BINNENLAND De regeering over het werkloosheidssubsidiefonds LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 23 November 1937 Derde Blad No. 23823 De negen-mogendhedenconferentïe wordt een echec Instantine 78ste Jaargang J Sommige leden juichten het openen van |tf mogelijkheid, openbare lichamen met verordenende bevoegdheid voor bedrijf en ™oep in te stellen, toe, doch zij .achtten rat thans daartoe gedane voorstel slechts wr'uiterst schuchtere schrede op den weg heen. Groote verwachtingen omtrent de ontwikkeling van instellingen als de be itelde koesterden zij niet, omdat huns in tens bij de regeering in dezen al te zeer de tot de daad ontbreekt. De Japansche opmarsch naar Nanking I'- Toekenning van bijzondere bijdragen SPREEKCEL f De Grondwetsherziening. Oordeel der Eerste Kamer. Volgens het voorloopig verslag der Eer- ste Kamer over de wetsontwerpen tot het brengen van veranderingen in de grondwet jaren sommige leden van oordeel, dat de thans aanhangige voorstellen tot grond- jetsherziening niet getuigen van een juist staatkundig inzicht bij de regeering, die het Initiatief er toe had genomen. In de voorstellen, zooals zij thans daar liggen, is volgens deze leden, niet veel gele gen, dat zoodanige wijziging nog wettigt. Deze leden betuigden hun instemming met de beslissingen van de Tweede Kamer, waarbij de twee wetsontwerpen, welke naar hun ernstige overtuiging mede een aantas ting van de rechten der volksvertegenwoor diging inhielden, waren verworpen. Vele leden konden zich met de hierboven weergegeven opmerkingen niet vereenigen. Zij ontkenden niet, dat de resultaten van it ten vorigen jare ondernomen grondwets herziening veel geringer zullen zijn dan aanvankelijk de verwachting was. Verant woordelijk daarvoor zijn evenwel niet de leden, die de herziening hebben bevorderd, doch veeleer zij, die medewerkten tot de verwerping van een zeer voornaam deel der voorstellen. Deze leden achtten den oor- spronkelijken opzet der regeering alleszins gemotiveerd en hetgeen daarvan na de ver werping van de beide reeds genoemde ont werpen is overgebleven volstrekt niet van ioo geringe beteekenis. Ten zeerste betreur den zij echter, dat voorstanders van de par lementaire democratie zich geroepen heb ben gevoeld, te zamen met dezulken, die naar vernietiging van het parlementaire stelsel streven, de totstandkoming te ver ijdelen van bepalingen, strekkende tot handhaving van de waardigheid van het parlement. Verscheidene leden konden zich, na de heide afwijzende vota, door de Tweede Kamer uitgebracht met welker vota zij rerklaarden ten volle in te stemmen vol komen vereenigen met de wetsontwerpen rooals zij thans daar liggen. Enkele leden spraken hun leedwezen er over uit, dat hun voorstel om de benoeming van staatssecretarissen mogelijk te maken niet in het derde wetsontwerp was opgeno men, vermits waarschijnlijk dan en tot veler voldoening bedoeld instituut in de wijziging zou zijn betrokken, terwijl her thans, als gevolg van de plaatsing in het roogenaamde verzamelontwerp is afgewe- zsn. Intusschen waren deze leden van mee- ning. dat ook zonder dat de grondwet er melding van maakt, het staatssecretaris schap kan worden ingevoerd. Algemeen verklaarde men zich met dit wetsontwerp betreffende het Inkomen der Kroon te kunnen vereenigen. Verscheidene leden namen het afdeelings- londerzoek van het ontwerp inzake de scha- |dtloosstelling en het pensioen van de leden der Tweede Kamer te baat om critiek uit te [tienen op de uitdrukking „schadeloosstel- ping". Onjuist achtten zij ook, dat een lid daarvan het volle bedrag zou ontvangen, al iou hij slechts één vergadering bijwonen. Deze leden betoogden, dat te zijner tijd een regeling tot stand moest komen, volgens Idewelke een bedrag worde toegekend per pijgewoonde vergadering. Sommige leden juichten toe, dat to onze pondwet staat te worden opgenomen de Mogelijkheid, dat in bijzondere gevallen be taalde daarvoor in aanmerking komende personen tot minister zullen kunnen worden knoemd zonder belast te zijn met de lei van een departement van algemeen testuur. I Benige andere leden achtten die mogelijk- Iteid slechts aanvaardbaar voor eenen voor later van den raad van ministers. Bij uit breiding van het tostituut der ministers [ader portefeuille dreigt ook ten onzent de (roering van de in den vreemde heer- pende practijk, naar welke als concessie In bepaalde politieke groepen, vooraan- faande figuren uit die partijen als minister tender portefeuille in een kabinet worden teenomen, hetgeen de hier aan het woord Jtjnde leden niet oirbaar achtten. [De leden, het eerst aan het woord, ver- fliarden dit standpunt niet te deelen. [Sommige leden verklaarden hun stem aan rat wetsontwerp betreffende het kiesrecht '«zullen geven, zij het niet zonder aarze- fhg. Zij spraken de hoop uit, dat de rege ls, eerlang bij de wet te geven, hen niet "u teleurstellen in hun verwachting, dat „evenredige vertegenwoordiging binnen Koor de wet te stellen grenzen" niet zal lei- [fe tot belangrijke afwijkingen van het be- f-aande kiesstelsel. 1 Enkele andere leden betoogden, tegen- pnder te zijn van een volksvertegenwoor- ?6'ng op den huidigen grondslag. Niette min waren zij evenzeer gekant tegen de [ontworpen grondwetswijziging .omdat aldus pin de twee grootste partijen de gelegen- raid wordt geboden om de kieswet zoodanig veranderen, dat afgevaardigden van an dere partijen van kiesbaarheid kunnen torden uitgesloten. NIEUW EERSTE-KAMERLID. - Inde vacature ds van Duyl (NSB.) peeft het Centraal Stembureau gisteren «noenid verklaard tot lid der Eerste Kamer 1 11 heer W. de Rijke te Haarlem Ontwerp-Dienstplichtwet en zijn sociale gevolgen. De besturen van de zes nationale katho lieke standsorganisaties, t.w. de Alg. Kath. Werkgeversvereniging, het R.-K. Werklie denverbond, de Kath. Boeren- en Tuin- dersbond, de Ned. R.K. Middenstandsbond, de R.-K. Standsorganisatie voor den Werk- nemenden Middenstand en de St. Adel- bertsvereeniging, samenwerkend in de Na tionale Contact-Commissie, hebben zich beraden over het ingediende ontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet. Met voorbijgaan van de politieke en mi litair-technische zijde van het vraagstuk, hebben de besturen hun aandacht gewijd aan de sociale gevolgen, die een even- tueele aanneming van het aanhangige wetsontwerp doen verwachten. Twee van die gevolgen hebben hen daar bij verontrust, t.w.: a> de verzwaring van de persoonlijke en geldelijke lasten van het groote gezin; b) het ontslag van dienstplichtige werk nemers uit hun betrekking, juist tenge volge van het treden In militairen dienst. Met betrekking tot het eerstvermelde sociale gevolg wenschen voornoemde be sturen vast te stellen, dat zoowel de uit breiding van het contingent, als de ver lenging van den eerste oefentijd en de af schaffing van den broederdienst verreweg de zwaarste zoowel persoonlijke als gelde lijke offers vragen van de groote gezinnen. In dit verband spreken die besturen als hun overtuiging uit. dat krachtens de ver- deelende rechtvaardigheid op de Overheid de zedelijke plicht rust, de evenbedoelde bijzondere lasten van het groote gezin, in cenigerlei vorm (gemitigeerde broeder- dienst, weerbelasttog, enz. i op billijke wijze en in redelijke mate te verlichten. Ten aanzien van het tweede sociale ge volg zijn genoemde besturen van oordeel, dat als in hooge mate „onmaatschappe lijk" en „onvaderlandlievend" moet wor den gebrandmerkt het optreden van werk gevers, die in verband met het vervullen van den militairen plicht door hun werk nemers, zonder dringende zakelijke rede nen dezen uit hun betrekking ontslaan, hetzij dit geschiedt kort vóór den aanvang hetzij kort na beëindiging van den mili tairen dienst. Werkgevers, die zonder dringende reden zóó handelen, maken zich eenerzijds schul dig aan plichtsverzaking jegens de ge meenschap waarvan zij zelf deel uitmaken en plegen anderzijds sociaal onrecht aan hen, die door de Overheid worden geroe pen om met onderbreking van hun dienstbetrekking te worden opgeleid voor de taak, de vaderlandsche gemeen schap, zoo noodig, met hun bloed en leven te verdedigen; en die er derhalve aan spraak op mogen maken, vanwege hun militaire opleiding kennelijk niet te wor den achtergesteld bij hen, van wie derge lijke offers ter verdediging van het vader land niet wórden gevraagd. De besturen zijn dan ook van meening. dat de Overheid gehouden Is, om In den geest van de betreffende Belgische wetge ving, maatregelen te treffen ter voorko ming van ontslag in verband met het vervullen van militaire verplichtingen, in dien mocht blijken, dat het hier gesigna leerde grievende euvel beteekenenden om vang zou aannemen. Intusschen vertrouwen bovengenoemde besturen, dat de werkgevers in onze Ne- derlandsche samenleving, genoegzaam ge meenschapszin zullen weten op te brengen, om ten deze uit eigen beweging te doen, wat hun sociale plicht hun oplegt. Mr. R, A. H. Dobbelman (Industrieel) bracht de drie volgende punten naar voren Wat Is kwaliteit? Kwaliteit zoo zonder meer is een abstract begrip en absolute normen, die het begrip „kwaliteit" bepa len, bestaan niet. „De taak van den detaillist", was de titel van het praeadvies, dat de heer A. F. Hollaar uitbracht. Drs. H. J. A. Hermens gaf aan de hand van zijn markt-analytisch onderzoek zijn meentog over de mogelijkheid een derge lijke campagne met resultaat te voeren. De heer A. A. Bosschart sprak over het werk van den reclame-adviseur, terwijl de heer Faas die van den reclame-chef be handelde. De heer J. W. Henny, voorzitter van „De Nederlandsche Dagblad Pers" zette de taak der dagbladen uiteen. Namens de Nederl. Periodieke Pers sprak de heer A J. G. Strengholt. De heer Levisson betoogde, dat kwaliteits- drukwerk noodig zal zijn om een reclame' campagne te doen slagen. GOEDKEURING VAN EEN VERDRAG MET DUITSCHLAND. Ingediend is een wetsontwerp tot goed keuring van het op 30 Juni 1937 te Berlijn tusschen Nederland en Duitsehland gesloten verdrag nopens het goeden vei keer tusschen Nederlandsch-Indië en Duitsehland. De algemeene verdragbepalingen zijn zoo veel mogelijk gelijk gehouden aan die van de voorgaande overeenkomst van 6 Juni 1934 De eerste en tweede alinea van het artikel I van genoemde overeenkomst zijn echter vervangen door een nieuw artikel 1. In verband met de steeds wisselende factoren in het internationaal handelsver keer werd het dezerzijds namelijk minder wenschelijk geacht het handelsverkeer voor de volgende periode weder op een uit het verleden stammende verhouding tusschen invoer en uitvoer te baseeren. Daarom werd dan ook een vrijer formule overeengekomen ten aanzien van de wiize waarop de beide verdragsluitende partijen de ontwikkeling van het onderlinge handelsverkeer zullen bevorderen. UIT NED. OOST-INDIË ONDER-DIRECTEUR DEPARTEMENT VAN ONDERWIJS. BUITENZORG, 23 Nev. (Aneta-A.NJ.) Met ingang van 1 Januari is benoemd tot onder-directeur van het departement van onderwijs en eeredienst mr. J. Tazelaar. De negen-mogendheden-conferentie te Brussel is gistermiddag om vijf uur in vol tallige besloten vergadering bijeengeko men. De Britsche, Amerikaansche en Fran- sche delegaties legden een ontwerp-ver- klaring voor betreffende het werk der conferentie, waarin een uiteenzetting ge geven wordt van de standpunten en waar in voorgesteld wordt, de conferentie te ver dagen. De conferentie zou volgens dit ont werp sine die verdaagd worden en weer bijeenkomen, wanneer de be hoefte daaraan zich zou doen gevoe len en op verzoek van twee of meer mogendheden. De vergadering hield zich bezig met de bespreking van de bewoordingen der ver klaring, die vóór de bijeenkomst aan de verschillende delegaties was overhandigd ter informatie. De Chineesche gedelegeerde, Wellington Koo protesteerde tegen de bewoordingen, waarin de verklaring gesteld is. Spr. wees er op, dat zij slechts opnieuw de algemeene beginselen bevestigt en dat niets gedaan wordt ten aanzien van de gemeenschap pelijke houding, die volgens de voorstellen door de mogendheden zou worden aange nomen, terwijl nog minder gedaan is ten opzichte van de uitvoering der concrete maatregelen, waarop de Chineesche gede legeerde heeft aangedrongen om den Chi- neeschen weerstand te versterken en de Japansche agressie te stuiten. Wellington Koo behield zich het recht voor, zekere amendementen op het ontwerp in te die nen. Voorts zeide hij, dat de wereldge beurtenissen der laatste twee jaar aan- toonen, dat aarzeling en weigering van den kant der mogendheden, die wet en orde in stand willen houden in de in ternationale betrekkingen, om een po sitieve bijdrage te leveren door geza menlijk optreden, er eerder toe leiden, Y OTYl Om wat migraine, zoo'n beetje schele hoofdpijn de afspraak niet nakomen? jf; f - 1 twee tabletten Instantine en de pijn 's verdwenen Dus onthoudt stilt en voorkomt pijnen! 1554 (Ingez. Med.) Zesde Nederlandsche reclame-congres. VERSPREIDE BERICHTEN. Uc Minister van Sociale Zaken zal «Benavond van 7 20 uur tot 7.30 uur over GCe fadio-zenders het woord voeren over Meeding-, schoeisel- en dekkingsfonds. I t-J* m'nister van sociale zaken heeft I -uoemd tot plaatsvervangend voorzitter I biijt0'nm'ss'e van scheidslieden voor de E.W tuinbouwongevallenwet 1922 te ib»ram< km. mr. W. C. J. Veenhoven, te Collectieve reclame-campagne voor kwaliteit. Hedenmorgen om half elf werd in de „Industrieele club" te Amsterdam het zes de Nederlandsche reclamecongres doorjhr. dr. J. C. Mollerus, voorzitter van het ge nootschap voor reclame, geopend. Als onderwerp voor dit congres is ge kozen: „De opbouw van een collectieve reclamecampagne voor kwaliteit", waarbij een aanschouwelijk beeld wordt gegeven van de wijze, waarop een reclamecam pagne tot stand dient te komen. Als prae-adviseurs zullen optreden: de industrieel, als vertegenwoordiger van het productie-apparaat, de detaillist, als ver tegenwoordiger van het distributie-appa raat, de markt-analist, de reclame-advi seur, de reclame-chef, de dagbladdirecteur, de uitgever van periodieken, de drukker en de étaleur. Niet minder dan negen prae-adviseurs geven dus ieder een deskundige beschou wing over de taak van hun groep. De grondgedachte, waarvan de kwali- teitscampagne uitgaat, is de volgende: uitetindelijk is noch de fabrikant, noch de grossier of winkelier, noch de kooper ge baat met een product van inferieure kwa liteit Integendeel hebben ze allen er be- lan» bij om de productieverkoop en koop van een degelijk product te stlmuleeren en de minderwaardige producten van de markt te bannen. Maar al te vaak wordt de klemtoon ge legd op de goedkoopte van een artikel, waarbij dit woord eigenlijk zijn oorspron kelijke beteekenis van „goede koop geheel verloor en ten laatste niets meer wilde zeggen dan „geringe prijs", waardoor het woord goedkoop dus een volkomen mislei dende beteekenis kreeg. Het funeste van vele goedkoope artike len is, dat zij een kapitaal-vernietigende uitwerking hebben. Concludeerend kan men dus zeggen, dat eenerzijds degeen, die er als regel op uit Ls kMpjes te halen met ieder zoo'n koopje zijn eigen welvaartspeil en dat van zijn gezin naar beneden haalt, anderziods de werkloosheid vermeerdert, dooidat voor „koopjes" veel minder werkuren noodig Z1De collectieve campagne voor kwaliteit heeft tot taak om zoowel de publieke opinie van het Nederlandsche volk als de individueele meentog van eiken Nederlan der te beïnvloeden bij het koopen dege lijkheid boven lagen prijs te stellen. De hulp aan kleine zelfstandigen. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake de begrooting van het werkloosheidssubsidiefonds voor 1938 blijft de regeering, ook na de kennisneming van het resultaat van de enquête, gehou den door de vereeniging van Nederlandsche gemeenten, bij haar oordeel, dat er in de ontwikkeling van den economischen toe stand van Nederland aanleiding gevonden kan worden om rekening te houden met een voorloopig bescheiden vermindering van de financieele nooden der gemeenten. Het resultaat van de enquête, dat overi gens er niet op wijst dat bij de gemeente besturen de verwachtingen bepaald in tegengestelde richting gaan, behoeft niet tot een ander inzicht te voeren. Bij de be oordeeling van dit resultaat mag toch niet uit het oog verloren worden, dat de en quête is gehouden op een tijdstip, dat de gemeenten nog niet bekend konden zijn met de jongste raming van de inkomsten van het gemeentefonds, voor het uitkee- ringsjaar 1938/1939. De meeste gemeentebesturen zullen waarschijnlijk de formule-uitkeering uit het gemeentefonds, alsmede de opbrengst van de opbrengst van de opcenten op de gemeentefondsbelasttog, thans op een hoo- ger bedrag kunnen uittrekken. De regeering betreurt het, dat het, gelet op de middelen van het fonds niet mogelijk is te voldoen aan het verlangen van ver scheidene leden om de extra-bijdrage aan de gemeenten, welke deze behoeven voor het volle bedrag a fonds perdu uit te keeren. Wel is de regeering bereid, om de ruimte, welke bij het voortschrijden van de ver mindering der werkloosheid aan de uit gaafzijde van de fondsbegrooting ontstaat, allereerst te benutten om op bedoelden maatregel terug te komen en daaraan zelfs den voorrang te geven boven dekking van het nadeelig saldo van den dienst 1935. De opmerking van eenige leden over de wijze, waarop de regeering de groote ha vensteden in de gelegenheid heeft gesteld over te gaan tot een tijdelijke verlaging van de haventarieven kadegelden en ter- reinhuren geeft de regeering aanleiding het standpunt, dat zij ter zake heeft ingeno men en nog inneemt, nog eens te belich ten. Van de zijde der regeering ls steeds vooropgesteld, dat deze aangelegenheid een zaak van gemeentelijke bemoeiing is, zoodat de gevolgen, welke een verlaging der haventarieven voor de gemeentefihan- ciën met zich zou kunnen brengen, niet voor rekening van het rijk kunnen worden genomen. Daardoor toch zou inderdaad in de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten een element worden gebracht, dat daaraan vreemd is en er, naar het oor deel der regeering, vreemd aan moet blijven. Een andere vraag was. of bij het toekennen van een extra-bijdrage uit het werkloosheidssubsidiefonds rekening kon worden gehouden met het budgetaire na deel. dat uit deze en soortgelijke maat regelen voor de betrokken gemeenten voortspruit. De regeering heeft geoordeeld niet principieel afwijzend tegenover deze vraag te moeten staan een vraag, die in eenigszins anderen vorm, maar met dezelf de gedachte tot grondslag, reeds eerder was gerezen in gevallen, dat gemeenten, die voor een extra-bijdrage in aanmerking kwamen, bijv. wenschten over te gaan tot verlaging van gemeentelijke gas- en elec- triciteitstarieven, verlaging van huren van gemeentewoningen enz. Het is in de prac tijk niet mogelijk gebleken het effect dier maatregelen, die alle beoogen grooter ver lies te voorkomen, geheel buiten beschou wing te laten bij de toekenning van de bij zondere bijdragen uit het werkloosheids subsidiefonds. omdat dit effect het bud getaire tekort van de gemeenten be ïnvloedt, van welk tekort toch deze bijzon dere bedragen afhankelijk zijn. Inmiddels zijn de gegevens, benoodigd voor het bere kenen van de hier bedoelde verhooging der bijdragen voor de gemeenten, die bij de onderhavige regeling belang hebben, ont vangen en is haar bereids medegedeeld, op welk bedrag zij ter zake voor 1936 kun nen rekenen. Hetgeen wordt opgemerkt omtrent de hulp aan kleine zelfstandigen, die wel met subsidie uit het werkloosheidssubsidiefonds door middel van werkverschaffing en niet ingevolge de steunverleening kunnen wor den geholpen, heeft de volle aandacht van de regeering. Weliswaar is ook aan de be sturen van de z? stadsgemeenten toege staan kleine zelfstandigen bij de werkver schaffing te plaatsen en maken deze bij voorkomende gelegenheid van deze toe stemming gebruik, maar in alle opzichten bevredigend werkt dit niet. Intusschen is de kwestie van hulp aan z.g. zelfstandigen een punt van nadere overweging. Ook de regeering volgt met zorg de voort durende toeneming der uitgaven voor ar menzorg. Het karakter van deze uitgaven laat niet toe hierin bijdragen uit het werk loosheidssubsidiefonds te verleenen. Bo vendien laat de begrooting van het fonds geen ruimte voor nieuwe uitgaven. de kraebten van geweld en wanorde aan te moedigen dan ze af te schrik ken. China gelooft het recht te hebben, den eisch te stellen, dat een gemeenschappe lijke poging gedaan zal worden door de andere mogendheden, die het negen-mo- gendhedenverdrag hebben onderteekend, niet alleen om dit verdrag te doen eerbie digen maar in het algemeen belang van recht, orde en wereldvrede. „Zult gij, aldus riep Wellington Koo uit, „niet eens, ofschoon uw hulpmid delen. en in macht en in kracht, be perkt zijn, uw medewerking verleenen door eenige actie, zelfs al moet zij in direct zijn, tot handhaving van de principes van recht, orde, veiligheid en wereldvrede, of gelooft gij waarlijk, dat verklaringen alleen en vrome ge loofsbelijdenissen in de heiligheid van het gegeven woord voldoende zullen zijn, om deze principes te doen nale ven en eerbiedigen? De conferentie heeft nu drie weken ver gaderd in het belang van den vrede en wij hopen, dat zij zich niet zal verdagen zonder een concrete poging te hebben ge daan in den vorm van concrete maatre gelen, om zoo niet de agressie te stuiten, dan toch het einde ervan te verhaasten". Om kwart over zeven werd de vergade ring gesloten. Morgenmiddag om drie uur zal de conferentie opnieuw bijeenkomen en dan de bespreking voortzetten. De strijd om Nanking. Volgens berichten uit Chineesche bron hebben de Japanners gisteren met vèrdra- gend scheepsgeschut en vliegtuigen de krachtig versterkte plaats Kiangjin aan de Jangtse zwaar gebombardeerd. In Chinee sche kringen vreest men een beschieting van Langsjan, aan den noordkant van de Jangtse tegenover Foesjan. De landing, die de Japanners daar willen ondernemen, heeft ten doel om de sclieepsversperrtog heen te trekken en de vesting Tsingkiang tegenover Kiangjin aan te vallen. Het Chineesche telegraafagentschap Central News verneemt, dat de Japansche voorhoedetroepen in de buitenwijken van Oetsjing, ten Zuiden van het Taihoemeer zijn aangekomen, waar Chineesche troepen zich verschanst hebben. Voorts zijn zij aangekomen in de nabijheid van Toeng- siang. op 25 KM. ten Zuidwesten van Kasjing. In Sjanghai. HET NANKING GEBIED In Sjanghai is een nieuw bestuursli chaam in het leven geroepen, dat de „zone Jacquinot" bestuurt. Het betreft hier de vluchtelingen-zone in Noord-Nantau, die op initiatief van den Franschen jezuïet Jacquinot is ingesteld. Het bestuurscomité bestaat uit zeven leden, drie Franschen, twee Engelschen, een Noor en een Ameri kaan. Men is er in geslaagd 2500 personen van het noodige te voorzien. Twee zieken huizen en twee kraaminrichtingen zijn in gericht. Naar uit Japansche bron verluidt moti- veeren de autoriteiten te Sjanghai als volgt de Japansche eischen tot toegang in en controle over het douanekantoor en het hoofdpostkantoor in Sjanghai: 1. „Het douanekantoor te Sjanghai is thans in naam en in feite veranderd in een bestuursorgaan der Chineesche regee ring". gelijk onlangs verklaard is door Soeng, den vroegeren Chineeschen minis ter van financiën. 2. Het douanekantoor is iets geweest in den geest van een erfelijk eigendom der Engelschen. Een dergelijke toestand be hoort echter niet langer geduld te worden, aangezien hij zelfs in strijd komt met artikel 1 van het negen-mogendhedenpact. Hetzelfde als van het douanekantoor kan gezegd worden van het hoofdpostkantoor, nu Sjanghai geheel in Japansche handen is gevallen. Daarom ook wordt het con tact, dat in dezen gezocht is met autori teiten van de internationale nederzetting niet beschouwd als een noodzakelijke, wet telijke stap, maar alleen als een kwestie van hoffelijkheid. Vergeefsche moeite. In de dagelijksche persconferentie heb ben de Japanners gisteren bekend gemaakt dat een der Japansche eskaders, die een aanval op Nanking hebben gedaan, een brief van den Japanschen opperbevelheb: ber Matsoei aan maarschalk Tsjang Kal Sjek omlaag geworpen heeft, waarin den. Chineezen wordt aangeraden, hun verzet te staken Of dit schrijven zijn bestemming heeft bereikt,, is niet bekend. DE STADHUISBOUW. J. G. verwondert zich er over, dat voor den afbouw van het Leidsche Stadhuis niet méér Leidsche aannemers zijn uitgenoo- digd. Z. i. zijn er meer dan twee, die daar voor in aanmerking komen.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9