning, nog lang niet hebben bereikt. Ver langend ziet „De Eendracht" uit naar het tijdstip, waarop zij haar werk kan voort zetten. Laat ons slechts hopen, zoo besloot spr., dat allereerst het plan van 358 woningen (sinds 1932 in gedeeltelijke uitvoering en op activiteit aan den dag blijven leggen en niet in zelfgenoegzaamheid terugvallen. Moge het „De Eendracht" gegeven zijn, zoo besloot spr., haar aantal woningen in de volgende periode van 25 jaar te verdub belen. Namens den raad van commissarissen sprak de heer Van Weizen. Hij sprak zijn groote waardeering uit voor het uitste kende werk door het bestuur verricht en roemde de prettige verhouding die altijd tusschen dit college en den raad van com missarissen heeft bestaan. De heer Bommer, secr. van den Nat. Woningraad, herinnerde aan de tijden toen er nog geen Woningwet was en de overheid van meening was, dat zij zich met de volkshuisvesting niet mocht be moeien. Ook door het streven van „de Eendracht" is er gelukkig in deze opvatting veel ver anderd. Spr. hoopte dat de jubileerende vereeniging aan het reeds bereikte nog veel zal kunnen toevoegen. De heer Arnold bood namens de afd. Zuid-Holland van den Nationalen Wo ningraad gelukwenschen aan. De heer De Tombe, accountant van „de Eendracht" bood een schilderij aan en de heer De Jong, voorz. van de Federatie van wo ningbouwverenigingen een ets. De heer Rombout schonk namens het - j, rT i ji 1 Jubileumfonds een receptieboek en na- een plan na gereed) geheel wordt afgewerkt h t soiidariteitsfonds een borstelgar en dat ons daarna de gelegenheid zal wor- c den geboden om ons negende plan in te dienen. Deze verwachting stelt ons in staat om met groot vertrouwen de mijlpaal, die wij thans hebben bereikt, voorbij te gaan en de toekomst tegemoet te treden. Uit de groote. belangstelling, die wij op gr. Aljecbin. De 25ste partij om het wereldkampioen schap schaken, die Zaterdagavond in Den Haag is aangevangen en die na 40 zetten werd afgebroken, zal morgenavond vrijwel zeker door Aljechin worden gewonnen. Dit beteekent dus, dat Euwe morgen avond den titel van wereldkampioen scha kan aan zijn tegenstander zal moeten af staan. Het is geen twijfelachtige overwinning, die Aljechin op onzen landgenoot heeft behaald. Met een voorsprong van 6 punten (de afgebroken partij reeds als winst meege rekend) heeft hij op afdoende wijze aange toond 's werelds beste schaker te zijn. In den Haagschcn Dierentuin wordt de 25ste partij verder gespeeld. Voor de analysen van deze partij van onze medewerkers Prins en Reshevsky verwijzen wij naar het 3de Blad. nituur. Achtereenvolgens werd verder het woord gevoerd door den heer Kooistra, voorz. van „de Tuinstadwijk", den heer Gerritsen na mens „Ons Belang", den heer Noteboom 'namens „Ons Doel", den heer Vijlbrief namens Oosterkwartier, den heer Gal- jaard, namens de Tuiniers- en Bloemis- tenvereeniging. (Spr. liet zijn gelukwenschen vergezeld gaan van een wisselbeker, bestemd voor den winnaar van een nog uit te schrijven kleine-voortuintjeswedstriid). den heer Jonker, chef van den Plantsoenendienst, den heer v. d. Zeeuw, oud-voorz. van den raad van Commissarissen, den heer Zand bergen, namens Spinoza" te Rijnsburg, den heer den Hollander, voorzitter van Buitenlust" en den heer A. Zaalberg, 2den voorzitter der Volkstuinver. „Ons Ge noegen". De laatste in de rij der sprekers was architect M. Vrijenhoek. die 5 jaar aan de jubileerende vereeniging verbonden is. Bij de totstandkoming dezer zuil, aldus spr., is een treffend solidariteitsgevoel gebleken De belanglooze medewerking van allen was een bewijs van zuiver proletarisch senti ment, dat hier op schoone wijze is geble ken. De goede arbeiderswoning is een groot geestelijk goed. Zich aan de zaak der volkshuisvesting te mogen wijden, betee kent te kunnen werken aan de verhooging van het beschavingspeil der arbeiders klasse. Spr. eindigde met het aanwezige kader der woningbouwvereenigingen op te wekken om deze schoone taak krachtig voort te zetten. De voorzitter, de heer Poe- liejoe sprak een dank- en slotwoord. Talrijke sprekers lieten hun woorden van een bloemenhulde vergezeld gaan. De herdenking van het zilveren jubileum werd besloten met een BINNENLAND. Minister Welter over de begrooting van Koloniën. (4e Blad) Plannen voor een nationale film in 1938. (Binnenland, 4e Blad). Bij den Hoogen Raad is een voorontwerp aanhangig gemaakt inzake beperking van den arbeid van gehuwde vrou wen. (Ie Blad). BUITENLAND. Delbos te Warschau, Stojadinowitsj tó Rome. (Buitenland, le Blad). Steeds meer komt Nanking in de knel. 3e en le Blad). Japansche bommen op Engelsche sche pen. (3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. In het weertype zal nog weinig verandering komen. Tijden van regen en sneeuw zullen afwisse len met opklaringen. De tempe ratuur blijft slechts enkele gra den boven het vriespunt, doch zal bij opklaring in den nacht tot enkele graden onder het vries punt dalen. PIRITUS THEELICHTJE I Verbruik: slechts één vijfde cent per uur 2514 (Ingez. Med.) avondfeest in de Stadszaal welke tot in de uiterste hoeken bezet was. Onder de zeer talrijke aanwezigen merk ten wij o.m. op: de wethouders van Stralen en Verwey, architect Vrijenhoek, den heer G. F. E. Kiers, inspecteur der Volkshuis vesting in de provincie Zuid-Holland en vertegenwoordigers van alle Leidsche wo ningbouwvereenigingen en van vele uit de naaste omgeving. De voorzitter, de heer Poeliejoe, heette allen welkom en wees erop, hoe op de he denmiddag gehouden receptie de groote waardeering, welke de leden jegens het bestuur koesteren, op treffende wijze tot uiting is gekomen. Wij leven thans, aldus spr., in een tijd van depTessie, doch niet temin zal déze demonstratie voor het be stuur een stimulans zijn voor verderen nuttigen arbeid op het gebied der volks- nuisvesting. Spr. besloot met allen een genoeglijken avond toe te wenschen, een wensch, die, de voortreffelijke stemming in de zaal getuigde ervan volledig in vervulling is gegaan. De eer zulks te heb ben bewerkstelligd komt toe aan het uit stekende variété-gezelschap, optredende onder de auspiciën van het concert- en theaterbureau Max van Gelder met de be proefde muzikale medewerking van Ho- fenk's Melody Makers. De muzikale clown Fantasio ontketende al direct daverende lachsalvo's en daarna kwamen achtereenvolgens parterre-acro baten, equilibristen, een goochelaar, ac cordeon-virtuozen, een danspaar en een diaabolo-jongleur de aandacht gespannen houden. Bartoes als humorist-conférencier vulde de entreactes en oogstte ook met zijn liedjes en kwinkslagen groot succes. Men behoefde waarlijk niet te vragen of het gebodene in den smaak viel; de groote bijval na elk onderdeel en de gulle vocale medewerking bij den refreinzang lieten geen ruimte aan twijfel te dien aan zien. In de pauze deelde de voorzitter nog mede, dat een dertigtal in de zaal aan wezige werkloozen, daartoe door het lot aangewezen, in aanmerking kwam voor een waardebon van f. 2.50, waarvoor de geluk kigen bij de Coöperatie levensmiddelen konden koopen. Tot besluit van deze zeer geslaagde feest viering werd nog eenige uren gedanst. „De Eendracht" kan met groote voldoe ning op de herdenking van haar 25-jarig bestaan terugzien! De volgende week wordt hetzelfde pro- giamma herhaald, daar het groote con tingent Eendrachtleden niet op één avond kon worden toegelaten.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1