UNOX Een Sinterklaas-mysterie Nieuws uit de Filmwereld „Meisjespensionaat" DE FILM „RIJKSMUSEUM" Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 3 December 1937 Derde Blad No. 23832 Een avond vol verrassingen .P.Baljé LEVERPASTEI VRAGENRUBRIEK FUN/T Ik LETTEREN oil Het waren er de tijden niet naar. had ner een beetje brommerig gezegd, en ze sten zich dit jaar maar niets in't hoofd ijjen van Sinterklaasgedoe, want hij lacht er beslist niet aan. Voor de kleintjes i'n aardigheidje, dat ze op 6 December in in .schoentjes vonden, 'dat was meer dan Rioeg. Zoo kwam het, dat op 5 December na t avondeten een ietwat „melige" stem- ^ing in de huiskamer van de Gorthuizen's ing. Jan en Doortje, de jongste spruiten, iken sip. omdat er bericht uit Spanje gekomen, dat Sinterklaas dit jaar niet jsoonlijk op bezoek kon komen, maar nachts Zwarte Piet zou sturen, Leni, de tienjarige H.B.S.'ster, mopperde op de ■rentienjarige Miep omdat die naar een k gegrepen had, en haar voor de „vaat" opdraaien. Pa wierp een donkeren telbeteekenenden blik van moe naar de stak een sigaar op en vouwde dan imonstratief een krant open, om zich in laatste berichten over de buitenland- te politiek te verdiepen. JCom jongens", maande mevrouw Gort- „lizen haar beide jongsten zacht, „ga illie je eens gereedmaken". Jan en Doortje trokken een lip. „Nog en, mammie?" ,Nou vooruit dan maar", zuchtte moeder, maar als ik straks met de vaat klaar „j. gaan jullie er dadelijk in hoor!" Vader's krant ritselde even verwijtend, en er steeg een iets zwaardere rookwolk van p, achter de zwarte letter- JJOOl tjes op. De twee klein tjes juichten om het uitstel; ze hadden nog altijd de hoop niet op gegeven, dat Sinterklaas tóch nogje kon nooit ■eten! Een stilletjes gingen ze in een witje plaatjes kijken. Miep was noncha- int in een fauteuil neergeploft met haar oek en ze trok zich niets aan van de bampere opmerking van haar zuster: et was nu eenmaal Leni's beurt voor de rat! Moeder en Leni verdwenen met de Jtelende borden en schalen naar de keu en een weldadige stilte, zoo nu en dan lechts gestoord door het geritsel van de ant of net omslaan van bladeren, daal- in de hulskamer van de Gorthuizen's «r Het was de stilte voor den storm Nóg was het laatste bordje niet afge- ehen, toen er lang en hardnekkig ge il werd. Leni slofte door de gang. er as het geluid van een opengaande deur Mni's stem, die vroolijk-verrast zei: .Gut Sinterklaas, bent u het? We had- kn u heelemaal niet verwacht!" Gespannen aandacht in de kamer bij de ree kleintjes, die een blos op de wangen regen en nu toch wel een beetje angstig ten een barsch en wantrouwend gezicht jn pa Gorthulzen, die de krant in zijn land verfrommelde, en zich afvroeg „wie lem dat nou geflikt zou hebben", verwón- uilig op het gezichtje van Miep, die zich Jemonstreerde door het optrekken van see fijn gepenseelde wenkbrauwtjes. Toen tnm moeder door het gegichel en ge- pmt in de gang gewaarschuwd, al uit de leuken aangestormd, en tegelijk werd de kamerdeur geopend, en trad Leni binnen, i.'gd door een Sinterklaas in optima Ka. Zoo-zoo, allemaal knusjes bij elkaar, begon Sinterklaas minzaam. „Wel wel, dat is aardig." Pa Gorthuizen keek spinnijdig, en maak- J achter den rug van de twee kleintjes «verende gebaren. „Maar Sinterklaas", li hij, en hij probeerde zijn stem zoo sui- erzoet te doen klinken, als dat onder de tgeven omstandigheden mogelijk maar «h óók noodzakelijk was, „dat is natuur- een vergissing. U had immers geen flegenheid. Sinterklaas glimlachte zijn vriendelljk- glimlach, en hij streek zich met z'n wdgeefsche handen over z'n zwierigen gei baard, die even dreigde, scheef te gaan zitten, „Geen kwestie van, m'n beste me neer Gorthuizen, geen kwestie van, ik heb me vrijgemaakt. Ik wilde de arme stak kertjes toch niet in den steek laten." Zijn goede oogen bleven even op de beide klein- Ijes rusten, dwaalden dan door het ver trek, en keken een oogenblik naar Miep, die door angstige vermoedens gekweld werd. „Dag, juffrouw Miep", sprak Sinter klaas toen. Miep bloosde tot achter de ooren. Het was zoo. Natuurlijk die kwast van een stu dent, die haar al een paar maanden met z'n attenties achtervolgde. Tjesses. wat een situatie! „En zijn jullie zoet geweest, liefjes?" vroeg Sinterklaas aan Jan en Doortje. die hem met groote oogen aankeken, en heftig knikten. „Zoo-zoo, dan heb ik hier wat voor jullie." Twee pakjes kwamen te voorschijn van onder Sinterklaas' wij'den mantel, en vier grage handjes begonnen aan de touwtjes te trekken. „Ik zal maar meteen de andere pakjes op tafel leggen", ging Sinterklaas verder, „da's voor mevrouw, dit voor Leni, enne., voor juffrouw Miep is dit pakje bestemd". Sinterklaas overhandigde dit laatste ge schenk met een vriendelijk tikje op de blozende wang van Miep. die niet wist, hoe ze zich houden moest. „Ja maar, Sinterklaas", begon meneer Gorthuizen, energiek z'n keel schrapend, „dat is toch „Sjonge!" viel Sinterklaas hem in de rede, „hoe kon ik dat nu vergeten!" Met een paar groote stappen was hij bij me neer Gorthuizen, „ik heb voor u een sigaar tje meegebracht., een sigaartje., enfin probeert u zelf maar eens. Steek eens op." Meneer Gorthuizen zat een beetje hulpe loos op het kistje te staren, dat hem in de handen gedrukt werd. Hij zag direct, dat het een fijn merk was. Hoe moest dat nu, het was toch een beetje vreemd, te ac cepteeren? En den man er uit zetten ging ook zoo lastig, de kleintjes zouden er niets van begrijpen. Op dat moment ging de bel opnieuw, en dat redde meneer Gorthuizen's figuur voor een oogenblik. Allen keken verbaasd op. Toen stapte Leni, die aardigheid in het geval begon te krijgen, de gang in. Een minuut later was ze weer binnen, en ze werd gevolgd door zwarte Piet. Diens breede, zwarte tronie grijnsde Hij stapte op Sinterklaas toe, en overhandigde hem een zakje. „Dat had u nog vergeten. Sint", grijnsde hij, „de pepernoten". Voor het eerst verloor de Sint zijn zeker heid. „O, juist de pepernoten", herstelde hij zich dan vlug, „het is best. Piet, je kan wel alvast naar het volgende adres gaan". Maar Piet bleef waar hij was. Zijn grijns werd alleen een beetje breeder. „Ik wacht wel even op u. Sint". Over Sinterklaas' vriendelijk gelaat vloog even een geïrriteerd trekje. „Je hebt nog veel te deen Plet", zei hij, „ik zou maar.." Doch hij beëindigde zijn zin niet, want in de gang klonk plots een oorverdoovend geraas. Toen volgde even stilte, en dan klonk een holle stem: „Zijn hier nog stou te kindertjes aanwezig?" En om een hoek je van de deur kwam het gezicht van een tweede Zwarte Piet. „Gut", schrok Zwarte Piet 1. „ik geloof, dat ik de voordeur open heb laten staan". In de huiskamer van de Gorthuizen's was ontreddering. Jan en Doortje keken verstard naar de twee Zwarte Pieten. Pa Gorthuizen was opgesprongen. Miep en Leni gichelden zenuwachtig. Sinterklaas keek beduusd. Toen schoot Zwarte Piet II plots met een vaartje de kamer binnen, en in de gang klonk een stem: „Schiet wat op. suffer!" Sinterklaas kreeg sombere voorgevoe lens. „Excuseer!" zei hij. en vlugger, dan men van een grijzen bisschop zou ver wachten, was hij bij de achterdeur. Hij fluisterde onderdrukt maar heftig met iemand in de gang, verdween dan uit de kamer. Het leek wel, of Sinterklaas ruzie met iemand had Maar na een minuut verstomden toch de stemmen, want ook Miep was even naar buiten geglipt. En even later stapte Sinterklaas vergenoegd glimlachend het vertrek weer binnen. Maar het leek wel, of hij in die paar mi nuten belangrijk gekrompen was, want hij leek wel wat kleiner. „Zoo," zei hij, „hier ben ik." Met welbehagen keek hij de kamer rond, en hij ontmoette alleen blaar ontstelde gezichten. De twee kleintjes keken bepaald benauwd, vooral, toen hij op hen toe- stapte. „Een kwaad geweten?" vroeg hij vrien delijk, „nou. dit keer neem ik jullie nog niet mee naar Spanje hoor. Hier, wees maar niet bang, hier zijn jullie cadeau tjes Hij legde een linnen pakje op tafel, en hij lachte zonder ophouden. „Voor alle maal wat", zei hij vroolijk, „speelgoed voor de kleintjes, een fleschje odeur voor mevrouw, een rookertje voor papa Gort huizen Ennedan heb ik hier nog wat voor Miep.... waar is Miep? Nou enfin, komt straks terecht. Leni, meid, kom eens even bij Sinterklaas". Leni. verlegen naar pa en ma Gorthui zen kijkend bleef stokstijf zitten. „Ook al bang voor den Sint?" grinnikte hij. „voor uit, pak aan!" En hij drukte haar een keu rig pakje in de hand. „Ik snap er niets meer van", vertolkte Leni aller gevoelens. „Sinterklaas, vertelt u toch eens Rrrrrrring! ging de bel. „Sjonge!" schrok Leni. „O. foei." riep ma Gorthuizen, en „wel verdraaid!" bracht pa uit. En reeds was er wee gestommel in de gang. Ditmaal echter handelde pa Gort huizen sneller, hij duwde de twee Zwarte Pieten, die steeds maar grijnsden en dui delijk knipoogjes in Leni's richting wier pen, opzij, en was met eén sprong in de gang. Daar zag hij tot zijn niet geringen schrik drie Sinterklazen staan. Toen werd het hem te bar. Zijn stem sloeg over. hij werd purper in het gezicht. „Er uit!" riep hij bijna stikkend van er gernis, „er uit, kwajongens! Is me dat een bende. Er uit, of ik roep de politie". „Wij zijn afgevaardigden van den bond van Sinterklazen", protesteerde er één. „Wij komen protesteeren tegen de oneer lijke concurrentie! Wij „Er uit!" gilde meneer opnieuw, „er uit, oi ik bega een ongeluk!" „Nou, nou!" zei de voorste Sinterklaas, „maak u niet zoo driftig, meneer. Wij ko men op voor ons goed recht.Maar hij liep toch achteruit. Pa Gorthuizen had z'n wandelstok uit de paraplulebak ge grepen. en hij dééd een wilden aanval. Toen maakten de Sinterklazen dat ze weg kwamen. Met een smak gooide pa Goot- huizen de deur achter hen dicht. Purper in het gelaat trad hij de kamer weer binnen. „Opgemarcheerd", zei hij. wat meer Ingehouden voor de kleintjes, die angstig in een hoek zaten, en er niets meer van begrepen. Hij pakte Zwarte Piet II, die met Leni trachtte aan te pappen, bij den schouder, en duwde hem naar de deur. „Vooruit!" zei hij dreigend tegen den kleinsten Sinterklaas, en Zwarte Piet I. die nu ook maar gingen. In de gang had hij nog een ongewonden gesprek, toen was er opnieuw het geluid van een dichtvallende voordeur. „Miep!" klonk toert pa's stem door de holle gang. Direct kwam Miep uit de achterkamer met den langen Sinterklaas. Haar haar was een beetje in de war, en de baard van den goeden bisschop was losgeraakt. „Ik heb hem maar zoolang in de achterkamer gelaten", stotterde Miep blozend, „voor de kleintjes, want 't zou zoo raar geweest zijn „Ja, het is al goed", sneed pa ongewoon streng af. „En u, meneer, u moet verdwij nen. En snel!" „Goed. meneer", antwoordde Sinterklaas erg timide, „en ik maak u wel m'n excuus, want ik wist toch heusch ook niet...." „Vooruit!" zei pa weer ongeduldig. Maar dan herinnerde hij zich de bijzonder goede sigaartjes, die minstens 3 cent per stuk duurder waren, dan die van Sinterklaas II, en hij werd wat milder gestemd. Zoo dat hij verder maar niets zei, ook niet. toen Sinterklaas Miep's hand drukte, en z'n baard nog even vastplakte. Tenslotte zat de familie dan weer bij een in de huiskamer. De kleintjes werden ijlings te bed gelegd, en op hun vragen wat er toch allemaal gebeurd was, en waarom Sinterklaas plotseling zooveel klei ner was geworden, werd geantwoord met: „Jullie moeten nu slapen, morgen zal mammie 't je wel vertellen". Intusschën ondergingen Miep en Leni een kruisverhoor van pa. „Jij weet er meer van. Miep", drong pa aan, nu toch een beetje gekalmeerd, en Miep zag dat hij met welbehagen den geur van de Sinterklaassigaar opsnoof, „wie wa ren dat?" „Ik wist er heusch niets van pa", ver dedigde Miep zich, ,,'t was die student, Johan van der Merk, wpar ik ma al eens van verteld heb, en die al een paar maan den zoo vervelend was „Zoo-zoo", overwoog pa bedachtzaam, „maar je scheen hem zooeven toch niet zoo vervelend te vinden". Miep kreeg een erge kleur. „Nou ja", zei ze onlogisch, „ik vond het toch wel origineel van hem. En ik heb zoo'n beeldig briljantje van hem gekregen. Kijk eens. pa!" Pa vond het paedagogisch juister om voorloopig het briljantje maar te negee- ren. „Zoo", zei hij, „vond je dat zoo origineel, om ons die beestenbende in huis te be zorgen? Het is fraai, dat moet ik zeggen". „O, maar" vatte Miep vuur, „dat is hee lemaal niét Johan's.eh meneer Van der Merk's schuld. Dat waren andere stu denten. en hij heeft me bezworen dat hij er niets van wist. Ze hebben zeker de lucht gekregen van zijn plan. hij had het aan z'n besten vriend verteld, en toen hebben ze hem een poets gebakken. En bovendien, dat kleine kereltje, die tweede Sinterklaas, dat is iemand waar ik niets mee te maken heb. Vraagt u dat maar aan Leni „Da's gemeen van je!" zei Leni. „Wel heb ik van m'n leven?" viel pa in een nieuwe verbazing. „In welken tijd leven we toch? Is me dat tegenwoordig een jeugd! Zestien jaar en dan al „Bijna zeventien", verdedigde Leni zich, „en ma 'neeft gezegd, dat u haar ook al op de H.B.S. hebt leeren kennen. Nou, dan kan ma ook nog niet zoo oud geweest zijn". „Welja", mopperde pa, maar nu een beetje minder zeker, „nog brutaal op den koop toe. Enfin ik heb er voor vanavond genoeg van. Morgen praat ik wel verder met jullie. Ik zal met ma onze houding bepalen". Maar het zou den heer Gorthuizen nog niet gegeven zijn, rust te vinden. Want nauwelijks zat hij weer achter z'n krantje, of opnieuw schrilde de bel door het huis. Hij werd een beetje bleek, en keek ach terdochtig naar z'n beide dochters, die keken, of ze van den prins geen kwaad wisten, Maar toch onrustig op haar stoel heen en weer schoven. „Ik zal zelf wel kijken!" weerde hij af, toen Leni op wilde staan. Op de stoep stond. Sinterklaas met Zwarte Piet „Genavond.... hik....", zei Sinterklaas, en hij verspreidde een geur, die sterke vermoedens opriep dat hij met de „Blauwe Knoop" geen relaties had, „hier ben ik dan". „Man, je bent dronken", zei pa Gorthui zen verontwaardigd, „en bovendien moet je hier niet zijn". „Dronken", wond de Sint zich op, „dron ken? Welnee, ik mot hier wezen, mees ter.... hik.... je heb me self bestéld. Nommerhiknommer drieënne- gentighik „Het is hier drieënzestig!" wees pa den Sint terecht. „Drieënzestigdrieënzestig?" vroeg Sinterklaas, en het scheen niet zoo direct tot hem door te dringen, „verduiveld, Piethikmaar jij zee toch Pang. zei de deur, en pa ging verstoord naar binnen. „Pappie!" klonk een stem van boven, „pappie, was Sinnieklaas daar weer?" „Ga je gauw slapen, kwajongen! Sin terklaas komt toch zeker maar één keer!" In de huiskamer lagen Miep en Leni in een lachkramp. Op de conferentie, in den Sinterklaas nacht gehouden door pa en ma Gorthui zen, werd besloten, dat Johan van der Merk als serieuze candidaat voor Miep's „hand" acceptabel bevonden kon worden. Leni zal echter nog een jaartje op de offi- cieele toestemming moeten wachten, maai er is alle kans, dat die vóór het volgend Sinterklaasfeest toch nog afkomt, want pa heeft van zoo'n „ongeorganiseerd Sinter klaasfeest" zijn bekomst (Nadruk verboden). (Auteursrecht voorbehouden). 'N VEELZIJDIGE DELICATESSE! Natuurlijk is UNOX Leverpastei een delicatesse op de boterham, maar daarnaast biedt de voór- treffelijke UNOX Leverpastei U tal van andere mogelijkheden; verrassende nieuwigheden voor Uw toastjes, hors d'oeuvre of apéritief. Hel receptenboekje, dat U daaromtrent nader inlicht, wordt U op aanvraag gaarne franco en gratis toegezonden. Voor allerlei lekkere hapjes 2282 UA9-0. (Ingez. Med.) Wed. T. te V. Om krachtens art. 84 aanspraak te hebben op weezenrente, moet de moeder tijdens het overlijden van den vader verzekerd zijn, wat waarschijn lijk niet het geval was. Ook ingevolge art. 82 zal geen rente gevraagd kunnen wor den. als de man niet verzekerd was. Wend u bovendien tot den Raad van Arbeid. Z. te L. Het antwoord betreffende de onderhoudsplicht was gebaseerd op de be paling neergelegd in artikel 377 van het Burgerlijk Wetboek. W. v .d. P. te K. Indien u niet kunt ontdekken waar deze insecten vandaan komen zult gij het beste een zuiveraar kunnen raadplegen, waarvan goede vak- menschen in de omgeving wonen. Met verschillende bestrijdingsmiddelen kunt gij in uw bedrijf niet werken. RENÉ DOUMIC OVERLEDEN. Gisterochtend is de secretaris van de Academie fran<jaise, René Doumic over leden. René Doumic is geboren in 1860. Hij schreef verscheidene litterair-historische werken en werd in 1909 tot lid van de Academie francaise gekozen. Sedert 1923 Academie francaise gekozen. Sedert 1923 secretaris van de academie. Hij was de directeur en de oprichter van de Revue des deux m'ondes. %meen wordt de Oostenrijksche film '^«pensionaat" onder regie van Geza 1 Bolvary geroemd. Het betreft hier een "-•ulming van de zuivere samenleving van meisjes in het prachtige Alpenland "wnt o.m. uit door verrassend mooie en "eke buitenopnamen. Angela Salloker Hörbiger spelen de hoofdrollen In de vlot en charmant gespeelde film, met muzikale Illustratie van Ralph Be- natzky, wiens naam op. zichzelf reeds een aanbeveling is. Een aardige, sportieve film met tal van fijne trekjes! Hierboven een aantal meisjes, die het pensionaat bevolken! Een zuiver ncrtionaal product Dezer dagen kan men hier bewonderen de 1 Hollandsche film „Rijksmuseum", geregis seerd door Otto van Neyenhoff, die zich I hiermee tot taak stelde een samenvatting ie geven van het algemeen begrip van de bestaansreden van ons beroemd Rijks museum te Amsterdam Deze korte, doch belangrijke „cultureele film", waarvan het scenario Hollandsch van conceptie en van uitvoering is. verdient groote belangstelling. Zij werd géén dorre aaneenschakeling van interieurs met schilderijen, doch een op eenvolging van treffende beelden van ar- i.stieke verscheidenheid, waarin de oude kunst telkens weer vergeleken wordt met onzen eigen tijd. Niet alleen de schilde- rijcnliefhebber zal aan deze fraaie film zijn hart ophalen. Een eere-saluut mag zeker gebracht worden aan de vervaardigers, die zulk een moeilijke opgave met smaak, in zicht en kunde tot een geslaagd einde wisten te brengen. SONJA OP SKI's. In haar nieuwe 20th Century-Foxfilm „Op Glad IJs", vertoont de Olympische en wereldkampioene schaatsenrijden, Sonja Hcnie, niet alleen haar verbluffende vaar digheid op het ijsvlak, maar tevens laat zij zien, wat zij als skiloopster presteert, dm eén behoorlijke sneeuwvlakte te krij gen, waarop Sonja deze kunst kan demon- streeren, is de staf toen negen dagen naar ae Mount Rainier in den Staat Washing ton gegaan, waar een ideaal ski-oord te vinden Is. De opnamen zouden een veel korter tijdsbestek hebben gekost, indien de filmgroep niet ware overvallen door een onlzettenden sneeuwstorm, die eenige da gen achtereen aanhield en waardoor wer ken onmogelijk was. Gelukkig bevond zich len bevindt zich heden nog) daar in de De opnamen in de „Nachtwacht"-zaal tijdens de verfilming van „Rijksmuseum" buurt de uitnemende Paradise-lnn. een bergsporthotel, waar de spelers en tech nici zoolang de storm aanhield, niet alleen konden schuilen, maar ook dansen, bridgen en ping-pong spelen. Ergo denkt elk hun ner met vreugde terug aan dien tijd, waar in Sonja, dank zij het geweld der elemen ten, niet op ski's kon gaan, maar wachten moest tot rust en vrede in de natuur wa ren teruggekeerd.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9