Toestand van Prins Bernhard vooruitgaande DINSDAG 30 NOVEMBER 1937 No. 23829 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt ISiie Jaargang STADSNIEUWS W. Wiethoff t Koningin en Prinses krachten den nacht in het ziekenhuis door Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD verwacht: Communiqué van hedenmiddag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tariel. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd Silnr per 3 maanden f.2.35 per week fTT/r.....)1.! f.0J8 Franco per post f. 2.35 per 3maanden 4- portokosten.' (voor binnenland f.OJBO per S mndj Een verlies voor de Ned. Hervormde gemeente. In den ouderdom van 60 jaar is gister- ivond te zijnen huize na een koi te enge- Celdheid overleden de heer W. Wisthoff, .lOizitter van het college van diakenen dar Sederd. Herv. Gemeente alhier. Op 1 Januari 1918 werd de heer Wiel- coff benoemd tot diaken der Ned. Herv. Kerk, na de gemeente reeds gc ruimen tijd 5is collectant te hebben gediend. Sedert 1 Januari 1921 was de overledene - mei een korte onderbreking regent van het Gerei Minnehuis. in welke functie tij zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt. Tijdens zijn regentschap werden o.m. jerscbillende verbeteringen aan het tehuis Mgebracht. Van 4 April 3921 tot 1934 was 1 .ij lid van je ccmmissis voor hel kinderhuis Voor- rp". Voor deze instelling, die -ijn warme sppathie had. heeft hij zeer veel gedaan, vat veel van zijn krachten gevraagd heeft. Op 18 September 1923 werd de thans overledene beroemd tor eersten secretaris an het college van diakenen, welke anctie hij met groote nauwgezetheid leef vervullen, totdat hij in 1927 werd ngewezen als tweede voorzitter van dit 'llege. Op 1 Juni 1929 werd hij gekozen tot raltter, een functie welke hU met groo- n ijver, onafgebroken tot heden is blij- n vervullen. Van 1 Januari 1931—1934 was de heer iethoff lid van de jeugddienst-commissie r Ned. Herv. Gem. Tenslotte had hij zitting in onderschei- h commissies der diaconie en maakte 'i sedert de oprichting deel uit van de lichting commissie van samenwerking er bijzondere nooden in onze gemeente, ert 1929 was hij lid van de commissie r maatschappelijk werk. De heer Wiethoff was de groote stuw- acht, die door zijn jarenlange ervaring alwetende vraagbaak der diaconie was. oanks zijn drukke beroepsbezigheden Jij was firmant van den Leidschen Hout- tandel Kater en Wiethoff altijd tijd md, wanneer een beroep op hem werd jedaan. 'Wanneer dat noodig was stond hij seeds voor de dlaconiebelangen op de bres azijn heengaan zal dan ook niet alleen Edezen kring doch in de geheele Ned rv Gemeente diep betreurd worden. Hij ruste in vrede De teraardebestelling zal plaats vinden ••Mag a.s. om 1 uur nam. op de begraaf- W „Rhjjnhof". R.-K. WERKMEESTERS. Het jaarfeest. De kring Leiden van den R.-K. Bond van ijkmeesters St. Joh. de Dooper, gaf zijn rieest in de zaal van den R.-K. Volks- opening met den Chr. groet heette secr. de heer Griffioen bij ontstentenis den voorzitter de aanwezige leden met dames hartelijk welkom. Spr. betreur- net dat de voorzitter dit wegens een te ongesteldheid niet kon doen en tschte hem een spoedig herstel. Daarna dankte hij alle aanwezigen, die ..»o grooten getale waren opgekomen: hoopte dat dit op de komende leden- aering ook zoo zijn zou, al was hij de belangstelling in den laatsten tijd al tevreden. Vervolgens kreeg de heer Jean van Zijp •Selegenheid zijn talenten te ontplooien, V riet een liedje en een praatje, afge beld door eenige accordeon-soli de aan- Hpn, eenigen tijd aangenaam bezig ™'d. Daarna kondigde de waarn. voor re een gratis tombola aan, waarna de jj'ep gelegenheid kregen om hun vaar- "weid te toonen in 't schieten en de da- «s m het ballen werpen, waaraan even- aardige prijzen waren verbonden, 'enslotte volgde nog een gezellig samen- 3' met een dansje, waarna te ruim na v ernacht allen beladen met geschenken >IJbwaarts keerden. wn collecte gehouden ten bate van de 'k. werkloozen bracht f. 6.931/! op. DE LEIDSCHE KOOP- EN GESCHENKENWEEK. Naar wij vernemen zal morgenavond van '0 uur een muzikale wandeling worden Widen door het Harmoniegezelschap «Post", ®reesteld wordt aan de Boommarkt, j^hia de volgende route wordt afgelegd: ?™®iarkt, Kort Rapenbugr, Breestraat, laarstraat, Plantsoen, Kraaierstraat, r?8iwoerd, Watersteeg, Hooigracht, Peli- «straat, Haarlemmerstraat, Blauw- vjj^rihg. Steenstraat, Boerhavestraat, SKhstraat, Prinsessekade, Apothekers- Kippenbrug, Aalmarkt, Vischmarkt, »t, Gangetje, Breestraat, Kort «burg, Prinsessekade, Haarlemmer- Donkcrsteeg, Hoogstraat Visch- ri't. Korenbeurs, Burgsteeg, Nieuwstraat, jJandsche Kerkgracht, Kerksteeg, ?™emmerstraat, Prinsessekade, Kort "Wmrg, Boommarkt. De particuliere secretaris van Prins Bernhard, Jhr. Mr. C. Dedel, deelde ons hedenochtend mede: ,.Z. K. H. Prins Bernhard heelt een rustigen nacht doorge bracht. De toestand is vooruitgaande". H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana hebben den nacht in het Burgerziekenhuis te Amsterdam doorgebracht. Zij zijn daar gisteren om 6 uur aangekomen en kort daarna werd be kend dat de Koninklijke bezoeksters er ook den nacht zouden vertoeven omdat het voor de Prinses te vermoeiend zijn zou nog dienzeliden avond naar Soestdijk terug te keeren. In allerijl zijn toen eenige kamers voor Koningin en Prinses in gereedheid ge bracht. - Bij haar komst in het Ziekenhuis kon de Prinses niet direct tot den Prins worden toegelaten, omdat deze tijdelijk buiten kennis was (een normaal verschijnsel bij hersenschud ding). Om kwart voor zeven kreeg zij echter de mededeeling dat de geneesheeren geen bezwaar hadden haar toe te laten en de Prinses heeft toen ongeveer een kwartier bij haar echtgenoot aan het ziekbed vertoefd en met hem gesproken. Blijken van medeleven. Van tallooze zijden, uit ons land zoowel als van buiten onze grenzen, zijn er gis teren en heden blijken van medeleven ge komen met het ongeluk dat de Koninklijke familie getroffen heeft. Zoo kwamen er o.m. telegrammen binnen van den gou verneur-generaal van Nederlandsch-Indië, van den Duitschen ex-keizer en diens echtgenoote en van den voorzitter van den gemeenteraad van Parijs. De buitenlandsche bladen, in het bijzon der die in België en Engeland, brachten reeds gisteravond uitvoerige berichten over het ongeluk. Gemeld wordt dat Prinses Armgard en Prins Aschwin, de moeder en de broer van Prins Bernhard, die onmiddellijk van het gebeurde op de hoogte zijn gebracht, niet naar Nederland zullen komen, tenzij de situatie erger zou worden, hetgeen men echter niet verwacht. In Hoek van Holland wachtte het jachtgezelschap Aan de Berghaven te Hoek van Holland stond gisteren in den killen ochtend het gezelschap, dat, op uitnoodiging van H. M. de Koningin, zou deelnemen aan een jachtpartij op het eiland Rozenburg, te wachten op Prins Bernhard, die als groot liefhebber van de jacht, voor de eerste maal dit jachtterrein zou betreden. Be halve de gasten van het Koninklijk Huis, bevonden zich aan de Berghaven tal van inwoners van Hoek van Holland, die den Prins bij zijn aankomst wilden begroeten. Dat is helaas niet mogelijk geweest. Om negen uur zou het jachtgezelschap zich vereenigen op het terrein aan de Berghaven, waar een motorboot gereed lag om de jagers naar de overzijde van den Waterweg naast het Natuurmonument „de Beer" te brengen. Alle genoodigden waren aanwezig, doch de Prins, benevens diens particulier secre taris, jhr. Dedel, die eveneens aan de jachtpartij zou deelnemen, lieten zich wachten. Om even negen uur kwam van jhr. Dedel het telefonisch bericht te Hoek van Hol land dat de Prins een auto-ongeval had, en dus niet zou komen. Waar er geen reden was tot ongerust heid. werd aan den Jagermeester van H. M. de Koningin, baron Schimmelpenninck van der Oye, die de leiding voor de jacht had, verzocht, deze in ieder geval te laten doorgaan. Ook jhr. Dedel nam dus niet aan de jacht deel. als gevolg van de plotselinge drukke werkzaamheden die het ongeval van den Prins hem brachten. Het jachtgezelschap, dat toen uit zes personen bestond, stak daarop den Water weg over. De toestand van den heer Spek eveneens bevredigend. De heer W. Spek, hofjager, die Prins Bernhard gisteren op zijn noodlottigen autotocht vergezelde en daarbij ook werd gewond, woont in het koninklijke park Het Loo. Hij is 37 jaar oud en reeds 18 jaar in koninklijken dienst. Hij vergezelde vroe ger wijlen Prins Hendrik op zijn Jachten en was ook eenige jaren op de landgoe deren van Prins Hendrik in Duitschland woonachtig. Omstreeks 1929 is hij op Het Loo teruggekeerd. De toestand van den heer Spek is bevre digend. Wel zal hij voorloopig nog in het ziekenhuis moeten blijven. Onvoldoende verkeersteekenen? Door de maréchaussée is rapport opge maakt van haar bevindingen ten aanzien van de autobotsing. Gistermiddag in de schemering heeft men de situatie nog eens weer precies opgenomen onder omstandig heden, die gelijk geweest moeten zijn aan die van gistermorgen. Uit het onderzoek is volgens het „Hbld." gebleken, dat de aannemer van het graafwerk ten aanzien van het zand- vervoer onvoldoende verkeersteekenen heeft gegeven. De Muiderstraatweg is im mers een voorrangsweg, bestemd voor snel verkeer en de automobilisten kennen er alle zijwegen, doch zijn niet bedacht op plotseling dwarsverkeer, gelijk nu plaats vindt door het rijden met zandwagens bij het viaduct. Wel zijn bij den geïmprovi- seerden afrit aan den Amsterdamschen kant, op den straatweg een roode lantaarn en een roode vlag geplaatst, doch dit moet zeker als onvoldoende worden beschouwd als waarschuwing voor het verkeer in de richting Amsterdam. De chauffeur van de zandauto stopte gistermorgen voor een uit Amsterdam na derende auto en reed toen op een tee- ken van den aannemer naar het rech tergedeelte van den rijweg om zijn vracht naar Amsterdam te brengen. De chauffeur verklaarde, uit de richting Muiden geen auto te hebben zien naderen, maar het uitzicht, dat de stuurcabine der vrachtauto hem bood, moet volgens de deskundigen als onvoldoende worden beschouwd, zoo dat hij geen volledig overzicht over de rechterhelft van den weg kan hebben gehad. De autobestuurders, die in de rich ting Amsterdam reden, Kunnen in het halfdonker den vrachtwagen, terwijl hij den weg overstak, gemakkelijk niet oDgemerkt hebben, want uit den aard der zaak was dan alleen een donkere zijwand zonder lichten naar den rij weg (in zijn iengte-as) gekeerd. Het roode achterlicht van de vrachtauto kreeg de automobilist uit de richting Muiden eerst te zien, toen de vracht auto op het uiterst-rechtsche wegge deelte was aangekomen en daar koers zette naar Amsterdam. Bovendien leiden ter plaatse, vooral zoo lang de zon niet op is, het viaduct en zijn schaduwen vanzelf even de aandacht van den weg af en ook de hooge wegrand ach ter de baan van de Gooische tram werpt donkere schaduwen op den rechter-rijweg. Zoodat het hoogstwaarschijnlijk moet wor den geacht dat Prins Bernhard de zand auto eerst kan hebben opgemerkt toen eindelijk het roode achterlicht te zien kwam. Ondanks snel uitwijken naar links en krachtig remmen kon toen een botsing niet meer voorkomen worden, zóó onver wacht bevond zich het langzaam-voort- gaande verkeersobstakel op den voorrangs weg. De gevolgen kent men en nu het treurige ongeluk eenmaal gebeurd is, zijn de noodige maatregelen genomen en wor den ook de automobilisten, die op weg zijn naar Amsterdam, gewaarschuwd voor de nadering van vrachtauto's uit den tijde- Iijken zijweg bij het viaduct, terwijl die waarschuwingen voor het uit r oen ko mende verkeer nog verduidelijkt zijn. De justitie zal aan d# hand der rappor ten van de maréchaussée nu verder na gaan, of en in hoeverre hier sprake is ge weest van schuld aan grove nalatigheid of anderszins. Medeleven van den Volksraad. Aneta meldt uit Batavia: De voorzitter van den Volksraad bracht heden bij de opening van de vergadering van het college van gedelegeerden het ernstig ongeval, dat prins Bernhard is overkomen, in herinnering. Spreker zeide, dat de berichten allerwege ontsteltenis en bange beklemming veroorzaakten voor het geen de gevolgen hadden kunnen zijn, doch tevens gevoelens van dankbaarheid, dat dit ongeluk betrekkelijk goed is afge- loopen en dat de hoop bestaat op een spoe dig herstel. Op voorstel van spreker werd hieraan uiting gegeven door het zenden van tele grammen aan H. M. de Koningin en aan H. K. H. de Prinses en Z. K. H. Prins Bernhard, Toespraak in de Tweede Kamer. In de Tweede Kamer heeft de voorzitter hedenmiddag de volgende toespraak ge houden: De dag van gisteren heeft in den lande schrik en ontsteltenis teweeg ge bracht. Over de zon van geluk die van uit het Koninklijk Huis in toenemen de mate haar warme stralen over het Nederlandsche volk doet nederdalen, trok eennsklaps een donker floers. In- tusschen mogen wij ons gelukkig prij zen, dat de gevolgen van het aan priis Bernhard met diens geleider overko men ongeval minder ernstig zijn dan aanvankelijk kon worden gevreesd. Ik weet, de gevoelens der Kamer te vertolken, als ik zeg, dat zij ten volle deelt in de bezorgdheid die zich van het Koninklijk gezin heeft meester ge maakt, dat zij levendig beseft, hoezeer H. M. de Koningin, als liefdevolle en zorgzame moeder door het gebeurde moet zijn getroffen, en dat Zij voor alles medeleeft in de angstige span ning van Haar, die met de blijde vreugde van de naaste toekomst in het verschiet, aan den dagelij kschen steun van Haar gemaal op dit oogenblik meer dan ooit behoefte zal hebben. God geve, dat Zijne Koninklijke Hoog heid spoedig algeheel hersteld naar den huiselijken haard kan wederkee- ren. De minister van buitenlandsche za ken, de heer Patijn, sloot zich namens de regeering van ganscher harte aan bij de woorden, door den voorzitter gesproken. Spr. behoefde niet te zeg gen dat ook de regeering diep getrof fen is door het ongeval, dat den Prins getroffen heeft en hij uitte den vorigen wensch dat deze spoedig hersteld in zijn gezin terugkeeren mag. Waarschuwingsbord geplaatst. Naar wij vernemen is hedenmorgen op eenige honderden meters voor het viaduct op den Muiderstraatweg te Diemen een waarschuwingsbord ge plaatst (dat 's nachts door een lan taarn zal worden verlicht) opdat het verkeer in de richting Amsterdam tij dens het zandvervoer tijdig attent wordt gemaakt op het gevaar ter plaatse. BINNENLAND. Officieele opening van het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden. (4e Blad). De dienstplicht en het groote gezin; nota over de dienstplichtwet. (3e Blad). De diefstal van een geldtasch te Utrecht nog niet opgehelderd. (Gemengd, 3e Blad). Groote, oude boerderij te Hillegom geheel uitgebrand. (Gemengd, 3e Blad). De vleeschvergiftiging te Harenkarspel; de verdachte vrijgesproken. (Rechtzaken, 3e Blad). BUITENLAND. De Fransche ministers te Londen. (3e BI.). Roosevelt wil 3 a 4 millioen huizen laten bouwen. (Buitenland, le Blad). Voortzetting van het proces de la Rocque in Frankrijk. (Buitenland, le Blad). Titulescu terug in Roemenië. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZEE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 2 VAN HET DERDE BLAD. Bij flinken Westelijken wind zal voor onze omgeving het weer voor loopig meest regenachtig zijn, met eenige stijging van temperatuur. De particuliere secretaris van Prins Bernhard, jhr. mr. C. Dedel, verstrekte ons heden middag te 14.25 uur het vol gende communiqué: De behandelende geneeshee ren zijn tevreden over het ver loop van de ziekte van Prins Bernhard. Het bewustzijn is vol ledig teruggekeerd. De Prins heeft weer belangstelling voor zijn omgeving. Hij slaapt veel, maar in de tusschentijden is hij volkomen helder van geest. Complicaties deden zich niet De toestand van den Hof- jager van der Spek. De hofjager van der Spek had een rustigen nacht. Heden morgen werd een röntgenfoto van zijn knie gemaakt, waar uit bleek, dat de knieschijf ge broken is. Over eenige dagen zal deze operatief worden be handeld. Zijn algemeene toe stand is goed. MILITARIA. Tot magazijnbeheerder der 1ste klasse adjudant-onderofficier) zijn met ingang van 1 December a.s. aangesteld de mag.- beheerder 2de kl. A. M. v. Oosterwijk, die voorloopig werkzaam blijft bij het 4de Re giment Infanterie en de mag.-beheerder 2e klasse F. Simons bij het mobilisatie-cen trum Vlissingen, HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: I. Tegelaar, Lammermarkt 23, Leiden, melkslijter; tevens melksalon. Wijziging handelsnaam in: Wed, I. Tege laar. Nieuwe eigenaresse: Wed. M. Tege laar—Aukes, Leiden. Naamlooze Vennootschap Maatschappij van Onroerend Goed Bevea, Hoofdstraat 44 Noordwijk. Nieuwe directeur: G. H. Krau. Noord wijk aan Zee. N. Bouthoorn, Wijk A. 106, Woubrugge, handel in kruidenierswaren en aanverw. artikelen. Bijvoeging uitgec:f;nd bedrijf: vervaardigen van en handel in hiadreuzei: Wed. R. W. H. Schreuder, Kcrtsr^ar D 34, Ter Aar. bakkerij. Uittredend eigena resse: Wed. E. Schreuder—Erkelens, dd. 4 Oct. 1937. Wijziging handelsnaam in: H. J. Schreuder, EERVOL ONTSLAG VERLEEND AAN DEN IIEER J. BAAK. De heer B. van Julsingha benoemd tot zijn opvolger. Bij KB. van 27 November ij op zün ver- :ek eervol ontslag verleend aan den heer J. Baak. inspecteur van het lager onderwijs in de inspeclie Legden en is naar hier over geplaatst de heer B. van Julsingha, thans inspecteur L.O. in de inspectie Heerenveen.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1