STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Leidsche schooljeugd verwelkomt Sint Nicolcos POST MILD "AMERICAN! CIGARETTES Maandag 29 Nevember 1)] MAAK ER EEN POSTPAKKET VAN BINNENLANDSCHE PAKKETTEN T/M 3 KG VOORDEELIGST MET DE Bevestiging en intrede van ds. K. H. Kroon Te Noordwijk-aan-Zee en Leiden. ïsT TCCNIII^ NIEUW/ LEIDSCHE SCHOUWBURG? Foto v. Vliet. Den stoutmoedigsten onder hen reikte Sint de wit-gehandschoende hand Vroeger, in den goeden ouden tijd, dat schrijver dezes de jongenskiel nog om de slanke schoud'ren gleed, bestond er slechts één Sinterklaas en stond je urenlang in de kou om toch maar een glimp op te vangen van den Spaanschen heilige bij diens jaar- lijksch bezoek aan de stad van inwoning. Vroeger stond je, ondanks een betrekke lijk gerust geweten, te beven als een riet. wanneer de bijbehoorende zwarte Piet per ongeluk te dicht in je nabijheid kwam en je zwom in pure gelukzaligheid, wanneer je erin slaagde om. zij het vaak ook eerst na verwoeden strijd met evenzeer op buit be luste buurtgenooten en ten koste van eenige fiksche builen en schrammen, een handvol beduimelde pepernoten te ver overen. Vroeger ontstak je in heilige verontwaar diging, wanneer een oudere broer of zuster het durfde te wagen om het bestaan van den goeden Sint in twijfel te trekken en je zette 's avonds bij den schoorsteen een dub bele portie hooi en water klaar in de hei melijke hoop, dat de Spaansche kinder vriend, die immers alles wist. het snood ver raad van het bewuste familielid zou straf fen door in jouw schoen ook de voor hem of haar gekochte geschenken te deponeeren De tijden veranderen en wij met hen. Tegenwoordig zijn er vele Sinterklazen; in tal van winkels zetelt er een en met de uit breiding der familie Sinterklaas heeft het aantal zwarte Pieten gelijken tred gehou den. Het aureool van heiligheid heeft plaats gemaakt voor een zakelijken concurrentie strijd en het is waarlijk geen wonder, dat de hedendaagsche jeugd op véél jongeren leeftijd dan vroeger het geloof in den „goe den man van Spanje" verloren heeft en in deze veelheid van Sinterklazen den éénen waren niet vermag te onderkennen. De vader-of-oom-van-tegenwoordig, die zich zou verstouten tegenover zijn achtja rigen zoon of neef een toespeling te maken op hét bestaan van een zekeren Sint-Nico- laas. die er tegen 5 December een gewoonte van maakt om des nachts te paard over de daken te rijden met achterlating van taai- poppen of suikerbeesten voor ..zoete" kin deren. hem wacht een bittere ontgoocheling. De jongeman in kwestie zal, wanneer hij zich al tot een antwoord verwaardigt., zijn vader of oom verzoeken hem met dergelijke nonsens niet lastig te vallen, doch aanzien lijk grooter is de kans. dat hij u medelijdend aankijkt en naar uw gezondheidstoestand informeert. Waarmede wij maar zeggen willen, dat de jeugd van tegenwoordig de jeugd van vroe ger niet meer is. hetgeen in het onderhavige geval voortspruit uit den abnormalen aan was van het genus Sinterklaas Onderwijzers zijn in het algemeen voor uitstrevende lieden, doch er is in onze stad een groep, die onder het motto „terug naar de oudheid" eenige jaren geleden het initia tief nam om de figuur van den heiligen Nico- laas in den ouden luister te herstellen. Wij hebben dat conservatisme destijds met vreugde begroet, omdat wij den gang van zaken in de laatste jaren hebben aange voeld als een aanslag op een mooi stuk poëzie in het kinderleven waaraan men zijn geheele latere leven een prettige herinne ring bewaart, mits de opvoeders althans zoo verstandig zijn aan zwarte Piet niet al te zeer de rol van den legendarischen Boeman toe te kennen. En blijkbaar staan wij in die opvatting niet alleen, want de sindsdien georgani seerde intochten van Sinterklaas op de van- Cuds beproefde wijze „per stoomboot uit Spanje", hebben zich in een toenemende belangstelling mogen verheugen, niet alleen van de zijde der jeugdige scholieren, maar ook van den kant der oudere familieleden en den verderen kennissenkring. Dat het dekbeeld ook in breeden onderwijskring ingang heeft gevonden, bewijst het feit. dat alle leerlingen van de eerste klasse van alle openbare scholen hier ter stede eraan deel nemen. En zoo stonden Zaterdagmiddag niet minder dan 750 peuters opgesteld langs den Oude Singel in de omgeving van de Laken hal, waar tegen 2 uur de Sint verwacht werd. Het muziekkorps van 6e R.V.A. onder leiding van den heer M. Bolderdijk kortte den tijd met het spelen van Sinterklaas liedjes, die braaf werden meegezongen, al was het tempo van deze massa-kinderzang dan ook nog ai verschillend. Prompt op tijd verscheen aan den hori zon (lees: Marebrugl de stoomboot onder bevel van capitano Harland. Tevergeefs speurden 1500 kinderoogen naar 't „paardje dat op het dek heen en weer huppelde", doch alras bleek, dat des Sints rossinant de schimmel scheen in den burgerkrijg te zijn bezweken en was vervangen door een bruin paard het laatste eind was komen loopen en aan den wal op zijn berijder wachtte. Onder luid gejubel der kinderschaar stapte de eerbiedwaardige heilige aan wal, reikte den stoutmoedigsten onder hen de wit-gehandschoende hand en reed toen, voorafgegaan door drie klaroenblazers en het muziekkorps en gevolgd door de prille schooljeugd, temidden van een dichte haag oudere en jongere toeschouwers naar het Trianon-theater. Nadat hier onder leiding van den heer Boehmer tal van toepasselijke liedjes wa ren gezongen, sprak de voorzitter der Sint Nicolaas-Intochtcommissie. de heer J. W. Harting een kort welkomstwoord, inzonder heid tot de aanwezige autoriteiten o.w. de garnizoenscommandant en de wethouders van onderwijs en financiën om daarna den dank der commissie te betuigen aan alle firma's, die voor dezen middag versnaperin gen beschikbaar stelden, of op andere wijze dit feest mogelijk maakten. Vervolgens kwam de Sint in eigen persoon op het too- neel, de jeugd vermanende nooit baldadig heid te bedrijven en steeds gehoorzaam te zijn en tenslotte werden eenige aardige kin derfilms vertoond, waarmede de jeugdige toeschouwersschare van ganscher harte meeleefde. Tot besluit van dezen onvergetelijken middag werden allen op royale wijze getrac- teerd. Wij weten ons de tolk van 750 Leidsche dreumesen, waneer wij de commissie en al haar medewerksters en medewerkers dank en hulde brengen voor de voortreffe lijke organisatie van dezen glorieus geslaag den intocht. VER. „KATHOLIEK LEIDEN". Het winterprogram ingezet. De groote Stadzsaal was gisteren voor den Cultureelen avond, den eersten der drie in het winterprogram van „Katholiek Lei den" aangekondigde avonden, geheel gezet. De voorzitter de heer Kriek opende deze Christus Koning herdenking met den christelijken groet en sprak een woord van welkom tot alle aanwezigen, in het bijzon der tot deken Homulle en het groot aantal geestelijken uit de stad en omgeving, de afgevaardigden der diverse-vereenigingen en instellingen en de velen, die hun medewer king zouden verleenen Het Alma koor zong vervolgens onder leiding van den heer Wint Mizée een drie tal liederen evenals mej. Jo Stallinga die aan den vleugel begeleid werd den heer A. Martijn. Prof. Alph. Steger hield vervolgens een rede. Nu men in vele landen, aldus spr. een actie tegen God en Zijn ecrrdicnst is be gonnen. men overal als het ware tracht God te verbannen van de aarde, nu is hier ln Nederland de geestelijkheid een actie be gonnen, welke direct door de geloovigen ls overgenomen, de actie Voor God! Spr. be spreekt breedvoerig de fascistische en na- tionaal-soclallstische staten en de wijze hoe daar «net God en den godsdienst als het waTe wordt „omgesprongen" en vooral het Communistische Rusland met zijn openlij ken „strijd" tegen God. Na tusschenzang van liet koor en mej. Stallinga beschreef prof. Steger uitvoerig de wijze waarop de actie voor God wordt ge veerd en de noodzakelijkheid daarvan Spr. gaf voorbeelden van hetgeen in andere lan den wordt geofferd ter bestrijding van God, den Schepper van Hemel en aarde. Spr. besloot zijn rede met een aansporing tot allen om actief deel te nemen en steeds mee te ijveren voor de actie „Voor God!" Tot slot van dezen avond zongen de Ver- eenigde Leidsche Kerkzangers eveneens on der leiduig van Wim Mizée het „Adoremus Te" van Vine. Ruffus en het indrukwekken de „Cantate Domino" van Leo Hassler. Hierop nam de voorzitter het woord om alle medewerkenden dank te brengen voor het door hen geboden werk waarbij de heer Mizée met zilver werd belauwerd en mej. Jo Stallinga een verdiende bloemenhulde in Iontvangst had te nemen. I Hierna sloot de voorzitter dezen geslaag- )den avond met den Christelijken groet. TOT 1 KG 20 CENT TOT 2 KG 2 5 CENT TOT 3 KG 30 CENT 1999 (Ingez. Med.) In de zaal der Geref. Kerken in Hersteld verband te Noordwijk aan Zee had gister middag de bevestiging plaats van ds. K. H. Kroon tot predikant van deze gemeente en van de Gemeente L'è®en. Ds. K. H. Kroon. De bevestiging. Als bevestiger trad op ds. P. v. d. Vloed van Zandvoort. Allereerst werd gemeen schappelijk gezongen Gezang 1G8 „Dankt, dankt nu allen God" waarna zegenbede, artikel 27 der Ned. Geloofsbelijdenis en Schriftlezing uit Galaten I volgde. Hierna ging ds. v. d. Vloed voor in gebed. Als tekst voor dezen bijzonderen dienst was gekozen Galaten 1 vers 11: „Maar ik maak u be kend, broeders, dat het Evangelie 't welk van mij verkondigd is, niet is naar den mensch". Spr. hield een ernstige prediking over .het Evangelie niet naar den mensch". Het Evangelie is den mensch te laag en ander zijds zoo hoog. Laag, want door de zonde is de mensch zoo diep gezonken, dat hij als ..zondaar" geen rechten heeft op groote gaven Gods. En toch stelt het Evangelie den mensch hoog, omdat de zondaar, die zichzelf zondaar, d. i. bedelaar weet, een kind Gods een koningskind wordt genoemd. Het Evangelie niet naar den mensch is ruim en tegelijk eng. Zoo eng dat gehoord moet worden van „uit genade zalig te wor den door de enge poort, en den smallen weg. en weinigen die dezelve gaan. Maar ruim, omdat uit genade in Christus niet de poort op een kier maar wijd open staat voor een in zichzelf verloren mensch. Het Evangelie niet naar den mensch geeft wei nig en tegelijk toch zoo veel. Geen wereid- genot, maar een wijzen op dien God. die door Zijn Zoon, door den kruisdood van Zijn Zoon, behoudenis, eeuwige vrede wil schenken. Met dat Evangelie niet naar den mensch, aldus de bevestiger, zult gij cr op uit gaan. in de kracht van dat Evangelie, dat ook voor u mag zijn een kracht Gods tot zaligheid. Na de prediking las ds. v. d. Vloed het bevestigingsformulier, waarna ds. Kroon op de hem gestelde vragen antwoordde mei het ontroerende: „Ja ik, van ganscher harte". Na de zegenbede uit het formulier zong de gemeente haar nieuwen lecraar staande toe: ,,U zeegne God Hij ctelle U tot een zegen". Met dankzegging, gemeen schappelijk zingen en de zegenbede werd deze godsdienstoefening besloten. Er was veel belangstelling ook van bul- ten de Gemeente. Als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur was wethouder de Witt aanwezig. 's Avonds had in de kerkzaal van het Fe deratie-huis (Gerecht 10) te Leiden de in trede plaats. De intrede. Zeer velen woonden deze plechtigheid bij Onder hen bevonden zich de bevestiger, ds. P. v. d. Vloed, wethouder Jac. Wilbrink, die het gemeentebestuur vertegenwoordigde en verder gemeenteleden uit de vorige stand plaatsen van ds. Kroon, Tienhoven en An- dijk. Als intree-tokst koos ds. Kroon Rom. 1 vers 11 en 12: „Want ik verlang om U te zien. opdat ik eenige geestelijke gave mocht mededeelen, teneinde gij versterkt zoudt worden; dat is, om mede vertroost te worden onder U door het onderling geloof zoo het Uwe als het Mijne". Spr. begon met er op te wijzen, dat van het begin af dient geweten te worden wat herder en gemeente aan elkander hebben. Discipelen zullen wij zijn van de Heilige Schrift en luisteren naar hetgeen dit woord tegen herder en gemeente te zeggen heeft. Onze eigen beloften en voornemens komen daarbij verre ten achter te staan. Van dag tot dag zullen wij acht geven op het evan gelie van Christus. Voortdurend zullen wij ons laten vermanen dat wij Gods Woord niet in dienst stellen van eigen plannen. Van oogenblik tot oogenblik zullen wij le ven onder de klem van Gods Woord, dat zegt: heden is het de dag der zaligheid. Tot zijn eigenlijk tekstwoord komende, zette spr. allereerst uiteen, dat het alleen maar kan gaan om het geschieden van Gods wil. Of onze verlangens vervuld wor den, is maar een bijkomstigheid. In geloof hebben wij te leven en onder biddend op zien tot God Hem onze nooden en behoef ten bekend te maken. Wij dienen ons te ver nederen en rustig den wil van God met ons. arme menschenklnderen af te wach ten. Wij weten niet hoe. De mensch over denkt zijn weg maar God bestiert zijn gang Nadat spr. aangetoond had waarom men- schen en dus ook herder en gemeente, naar eikander verlangen, wees hij er nadrukke lijk op, dat dit een verlangen dient te zijn om versterkt te worden met geestelijke ga ven. Er zal onder ons gevonden moeten worden een beslist zoeken naar de eeuwige waarden. Spr. wenscht, en dit zegt God tot Hem, zijn nieuwe gemeente te zien als een gemeente, die versterkt wenscht te worden. Op zijn tekstwoord teruggrijpend, zeide ds. Kroon ook te verlangen mede vertroost te worden. Niet dat hij dit verlangt van de gemeente, maar door het onderling ge loof, dat gemeenschappelijk verbindt en door God geschonken is aan een ieder, wien Hij het geven wil. Uitvoerig weidde spr. vervolgens uit over het begrip „waarach tig geloof" om er tenslotte op te wijzen, dat Christus de eenige troost is in leven en in sterven. Na afloop van de predikatie richtte ds. Kroon zich tot zijn bevestiger, ds. v. d. Vloed, hem dankende voor hetgeen hij voor de gemeente is geweest. Hartelijk dankte hij ook voor de komst der afgevaardigden uit zijn vorige standplaatsen Tienhoven en Andijk. Met een enkel woord richtte sor. zich ook tot kerkeraad en gemeente. Hij hoopte dat al het werk. dat gedaan zal worden, zal geschieden tot verheerlijking van God en Zijn dienst. Zijn catechisanten hield ds. Kroon voor oogen, dat het boven al gaat om het geloof ln Jezus Christus Voor wat de jeugdbeweging het'eft, zeide spr.. dat deze zijn hartelijke sympathie heeft. Na dan nog zijn vader en moeder be dankt te hebben voor al hetgeen zij aan hem ten koste hehben gelegd richtte hij zich nog met een kort "oord tot den vcr- j :cgenwoord'ger va-i het gemeentebestuur. Namens kerkeraad en gemeente Noord- wijk—Leiden voerde de heer Verkuil het woord, die herinnerde aan den vruchtba- KUNSTKRING HET SCHOUWSPEL, Het getrouwde schoolnujJi blijspel van Stefan Btk,w Een allerdaagsch geval is het zeker r„ Een schoolmeisje van het Gyon wordt"! een morgen „schoolzieik", de ontboden L neesheer. toevallig een professor, die i»l in de buurt was, wordt door haar ovem haald mede te doen aan deze „spijbeliiL En het gevolg? Eenvoudig een huwelijk! Voor het meiske is de overgang echter 1 groot en zij krijgt heimwee naar school ■het geheim laat zij zich inschrijven op J ander gymnasium en dit leidt natuur!] tot de grootste en malste verwikkeling die tenslotte natuurlijk alle behoorbj worden opgelost, zoodat er een „happy tDr ontstaat. Ziedaar feitelijk ontdaan van alle I de geheele inhoud van het blijspel, datk gezelschap SaalbornParser gisteranj bracht. Maar de uitwerking is zoo gee en zoo scherp geteekend van natuurlijk zijn vele passages, dat men volkomen t wapend zich laat meeslepen door kostelijke a«nusement-stuk zonder preie' ties. Het wordt een avond van volleti overgave aam de lichte muse. Mede door het vorzorgde spel over vrijj de gansche linie. Saalborn speelde den v7 humor zoo gevoeligen prof, met heerUj soepelheid, terwijl Carla de Raet fri» meisjes-leven op de planken bracht ir j rol van het „getrouwde schoolmeisje". Het was natuurlijk en pakkend prachtig gevonden intonaties. Het is ondoenlijk het lijvige program heel te vermelden, doch enkele namj willen wij toch nog noemen: Julia Cuype als rectrice Oonrie Correvanar als het ha dels-meisje-leerling, Hoffmann Sternebe ais de onwaarachtige vader. Hoe keuil was ook het samenspel in de klas en in 1 leeraars-vergadering, zij het, dat niet weJ teruggedeinst voor chargeering. Maar het was toch steeds goed in s*| en toon. De volle - sc hou wburg heeft genoten daarvafn duidelijk doen blijken. Hedenavond de 2e voorstelling 1995 (Ingez. Med) ïen arbeid reeds door ds. Kroon voor ai eigenlijk beroep in deze gemeenten vei richt. Hartelijk dankte spr. ook ds. v. Vloed, die als consulent veel voor bek gemeenten heeft gedaan, Spr. sprak de wensch uit, dat het ds. Kroon gege« mocht zijn nog veel in het belang va Gods Koninkrijk te mogen doen. Ook mef Kroon riep spr. een hartelijk welkom toe Toegezongen werd tenslotte Ps. 122 vrs Ds, v. d. Vloed, hierna het woord voeren' namens alle kerken in H. V.. zeide zich verheugen over dit oogenblik. Na lans jaren, aldus spr., hebt gij gekregen, wat E zoo vurig wenschte. Heerlijk is het, dat dooi uw arbeid in Leiden-Noordwijk het anw verrijkt en het zwakke versterkt kan wor den, Spr. hoopt, dat de gemeente in o» Kroon een van God gegeven voorganger moge zien. Een afgevaardigde van de gemeente Tienhoven memoreerde het werk, dat Kroon als hulpprediker in deze gemeen» heeft mogen verrichten. Ook voerde né een kerkeraadslid uit de gemeente AnalJ het woord. Ds. Kroon dankte voor new toespraken, waarbij hij wederkeerig allen Gods zegen toewenschte. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. A. van der Snoek, Van Mandersloostra^ 32, Alphen a. d. Rijn. Schilders- en nenai gersbedrijf. haD De zaak ls omgezet in een venIL<!°L7 jC onder firma onder den naam: Firma van der Snoek. (Beperkende BeP3„°van Vennooten: A. van der Snoek, J- der Snoek en A. van der Snoek. ,ar P. J. Kempers, Jaagdad C. 7), 7" cen Broodbakkerij. De zaak is omgezet vennootschap onder firma onder naam: Firma P. J. Kempers en p j, perkende Bepalingen). Vennooten. Kempers en L. J. Kempers. Ter A j y voeging uitgeoefend bedrijf: na broodwaren en aanverw. artikelen^

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2