STADSNIEUWS Jaargang DINSDAG 23 NOVEMBER 1937 No. 23823 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dif nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cis. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden jan 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque» en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zljni per 3 maanden f. 2.35 per week f.0.18 Franco per post - f. 2:35 per 3 maanden -f- portokosten) ntLT (voor binnenland f.0.30 per 3 mud Het contact tusschen de Sportfondsen en den heer Koster. cifiek Leidsche belangen zullen nader besproken worden. Op Initiatief van het bestuur van den Arbeiders Sportbond werd gister- ond ten kantore van dezen bond te Am- rdam een conferentie gehouden tus- ben vertegenwoordigers der N. V. .De jrtlondsen" en de N. V. ,,De Overdekte". Voor eerstgenoemde waren aanwezig de eren mr. Bierenbroodspot en De Vries, ■ijl de Overdekte vertegenwoordigd was jr de heeren Koster en Van Oploo. belangen van de Nederlandsche emsport in het- algemeen maakten een igrijk deel der besprekingen uit. Ten ïhen van de specifiek Leidsche belan- werd besloten binnen 14 dagen op- vw bijeen te komen. Ouders vergaderen. Ter bespreking van het werk hunner kinderen. Meisjesschool voor U.L.O. (Breestraat). isteravond werd in bovengenoemde tooi een ouderavond gehouden, welke door KQ-cal ouders werd bijgewoond. Mej. A. Wissel, hoofd der school, opende t een welkomstwoord de vergadering en daarna den Secretaris gelegenheid de itilen der vorige vergadering voor te le- welke onveranderd werden goedge- tird. Hierna werd het woord verleend aan spreker voor dezen avond, den heer H. Wilde, die zou spreken over: „De practi- waarde van het dilettantentooneel voor t oudere kind." begon zijn voordracht met aan de dercommissie zijn dank te betuigen voor gelegenheid hem geboden, om zijn voor echt onder de aandacht der ouders te Snen brengen. Beoefening van het tooneel door dilet- iten behoeft niet in schouwburgen te ge beden, doch kan b.v. door een groepje aderen in de huiskamer of op zolder plaats >ben. Tooneel is opvoeding, het brengt ^t, geestelijk genot, vrijheid van voor echt, moed en durf. zal zich afvragen of er wel tijd is r het tooneel, doch men moet er zich ïnschap van geven dat een land hetwelk met de tooneelkunst bezighoudt,, later streepje voor heeft in de maatschappij haar medeleerling, die misschien wel §ere cijfers op het rapport heeft, doch zoo vrij zal kunnen optreden, "het algemeen mag de kunst bij het «antentooneel dikwijls zuiverder ge- ad worden dan bij beroepsmenschen. ^land telt pl.m. 100.000 amateur-too- «pelers. Het aantal dilettantenvereeni- |en wordt geschat op 5000. Onder de jers zou spr. zoo gaarne het oudere kind rekenen, want juist die jonge men- moeten beschikken over vrijheid van Rfaeht, moed en durf. Zij kunnen van '•dilettantisme zeer veel leeren. fchet dialect kan worden afgeleerd. Spr. "de met enkele echt Leidsche woorden dat bij iemand die zulk een taaltje kt, zeker nog heel wat te veranderen Kinderen, die voor het tooneel gevoe- zullen dat al heel gauw uiten door «tellingen te geven in familiekring, ~?°or zij misschien gebruik zullen ma- van een hoogen hoed, jas of mantel. Ec uw kinderen zoo ziet spelen, wees dan dankbaar voor. want al is het heeispel primitief, ze zullen het doen met p en volle overtuiging. «J. Wissel dankte spr. voor het gebo- cn de voorzitter, de heer W. Brouwer, hem namens de O.C. een boek aan. erna werd, dank zij de zorg van mevr. rcen mevr. Jansen den ouders thee aan- en. ^voorzitter vroeg en verkreeg toestem- ui^ de kas f. 10 te geven aan de ik??«as- intochtcommissie. i Jtotheek der O.C. werd met een aan koeken vermeerderd. .indacht werd gevestigd op het Ouderblad. dat tot doel heeft de nwerking en het medeleven der ouders [iprÜ School te bevorderen. EPa sloot mej. Wissel dezen goed ge- toïï» uUder*vond en Saf den ouders ge rent i aan de wand tentoongestelde npf? der leerlingen te bezichtigen en -onderwijzeressen der school te opleidingsschool aan de Boommarkt. ÏSter- de heer Hokkeling, opende ""ring met een hartelijk woord s Jelkom Jüder het aan alle aanwezigen, in het aan de ouders wier kinderen eerst deze school bezoeken. Hij dat er een verandering had 'te c namelijk dat de heer Van it 1dezen avond nog wel aanwezig 1 met Penai°en verlaten had. ae de tegenwoordigheid van den heer Van Lienden zeer op prijs, daar er voor de ouders dus nog gelegenheid was, afscheid te nemen. Daarna werd het woord gegeven aan de secretaresse voor het lezen der notulen, die onder dankzegging werden goedgekeurd. De heer Heydemann sprak vervolgens de ouders toe en deelde mede, dat den heer Van Lienden namens de ouders bij zijn afscheid een vulpen en potlood was aan geboden en aan de werkster, die 28 jaar in deze school gewerkt had en die wegens ziekte ook haar werkkring had moeten verlaten, een mand gevuld met eetbare ingrediënten. Aan de" orde was vervolgens het nazien van de kas van het schoolfonds, welke door de heeren Brouwer en Bodde Ir. goede orde werd bevonden Intusschen werd een kopje thee geschon ken en een aanvang gemaakt met de ver tooning van eenlge films, die de Lichtfa brieken welwillend beschikbaar hadden gesteld. Na afloop dankte de voorzitter den heer v. d. Meer voor zijn welwillende medewer king om dezen avond te hebben doen sla gen. Een hartelijk applaus der aanwezigen gaf hiervan ook blijk. Bij de rondvraag werd door den heer Bodde de vraag gesteld, hoe het stond met de melkvoorziening. Daar de voorzitter hierover nog geen nadere berichten had, moest met de beantwoording van de vraag nog gewacht worden. Tenslotte werden de ouders in de gelegenheid gesteld met het onderwijzend personeel te spreken. Leidsche Buitenschool. De directrice opende de goed bezochte herfstvergadering der ouders met een kort welkom en een kleine uiteenzetting over doel en werken der Buitenschool. Daarna werd stilgestaan bil de' opvoeding van het kind in het gezin en in de school. Het woord opvoeden heeft eigenlijk afgedaan: daarvoor kwam in de olaats „vrije ontwik keling" Vele ouders blijken in deze „eeuw van het kind" het stuur kwijt geraakt te zijn Vele gezinnen vallen uiteen, de kin deren gaan al lang eigen wegen, gezins leven en gezinsband bestaan in sommige kringen nog maar heel sporadisch. En toch hoort men veel spreken van gemeenschap en gemeenschapsgevoel. Ook wij gelooven. aldus spr., dat hier een groote taak ligt voor de ouders zoowel als voor de onder wijzers, De school moet zich kunnen aan sluiten bli en zich baseeren op het gezin. Van nature is dit immers een gemeenschap waardoor ouders en kinderen samen werken in kameraadschap, maar waarin de leiding zeker niet mag ontbreken. Hierna kwam het Sinterklaasfeest ter sprake. De Sinterklaaspot der Buitenschool dient het geheele jaar om extra uitgaven te bestrijden en tevens wordt het Sinter klaasfeest er op eenvoudige wijze van ge vierd. Ook dit jaar hoopt de school aan de kinderen dezen prettigen dag te mogen ge ven mits er over het benoodigde geld be schikt wordt. Nog werd een beroep gedaan op de ouders om de uitgeputte kleerenvoorraad der Buitenschoolkast te helpen aanvullen Kinderen, die ook bli koude bulten zijn, moeten goed gekleed zijn en vaak be zitten ze het allernoodigste niet Na een kopje thee ging men naar het schoolgebouw, waar alleraardigste hand werken en teekeniragen benevens het schrif telijk werk der kinderen ter inzage lag. In één der lokalen voerden de kinderen der hoogste klassen onder leiding van hun onderwijzer eenlge tooneelstukjes op. afge wisseld door zangnunwnertjes. Het geheel verliep zeer vlot en de jonge spelers oogst ten een wel verdiend applaus. Zeer voldaan verliet met het school gebouw. DE TWEEDE ABONNEMENTS VOORSTELLING. „Nee.., dochter, nee..!" Goede opvoering door het Centraal Tooneel. Wij hebben belangrijker stukken op het repertoire van het Centraal Tooneel ge zien dan Mark Reed's blijspel „Nee.., dochter, nee..!" Niettemin was de tweede abonnementsvoorstelling in den Leidschen Schouwburg gisteravond de aandacht wel waard en mocht aan deze voorstelling een zeker amusement niet worden ontzegd. Problemen, als in dit stuk behandeld, zijn zeker niet nieuw. Zij zijn even oud als het streven naar meerdere vrijheid voor de vrouw en zij zullen ook altijd wel aan de orde blijven. In dit blijspel zien wij een zeer vooruitstrevende vrouw (bekende suffragette in haar tijd), die zich geheel wijdt aan het schrijven van moderne ro mans en haar dochter volkomen vrij laat haar eigen leven te regelen. „Principes zijn principes" luidt haar devies en dus moet men daar niet aan trachten te tor nen, ook niet als het je eigen huisgenooten betreft! Dat alles gaat goed zoolang die andere gezinsleden verstandig en volgzaam blijven, maar de moeilijkheden komen als een tot wanhoop gebrachte dochter van plan is de ideeën van de moeder in prac- tijk te brengen. Twee dagen resten haar nog slechts om te profiteeren van de plot seling herstelde vriendschap met een wer keloos, jeugdig architect, die onverwacht voor jaren naar het buitenland vertrekken moet. en wat is logischer i ieder moet im mers leven zooals hij of zij dat zelf ver kiest!) dan er voor dat ééne week-end ge tweeën op uit te trekken om ergens aan een afgelegen meertje die laatste paar da gen door te brengen Het Is met stomme verbazing dat de dochter de bezwaren aanhoort van de ge waarschuwde moeder, die het liefst nu maar alle principes aan den kant zetten wou, doch in een buitengewoon interes sant gesprek de vlag moet strijken voor het offensief der bij-de-hande dochter, die al haar argumenten weet te ontzenuwen door te herinneren aan haar tot dusverre steeds gehuldigde levensregelen. Dat de vader er een gansch ander oordeel op na houdt dan de moeder, hooren we daarna, maar dan is de dochter bereids met haar vriend verdwenen, zoodat er voor Papa weinig anders opzit dan de noodige maat regelen te treffen om hun bij hun terug komst tot een huwelijk te dwingen. Met welk resultaat het blijspel dan ook ein digt Mark Reed heeft drie bedrijven gebruikt om dit onderwerp uit te werken en bij het nijpend tekort aan handeling was dat eigenlijk wel wat veel. Overigens kan de aantrekkelijkheid en het boeiende karak ter der flitsende dialoog niet worden ont kend. terwijl het voortreffelijke spel te recht met een warm applaus is beloond. Wat een vlotte vertolking gaf Mary Dres- selhuys van de dochter, die zoo volkomen de voetsporen van haar moeder poogde te drukken en juist daardoor zooveel onrust en ontsteltenis in het gezin bracht; en welk een rake typeering was dat van Mien Duymaer van Twist als de moeder, die nergens steun vond in haar pogen om de dochter van haar voornemen terug te houden en daarmede den tol betaalde voor haar eigen streven voor rechten en prin cipes! Cor Hermus. de populaire acteur, die as. Zaterdag zijn vijftig-jarig tooneel- jubileum gaat vieren, gaf cachet aan de rol van den vader: ruim in zijn opvattin gen, doch geslagen door zooveel voor hem onbegrijpelijke ideeën, welke hem vragend de verzuchting deden slaken„Is de moraal dood en weet ik dat niet?".... Rie Gil- huys. druk en energiek als steeds, was „de vrouw met de vele echtscheidingen" en in ieder opzicht het tegenbeeld van de overi gens niet minder actieve dochter, terwijl Gijsbert Tersteeg de rol van den vriend misschien wat al te dramatisch opvatte en Jan C. de Vos, de in een veelbewogen le ven gerijpte vrijgezel, met zijn nuchtere opmerkingen en zeer geestig reageeren in alle moeilijke situaties voor den noodigen humor zorg droeg. De regie van Joan Remmelts verdiende lof, terwijl de fraaie decors er toe bijdroegen dat deze tweede abonnements-voorstelling ondanks een te kort aan handeling, toch ongetwijfeld wel is gewaardeerd. BINNENLAND. De regeerinj; over het Werkloosheidsfonds. (3e Blad). De Grondwetsherziening; voorloopig ver slag der Eerste Kamer. (Binnenland, 3e Blad) Het reclamecongres te Amsterdam. Bin nenland, 3e Blad.) BUITENLAND. De Rrusselsche conferentie naar een echec. (3e Blad). Rond de Belgische crisis. Janson weer for mateur. (Buitenland, le Blad). De politieke reizen der ministers, (Buiten land, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 2 VAN HET 4e BLAD. voor onze omgeving rustig weer met ochtendmist en temperatuur om het vriespunt des nachts. Overdag zal de temperatuur wei nig van die van heden verschillen. vorm hebben aangenomen, achtte het be stuur het juister daarover thans nog geen verder mededeeling te doen. De aandacht werd er op gevestigd, dat enkele kam pioenschappen op de baan van de club zul len worden verreden, zooals wij reeds in ons Blad van gisteren hebben vermeld. Aan liet bestuur werd volmacht ver leend, de feestviering te organlsecren en over de daartoe benoodigde gelden te be schikken. De rondvraag leverde n'cts be langrijks op, waarna sluiting volgde. HET ZILVEREN JUBILEUM DER CHR. ZANGVEREEN. „CON AMORE". Een scène uit "het blijspel „Nee.., dochter, nee..." Van links naar rechts: Jan C. de Vos, Rie Gilhuys, Mien Duymaer van Twist en Cor Hermus. EEN HARDNEKKIG BRANDJE. De politiebrandweer onder leiding van inspecteur Couzy is gisteren van kwart over vier tot halfelf bezig geweest met het blus- schen van een brandje, dat de 18-jarige zoon van den houthandelaar M. aan den Maredijk in een partij boomschors had ont stoken, teneinde deze op te ruimen en aldus zijn vader behulpzaam te zijn. Gelukkig was er heel weinig wind, zoodat er geen gevaar voor uitbreiding bestond. Het vuur bleef evenwel gedurig smeulen, zoodat de brandweer met vier stralen op de motorspuit ruim 6 uur werk had om het te dooven Het bluschwater werd onttrokken aan den Haarlemmervaart, waartoe de mo torspuit aan de overzijde van het water, op den Haarlemmerweg stond opgesteld, terwijl de slangen onder het water door naar de plaats van den brand werden ge leid. Aangezien de boomschors waardeloos was is er geen schade. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen ge neeskunde: de heeren J. Kweekei (Heen- vliet) en P. K. de Haas (Den Haag). De wethouders van Onderwijs en van Sociale Zaken, zijn verhinderd morgen spreekuur te houden,. laarvergadering der Leidsche IJsclub. De baan wordt vergroot. Onder voorzitterschap van den heer J. W. Hefiny kwam de Leidsche IJsclub gisteravond in een der zalen van „In den vergulden Turk" in jaarvergadering bijeen. De heer Henny deelde mede, dat de heer Sillevis op diens verzoek van zijn functie als voorzitter was ontheven en dat hij in de daardoor ontstane vacature was be noemd. Het verheugde spr. echter te kun nen meedeelen. dat de afgetreden voorzit ter. die zich voor de Leidsche IJsclub zoo buitengewoon verdienstelijk heeft gemaakt, bereid is gevonden de functie van vice- voorzitter te aanvaarden. De notulen en het jaarverslag, gelezen door den secretaris, den heer H. de Koster, werden zonder op- of aanmerking goedge keurd. In het jaarverslag werd gememo reerd, dat in het afgeloopen seizoen de baan helaas slechts één dag bereden kon worden. De financieele toestand der ver- eeniging. aldus dit verslag, is goed. doch geeft geen reden tot optimisme. Het leden tal behoeft dringend versterking en de hoop werd dan ook uitgesproken, dat een langere ijsperiode dan we de laatste jaren gewend zijn, vele nieuwe leden zal aan brengen. Aan het verslag van den penningmeester, den heer H. Harmsen. ontleenen wij. dat het aantal leden terugliep van 482 tot 393. De inkomsten bedroegen f. 3229.01 en de uitgaven f. 2885.22; batig saldo f. 343.79. Ook dit verslag werd, op advies van de com missie tot controle der boeken, niet aller instemming goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de heeren ir. F. Stokhuyzen en J. Planjer werden herkozen. De voorzitter deelde mede, dat met de Ned. Spoorwegen onderhandeld is over het opnieuw huren van de baan, terwijl boven dien getracht is, beslag te leggen op de strook grond tusschen de baan en den spoordijk, waardoor de baan zoodanig zal worden vergroot, dat het mogelijk zal zijn hardrijderijen te organiseeren. Deze on derhandelingen hebben tot een gunstig re sultaat geleid De Spoorwegen zijn n.l. be leid het geheele perceel grond voor den tijd van 10 jaren, met een opzeggingstermijn van 1 jaar. te verhuren voor f. 1100per jaar. De oude huurprijs, dus alleen voor de bestaande baan, bedroeg f. 1000.— per jaar. Het bestuur achtte dit aanbod alleszins aannemelijk en heeft dan ook reeds ge zien den korten tijd die daarvoor nog rest opdracht gegeven de voor deze uitbrei ding noodzakelijke werken uit te voeren. Met algemeene stemmen keurde de verga dering de genomen maatregelen goed en machtigde het bestuur definitief op het aanbod der Spoorwegen in te gaan. De baan zal uiterlijk 13 Dcc. a.s. gereed zijn. Besloten werd het bestaande contract met de N.V. Wernlnks Tennispark, te ver lengen. Zooals men weet behelst dit con tract, dat de junior-leden der Leidsche IJsclub in de avonduren op de banen van de N.V. Wernink gratis mogen rijden. Getracht zal worden ook met de tennis banen in Oegstgeest een dergelijk con tract te sluiten. Binnenkort bestaat de Leidsche IJsclub 50 jaar. Naar aanleiding hiervan deelde de voorzitter mede, dat het bestuur van plan is een LJsfeest te organiseeren. ook wan neer er onverhoopt geen ijs mocht komen! Daar de plannen echter nog geen vasten Receptie in Maison Bruyns. Het zilveren jubileum der Chr. Zangver- eeniging „Con Amore", waarover wij kort geleden reeds het een en ander publiceerden en dat binnenkort ook met een concert on der leiding van den directeur, den heer Smink herdacht zal worden, is gisteravond ingezet met een receptie in Maison Bruyns waarbij afgevaardigden van meerdere ver- eenigingen bij het Bestuur hun opwachting kwamen maken, alsmede den directeur complimenteerden. Zoo merkten wij op be stuursleden van de vereenigingen „Sursum Corda", „Mij. voor Toonkunst", de Kon. Bond van Zang- en Oratoriumvereenigin- gen, de Kon. Chr. Or. Ver. „Excelsior" uit Amsterdam, de Zangver. „Pro Regi" uit den Haag e.a. Zij allen brachten het Bestuur met een kort hartelijk woord hun gelukwenschen over en drukten de bestuursleden van „Con Amore" de hand. Onder de belangstellenden waren ook tal rijke zusters van het Diaconessenhuis. Meerdere bloemstukken, schriftelijke en telegrafische gelukwenschen legden mede getuigenis af van belangstelling voor dit zilveren jubileum Onder het genot van diverse tractaties bleef men eenigen tijd gezellig bijeen, vol verwachting voor het komende jubileum concert. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: N.V. Fabriek van Suikerwerken v/h. Ge broeders Pel. Morschweg 50/58 Lelden. De procuratie van G. A. Yperlaan is ingetrok ken. dd. 30 Dct. 1937. N.V. Pension Hare Vista, van Wassenaer- kade 25. De zaak is met ingang van I Jan. 1937 in liquidatie getreden. Liquidateur: K. Haasnoot Jr., Katwijk a/Zee. Het bedrijf wordt voortgezet door K. Haasnoot Jr., als eenig eigenaar onder den ouden naam.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1