STADSNIEUWS Vreeselijk ongeluk in Limburg Natuurlijk fc jaargang DONDERDAG 25 NOVEMBER 1937 No. 23825 OEJROOj HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt Drie der vier inzittenden verdronken komt het geschenk van Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. t Postcheque.' en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waaj- agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.13 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.89 per 3 mndj |De „Sportfondsen" kan de „Overdekte" niet overnemen. Mr. Bierenbroodspot overweegt bouw van open bad. In ons Blad van Vrijdag J.l. is door ons gemeld dat er, door bemiddeling van den teer Broekman, uit Amsterdam, contact komen was tusschen de N.V. De Over bite en de N.V. De Sportfondsen en wij lebben toen medegedeeld dat er bespre- iDgen zouden worden gehouden betref- «ende samenwerking tusschen genoemde lennootschappen. Dat bericht heeft dien- ïlfden avond een onderwerp van behan- ieling uitgemaakt op de vergadering der .ontevreden spaarders", die in een motie ran oordeel daarover hebben neergelegd, [bans heeft de heer Koster ons verzocht e willen melden, zulks ln verband met nopende geruchten, dat er geen sprake zal iin van verkoop van het overdekte Leid- che bad aan de N.V. De Sportfondsen eienmln als van het overnemen van aan- ieelen ln deze onderneming door de Sport- endsen. Uit andere bron vernemen wij intusschen ht de besprekingen der „specifiek Leid- che belangen", waarvan melding werd ge laakt in het berichtje betreffende een bandag te Amsterdam gehouden verga- lering tusschen de heeren Koster en Bie- enbroodspot. den bouw van een open bad lier ter stede tot onderwerp zullen heb- en. Zoowel de heer Koster als de heer tierenbroodspot willen een dergelijk bad ouwen (laatstgenoemde, hoewel hij daarbij itldelijk handelt ln strijd met den opzet er Leidsche Sportfondsen-actie, welke im- ieis de totstandkoming van een overdekt ad beoogde!) en wij meenen te weten dat maar gestreefd wordt zoodanige overeen- temming te bereiken, dat de Sportfondsen hier bouwen kan, terwijl de heer Koster ran zijn plannen afziet! O.L. SCHOOL HAVERSTRAAT. Ouderavond. In het gymnastieklokaal van de openbare ;ere school aan de Haverstraat, werd gis- vond wederom een ouderavond gehou- Jüct wnd. hoofd der school, de heer W. Jtro, heette alle aanwezigen, in het bijzon- fr den heer Harting, voorzitter van den htralen Ouderaad, en het hoofd der be- Isarschool welkom. [Hartelijke woorden van dank werden ssproken tot het Mondaccordeongezel- Eiiap van de Ned. Vereen, van Fabrieks- [foeiders. D.O.B.. welk gezelschap welwil- iad de taak op zich genomen had, den Nnd voor een groot deel te vullen. I Daarna sprak de voorzitter van de Ouder- pmmissle, de heer P. Kruit, een kort woord, prarin hij de ouders opwekte de kinderen Platen sparen, opdat een reisje, zooals dit (ju gemaakt is door de kinderen van de Fdde en zesde klasse elk jaar kan worden [[maakt. Ook riep hij de medewerking van hï' ouders in om het openbaar onderwijs 'steunen in samenwerking met commissie personeel. Daarna was weer de beurt aan peUrkest, dat onder leiding van den heer s op uitnemende wijze verschillende pummers ten beste gaf. J Vervolgens werd overgegaan tot de ver- iliehng van twee leden der Oudercommissie. Het aftredende lid. de heer Kruit, werd Ihttgroote meerderheid herkozen, terwijl ln P' plaats van Mevr. de Vos. die niet her- Itebaar was, mevr. Van der Vlist benoemd i;"t Het scheldende lid, mevr. de Vos, p'rd door den voorzitter hartelijk dank ge- Vcht. In de pauze werd in de lokalen het werk |w leerlingen bezichtigd, terwijl vele ouders 1 februik maakten van de gelegenheid om "et hun kinderen te spreken. Het gedeelte na de pauze werd geheel ge teld door D.O.B., waarna de voorzitter, met leenwoord van dank aan allen, die op dezen !t°nd hun medewerking hadden verleend, ■noot. MILITARIA. Aan den Sergeant le klasse H. C. de "lend van het 4de Reg. Inf. is met in- I van 29 Nov. a.s. het onderscheidings- 1 pen van 24 Jaren trouwen dienst toege- IdÏ machtiging van den Minister van I jj'pie zijn thans voor 6 maanden vrij- ™S onder de wapenen gekomen bij het Inf' de dpl' sergeanten J. C. Olie- Heyer. reiers, A. J. N. tiet, J. ae ia rue, Blegstraaten, J. Kuyvenhoven en G. Ned. Ver. „Eerste Hulp bij Ongelukken". Viering van het eerste lustrum der Lcidscbc afdeeling. Burgemeester biedt een vaandel aan. De afdeeling Leiden der Nederlandsche Vereeniging E.H.B.O. heeft gisteren haar eerste lustrum gevierd met een receptie en een feestavond en zij zal deze viering Zater dag besluiten met nationale wedstrijden in de Stadsgehoorzaal. De receptie. De receptie werd gistermiddag gehouden in de bovenzaal van de sociëteit „Amicitia", waar het voltallige bestuur met een tweetal der docenten aanwezig was om de geluk- wenschen in ontvangst te nemen. Rond de bestuurstafel prijkte een aantal bloemstuk ken, door bevriende vereenigingen aange boden. De eerste felicitaties werden aangeboden door den voorzitter van de Lustrum-com missie, den heer C. van Muyen namens deze Commissie. Met eenige hartelijke woorden huldigde spr. de bestuursleden voor hun werk in de Vereeniging, waarna hij allen bestuursleden en ook den docenten een be- stuurspenning aanbood. De voorzitter der afdeeling, de heer J. L. Questroo sprak eenige woorden van dank en bracht ook hulde aan de Lustrum-commissie voor haar omvangrijk werk van de laatste maanden. Onder degenen, die daarna hun geluk- wenschen kwamen aanbieden bevonden zich: de rector-magnificus der Leidsche Universiteit, prof. dr. J. A. J. Barge, de secretaris van curatoren der Universiteit, mr. P. J. Idenburg, de directeur van het Academisch Ziekenhuis, voorzitter der plaatselijke afdeeling van het Roode Kruis, dr. H. H. Maas en de penningmeester dezer Vereeniging, de heer E H. Moens, de com missaris van politie, de heer R. J. Meyer, de inspecteur van politie, de heer K. W. Wijk, de voorzitter der Vereeniging „Koninginne dag", ir. P. C. Lindenbergh. de voorzitter der 3 October-Vereeniging, de heer W. v. d. Laan, de voorzitter en de secretaris van de Eerste Leidsche E.H.B.O.-brigade. Dr. Renaud en de heer Steenhuizen, het colle gium van het Leidsch Studentencorps, de directeur van den Gemeentelijken Genees kundigen dienst, dr. M. D Horst, de docto ren Liezenberg, Navis, Belgraver. Ruwhaak en vele anderen. De feestavond. De feestavond, welke in den foyer van de Stadsgehoorzaal werd gehouden voor leden en genoodigden, droeg een uiterst gezellig karakter. Maar voordat men zich geheel aan de vroolijkheld overgaf, hadden enkele plechtigheden plaats. De avond werd geopend door den voor zitter der lustrum-commissie, den heer C. van Muyen, die tot alle aanwezigen een hartelijk welkom sprak, in het bijzonder tot den burgemeester, mr A. v. d. Sande Bakhuyzen. tot de vertegenwoordigers der 3 October Vereeniging en van de Vereeni ging „Koninginnedag", alsmede tot de le den van het Collegium van het L.S.C. Spr. bracht dank aan de autoriteiten, die zoo bereidwillig waren in het eere comité zitting te nemen en aan de prakti- seerende artsen, die het aanbieden van een vaandel hebben mogelijk gemaakt. Spr. wees er voorts op, dat in de afgeloopen vijf jaren en dat mag toch gevierd worden het fundament is gelegd voor een goede Eerste Hulp bij ongelukken. In het bijzon der bracht spr. daarvoor hulde aan de do centen aan wie de Vereeniging zooveel te danken heeft. Vervolgens had door den burgemeester, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen de aanbie ding van het vaandel plaats. De burgemeester verheugde zich er over. dat de Vereeniging in zoo ruime mate de sympathie gewonnen heeft Ook het ge meentebestuur geeft op dezen avond gaarne uiting aan zi.in waardeering voor het werk der Vereeniging. Spr. herinnerde er aan dat het indertijd nu wijlen t>rof. Zaai.ier was, die het werk der E.H.B.O. krachtig propageerde. Daaraan is deze Ver eeniging te danken. Spr. wees er voorts op, dat het werk, door de afdeeling verricht, veel opoffering eischt van tijd en moeite. Wii mogen het wel bijzonder op prijs stel len. Met enkele hartelijke woorden over handigde spr. daarna het vaandel. Moge het nog lang zwaaien over een gToot aan tal welgezinde en trouwe leden. De voorzitter der afdeeling, de heer J. L. Questroo aanvaardde het vaandel met woorden van hartelijken dank en de ver zekering. dat de Vereeniging ook in de toekomst haar plicht zal doen. De heer van Muyen bood vervolgens het bestuur een enveloppe met inhoud aan, bijeengebracht door een collecte en een bazaar en bestemd om het materiaal uit te breiden. Ook daarvoor zegde de heer Questroo hartelijk dank. Hij bracht hulde aan de Lustrum-commissie voor haar werk en hul digde vervolgens de docenten, speciaal de heeren Liezenberg en Navis, wlen hij als souvenir een zilveren sigarettenkoker met het E.H.B.O.-embleem aanbood. Spr. deelde vervolgens mede, dat alle leden een draag- medaille zullen ontvangen. Ook de echtge- Personenauto bij Nederweert te water gereden. Gisteravond tegen zes uur beeft zich even voor de Hoogbrug te Nederweert in Limburg een ernstig auto-ongeluk voorgedaan, waarbij drie personen het leven verloren. Het zijn de rector van de landbouwhuishoudschool te Poster- holt de heer F. H. Wevers, pastoor P. J. de Fauwe uit Leveroy en het lid van de Provinciale Staten van Lim burg. de heer P. J. Kesscls uit Heyt- huizen. De vierde inzittende, de heer Derks, eveneens uit Heythuizen, werd gered. Het gezelschap kwam van een ver gadering van jonge boeren te Weert en was op weg naar Leveroy. Rector We vers zat aan het stuur. Na de bocht, welke de weg met de er naast loopende Zuid Willemsvaart achter Nederweert maakt, te hebben genomen, heeft de bestuurder, misschien in de meening, dat hij reeds zoover was gevorderd, dat hij rechts af kon slaan, om in de richting Heythuizen te rijden, het stuur krachtig naar rechts omgegooid, met het gevolg, dat de wagen van den meer dan zeven meter hoogen walkant de Zuid Willemsvaart inreed. Op het geschreeuw van de inzitten den kwamen verschillende dorpsbewo ners toegesneld. Luttele minuten later was ook een agent van jsSHSe, die ge waarschuwd was, ter plaatse De politieman begaf zich onmiddel lijk te water. Inmiddels hadden de in zittenden van de auto kans gezien het portier te openen en uit den wagen te klimmen. Alleen de heer Derks was de zwemkunst machtig. Hij zwom naar den kant en werd met behulp van een touw opgehaald. De andere drenkelingen zijn, nog vóórdat de agent van politie hen had bereikt, verdronken. De slachtoffers werden door den sterken stroom, welke op dat oogen- blik in het kanaal stond, meegesleurd. Personen, die in roeibootjes te hulp waren gekomen, vonden de drie slacht offers op grooten afstand van elkaar. Zij brachten de drenkelingen aan boord en voeren er ijlings mee naar den wal. Gedurende anderhalf uur hebben daar dokter Van der Wouw uit Neder weert en een geneesheer van het St. Jansziekenhuis te Weert met een ver pleegster, kunstmatige ademhaling toegepast, waarbij ook nog van een zuurstof-apparaat gebruik werd ge maakt. Dit alles heeft echter niet mogen baten. Kapelaan P. Geraets verleende gees telijken bijstand en diende de slacht offers het H. Oliesel toe. De lijken zijn per ziekenauto naar het St. Jans ziekenhuis te Weert over gebracht. De heer Derks, die zeer overstuur was, werd bij omwonenden binnenge bracht. waar men hem van droge klee- ren heeft voorzien en onmiddellijk onder de wol heeft gestopt. Gisteravond om halftwaalf is de auto met een takel uit het water ge licht. De remmen van den wagen zaten vast, zoodat men vermoedt, dat de bestuurder op het laatste oogenblik nog getracht heeft het ongeluk door krachtig remmen te vermijden. DONKERSTEEG 1, TELEFOON 706 Gratis: Luxe verpakking. 1130 (Inges. Med.) noote van den commissaris van materiaal, mevr. Bey, zal voor haar onvermoeibare hulp en steun zulk een medaille ontvangen. De heer van Muyen huldigde met bloe men de dames, die bij het organiseeren van den bazaar de helpende hand hebben ge boden. Tenslotte deed de voorzitter de verheu gende mededeeling dat Prinses Juliana voor de Zaterdag te houden nationale wed strijden een medaille met Haar beeltenis heeft beschikbaar gesteld. Deze mededee ling werd met veel applaus ontvangen en besloten werd een telegram van eerbiedigen dank aan H.K.H. die Beschermvrouwe der Vereeniging is, te zenden. Daarna werd het Wilhelmus gezongen. Toen was het woord aan de vroolijkheid en de gezelligheid. Daarbij gingen voor „The Melody Makers" onder leiding van den heer G. Hofenk en het duo Jack Funny en Dory Schrama, terwijl mej. N. Klaren- bosch zeer verdienstelijk enkele zangnum mers ten beste gaf. Een dansje besloot het geslaagde feest. HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND. Vereenigde Vergadering. In de gisteren gehouden Vereenigde Ver gadering van het hoogheemraad van Rijn land werd mededeeling gedaan van de goedkeuring door Ged. Staten van Zuid en Noord-Holland van de rekening van Rijnland over 1936 en van de totstandko ming van een wijziging van Rijnland's Reglement ter uitvoering van het Capitu- lantenreglement 1935. Verder werd meegedeeld, dat bij open bare inschrijving het koopen en sloopen van de machinerieën van het buiten ge bruik gestelde stoomgemaal van Rijnland te Gouda is gegund aan Frank Rijsdijk's Industrieele Ondernemingen N.V. te Hen- drik-Ido-Ambacht voor f 9756. Tot lid der financieel? commissie werd benoemd de heer E. J. Speelman te Sas- senheim, die tevens als lid der commissie voor het gaarderboek werd herbenoemd. Besloten werd tot onderhandsche verlen ging van eenige afioopende huurovereen komsten: tot onderhandsche verpachting van de doorvaartrechten aan 's Molenaars- brug voor het jaar 1938 aan P. J. van Zejjl; tot vermindering van de pachtsom voor Celia's hoeve (Wierikkerdijklanden) over 1937 en tot het tezamen met de hoog heemraadschappen Delfland en Schieland opnieuw verpachten van deze boerderij aan den bestaanden huurder voor den tijd van twee jaren. Verder werd besloten tot het sluiten van een nieuw contract tot afzanding van een deel van perceel 14 der Katwijksche lan den met de N.V. Leidsche Zand- en Grond- Mij. v.h. J. M. Samson te Leiden; tot ont binding van het met Gebrs. Koolmoes te Leiderdorp gesloten contract tot afzanding van perceel 11 dier landen en tot verlen ging van het met J. Boesaard te Katwijk aan Zee gesloten afzandingscontract voor perceel 13 dier landen. Aan het dagelij ksch bestuur werd mach tiging verleend tot onderhandsche verhu ring van twee perceelen gras- en rietgewas van den Spaarndamschen dijk en tot het opzeggen van het met de eigenaren der Verdolven landen (bij Spaarndam) geslo ten bemalingscontract. Een herziening werd gebracht in het honorarium van den werktuigkundigen adviseur van Rijnland, ir. L Monhemius. De vergadering hechtte haar goedkeu ring aan de door het dagelij ksch bestuur genomen maatregelen ter vereenvoudiging van de zijpenschouw; deze brengt mee, dat aan de schouwraden, voorzoover niet tech- nisch-ambtenaren en de schouwboden met ingang van 1 Februari 1938 eervol ontslag als zoodanig is verleend, waarmede thans reeds een jaarlijksche besparing van f 445 wordt verkregen. Daarna werd besloten tot het verleenen van een bijdrage van ten hoogste f. 500 aan den noodlijdenden polder Brcekvelden en Vettenbroek in de kosten, welke voor rekening van dien polder komen, wanneer de ringdijk des polders wordt verhoogd en wel onder voorwaarde, dat Rijk en Pro vincie een gelijke bijdrage verleenen. In dien zin hebben Ged. Staten van Zuid- Holland reeds een voorstel aan de Staten gedaan. Men rekent daarbij op een subsidie van 100%. in de arbeidsloonen Ten slotte werd in openbare zitting over gegaan tot de behandeling van de begroo ting voor het jaar 1938. Deze werd vast gesteld voor den gewonen dienst met een totaal in ontvangsten en uitgaven van f. 445739.407i, en voor den buitengewonen dienst met een totaal in ontvangsten en uitgaven van f. 990068. Het bundergeld voor 1938 werd wederom op f. 2.75 per H.A. be paald. het minimum der in te vorderen aanslagen op 30 cent. gelijk staande met een oppervlakte van 11 Are in den vollen omslag. Aan het bestuur werd machtiging ver leend tot het zoo noodig opnemen van kas geld in het dienstjaar 1938 tot een maxi mum van f. 300.000. m BINNENLAND. Minister Patijn over de begrooting var* buitenlandsche zaken. (3e Blad). Slapen onze exporteurs?; een beschouwing van onzen financieelen medewerker. (3e Blad). De spaarregeling van minister Romme; het aantal spaarders stijgt. (3e Blad). Nota van wijziging inzake de aanhangige crisis-invoerwet. (3e Blad). Een spoorwegcrediet aan Frankrijk?; vra gen van den heer Pollema. (Binnen land, 3e Blad)*. Installatie der commissie inzake het ze vende leerjaar. (Kerk en School, 4e Blad). Ons Parlementair Overzicht. (3e Blad), j BUITENLAND. De negen-mogendheden-conferentie te Brussel verdaagd. Geen enkel resul taat bereikt. (4e Blad). Chamberlain over de reis van lord Hali fax en verdere commentaren, (le BI.). Cordell Hull over het Engelsch-Ameri- kaansche handelsverdrag. (Buitenland, le Blad). De eerste verjaardag van het anti-Komin ternpact. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. 1690 SPIRITUS voor aanmaken van haarden. (Houtskool I gedrenkt in spiritus) Ideaal middel. (Ingez. Med.) de algemeene toestand duidt op doordringen van den depressie invloed naar onze omgeving met toenemende kans op Westelijken wind en regen. Naar wij vernemen was bij de aanbe- ding der elect. :he in'staliat e voor de uit breiding van dc Rijksuniversiteit (Aca demie-gebouw i alhier de laagste inschrijver de N.V, Iemco, Nieuwe Rijn 32 alhier voor een bedrag van f. 5800.—. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK „REUVENS". De Openbare Leeszaal en eibliotheek Reuvens" hield gistermiddag in haar ge bouw aan de Breestraat de gebruikelijke najaarvegaderins De voorz.tter. dr. A. A. van Rijnbach opende de bijeenkomst en gaf vervolgens het woord aan de secreta resse. mej dr. J. H van Lessen tot het voorlezen der notulen van de Maart-ver gadering welke onveranderd werden goed- ^ekeutd De penningmeester, de heer B W. de Waal legde vervolgens de begrooting voor het jaar 1938 over. sluitende in ontvangsten en uitgaven tot een bedrag van f. 15.957 met een geraamd tekort van f 854.45. De voorzitter gaf een toelichting od de diverse posten en merkte op. dat de financieele toestand gelukkig niet zoo ongunstig is als het geraamde tekort doet veronderstellen. Echter is het onverstandig om het kapitaal aan te spreken De begrooting werd con form vastgesteld. De periodiek-aftredende bestuursleden, de heeren dr. I. M v. d. Vlerk B W. de Waal, N J Swierstra P. A Hibma en dr A A. van Rijnbach werden oo voorstel van dr. J E Kroon bij acclamatie herbenoemd. Bij de rondvraag vroeg de heer Salomons in de leeszaal ook eenige Indische tijd schriften ter inzage te leggen. Hierna volgde sluiting.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1