w t&OuMWUL Groeiende moeilijkheden te Sjanghai Een Boek Adverteert in het Leidsch Dagblad MCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 29 November 1927 St. Nicolaas geschenk De Nieuwe Boekhandel N V. „HET MOTORHUIS", STATIONSWEG 1, LEIDEN Draagt U Robinsons? Dan is het in orde! IN/T IN LETTEREN Honau autonoom verklaard HUIS- EN KAMERJASSEN als 1833 Dus naar Turfmarkt 2 Telef. 3882 de brug tusscheu stad en land Ak St. Nicolaas de Kinderen zelf Speelgoed liet koopen dan zag hij ie allen naar magazijn „HAMON" loopen hein harms vijftig jaar aan het tooneel. get is dezer dagen vijftig jaar geleden, Lt ie populaire acteur en tooneelschrljver Harms zljm loopbaan begon. Deze ge- Lenheid heeft het bestuur van de maat- Uiappij Apollo", het ondersteunings fonds voor oude tooneèlspelers, dat hij vele |wn ln verscheidene bestuursfuncties gediend, aangegrepen om den Jubi laris ln lnttemen kring een huldiging te breiden. 2oo was een der zaaltjes van het Carlton- bte! te Amsterdam Zaterdagavond gevuld j,et een schare van Harms' vrienden en iereerders. ga een korte begroeting door mr. j. de frieze, oud-voorzitter van „Apollo" was lirst het woord aan den jubilaris zelf voor let houden van een causerie over zijn be- evenissc-n op de planken ln de afgeloopen ulve eeuw. Daarna was het woord aan den heer E. Boekman. In een korte pauze boden Frits van Dijk, link van der Moer, Ben Groenier, Nell Snoop en Willy Haak den jubilaris met ten toespraak op rijm, geïnspireerd op een ui van Vondel, een reeks geschenken aan, een flesch yoghurt, een flesch wijn in een stapel boekwerken. De heer Ed. Stibbe, voorzitter der maat- ihappij „Apollo", overhandigde als bewijs m erkentelijkheid en vriendschap den eer Harms een enveloppe met inhoud, terwijl hij hem voorts mededeeling deed |ian zijn benoeming tot eere-lid van de maatschappij „Apollo". In olficieele kringen te Londen wordt vernomen dat de Britsche ambassa deur te Tokio gemachtigd is er bij de Japansche regeering geenerlei twijfel over te laten bestaan, dat de Britsche regeering er aanspraak op maakt ge raadpleegd te worden inzake iedere regeling betreffende de Chineesche douane. Ook de regeeringen van de Ver- eenigde Staten en van Frankrijk zijn geïnteresseerd bij de leeningen met de Chineesche douane als onderpand; de drie regeeringen hebben voortdu rend overleg gepleegd en voeling ge houden over deze kwestie. De Amerikaansche belangen bij de Chi neesche douane-diensten beloopen in to taal 20 millioen dollars, daar een drietal door Amerikanen aan China verstrekte leeningen gedeeltelijk door de douane-op brengsten zijn gewaarborgd. De ontvang sten der Chineesche douane bedroegen in 1936 117 millioen dollars. Een gemeenschappelijke actie metGroot- Tenslotte overhandigde spr. mevr. Harms een boekwerk. Albert van Dalsum sprak een woord na mens de collega's. Brittannië is nog niet overwogen, doch men verklaart, dat de thans gevoerde be sprekingen zullen leiden tot paralelle dé marches te Tokio, indien het antwoord van Japan aan den Amerikaanschen ambassa deur te Tokio, Green, niet bevredigend is. Het Chineesche regeeringsorganlsme ln de Internationale nederzetting en deFran- sche concessie te Sjanghai worden thans onder Japansch beheer gesteld. Nu een Japannees is benoemd is tot adjunct-ln- specteur-generaal van de zee-douane en een tweede Japannees tot commissaris voor de belastingen en een groot aantal Japan- neezen benoemd is tot douane-beambte en Inspecteur, Is de Chineesche douane-admi nistratie te Sjanghai ook feitelijk onder Japansch toezicht geplaatst. Japansche ambtenaren controleeren voorts de filialen van het Ohineesche ministerie van verkeer, de posterijen, het station voor draadlooze telegrafie en het radio-station, waarvoor Japansche censo ren worden aangewezen De woordvoerder van de Japansche am bassade heeft verklaard, dat het Chinee sche personeel den post-, telegraaf- en radiodienst zal blijven verzorgen De Ja pansche autoriteiten zullen er alleen een zekere controle op uitoefenen. Het weder- zijdsche begrip van den toestand te Sjanghai, zoo voegde hij er aan toe, moet voldoende zijn om een strenger toezicht onnoodig te maken. Het Chineesche personeel heeft echter het werk neergelegd, de diensten zijn dien tengevolge volkomen gestaakt. Alleen de radioposten welke aan buitenlandsche maatschappijen toebehooren blijven ln werking. Engelscbe bezorgdheid. In de Daily Telegraph worden sombere opvattingen verkondigd wat betreft de kansen op een doeltreffende bescherming van de Britsche belangen in China. Het is mogelijk, dat Japan zich door-geen enkel protest zal laten afbrengen van de baan, die het op het oogenblik volgt, en dat juridi sche overwegingen volkomen zullen worden geminacht wat betreft de naaste toekomst van Sjanghai. Maar desniettemin heeft een krachtig protest van Engeland toch altijd nog wel eenige waarde, en die waarde zou zeer toenemen, indien andere naties zich bij het protest aansloten. Voortgaande, brengt het blad ln herinnering, dat de tac tiek van Japan erin bestaat abnormale toe standen te scheppen en dan te weigeren daarin wijziging te brengen. Een inbreuk op de speciale rechten der buitenlanders te Sjanghai zou voor Engeland ernstiger zijn dan de afschaffing der „capitulaties" in Turkije en Egypte. Het blad besluit: In de toekomst, zoo laat het zich althans aan zien, zal de handel van de Westersche mo gendheden volkomen worden uitgesloten uit de grootste haven van China en dit wederom eens omdat het communisme moet worden bestreden. We moeten einde lijk eens de feiten zien, zooals ze zijn en dat wel voor men in Sjanghai op beleefde wijze de deur voor onzen neus sluit Zaterdag heeft Lord Cranbome, de on derstaatssecretaris van buitenl. Zaken, in het Lagerhuis een aantal vragen van La- bourleden beantwoord. Dezen vroegen, of de regeering bezig was toe te laten, dat d« Japanners de Britsche nederzetting te Sjanghai onder den voet liepen Benn wilde weten, welk antwoord door de autoriteiten van de internationale concessies was gege ven op de bekende elschen van de Japan sche consuls-generaal met betrekking tot het onderdrukken van de tegen Japan gerichte actie. Voorts vroeg hij, of de Brit sche consul de regeering te Londen geraad pleegd had. Cranborne antwoordde hierop, dat hij vernomen had, dat de Japansche autoritei ten aandrang hadden uitgeoefend op het bestuur van het- internationale gebied om de door hen gewenschte maatregelen te volvoeren. De gemeenteraad is echter een internationaal lichaam en derhalve be hoeft hij. Cranborne, die houding niet na der bekend te maken. Van het front. Van het front valt weinig te melden. Het heet echter, dat de Chineezen keurtroepen achter de Japansche linies in het Noorden een groote guerilla zullen laten inzetten. Honan autonoom. Reuter meldt, dat te Tsjangteh een autonome regeering voor de provincie Honan is ingesteld. Men heeft de pro vincie onafhankelijk van Nanking ver klaard. De installatie van de nieuwe regeering werd bijgewoond door 5000 gedelegeerden van de commissies tot handhaving van den vrede uit verschillende steden in Honan. Generaal Sjiao Joei-tsjen is tot hoofd van de autonome regeering uitgeroepen. De zetel van de regeering Tsjangteh ligt aan den spoorweg PekingHankau, 508 km. ten Z.W. van Peking. BROEKPERSEN (ook electr.) - BROEKPERSLATTEN HANDSCHOENEN in grote verscheidenheid. EMDÉMA- en KERKO-OVERHEMDEN. rj I 1 zowel voor Uassen - £GKQOGKen# dames als heren en tal van aardige ideeën voor St. Nicolaas.geschenken De meeste artikelen worden gratis in luxe dozen verpakt, die het stempel dragen van 2031 BOTERMARKT 17 TEL 166 Voor forensen is de Ford Junior het zuinige en snelle vervoermiddel bij uitnemendheid: hij brengt ze vlug en goedkoop naar en van hun werk en vormt ook 's avonds de brug tusschen het rustige buiten leven en de stedelijke genoegens. De Ford Junior stelt den stadsbewoner in staat zijn zaken in de stad en daarbuiten vlugger af te doen en meer tijd over te houden voor vrouw en kinderen I Met den Ford Junior ervaart U, dat U voor zeer weinig geld een eigen auto kunt houden. Want zuinigheid Is het voornaamste kenmerk van den Ford Junior. Aan bonzlne en olie, onderhoud en afschrijving kost hij heel wat minder dan U denkt. Vraagt den Official Ford Dealer proef rif en demonstratie rORD^»»"tT(JDOR I 1395 CABRHhUnOtlSlNE t I llO (Twee wagens In één) Bij meel weer Is de kap In •en handomdraai geepand N.V, NEDERLANDSCHE FORD AUTOMOBIEL FABRIEK - AMSTERDAM OFFICIAL FORD DEALER 1998 1993 Als U Robinsons draagt, dan geeft het niet, wat voor weer het is! Want dan zijn Uw voeten zoo goed verzorgd, als maar mogelijk is. Heerlijke schoenen toch, die Robinsons. U moet ze dragen, om het óók te kunnen zeggen. Mooie schoenen - sterke schoenen - warme schoenen! En... wel dadige schoenen! De pasvorm is zóó makkelijk, dat U na Uw eerste paar steeds Robinsons blijft dragen. En de kwaliteit? Zóó goed, dat door de fabriek ieder paar wordt gegarandeerd! Laat U Model 18 eens toonenl De schoen voor weer en wind. Met dubbele leerenzolen - leeren voering en wateriong. Alle heerenmaten (No's 40 t/m 48) f 5.'® Voor denzelfden prijs ook verkrijgbaar met rubberzooi en extra leeren tusschenzool - model 79. Die goeie ROBINSON N.V. NIJMEGEN voor Vader en Zoon. Mürklin sporen Meccano doozen Meccano onderdeelen Meccano motoren Mobacco doozen Meccano autobouw Spoorwagen en Locomotieven Autopeds - Ballonbanden Fietsjes (groot en klein) Kinderauto's (groot en klein) De mooiste sorteering poppen De grootste sort. Wolbeesten Groote collectie Snaardoozen Losse rails, kruzsstukk., wissels Soldaten (onbreekbaar) 7Vt ct. Poppenwagens Kindergereedschap Gekleurde Blokjes Linnen Prentenboeken Poppenkamers Huisbioscopen en film enz. enz. mz. enz. enz. enz. enz. enz. Speelgoedmagazijn „HAMON" - Breestraat 36 UITSLUITEND KINDERSPEELGOED HET GEHEELE JAAR DOOR. 9071a 3—2

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 7