LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Maandag 6 December 1937 Jfc&viL- GEMENGD NIEUWS (UN/T IN UITEREN/ VERGIFTIGD DOOR KOLENDAMP. Twee oude menschen nog tijdig gered. Twee oude menschen te Lunteren, de 85- jarige S. B. en zijn 60-jarige dochter, zijn door kolendampvergiftiging bijna 24 uur bewusteloos geweest. Gelukkig hebben om wonenden bemerkt, dat er iets niet in orde was en dank zij dit ingrijpen, zijn de beide oude menschen thans weer bijna geheel hersteld. Leveranciers kregen Zaterdag geen ant woord op hun herhaald bellen. Zij schon ken hieraan echter geen aandacht, in de veronderstelling, dat de bewoners uit zou den zijn. Toen men des avonds evenwel nog geen leven in de woning bespeurde, hebben omwonenden zich toegang verschaft en vonden den ouden heer en zijn dochter in bewusteloozen toestand. Na door een geneesheer te zijn behandeld, bleken de slachtoffers er niet zoo ernstig aan toe te zijn. daar nog juist bijtijds fris- sche lucht was binnengekomen. Beiden ver klaarden niets bijzonders bespeurd te heb ben. VERDACHT STERFGEVAL TE BUREN. Kindje van acht maanden plotseling gestorven. In het dorp Erichem gem. Buren is in een landarbeidersgezin onder verdachte om standigheden een jongetje van ongeveer acht maanden plotseling overleden. De wildste geruchten als zou de vader het kindje langzaam hebben laten verhongeren, deden de ronde. De geruchten waren aanleiding, dat de landarbeider werd gearresteerd en het stof felijk overschot van het jongetje in beslag werd genomen voor een nader onderzoek. De burgemeester van Buren, onder wiens bestuur het dorp Erichem ressorteert, liet den politie-deskundige dr. Hulst uit Leiden, ontbieden, om de sectie op het lijkje te ver richten. Dr. Hulst arriveerde in den loop van den middag, maar over het resultaat van de sectie konden geen nadere mededee- lingen worden gedaan. Het lijkje is echter nog niet vrij gegeven. De vader is inmiddels voorloopig weer op vrije voeten gesteld, doch mag het dorp niet verlaten. KIND IN TEIL MET HEET WATER GEVALLEN. Aan de gevolgen overleden. Vrijdag is het driejarig jongetje G. van der Heiden te Hulst in een teil met heet water gevallen, waarbij het kind ernstige brandwonden kreeg. Zaterdagavond is de kleine in het R.K. Liefdehuis overleden. TRAGISCHE DOOD VAN EEN SCHIPPER. Een knappende staaldraad scheurde hem het been open. Zaterdagmiddag is in het Volkerak ter hoogte van Ooltgensplaat een ernstig onge luk gebeurd. Het met tarwe geladen schip „Jaco", van Stad aan 't Haringvliet, liep al daar aan den grond. Bij de pogingen om lós te komen, verleende een motorschip assis tentie en hierbij werd gebruik gemaakt van een staaldraad. Plotseling knapte deze draad en trof den schipper van de „Jaco", len ongeveer 55-jarigen L. Keyzer, die daar door over boord sloeg. Zijn beide zoons haalden hem spoedig uit het water en toen bleek, dat de draad hem een been had open gescheurd. In een roeiboot werd de onge lukkige ijlings naar Ooltgensplaat vervoerd en van daar naar het ziekenhuis te Dlrks- land, waar schipper Keyzer Zaterdagavond is overleden. DE „GDY 51" WEER VLOT. Hedenochtend te 5 uur is het de beman ning van den in Scheveningen thuisbehoo- renden logger GDY 51, welk schip dezer dagen bij Ter Heide op het strand was ge- loopen. gelukt de boot weer vlot te krijgen. Vletterlieden hadden in den nacht ankers in zee gezet en hiermede gelukte het den logger te circa 5 uur in dieper water te trekken. Het schip is op eigen gelegenheid in de Scheveningsche haven teruggekeerd. Oogenschijnlijk heeft de boot geen schade gekregen. De 32 aan boord zijnde last haring waren reeds nagenoeg geheel op het strand gelost. ZEVENHONDERD GULDEN UIT BRANDKAST GESTOLEN. Te Rotterdam is ingebroken in een fa briek aan den Keileweg. De brandkast is opengebroken. Er wordt f. 700 vermist. DUITSCH STOOMSCHIP GESTRAND. Het Duitsche s.s. Konsul Karl Fisser. dat zwaar geladen was met ijzererts of steen kool, is in den nacht van Vrijdag op Zater dag in de nabijheid van P.ottumeroog in het Huibertsgat, waarschijnlijk tengevolge van zijn al te grooten diepgang, aan den grond geloopen. Toen het daglicht werd, heeft men het schip van het eiland waargenomen doch verder geen pogingen om assistentie te verleenen. ondernomen, aangezien men tevens zag, dat Duitsche sleepbooten, die op de Eems bij Emden gestationneerd zijn, in de nabijheid waren. Bovendien veronder stelde men, dat de Konsul Karl Fisser om elf uur, wanneer het hoog water zou zijn, vlot zou komen. Toen echter tijdens hoog water de aan wezige sleepbooten alle krachten inspanden om den vrachtstoomer los te trekken, terwijl ook de Konsul Karl Fisser zelf volle kracht achteruitsloeg en dit niet mocht baten, heeft de vertegenwoordiger van de N.Z.H. R.M. te Oostmahorn, de heer J. Visser, het raadzamer geoordeeld de daar gestation- neerde motorreddingboot Insulinde met schipper Toxopeus om half een 's middags naar de plaats van de stranding te zenden De Insulinde zou nabij de Konsul Karl Fisser blijven, om. mocht het schip niet vlot komen, in geval van nood behulpzaam te kunnen zijn bij het van boord halen van de bemanning. OVERSTROOMINGEN EISCHEN DOODEN. In de omgeving van Cortka en Berat. in Albanië, hebben de laatste dagen zware regens overstroomingen veroorzaakt, waar door een aantal personen zijn gedood. BAKKERIJBRAND TE EINDHOVEN. Zaterdagavond omstreeks negen uur ont stond een felle uitslaande brand in de bak kerij van den heer M. van de Laar aan de Orchideeënstraat 20 te Eindhoven. De brand nam zoo'n grooten omvang aan, dat men voor de aangrenzende perceelen vreesde. De brandweer wist het vuur dus danig te bestrijden, dat de brand tot het perceel kon worden beperkt. Dit pand is wat de bovenverdieping betreft, totaal ver nield; beneden is zooveel waterschade aan gericht, dat het bedrijf niet meer kan worden voortgezet. Wat de oorzaak van den brand is. weet men op het oogenblik niet. De brand is ontstaan op de boven verdieping waar veel emballagekisten enz. lagen opgestapeld. De bakkerij is verzekerd tegen bedrijfs schade; ook het pand is verzekerd. OUDE MAN ONDER STOOMTRAM. Gisteravond geraakte de 62-jarige E. Vermeersch uit Aardenburg (Z. VI.) onder de stoomtram van de lijn Maldegem- Breskens. Nadat de man bevrijd was. bleek uit het geneeskundig onderzoek, dat hij waarschijnlijk een schedelbreuk heeft op- geloopen. Hij is in hoogst ernstigen toe stand naar het ziekenhuis te Oostbrug ver voerd. REEKS DIEFSTALLEN TE LUNTEREN OPGEHELDERD. As een Sint Nicolaasverrassing heeft de politie te Lunteren thans den dader weten op te sporen van een reeks diefstallen, die aldaar sedert een half jaar vrij regelmatig werden gepleegd. Dezen zomer werd bij een electricien zelfs viermaal achtereen ingebroken, waarbij in totaal een bedrag van ongeveer tweehon derd gulden werd vermist. Ondanks ijverige nasporingen van de politie, werd geen spoor van den dader ontdekt. De laatste veertien dagen werden wederom eenige diefstallen gepleegd. Toen de heer M. Zaterdagoch tend bemerkte eveneens met een bezoek te zijn vereerd en een bedrag van honderd gulden miste, greep de politie, die nu sterke vermoedens had gekregen, krachtig in en arresteerde den vermoedelijken dader, den 17-jarigen G. H. uit Amersfoort, die meer malen in Lunteren logeerde, toevallig juist in den tijd dat de diefstallen werden ge pleegd. De jeugdige verdachte heeft een volledige bekentenis afgelegd. Reeds eerder waren van H. vingerafdruk ken genomen, doch deze kwamen niet overeen met die. welke door de politie wa ren gevonden. Vermoed wordt nu. dat H. een medeplichtige heeft gehad. Hierover heeft hij zich echter nog niet willen uit laten. DRIE ZEELIEDEN DOOR GASSEN BEDWELMD. De kapitein van het Nederlandsche mo torschip „Meeuw", dat ter hoogte van Lam beth op de Theems ligt, vond Zaterdagmid dag drie leden der bemanning bewusteloos in de kajuit. Waarschijnlijk waren zij be dwelmd door gassen uit de kachel. Twee hunner konden door kunstmatige ademha ling tot het bewustzijn worden terugge bracht, doch de derde. Niewold, moest in het Westminster-hospitaal worden opge nomen. BUITENLANDSCH GEMENGD. IRENE SCHMEDER VRIJGESPROKEN. Irene Sehmeder, de aviatrice, die in De cember 1936 te Parijs in een vliegtuig op haar vriend Lallemand schoot, is vrijge sproken. Toen de uitspraak bekend ge maakt werd, viel zij in onmacht en moest zij uit de beklaagdenbank gedragen wor den. Zij werd beschuldigd van lichte mis handeling, hetgeen onder een amnestie wet viel. BRUILOFTSVREUGDE VERSTOORD. Ale 100 gasten gewond. In het Poolsche dorp Jezof bij Lodz zakte tijdens een bruiloftsfeest in een herberg de vloer door. Alle deelnemers ongeveer honderd in getal stortten in den kelder. Tot overmaat van ramp ontstond nog brand, waardoor de reddingspogingen ten zeerste werden bemoeilijkt. Ale honderd bruiloftsgasten werden min of meer ern stig gewond. Veertig hunner liepen be halve arm- en beenbreuken nog zware brandwonden op. OVERVAL OP EEN POSTAUTO. Te Lockport in Illinois (V. St.) hebben vijf met machinepistolen gewapende man nen een overval op een voor het postkan toor staande auto gedaan. Zij verwondden een postbeambte en maakten 25.000 dollar buit. Een politie-officier namen zij als als gijzelaar mee in hun auto, doch later lieten zij hem vrij. ELF ARBEIDERS BIJ TREINBOTSING OMGEKOMEN, Tusschen Zarnefanz en Belgard (Oost- Pruisen) is een personentrein op een trein met arbeiders ingereden. Elf arbeiders zijn om het leven gekomen, één werd zwaar ge wond en zes werden licht gekwetst. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK TE VALENCIA. Tenminste twintig dooden. Uit Barcelona wordt gemeld Zaterdagmiddag heeft te Valencia een treinbotsing plaats gevonden. Men heeft twintig dooden geteld, terwijl verschei dene personen gewond zijn. DE „LEVIATHAN" VERKOCHT. De president van de United States Lines heeft medegedeeld, dat het Amerikaan- sche schip „Leviathan" voor achthonderd duizen dollar is verkocht aan een Britsche firma voor afbraak. De president, Basil Harris, voegde hier aan toe, dat hij een Japansch bod op het schip zelfs niet in overweging heeft willen nemen, in verband met de huidige om standigheden. BOEKBESPREKING. Vuur over Land door Margaret Mitchell. Uitgave Zuid-Hollandsche Uitgevers Mii. Den Haag. Amerika is het land van vele mogelijk heden en groote uitersten. Als wij Euro peanen aan Amerika denken, zien we in onze verbeelding, skyskrapers, den Nia/gaca- waterval misschien en Hollywood met alles wat we VA) de film kennen, zeker Daarmee houdt het dan zoo'n beetje op. Van de ge schiedenis. die de skyskrapers en Holly wood gemaakt heeft, weten we bitter weinig Daar is „het Zuiden" Virginia. Maryland staten, die eens bloeiende katoenstreken waren met rijke plantages, waar Fransch- Eneelsche kolonisten zich van geslacht op geslacht door noeste ontginning luxe en weelde hadden weten te veroveren en die. bewust van den macht dien geld en bezit verleenen, in een eigen maatschappij, met eigen zeden en eigen wetten, volkomen ver vreemd en onbekend met „het Noorden" hun arrogante levens leefden. Die families waren allen aan elkaar verwant, ze huwden onder elkaar, de mannen werkten, jaagden en dronken en de vrouwen leefden, zooals overal elders in het midden van den vorigen eeuw toen nog geen vrijheid van geest eenig evenwicht tusschen denken en doen had geschapen exclusief in verstarde conventie. Wii weten ook niet veel van den grooten oorlog tusschen Noord en Zuid, door de „Yankees" Ingezet onder het motto: af schaffing van de slavernij! en die één groote lijdensweg heeft beteekend voor de Zuiderlingen, die er hun kapitaal, hun idealen, hun zonen en hun arrogantie in hebben verloren. Dit alles beschrijft ons Maragaret Mit chell. die zélf nakomelinge van een diep plantage-eigenaren, als kind on den schoot van haar „negermaimmie" en later uit familiepapieren en oude archieven, uit overleveringen en feiten, dit zeldzame, knappe, boeiende boek heeft samengesteld. „Gone with the Wind" luidt de Engelsche titel van dit werk, dat in Amerika furore heeft gemaakt. Wij twijfelen niet of de vertaling van Roldanus Jr.. al laat die hier en daar veel te wenschen over. zal zijn weg ook wel vinden. In het Neder landse!) heeft men er een trilogie van ge maakt. het tweede deel is over een maand aangekondigd en het derde over nog een maand en wij vermoeden, dat iedere lezer die Vuur over Land gelezen heeft met spanning de volgende deelen zal tegemoet zien. De teekenlngen van Pieck, men kent het genre nu wel, ziin als altijd; zeer ge distingeerd. Van Aangezicht tot Aangezicht roman van Emmy van Lokhorst. Uitgave Em. Querido A'dam 1937. „Want wij zien nu dooi; een spiegel in een duistere rede. maar alsdan zullen wij zien, aangezicht tot aangezicht. En nu blijtft ge loof. hoop en liefde, deze drie: doch de meeste van deze is de liefde". Het is bijna aan het slot van het boeik, dat de personen er uit deze waarheid er kennen. Emmy van Lokhorst bezit de zeer vrouwelijke gave de donkere roerselen der menschelijke ziel op delicate wijze te peilen en daarnaast het knappe schrijfstertalent ze neer te schrijven en ze doet dat op een fiine wijze, waardoor alles wat maar even troebel had kunnen ziin. glas-zuiver wordt. Hoewel dit boek ongetwijfeld op psycholo- gischen basis geschreven is en theorieën als „Mutterbmde" en „vrijheidscomplexen", zooals die genoemd worden, tot grondslag heeft, kan men het werk toch (gelukkig maari geen zielkundigen roman noemen De menschen in dit boek die hun innerlijk voor ons openleggen, doen dat. door de omstandigheden ertoe gebracht en uit noodzaak, zeker niet door de auteur uitge rafeld. Zoo is het meisje Lucie. een gave, afgeronde figuur, die tot het laatste toe ook de lezers in haar eeuwig vrouwelijke eigen schappen gevangen houdt. Er is veel zacht heid en veel begrip van leed in dit boek en de subtiele manier waarop het uitge sponnen wordt, doet ons onwaarschijnlijk heden als de eerste ontmoeting tusschen Nico en Lucie en de wat verouderde typee ring van don oom, op den koop toe nefnen. Parade gaat door, roman van Ge rard van Eckeren. Uitgave Em. Querido Amsterdam 1937, Dit is helaas wél een psychologische roman, want de schrijver heeft met de zielsontledtng van het slappe nakomertje uit het deftige. Calvinistische gezin, wel ver boven ziin macht gegrepen. Deze ego centrische jongen, die vol verdrongen com plexen zit. is een typisch tijdsbeeld, dat niet bepaald mislukt, als een telkens samenklappende, slappe Jan Klaasen door het leven zig-za-gt, om tenslotte als journa list bil de beschieting van Madrid door Franco, den dood te vinden. En er is niet veel aan verloren. Wij hebben geleerd het onderwerp in alle kunstuitingen ondergeschikt te zien aan den uitbeeldingsvorm, omdat we onze eischen dien uitbeeldingsvorm betreffend, ook zeer hoog kunnen stellen. Als de vorm echter niet ten volle aan die eischen be antwoordt. wordt men wel gedwongen het onderwerp van dichterbij te bekijken en dan komen we tot het onderhavige geval tot de conclusie dat het een gecompli ceerd en verwrongen verhaal betreft, zooals de hoofdpersoon zelve. Ook de stijl is zoo; vele zinnen moet men twee, driemaal over. lezen om er de beteekenis van te begrijpen. Het eerste gedeelte van het boek. de groei en de ontwikkeling van het jongetje, dat niet meer aan God meent te gelooven en toch Satan vreest, is nog het beste. De grondslag voor zijn verder nutteloos leven is hierin gelegd. Maar het is alles te breed en te zwaar van opeet in verhouding tot het verdere, afgeroffelde leven in het tweede gedeelte We zijn dan telkens de kluts kwijt over leeftijd en werkkring van den jongen die nimmer tot mensch schijnt uit te, groeien. Dit van huidige politiek en hedendaagsche oorlogen doorspekte boek, komt ons een wel wat oppervlakkige en niet geheel ongevaarlijke leidraad voor over het hedendaagsche leven in Europa. O. N. Tusschen Zuiderkruis en Poolster, door Ben van Eysselsteyn. Band en omslagteekening van J. F Doeve. Dit boek behoort ongetwijfeld tot het beste wat er aan romantiek de laatste paai' jaren over de oude zeilvaart verschenen is. Ten deele gebaseerd op de legende van den Vliegenden Hollander, ten deele op het avontuurlijke leven van den matroos Hu- bert de Vries en ten deele ook on hetgeen de schrijver als iongen reeds van zijn vader die als officier van gezondheid op HM. Fregatschip „Sommelsdijk" voer. te hoorei) kreeg, is dit boek geworden tot de reizen van dien Hubert de Vries, die met zijn haat den wreeden „zwarten schipper" vervolgde van Poolster tot Zuiderkruis en weer terug. Hit had diens dood gezworen om allen die ■onschuldig door den zwarten schipper ge leden hadden, maar vooral zich zelf van den vloek dien die haat op zijn leven drukte, te bevrijden. Het lugubere einde van den schipper brengt die bevrijding en het beloofde land in veilige haven in zicht. Het is een aangrijpend en diep-mensche- ltik relaas van de eeuwige zee en tan hen die haar bevaren en in hun menschelijke nietigheid, stuk voor stuk toch groot zijn. Een knap geschreven boek. Moeder, roman door Amy Gros kamp-ten Have. Uitgave Hollandia Drukkerij Baarn. De schrijfster zal velen bekend zijn uit haar geregelde, korte schetsen. Dit boek is eigenlijk een aaneenschakeling Van die zelfde schetsen. Ze zijn uitstekend in hun soort en geschreven met hetzelfde élan en den knappen kijk, vooral op vrouwen, die de auteur heeft. Er zijn veel moeders als deze Betsy, die door een overdaad van zorg en liefde voor het lichamelijk welzijn van haar omgeving, geen tijd hebben geestelijk met haar gezin mee te groeien naar nieuwe tijden en andere opvattingen. Ze blijven achter en zijn dan verbaasd de schuld te krijgen van de moreele verkommering hun ner kinderen en mannen. Vrouwen van deze generatie hebben in sommige opzich ten misschien een moeilijker taak dan moeders van een vorige. Het onbillijke in een verhaal als dit lijkt ons, dat niet alle schuld bij Betsy alleen ligt, want ook zij verkommert, al is zij zich daarvan niet da delijk bewust. Het gevaar in dit genre „levensschetsen" ligt vooral in het stan- dariseeren van alle moeders en alle mo derne kinderen. De typeering van deze kinderen is reeds afgezaagd, de basis waar op het gezin uiteenvalt dito en de mooie- wereldsche zuster van Betsy met een oude, verzwegen liefde voor haar zwager, is een vuurpijl, die we de laatste tien Jaren vele malen in alle lengtes en kleuren in onze literatuur hebben zien opgaan. Daarom zijn we het ook niet eens met de uitgevers die aankondigen dat mevrouw Groskamp „midden in het moderne familieleven" grijpt. Modern in de werkelijke beteekenis van dat woord zijn geen der figuren uit dit boek. Ze behooren reeds Alen tot een generatie die niet jong meer is. Goed door voeld is dit boek desalniettemin, het geeft te denken en dat is meer dan we van veel andere boeken zeggen kunnen. Nansen van de Noordpool naar Genève, door H. Laman Tripde Beaufort. Uitgave C. A J. van Dis- hoeck Bussum. Er zijn enkele „grooten" onder ons; daar onder hoort Fridtjof Nansen, bekend eer stens door zijn ontdekkingsreizen naar den Noordpool, dien hij echter nimmer bereikt heeft, en tweedens door zijn werk als Hooge Commissaris bij den Volkenbond, in welke functie hij het terugzenden van honderd duizenden krijgsgevangenen in den wereld oorlog georganiseerd heeft; het onderbren gen van evenzoovele immigranten en vluch telingen. die als opgejaagde horden zich uit Rusland, Armenië en den Balkan over Europa verspreidden; tenslotte den grooten hongersnood in Rusland na de revolutie van 1918 heeft gelenigd. Nansen wist in bijna alle landen hulp en geld te vinden (het treft ons dat Nederland hierbij zelden genoemd wordt), zijn propa- gandarelzen met den „hongerfilm" zullen velen zich nog herinneren, onvergetelijk zal zijn naam verbonden blijven aand en „Nan- senpas", het paspoort waarop door zijn toe doen alle geïmmigreerde statenloozen rei zen en zich identificeeren kunnen. En van dezen veelzljdlgen, prachtigen mensch, die een groot aandeel heeft gehad in de af scheiding van Noorwegen uit de Skandina- vische Unie, die gezant van zijn land was in Londen, lezen we, dat hij zich zelf een „zwak karakter" vond Nansen's leven moge tot voorbeeld strek ken van iedereen. Jammer is het, dat dit boekje een wat dorre opsomming van feiten is geworden er. weinig doortinteld van de ongeloofelij ke vitaliteit en menschenliefde, die hem, die de schrijfster er toe inspireerde, bezeten moeten hebben. Ho-Ming. een Meisje uit het Nieuwe China, door Elisabeth Foreman Lewis. Vertaling van G. W. Elberts Geiilustreerd door Kurt Wiese en Op Reis met Marco Polo, door Louise Andrews Kent. De uitgevers W. J. Thieme en Co. te Zut- phen zijn hier met twee uitstekende boe ken gekomen voor jongens en meisjes bo ven de 12 jaar. Een vorig boek van deze schrijfster „Foe van de Jangtze kiang" ver wierf in Amerika den John Newberyprijs voor „de meest bijzondere kinderlectuur" en Ho-Ming zou zeker voor iets dergelijks in aanmerking moeten komen. De schrijfster die ln het binnenland van China gods dienstonderwijs gaf op meisjesscholen, heeft daar ruimschoots gelegenheid gekre gen met Chineesche kinderen en jonge menschen in aanraking te komen, ze heeft getracht ze te begrijpen en te leeren lief hebben. En door de oogen van het boeren meisje Ho-Ming zien we het dagelijkse!) leven in het tegenwoordige, woelige China cn we lezen, dat de Chineesche jeugd, evenveel ambitie heeft om vooruit te ko men als de onze; het zelfde vermogen om vriendschap te sluiten en dezelfde idealen koestert als onze kinderen, maar misschien meer doorzettingsvermogen bezit om ze ten koste van voor-oordeel en familietra ditie, die er bij ons niet meer is, te berei ken. Dit is een boek om alle meisjes te la ten lezen. Het zal hen boelen, zooals het ouderen boeit en bijdragen tot beter be grip van het verre Oosten, zijn verleden en zijn toekomst. De teekeningen van Kurt Wiese, die China door en door kent, zijn treffend raak. n CREME een weldaad voor Uw huid 2512 d. VOOR DINSDAG 7 DECEMBER. Hilversum I, 1875 M. KRO-Uitzending 8.009.15 en 10.00: Gramofoonmuziek 11.30: Godsdienstig halfuur 12.00: Beë richten 12.15: KRO-Orkest en gramo, foonmuziek 2.00: Voor de vrouw 3,051 Modecursus 4.05: Gramofoonmuziek 5.00: De KRO-Melodisten en solist, (1 5.45 Fellcitatiebezoek). 6.40: Esperaui cursus 7.00: Berichten 7.15 godsdienstig-zedelijke ontwikkelingsgang' Sowjet-Rusland", causerie 7.35: Spoi halfuur 8.00: Berichten ANP. Mededt lingen 8.15: Stedelijk Orkest Maastrk m.m.v. soliste 9.15: KRO-Orkest g.üj] Radiotooneel 10.30: Berichten ANP J 10.40: Bela Kiss' orkest 11.051200i Gramofoonplaten. Hilversum II, 301 M. AVRO-Uitzei ding 8.00: Gramofoonmuziek 10 Morgenwijding 10.15: Gewijde m' (Gr.pl.i 10.30: Het Kovacs Lajos-orki en soliste 11.00: Huishoudelijke wenh 11,30: Orgel-, viool- en saxofoonsoli 12,15: Gramofoonmuziek 12,45: O) orkest en solisten 1,45: Gram. mu2. 2,00: Omroeporkest en soliste 2,4! Kniples 3,45: Lyra-Trio 4,30: Kindei koorzang 5,00: Voor de kinderen 5, Omroeporkest 6,35: Gram. muz. 7,( Voor de kinderen - 7,05: AVRO-dansorki 7,30: Engelsche les 8,00: Berichtei A.N.P. Mededeellngen 8,15: Gram. mi 8,30: Bonte Dinsdagavondtrein Vocaal concert 10,00: Vervolg Dii avond trein 10,45: Reportage schaak match 11,00: Berichten A.N.P. Hiern AVRO-dansorkest 11,4012,00: Gram muziek. Droitwich. 1500 M. 11220—11,45: Gram muziek 12,05: Cello en piano 12.35 Discussie 1,05: Orgelconcert 1.35-2Ü Gram. muziek 4,20: „£200 missing - error ln the accounts", causerie 435 Het Hungaria Zigeunerorkest 5,20: Om roepkleinorkest van Radio Paris 5.5C De Karl Caylus-Players en solist Berichten 6,45: „Establishing new buk ness in the special areas", causerie 6,55 B.B.C.-Northern-orkest en solist 7.5( „An imaginary conversation", causerie 8,20: Radiotooneel met muziek 9,05 Pianoduetten 9,20: Berichten 9.4( „My friends the Greek", causerie 10,01 Orgel en alt 10,30: Viool én piano 11,20: Louis Freeman's Band 11,5012.2C Dansmuziek (gram. platen). Radio-Paris. 1648 M. 7.25 en 8.55Gra mofoonmuziek 12.40: Bailly-orkest zang 3.05: Pianovoordracht IJOpi15 Zang 4.20: Pianovoordrac'"4 35 Zang 5.20: Derveaux-orl' 8.35 Loewenguth-kwartet en solt 1 9.50- 11.50: Radiotooneel. Keulen 456 M. 5.50: NS-Orkest 7.5( H. Hagestedt's orkest 11.20: Gouworke) 3.20: Omroep-Amusementsorkest 5.40 Zang en piano 5.20: Pianovoordracht- 6.30: Omroeporkest, instrumentaal kwal tet en Gouw-orkest 9.50—11.20: Om roepkoor, -mannenkwartet, pianoduo H. Hemcmatm's orkest. Brussel 322 en 484 M. 322 M12.21 Gramofoonmuziek 12.50 en 1.30: Ora roepsalonorkest 1.502.20: Gramofoor muziek 5.20: Omroepsalonorkest 5.3! Gramofoonmuziek 5.55: Vervolg orkesr concert 6.50 en 7.20: Gramofoonmuzk 8.20: Operette „Der Zigeunerbaron" 10.3011.20: Gramofoonmuziek 484 12.20: Gramofoonmuziek 12.50 en 1. Omroeporkest 1.502.20: Gramofooi muziek 5.20: Orgelconcert 6.35: Gf mofoonmuziek 8.20: Omroepsymphonk orkest en soliste 10.3011.20: Graml foonmuziek. Deutschlandsender 1571 M. 7.20: M litair orkest 8.20: Berichten. Politii dagbladoverzicht 8.35: Omroepkleini kest en solist 9.20: Berichten f' Viool en piano 10.05: Weerbericht 10.2011.10: De Boedapester Philharmoi (Gr. opn.). GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. Jol (ie Voor Dinsdag 7 December. 1ste Programma: lederen dag van 891 uur: Avro, Vara enz. J 2de Programma: lederen dag van 8—0 uur: Kro, Ncrv enz. I 3e progTamma: 8.00: Keulen 10.201 Parijs Radio 12.05Radio P.T.T. Nord 12.20- Parijs R. 13.20: Brussel VI. -■ 14.20: Radio P.T.T. Nord 15.05: ParM R. 15.20: Keulen 16.20: London Reft 17.20: Brussel VI. 19.00: Weenea 1 Boedapest) 20.00Keulen 20-2"* München of div. 21.20: Droitwich Pl.m 21.35: Brussel Fr. 22.20: Brus; VI. 22.30: Brussel Fr. 23.20: oversea 4e programma: 8.00: Brussel VI. Diversen 10.35: London Reg. Droitwich 14.25: London Reg. Parijs Radio 16.35: Droitwich London Reg. 19.20: Droitwich "'WJ London Reg. 22.00; Droitwich. Wijzigingen voorbehouden. Wat oppervlakkiger en ook in de ""8®. minder verzorgd als het bovens'ta;ar boek, is het verhaal vol avonturen, dat Reis met Marco Polo biedt. Dit boek w geschreven voor een kleinen iongen'i011. graag een verhaal wilde over «tw® J gens". Uitstekend zijn in deze gescn nis getroffen de bonte warreling van ,jJ ren en schittering, die Venetië in dei der Doges geboden heeft, den toon I mede jonge kinderen de onbekende tJ lijkheden en gevagen van verre^ v nie® landen wordt voorgetooverd. Ook is goed vertaald, (de vertaler wordt genoemd), we weten bovendien me boek uit het Engelsch of het Aniens stamt en onjuist lijkt het ons dat j derschriften van de overigens vlot) j teekeningen niet eveneens vel „.erde maar in het Engelsch overgenomen 2-4

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 14