Teidsch Daqbh Eenzijdige wedstrijd tegen Luxemburg (4—0) hei Het spelverloop te Rotterdam Jaargang Maandag 29 November 1937 No. 49 Magnifiek spel onzer middenlinie HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Boer scoorde drie doelpunten Verkeersregeling zonder moeilijkheden Met rust was de stand 1-0 Belegering van het Luxem burgsche doel na de pauze. tbl&ii TELEFOON DIR.en ADMIN. 2900 RED. 1507 iimumiiiiiiiiiiiMiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiHiiMiiiimi illHIIIIItlllt (Van onzen redacteur). Luxemburg is geen tegenpartij voor onze nationale ploeg! In de onbeduidende eerste helft, waarin Smit aan Oranje de leiding gaf, wisten de roodgehemde gasten zich gisteren behoorlijk te handhaven, doch toen Holland na de pauze beter ingespeeld raakte en onze prachtig functioneerende halflinie de eigen speel- helft volkomen blokkeerde, werd het een belegering van het Luxemburgsche doel. Met drie fraaie goals zorgde De Boer toen voor een 40 overwinning, doch het zou gezien het legio aantal gemiste kansen even normaal geweest zijn indien de eindstand 7- of 80 geworden was Er zal een andere en sterkere tegenpartij tften komen om gelegenheid te geven Ie Sederlandsch elftal ln zijn nieuwe op- lelling op zijn werkelijke kracht te toet- |n, en dat geldt dan in het bijzonder oor den aanval, die naast goede kwali- |tilen ook vele tekortkomingen getoond Hit. Heel lang duurde het gisteren voor in het vijftal op elkaar Ingesteld bleek zijn, waardoor ons overwicht zich be- Jerkt heeft tot de tweede helft. En voor- melijk was dat toen nog te danken aan |i'. schitterende werk van de Feyenoord- kflinle, die iedere Luxemburgsche atta in in de kiem bedwong, en onafgebro ken onze voorhoede tot aanvallen noopte. De Feyenoord-halflinie op dreef. Hoe magnifiek waren die drie Rotter dammers op elkaar ingespeeld! Wat een homogeniteit, wat een technisch meesterschap en welk een sluitende combinatie! Het mag dan even geduurd hebben voordat Huppen aan zijn nieu we omgeving gewend was, maar toen bij over de eerste nervositeit heen was, speelde hij in uitstekenden vorm, gelijk in zijn beste dagen voor Feyenoord, hoezeer zijn spel dan ook aan routine nog winnen kan. Trouwens: deze halflinie domineerde dermate, dat zij zich niet naar de an deren hoefde richten, doch haar eigen methode aan de rest van het team op legde. In afwijking van het meer open systeem van voorheen zag men nu en dm ook het Feyenoord-spel: wat kort misschien en meermalen te veel in de breedte, maar zoo meesterlijk en zoo feperfectionneerd, dat het voor de luxemburgsche ploeg een hopelooze taak geweest moet zijn om daar tegen «P te tornen. linde eerste helft hebben de gasten zich ft inderdaad zeer prijzenswaardige ener- I' teweer gesteld en hun snelheid en ■roote geestdrift schiepen toen zelfs ge- Jaarlijke situaties voor het Hollandsche «1, waar Van Male (goed op dreef als Jl was) de situatie niettemin de baas kon ■i'ra, dank zij geringe schotvaardigheid rj Luxemburgsche voorhoede. Wat hij f-r na de pauze behalve in de eerste Fit minuten te doen heeft gehad, is rtwclijks vermelding waard. Caldenhove F onze halflinie waren toen onverbidde- Ijt en altijd maar weer zweefde de bal Pk de vijandelijke veste, waar de uitste le keeper zeer veel hield, maar toch F heel dankbaar mocht zijn dat tallooze piandsche attaques zoo onvoldoende af perkt werden! Voorhoede met perspectief. ijn we ontevreden over deze Holland- |-.c voorhoede? l.'otti niet. Zii was onvolmaakt, maar f-'j. slecht! L|* vergelijkingen gaat trekken met het K; Ju den kamp tegen Frankrijk moet Pmnen zijn door het frisschere initia- 'J 'n onzen aanval, door haar beweeg- c'ft karakter, door mooie perspectieven hu "taste verschiet IP zwakke punt 1 puni, was zonder twijfel Berg- Ejj °P de linksbuitenplaats. Terwijl hij lrJi ue riief fnolrio boaft hii 7.irb iv «j, u.e unKSDUitenpiaaus. iciwiji mj Kt,"'rust vrijwel faalde, heeft hij zich Kitl onverdienstelijk hersteld, maar Epn - ort aan balcontrole was opvallend tgS,2')n gebrek aan kennis van positie- Kr- «at gaven Van Heel en Smit hem IfejU Ue eerste helft den bal dikwijls en hoe teleurstellend was het hk.bon dat de Amsterdammer telkens 1 opzet niet begreep en daardoor te laat startte om de kans uit te buiten! Wels op den rechtervleugel was aanmerkelijk beter. Veel te weinig werd hij in den aan vang in het spel betrokken, doch toen daarin verbetering gekomen was, steeg te gelijkertijd de dreiging van onze aanval len. Met Van Spaendonck vormde hij een goeden rechtervleugel, die vele kansen schiep en herhaaldelijk door de Luxem burgsche defensie snelde. Jammer slechts dat Wels ook gisteren weer bewezen heeft zelf geen doelpunten te kunnen maken! Niet bij uitzondering, doch meermalen had hij scoringkansen (het karakter van de huidige spelopvatting brengt dat trouwens mee!), maar in dat opzicht heeft de Gor- cummer ongetwijfeld gefaald. Ging onze eerstvolgende kamp niet tegen België, zoo dat er niets geriskeerd mag worden, dan zouden wij gaarne eens een proef genomen zien met den Enschedé-speler Nagels, die reeds vroeger international was, en tegen woordig voortdurend geprezen wordt om zijn technisch en tactisch goede, zoowel als om zijn productieve, spel op den rechter vleugel. Iedere proef houdt echter de mo gelijkheid eener mislukking in, en met die Bakhuys onder de toeschouwers. Opnieuw is gisteren bewezen dat de be- langsteling voor voetbal te Rotterdam groo- ter is dan in de hoofdstad. Was het aantal bezoekers bij den wedstrijd in het Amster- damsche stadion tegen Frankrijk weinig meer dan 35.000. thans waren er in de Feijenoord-veste stellig twaalf a dertien duizend meer niettegenstaande de match tegen Luxemburg kwalitatief toch zeker niet hooger mocht worden aangeslagen dan die tegen de Fransche ploeg! Voor de ver keersregeling waren vrijwel dezelfde maat regelen genomen als indertijd bij Holland België, doch veel meer toeschouwers waren nu per trein gekomen, waardoor het aan tal auto's beduidend kleiner was dan den vorigen keer (mede doordat er 12 000 be zoekers minder waren) en het verkeer met het stadion zonder moeite onderhouden kon worden. Wijs geworden door de pijn lijke les van HollandBelgië waren wii zelf per brein gegaan en dat gaf heen en terug een prachtige verbinding, doch elders ver namen wij ook nergens van automobilisten eenige klacht betreffende langdurig opont. houd. niettegenstaande het tramverkeer gehandhaafd was gebleven. In het stadion heerschte op dezen mooien middag (bij den aanvang regende het enkele minuten, doch verder scheen voort durend de zon) een opgewekte stemming, die vooral na de pauzë tot uiting kwam toen Oranje een geregeld beleg sloeg voor het vijandelijke doel en langzaam maar zeker de score opgevoerd ward. Heel dui delijk bleek daarbij welk een machtig leger van Feijenoord-supporters op de tribunes zat. doch ook Smit. Caldenhove en De Boer hebben hun deel gekregen van het applaus waarmede men ditmaal bijzonder gul is geweest Ergens tussohen het publiek zat de speler, die zoo vele jaren achtereen de favoriet was van de tienduizenden rondom dit veld en van de tallooze anderen, die aan de radio Hollander's ooggetuige-verslag beluisterden! Bakhuys! Zaterdag was hij met zijn echtge- noote uit Metz naar Rotterdam over gekomen om den wedstrijd bij te wo nen en wat onwennig scheen hij zich nu in de pauze tusschen het publiek te bewegen. Naar de kleedkamers ging hii niet, wellicht had hij er ook geen toegang. Wel vormde hij echter een goed en blijkbaar ook zeer dankbaar en goed willend object voor eenige fotografen, die hem van alle zijden kiekten en op wier aanwijzingen hij, met zijn vrouw, zich in diverse houdingen tusschen de rondwandelende toeschouwers bewoog, gelijk een beroemd filmacteur, die weet d'at het „bii het vak hoort" Uit het publiek klonk geen applaus. Br waren teekenen van herkenning en er werd gefluisterd. En het was voel baar dat deze voetballer wei ontzaglijk veel van zijn populariteit heeft in geboet! VOETBAL: Nederland won met 40 van Luxemburg. De data vastgesteld van de wedstrijden tusschen de Zwaluwen en de Roode Duivels. KORFBAL: Fluks met 31 door Ons Eiber nest geslagen. GYMNASTIEK: Nederlandsche turn-kam- pioenschappen gewonnen door Kok en Mej. Peeman. SCHERMEN: Swaan won den „Zaal Gijs- berti - wisselbeker". SCHAKEN: De 22ste partij door Aljechin gewonnen (Derde Blad). wetenschap voor oogen zal de Keuze-Com missie zich voor de ontmoeting tegen de Belgen wel weer tot Wels richten, die ook ongetwijfeld capaciteiten bezit, en gisteren veelszins nuttig werk gedaan heeft. Van het middentrio der voorhoede ver- dienst allereerst Smit een pluim voor zijn zwoegen, voor zijn geweldige doorzetten en magnifiek spelinzicht, dat hem in vele moeilijke situaties als triumfator te voor schijn deed komen. Hij was minder dik wijls in de verdediging dan anders omdat het niet noodig was en dat gaf natuurlijk extra kracht aan ons aanvals-spel, waar bij Smit de kansen schiep en De Boer de meeste doelpunten scoorde! De K.F.C.'er viel aanvankelijk niet op. Terwijl juist Van Spaendonck de verwachtingen overtrof door zijn groo- te activiteit, kwam De Boer meerma len even te laat. Na een minuut of twintig evenwel begon onze jeugdige midvoor (hij is achttien jaar) over zijn zenuwen heen te komen. Hij nam meer aan het spel deel, stelde zich beter op, gebruikte zijn hersenen in moeilijke situaties, loste een prachtigen schui ver, en legde den grondslag voor het eerste doelpunt, dat door Smit ge scoord werd. Zonder de vergelijking met een Bakhuys te kunnen doorstaan, heeft hij verder veel goed werk ge daan. Hij is wat licht, doch toonde zich een zeer intelligent voetballer, wiens spel nog meer rijpen moet om tot volle Onder de goede leiding van den Dult- schen arbiter Weingartner stelden de ploe gen van Holland en Luxemburg zich gisteren op, nadat aanvoerder Bommertz aan zijn collega van Heel een rood-wit vaantje aan geboden had. De ploegen waren: NEDERLAND Van Male Punt Caldenhove Pauwe Huppen van Heel Wels v. Spaendonck De Boer Smit Bergman O Kemp Geib Libar Wantz Touba Fischer Bommertz Dumont Majerus Witry Hoscheid De gasten steken enthousiaster van wal dan onze landgenooten en naast het onvol doende plaatsen der geheele Hollandsche ploeg trekt direct het zwakke spel van linksbuiten Bergman de aandacht. Luxem burg is dan ook aanvankelijk het meest in den aanval, doch het eerste werkelijke ge vaar komt van de andere zijde als Van Spaendonck een mooie pass naar Smit geeft, wiens schuiver echter rakelings naast gaat. Als er een kwartier gespeeld is, begint onze halflinie zich te doen gelden en het is haar sterke steun, welke Smit in staat stelt een through-pass te geven, waarop van Spaen donck uitstekend doorloopt. Zijn harde schot is goed gericht, doch het wordt even mooi door den keeper bedwongen. De 'Luxemburgers verplaatsten het spel telkens snel naar ons doel en ondanks goed verde digen van Caldenhove ontstaan daar ge vaarlijke worstelingen, waarbij van Male nog al eens ingrijpen moet. In de 24ste minuut krijgt Kemp een sco- ringkans als hij Punt te vlug af is, doch zijn schot faalt en de bal komt in het zijnet. Direct neemt Oranje het leder mee en na keurig combinatiespel van De Boer en Smit komt het leer bij Bergman, die voorzet. Reeds denkt men Smit te zien doelpunten, doch onvervaard werpt Hoscheid zich voor zijn voeten en hij slaagt er in het gevaar te keeren! Nadat Touba dan van dichtbij naast geschoten heeft bij een Luxemburg- schen aanval en Hoscheid een magni- fieken schuiver van De Boer heeft ge stopt, maakt onze midvoor in de 29ste minuut het leder keurig vrij. Listig plaatst hij naar van Spaendonck, die weer doorgeeft naar den vrijloopenden Smi^. Een schijnbeweging van onzen linksbinneneen knalharde kogel laag bij den grond en Holland leidt met 10. Schuszbum. Opnieuw attaqueeren de Luxemburgers en zij krijgen toch werkelijk wel eenige kansen. Schuszbum", roepen telkens onze Luxemburgsche perscollega.'s in koor, maar de „bum" is altijd weer een teleurstelling, want schotvaardig zijn de roodhemden in geenen deele! En inmiddels wordt ons aanvalsspel be weeglijker en verrassender. Hoscheid krijgt het steeds drukker, vooral nu ook Wels meer in het spel betrokken wordt en een doelpunt schijnt in de lucht te hangen. Wij meenen het al te zien als Bergman vrij voor den keeper staat, maar onberaden en slecht gericht is zijn schot, terwijl Majerus even later den door Smit ingeschoten bal van de doellijn trapt als Hoscheid al gepas seerd is. Nog blijven doelpunten uit, maar men voelt dat Holland winnen zal! En van dat idee is men ook niet af te brengen als de Luxemburgers na de her vatting ons doel vinnig bestoken, v. Male heeft er prachtig het oog in en gesteund door Caldenhove houdt hij stand totdat de middenlinie het spel te verplaatsen weet. Ja, die halflinie Van voet tot voet gaat de bal en geen tegenstander komt er aan te pas. Soms zou een verre bal naar voren nuttiger, althans logischer, geleken hebben, maar wat een deprimeerenden invloed moet een dergelijke suprematie ontwikkelen op de tegenpartij, die er volmaakt door uit positie gespeeld wordt! Het bombardement. In de zevende minuut begint het offen sief. Op ouderwetsche wijze brengt Smit den bal naar voren, waar De Boer goed opge steld staat, doch over de lat schiet. Dan krijgt Bergman een kans een bijna niet te missen kans! maar de bal komt in het zijnet. En bijna op de doellijn werkt ver volgens Van Spaendonck het leder nog naast de goal! Terug is de bal alweer. Een worsteling ontstaat.... het doel is open.... De Boer tikt het leder langs den verkeerden kant van den paal Niets komt er bijna meer voorbij den langen Kuppen en zijn clubgenooten Van Heel en Pauwe Wij zien Smit over de lat koppen uit een corner van Wels (bij welke worsteling Maje rus gekwetst wordt), wij zien een schot van Van Spaendonck gevangen, wij zien feitelijk één voortdurend bombardement van het Luxemburgsche doel, dat echter dichtge spijkerd schijnt te zijn. Eindelijk, na 20 minuten, zet Wels den bal in een boogje voor de goal en het is De Boer. die ineens opvangt en magnifiek in schiet, onhoudbaar voor den keeper, 20. Holland is dadelijk terug en Luxemburg dankt het aan den doelman dat het geen 30 wordt als hij zich energiek in het ge drang waagt en den bal als het ware van den schoen van Bergman weggrijpt! Bij een volgende attaque van Oranje komt Hoscheid in botsing met De Boer, maar hij kan na eenig oponthoud gelukkig door spelen. Ruim een half uur is Inmiddels verstre ken en Holland blijft veel sterker. Dan krijgt Smit den bal. Hij dribbelt langs eenige te genstanders, en plaatst dan naar De Boer, die opnieuw ineens opvangt en scoort, 30. Nog geen minuut later mist Smit op slechts een meter voor het doel een lagen voorzet van Bergman, waarna Van Spaendonck zoo slecht inschiet, dat de keener een vrijwel zeker doelount voorkomen kan. De enkele individueele pogingen der Luxemburgsche voorhoede-soelers hebben geenerlei resultaat. Wel heeft Majerus een kans. maar Van Male redt door uitloopen en als de bal weer naar onzen aanval gaat onderschept De Beer een pass van Pauwe om metéén onhoudbaar nummer vier langs Hoscheid te jagen, 40. Met Oranje in het offensief komt zoo het einde van dezen na de pauze zeer eenzijdigen wedstrijd. ontwikkeling te komen. In iéder geval voelde men nu dat Holland weer een aanvalsleider had, een midvoor, die bij al zijn tekortkomingen ook vele ver diensten had en door drie keurige doel punten bewees dat hij schieten kan! Men mag aan een debuut geen al te hooge eischen stellen in het algemeen, maar ook als men dat doet zal men erkennen moeten dat de keuze-com missie dezen midvoor den volgenden keer niet passeeren mag. Er is een weinig vooruitziende geest voor noodig om te voorspellen dat tegen België de voorhoede van gisteren gehand haafd zal blijven, met uitzondering van Bergman, in wiens plaats wij Mijnders zien terugkeeren. De D.F.C.'er heeft zich in den wedstrijd te Rouen bijzonder onder scheiden en nu de Blauw Witter beneden de eischen gebleven is, lijkt het billijk aan Mijnders weer een kans te geven, temeer omdat plankenkoorts hem vreemd zal zijn. Naast de halflinie, die wij sterker ach ten dan wij ln jaren gehad hebben, zijn ook Caldenhove en Van Male van herkie zing verzekerd. Caldenhove was de rood witte Luxemburgers geheel en al de baas, terwijl Van Male's spel al evenzeer den indruk gaf van rust en volmaakte veilig heid. In den vorm van gisteren was de Feyenoord-keeper pertinent beter dan Halle! Heel zwak, helaas, was rechtsback Punt. Hoe de keuze-commissie, bij zooveel ma teriaal, tot deze opstelling gekomen is, mag feitelijk toch wel een raadsel heeten! Tegen de matige Luxemburgsche ploeg kon het ditmaal niet veel kwaad, maar wat een noodlottige gevolgen zou zijn verkie zing gehad hebben tegen een elftal als van de BelgenEvenals Bergman miste hij de noodige techniek. Hij voelde het spel onvoldoende aan, greep daardoor her haaldelijk verkeerd in en plaatste ontac tisch. Het was goed dat hij naast zich een Caldenhove had, die een klasse boven hem en de tegenstanders uitstak....! De koe en de haas. Luxemburg is den strijd ingegaan met het plan de huid zoo duur mogelijk te verkoopen en onder de leus „dat men nooit weten kan hoe een koe een haas vangt". Toen de Oranje-ploeg heel matig startte, vatten de gasten extra moed en zij waren nog vol enthousiasme toen de pauze aanbrak met een 10 achterstand. Luxemburgsche collega's (er waren er een tiental) verzekerden ons dat hun ploeg in die eerste helft de verwachtingen overtrof fen had. doch evenzeer: dat Holland er aanzienlijk beneden gebleven was! Dat het ééne een gevolg was van het andere, werd na de hervatting al dra bewezen. Even trokken de gasten nog vinnig van leer en Van Male heeft in die eerste vijf minuten een paar felle schuivers moeten stoppen, maar toen vonden Kuppen en zijn club genooten het welletjes. Tegen dit sluitende combineeren liep bijna iedere Luxemburg sche aanval te pletter en van toen af aan werd het een voortdurende belegering van het doel der gasten, dat door Fortuna be schermd scheen te worden. Drie doelpun ten scoorde De Boer en die waren heel mooi, maar véél en véél vaker telde men reeds een goal als de bal vrijwel voor het het intrappen was en onze voorhoede op het beslissende moment nog juist dat klei ne tikje aan capaciteiten tekort kwam, dat aan den bal de juiste richting en de noo dige vaart had moeten geven om den kee per te passeeren.... Tegenslag voor Luxemburg. Een ding mag men intusschen niet ver geten: de Luxemburgers hebben pech ge had! Er was een kwartier na de pauze verstreken toen linksback Majerus (een uitstekend speler, evenals trouwens zijn partner Witry) na een botsing bleef lig gen. Hij had kramp of een verwonding, hoe dan ook. En waar de defensie onder geen beding verzwakt mocht worden, om dat Holland immers veel sterker was. werd de ploeg omgezet. Majerus ging linksbin nen, Geib rechtshalf en Dumont links back. Maar ook dat lukte niet en weder-

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13