LAATSTE BERICHTEN [EIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 29 November 1937 VISSCHERU-BERSCHTEN mi HHtHTIN^ Binnenland Buitenland BEURSOVERZICHT beweging en textuur van jjletschers en van lava-stroomen. Voordracht van Prof. Dr. H. Philipp. pjof dr. H. Philipp uit Keulen heeft in w Rijksmuseum van Geologie voor de ^eidsche Geologische Vereeniging een voor dracht gehouden over bovengenoemd on derwerp. prof Philipp begon met te spreken over de «weging en de textuur van gletschers. De daagdheid is in het flrn-bekken vaak dui delijk ontstaan door afwisseling van lucht je (witte) en luchtarme (donkerder) la- ien firn. aldus spr. Eveneens duidelijk in Ictschertongen, maar dan met een afwisse lt van blauwe en minder blauwe lagen ijs, Is de z.g.n. blauwe-bladen-structuut. Dit laatste wijt spr. niet aan de oorspronkelij ke lira-gelaagdheid, maar aan drukwerking. Aan de hand van tal van foto's behandelde pr. zijn theorie der voortbeweging langs Scher-flachen". Dit zijn glijvlakken, die aotvormlg in elkaar liggen en waarlangs de hoogere deelen van een gletscher ver- chuiven ten opzichte van de lagere; door [jen druk ontstaat door smelten van het ijs langs deze vlakken een dunne watermantel Mens de voortbeweging. Zoodra de bewe ging langs zoo'n vlak ophoudt, treedt rege- jatle op, en ontstaat een laag van nu nóg Leer luchtvrij ijs, waardoor de blauwe-bla- (jen-structuur ontstaat. Als sterke argumen ten voor zijn zienswijze noemde spr. nog, dat ba een z.g.n. ijsval, waarbij de oorspronke- fee structuur geheel verstoord wordt, toch lieer een blauwe-bladen-structuur ontstaat, verder het feit, dat ook geregenereerde Sletschers dit verschijnsel vertoonen. Dat Koor verandering in het dal-dwarsprofiel tndere Scherflachen ontstaan en oudere lerbogen worden, is als argument voor spre kers theorie aan te voeren. De jongere snij den de oudere vaak, wat nooit door de oor- ipronkelijke flrn-gelaagdheid veroorzaakt ikunnen worden. I Prof. Philipp wees nog op de resultaten, Poor Ph. C. Visser in den Karakorum ver kregen. Met voorbeelden lichtte spr. den booten samenhang tusschen textuur en beweging toe, om daarna te vervolgen met |d! uiteenzetting van zijn theorieën, toege- sstop lava-stroomen. De in een obsidiaan- troom op een van de Liparische elanden ^ongetoonde structuren vertoonen groote malogieën met de blauwe bladen structuur, "ie z.g paediolieten zijn ontstaan, doordat ings Scher-flaqhen door de groote wry- ig een mantel van dun-vloeibare obsi- isn ontstaat; als de beweging langs zoo'n lilak ophoudt, treedt regelatle op en er ont past een laagje van zeer fijn kristallijn karakter. Bij jonge lavastroomen van den fesuvius ziet men, evenals bij gletschers, kan de oppervlakte, dat hoogere deelen ver- Jchoven zijn langs glij-vlakken ten opzichte kan lagere. Evenals bij gletschers treden langs de randen, waar de grootste verschil len in snelheid voorkomen, tal van die vlak ten op. Men kan In vele groeven waarne mingen verrichten óver bewegingen, welke n het innerlijk van een lavastroom hebben .atsgehad. Het gesteente is splijtbaar vol lens lagen leukokrate kristallen. Spr. voert talrijke bewijzen voor aan, dat de oriën- eering der glijvlakken den vorm van de oortbewegingsbaan volgt. Als schema van «verschillende stadia en wijzen van voort beweging noemde spr.: turbulente beweging lava dun vloeibaar), „laminar-stetlge Be- fegung" (lava al vrij taal), „laminar-un- Itetige Bewegung" i beweging langs Scher- lüchcnt, en tenslotte géén beweging meer [llava geheel gestold). V.C.j.b.-afdeeling leiden. Viering van het zevende lustrum. Zaterdag herdacht In het Leidsche Volks- is de Vereeniging van Vrijzinnige Jonge- i-afd. Lelden V.C.J.B. haar 35-jarlg be an, onder groote belangstelling van oud- tóen, besturen van vrijzinnige organisaties, inateurs en belangstellenden. Na de ope ns, waarin de voorzitster enkele binnen komen felicitaties bekend maakte, sprak ie heer Riedel namens het Moderamen van 't Vrijz. Christ. Federatie een korten ge- itwensch en gaf hierbij uitdrukking aan lin voldoening over de prettige samenwer kt. Hierna werden enkele grepen uit het (deelingsleven ten tooneele gevoerd, sa- pgesteld door één der leden. Hiermede )tte het .Heisbureau" veel succes. Een ander werd afgewisseld door zeer goede l-uio- en vioolmuziek, koorzang, kamplie den en volksdansen. Enkele fragmenten H het leekenspel „Ruth, de Moabletische" joden opgevoerd, waardoor men weer een likje op het streven der V.C.J.B. ontving. I Dit laatste vond echter wel zijn hoogte- wit door de Wijdingsdansen. waarvan Wral „De Vonken" en „Levensaanvaar- •5" diepen indruk maakten. Geheel pas- M in dezen stijlvollen avond werd geslo ft met het zingen van het Bondslied „de Filters", terwijl de wijdingsdansgroep aan F-' bezieling van dit lied vorm en uitdruk- F>8 gaf. ïooneelvereeniging .„leidsche dilettantenclub. 56ste Jaarfeestviering. De Leidsche Dilettantenclub gaf Zater- r 'avond een groote uitvoering in de zaal I - ..Zomerlust", die bij het begin van den |t'Dnd voor twee derden bezet was. Pre- "s ap tijd, een traditie waaraan de Leid- 1 Dilettanten zich steeds houdt, aldus ''Oorzitter, de heer Simons Jr., in zijn Piningswoord, werd een aanvang gemaakt pt de afwerking van het programma. De IJioriitter heette de toen aanwezigen wel jan, teer in het bijzonder den heer Elker- I het oudste eerelid. die nu 54 jaar de l'Ceenigingskleuren is trouw gebleven. I ®uer de zusterverenigingen. donateurs I" '«den, I Als eerste nummer werd opgevoerd een i-unatische schets van Henze 't Sas „De I^baas", waarmede deze club reeds l-ierdere prijzen verwierf en die ook nu J 'erdienstelijk over het voetlicht werd I "Wacht „Het Slippertje", het blijspel in l i bedrijf, deed de lachspieren in niet h'Dge mate in beweging komen. De derde -u-acter „De Verrassing", evenals het vo- l '-uk door P. J. Dorrenboom, was een I met veel ingewikkelde situaties die j* maar niet één twee drie waren ont- 'k'a. Ook hiennede verwierven de spelers jJ dankbaar applaus. „Hofenks Melody verzorgden op de van hen bekende ij1" 'goede wijn behoeft geen krans had r.'Dotzltter in zijn openingswoord gezegd) muzikale gedeelte, terwijl het kapwerk linden was van den heer P. Pijl. Een I"8 hal onder leiding van den heer H. bracht een laat doch pittig slot zeer geslaagden avond. L. W. S. V. Viering van het zes-jarig bestaan. Ter gelegenheid van het 6-Jarig bestaan der Leidsche Wandelsportvereenlging werd Zaterdagavond in Oud-Hortuszlcht een feestavond georganiseerd, welke uitstekend geslaagd mag heeten. Nadat het Tempo Trio zich enkele ma len op verdienstelijke wijze had doen hoo- ren, sprak voorzitter J. Hogervorst een kort openingswoord, speciale woorden van welkom richtend tot den heer G. de Bruin, hoofdbestuurder der N.W.U. en voorzitter van het district Z.-Holland, alsmede tot de afgevaardigden van verschillende ver- eenigingen en genoodigden. Louis Zitman en Jean van Zijp, beiden in hun eigen repertoire, zorgden voor de vroolijke noot en lieten de stampvolle zaal hartelijk lachen en gezellig meezingen. Na de pauze zagen wij het Tempo Trio in zijn komische één-acter „Hoe kom ik aan een moeder" en ook hierin wisten deze humoristen tal van lachsalvo's te ontkete nen. Een tombola zorgde voor vele verrassin gen. Het bleef een avond van groot jolijt waarna een gezellig dansje dezen goed ge slaagden avond besloot. Voor L.W.S.V. een aanmoediging om zoo voort te gaan! het lustrum der ned. vereen. e. h. b. o. Nationale wedstrijden in de Gehoorzaal. Tot besluit van de feestviering ter gele genheid van het eerste lustrum had de af- deeling Leiden der Ned. Vereen. E.H.B.O. Zaterdag nationale wedstrijden georgani seerd in de Stadsgehoorzaal. Hiervoor be stond groote belangstelling. Onder de aan wezigen merkten we o.a. op den heer Weyers, hoofdinspecteur van politie, dr. P. W. L. Penris, voorzitter van het hoofd bestuur der Ned. Vereen. E.H.B.O. en en kele andere hoofdbestuurders, dr. J. W. Loos. privaat-docent in E.H.B.O. aan de L. U.. dr M. v. d. Stoei uit Voorschoten, voorzitter van den kring Lelden 'van de Vereen, voor E H B O. en vele anderen. Na een welkom door den voorzitter, den heer J C. Questroo, gaf de voorzitter der Centrale jury, dr. H Navis, een uiteenzet ting van de werkwijze bij de wedstrijden. In afwijking van den gebrulkelijken gang van zaken waren de te behalen resultaten onderverdeeld in de groepen. Eere-afdee- ling, afd. uitmuntendheid, seniores I, senio res II en junlres. Iedere groep kreeg als opgave een ver ondersteld ongeval uit te werken, waarvan de beoordeeling plaats vond door de jury, bestaande uit drie medici. Het maximaal te behalen aantal punten per groep be droeg 180. In een vlot tempo werden de opgaven door de deelnemers practisch utgewerkt, waarbij lofwaardig werk werd vertoond. Aan het slot van de wedstrijden, vond de uitreiking der medailles plaats, terwijl voor elke groep, die tot de winnende be hoorde. voor de deelnemers afzonderlijk, een jubileum-draagmedaille- vanwege de Leidsche afdeeling als herinnering werd aangeboden. Dr. Penris, voorzitter van het hoofd bestuur sprak nog enkele hartelijke woor den van gelukwensch. De voorzitter der af deeling. de heer J. L. Questroo sloot de wedstrijden met den wensch, dat velen zich ais donateur van de afdeeling zullen op geven. De uitslagen luiden als volgt: Middagwedstrijden: seniores I, le prijs Gouda (131 p.). Poortugaal (131 p.), 2e prijs Voorburg (128 p.); seniores II. le prijs, 'sHertogenbosch (120 p.). 2e prijs Bolnes (124 p.i; junioresprijs Alblasserdam (104 p.ileldersprijzenle prijs Poortugaal (150 p.), 2e prijs Gouda 148 p.). Avondwedstrijden uitmuntendheid: le pr. Haarlem '147 p.); seniores I. le prijs Wad- dinxveen (139 p.). 2e prijs Lisse (133 p.). 3e prijs Utrecht (131 p.); seniores II, le prijs Maassluis (124 p.i, 2e prijs Vlaardingen (122 p.), 3e prijs Castricum (199 p.); junio res, le prijs Stompwijk (104 p.), 2e prijs H. I. Ambacht (97 p.) Leldersprijzen. le Drtjs Haarlem (52 p.), 2e prijs Waddinx- veen (48 p.), 3e prijs Utrecht (147 p.).) Voor de groep, die over den geheelen dag het hoogst aantal punten behaalde, was als extra eereprijs dc medaille beschikbaar gesteld, welke van H K. H. Prinses Juliana werd ontvangen De damesgroep uit Haarlem wist met 147 punten op dezen prijs beslag te leggen. nut en vermaak. De Spaansche Vlieg. Zaterdagavond is Nut en Vermaak voor den dag gekomen met een oude bekende: De Spaansche Vlieg, het beproefde en van succes verzekerde blijspel van Franz Arnold en Ernst Bach. Het is niet de eerste maal, dat Nut en Vermaak daarmede een amusan- ten avond verschaft: reeds In 1925 bijna op denzelfden datum! werd in den Schouwburg daarmede succes geoogst. Van de oude bezetting was begrijpelijkerwijs niet veel meer over, doch een paar rollen waren toch hetzelfde bezet, als wy ons goed her inneren. Ook nu heeft de vereeniging in den foyer der Stadszaal weer veel pleizier beleefd van dit dankbare lachstuk. dat met toewUdlng over het voetlicht werd gebracht. De hoofd rol was bij den heer J. Snel in goede han den, terwyl voorts speciaal nog genoemd mogen worden mevr. W. Mooy—Waasdorp en de heer F. v. d. Menden Enkele andere rollen, vooral de vrouweiyke, bleven wat vlak, maar het geheel was toch alleszins behooriyk. Aan de dames werden bloemen aangeboden. Aan applaus uit een volle zaal ontbrak het niet! t Na afloop volgde een zeer geanimeerd bal. zooals dat by Nut en Vermaak gebruike- lUk is. sergeant de vriend onderscheiden. Hedenmorgen is aan sergeant H. C. de Vriend van het 4e r. i. de zilveren me daille voor 24-jarlgen trouwen dienst uit gereikt. De plechtigheid vond plaats op het bin nenplein van de Morschpoortkazerne, waar het regiment stond opgesteld onder leiding van luitenant Haitsma. De onderscheidene werd toegesproken door kapitein A. de Vos. De begrafenis van de slachtoffers van de ramp met de Specht. Vanmorgen om half elf is het stoffelijk overschot van drie leden der bemanning van het op 6 October j.I bij Palembang verongelukte KL.M.-vliegtuig „Specht", den gezagvoerder F. M. Stork, den werk tuigkundige J. J. Ruben en den marconist J. J. Stodleck op de begraafplaats „Zorg- vlied" té Amsterdam ter aarde besteld. In de aula stonden de drie kisten, gedekt met de Nederlandsche driekleur en een overvloed van bloemen, waaromheen de familieleden en tal van vrienden en col lega's der omgekomen vliegers zich had den geschaard De K.L.M. was vertegen woordigd door den directeur, den heer A. Plesman, terwyl de heer Fengler namens de Deutsche Lufthansa en de heer Marti- noff namens de Air France aanwezig waren. De heer Plesman herdacht de drie omge komen vliegers gezamenlijk, omdat het ook de wensch der familie was, dat zy geza- ineniyk in vaderlandsehen bodem zouden rusten. Van hen had hy niets dan goeds te herdenken; alle drie leefden zy voor hun gezin, voor hun vak en voor hun maat schappij. terwijl zij idealen hadden, die hen aanzienlijk verder zouden hebben gebracht. Hun jonge levens zijnBwel wat al te vroeg afgebroken, maar zn, die na hen komen, zullen hun dankbaar zyn voor hun rijke ervaring, die zij met zooveel vrucht kunnen benutten. Vervolgens las as. J. G. C. Koningsbergen een hoofdstuk uit het hoek Job, waarna hij zich met woorden van troost tot de achter geblevenen richtte. In alle stilte en eenvoud werden daarna de drie kisten in een gemeenschappelijk graf neergelaten., waar de familieleden en '.Tienden de dooden met een bloem en een laatsten groet eerden. autodieven na wilde jacht gearresteerd te amsterdam. Vannacht merkte te Amsterdam een nachtwaker, die te ongeveer half één zijn ronde in de Oude Hoogstraat deed. een zes- persoons auto op, die met openstaand por tier in snelle vaart de Kloveniersburgwal in verboden richting opreed. Bovendien voerde de wagen achterop den bumper een passa gier mee. De nachtwaker bezon zich geen moment en achtervolgde de auto en zag hoe deze voor perceel 95 stopte. Twee jongemannen sprongen uit den wagen en gingen er VandoortiDe nian achter op den bumper verliet hajktig zyn onge- makkeiyke zitplaats, rende^flg, voortvluch- tigen na onder het geroep van-: „houdt de dieven". De nachtwaker en een agent van politie namen al spoedig aan de achtervol ging door de straten deel en het gelukte hun de beide mannen aan te houden. De ééne werd gegrepen in de Blindemansteeg, de andere in de Reguliersdwarsstraat. Inmiddels had de eigenaar van de auto, die deze had geparkeerd op de Pr. Hendrik kade. hoek Nieuwebrugsteeg aangifte van den diefstal gedaan. De beide verdachten zyn ingesloten. UIT NED. OOST-INDIË indische afdeeling «eenheid door democratie" opgeheven. BANDOENG, 29 November (Aneta/ANP). De Indische afdeeling van „Eenheid door democratie" is door de hoofdbestoiursver- gadiering, welke gasteren werd gehouden, opgeheven. Opgericht is een democratische vereeniging voor Nederlandsch-Indië met hoofdzakelijk dezelfde doelstelling, doch losstaande van de Nederlandsche organi satie. Tot ouderling der Ned. Herv. Gemeen te is in de vacature- H. Kokkedee de heer G L, de Goederen en in de vacature Chr. Sierag de heer M. D. van Nes gekozen. Zaterdagavond om 8.15 uur ls de 25- jarige motorrijder S. alhier door onoplet tendheid op den rijksstraatweg te Wasse naar tegen een stilstaande bakfiets gere den. Hij viel en kreeg een hersenschudding en verschillende verwondingen. Nadat dr. Hubbeling de eerste hulp had verleend is S. per auto naar zijn woning vervoerd. Aan den Leidschen Glashandel, fa. W. van Dam en C. Oude Singel 174—182 al hier, werd de glasleverantie opgedragen van: 176 panden te Leiden, een schoolge bouw te Zaandam, 8 villa's te Wassenaar, een kapel te Santpoort, de uitbreiding van een Zusterhuis te Santpoort, een pavil joen der St. Bavo Stichting te Noordwlj- kerhout en een paviljoen van het St. Ur sula Gesticht te Nieuwveen. Zaterdagmiddag is de brandweer uit gerukt in verband met een begin van brand in het clubhuis der Leidsche Chr. Padvindersvereeniging aan de Papegracht. Het bleek echter, dat slechts rookontwik keling was ontstaan. De brandweer be hoefde geen dienst te doen. Hier ter stede heeft zich een comité gevormd, bestaande uit de heeren G. Groot, gep. stationsambtenaar te Leiden en G. C. Witteman, gep. machinist te Den Haag voor oprichting van een afdeeling Leiden van den Bond van gepensionneerden bij de Nederl. spoor- en tramwegen. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de afgeloopen week opgenomen: Maandag 22 Nov. 52 volw. personen. Dinsdag 23 Nov. 51. Woensdag 24 Nov. 50. Donderdag 25 Nov. 50. Vrijdag 26 Nov. 54. Zaterdag 27 Nov. 54 volw. personen. Alhier is Zaterdag aangehouden de 40-jarige monteur W. M. V., gedomicilieerd te Amsterdam, die gesignaleerd stond we gens oplichting en verduistering van rij wielen, die hier trachtte een fiets te ver- koopen. Italië erkent Mandsjoekwo. De Italiaansche minister van buiten- landsche zaken, Ciano, heeft aan zijn Japansche ambtgenoot Hirota een tele gram gezonden, waarin hij in opdracht van den duce mededeelt, dat de fascis tische regeering besloten heeft, over te gaan tot formeele erkenning van Mandsjoekwo en tot vestiging van een gezantschap in dezen staat. De Italiaansche consul-generaal te Moek- den heeft opdracht gekregen, dit officieel ter kennis te brengen van de regeering van Mandsjoekwo. Ciano heeft eveneens aan den minister van buitenlandsche zaken van Mandsjoekwo een telegram gezonden, waarin hij de beste wenschen uit voor de toekomst van Mand-, sjoekwo. De Fransche staatslieden te Londen. De Fransche minister-president Chau- temps en de minister van buitenlandsche zaken Delbos zyn hedenochtend elf uur op Downlngstreet 10 aangekomen, waar zy mei Chamberlain, lord Halifax en Eden een on derhoud hadden. Vervolgens werd den gasten door Cham berlain een lunch aangeboden op Downing- street 11. De strijd in het Verre Oosten. Van het oorlogsterrein. Het blad Takoeng Pau bericht, dat de Japansche troepen hur. eerste linie gelegd hebben op twaalf kilometer ten Wes'en van Oesi aan den spoorweg NankingSjanghai Teneinde het hoofd te bieden aan de Ja pansche bedreiging hebben de Chineezen een sterke macht geconcentreerd in het gebied van Kwangte, Ninkoe en Soeants. iang. Gistermiddag hebben acht Japansche vliegtuigen Soeantsjang gebombardeerd, waardoor een honderdvijftigtal personen om het leven is gekomen. In de provincie Sjansi worden de Ja pansche troepen aan alle kanten door Chineesche lichte troepen bestookt, waar door zü groote verliezen lijden Zij trekken naar het noorden en terug. Bevestigd wordt, dat de Chineesche troe pen Kiesioe en Fengjang hebben heroverd. De Chineesche pers deelt mede. dat de Changesche troepen in de provincie Sjan- toen naar het Noorden oprukken, na Liangtsjeang en Tangi te hebben heroverd De Japansche troepen houden evenwel nog de spoorwegzone bezet. Van Japansche zijde wordt verklaard, dat Tsjangsjam door de Japansche troepen ls bezet. Dit voorspel volgens het Japan hoofdkwartier de val van Kiangyin. waar een versperring in de Janigtse is gelegd. In de straten zou reeds worden gevochten Verder wordt medegedeeld dat de Japan sche troepen Shing. een belangrijk spoor weg knooppunt ten westen van het Tai- meer. hebben bezet, dat zy thans be- heerschen. Britsch-Amerikaansch protest. De Britsche en Amerikaansche ambas sadeur hebben gistermiddag een bezoek gebracht aan den Japanschen minister van buitenlandsche zaken, Hirota, om hem een gelijkluidende nota inzake de douane van Sjanghai te overhandigen. De Japansche woordvoerder heeft een persconferentie aangekondigd. Op het protest is nog niet geantwoord De woordvoerder voegde hieraan toe. dat Japan het waardeerde, dat de douane inkomsten een waarborg zyn voor de bui tenlandsche leeningen, doch zij moeten onder Japansche controle blijven De ver- onderetelling, dat de douane-inkomsten gebruikt zouden kunnen worden voor het aankoopen van munitie door China, is voor Japan ondragelyk. De „Asahi Sjimboen" noemt in een arti kel Engeland te zamen met de Komintern een „verkapten vyand". Het blad zegt, dat Engeland op kwistige wijze China met geld en. oorlogstuig helpt, terwijl het de jour nalistieke en diplomatieke organen mobi liseert, om de wereldmeening tegen Japan op te zetten, en zyn vroegeren bondgenoot te isoleeren. FRANSCH SCHIP GEBOMBARDEERD. Het radio-station van Marseille heeft een draadloos bericht van het Fransche stoomschip „Lezardrieux" opgevangen waarin wordt medegedeeld, dat het schip is aangevallen door een vliegtuig op 15 myi ten Noord-Oosten van kaap Creus, te 7.36 uur hedenochtend. Na het bombarde ment verdween het toestel in Zuidelyke richting. Te acht uur verschenen twee vliegtuigen op 20 myi ten oosten van kaap Rear, deze toestellen verdwenen later weer. Het stoomschip „Lezardrieux" behoort aan de Compagnie france navigation de Marseille. Het ls een schip van 1450 ton. dat den dienst tusschen Marseille en ver scheidene havens aan de Noordkust van Noord-Afrika onderhoudt. Het schip kwam thans van Oran. VLAARDINGEN. 29 Nov. Volle haring Eng. wal f 8. IJle haring Eng. wal f8.108 20. Steurharing Eng wal f6.206.30, idem minder f. 5 505.90, Volle haring Kanaal f. 7 80. IJle haring Kanaal f. 8.10, Steurharing f. 5.50—5.90. AMSTERDAM, 29 Nov. De 3 conversie-uitgifte van de provin cie Zeeland is met goed succes bekroond. Het is niet onmogelijk dat deze emissie én andere de inleiding zuilen vormen voor de afwerking van een nieuw conversie-pro gramma. De Staat der Nederlanden, die zonder twijfel eveneens conversie-plannen koestert zal, naar men aanneemt binnen niet al te langen tijd een aanvang malken met de verwezenlijking van die plannen, doch de geruchten, welke nu en dan de ronde doen, dat reeds zeer spoedig een 3 "lo Nederlandsche con/versie-Ieening zal worden aangekondigd, dienen onder het noodige voorbehoud, te worden aanvaard. Dat de overheid gebruik maakt van de tegenwoor dige omstandigheden om haar lasten voort spruitende uit Jeeningsschulden door con versie te verlichten, is alleszins begrijoeiyk en kan van algemeen economisch gezichts punt uit worden gewaardeaerd. De medaille heeft echter ook hier een keerzijde en deze is nu niet zoo mooi. De beleggende klasse toch. komt leelijk in het gedrang. Terwijl het nog niet zoo heel lang geleden was, dat van prima beleggingswaarden een ren dement van 4'/i a 5 °/o kon worden gemaakt, ziet het er naar uit, dat men binnen niet te langen tijd tevreden zal moeten zyn met een rente-vergoeding van 3 De rente lasten van den staat, de provinciën en ge meenten verminderen niet onbelangrijk, doch deze vermindering gaat ten koste van de beleggers, die hun Inkomsten, welke reeds zoo sterk zijn ingekrompen, nog ver der zien slinken. Het voordeel aan de eene zyde beteekent een overeenkomstige in komsten-derving en een vermindering van de koopkracht aan den anderen kant. En de kleine soaarders en beleggers zijn niet het minst de dupe van de historie. De middagbeurs. De handel op de Amsterdamsche effec tenbeurs was heden van bescheiden afme tingen en alles wees er op. dat een af wachtende houding werd aangenomen. Van de vaste stemming die zich Zaterdag open baarde en die voortsproot uit het herstel in Wallstreet was niet veel meer overge bleven. Het scheen wel, alsof men de sty- ging te New-York niet bijster vertrouwde. De omzetten in Amerikaansche waarden waren van bescheiden afmetingen, doch in de bekende toon-aandeelen ging toch wel wat om. De stemming was ongeani meerd. Weliswaar kwamen de koersen meerendeels hooger te liggen, doch over liet algemeen werd op ongeveer of iets beneden de pariteit van New-York gehan deld. Het koersverloop op de locale markt vormde een teleurstelling. Bij de opening bewogen de meeste fondsensoorten zich op ongeveer het slotpedl van Zaterdag of even daar beneden. Spoedig echter werd een dalende lyn gevolgd. Onder beurstijd werden op de meeste afdeelingen verliezen geleden. De Philips- aandeelen. die prüshoudend werden Inge zet, liepen tijdens de beursuren een acht tal procenten naar beneden en gedroegen zich dus geheel tegenovergesteld als op Za terdag. Unilevers waren prijshoudend. Aku's liepen na prijshoudende opening ge stadig naar beneden. H.V.A.'s werden op bescheiden voet verhandeld en volgden na reeds dadelyk iets beneden het vorige slot te zijn afgedaan, een benedenwaartsche richting. Van affaire in de overige Suiker- aandeelen was niet veel te bespeuren. Tabakken lagen zwak in de markt. De bekende Sumatra aandeelen werden alge meen belang,rijk lager genoteerd, waarbü in aanmerking moet worden genomen dat zij aan het einde van de achter ons liggende week plotseling scherp naar boven waren gegaan. In Rubberaandeelen ging ndet veel om. Amsterdam Rubbers zakten na prijshou dende opening geleideiyk aan enkele pro centen in De incouranten waren onregel matig doch konden zich meerendeels hand1, haven: de Scheepvaartafdeeling had een kalm verloop. Zij was prijshoudend, hoewel de hoogste koersen niet gehandhaafd konden blijven, In Koninikiyken ging het rustig toe. In hoofdzaak werd gehandeld omstreeks het slotnlveau van den vorigen beursdag. De beleggingsmarkt. was stil, doch prijshou dende voor de Oude Schuld. Brazihaansche fondsen waren iets beter gedisponeerd, doch niet veel veranderd. Fransche fond sen zonder belangstelling. wisselkoersen. Londen 8.98 5/8: Berlijn 72.54: Parijs 6.101/2; Brussel 30.60: Zwitserland 41.60; Kopenhagen 40.17V:; Stockholm 46.40: Oslo 15.17 1/2; New York 1.7915/16; Praag 0.33 1/2; Oost. Bankpapier 33.05; Lire 7.30. Prolongatie 1/2; Part. disc. 1/83/16; Daggeld 1/4. Registermarken 37 7/8; Crediet Sperr- marken 13 1/2; Effectensperrmarken 13'/!; Reismarken 51; Bankpapier 38. AMSSTERDAM. 29 Nov. Veemarkt. Aange voerd 476 votte koeien waarvan de prijzen waren: Le kwa. 7278, 2e kw. 6270. 3e kw. 5060 ct per K.G. slachtgewicht; 60 melk- en kalfkceien 180250 per stuk. 42 vette kalveren: 2e kw. 6067, 3e bw. 5456 ct per KG. levendgewicht. 52 nuohtere kalveren 813. 47 schapen 19—30 per stuk. 508 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90110 KG. 73—74, zware en vette varkens 7273 ct. per K.G. slachtgewicht. ROTTERDAM. 29 Nov. Veemarkt. Aan gevoerd totaal 2452 stuks 503 vette runde ren. 170 vette kalveren. 5 nuchtere kalveren, 1197 schapen. 577 varkens Prijzen per K.G. Vette koeien le kw. 74. 2e kw 66. 3e kw. 5054 ctvette ossen 72, 65. 5054; vette kalveren 115. 105 8085; varkens (levend gewicht) 62. 61. 60; schapen 54 49 44; lam meren 62. 58. 53. Prijzen per stuk. Schapen le kw 29. 2e kw. 26; lammeren 19.50, 17. WESTLAND, 27 Nov. Snij bloemenveiling Louis Germ 8—13. Sax export 10—13, pres. de lange 69. polypheme 67. gieulles 3—6. per 100; herco 8—16. wilcox 6—11, bilandel 7—12, red 8—16, oranje 8—13. westlandia 1016. jozef 8—11. golden seal 7—13, maison brons 711, tros germ 10 16. julitide 58. buckingham 5—7 mont blanc 7—9. freesia 13—18, per bos; begonia 25—43 per pot. 3—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 3