LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Maandag 6 December 1937 Britsche schepen door Japansche bommen getroffen LUCHTVAART /AWs, W' "A" p MtfW DAMMEN De Duitsche pogingen tot bemiddeling in het Verre Oosten BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Uit de Omstreken DICKIE DONS GAAT OP AVONTUUR HENGELSPORT. „ONDER ONS". Het vischcoliege „Onder Ons" heeft gis teren bij zeer ongunstig weer en een slechte visehvangst haar 4den wedstrijd in bootjes te Oude-Wetering georganiseerd om Sint Nicolaassurprises. waar ieder jaar veel be langstelling voor is. De uitslag was als volgt 1. Zaalberg met wisselbeker en prijs grootste voorn: 2. H. C. Vernet; 3. B. Schalker; 4. A. Offenberg: 5. H. v. d. Ouweelen; 6. W. v. d. Nieuwendijk; 7. P. Visch: 8. J. Massaar; 9. R. Smit; 10. F. Robbers: 11. L. J. Vernet: 12. D. Verhoe ven:" 13. J. v. Eek; 14. v. Vliet; 15. J. van Rijn: 16. C. Groenendijk: 17. A. Robbers; 18. Filippo; 19. C. Habraken; 20. Dekker. PARTIJVRAAGSTUK No. 4035. Zwart 10 sch. op: 3, 6, 8, 9, 13, 15. 16, 17, 19 en 20. Zwart. 1 3 3 4 5 - SCHAKEN. BONDSRAAD K. N S. B. De bondsraad van den Kon. Nederland- schen Schaakbond heeft Zaterdagmiddag- middag in het nationaal schaakgebouw te Den Haag zijn najaarsvergadering gehou den. In zijn openingswoord herdacht de voorz., de heer B. J. v. Trotsenburg, den onlangs overleden sterken schaker P. F. v. Hoorn. Vervolgens gaf de voorzitter uiting aan zijn voldoening over de toetreding van jbr. dr. H. A. van Karnebeek als persoon lijk lid van den bond. Een voorstel van het bestuur inzake het verleenen var te gemoetkoming aan onderbonden, die veel wcrkloozen onder hun leden tellen, werd met algemeene stemmen aangenomen. De aftredende bestuursleden, de héeren J. G. Hartogensis, eerste secr., P. Jungman. vierde en J. van der Gevel, vijfde be stuurslid. werden bij acclamatie herkozen. Aan het slot der vergadering werd naar aanleiding van een door den Sticntsch Gooischen schaakbond ingediende motie met algemeene stemmen de volgende mo tie aangenomen: De bondsraad van den Koninklijken Nederlandschen Schaakbond, in vergade ring bijeen op 4 Dec. 1937 in het natio naal schaakgebouw te 's-Gravenhage. kennisgenomen van de uiteenzettingen der Nederlandsche delegatie naar de alge meene vergadering van de F. I. D. E. te Stockholm, opgenomen in het Augustus nummer van het tijdschrift van den K. N. S. B„ gehoord de daaromtrent door de leden geuite meeningen. betreurt den gang van zaken bij de F. I. D. E. betreffende de regeling van het wereldkampioenschap (grootmeesterstour- nooii inzonderheid de houding van het Presidium, besluit met algemeene stemmen deze motie ter kennis te brengen van de alge meene vergadering van de F. I. D. E. en gaat over tot de orde van den dag". Bij de rondvraag gaf de voorzitter het denkbeeld in overweging een fonds te stichten voor het houden van bijzondere of internationale wedstrijden. Dat idee vond algemeenen bijval, zoodat binnen kort een definitieve regeling verwacht kan worden. AA I,S ME E RZAAND AM. Aalsmeer I speelde tegen Zaandam I met tot uitslag: F. NoordhoekC. de Galan '/!-'/• H. J. ScheltensD. v. Hoorn 01 C. NoordhoekA. Geitebeek Vi-'/ï Ds. R. C. de LangeH. C. Subeling afgebr. G. G DekkerSchoonhoven 10 K. van KeulenJ. de Jongh afgebr. O. J. KnibbeS. Bartels afgebr. W. v. d. SchildenJ. Starreveld Jr. 1—4) R Smit—N. Valkoog '/!-'/• J. Mantel—G. J. Hubach V;-1/* BRITSCH VLIEGTUIG IN ZEE GESTORT. Een viermotorig vliegtuig van de ..Im perial Airways", dat uit Britsch-Indië kwam, is gistermorgen na het vertrek van Brindisi in zee gestort. Het toestel een wa tervliegtuig, zonk. Van de dertien perso nen, die zich aan boord bevonden, zijn er twee om het leven gekomen. Alle anderen, onder wie sir John Sal- mond, die van een inspectiereis naar Indië terugkeerde,. 2jjn gewond. Zij zijn naar een hospitaal overgebracht. Wit 10 sch. op: 27, 28, 32, 35, 37, 39, 44, 45, 48 en 49. PROBLEEM No. 4036. G. van Dam. Zwart 6 sch. op: 2, 13, 14, 19, 24 en 40. m'.-, vm-. w/?,. vm Alle correspondentie betreffende deze rubriek te zenden aan het Bureau van ons Blad of aan den Red. C. de Nie. Soestdijk- schekade 162. 's Gravehhage. Oplossingen binnen drie weken na publicatie. PROBLEEM No. 4034. W. Dekker. Zwart 11 SCh. op: 2, 7, 8, 9, 13, 14, 17, 18, 19, 22, 23 dam op 28. Zwart. Wit 6 sch. op: 8, 21, 22, 32. 38 en 49. In probleem No. 4034 is een kleine wijzi ging aangebracht, schijf 26 stond op 31. en 47 op 41. In dezen stand zou wit met 4137 voordeel behalen, waardoor het probleem geheel waardeloos werd. In vraagstuk No. 4035 speelt zwart 2025 er dreigde 2822 en 32x25. Met 1722 was de dreiging ontgaan, doch zwart kan nu 25 30 vervolgen en speelt tegelijkertijd op een slagzet Hoe kan wit nu op winst spe len? No. 4036 geldt: wit begint en wint. Oplossing No. 4027. Wit: 43—39, 38—32, 32—28, 36—22, 22x36, 36—22 28x39. Zwart: 6—11, 11—17, 17—21, 21—27, 45— 40., 50—33. Oplossing praktische standen uit de ope ning 33—28. No. 4028. Wit: 39—34, 35x24, 43x34, 28x19, 38—32, 42x31. 27—21, 31x11. Zwart: 24—30, 19x39, 21—26, 26x28, 28x37, 13x24, 16x27. 2e variant: Wit: 3934. 35x24, 43x34, 28x19, 27x21, 38-^-32. 42x11. Zwart: 24—30. 19x39, 21—26, 26x28, 13x29, 16x38. Oplossing No. 4029. Wit: 39—34. 35x24, 33x44, 28x19. 43—38, 27—21, 38—32. 42x2. Zwart: 19x39, 21—26, 26x28, 13x24, 16x27, 28x37 (27x38) Ze variant: Wit 39—34, 35x24, 28x19, 36—32, 42x31 27—21. 31x11. Zwart: 24—30, 19x39, 21—26, 26x28, 28x37, 13x29, 16x27. Oplossing No. 4030. Wit 3126, 33x24, 35x24, 26x17, 27x18. Zwart: 24—29, 19x30. 24x29, 18—22, 13x35. 2e variant Wit: 31—26, 26x17, 33x24. 40x49 Zwart: 23—29, 7—11, 11x44, 20x29. Ingezonden door J. K. Heil te Warmond. De opening 33—38 is rijk aan slagzetten, reden waarom veel spelers haar ontwijken en onregelmatig beantwoorden. In 1822 speelde Fabre deze opening als volgt met voordeel. (Onbekendheid met deze variant mag niet voorkomen). Wit: 1. 33—28, 2. 34—30. 3. 40—34, 4. 30—25 5. 34—30, 6. 39—33, 7. 25x14. Zwart: 18—23, 20—24, 12—18, 7—12, 2—7? 14—20? 9x20. Wit: 8. 30—25, 9 25x14, 10. 35—30, 11. 33— 29, 12. 26—22, 13. 32x25. Zwart: 49. 9x20. 24x35, 23x34, 17x28, en bij den volgenden zet wint wit een schijf. .Hartelijk dank „uit naam van alle „leden der groote „hondenfamilie „voor het trapje op „uw voetrem, zoodat „het leven van een „mijner, soms erg „roekelooze, neven „niet v o o r t ij d i g „wordt afgesneden." Wit 13 sch. op: 25. 26, 29, 30, 34, 36 38, 9, 43, 44, 46, 47 en 48. ONDERTROUWD: A C. S v. Soest jm. 24 jaar en R. Rehmann id 21 iaar J. J C Bronsgeest jm, 21 iaar en J Kouwen id 24 jaar A Springer jm. 27 jaar en G. Doesburg Lanooij jd. 21 jaar De opmarsch naar Nanking. De Japansche troepen hebben, nadat versterkingen waren aangekomen, den op marsch naar Nanking hervat. De voor hoede staat thans ten Westen van Tang- Jang en Li-Jang. Het schijnt, dat de Japanners Tsjin- Kiang aan de Jang-Tse rechts laten lig gen. Zij bereiden thans een aanval voor op de voornaamste Chineesche verdedi gingslinie bij Nanking. Van Japansche zijde woro't beweerd, dat. hier 300.000 man Chineesche troepen zijn geconcentreerd tusschen Tsjin-Kiang en Koe-Joeng. Zelfs heet laatste plaats, 35 K.M. ten Z.O. van Nanking, reeds bezet. Volgens Chineesche berichten hebben de Japanners het eiland Sjang-Hwan ten Z.- Westen van Hongkong, bezet. Gisteren hebben negen Japansche vlieg tuigen het vliegveld van het Ming-paleis. dat binnen de stad Nanking is gelegen, gebombardeerd en vernield. Een benzine opslagplaats vloog in de lucht, terwijl zes huizen, die in de nabijheid stonden, wer den vernield. Er vielen geen slachtoffers. De Chineesche troepen, die Nanking ver dedigen, hebben het zwaar te verantwoor den. Het is zeer koud en zij hebben geen warme kleeding en weinig levensmiddelen. Soldaten patrouilleeren door de straten, waar de krijgswet is afgekondigd. Plunde raars in de havenwijken vormen een ge vaar te meer. Men vreest, dat ongediscipli neerde soldaten zullen trachten de stad te plunderen, indien een algemeene te rugtocht wordt bevolen. De Duitsche bemiddeling. Volgens uit Hankau ontvangen berich ten schijnt het bijna zeker, daj, de Duit sche ambassadeur Trautmann, die van zijn reis naar Nanking te Hankau is terugge keerd, druk heeft uitgeoefend op Tsjang Kai Sjek om vrede te sluiten en dat hij dezen de minimum voorwaarden heeft overhandigd, waarop naar hij meende de Japanners bereid zouden zijn onderhan delingen aan te knoopen. De voorwaarden zouden de volgende zijn: 1. Toetreding van China tot het anti communistische verdrag. 2. Erkenning van Mandsjoerije en aan vaarding van de autonomie van Noord- China. 3. Instelling van een Japansche conces sie te Sjanghai. 4. Herziening der Chineesche douane tarieven. 5. Hervorming van de Kwo-mintang. Men meent te weten, dat de generalis simus deze voorwaarden niet aanvaard heeft, doch de onderhandelingen niet heeft afgebroken en den Duitschen am bassadeur tegenvoorstellen heeft overhan digd. In politieke kringen te Hankau, die in nauw contact staan met de Chineesche regeering, verklaart men, dat de Duitsche pogingen spoedig een einde te maken aan het conflict in het Verre Oosten, er wel in zijn geslaagd den vorm te verzachten der Japansche eischen, doch niet den grond slag. Het vredesaanbod van Tokio maakt geen melding van het terugtrekken der Japansche troepen van het Chineesche grondgebied, hetgeen de regeering te Nan king als voorafgaande voorwaarde had ge steld voor iedere onderhandeling. Het Ja pansche aanbod wettigt daarentegen, zoo verklaart men verder, de verkrachting van de territoriale onschendbaarheid van China. Tenslotte eischen de Japansche voorstellen van Nanking een politieke verbintenis, waarvan de grenzen onbepaald blijven. Het blad ..Kokoemm", dat de meening van de militaire kringen in Japan weer geeft, schrijft, dat de Duitsche bemidde ling zeker zal mislukken, wanneer ze wordt gesteund door Engeland, doch Japan zou het denkbeeld in. welwillende overweging nemen, wanneer het door Duitschland zou worden voorgesteld. Duitschland onder houdt met Japan vriendschappelijke be trekkingen en tegelijkertijd is het met China door nauwe economische banden verbonden, daarom heeft Duitschland, niettegenstaande het voorbeeld van Italië, MandsjQekwo niet erkend. Aanvallen op Britsche schepen. Tijdens het bombardement van Woehoe gisterochtend door Japansche vliegtuigen, zijn twee Britsche stoomschepen, de Toe- Kwo en de Ta-Toeng, getroffen, die op duidelijke wijze de nationale kleuren op dekken en langszij geschilderd voerden. De Toe-Kwo vloog in brand, terwijl de Ta-Toeng ernstig beschadigd werd. Men heeft laatstgenoemd schip aan den grond gezet. Onder de bemanning van elk der beide schepen bevinden zich drie of vier Britsche officieren. Tijdens hetzelfde bom bardement Is een bom door het dak van een Engelsch pakhuis gegaan, waarop de Britsche vlag geschilderd was. De rivierboot Ping-Wo, die toebe hoort aan een Britsche onderneming en met verscheidene honderden Chr- neezen op weg was van Hankau naar Nanking, is door Japansche vliegtuig bommen tot zinken gebracht. De Japansche militaire autoriteiten melden, dat een stoomboot, die de vlag van „zekere mogendheid" voerde, dicht bij de jonken, die Chineesche troepen ver voerden, bleef, door een bom is getroffen en gezonken schijnt te zijn. toen deze jon ken door Japansche vliegtuigen gebom bardeerd werden. Voorts zijn mitrailleurschoten gelost op het Britsche stoomscheepje „Sioe-Sjan", toen het het eiland Tsjoeng-Ming in de monding van de Jang-Tse tegenover Woe- soeng naderde. Twee Chineesche leden van de bemanning werden gewond, een van hen is in het ziekenhuis, waarheen de ge wonden onmiddellijk welden gebracht, overleden. Het scheepje ging naar hét eiland, om een onderzoek In te stellen haar het lot van negén Fransche en Cartadëesche mis siezusters, van wie in drie maanden niets is gehoord. Het eiland is op het oogenblik door Ja pansche troepen bezet en de Japansche autoriteiten waren van dén tocht op de hoogte. Het scheepje voer verder onder Britsche vlag en een groote Britsche Vlag was op de zijden geschilderd. Chineesche kruiser buitgemaakt. Naar officieel wordt medegedeeld, heeft de bemanning van een Japanschën torpe dojager zich meester gemaakt van deh Chineeschen kruiser Ning-hai, (2500 ton) nadat zy te voet onder een hevig vuur de versperring over de Jangtsje was overge trokken. Te Sjanghai. Te Sjanghai is de situatie nog niet vol ledig opgehelderd. Soe-si-wen, die afkomstig is. uit de pro vincie Foe-kien, heeft een manifest uit gegeven, waarin hij zichzelf uitroept tot burgemeester der ..autonome gemeente Groot-Sjanghai". In het manifest brengt hij dank aan het Japansche leger, dat het Sjanghai heeft gered en belooft hij alge- hcele medewerking aan de Japanners. Soe- si-wen is in Japan opgevoerd. De boycot-actie. De tot de Transport-workers-union be- hoorende havenarbeiders te Southampton hebben geweigerd, de Japansche goederen uit het Donderdag aangekomen s.s. Du chess of Richmond, te lossen. Het schip wil met de goederen aan boord naar Ca nada vertrekken. Vijf en twintig Noorsche zeelieden van het tankschip „Charles Racine" zijn te N.- York gearresteerd, daar zij geweigerd heb ben, met hun schip naar Californië te ver trekken. Hier zou een lading petroleum voor Japan worden ingenomen. LISSE. Vergadering Bloembollencultuur. De afd. Lisserdij'k van de Alg. Ver voo Bloembollencultuur vergaderde. Een schrli van was Ingekomen voor de Bloemen tentoonstelling welke In het a.s. voorjaa gehouden zal worden. Teven6 een schrijve over de bolbloemententoonsteiling wc^ door de Alg. Vereenlging in het Krelaj huts ln Januari wordt gehouden. Er word gevraagd om een medaille beschikbaar t stellen. Een der leden had bezwaar dat d tentoonstelling, naar verluidt, op Zond- geopend zal zijn. waardoor een deel de vakgenooten als inzenders wordt uitg- sloten, hetgeen door meerderen betreur wordt. Een motie van afkeuring werd me groote meerderheid van stemmen aang nomen en zal ter kennis van het hoofd bestuur worden gebracht. Bij de bestuursverkiezing werd de h" B. Berbee als voorzitter hij enkele candi daatstelling herkozen. Deze dankte r het vertrouwen en hoopte zijn beste krach ten voor de afdeeling te geven. Als candidaten voor het hoofdbestu werden gesteld de heeren J. H. Avis i Midwoud, Th. Hoog te Tubergen en C. va Dijk te 's Gravenzande. Het reorganisatieplan werd met alg verworpen, daar dit niet lp het belang va de kleine kweekers wordt geaeht. Na de rondvraag volgde een verloting. VOORHOUT: De e.v. raadsvergadering Is bepaald o Donderdag 9 December e.k. Het verpoozlngslokaal voor de werk loozen wordt niet Dinsda» a.s. geopend! zooals gemeld, doch op een nader te be palen dag. afhankelijk van de weersom standlgheden. 9. De kabouters liepen vroolijk pratend voort en hebben niets van Theodoras Lap-oor of van Dick gehoord; zij Hepen kalm, op hun gemak en telden onderwijl nog alle diamanten in hun zak zoo duurde deze wandeling heel lang, maar eindelijk bereikten zij dan toch een gang, die naar het scheen tot de kabouterwoning toe gang gaf; een zware deur sloot deze gang goed af. De'dwergen zetten deze deur nu open en zijn naar binnen toe geloopen; zij spraken samen nog. zij liepen hard en zij vergaten. dat de deur door hen wijd-open was gelaten. „Kcm mee, dit is een prachtig-mooie kans", zei Theodoras Lap-oor thans; „ga met mij mee in dit kabouter-hol naar binnen, dan kun nen wij met 't straffen van de misdaad gaan beginnen!" „O, ja, dat 's goed", zei Dickie zacht het schijnt dat deze heldendaad hem niet erg tegen lacht. WARMOND. GEMEENTERAAD. De belastingen Dc onbewoonbaar verklaarde woningen. De raad vergaderde. Afwezig dr. H. J Walenkamp wegens ziekte. Ob voorstel va. den voorzitter werd een telegram va deelneming gezonden aan Prins Bernha- in verband met het hem overkomen ongeval Aangeboden werd de begroutlne voor 193 zoomede die van het Wa-terieidingbedrij over dat jaar. Besloten werd over te gaa tot heffing van 75 opcenten op de ge meentefondsbelastingen en 38 opcenten o de vermogensbelasting. Aangezien de loo pende rekening-courant overeenkomst me de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten op 3 December as. afloopt werd besloten me deze instelling een nieuwe rekening couran overeenkomst aan te gaan met een maxi mum credlet van f. 35 500 Voor het lossen van materialen ter uit voering van den aanleg van den nieuwe rij ksweg 's Gravenhage—Amsterdam is doo de NV. Ned. Basalt Mij. te Zaandam ver zocht te mogen huren een gedeelte der ge meente-haven waarbij deze maatschap zich verbindt hiervoor een vergoeding t betalen van f. 750. terwijl zij tevens op zie' neemt een aantal werkloozen uit deze ge meente in haar dienst te nemen. Zoow de heer Weijers als- de heer den Dunn juichten deze overeenkomst toe en brach ten B. en W. dank voor hun bemoeiinge in deze. Het voorstel van B. en W. om to verhuur over te gaan werd met alg. st aangenomen. In verband met een afdoend verbetering van den Heerenweg stelde B. en W. voor over te nemen van den hee P. S. van Rijn een strookte grond, liggend voor de woning van mej M. Kerkvliet. 0" dit voorstel werd met alg. st. aangenome Van de heeren W. Ciere en J. van Leeuwe was een verzoek binnengekomen om uitste van ontruiming der door hen bewoonde, doch onbewoonbaar verklaarde woninge"" Conform het advies van den inspecteur v de Volksgezondheid stelden B. en W. voo de ontraiminigstermijn dezer woningen me een </i jaar te verlengen. Aldus tot 1 Jan 1938. De heer den Dunne uitte de vrees, da dit niet de laatste verlenging zou zijn e~ dat deze aangelegenheid steeds gerekt zo worden. In principe voelde hü er niets voo de gevraagde verlenging toe te staan, doe mocht de raad anders besluiten wilde h hier de voorwaarde aan verbinden, dat na; de afgeloopen zes maanden de wonlnge onherroepelijk moeten worden ontruimd'. Ook de heer Weijers was niet voor verlen ging van den ontruimingstermijn. De voor. zitter zeide, dat het voor de bewoners mo menteel niet mogelijk is een andere woning te krijgen. De raad zelf behoudt zich be recht voor na afloop van den ontruimings termijn deze al of niet te verlengen Wetn. Oudshoorn adviseerde het gevraagde half jaar toe te staan en uit het thans gespro kene zal de bewoners wel duidelijk wor den, dat het niet gemakkelijk zal zlin na aflooo van den ontruimingstermijn deze verlengd te krijgen. Conform het voorstel van B. en W. aldus besloten. Met den eigenaar van hotel de Stad Rome werd een overeenkomst aangegaan met betrekking tot het plaatsen van tafels en stoelen oo de Baan bij zang en muziek uitvoeringen of Dorpsfeesten. Besloten werd de verordening oo de heffing van besmet telijke ziektengelden te wijzigen in den zin als door Ged Staten is aangegeven, welk college voor de beoordeeling van de finan- cieele draagkracht der belastingplichtigen de z g. gemengde hoofdsom als maatstaf wenschte aangenomen te zien. Nog werden eenige vragen gesteld mee betrekking tot het aanhangige proces met de gemeente Sassenheim over de Eenden kooi. die de voorzitter beantwoordde. D? heer Weijers verzocht een betere straatverlichting, daar de huidige lang niet voldoende is. De voorzitter zeide toe. bij de begrooting hierop te zullen terug komen De heer Weijers verzocht tevens bij net bestellen van boomen rekening te wn'en houden met de in deze gemeente aan" whandelaren hetgeen de voorzitter 'eer-ede Nadat de heer den Dunne ?e®e" zen had od de slechte bestrating van den Heerenweg. volgde geheime zitting. 4—3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 12