m Prins Bernhard bij auto-ongeluk gewond fi E- MAANDAG 29 NOVEMBER 1937 No. 23828 v Diemen in volle vaart op een zandauto gereden HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt Officieel communiqué Lie Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ■BH Er is geen levensgevaar 1 Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht: Aljechin staat 4 punten voor Hij wint de 22ste partij. EIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: [3D ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere Advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden kan 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.39 per week T'.Tfr. t. 0.19 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f portokosten^ (voor binnenland f. 0.80 per 3 mndj^ HM9K$£ K De vernielde auto van Prins Bernhard, die hedenmorgen, teen het nog schemerig was, op den voorrangsweg te Diemen in botsing kwam met een zandauto. Hedenochtend om kwart over zeven heeft Prins Bernhard, die zich per auto van Soestdijk over Amsterdam naar 's-Gravenhage wilde begeven, even voor Amsterdam op den Muiderstraatweg een ongeluk gekregen doordat zijn auto bij het viaduct in bot sing kwam met een geladen zandauto. De Prins, die per zieken auto naar het Burgerziekenhuis te Amsterdam werd vervoerd, blijkt een lichte hersenschudding benevens een diepe snijwonde aan het voorhoofd te hebben opgeloopen. Behalve Prins Bernhard zat in de auto de hofjager van der Spek, uit Soestdijk, die een knieschijf heelt gebroken en hoofdwonden bekwam. i botsing is, als men den verwoesten fn ziet, nog wonderlijk goed afgeloo- Zij geschiedde ongeveer tien meter het spoorwegviaduct, dat tusschen I Merwedekanaal en de kom van de [eente Diemen, dwars over den Muider- Btweg loopt. Vóór den spoordijk (wan- f men komt uit de richting Muiden) Den geïmproviseerde afrit, waarlangs Ruto's het zand afvoeren, dat wordt paven op de plaats, waar eens de e Muiderstraatweg lag, en welk zand rjcht is aan een bouwonderneming te ïjerdam. De uit den afrit komende J>s draaien links den weg op, dien zij ■t«n oversteken om op de rechter weg- P' in de richting van Amsterdam te |en. Geen tijd gehad om te remmen. toen daar vanmorgen de groene «itter-cabriolet (een Ford V-8i van Prins (die zelf chauffeerde) uit de Pjng Muiden naderde, kwam een zwaar faatl zandauto den afrit uit om schuin over te steken. *n de prins de zandauto, die van den weg opreed, zag, heeft hij, mede evolge van het natte en dus gladde |es. waarschijnlijk niet voldoenden tijd t Sfhad om krachtig genoeg te rem- t' Met vrijwel onverminderde vaart "11 de reeds op de rechter-weghelft n zandauto van achteren aan. De vrachtauto, als hst ware beschermd zandiading. kreeg weinig schade, fie v t€ groot er was de verwoesting, r lichte tweezitter onderging. De radiator schoof naar achteren over den motor heen en het voorste gedeelte van den motor zelf werd in elkaar gedrukt, terwijl de spatborden naar achteren klap ten. In den wagen schoot de zitbank naar voren en het dashbord naar achteren, zoo dat de prins en zijn geleider bekneld raak ten. Het mag echter als een groot geluk beschouwd worden, dat de motor, hoe wel van voren geheel ingedrukt, in het chassis op zijn plaats bleef, waar door ook het stuurwiel niet naar ach teren sloeg. Hieraan is het te danken, dat de beide inzittenden, die door het achteruitgeschoven dashbord niet uit den wagen konden komen, niet ernstig met beenen of borst bekneld zijn ge raakt. Wel sloegen zij met het hoofd voorover tegen de voorruit, waardoor zoowel de prins als de hofjager een vrij diepe snijwonde aan het voorhoofd opliepen. De slag van de botsing werd gehoord door een spoorwegarbeider, die in een dei- huisjes langs den weg dichtbij de plaats van het ongeval, woont. De man kwam ijlings toeloopen en, zonder zich aanvan kelijk ervan bewust te ziji^ wie de bestuur der van de in elkaar gedrukte tweezitter was, bood hij onmiddellijk de behulpzame hand. Zoowel de prins als Van der Spek waren bij volle bewustzijn. De spoorwegarbeider trok eerst prins Bernhard onder de armen achter het stuur vandaan, die zelf constateerde dat er met zijn beenen blijkbaar niets gebeurd was. Zijn geleider had gelijk gezegd, behalve een hoofdwonde, een knieschijf gebroken. Onmiddellijk werd medische hulp gere- quireerd en de eerste die ter plaatse kwam, was dr. W. Balfoort uit Diemen, die spoe dig gevolgd werd door dr. M, Hartman en A. J. J. van Gemert, beiden eveneens arts te Diemen. Na overleg besloten zij ter stond ook het advies van een chirurg in te winnen en korten tijd later verscheen de Amsterdamsche chirurg dr. C. Knapper, van het burger-ziekenhuis aan de Lin- naeusstraat te Amsterdam, ter plaatse. Tegelijkertijd arriveerden twee ambulan ce-auto's van particuliere ziekenvervoeron- dernemingen te Amsterdam. De Prins drong er op aan dat men hem naar Soestdijk zou brengen, doch de ge- neesheeren vonden het beter hem eerst naar het burgerziekenhuis te vervoeren. De beide gewonden werden daarom in de ziekenauto's gedragen, waar de medici de eerste hulp verleenden, de wonden onder zochten en verbonden en een eerste alge meen onderzoek naar den toestand van de beide patiënten instelden. Het was inmiddels halfnegen geworden, toen de ambulance-auto's, waarin ook de medici hadden plaats genomen, naar Am sterdam vertrokken. De Koningin aan het ziekbed. Te half elf hedenmorgen is H. M. de Koningin, vergezeld van een hofdame, per auto uit Den Haag in het ziekenhuis aan gekomen. (Van deze aankomst ontvingen wij een foto, doch kieschheidshalve meenen wij deze niet te moeten plaatsen). Hare Majesteit werd ontvangen door den burgemeester van Amsterdam, dr, de Vlugt, die den geneesheer-directeur van het bur gerziekenhuis, dr. S. C. M. 'Spoor, aan Haar voorstelde. De Koningin vroeg onmiddel lijk naar den toestand van den prins en terwijl de geneesheer-directeur Haar daar omtrent mededeelingen deed. begaf Zij zich naar de kamer van prins Bernhard. waar Zij geruimen tijd aan het ziekbed heeft vertoefd. Te half twaalf vertrok Hare Ma jesteit naar het paleis Soestdijk om per soonlijk de Prinses van Haar bevindingen op ae hoogte te stellen. Zij arriveerde daar even na twaalven, en werd in de vestibule door Prinses Juliana begroet. In het Ziekenhuis te Amsterdam kwa men vanmorgen, toen Hare Majesteit er vertoefde, o.m. de procureur-generaal van het gerechtshof te Amsterdam, mr. A. ba ron van Harinxma thoe Slooten, de offi- Vraagt de Radio-Rede van Mr. P. J. OUD! Tegen inzending van onderstaande bon (in open enveloppe, gefran keerd met Viz cent) wQrdt U gaarne kosteloos een exemplaar toege zonden van de Radio-rede over de politieke toestand, gehouden door Oud-Minister Mr. P. J. OUD voor de VRIJZINNIG DEMO CRATISCHE BOND. Naam- Adres 1983 (Ingez. Med.) cier van justitie mr. dr. A. J. van Thiel, en de Commissaris der Koningin in Noord- Holland, mr. dr. baron Röell. De belangstelling van het publiek in de omgeving van het Burgerziekenhuis was zeer groot, doch de politie zorgde voor het vrijhouden van voldoende ruimte in de Lin- naeusstraat. Allerwege uit den lande wordt naar den toestand van den prins geïnfor meerd en de telefoon van het ziekenhuis staat niet stil. De marechaussee-commandant te Die men heeft den bestuurder van de zandauto, welke eigendom is van de aannemings maatschappij N.V. Terro, een voorloopig verhoor afgenomen en de verschillende sporen op den weg laten opmeten, terwijl ook de weinige omwonenden, die iets van ae botsing hadden gezien of onmiddellijk daarna ter plaatse waren, aan een voor loopig verhoor werden onderworpen. Foto Ziegier, Den Haag. Prins Bernhard De Haagsche burgemeester spreekt in den gemeenteraad over het on geluk. Bij den aanvang van de vergadering van den Haagschen gemeenteraad, heeft de voorzitter, burgemeester De Monohy he denmiddag de volgende woorden gespro ken: Het zal den raadsleden vermoedelijk wel reeds bekend zijn, dat "Z.K.H. Prins Bern hard hedenochtend aan de grens van Am sterdam een ernstig auto-ongeluk heeft gehad en met een lichte hersenschudding in een ziekeninrichting is opgenomen. Ik mag uw gewone agenda niet aan de orde stellen, alvorens van deze plaats, naar ik vertrouw uit uw aller naam, de hoop te hebben uitgesproken, dat de prins voor de Koninklijke familie, aan welke hij zooveel zonneschijn heeft gebracht, en- voor ons Volk, dat hem reeds in zijn hart heeft opgenomen, gespaard moge blijven en spoedig, geheel hersteld, moge terug keer en naar zijn vrouw, die in de komende gewichtige weken zijn bijzijn en zijn steun zoo noode zou missen. Ik moge u voorstel len, dat de raad in dezen geest telegram men aan H. M. de Koningin en aan H.K.H Prinses Juliana zende. De rard, die deze woorden staande aanhoorde, hechtte, nadat de telegram men waren voorgelezen, zonder hoofdelijke stemming hieraan zijn goedkeuring. BINNENLAND. Het congres van den Vrijz. Dem. Bond te Amsterdam; rede van oud-minister Oud (3e Blad). Bende auto-dieven te Amsterdam aange houden. (Gemengd, 3eBlad). BUITENLAND. De Fransche ministers te Londen gearri veerd. (Buitenland, 3e Blad). Fransch protest tegen de persactie in Italië. (Buitenland, 3e Blad). Protest van Engeland, Vereenigde Staten en Frankrijk tegen de Japansche actie in Sjanghai. (Buitenland, 3e Blad). ZIE VOORTS EERSTE BLAD. LAATSTE BERICHTEN 1990 PIRITUS THEELICHTJE I Verbruik: slechts één vijfde cent per uur paw -MBUI) De naderende depressie in het Westen zal haar invloed ook over ons land doen gevoelen, zoodat bij toenemenden Weste lijken wind bewolking en regen kansen geleidelijk zullen toe nemen, waarbij de temperatuur waarschijnlijk: iets zal stijgen. Vanmiddag te half drie heeft de particulier secretaris van Prins Bernhard, jhr. Dedel, het volgende officieele commu niqué betreffende den toestand van den Prins verstrekt: Prins Bernhard zal voorloopig nog niet naar huis kunnen worden vervoerd. In den loop van den dag zijn de verschijn selen eenigszins verbeterd. De wonde in het gelaat is ge hecht en de toestand was hedenmiddag naar omstandig heden bevredigend. De gisteravond te Delft voort gezette 22ste partij om het wereld kampioenschap schaken is na 62 zetten door den wereldkampioen opgegeven. De stand van de match is nu 139 ten gunste van dr. Aljechin. Voor de analyse van deze 22ste lartij verwijzen wij naar het 3de Slad.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1