STADSNIEUWS Jaargang DONDERDAG 2 DECEMBER 1937 No. 23831 Installatie van Benthuizen's burgemeester HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Zoekt U iets aparts? Wij hebben het. Toestand van den prins blijft bevredigend Er komt slaap en eetlust. Aljechin heeft nog twee punten noodig Afgebroken partij werd remise. Dit nummer beslaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht: LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets, per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk jager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zljnf per 3 maanden f. 2.3S per weelc llTTl"1'f. 0.19 Franco per post f. 135 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland t. 0.80 per 3 mnd.3 BAZAAR „ORANJE GARDE". „Voor elck wat wils." Het vendel Leiden der Oranje Garde or- •iseert vandaag, morgen en Zaterdag den foyer der Stadsgehoorzaal een ba- waarvan de batige opbrengst zal kken tot aanschaffing van het hoog odige meubilair momenteel hebben leden in hun lokaal niet eens zitplaat- en, indien de middelen zulks ver doven ook tot uitbreiding der mu- itinstrumenten. De geweldige hoeveelheid artikelen in note variatie, welke op dezen bezaar zijn wngebracht, is een weerspiegeling van sympathie, waarover de Oranje Garde i in breede kringen der burgerij mag •heugen: er is letterlijk „voor elck wat liS Prachtige handwerken, fruitmanden en schalen, conserven, snoeperijen, kunst- irdewerk, zilveren lepels en potlooden, ok- en toiletbenoodigdheden, speelgoed, «tom te veel om op te noemen. Daarenboven zijn er vanzelfsprekend de j een bazaar onontbeerlijke attracties: a theeschenkerij, schiettent, bommen- erper, een spel met een levend konijn- i-hok als inzet en vele andere vermake- Sheden, die volop gelegenheid bieden K nuttige met het aangename te vereeni- n. De bazaar is geopend heden van 46 7—11, morgen 36, 711 en Zaterdag a 2—11 uur. Hedenmiddag te halfvier had de offi cie opening plaats, waarbij de vendel- crzitter, de heer F. J. Groot Enzering, n korte inleiding sprak, waarna de voor ier van den Raad van Toezicht, ds. C. Meyere, den bazaar met een korte toe sak voor geopend verklaarde. SKT NICOLAAS BIJ „GROENOORD". Ondanks zijn zeer talrijke verplichtingen eelt Sint Nicoiaas gistermiddag nog kans men een bezoek te brengen aan de kin- ren der nog jonge Buurtver. „Groen- rd", die zich voor deze ontmoeting in de note zaal van „Zomerlust" verzameld adden. De voorzitter, de heer J. v. Hou- fn, sprak daar woorden van dank tot hen, die aan de voorbereiding van dit 'test hun krachten gaven en wees op den vei der vereeniging, die binnenkort de schikking hoopt te hebben over een ren lokaal, terwijl onderhandeld wordt m de stichting van een speeltuin. Nadat onder leiding van Hofenk's Me- dy Makers, tal van Sinterklaasliedjes wa ft gezongen, verscheen de Sint zelf ten «neele, natuurlijk ln gezelschap van zijn :«ht en liet verscheidene kinderen bij 'h komen. Geen wonder, dat tal van pies sneller gingen kloppen, wanneer ai naam door den Spaanschen kinder end werd afgeroepen! 5e rest van den middag werd op pret- ■c wijze gevuld door leden van het Eer- e Leidsche Klucht- en Revuegezelschap, een circusspel opvoerden, en daarmedë heldig succes oogstte, lot besluit van den heerlijken middag "oen de kinderen getracteerd. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Algemeen Radio Bedrijf N.V. (filiaal). Charbonlaan 6, Sassenheim. Hoofdzaak: L. v. Meerdervoort 448a, Den Haag. Radio- handel en reparatie-inrichting. Beheerder filiaal: P. Kleinjan, Sassenheim. „GRAZIGE WEIDEN". Een film, die verschillend beoordeeld zal worden. Van Maandag as af wordt in het Tria- non-theater vertoond de aanvankelijk af gekeurde, doch daarna weer goedgekeurde heftig bediscussieerde en geheel door ne gers gespeelde film „Green Pastures" („Grazige Weiden"), waarvan wij gisteren een speciale persvoorstelling bijwoonden. Conelly, de schrijver van het tooneel- stuk, waarnaar deze film is vervaardigd, zegt o.a. „dat hij niet anders heeft be doeld, dan het eenvoudige geloof van som mige der oude negerdominé's over te zet ten." Vanuit dat oogpunt moet ge vóór alles ook de film zien. Wij zien een groep negerkinderen op de Zondagsschool, ernstig en gretig luisterend naar de Bijbelsche verhalen, uit den mond van hun catechiseermeester. Zij stellen hem tallooze vragen, zooals wij dat allen in onze jeugd deden en deze worden hun beantwoord en verklaard, op een wijze, die zich geheel aanpast bij de werkelijkheid van hun eigen leven. Al thans met hun kinderlijke fantasie zien zij de gebeurtenissen binnen het kader van hun uiterst primitieven gedachten- gang, die voor velen een speciale beko ring schijnt te hebben. Zóó primitief ech ter, dat het toch ook velen Westerlingen nu eenmaal geen negerkinderen zijnde moeilijk zal vallen, hen in hun voor stellingen over de Oud-Testamentische verhalen te volgen. Daarbij zullen velen een onderwerp als dit, ondanks alle goede bedoelingen, toch te heilig achten voor een „afschildering" op het witte doek, haar als profaan en van onzuiver gerichten smaak aanvoelen. Anderen zal het zich inleven in dien totaal verschillenden gedachtengang die bij voortduring en tot in détail goed ls volgehouden beter of zelfs volkomen gelukken en voor hen is een film als deze ongetwijfeld aanvaardbaar en. naar geble ken is, ook hoogelijk waardeerbaar, mede door den ontegenzeggelijken ernst, dien de hoofdvertolkers ten toon spreiden. Persoonlijk willen wij bekennen tot de éérste categorie te behooren. Ons heeft echter wel de bijzon dere ..knapheid" der ensceneering getrof fen, de pracht der fotografische opnamen en de voortreffelijkheid der geestelijke negerzangen. Zooveel hoofden, zooveel zinnen, met andere woorden, zooveel „gesteldheden". Wij denken zoo: een derde der toeschou wers zal, vreezen wij, met deze verfilming spotten. Een derde zal er zich aan erge ren, nog een derde zal haar stellig ont roerend schoon vinden. Ons eigen „gevoel", dat zich keert tegen de verfilming van een zoodanig precair ge geven en haar beschouwt als een beden kelijke verwording van vaste normen van geestelijke toelaatbaarheid betrelfende „goddelijke zaken" met hoeveel goed bedeelde tact en wellicht eerbied dit ook geschied mag zijn kan niet den door slag geven tot een afkeurend oordeel. Op een gebied als dit zijn de ulteenloopende meeningen als het zand der zee. De film producent vervaardigt nu eenmaal voor de ontelbare dragers dier veelverscheidene opinies. Dat zij aanleiding gaf tot zooveel discussie, bewijst in ieder geval haar groo- te merkwaardigheid. DE HEER HAAKON STOTIJN. In aansluiting op ons bericht waarbij wij de benoeming meldden van den heer Haakon Stotijn tot leeraar in het hobo- spel aan de Muziekschool der Mij. voor Toonkunst alhier, kunnen wij nog het vol gende melden: Haakon Stotijn, geb. 1915, is een zoon en (als hobo'ist) leerling van Jaap Stotijn. Hij verwierf het diploma van het Kon. Conservatorium in Den Haag, was vervol gens werkzaam in het Amhemsche- en Haarlemsche Orkest, om tenslotte op jeug digen leeftijd te worden benoemd tot eer ste- en solo-hoboïst in het Stedelijk Orkest te Bern. Als solist trad hij, vaak in samenwer king met zijn vader, met orkestbegeleiding op in Amsterdam, 's-Gravenhage, Maas tricht, Groningen, Wiesbaden, Bern, voor de radio-Bern, met het Lener-Kwartet etc. Haakon Stotijn werd gedwongen naar Nederland terug te keeren door een zware ziekte, waarvan hij thans geheel is her steld. Hij hoopt nu spoedig weer als solist van zich te doen hooren. GEVONDEN VOORWERPEN. In de maand November zijn gevonden: Sleutels, portemonnaies, handschoenen, kindermutsje, een Fransch boekje, een bankbiljet, een groene regenhoed, een tankdop. 2 rozenkransen, kindertaschjes, vulpenhouder, jutetasch, 4 brillen, zilver geld, een lat, paar gabardine regenpijpen, kinderhoedje, vulpotlood, damestaschje, mutsen, 2 armbandhorloges, oorknoppen, zadeltaschje, paar gummi kinderlaarzen, deksel met glas van horloge, armband met blauwe steen, 2 koperen gewichten, kof fer inh. aardewerk, ceinturen, breiwerk met 2 pennen, nummerplaat van auto, zakmes, 2 bruine kinderschoentjes, een paar beenpijpen, konijn, blauw schortje, blokfult in étui. broche, auto-crick, motors jekker, actetasch, geit, mes in schede, schoen en 2 beenbeschermers, kinderschor tje, zwarte tasch, manchetknoop, veeren- wagen, zwarte gymnastiekschoen, schei kundeboek, rijwielbelastingmerken. Gevonden in het Postkantoor: 1 bruine dameshandschoen en 1 bruine heeren handschoen. Gevonden in de Tram (stadslijn): 2 blauwe ceinturen, 4 paar handschoenen, 2 handschoenen, een lichtblauw dameshoed je. damesparapluie, sleutel, 2 paar hand schoenen. 1 handschoen, twee damespara- pluies, gouden damesring, muts. Lips' sleutel, actetasch, boodschappentasch. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen op Maandag, Dinsdag, Woens dag en Zaterdag, telkens uitsluitend tus- schen 1 en 3 uur namiddag ten Politie- bureele alhier. MILITARIA. Met ingang van 15 December is de ser geant M. J. Bon, van het korps politie- troepen, groep Leiden, op diens verzoek, overgeplaatst bij het 4e reg. infanterie. Op 15 dezer hoopt de heer J. Lepe laar alhier, magazijnmeester II bij de N.Z. H.T.M.. den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij bovenge noemde Mij. Op 30 dezer hoopt de heer N. Bol te Oegstgeest, wagenvoerder bij de N.Z.H.T.M. eenzelfde jubileum te herdenken. IIA izfc/cOtt 882 2273 (Ingez. Med.) De particuliere secretaris van Prins Bernhard verstrekte ons hedenochtend het volgende communiqué: De afgeloopen nacht heelt meer slaap gegeven dan de vorige. De hoofdpijn wisselt, doch neemt in het algemeen af. Prins Bernhard heeft met smaak zijn ontbijt genuttigd. De algemeene toestand blijft bevredigend. Hofjager van der Spek heeft buiten de breuk van zijn knie schijf geen stoornissen van eenig belang. Ook hij heeft goed geslapen. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. E-d StR?^Ken de nieuwe burgemeester van Benthuizen, mi'. J. A. S. Holland, op ïjlianifa 16 Bulthuizen geïnstalleerd. De heer C. v. d. Knijff hangt burgemeester nQ oen ambtsketen om. - Voor het verslag van deze plechtigheid verwijzen wij naar het tweede blad. De gisteravond te Rotterdam voortgezette 23ste schaakpartij is remise geworden. Men zie het uitvoerige verslag in het 3de Blad. De stand is thans Aljechin 13Vt punt, Euwe 9Vt punt. Wie het eerst 15'/s punt behaalt, heeft den wedstrijd gewonnen. Aljechin heeft dus nog twee punten noodig. Geslaagde sluitingsavond van den Instituutsdag. In de groote zaal van „Zomerlust" orga niseerde ds afdeelinz Leiden van het in stituut voor Arbeidersontwikkeling een bij zondere bijeenkomst als slot van de leden werf-actie, welke in de afgeloopen maanden weid gevoerd. Landelijk werd de Iiutituuts. dag vastgesteld op 1 December en daar verschillende afdeelingen dergelijk bijeen komsten hielden als de afdeeiing hier ter stede, kon de voorzitter dezer bijeenkcinit de heel- J. Wolfslag jr.. de heer H. v. Woudenberg, afdcellngsvoorzitte:. was door een spreekbeurt elders verhinderd in zijn openingswoord dan ook vaststellen, dat op hetzelfde tijdstip veler gedachten op een zelfde doel gericht warsn. Spr. hoopte, dat men ln den lande even tevreden kon zijn over de actie als het afdeelingsbest.uur, want docr het actieve werk der z g. wvik- commlssarrasen en ook van vele leden werd het ledental, dat. tij de laatste reorgani satie der admistratie 1040 bedroeg, opge voerd tot 1261. Voorwaar een goed succes. Na deze korte toespraak volgde een drie tal nummers, gezongen door het dubbel manrjenkwartei „Inter Nes", onder leiding van den heer Kok. Het verwondert ons, deze zangers hoorende niet, dat zii kort geleden een zoo uitstekend figuur maakten op een concours, daar ock ditmaal het ge- bodene onberispelijk was Het hoofdbe stuurslid. de heer D. v. Staveren, hierna het woord voerende schetste op onderhou dende, doch ook fel-belichtende wijze de taak, die het Instituut voor Arbeidsont- wikkeling te vervullen heeft Zijn met groote aandaent beluisterde rede. meermalen gekruid met gezonden humo r, was een warm pleidooi voor geestesverrijking onder de arbeiders, die een eigen karakter moet dragen en slechts gegeven kan worden door hen. die weten, wat de arbeidende bevoking in ontwikkeling tekort komt. Een vioolsolo: praludium in E-dur van J. S. Bach op knappe wijze door ir. van Gelderen voorgedragen, besloot het gedeelte voor de pauze. Het Instituutsstrijkje onder leiding van den heer Komman liet z.eh ncgmaa'is hooren, terwijl na de pauze een verloting van boeken plaats vond onder hen. die nieuwe leden hadden aangebracht. Nadat ..Inter Nos" nog een tweetal num mers op uitstekende wijze had gezongen, werd met een kort dankwoord en een op wekking om de Instituutsleuze ..Bevrijdt uw geest" nog meerderen ingang te doen vin den. deze uitstekend gedaagde avond ge sloten De eerstvolgende fcunsiochtend van het Instituut is een opvoering van „Kromme Lindert" een tooneelstuk naar een beken den roman van A. M. de Jong, op te voe ren door „De Jonge Spelers". BINNENLAND. Plannen tot restauratie van het Prinsen- hof te Delft. (3e Blad). Begrooting voor Sociale Zaken aangeno men: rede van Minister Romme. (3e Blad). Stranding Katwijkschen logger bij Eg- mond. (Gemengd, 3e Blad). De intrede van Benthuizen's nieuwen Bur. gemeester, mr. J. A. S. Holland, (2e Blad). BUITENLAND. Beschouwingen over Duitschland's kolo niale eischen. (Buitenland, le Blad). Folen's economische toestand in de Sejm toegelicht. (Buitenland, le Blad). Toch Duitsche bemiddelingspogingen in het conflict in het Verre Oosten? (3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. De bewolking zal voorloopig nog zwaar blijven en de kans op regenbuien blijft beslaan. De Zuid-Oosten wind zal later om- loopen naar Noordelijke richtin gen en de temperatuur doen dalen. PIRITUS THEELICHTJE j Verbruik: slechts één vijfde cent per uur 2210 (Ingez. Med.) L. K. V. „EIGEN FOK". Bovenstaande Ver., aangesloten bij den Ned. Bond van Kleindlerteelt, hield haar vergadering een week eerder dan gewoon lijk. in verband met de drukke werkzaam heden voor de as. tentoonstelling op 17, 18 en 19 Dec. De voorzitter. P. Vintges. heette allen welkom en stelde 3 nieuwe leden voor, die werden aangenomen. Spr. bracht vervolgens verslag uit van de op 21 November gehouden excursie naar Velp, welke door alle deelnemers als een leer zame en genotvolle dag werd beschouwd. Hierna deelde de serc.-penningm. zijn be vindingen mede over deze excursie. De notulen werden onveranderd goed gekeurd. Naar aanleiding van de excursie gaven zich 20 personen op voor de nieuwe reiskas. De tentoonstellings-secretaris gaf een overzicht van de as. tentoonstelling en wees er op, dat alle dieren afkomstig zijn van leden uit Leiden en Warmond. Beslo ten werd na afloop een cursus te doen houden over raskonijnen; maandelijks zullen eenige prijzen worden uitgeloofd, onder de leden: bestuursleden zijn hiervan uitgesloten. Na de rondvraag wekte de voorzitter op tot deelneming en druk be zoek aan de tentoonstelling en wenschte allen veel succes toe met hun inzendingen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het voorbereidend ker kelijk examen de heer M. J. W. Zevenboom (Zierikzee). De voordvachten van 10 en 17 Decem ber in de voormalige Kv eikschool voor Zeevaart, betreffende den luchtbescher mingsdienst zijn verschoven naar 3 en 10 December. De heer S. Klepke alhier slaagde voor het Esperanto-examen A.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1