De verkiezingen in Rusland Incidenten bij Japansche parade te Sjanghai 1DSCH DAGS! AD - Vierde Blad Vrijdag 3 December 1937 OK- EN SCHGMEUW5 I Oeref. Kerk: Voorm. halftlen en nam. 6 V, ds. Unger van Brulnisse. j'jem. Kerk voor Vrijz. Hervormden: De geruchten over Duitsche bemiddeling Trots alles een toch nog onzeker element PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 5 DECEMBER. BENTHUIZEN. Jjrf.Herv. Kerk: Voorm. halftlen en nam. ■l'uur. ds Bieshaar. I Oeref. Gem.: Voorm. halftlen en nam. 6 Ij;;, ds. Stuivenberg. BOSKOOP. I S(d. Herv. Kerk: Voorm. halftlen (Bed. hi,) en nam. 0 uur, ds. Jacobs. 10 uur, ds. Thomsen. fchr, Geref. Kerk: Voorm. halftlen en m. 8 uur. leesdtenst. IGeref. Gem.: Voorm. halftlen en nam. uur, leesdienst. HOOGMADE, |Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. ptllnk. DE KAAG. INed. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. aal. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftlen en uur (Bed. H.D.), ds. Warmoltz. Oeref. Kerk: Voorm. halftlen en nam. uur, ds. Metering. KOUDEKERK. Sid. Herv. Kerk: Voorm. halftlen en nam. Greven, ds. Odé. Oeref. Kerk: Voorm. halftlen en nam. ilfteven, ds. Haspers. LEIDERDORP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. p.) en nam. halfzeven, ds. Streeder. Klnderkerk (Kerklaani: Voorm. halfelf, [heer H. R. Ar bouw. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. slfzeven, ds. Dijk. LISSE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Maar nam. 5 uur, de heer Siderlus van itwijk. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 4 dr. Ruys. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 ds. Ponsteln. Oeref. Gem.: Voorm. halftlen en nam. uur. ds. Ligtenberg. Oud Geref. Gem.: Voorm. halftlen en im, halfdrie, ds. J. van 't Hoog van Itrecht. NIEUWKOOP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en wn. halfzeven, ds. A. J. van Wijngaarden. Oeref Kerk: Voorm. halftien, ds. Bos Oude-Wetering; nam. halfzeven, lees- Sfnst. Remonstr. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. L. ran Wijngaarden. NIEUW VENNEP. Herv. Kerk: Voorm. halftien en wn. halfdrie (Bed. H.D.). ds. de Vries. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 3 iui, ds. Smilde. ■li Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftlen en 3 uur, ds. Albers van Vlaardingen. NOORDEN. [Ned, Herv. Kerk: Voorm. halftien, de per Matze van Hazerswoude. I Geref. Kerk: Voorm. halftien, leesdienst; pm. halftwee, ds. G. Mulder van Alphen. OEGSTGEEST. |Groene Kerkje: Voorm. 10 uur, ds. Jan- Schoonhoven. I PauluskerkVoorm. 10 uur, de heer f'refland; nam. 5 uur, ds. Jansen Schoon- IVer van Vrijz. Hervormden (Willem de "ijgerkerk)Voorm. halfelf, dr. Boer- 'aia. SASSENHEEVÏ. |JM. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 ',ds. Krijkamp. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. f uur. ds. Kuiper. IChr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 ïk ds. de Bruyne. |N(d. Prot. Bond: Voorm. halfelf, ds. P. ïserrng van Oegstgeest. [Gemeente Gods: Voorm. 101/4 uur, «der van der Woude van Rotterdam. >1 TER AAR. "(d. Herv. Kerk: Voorm. halftien en to. halfzeven, ds. Hoeufft, van Velsen. "■Geref Kerk: Voorm. halftien en nam. ^fdreven, ds. Warner. JI VALKENBURG. jJW- Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. en nam. halfzeven, ds. Steenbeek. VOORHOUT. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. WADDINXVEEN. lejjed Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. G. mïfa van G°uda: nam. 6 uur, de heer A. I h?"in"de-Weij Geref Kerk: Voorm. 10 en nam. 0 uur, Mmidt. L» Gei-ef. Gem.: Voorm. halftien en -6 uur,, ds. van der Kraats. WARMOND. JJ!^; Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 0 |-'ds. de Bel WASSENAAR. "ed, Herv. Gem.geen opgave. ZEVENHOVEN. IliftenIIerv' Kerk: Voorm. halftlen, ds. van lJjJ'U. Kerk: Voorm. halftlen en nam. ■""«ven, ds. W. van Dijk. ZOETERMEER. Ilth' Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. I «n nam. halfzeven, dr. Woldendorp. lii». Kerk: Voorm. 10 uur en nam. Tc&n' ds- Versluys. ■hu? Gern.: Voorm. 10 uur en nam. I V»\en' 'eesdlenst. tot verbreiding der Geref Waarheid: Voorm. halftien en nam. halfzeven, de heer Vroeg-ln-de-Weij van Middelharnis. Ver. van Vrijz. Hervormden: Nam. half zeven, ds. G. Westmljse van Rotterdam. ZOETERWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Eljk- man. ZWAMMERDAM. Ned. Herv Kerk: Voorm. halftien (Bed. H.D.), ds. Stehouwer van Alphen; nam. halfzeven, ds. J. H. Vrielink van Hoog- made. Geref. Kerk: Voorm. halftlen en nam. halfzeven (Bed. H.A. en Dankz.) ds. Zwaan. Rem. Geref. Gem.: Voorm. kwart voor tien, mej. ds. Günther. NED. HERV KERK. Aangenomen naar Boyl W. G. v. d. Lecq te Kantens. NEDERLANDSCH GEDOCEERD TE PARIJS Nadat gedurende 07 jaar in de Fransche hoofdstad geen college ln de Nederlandsche taal meer was gegeven, heeft gisteren pror. dr. Jan Walch, oud-privaatdocent aan de Leidsche universiteit in het Instituut voor Germaansche taal een Nederlandschen leer stoel Ingewijd. Dit ls een feit, dat voor Parijs van meer dan gewone beteekenis ls, want gedurende de laatste jaren werd het Nederiandsch in Frankrijk alleen onderwezen aan het katho lieke Instituut te Rijssel door pastoor R. van Spicht van Steenvoorde, en dit, terwijl er in Frankrijk toch ongeveer 250.000 personen zijn, die Nederiandsch ofwel Vlaamsch spre ken, t.w. In de omstreken van Rijssel, Rou- balx, Duinkerken en Tourcolng. De huidige Nederlandsche leerstoel heeft zijn bestaan te danken aan de tusschen- komst van den minister van kunsten en wetenschappen, Jean Zay, die hiermede den weg heeft heropend, welke ruim 07 jaar ge leden door den Franschen Vlaming Louis de Baecker betreden werd. Deze gaf destijds college in het oude gebouw van de Sor- bonne, dat tusschen de jaren 1885 en 1889 verdween. Maar binnen twee jaar na het zoo prach tig begin van het werk van den heer de Baecker brak de Fransch-Duitsche oorlog uit, welke aan het bestaan van den Neder landschen leerstoel een einde maakte. Ds. H. K. S. PH. BEGEMANN t In den ouderdom van 87 jaar ls te 's-Gra- venhage overleden ds. H. K. S. Ph. Bege- mann, em. predikant der Ned. Herv. Kerk. Helnrlch Karl Simon Philip Begemann Hij behoudt zijn werkkring hoewel hij de 70 reeds is gepasseerd. Huisschilder vertelt waaraan hij dit te danken heeft. „Ik heb sinds jaren de gewoonte in iederen kop thee een heel klein beetje Kruschen Salts te nemen. Ik ben nu 70 jaar geweest en huisschilder van be roep. Ik kan nog al mijn werk doen, op hooge ladders of op stellages die bulten hooge gebouwen hangen. Er wordt mij dikwijls gevraagd hoe het. komt, dat ik nog zoo flink ben en er uitzie als 50. Ik vertel ze allemaal, dat lk geregeld iederen dag mijn Kruschen Salts neem." J. S. A. Vooral bij ouderen zyn de Inwendige organen, lever, nieren en Ingewanden, dlk- Wüls niet meer zoo actief als noodlg ls. Kruschen Salts spoort deze organen zacht en voortdurend aan hun taaik op natuur lijke wyze te biyven vervullen, waardoor men zioh ondanks het ouder worden, jeug dig, fit en gezond zal biyven voelen. Kru schen Salts is verkrijgbaar by alle apo thekers en erkende drogisten a f. 0.40, f.0.75 en f. 1.80 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de bulteniverpakklng de naam Rowntree Han dels My., A'dam, voorkomt. 2298 Ongez. Med.) werd 27 Juni 1850 te Felde, waar zoowel zyn vader als zyn grootvader predikant zyn geweest, geboren. Hy bezocht het gym nasium te Groningen en studeerde aan de Ryksunlversiteit aldaar theologie. In 1878 werd hij candidaat in Overijssel en 4 Maart 1877 bevestigde zijn broer, ds. S. H. A. Begemann hem te Wier (Fr.) In zijn eerste gemeente. De overledene diende ver volgens de Friesche gemeenten van Scher- penzeel en Witmarsum en vertrok ln 1890 naar Suriname als predikant te Parama ribo. Hier is hij werkzaam geweest tot 1906 en heeft zich zeer verdienstelijk gemaakt voor de melaatschen, o.a. door de stichting van een asyl voor leurozen. In 1906 voor goed gerepatrieerd aanvaardde hy 1 Juni van dat jaar het predikambt te Ammerstol. welke gemeente hij tot 1 Oct. 1918 heeft gediend. Na zyn emeritaat vestigde hy zich metterwoon te 's-Gravenhage, waar hy een actief aandeel nam aan den arbeid van de afd. van de vereeniging van Vrijz. Herv. aldaar. Zyn stoffelijk overschot zal morgenmid dag om half twee op Westerveld worden gecremeerd. De eerste parade der Japanners in de internationale nederzetting heeft plaats gehad. De troepen werden voorafgegaan door een Britschen bereden polltie-sergeant en vier sikhs. Op Nankingroad werd een handgranaat naar de paradeerende troe pen geworpen uit een Chineesehen winkel De Japansche soldaten verbraken onmid dellijk de gelederen en verspreidden zich in allerichtingen. De man. die de granaat geworpen had. werd onmiddelhjk door een Chineesch politieman doodgeschoten. Een Britsche en een Chineesche politie man. alsmede een Japansch soldaat wer den licht gekwetst, terwijl twee Japansche soldaten ernstig gewond werden. De plek, waar de handgranaat naar de Japansche troepen is geworpen, wordt door Japanners bewaakt, terwijl officieren en ambtenaren van de ambassade een onder zoek instellen. Van Japansche zyde wordt verklaard, dat de granaat door een Chi neesch student werd geworpen, doch de politie, die het lichaam heeft onderzoent, is van oordeel, dat de man meer op een Koreaan lijkt. De Japansche infanterie trok door de straten als een overwinnend leger. Velen zijn van meening, dat het doel van de parade niet alleen was den Chi- neezen te overtuigen van de Japansche macht, doch ook van het terugtrekken van Engeland en Amerika uit het VerTe Oosten en het prestige van deze mo gendheden te schaden. De Japansche woordvoerder verklaarde evenwel, dat het doel was de troepen van Jessfield naar Hongkloe te brengen. Eerst waren geen vliegtuigen te zien, doch later kruisten acht groote Japansche bommenwerpers boven de stad. Op bepaal de afstanden reden ln de troep auto's met luchtdoel-artillerie mede, gereed om te vuren, doch geen enkele Chineesche ma chine liet zich zien. Alle Chineesche win kels langs den weg waren gesloten. (Van onzen Russischen correspondent). Snel nadert thans de dag der verkiezin gen, 12 December, in Rusland. En tegeiy- kertyd is de terreur toegenomen, waarbij duldeiyk het doel nagestreeftf wordt alle personen, die zich in een zekere populari teit verheugen en die wel eens de oppo sitie in het aanstaande parlement zouden kunnen vormen, buiten gevecht te stellen. In den laatsten tyd b.v. zyn 22 priesters, waaronder 5 bisschoppen, gearresteerd: een uitvloeisel van de vrees, dat de geeste- ïykheid Invloed op de verkiezingen zou kunnen uitoefenen ofzelf gekozen zou worden. Tot nu toe heeft de regeerlng zich haast nimmer om de oude secten bekom merd. Deze waren er nog wel, vooral langs de Wolga en in Siberië. Men zag er echter een element in, ter vernietiging van de orthodoxe kerk. Nu echter de algemeene verkiezingen voor de deur staan, zouden de baptisten, evangelischen, adventisten, Duchobaren enz., enz. wel eens gevaarlyk kunnen worden. Daarom vinden massa arrestaties van sectariërs plaats. Hierby heeft men, te Smolensk, een verborgen klooster, met een ondergrondsche kerk, ontdekt. Verscheidene bewoners van dit klooster, bestaande uit vroegere monniken en uit boeren, werden gearresteerd en van een geheime samenzwering besohuldigd. De aanstaande verkiezingen hebben voorts ook den stoot gegeven aan een nieuwe misdaad: verfciezingssabotage geheeten. Vooral ln de gouvernementen Kijew en Tula saboteeren de organisatoren de ver kiezingen. Zy hebben de stemlokalen ele gant gemeubeld en beleggen er zeer ge zellige byeenkomsten ln. die meestal ln woeste drinkgelagen ontaarden. Een andere moeilijkheid by de verkie zingen is het volkomen gebrek aan ge schoold personeel. De beter ontwikkelde bevolkingsklasse, waaruit ten tyde van den Czaar, degenen werden gerecruteerd om de stemming voor de Ryks Doema te orga- nlseeren, ls voor een deel geëmigreerd, ge- deelteiyk een natuurlyken dood gestorven en voor een groot gedeelte terechtgesteld. Hoe hulpeloos men in zulke kwesties thans ls, bewijst het schandaal ten aanzien van de volkstelling van 6 Januari 1937. Het bleek, dat er 20 mlllioen inwoners te veel geteld waren. De organisatoren werden gearresteerd en het resultaat geannuleerd. Men meent te weten, dat nieuwe commis sies gevormd zullen worden en dat ln Januari 1939 de volkstelling opnieuw plaats zal hebben. Deze blamage ls overigens geen goed voorteeken voor een bevredigenden gang van zaken op 12 December. De „Prawda" heeft onlangs in een artikel over de fouten en gehreken in de voorbereiding van de stemming, verbijsterende onthul lingen gedaan over de naïeviteit van de Russen. In Saratow b.v. dacht men, dat algemeen kiesrecht beteekende, dat ook kinderen, en zelfs zuigelingen Iin de klesiysten opgenomen moesten worden. In het Noord-Westeiyk deel van Gdow is een groot aantal overleden Inwoners als stem gerechtigd aangewezen. Dit laatste herin nert aan den beroemden roman van Gogol „Die toten Seelen", waarin de zwendelaar Tschitschikow de namen ran gestorven lijfeigenen opkocht, om deze, als nog in leven zynde, by de Staatsbank te belee- nen. Thans ls een eeuw na de publicatie van dezen roman verstreken ennu figureeren „die toten Seelen" op de lysten van stemgerechtigden voor het Russische parlement. En toch schijnt het, dat, ondanks alle hinderpalen, de verkiezingen, die reeds eenmaal verschoven werden, ditmaal in elk geval zullen plaats hebben. Stalin heeft, in de laatste jaren, zeer veel moeten toe staan, dat hem niet welgevallig was. Hij is b.v. gedwongen geweest het loon van de arbeiders weer in baar geld uit te be talen, inplaats van levensmiddelenbonnen te verstrekken. Hy heeft ook niet kunnen verhinderen, dat de herdenking van den honderdsten sterfdag van den dichter Alexander Puschkln, die van alle Russische dichters het meest Europeesch dacht en het meest de vrijheid bezong, tot grootsche betoogingen, in alle steden, uitgegroeid is. De Russische dictator heeft het ook moeten beleven, dat de Staatsopera-gezel schappen in Moskou en Petersburg de echt- Russische opera van Glinka „Het leven voor den Czaar", weer op het programma hebben gezet en hy heeft moeten toezien hoe het publiek door „dit prachtige staaltje van vaderlandsliefde en offervreugde van de Russische boeren medegesleept werd!" En dan te bedenken, dat Glinka's opera steeds opgevoerd werd tydens de nationale feestdagen in het Czarenrijk. Al deze symptomen wijzen er op, dat er in Rusland veel veranderd ls, en dat Stalin, of hy wil of niet, de verkiezing van een parlement doorzetten moet. Van Duitschland heeft Stalln kunnen leeren, hoe men een verkiezing moet uit schrijven, waaraan 99pCt. der bevolking deelneemt, maar waarvan de uitslag toch een overweldigende meerderheid voor de regeering oplevert. Doch in de eerste plaats heeft Rusland's dictator niet de beschikking over zulk een uitstekend ge schoolde verkiezingsorganisatie als Hitier en in de tweede plaats bestaat er een groote tegenstelling tusschen het nationalistisch karakter van Duitschers en dat van Rus sen. De Duitschier is iemand, die discipline het hoogste goed acht en die dolgraag in het gelid marcheert: de Rus daarentegen is de geboren anarchist, die zich niet graag onderwerpt aan het gezag en aan voor schriften en die het liefst handelt, zooals zyn gemoed het hem op een bepaald oogenblik ingeeft. Op 2 Maart 1937 heeft Stalin in een rede, gehouden tijdens een vergadering van het Communistische Cen trale Uitvoerende Comité verklaard, dat het aantal van zyn partygenooten rond twee millioen bedroeg. Na de executies, juist van de oud-bolsjewikl en de hooge functionarissen van het roode leger, ral dit aantal wel beduidend geslonken zyn. Door het uitroeien van werkelijke en ver- meende verraders en saboteurs, is men in Rusland nu zoover gekomen, dat men in de diplomatie en in het leger op party- looze, jonge, onervaren menschen aange wezen is. Een voorbeeld? Wel, als. vertegen woordiger van Rusland te Reval ls, in de plaats van Ustinows, die zelfmoord heeft gepleegd, een jongeman, Kusma Nikitin, benoemd. Deze heeft zich nimmer met de politiek ingelaten en is ook geen lid van de Communistische partij. De drastische zuiveringsacties hebben tot gevolg gehad, dat de Communistische oude garde, ge slonken is tot een aantal, dat men op de vingers kan tellen en dat er niet meer vol doende leden zyn om alle verantwoorde- ïyke posten te bezetten. Dit gemis aan ge routineerde partyleden, maakt ook de be ïnvloeding van de verkiezingen door de re geering illusoir. Zij kan wel met machts middelen verhinderen, dat bepaalde perso nen gekozen worden, zy heeft echter niet in alle kieskringen de beschikking over geschikte candidaten en over een meer derheid onder de kiezers, teneinde den uit slag van de parlementsverkiezing op 12 December, in positieven zin te beïnvloeden. De jeugd marcheertdat is het groote schouwspel, dat op 12 December ln Rusland te zien zal zyn. De jeugd, die in vuur en vlam ls geraakt voor het prachtige werk en de vrijheidsideeën van Alexander Puschkin en voor de wonderbaarlijke mu ziek van Glinka, de jeugd, waaronder er velen zyn, die zich graag „Sowjetpatriot- ten" en „passieve communisten" noemen; deze jeugd zal een groot deel van het Rus sische parlement, misschien wel de helft van het totaal-aantal zetels, innemen. Hiermede zeggen wy niet, dat de nieuwe generatie in de oppositie zyn zal. Maar. zij zal in veel dingen haar eigen wegen zoeken. Evenals by de Doema. zullen de verschillende groepen en partyen zich pas afteekenen, wanneer de afgevaardigden bekend zyn en gelegenheid hebben gehad zich met elkaar te meten. Onaangename verrassingen kunnen ook de nationale minderheden Stalin nog be reiden. In de zelfstandige republieken en gebieden, waar de Russen minder dan 10°/o van de bevolking uitmaken, zooals b.v. in Kaukasië en Centraal-Azië, ral het zeer moeliyk zijn, Russen te laten kiezen. Vol gens de volkstelling ln 1926 bestond in de Oekraïne slechts 9 en in Wit-Rusland 8°/o der bevolking uit Russen; of de ver houdingen in de laatste elf jaar veranderd zijn, weten wy niet, maar zoo heel erg best staan de kansen van Stalin, in deze deelen van Rusland, niet. Daarom is het geen wonder, dat men al het mogeiyke heeft gedaan, om de vooruitzichten der regee- ringsparty te verbeteren. Zoo zyn b.v. de Poolvliegers, die sinds 20 Mei van dit Jaar ln het Noordpoolgebied verbhjven en die als ware helden door het volk vereerd v.orden, allen op de candldaathjsten ge plaatst, hoewel het zeer onzeker ls op welk tydstip zy naar Rusland kunnen terug- kceren. De leider van het kamp der Pool vliegers, Papanin, is in Petrosawodsk, de hoofdstad van de republiek Karelië, can didaat gesteld. Vla de radio heeft hij reeds eenlge propaganda-redevoeringen gehou den, die door de Communistische bladen afgedrukt zijn. Allen Industrie-arbeiders en staatsamb tenaren ls medegedeeld, dat men hen als vijanden van het volk zal beschouwen, in dien zy niet ter stembus gaan. Ook de zieken in de ziekenhuizen zullen moeten stemmen. In alle steden zullen ambulance- en particuliere auto's klaar staan, om de zieken naar de stemlokalen te vervoeren. Na gestemd te hebben, wordt op de pas van den kiezer een byzonder stempel gezet, zoodat men precies zal kunnen nagaan, wie zijn stemplicht wèl en niet heeft vol bracht. Volgens de wet moet de stemming geheim zyn. Mocht echter in een of ander district een candidaat gekozen worden, die een vyand van de regeering is, dan zullen zoowel de gekozene als de kiezers daarvoor ter verantwoording geroepen worden. Het stempel in de pas zal daarby nog goede diensten kunnen bewijzen. Ondanks deze en nog enkele andere maatregelen, zal Stalin tenslotte tot de overtuiging komen, dat men wel enkele boomen kan vellen, maar dat niemand het natuurlijke proces van ontluiken en groeien aan banden kan leggen. En.dat teder mensch, al staat hij nog zoo hcog en al is hy nog zoo machtig, met Alexander Puschkln meet zeggen: „Ik groet u, nieuw en onbekend geslacht!" KARL TIANDER. (Nadruk verboden). Zes officieren van het Japansche leger wachten op het hoofdbureau van politie op het resultaat van het onderzoek in zake den granaatwerper. Later deed zich nog een incident voor. Een vreemdeling rukte een papieren vlag getje uit de hand van een Japanschen toe schouwer en verscheurde het. De man werd door Japansche burgers achtervolgd en werd door de politie van de nederzetting in een Chlneeschen winkel, waarheen hij de vlucht had genomen, bewaakt. Tiental len woedende Japansche burgers trokken daarop naar het hoofdbureau van politie e.i wilden den naam van den man weten. Uit vrees dat de man gelyncht zou worden, heeft de politie hem door een achterdeur uit den winkel weggeleid. Op het oogenblik, dat de Japansche troe pen voorbij het „Grand Monde" theater trokken, wierp een Chinees zich van de derde verdieping op straat met de kreet „Leve China". De Britsche zoowel als de Amerlkaan- sche autoriteiten hadden den commandant van de Japansche strijdkrachten tevoren een mededeellng doen toekomen, waarin verklaard wordt, dat zij de verantwoorde lijkheid afwyzen voor ieder incident, dat uit het défilé van de Japansche troepen ln de internationale concessie zou voort vloeien. Ondanks het stilzwijgen, dat men in of- flcieele Britsche kringen omtrent deze aangelegenheid in acht neemt, is het dui- deiyk, dat de Japansche manifestatie te Londen groote verbolgenheid heeft ver wekt. Maar de Japanners trekken zich daar weinig van aan. Intusschen is toch officieus bekend gemaakt, dat de Japanners morgen een tweede parade zullen houden, bij welke gelegenheid zij door de Fransche nederzetting zullen trekken. Zij zullen van Hong-Kioe uit langs den Bund naar Nan-Tao marcheeren. De Japansche opmarsch naar Nanking Volgens berichten uit Chineesche bron zou de Japansche opmarksch in het ge bied tusschen Sjanghai en Nanking hier en daar zyn vastgeloopen. Het gerucht gaat dat de Chineesche troepen Kwang-teh zou den hebben heroverd. Ook de opmarsch langs de Jang-tjse zou in de nabyheid van Kiangjin tydelijk door twee Chineesche divisies zyn opgehouden. Verder wordt ver nomen, dat de Japanneezen naby Kiang jin de barricade voor de scheepvaart ver schillende malen met dynamiet hebben doen springen. Tevens zyn zy begonnen met de opruiming van het achter deze barricade liggende mynenveld. Tenslotte wordt gemeld, dat Japansche vliegtuigen gisteren opnieuw Sjautsjan hebben gebombardeerd. Zevenhonderd per sonen zijn om het leven gekomen, zeshon derd werden gewond, waarvan vyfhonderd ernstig. Tevens hebben Japansche vliegtuigen aanvallen gedaan op Nanking. By den eersten aanval werd een Japansch vlieg tuig door de luchtdoel-artillerie omlaag geschoten, by den tweeden aanval grepen de Chineesche jachtvliegtuigen de Japan sche toestellen aan. Van de drie Japan sche machines werden twee omlaag ge schoten. De Duitsche bemiddeling. Van diverse zijden wordt weer tegen-, gesproken dat Duitschland bemidde lend zou optreden, doch blijkbaar moet men deze tegenspraak zoo opvatten, dat nog niet bemiddeld wordt, doch dat slechts alleen nog maar wordt ge polst, of de tijd daarvoor rijp zou zijn! Bij geruchte verluidt, dat zoo het tot bemiddeling zou komen, de Duitsche voor stellen zouden neerkomen op: le. Japan geeft de definitieve verzeke ring. dat het ten aanzien van China geen territoriale ambities koestert en slechts economische samenwerking met China wenscht. 2e. China moet toetreden tot het anti- Kominternverdrag. 3e. De Japansche troepen moeten van het Chineesche grondgebied worden terug getrokken. De Chineesche leiders te Hankau verkla ren. dat, ofschoon China bereid is over vrede te praten, dit geenszins wil zeggen, dat de gewapende tegenstand voorshands wordt opgeheven. Sommige kringen koesteren, naar men zegt, twyfel omtrent de oprechtheid der voorstellen, die, naar zy gelooven, wel eens een zet zouden kunnen zyn, die ten doel heeft China den „steun te ontnemen, die net thans heeft van de onderteekenaars van het negen-mogendverdrag en de Sov jet-Unie", ofschoon de Chineesche leiders zeer teleurgesteld zyn over het gebrek aan materieelen steun van die zyde, en de mo gelijkheid van actieven steun van buiten uiterst gering achten. Japansche censuur op Chineesche bladen. In verband met de weigering der Chi neesche bladen exemplaren te leveren aan de Japansche censuur, heeft de Japansche ..opcciale dienst" de bladen medegedeeld, dat tegen hen dwangmaatregelen zouden worden genomen in geval van het niet ge hoorzamen aan de Japansche bevelen of anti-Japansche propaganda. 34

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 15